TOSS Voortbestaan van voornaam grachten huis gewaarborgd Respectabele bijdrage tot instandhouding van ons culturele bezit Mej. Riphaagen, 65 jaar, heeft plezier in haar werk op de scholen De echte Amerikaan Jubileumboek van Oud-Leiden prachtig stuk werk Tal van verkeersregels willen er niet in Residentie-orkest speelde onder Eduard Flipse £9 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 Pand Rapenburg 8 herwon zijn oude allure Bij de restauratie van het historische pand Rapenburg 8 is er naar ge streefd de vroegere waardigheid van het geheel te doen herrijzen en tevens door technische herstellingen en voorzieningen het gebouw in de toekomst voor verval te behoeden. Zo is het Leidse zeventiende-eeuwse grachtenhuis toegevoegd aan de lijst van kleine en grote monumenten van Nederland, waarvan het voortbestaan is gewaarborgd. Gisteren heeft de Nationale Levensverzekering-Bank het pand officieel in gebruik genomen. Des mid dags was er een receptie, waarop velen uit verschillende kringen hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Mr Johannes Hulshout is de voornaam-1 lichten met smeedwerk en het bo- iS't venUcht met snijwerk, de vrU sober pand van het bij-1 gehouden gevel-decoraties en de kantoor Leiden van de genoemde bank komt, zowel binnen als buiten in grote trekken overeen met de woning, die deze secretaris van het hoogheemraadschap Rijnland bijna driehonderd jaar geleden liet verrijzen op de plaats, die vóór hem achtereenvolgens vroomheid, geleerdheid en vorstelijk leven had gekend. Simon van den Woude en zijn Sophia hadden voortieen het huis op deze plek vermaakt aan de zusters van Sinte Bar bara. De edelmanswoning werd vrouwen klooster. Aan de kant van de Langebrug verrees een kapel. De Hervorming leidde tot confiscatie van het klooster en zijn bezittingen. De stad Leiden beschouwde het huis later als een geschikt onderdak voor de Leidse universiteit. Twee jaar later verhuisde de academie en werd het gebouw ingericht tot logement voor de Prins en andere voorname personen. In 1668 werd het door het stadsbestuur in het openbaar voor afbraak verkocht. Later liet mr Hulshout dus zijn huis bouwen, het tegenwoordige Rapenburg 8. Wie de bouwmeester is geweest, is niet met zekerheid te zeggen Wel kan wor den aangenomen, dat de bekende Pieter Post bij de bouw betrokken is geweest. Ruim een eeuw lang heeft het geslacht Hulshout het fraaie huis bewoond. Zij wisten de voorname allure Van de woning te bewaren. De tien kinderen van mr Nicolaas Hartingh, schepen van Schleland en later schepen van Leiden, die in 1777 het pand kocht, hebben aan de schoon heid wellicht het eerst afbreuk gedaan. Langzamerhand ging de waardigheid van het pand verloren, een lot dat veel voor aanstaande panden is overkomen. In de laatste jaren vóór de verkoop aan de Nationale was het pand bekend als Maison Bruins. In de benedenzalen wer den diners en recepties gehouden en de bovenkamers waren bewoond door stu denten. Zodra het huis in het bezit van de bank was gekomen werden plannen ge maakt voor een restauratie, de als doel zou hebben de sfeer,en de luister van het gebouw terug te winnen. In de kamer links van de monumentale vestibule zijn opnieuw wandschilderingen aangebracht. Het zijn romantische verbeeldingen, ver vaardigd in 1750 door Quirijn van Brie- men voor de „zaal" van een deftig woon huis aan de Breestraat en de laatste vijf tien jaar in de Lakenhal bewaard met de bedoeling daarvoor te gelegener tijd een passende opstelling te krijgen. Dank zij de medewerking van de directeur van het museum, de heer E. Pelinck. en van de Rijksdienst voor de monumentenzorg hebben de schilderijen nu weer een vaardbare bestemming gevonden. Het plafond van de Louis XV-zaal is door de beeldhouwer L. G. Ver stoep opnieuw gemodelleerd. Ook de nieuwe pracht van het plafond in de zaal aan de andere zijde van de ves tibule is aan hem te danken. Aan de voorgevel hebben de ingang met zijn omlijsting van natuursteen, de zij- raamvéïdeling nog de oorspronke lijke staat. Alleen werden de in de natuurstenen versiering opgenomen wapenschilden, die eens de wapens Johannes Hulshout en Anna Splinter zullen hebben vertoond, on- Ilsbestrijding De Leidse vereniging, die zich bezig houdt met de voor handel, nijverheid voedselvoorziening zo nuttige ijsbestry- ding. heeft gisteren in het Vlies haar jaarvergadering gehouden. Zij timmert weliswaar niet aan de weg, maar haar werk gaat toch ook weer niet zonder gerucht. In de vergadering werd gewe zen op het feit, dat zovelen. die geen lid zijn van de vereniging, toch profiteren van haar werk. Er werden middelen be raamd om meer leden te doen toevloeien. Uit de verslagen bleek, dat de geldmid delen. hoewel niet overvloedig, toch be vredigend waren. der de egaliserende invloed van de Franse revolutie vlak gehakt. De restauratie van Rapenburg 8 is alleszins geslaagd. Men mag er de Na tionale erkentelijk voor zijn. dat zij deze bijdrage heeft willen leveren tot de in standhouding van ons historische en cul turele bezit. Agenda voor Leiden Vrijdag Foyer, 8 uur: K. en O., causerie qn film „Schip in noodde reddingboot vaart uit!" van de N.Z.H.R.M. Geref. jeugdhuis, 8 uur: A.R. wijkkies- vereniging IV, ds G. Toornvliet over: Alle verloven ingetrokken. Vlies. 8 uur: Expogé. kapelaan H. M. J. Stoelinga over: Wat ik geleerd heb tijdens de Duitse bezetting. Pieterskerk. 7.157.45 uur: Avondgebed. Prediker, 8 uur: Ned. Chr. Grafische Bond, afdeling Leiden, feestelijke jubi- leumsa men komst. Kooikapel, 8 uur: zendingsavond, ds P. J Mackaay. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: feestavond damclub L.D.C. Zaterdag Ons Centrum, Hooigracht 84, 35 uur: receptie 15-jarig bestaan De Watervrien- Universiteitsbibliotheek, 3 uur: ope ning tentoonstelling originele tekeningen van Oud Leiden. Volkshuis, 4 uur: De paradijsachtige wereld der Zuidzee-eilanden met de geluidsfilm Taboe. Burcht, 8 uur: feestavond Het Sana- tc.riumfonds (onderofficierenvereniging Ons Belang), opvoering van Het Paard van Troje door Nut en Vermaak. Stadsgehoorzaal, 8 uur: 44ste uitvoe ring Leidse gymnastiek- en schermver- eniging Excelsior, 50 jarig bestaan, m.m. v dames-gymnastiekverenigingen. Oegstgeest, Zendingsschool, Her vormde classicale commissie voor het jeugdwerk, contactmiddag over massa jeugdwerk. Oegstgeest, Oud Poelgeest, 2.15 uur: bijeenkomst Studentenvereniging voor wereldrechtsorde: daarna ontvangst Leidse stadhuis. Maandag Breestraat 19, half 8: opening Chr. mi litair tehuis. Schouwburg, 8.15 uur: K. en O., Ballet Janine Charrat. Kleine stadszaal, 8 uur: Paul Kurpers- thoek, pianorecital. Doopsgezinde kerk, 8 uur: Ned. Prot.- Bond, lezing prof. dr J. Lindeboom. Stadsgehoorzaal, 8 uur: grote propa- ganda-avond C.N.V., opvoering van Het vrouwtje van Stavoren door de leken- spelgroep van de Jonge Kerk; medewer king van K. en G.; onderwerp: Wat doen wij met onze vrijheid? Kleine Burcht, 8 uur: scheidsrechters- groep, H. de Munter over de voetbal rechtspraak. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect. 1662— 1675). tm. 30 November. Stadhuisplein, 96 en 710 uur: rei zende tentoonstelling Van Juliana tot Ju liana (t.m. 13 November) Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingb en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35. teL 20136. Godsdienstonderwijs - evangelisatiewerk bij uitstek Morgen zal mejuffrouw F. W. C. Riphaggen, godsdienstonderwijzeres van de Leidse Hervormde Gemeente, 65 jaar worden. Inderdaad de pensioen gerechtigde leeftijd. Maar mej. Riphaagen heeft er toch nog niet aan ge dacht, de aftocht te blazen. Zij houdt van haar werk, is gezond en de open bare scholen houden van haar. De consequentie is dus gemakkelijk Men kan zeggen, dat mej. Riphaagen groot is geworden in een godsdienston derwijzersfamilie. Haar vader, de heer R. Riphaagen, is niet minder dan veertig jaar godsdienstonderwijzer in Leiden ge weest. In 1875 begon hij zijn werk. Op zekere dag werd haar geadviseerd het werk van haar vader te gaan doen. Ze lachte er om, ook al omdat ze het een beetje vreemd vond de weg van haar vader te gaan. Maar toen ze er een poosje over had nagedacht, viel toch de beslissing in het voordeel van het ambt van haar vader uit. En mej. Riphaagen kan beslist niet zeggen, dat ze er ook aar één ogenblik spijt van heeft gehad. Ze ziet haar arbeid niet alleen els een maatschappelijke noodzaak. Als men met haar over deze dingen praat, weet ze dat andere belangrijke element haar gast duidelijk voor ogen te stellen. Laten we 't gerust eenvoudig zeggen: mej. Rip haagen vindt dit werk, dat op een bij zondere manier toch méér roeping dan beroep is, mooi. omdat ze aan kinderen over de Heer Jezus mag vertellen. Aan kinderen, waar ze ook vandaan komen. Per 1 September 1924 werd mej. Rip haagen benoemd tot godsdienstonderwij- zere« van de wijkvereniging Pniël. Zij kreeg de opdracht de predikant in zyn herderlijke werk bU te staan. Ze leidde catechisaties en ging op huisbezoek. Op den duur kreeg het werk onder de meis jes van acht jaar af het zwaarste accent. Het was goed oin onder de bekwame lei ding van de wijze dr Riemons te begin nen. Later kwam ds Kelder en nu werkt mej. Riphaagen samen met da Groot. Per 1 Januari 1929 werd mej Riphaa gen opdracht verleend om les te geven op de openbare lagere scholen. Geruime tijd heeft zij alleen in de vijfde en zesde klas gestaan. Nu zijn op alle scholen de derde en de vierde klas er bij gekomen, terwijl op sommige scholen ook In de eerste en de" tweede klas les wordt ge geven. Vroeger bereikte mej. Riphaagen met haar onderwijs ongeveer 260 leer lingen en nu 450, een niet onbelangrijke toeneming dus. Zij geeft les aan de school voor voort gezet lager onderwijs aan de Oude Vest, de school voor buitengewoon lager on derwijs aan de Ceciliastraat en de lagere scholen aan de Damlaan, de Zuidsingel, de Kernstraat en de Lorentzkade. Ne gentien uur per week staat ze voor de klas. En zingt en bidt met de kinderen en vertelt de geschiedenissen Bijbel Het is moeilijk zo niet onmogelijk op de resultaten van dit evangelisatiewerk in te gaan. Die uitkomsten kunnen wij toch niet omlijnen. Wel is mej. Riphaa gen van mening, dat het godsdienston derwijs op de openbare scholen prachtige gelegenheid is om de kinderen iets van het Evangelie te laten zien mee te geven. De kinderen luisteren graag naar haar en zien verlangend naar de lessen uit. Zij zijn het dan ook niet in de laatste plaats, die hopen dat mej. Riphaagen haar onderwijs nog enige tijd zal kunnen voortzetten. Mexenplan Leiden koopt Grote Sloot onder Warmond B- en W. schrijven aan de raad: „Aan de gemeente is te koop aangebo den de zgn. Grote Sloot, gelegen onder de gemeente Warmond, voor de prijs van 0 23 per m2. Bedoeld water grenst voor een groot gedeelte aan de reeds eerder, ten behoe- van het Leidse Merenplan aangekoch- percelen grond en water in de ge- eente Warmond. Het bezit van de Grote Sloot is voor 3 gemeente noodzakelijk met het oog op de. in verband met het zandwinnings plan, uit te voeren werken De bedongen prijs ad f 0 23 per m2 achten wij B. en W. stellen de raad voor, f 11.293.92 beschikbaar te stellen voor de aankoop. Suggestief in woord en prent Zoals wij gisteren reeds meldden, heeft de vereniging Oud-Leiden bij de herdenking van haar vijftigjarig bestaan een boekwerk uitgegevèn onder de titel „Kastelen, ridderhofsteden en buitenplaatsen in Rijnland". Dit kloeke boekwerk ligt thans voor ons en een eerste blik leert de belang stellende lezer, dat hier inderdaad iets is gepresteerd van grote waarde voor het nageslacht. Teveel immers is in de loop der tijden, vooral in de vorige eeuw, onder de slopershamer gesneuveld. In woord en prent kan men nu ten minste nog ken- men van al het schoons, dat is ge weest en het weinige, dat nog rest. De samenstellers, de heren S. J. Fockema Andreae, J. G. N. Renaud en E. Pelinck, wijzen er in hun voorwoord op, dat in 1915 reeds in het bestuur de gedachte opkwam tot een publicatie over kastelen en ridderhofsteden in Rijnland. Zij hebben zich beperkt tot de zoge naamde riddermatige huizen en voegden daar nog aan toe de landhuizen en bui tenplaatsen tot ongeveer 1800, voor zover deze tenmiste van enig belang waren, hetzij door hun eigenaar, hetzij door hun •ang. Soms zijn de samenstellers ook geleid door het feit, dat het betrokken huis was afgebeeld. t is onmogelijk gebleken alle kleine lusthoven en „speeltuinen" om Leiden en alle eigenaren te vermelden. Zodra im- iemand tot een zekere welstand kwam, trachtte hij een ontspanningsoord buiten de stadswallen te stichten. Bij de keuze van de afbeeldingen is in de eerste plaats naar gestreefd van alle kastelen en de belangrijkste buiten plaatsen een zo goed mogelijk beeld te bieden en een indruk te geven van het Agenda raad Leiden De gemeenteraad van Leiden bezint Donderdagmiddag aan de behandeling van de begrotingen voor 1953- Eerst evenwel zal een korte agenda worden af gewerkt, bestaande uit de volgende pun- Voorstel inzake de aanbieding aan de gemeente van een beeldje voor de ver fraaiing van het stadhuis door H M. Ko ningin Juliana. Voorstel om (opnieuw) te bepalen, dat een herziening van het partiële uitbrei dingsplan Leiden-Zuidwest wordt voor- Aankoop van de Grote Sloot onder Warmond- Verhuring van het perceel Vismarkt 5 aan de heer B. E. Feld (Er is dus nog géén voorstel inzake het bijzonder kleuteronderwijs. Red. NL.C). Bazar Geref. jeugdhuis f 4000 Wat de bazar voor het Geref. Jeugd huis aan de Breestraat betreft, is het gisteravond Eind goed, al goed geweest. De zalen waren eivol. De stemming wa: opperbest, ook al regende het buiten zonder ophouden Gaandeweg werd de hoop op een hoge opbrengst groter. Ge rechtvaardigd, want toen om twee uui vannacht alle geld was geteld, bleek de netto opbrengst van het feest ruim f4000 te zijn. werk der verschillende kunstenaars, als mede van de vele reproductiewerken, norzover voor Rijnland van belang. De studie van het afbeeldingsmateriaal werd grotendeels opgezet en ook vol tooid aan de hand van de prentenverza- meling van de gemeente Leiden. N1NÓTCHKA Wat de leden van K. en O. ontzegd werd, konden de Leidenaars gisteren in het Rextheater zien: Ernst Lubitsch' geestige werk Ninotchka- Dat men daar groten getale heengesneld is, behoeft waarlijk geen verwondering te wekken- Een film met een dergelijk origineel rio is maar al te zeldzaam. Buiten dien is het gegeven nauwelijks ouderd. De strijd van de levende geest tegen het starre dogma is ook nu nog actueel als in de jaren voor de oor log. Het verhaal behoeven we nauwelijks in herinnering te brengen, daarvoor is Ninotchka al te veel in roulatie geweest. (De film draagt daar trouwens overdui delijke sporen van!). De Russische ge zante. die het driemanschap tot de orde moet roepen, dat in Parijs de juwelen een hertogin moet verkopen ten bate de Staat, en dan natuurlijk hopeloos moeilijkheden raakt. De dialoog overal even puntig en wanneer er dar nog twee spelers als Greta Garbo er Melvyn Douglas in de hoofdrollen ver schijnen. moet het resultaat wel aan d( erwachtingen beantwoorden. Door het hele werk speelt een sprankelende geest. :o levende humor die niets en mand spaart, dat dit elk mens wel moet aanspreken. Lubitsch heeft er zoveel fijne trekjes in gegeven, dat Ninotchka in staat i bleken de jaren te overwinnen. De film is nog even levend als toen zij de studio Hollywood verliet. Een meesterwerk- Kantongerecht Leiden De stroom van automobilisten, motorrijders en wat er al zomeer op de weg krioelt, houdt maar niet op. De kantonrechter kan er langzamerhand wel lopende-band- werk van maken, een triest beeld van de mentaliteit van de weggebruiker, voor wie de verkeersvoorsehriften juist zUn gemaakt. Een meneer uit Leiden was, zomaar, met zijn auto achteruit gereden, nadat hij op de Nieuwe Rijn had stilgestaan. Een dame met een kind op de fiets had zich ternauwernood kunnen redden, een an dere fietser was er tegenop gereden. Eis en vonnis: f 20 boete of acht dagen. Op de rijksweg onder Oegstgeest zag een motorrijder zich een doorgang door een automobilist versperd Een dure dag voor de automobilist: f 25 boete. Een an dere motorrijder had juist het omgekeer de gedaan en aldaar aan een auto geen torrang verleend Een botsing Franz losei Hirt voerde Mendelssohns tweede pianoconcert uif Het Residentie-orkest stond ditmaal onder leiding van de hier zo goed bekende Rotterdamse dirigent Eduard Flipse. Daar Moura Lympany, die aanvankelijk in dit concert als soliste zou optreden, door ziekte verhinderd bleek te zijn, moest het programma gewijzigd worden in die zindat nu de Zwitserse pianist Franz Josef Hirt het tweede pianoconcert in d op. 40 ran Mendelssohn vertolkte. Hirt deed dit op zeer fraaie, expressieve wijze, waarbij vooral zijn prachtig toucher en dynamische voordracht opvielen. Doch deze kwaliteiten, evenals de voor treffelijke samenwerking tussen solist en dirigent, konden voor ons de indruk niet egnemen, dat dit tweede concert, dat ïen veel minder vaak hoort dan het eerste in g. zich niet verheft boven de gladde en knappe middelmatigheid, waar door een gedeelte van Mendelssohns oeuvre gekenmerkt wordt. Cherubini's sprankelende, knap gecon strueerde ouverture Anacreon, dirigeer de Flipse met kennelijke toewijding. Dit aantrekkelijke werk, een van de weinige werken van de man. die het Parijse Con servatoire National tijdens het Empire groot maakte, welke men thans nog hoort, deed bij ons wederom de vraag rijzen of het niet de moeite zou lonen dit oeuvre opnieuw te bestuderen en uit te voeren. Na de pauze stonden twee modernere werken op het programma: Respighi's bekende Romeinse Fonteinen, en de bal letsuite Bacchus et Ariane van Albert Roussel. Flipse toonde zich steeds een groot voorstander van repertoirever- Geschenk van H.M. de Koningin voor Leiden Beeldje voor de binnen plaats B. en W. van Leiden schrijven aan de raad: „In 1933 heeft Hare Majesteit Konin gin Wilhelmina het voornemen te ken nen gegeven aan deze gemeente een ge schenk aan te bieden ter versiering van het stadhuis, voor de bouw waarvan de plannen destijds nog niet waren vastge steld. Uiteraard zou de aard van het ge schenk en de wijze van uitvoering eerst kunnen worden bepaald, nadat de bouw van het nieuwe stadhuis goeddeéls zou zijn voltooid. In verband hiermede was het niet mogelijk het stadhuis vóór het uitbreken van de oorlog met het ge schenk te verrijken. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft ons doen weten, dat zij de aanbieding van Haar Koninklijke Moeder overneemt- Het geschenk zal bestaan uit een beeldje, bestemd voor de binnenplaats van het stadhuis. Het behoeft geen betoog, dat wij de aanbieding van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, daarna van Hare Majesteit Juliana, welke aanbieding getuigt van de belangstelling van het Huis van Oran je in het wel en wee van deze stad, met gevoelens van grote erkentelijkheid voor de gemeente hebben aanvaard, weténde daarmede geheel in uw geest te handelen. Het beeldje te vervaardigen door de kunstenaar Pieter Starreveld en uit te voeren in lichtkleurige Franse kalksteen zal in het midden van de binnenplaats op een eenvoudig voetstuk worden ge plaatst- De kosten van dit voetstuk en van het opstellen van het beeldje zul len f 2500 bedragen". B. en W. stellen de raad ten slotte voor, hen te machtigen H.M. Koningin Juliana hun grote erkentelijkheid te betuigen voor de aanbieding van het beeldje, als mede f 2500 beschikbaar te stellen voor het opstellen er van- Herkapitalisatie Leidsche Wolspinnerij Na normale afschrijvingen ad f526 537 en diverse voorzieningen (waaronder extra afschrijving van f 256 436 en reservering voor diverse doeleinden f 300.000) heeft de Leidse Wolspinnerij N-V. te Leiden over 1951 winst behaald van f 239.474. Voorgesteld wordt een dividend van 4 pet waarvan 2/3 pet in contanten en 31/3 pet naar keuze in contanten of aandelen Hoewel een hoger dividend mogelijk zou zijn. acht de directie 't gewenst de financiële positie nog te verstevigen. Wel stelt zij voor gebruik te maken van het fiscale voordeel der herkapitalisatie. Aandeel houders kunnen dan ontvangen een her- kapitalisatiedividend van 12 1/2 pet, waarvan 21/2 pet in contanten en 10 pet in aandelen. nieuwing en van het uitvoeren van nieuwere muziek; hij voelt zich op dit gebied kennelijk het meest op zijn ge mak. Respighi's Fontane di Roma. een knap geïnstrumenteerde reeks impressies, stel len aan dirigent en orkest hoge eisen, doch de inspanning wordt bij een ge slaagde vertolking stellig beloond door een weelderige klankrijkdom. Het Re sidentie-orkest gaf een uitstekende uit voering; Jietgeen niet wegneemt dat de formele zwakte van deze muziek niet geheel te verdoezelen is. Vooral de the matiek schiet vaak in kernachtigheid te kort en de componist herhaalt zich niet zelden. Anders is dat met de suite Bacchus et Ariane van de nog steeds enigszins mis kende Albert Roussel. deze merkwaar dige tijdgenoot van Debussy en Ravel, die niettemin een eigen weg ging. In deze uiteraard sterk choreographisch geaarde muziek, waarin de mildheid van Roussels jeugdwerken heeft plaatsge maakt voor een expressievere, meer di recte en sterk rhythmische schrijfwijze, valt de invloed van Strawinsky niet zel den op te merken. Dit feit doet echter aan de oorspronkelijkheid van Roussels stijl niets af. Onder Flipse's geïnspireerde leiding werd dit mooie werk tot het dynamische en emotionele hoogtepunt van de avond. Geen wonder dat na dit laatste werk aan dirigent en orkest een warme ovatie te beurt viel. Ook bij dit tweede concert was het aantal toehoorders weer zeer groot. J. van der Veen. Twee schepen gezonken in het Kort Galgewater De zware Noordwester storm heeft niet alleen op zee schepen in nood gebracht. Het Kort Galgewater te "Leiden is he denochtend om 8 uur het toneel geweest van een dubbele schipbreuk. Aan de kade lagen, achter elkaar, een motorschip vrfn de fa P. Zwaan te Leiderdorp, geladen met vijftig ton zand, en een bak, in huur bij deze firma, met een lading van tach tig ton zand. Door de hoge golfslag heb ben deze zwaar geladen schepen water gemaakt. Veel water was er niet voor nodig om beide vaartuigen naar de bo dem te doen verhuizen. Er bevond zich gelukkig niemand aan boord. De lich ting van deze schuiten zal nog heel wat moeite kosten. (Advertentie/. gevolg geweest. Daar de betrokkene al tientje. f 48 schadevergoeding heeft moeten be talen en weinig inkomsten heeft, het vonnis f 12 boete. Een vrachtautobestuurder, die wielrijder ondersteboven had gereden, terwijl deze notabene in de berm van de weg stond, kwam er met f 25 af. Op 18 Augustus waren in Oegstgeest bij de splitsing van de Warmonderweg een automobilist uit Alphen en een mo torrijder tegen elkaar gebotst. Bij onder zoek bleken de remmen van beide voer tuigen niet te deugen De autobestuurder f 25 betalen, de motorrijder een Eert goeie morgenbegint met Gillette f GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 10 November 1952 gedurende veertien dagen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer no 111), voor een ieder ter inzage zal liggen: a. een plan tot herziening van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Noord", met betrekking tot gronden, gelegen ten westen van de spoorlijn naar het empla cement Herensingel en ten oosten van het raccordement (de spoorbaan), ten behoeve van de stedelijke fabrieken van gas en electrlciteit; b. de bij het herzieningsplan beho rende bebouwingsvoorschriften, een en ander vastgesteld door de gemeenteraad bij besluit van 3 November 1952. Leiden, 7 November 1952. De Burgemeester voornoemd, P. H. VAN KINSCHOT. Plattelandsmeisje thuis De CJ.P.B Leiden en omstreken is gisteren in Rehoboth bijeen geweest. Door ziekte van de presidente, mevrouw KoningTolk, werd deze avond geleid door de vice-voorzitster. mevr. J. de Graafvan Bemmel. Men kon enige nieuwe leden welkom heten, alsmede de ■e-presidente. mevr. Van den Heuvel. Allereerst werd met grote animo het onderwerp „Het plattelandsmeisje thuis" besproken. Tot nieuwe vlce-voorzitster werd gekozen mevr. A. van Egmond— Hoogendoorn en tot lid van het bestuur mej. N. C. Bos. Mevrouw Van Schie leverde nog een bijdrage. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Petronella, dr van D. J. Vermeulen en C. M. Westdorp; Irma, dr van C. H. Koome en A. Brieèr; Anita E. M., dr van J. W. Beumer en E. C. Echter; Antonius, zn van P. J. Kroesemeijer en N. van Westbroek; Nelly, dr van J. J. de Hoog en T. Eijkhout; Jacobus J. P. M„ zn van P. van Rijzen en M W.' de Wildt; Margaretha J., dr van P. L. van Pijpen en P. M. Stolk; Pieter, zn vaa J. van der Plas en M. Hoek; Arie, zn van W. van Duijn en A. Twigt. ONDERTROUWD: C. van der Nat en J. A. Breddels, A. Brouwer en C. Eradus, C. van Berge Henegouwen en L. de Wolf) S. C. van Vaelcn en D. Nieuwenhuizen, J Dreef en C. A. Bentveld. P. J. Arzbach en M. Oudes, P. J. J. Hogervorst en W. G. M. van Goozen, W. Peet en G. van Wee ren, M. Craroa en J. Roberti, A W. Delleman en H. van Pijkeren, W F. Haasbeek en S. Schmidt, W. A Herr mann en M. P. M. Erlee, T. J. Jager en I. M, Ginjaar, F. E. Kloezeman en L G. Mulder, B. Raar en C. M. de Ru. GEHUWD: P. C. Kuiper en E. Mis- kotte, C. C. Vlam en T. M. Klop. C. Ligtvoet en E. P. J. Penseel. OVERLEDEN: P. van der Valk, zn, 40 jr; G. IJsselt, wed. van Vogels, 69 )r; H. Qucetroo, huisvr. van Ju, 68 Jr. ZOETERWOUDE Electrlache bemaling Op Dinsdag 11 November des morgens om 10 uur zal de electrische bemahnps- ïnrichtlng van de grote Westelndse pol der aan de Verlaatweg alhier officieel in gebruik worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3