PP KLOOSTERBALSEM Tito, noch vlees noch vis! Personeel grote bedrijven tegen influenza ingeënt Lijdt niet langer Geen herziening van zaak candidaat Schilder 9 poetst vlugger en beter'. P OPENT D0°p' «»TJ? «g0k iNat Roken Toch is het zo 2 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952 de pijn in Uw lenden. Flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, waar* V/ van warmteopwekkende be» \r standdelen de pijn snel verjagen: iN DE STRIJD TUSSEN „Oost" en West", heeft men de houding van maarschalk Tito wel gekwalificeerd als noch vle es, noch vis. Echter is onmis kenbaar, dat Joegoslavië zich toch meer en meer naar het Westen oriënteert. Men moet hier drie dingen onderschei den, Ten eerste, Joegoslavië wordt com munistisch of links-socialistisch geleid. Ten tweede, het staatssocialisme volgens de doctrine van Stalin, heeft Tito afge zworen, Ten derde, al heeft Joegoslavië de steun van het Westen nodig, toch duldt men geen inmenging in wat men daar de politieke „binnenlandse aange legenheden" noemt. Gaat het Westen hiermede accoord, dan is hechte samen werking mogelijk, ook op defensief ge bied, mocht de Sowjet-Unie tot een aan val op West-Europa overgaan. Volgens het koopmansbeginsel, „voor wat hoort wat" verwacht Tito van het Westen, in het bijzonder van Amerika, financiële steun. In zekére zin is hierin een tegen strijdigheid verscholen, omdat deze financiële hulp dient ter versterking, handhaving van een regiem, dat, naar Westerse maatstaf, beslist niet democra- fiseh is- Maar toat niet is, kan nog ko menImmers, op het Congres te Za greb is gebleken, dat men druk doen- Lwe grondwet, die nog dit jaar aan de Na- Maishall-dollais tegen griep Nederland eerste vaccin producerende natie in Europa (Van een onzer verslaggevers) Op 15 November a.s. begint in een aantal grote bedrijven de massa-vacci natie van het personeel tegen griep. De influenzamaanden bij uitstek zijn nl. Januari en Februari. Men hoopt de, met vaccin toegeruste mensen, vóór die tijd immuun tegen de ziekte gemaakt te hebben. De gevaccineerden blijven gedurende de winter onder controle, om na te gaan, hoe hun ge zondheidstoestand gedurende de griepperiode is. Het is de eerste grote proefneming van dit soort in ons land. Zij is mogelijk gemaakt, dank zij de Marshall-hulp. Uit de tegenwaarde rekening is nl. f 200.000.voor dit doel beschikbaar gesteld, zoals we reeds meldden. Daarvan werd dit jaar één ton gebruikt en volgend jaar de rest. Prof. dr J. Verlinde, directeur van het Instituut voor preventieve geneeskunst te Leiden, heeft gistermiddag het een en ander over de betekenis van deze proefneming verteld. Zijn instituut houdt zich n.l., als influenzacentrum voor Ne derland van de Wereldgezondheids organisatie, in het bijzonder met het bestrijden van deze winterzlekte bezig. Het onderzoek, dat men thans gaat in stellen, is vooral van belang voor het vinden van een entstof, waarmee de hele Nederlandse bevolking met blijvend suc ces kan worden ingeënt. De moeilijkheid bij influenza is n.ldat er twee soorten zijn, populair de soorten A. en B. ge noemd. Beide vertonen nog weer zeer verschillende types. Wie dus ingeënt is tegen influenza A, heeft alle kans tóch 't Verklaarde I uitzicht de Is met een j vóór het einde tionale Vergadering zal worden legd. Er is sprake van een twee-Kamer- stelselwaarvan de democratische allure slechts bij benadering te gissen valt. Het jongste incident tijdens het Congres der Tito-communisten te Zagreb geeft geen verheven indruk van de, in dat land heersende, „democratische" opvattingen. Zodra er iets mankeert aan de broeder lijke, conimunistische samenwerking on der de hoge functionarissen, zodra er iets aan de rode knikker is, heeft het zijn Tito's eigen woorden de Komin- form het gedaan, dan is het een uiting van miserabele Russischeprovocatie.' De tweeslachtigheid van Tito blijkt ook uit het feit, dat hij weliswaar even als in het Westen de Sowjet-Unie ver antwoordelijk stelt voor de huidige spanning in de wereld, maar een slag om de arm houdende, tevens constateert, dat óók het Westen niet geheel vrijuit gaat Feitelijk vindt Tito, dat de Joego slavische communistische broeders de "ware erfgenamen zijn van de grondleg gers, Marx en Lenin, terwijl de Russi sche staat verworden is tot een „impe rialistisch slop". Inderdaad, vergeleken bij de Russen, maar dat is slechts rela tief,-hebben de Joegoslaven meer per- /f>onlijke vrijheid, terwijl ook de arbei ders het voorrecht genieten van een be scheiden "mate van medezeggenschap. Zoals de zaken thans staar., is er niet veel kans op, dat de afvallige Tito toch nog weer eens tegen Stalin zou gaan aanleunen- Het komt er maar op aan, dat het Westen zijn politiek sanction- neertHij wil in de naaste toekomst meer samenwerking met dit Westen, hetgeen ook blijkt uit de woorden, die op het Congres te Zagreb gesproken werden. De Joegoslavische communisten zullen trachten hun invloed uit te brei den tot linkse (socialistische) bewegin gen in het buitenland, teneinde de in vloed van de communistische Komin- form te besnoeien. Dat hierin voor het Westen tevens cen gevaar schuilt be hoeft geen betoog, vooral als men be denkt, hoe tal van socialistische partijen in Europa er een uiterst linkse vleugel op na houden, zoals zulks o.a. in Enge land, de Bevanieten, het geval is. Wij wijzen er op. dat Tito aan Moskou weliswaar voor het grootste deel de schuld geeft ten aanzien van de span ningen, die in de wereld bestaan, maar ook de Westelijke „reactionnairen", in het bijzonder het Vaticaan, draagt vol gens Tito daarvan de schuld. Ook stelt hij de Westelijke Geallieerden er mede aansprakelijk voor. dat het geschil over Korea tot een oorlog heeft geleid. En wat een eventueel compromis betreft, niets acht hij zó verderfelijk als de ver deling der wereld in twee „invloeds sferen". De verhouding van Joegoslavië tot het Vaticaan is ongetwijfeld ongun stig, maar aan wie de schuld? Tito vreest de invloed van RK. genootschap pen in Joegoslavië en beschuldigt het Vaticaan er van, zich op ongeoorloofde wijze met de Joegoslavische binnen landse politieke aangelegenheden te be- Dan is er nog de kwestie Triest, die onherroepelijk een belemmering vormt voor een gezonde, normale verhouding tot het Westen, in het bijzonder tot Italië. Hier staan Tito en de Italiaanse premier de Gasperi tegenover elkaar- De Gasperi verklaart zich bereid, het geschil over het vrije gebied van Triëst te regelen, maar dan moet Tito eerst maar eens een „daad van goede wil" tonen. Dit was bet antwoord Italiaan op de redevoering van Tito. De maarschalk had namelijk verklaard, de kwestie Triëst rechtstreeks met Italië te willen regelen, ondanks de pogingen de Sowjet-Unie roet in het eten strooien. Zolang de Gasperi er rekening mee houdt, dat Triëst toch nog eens aan Italië zal worden teruggeven, con form de Geallieerde belofte van 1948, valt er vermoedelijk met Tito geen ac coord te bereiken. Hier is een compromis noodzakelijk, wil er, in Westelijk verband, van een gemeenschappelijke verdediging sprake zijn. Wonderlijk gaat het toe in de we reld der politiek, want Tito, financieel door het Westen (Amerika) gesteund, kan zijn defensie uitbreiden met straal jagers. wapenfabrieken en oorlogssche pen. terwijl het communstisch (socialis tische principe) van Joegoslavië met de Westelijke democratie weinig uitsaande heeft. Wereldnieuws in zakformaat EEN AMERIKAANSE bommenwerper van het type B-50, met tien man aan boord is in Essex, ten Oosten van Lon den, neergestort en uitgebrand. Men vreest, dat alle personen zijn omge komen. DE VER. STATEN hebben de Russische nota. waarin geprotesteerd wordt tegen het instellen van een verdedigingszone door de Amerikaanse vloot in de wa teren rondom Korea, verworpen. IN TURKIJE zijn de ministers van De fensie en Arbeid afgetreden. Hoeloessi Keuymen legde de portefeuille van Defensie neer, nadat hij tot voorzitter van de parlementsfractie der Demo cratische partij was gekozen. Zijn op volger is Seyfi Kurtbek. EGYPTE EN JAPAN hebben weer diplo matieke betrekkingen aangeknoopt, nadat deze in 1948, toen Japan ging deelnemen aan de wereldoorlog, wer den verbroken. Beide landen zullen een buitengewoon gevolmachtigde minister in Tokio en Caïro accrediteren. UIT OOST-DUITSLAND zijn in de afge lopen maanden 30.000 vluchtelingen per vliegtuig uit Berlijn naar de Bonds republiek vervoerd. De stroom van vluchtelingen houdt nog steeds aan, o.w. ook leden van de Oostduitse volks- politie. IN KENIA is opnieuw een stamhoofd ge arresteerd, omdat deze weigerde de ge vreesde. anti-Westerse „Mau Mau" te veroordelen. Voorts heeft een militaire patrouille circa 2000 inboorlingen on derworpen aan een verhoor. KONINGIN ELIZABETH II van Enge land heeft in de Londense City de eer ste steen gelegd voor het nieuwe Lloyds gebouw, dat 2 milliard gulden zal kosten. IN BELGIË zal het tarief voor industriële stroom met 15 procent worden ver laagd, teneinde het verbruik van élec- triciteit door handelsondernemingen te stimuleren. MAARSCHALK JUIN, bevelhebber der Geallieerde landstrijdkrachten in Cen traal Europa, werd voorgedragen voor het lidmaatschap van de Académie Frangaise. IN ITALIË zijn vier grote benzinetanks in de lucht gevlogen. De felle brand bedreigde de districtsgevangenis en een fabriekswijk te Monza. Elf arbeiders moesten in ernstige toestand naar het ziekenhuis worden gebracht. Er brandde ruim 200 ton olie. EEN KAZERNEBRAND vond plaats op het terrein van het Belgische garnizoen bij Gemuend, waar vier grote militaire gebouwen werden verwoest. Hier wordt de schade op 400.000 mark geraamd. EEN FRANSE DIPLOMAAT van de a: bassade te Washington werd overvallen door drie onbekende mannen, beroofd, mishandeld en ontvoerd. Deze i Pierre Furst genaamd, stond bij bushalte te wachten, toen een perso nenwagen stopte, enige mannen hem in de wagen sleepten, hem van zijn geld en polshorloge beroofden en tenslotte weer op straat zetten. GENERAAL PIERRE CAROLET, die sinds Augustus 1950 F^ans comr dant in Berlijn is. keert einde vai jaar naar Frankrijk terug. Brigade generaal Pierre Manceaux-Demiau volgt hem op. influenza B te krijgen. Met alle vai ten. die er in die soorten bestaan. Men moet dus eigenlijk van te v weten, wélk type influenza een bepaalde epidemie zal vertonen, wil men, mef succes, de mensen inenten. Men kent ech- ter het type, dat de laatste jaren voor kwam en houdt het er dus op, dat dit type zal blijven heersen. Om echter toch een zekere mate variatie te kunnen opvangen, wordt bij de komende inentingen een zgn. poliva. lent virus (veelwaardig vaccin) gebruikt. Daarin zijn verschillende types influenza verwerkt. Korte immuniteit De immuniteit tegen influenza was tot dusver maar kort. Daarom is het belang te weten, wanneer een epidemie optreedt. Daartoe stelde de Wereldge zondheidsorganisatie een informatiedienst in, die het ontstaan van influenza in bepaalde streek meldt. Men kan dan el ders terstond met de inenting beginnen. Héérst een epidemie eenmaal, dan is in enting onmogelijk. De aanmelding voor de komende vac cinatie is uiteraard vrijwillig. De be drijven. die er zich voor beschikbaar stel den. hebben al een zekere ervaring, bij hen werd het personeel eerder tegen deze ziekte ingeënt. Toen heeft het even- aan een nazorg-contróle ontbroken, zodat men van het verloop der vaccinatie- resultaten niet veel wijzer is geworden. Het vaccin wordt betrokken van een Nederlandse fabriek, de enige in Europa, die dit influenzavaccin maakt. De reactie, die de patiënten van een inenting ondervinden is uitermate gering. Kostbare grap Dat de griep nog steeds geen grap mogen de volgende cijfers bewijzen: In het griepjaar November 1948 tot April waren er over het hele land 661.520 ziekmeldingen, dat is 49.1 procent dan in het voorgaande niet. griepjaar. De epidemie was tussen 20 December 148 en 26 Februari 1949 het hevigst. Toen waren er 401.192 ziekmeldingen of niet minder dan 97.3 procent meer, dan in het voorgaande niet-griepjaar. De Ra- van Arbeid alleen, bij wie in de periode November-April 150.574 ziekmel dingen binnenkwamen, keerden f \y, illioen méér ziekengeld uit, dan in het voorgaande jaar. De bedrijfsverenigingen kwamen tot »n bedrag van 4.598 514. Er is dus alle reden om maatregelen tegen deze lastige als kostbare ziekte te nemei (Advertentie). c'ioor rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert c'r nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 Minister voor Kamer gezwicht Op tijdschriften minder omzetbelasting Op aandrang van vele Tweede-Kamer leden heeft minister Van de Kieft nu voorgesteld tijdschriften bij de heffing van omzetbelasting gelijk te stellen met boeken. In de kleinhandel worden tijd schriften dan vrijgesteld van de belas ting. Uitgevers, die rechtstreeks aai publiek leveren, zijn 4 procent omzet belasting verschuldigd. Bij invoer ten behoeve van particulieren bedraagt de heffing eveneens vier procent. Onder tijdschriften worden hier ver staan alle uitgaven die ten minste drie maal per jaar periodiek verschijnen, be halve dagbladen en nieuwsbladen. C. M. Swiebel secretaris Soc. Verzekeringsraad Op zijn eerste vergadering heeft de Sociale Verzekeringsraad gisteren in Den Haag tot zijn algemeen secretaris benoemd de heer C. M. Swiebel, thanis referendaris bij de afdeling sociale verzekering van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Swiebel is lid van de partijraad van de P.v.d.A. Van het erf van School en Kerk Fries revisieverzoek afgewezen Door synode Vrijgem. Kerken Geref. synode tot 5 Januari uiteen Bij erkenning van de fouten die synode van Utrecht indertijd maakte GISTERAVOND heeft de praeses van de Geref. synode mededeling ge daan van enkele achter gesloten deuren genomen beslissingen. De synode blijkt besloten te hebben niet te voldoen aan de verzoeken om de procedure van candidaat Schilder te herzien of het besluit in te trekken tot wering van cand. Schilder van het ambt. (Candidaat Schilder uit 1944 is thans prof. H. J. Schilder, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Vrijgemaakte Geref. Kerken). Verder is in openbaarheid gebracht het eerste deel van de eindconclusies over het vraagstuk Herstel Kerkelijke Eenheid, speciaal wat betreft de Vervangingsformule. De Synode zal van middag uiteen gaan tot 5 Januari. Beroeping swerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Genemuiden G. H. van Kooten te Brandwijk. Toegelaten tot de Evangeliebediening: cand. F. de Boer. Nassaupark 7, Bussum, P. Tabaksblatt, Irisplein 33, Den Haag. Geref. Kerken Beroepen: te Borne cand. G. Nooteboom te Goes; te Zutphen (2e pred. plaats) J. r. d. Berg te Ottoland; Aangenomen: naar Schiedam (4e pred. pl.) E. J. Oomkes te Appingedam. Bedankt: voor Andyk (vac.-H. R. Groenevelt) D. Zwart te Halfweg. (Advertent iei De synode overwoog, wat de zaak cand. Schilder betreft, o.a. het volgende. Voor het beoordelen van deze kwestie de grootste betekenis de verkla ring van cand. Schilder bij zijn peremp- len op 9 Januari 1944, dat hij de letterlijke tekst van de leeruitspraken 1905/'42 in strijd achtte met de Heilige Schrift en de belijdenis. Uit het feit dat het rapport van deputaten in 1944 zijn toegevoegd de woorden „gelijk in "led. Geloofsbelijdenis geleerd wordt" mag niet worden afgeleid, dat de zakelijke inhoud van deze woorden de mening der synode weergaf; terstond na deze toevoeging heeft de synode zich aangesloten 'bij de in de conclusies van deputaten genoemde gronden voor de wering, waarin art. 33 N.G.B. niet werd genoemd. Het is niet gebleken dat de synode van Utrecht alle handelingen van haar deputaten heeft goedgekeurd. Aan de classis Gorinchem werd bericht, dat cand. Schilder niet toegelaten kon wor den tot het ambt op deze twee gronder i,l. omdat hij bezwaren houdt tegen de leeruitspraken van 1942, bepaald tegen de daarin voorkomende aanhaling uit de verklaring van 1905; 2. omdat hij niet beloofd heeft niets te zullen leren wat met genoemde leeruitspraken in strijd is". In deze tweede weringsgrond wordt sleohts geconstateerd, dat cand. Schilder een dergelijke belofte niet heeft afgelegd; te begrijpen dat deputaten hem niet uitdrukkelijk gevraagd hebben zo'n belofte af te leggen, gezien zijn schrifte lijke verklaring van 9 Febr. 1944. De Synode besloot uit te spreken: a) Dat uit hetgeen in de acta der Synode Utrecht 19431945 vermeld wordt, nl.: „nadat in het rapport is toegevoegd de uitspraak, dat cand. Schilder ook blijkt af te wijken van wat de kerken art. 33 N.G.B. aangaande de sacramen ten belijden", alsmede uit de toevoeging in het rapport der deputaten op 2 Juni 1944: „gelijk in art. 33 N.G.B. geleerd wordt", niet mag worden afgeleid, dat de Synode in deze toevoeging haar op vatting heeft weergegeven, b) Dat de Synode van Utrecht 1943—1945, di drie rapporten aan cand. Schilder zond, hierin tekort schoot, dat zij daar bij niet uitdrukkelijk verklaarde, dat zij zich over de daarin voorkomende inter pretatie van art. 33 N.G.B. niet uitge sproken had. c) Dat die Synode door deze tekortkoming er aan heeft medegewerkt, dat bij cand. Schilder (die inmiddels de band met onze kerken reeds had verbro ken: 6 Augustus 1944) de indruk is sterkt, als zou impliciet een afwijking van art. 33 N.G.B. toch een grond ge weest zijn voor zijn wering van het ambt. d) Dat zij het betreurt, dat van deze tekortkoming gebruik is gemaakt, onjuiste gedachte te propageren, alsof in onze kerken binding zou bestaan de opvatting, dat de sacramenten wezig geloof verzegelen, welke binding metterdaad niet bestond, e) Dat zij gelet óp de gebleken en vermelde tekort komingen de behandeling van de zaak cand. Schilder voor dit deel niet voor haar rekening neemt, f) Dat evenwel ook bij erkenning van deze tekortkomin gen de beide gronden, waarop de wering van cand. Schilder in feite is geschied, onaangetast is gebleven, g) Dat zij daarom niet voldoen kan aan de ver zoeken tot revisie van de procedure cand. Sohilder, of tot intrekking van het be sluit tot wering van cand. Schilder van het ambt. Vervangingsformule Het eerste deel van de slotconclusie /er het gehele vraagstuk „Herstel ker kelijke eenheid" luidt: De Synode, over tuigd dat over de „Vervangingsformule" nog veel misverstand heerst, spreekt de V.f nog het volgende uit: dat het door sommigen telkens opnieuw uitgesproken verlangen om de V.f. ter zijde te stellen, veelszins berust op kenning van de juiste positie, die de Synoden van 1942'46 met inspanning van alle krachten hebben ingenomen in de confessionele strijd over het Ge- nadeverbond en de Heilige Doop de ker kelijke eenheid te bevorderen en te bewa ren. b) Dat het niet juist is te beweren, dat het ter zijde stellen van de V.f. als zodanig de weg tot meerdere kerkelijke eenheid zou openen en het juist is te beweren, dat de inhoud de V.f. zelve een belemmerering zou zijn tot verkrijging van meerdere kerkelijke eenheid, c) Dat bij een 6amenspreking hereniging met leden der Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.) de rede waarom zulk een hereniging ge zocht wordt, het uitgangspunt van het gesprek behoren te zijn, d) Dat wanneer in zulk een gesprek blijken mocht, dat iemand bezwaren heeft, tegen de V.f., deze bezwaren als zodanig -geen belem mering behoeven te zijn voor de hereni ging met onze kerken, indien de betrok- RHEUMIN At#*/ 20 tabltttan 45 ct. Oegstgeest, W V v heren A B Bun- it, J B M Hoogeveen. Lelden, Oegstgeest. Gesl, irC S' Ned. recht ?°Haag*,r M M^'s sr. J W Moerbei 'an Meerten. den. S H A Dubois, k, Lcidschenda Haag. EXAMENS WISKUNDE "s-QRAVENHAGE. 6 Nov. Voor hét e en wiskunde K.V. zijn geslaagd D A 1 eel te 's-Gravenhage; W G J a te Berkel (Van een onzer redacteuren) De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken (ond. art. 31 K.O.) te Berkel en Rodenrijs heeft gistermiddag besloten het revisieverzoek van Fries land in zake de verdeling van de zen- dingsgelden af te wijzen. Deze beslissing werd genomen na een uitvoerige voortgezette bespreking welke de ochtenduren werd geopend door ouderling Schilder, die in een uitvoerig betoog het minderheidsrapport en het standpunt van ouderling Kooistra be streed, en naar voren bracht, dat de Sy- Amersfoort nimmer een toe kenning van ƒ41.500 per jaar aan de Friese kerken verplicht heeft gesteld. Dit bedrag werd toegezegd, voor zover de noodzaak daartoe aanwezig zou zijn. De praeses, ds D. van Dijk, zette uit en, dat Friesland zich totaal vergist. Men heeft getracht een rechtsgrond te schep pen op grond waarvan de nog niet ont vangen driemaal ƒ41.500 alsnog zullen kunnen worden toegekend. Dit gaat even wel in tegen de atmosfeer, waarin ker kelijke besluiten worden genomen. Het bedrag van ƒ41.500 was per jaar be schikbaar, aldus ds Van Dijk, en het gaat niet aan, het minder opgenomene bij de uitkering van het volgende jaar te tellen. Ds F. van Dijk, ds Medendorp en oud. Kooistra getuigden in een schriftelijke verklaring, dat zij zich ernstig bezwaard gevoelen door dit synode-besluit. In de avondzitting kwam ter tafel het rapport van de deputaten voor de rege- de verhouding tussen deputaten- curatoren van de Theologische Hoge school en de „Stichting voor de finan ciële verzorging van de opleiding tot de Dienst des Woords". ssie overwoog, dat het on vermijdelijk is. voor de kerken een in stantie te scheppen, die de gebouwen de Theologische Hogeschool op haar n heeft en voor de kerken in rechten optreedt, en dat het wenselijk is. voor de behartiging van de financiële en ma teriële belangen van de Theologische Hogeschool een afzonderlijk deputaat- schap in te stellen naast het curatorium. De commissie stelt voor te besluiten, dat de Stichting in stand blyft om voor de kerken in rechten te kunnen optreden, totdat een afzonderlijk deputaatschap dit doel kan worden ingesteld en geïnstrueerd om ook de financiële eri materiële belangen van de Theologische Hogeschool te behartigen. Het curatorium zal belast blijven met de theologische zaken. De voorstellen houden in, dat de verhouding tussen de Stichting en de kerken de relatie zal hebben van deputaatschap tot opdracht- kene bereid is zich te laten onderrich ten en voor zijn gevoelen geen propa ganda te maken, e) Dat wat de s« spreking met de Chr. Geref. kerken be treft, de basis voor de samenspreking blijven zal de Heilige Schrift en de Drie Formulieren van Enigheid, terwijl de punten van geschil over het Genadever- bond en de Heilige Doop zeer wel be sproken kunnen worden aan de hand van het „rapport 1937 van de Chr. Geref kerk". Advertentie Zeer grote doos 28 ct Verkrijgbaar én de kleuren i swart, denker-, middel- en lichtbruin, oiblood a Het lied der aethergolven ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws Gewijde muziek 7.45 Morgengebed taal ensemble en solist 6 15 Journalistiek weekoverzicht 6.25 Lichte muziek 6.46 Bui tenlandse correspondenties 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.20 Parlementsoverzlcht 7 30 Gram. 8.15 De gewone man 8.30 „Lichtbaken" 8.50 Gram. 9.00 Gev. programma 9.50 Actualitei- i 10.00 Amusemer 88 hij weldra aan het eind. Niets, hoegenaamd Hij denkt aan Ant Horstink. Hij denkt héél veel „Leer van Mij, dat ik zachtmoedig ben en ne- niets is er meer goed te maken. aan Eaak. „De Christenheid aan de dwaze maag- derig van hart." Dat zei Christus. En van Chris- Ik heb gezondigd! Ik! Het „wij hebben gezon- den gelijk! Dat is ze. En aan wie de schuld, tus heeft hij niet willen leren. Wat is Christus digd" heeft hij beleden, telkens en telkens weer, Aan mannen zoals hij. Dat de bruidegom komen- voor hem geweest? De Zoon van Gód, de Ver- maar het was een gedachteloos belijden, er was de is, heeft hij nooit verkondigd, legen Baak losser der wereld. Ja, maar Hij is ook de le- een toon van berusting in en berusting in be- heeft hij een spoedige komst zelfs weersproken, raar en dat was Hij voor de verstandige Harders trekking der zonde kan alleen van Satan komen. De dwaze maagden vielen wachtensmoe in slaap, niet. Die wist zelf genoeg. En - hij was tot sterven bereid? Ja. dat was Zachtmoedigheid, nederigheid, zelfverloochening hij. Maar hoe zou dan het ontwaken zijn ge- geijverd voor eigen mening Kon hij zich het kiezen van de laagste plaats, kruisdragen, weest. Beleden schuld kan vergeven worden, maar J neerleE£en bii de gedachte dat dat alles leerde de Heiland, maar het lag niet wie met onbeleden schuld voor God verschijnt.. ZoU'wSClinken in Harders' aard, daarnaar te handelen. Beleden schuld kan vergeven worden. Wordt ze oe laatste bazuin! De Koning, die met de wol- „Here, o Here, had ik het eerder zó mogen het altijd? Harders zou tegen ieder ander hierop ken komt! De Rechter, die de vierschaar spant! zien-" Hij, die de schapen aan Zijn rechterhand zal (Adv, Kou,.Hoesten,.Ziek I Vooral din Uw kinderen IwcbelTneo .tegen de gevolgen^SneU^eké^je^^ OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door Daar! Een nieuwe zonde. Nu geeft hij God de schuld van eigen halsstarrigheid. Alsof hij niet gewaarschuwd werd- Alsof er geen roepstemmen waren. Een halve eeuw heeft hij het evangelie gehoord, maar er nooit naar gehandeld. Mensen, die het niet met hem eens waren, wist hij het zwijgen op te leggen, terwijl ze soms dichter bij de waarheid stonden dan hij. Al had hij geen andere waarschuwingen vernomen dan uit de moo_ mond van Baak. dan zou het al meer dan vol- een bevestigend antwoord hebben pgtven itwar doende zijn geweest. Maar Baak was voor hem tegen zichzelf kan hij dat met. Als je tegen be in de eerste plaats de zonderling en pas in de ter weten in verkeerde wegen gaat.. As j tweede plaats het kind van God. tracht af te breken, wat God bezig is te bouwen. Wat zei Baak eens in de verkiezingstijd? „Als Want dat hef£t.^gedaan.^Vroeger mwschienjook, deden zoals jij. Jij hebt het allemaal tot Gods eer was, zou ik zwijgen. 'n wnar 1 1 plaatsen en de bokken links. Met al zijn kerk- gaan en bidden en Bijbellezen cn onderrichten en vermanen heeft hij, Harders, nooit tot de schapen behoord. En degenen, die naar hem luisterden, die het met hem eens waren, die ook in een geloof als het zijne was de eeuwigheid zijn ingegaan.. En Dick.. Ze zullen in het oordeel tegen hem opstaan. O, hij ziet het, hij hoort het. Met felle ogen dringen ze op hem aan, klauwend grij pen hun handen naar hem. Hun aanklachten donderen hem tegen. Jij, jij was het, die ons in bracht, dat we klaar waren, als we geleerd te vechten «ei, friimai w* cc» «co, «.«c maar vooral in de laatste jaren. En waarom? Voor onze beginselen en voor. onze kerk en En als^hetT aUemaal met goedé bedoelingen °ge- Omdat hij een eigen bouwplan had, dat niet onze partij, maar wat het Koninkrijk van Jezus beurde, hield ik nóg mijn mond, want op de be- overeenstemde met het plan van Goa. Hij liet Christus was, zei je ons niet. Je hebt ons ge- doelingen komt het aan bij Hem, die de harten het hem toevertrouwde deel der kudde rondzwer- leerd te gehoorzamen aan mensen en, wat God kent" ven in een woestijn van haat en leugen en eigen- van ons wou, vertelde je ons niet. Jij hebt ons En wat zei de oude na de eerste oorlogsda- gerechtigheid. Preken als van Ikema, woorden niet geleerd, aan de wetten van Christus te ge- gen? „Gij weet niet, van hoedanige geest gij als van Baak, dat waren stenen voor het gebouw hoorzamen en nu stoot Hy ir zjjt." der toekomst, een toekomst misschien niet van zich. Hij heeft ons nooit gekend, zegt Hij. Jij als je bij ons Dat is het geweest zijn leven lang. Hij heeft deze aarde, maar in elk geval voor een betere kwam, heb je ons nooit gevraagd, of we wel het nooit geweten, nooit willen weten ook. Hij wereld. Hij heeft die stenen weggegooid. Hij heeft bekeerd waren. Je was het zelf niet. We zyn heeft met de mond beaamd, een zondaar te zijn, met zijn grote voeten veel goed zaad vertreden, verloren en jij gaat met ons mee naar de hel. maar in zijn hart zichzelf aangebeden, zichzelf dat in verscheidene harten te ontkiemen begon. „Ja. jij, jy,_jy bent de schuld gerechtvaardigd om eigen verdienste. En nu is Hij denkt aan catechisanten. Hij denkt aan Lien, krijst een. Dat is Dick! alles". De synode besloot voor een week uit- m te gaan, ten einde zich op de zaak- Kralingen in de ingewikkelde materie an de Stichting te beraden. Dinsdag over een week zal de Synode weer bijeenkomen. INAUGURATIE. Op Vrijdag 14 November om 4 uur hoopt rlr H C van de Hulst, benoemd tot buitenge- n hoogleraar in de faculteit der wis- en lurkunde, zijn ambt te aanvaarden door uitspreken van een rede in het groot den de Zondag in" 11.00 Nieuws 11,15 Nieuv peranto 11.22—12.00 Gramofoonmuziek. i'ersuin II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws ïram. 7.15 Gymnastiek 7.33 Gram. vs 8.18 Gram. 8.30 Orgel 8.55 Voor rouw 9.00 Gram, VPRO: 10.00 „Tijde- uitgeschakeld" 10.05 Morgenwijding 1020 Voor de arbeiders in de coi jven 11.35 Viool en piano 12.00 Accordeon muziek 1.00 Nieuws en aar 1.20 Dansmuziek 150 Radio' ïaal 2.15 Hawaiian-muziek 2.35 programma 3.00 Amateuruitzending 3.30 „Eerst denken, dan doen" 3.45 Militaire kapel 4.15 Sportpraatje 4 30 Gram. 5.15 Voor 'ugd 6.00 Nieuws 6.20 Filmprogramma Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de VARA: 8.00 Nieu- 10.00 Socialistisch :ie>k 10.40 „Ondi ofoonm Engeland. BBC. 330 m. 12.55 Gev. program- ia 2.00 Nieuws 2.10 Gev. programma 2 55 Koperorkest 3.30 Lichte muziek 4.00 Concert Hoorspel 6 00 Voor de kinderen 7 00 ws 7.15 Sport 7 30 Gev. muziek 8,00 In- ews 830 Parlementsoverzlcht 8.45 Gev. ramma 10.00 Nieuws 10.15 Hoorspel 11.45 ïziek 1.00 Parlomentsoverzioht 1.15 Dar Voor lek 1.5: linder 2,15 Lichte i.00 Orgel 3.25 Sport 3.40 30 Sport 5 30 1HH UohtoHPHHHHBiHH Grain. 5.45 Jazzmuziek 6 30 Sport 7.00 Gi 7 15 Hoorspel 7.45 Causerie 8.00 Nieuws 8 25 Sport 8.30 Hoorspel 9.30 Gev. programma 11 00 Nieuws 11.16 Lichte muziek 12.00 Gram. 12 56—1.00 Nieuws. •ankryk. Nat. Progr. 347 m. 12.30 Concert 1.00 Nie 5 55 Gram Lichte mi ital 10. 2.17 Com 6 30 Amerikaanse ui ziek 8.30 Hoorspel 2.00 t Brusi Lichte 324 1.1.4i Gev 12.34 Nieuws 1.15 Vlaamse Pianorecital 2 20 Vlaamse muziek 2,35 Pianorecital 3.00 Gram. 3.15 Ethnische muziek 3 40 Gram. 4 45 Engelse les 5 00 Nieuws 5.10 Gram. 6 02 Pianorecital 6.15 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Niéuws 7.40 Gram 8 00 Gev, muziek 9 30 Accordeonmu- ziek 10.00 Nieuws 10 15 Jazzmuziek 10.45 Gram. 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Gram. Brussel. 484 m. 12 05 Concert 1.00 Nieuws 1.10 Verzoekprogramma 3 00 Zang 4.30 Lich te muziek 5 00 Nieuws 5.15 Lichte muziek 6.30 Accordeon 7.00 Minneliederen 7.40 Gram 7 45 Nieuws 8.00 Gram 9.30 Zang 10 00 Nieuws 1010 Gram. 1015 Jazzmuziek 10.4S Gram 10 50 Nieuws 11.00 Lichte muziek 11.55 Nieuws. t Advertentie i VICKS BONBONS TN EEN vroegere geologische periode, 1 lang vóór de ijstijden, moet het in onze streken zanzienlijk warmer ge weest zyn dan thans. Toen waren grote delen van de landen om de Oostzee bedekt met de zogenaamde barnsteen- bossen, die gedijden in een subtropisch klimaat, waarvan de gemiddelde jaar temperatuur ongeveer 20 gr. C. moet hebben bedragen. Naast de barnsteen bomen, die de meerderheid vormden, kwamen altijd-groene eiken, beuken, palmen, laurierachtige en andere bo men voor, die thans in het zuidelijke deel van Noord-Amerika, in China, Japan en Australië worden aangetrof fen. Door de insluitsels in het ver steende hars van het barnsteenwoud, heeft men veel van het dierlijke leven uit die tijd kunnen reconstrueren. Ha ren van zoogdieren, veren van specht achtige vogels, fragmenten van hage dissen, kreeften, spinnen, schorpioe nen, duizendpoten en tal van andere insecren hebben dus een beeld nage laten van het gevarieerde leven dat zich in deze subtropische wouden van Europa heeft afgespeeld. Maar laten we ons liever met het barnsteen zelf bezig houden, dat thans voornamelijk gewonnen wordt aan de Zuidelijke kusten van de Oostzee. lJe winning daarvan kan op verschillen de wijzen geschieden, n.l. doof het strand af te zoeken naar aangespoelde stukken, of door het met netten uit zee te scheppen, maar ook door bagge ren en door graven in de z.g.n. blauwe aarde, waaruit per kubieke meter ruim anderhalve kilogram gewonnen wordt, doch waarvan slechts drie ons bruik baar is, omdat de „graafsteen" aan de grootste verwering is blootgesteld ge weest. Van oudsher werd barnsteen van de Oostzeekust naar de beschavingscentra der oudheid in Zuid-Europa en Klein- Azië vervoerd en reeds Plinius zag in dat het van plantaardige oorsprong was en hy vergeleek het terecht met de gommen en harsen van andere bo- Misschien mag barnsteen wel een van de oudste handelsproducten wof- den genoemd, want men heeft hiervan sieraden aangetroffen zelfs in het koningsgraf van Ur, het vaderland Abraham. In de gehele oudheid het barnsteen bekend, al waren dfe men daarvoor dan ook verschillend, zoals ambèrsteèn, electron, of eie> Alles goed en wel, maar wéarom heeft een sigarenpijpje een barnstenen mondstuk? De zaak is eigenlijk vreselijk een voudig. Het roken uit een pijpje heb ben wij van de Arabieren overgeno men en wat voor mondstuk moesten deze gebruiken in een tijd, waarin alle mogelijke kunstharsen die we thans bezigen, nog niet bestonden? Een benen mondstuk, of een ivoren? Ja, daar zit nu juist de moeilijkheid, want natuurlijk hebben de Arabieren deze mogelijkheden wel overwogen, doch de weg werd hun versperd door de Koran, die de gelovigen verbiedt beenderen van dieren in de mond te nemen. Dus moest bij gebrek beter, het mondstuk van barnsteen vervaardigd worden, welke gewoonte vele sigarenrokers trouw zijn blijven navolgen. Als zy tenmiste niet met namaak worden afgescheept. Laten we u dan morgen mogen tellen hoe u barnsteen van namaak kunt onderscheiden. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2