Jlicuuic ^cihsrfic ÜTouraiit Eisenhower krachtig gesteund door het Amerikaanse Congres Opzienbarend incident op Joegoslavisch Congres Vrouw van minister schoot haar echtgenoot neer Wist U DONDERDAG 6 NOVEMBER 19S2 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal. 2— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken Drie en dertigste jaargang No 9578 .StantvasMcli li ghebttoen wgn bert la Ugljenspoel" Onverwachte bekroning De generaal ontvangt een bezem Na een korte, welverdiende rust zal de president naar Korea gaan EISENHOWER heeft de presidentsverkiezing gewonnen met de grootste stemmenmeerderheid in de geschiedenis der Ver. Staten. Het laatste stemmentotaal luidde: 31.024.749 stemmen vóór Eisenhower en 24.948.841 stemmen vóór Stevenson. Van de 531 kiesman-stemmen werden er 442 op Ike uitgebracht en op Stevenson 89. Zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden beschikken de Repubilkeinen thans over een meer derheid. De laatste onbesliste zetel van de Senaat ging ook naar de Republikeinen over. Hierdoor werd de verhouding in de Senaat: Repu blikeinen 49 tegen Democraten 47 zetels. Het totale aantal zetels bedraagt in dit lichaam 96, plus een doorslaggevende stem van de voorzitter, de vice-president Nixon, voor het geval de stemmen staken. In het Huis hebben de Republikeinen nu van de 435 zetels er 218 bezet, tegen de Democraten 205; een gering aantal zetels is nog onbeslist. ^Generaal Eisenhower, die dus vanafTruman's bewind en Eisenhower met 20 Januari als President der Ver. Staten djens naaste medewerkers noodzakelijk. officieel zyn taak aanvaardt, heeft zijn eerste geschenk ontvangen. De ai- zender, een fabrikant van Dezems, die een een prachtexemplaar van een bezem aanbood, had er een briefje by gedaar met de woorden: „om de rommel op te ruimen". Een typisch Amerikaans aardig heidje, dat sloeg op Eisenhower's ver kiezingsrede, dat hij in WashmgLOi krachtig de bezem zou gaan hanteren. Nu de Republikeinen bescmkken •meerderheid in het Congres, is de positie van Eisenhower als Presiaent der Ver. Staten behoorlyk sterk. Ook de invloed rijke commissies uit Huis en Senaat zul len, als het Congres bijeenkomt, u..~ v.en Republikeinse meerderheid beschikken. Eisenhower wordt de 23ste militaire, leidende staatsman ter wereld. De Sowjet-Unie wordt geleid door Stalin en voorts zijn er maarschalk Tito, generaal Franco, generaal Peron, generaal Naguib en generaal Tsjang Kai Sjek van Natio nalistisch China. De president van Oostenrijk, Theodor Koerner, is eveneens generaal, evenals de president van Por tugal, Francisco Lopes en Albanië wordt bestuurd door kolonel Enver Hodja. Chili, Cuba, Guatemala, Haïti, Nicara gua, Panama, Peru en San Salvador heb ben hun lot eveneens aan militairen toe vertrouwd. De Siamese premier is een generaal en ook Syrië en Noord-Korea staan onder militaire leiding. Voorts zijn de gouverneur-generaals van Nieuw- Zeeland en Australië respectievelijk: luitenant-generaal Sir Willoughby Norrie en maarschalk Sir William Slim. Dit ter geruststelling van velen, die menen, dat er vele risico's aan verbon- _TT den zijn, dat een generaal President der jyTOSJE PIJADE, lid •L'-1- bureau der Joeec De diplomatieke corr. van Ass. Press. John Hightower, meent, dat thans een vastberaden poging zal worden onder nomen om tot het offensief over te gaan in de „koude oorlog" met Rusland. Voorts zal het min. van Buit. Zaken volledig worden gereorganiseerd, terwijl getracht zal worden de lasten, die Amerika in Korea heeft gedragen, te verlichten. Hoogstwaarschijnlijk zal Eisenhower in Korea de militaire situatie persoonlyk in ogenschouw nemen en daarna zal hy zyn politieke strategie bepalen. Het is nog niet bekend, wie Dean Acheson- als min. van Buit. Zaken zal op volgen, maar bij herhaling wordt de naam van John Foster Dulles genoemd. Wij herinneren er aan, dat Dulles zich steeds heeft uitgesproken voor een nieuwe po litiek ten aanzien van Korea, geen ..con tainment" (te vertalen met „indijking"), maar dat een psychologische oorlog moet worden gevoerd tegen de Sowjet-Unie, achter het „IJzeren Gordijn" Anderzijds verwacht de politieke corr. van Reuter, Scott Rankine, o.a„ dat Eisenhower een versnelling van de herbewapening van West-Europa zal eisen, samenwerking tus sen Engeland en Amerika op het gebied van de atoom-energie, terwijl hy een op roep zal doen voor een nieuwe economi sche alliantie der vrije landen, ja, mis schien wel een wereldconferentie voor dit doel bijeen zal roepen. Het belangrijkste punt van deze „prog nose" is, dat dan de druk op de commu nisten in Korea zou worden vergroot, teneinde tot een wapenstilstand te komen of tot een stabilisatie van het front, waar bij Zuid-Koranen de Amerikanen zouden vervangen. Wij herinneren er echter aan, dat van Amerikaanse zijde op Korea reeds betoogd is, dat de Zuid-Koreaanse troepen nog lang niet geschikt zijn, zelf standig de strijd met de Noordelijken tot een goed einde te brengen. Amerik. koersen iets hoger Wallstreet reageerde gisteren op de overwinning van Eisenhower met een scherpe koersstijging. Er vielen koers stijgingen te constateren van 2 dollar of meer per aandeel en een voortdurend vaste stemming van de markt. Later hadden winstnemingen en onzekerheid ten aanzien van de toekomstige sai stelling van het Congres, weer een lichte reactie tengevolge. Nadat Eisenhower zich met hartelijke woorden tot de Franse regering had gericht, heeft Je Franse premier, Pinay, uiting gegeven aan zyn grote voldoening en hy hoopt het allerbeste van een nauwe sai werking tussen beide landen. Enkele reacties uit de communistische landen: In Joegoslavië teleurstelling, terwyl radio-Moskou voorlopig een sfinxachtig zwijgen bewaart. Tito moest ingrijpen Hervormingen, beogende een nieuwe grondwet en een „twee-Kamerstelsel" Ver. Staten geworden Wat zal de eerste zet zijn Zoals met een enkel woord reeds ver meld, heeft Truman een verzoenend ge baar gemaakt en Eisenhower uitgeno digd naar het Witte Huis te komen om aldaar -besprekingen te voeren over de wereldvrede en andere dringende „pro blemen", zoals de begroting, die binnen kort moet worden ingediend. Ook stelde Truman hem voor, met het presidentiële vliegtuig „Independence" naar Korea te vliegen. Eisenhower heeft echter geant woord, dat elk willekeurig militair vlieg tuig hem naar Korea kan brengen en dat hij de minister van Oorlog zo vroeg mogelijk van zijn vertrek op de hoogte zal stellen. Voorlopig zal Ike echter ge nieten van een welverdiende rust, want hy is met zyn gezin en zijn persoonlijke staf naar Georgia vertrokken, waar hij -tien dagen denkt te blijven. Van. het hoogste belang is natuurlijk of de politieke rust na een verwoede verkiezingscampagne spoedig zal terug keren. Green, de voorzitter van de grote vakbond, de A.F.L. verklaarde, dat zyn bond de uitspraak van het Amerikaanse volk aanvaardt. Van de zijde der C.I.O.- mannen werd geproclameerd, dat Eisen hower „gekozen als President van het ge hele Amerikaanse volk, nu ook recht heeft op de steun van dat volk". Inder daad. volgens het beginsel der Ameri kaanse democratie dienen Democraten en Republikeinen zich nu weer aaneen te scharen. Velen vragen zich echter af, welke de eerste verrassende daden zullen zijn der nieuwe Republikeinse regering. Reuter wees op de mogelijkheid van verlaging der belastingen en het versnellen der West-Europese herbewapening. Aangezien reeds gewerkt wordt aan de opstelling der Amerikaanse begroting voor het belas tingjaar 19531954, is overleg tussen Er verandert niet veel voor de Eisenhowers het politieke bureau der Joegoslavische commu nistische partij, heeft op het Congres meegedeeld, dat nog vóór het einde van dit jaar een nieuwe grondwet aan de Nationale Vergadering zal worden voor gelegd. Het staatsbestuur zal dan worden geleid door functionarissen, die verant woordelijk zyn aan het presidium der Nationale Vergadering. Het ontwerp van de nieuwe grondwet voorziet in een Na tionale Vergadering. Het ontwerp van de grondwet voorziet in een Na tionale Vergadering, bestaande uit een federale raad en een raad van producen ten. De voorgestelde raad van producen ten zal gekozen worden door arbeiders en personeel van economische ondernemin gen, de handel, de vakverenigingen en de boeren, die zyn aangesloten bij coöpe raties. Ditzelfde twee-Kamerstelsel zal gelden voor de verschillende Joegoslavi sche republieken. Momenteel worden er straaljagers gebouwd en in de toekomst wil men grotere oorlogsschepen en meer fabrieken voor de wapenindustrie. Tij dens het Congres te Zagreb deed zich een opzienbarend incident voor, waarbij maarschalk Tito zelf moest ingrijpen. De regeringsfunctionaris Ljoebrodrag Djoeritsj, maakte het zó bont. dat hij uit de vergadering verwijderd moest worden. Door het begrotingstekort Premier Pinay stelt de vertrouwenskwestie Het Franse kabinet heeft premier Pinay .gemachtigd, tijdens het komende parlementsdebat over de begroting, om motie van vertrouwen te vragen. Vanavond zou Pinay in de Kamer van Afgevaardigden een verklaring over de begroting afleggen. Het besluit van het kabinet is een ge volg van de ontevredenheid onder veie parlementsleden, dat Pinay niet tevoren heeft verteld, hoe hij het begrotingstekort denkt te dekken. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen bedraagt het tekort ongeveer 50 milliard francs. Suriname niet naar Ver. Naties „Zelfbeschikkingsrecht is schijn" Hoewel de Nederlandse regering het zelfbeschikkingsrecht der Westindische rijksdelen erkent, geeft zy daaraan een uitlegging die afwijkt van de internatio nale betekenis van deze termen die geen zelfbeschikkingsrecht is, zo meent de re geringsraad van Suriname. Daarom heeft de regeringsraad besloten, geen vertegen woordiger van Suriname in de Neder landse delegatie naar de Verenigde Na ties aan te wijzen. Minister Kernkamp had aan de Suri naamse regeringsraad meegedeeld, dat de regering het zelfbeschikkingsrecht erkent „geheel overeenkomstig de geest van het veertiende hoofdstuk der grondwet". Dit recht strekte zich volgens de minister niet uit tot een verhouding -buiten het verband van het Koninkrijk^ omdat de regering anders, als zy het zelfbeschik kingsrecht erkende, buiten haar grond wettelijke bevoegdheden zou treden. Genoemde regeringsfunctionaris, tot dusver weinig op de voorgrond getreden, maakte zyn toespraak tot de gedelegeerden tot een rechtstreekse be schuldiging, gericht aan het adres Petar Stamboelitsj, een vooraanstaand partylid en premier van Servia, inhou dende, dat deze hem van zyn vrouw beroofd had Deze beschuldiging volgde, nadat Djoe ritsj, die spreker was na Pavel Grigo- ritsj, de minister van Gezondheid, het woord had gevoerd over het moreel ir de partij. Er ontstond een grote opschudding in de zaal, terwyl Stamboelitsj bleek er zwijgend onbeweeglijk bleef zitten temid. den van de andere Congresleden. Er volgden uitroepen als: „Leugenaar, pro vocateur. Kominformist." Djoeritsj werd daarop inet geweld uit de zaal verwy derd. Ben speciale commissie werd be noemd om zijn zaak te onderzoeken. Tito gevoelde zich echter geroepen het Congres ter zake toe te spreken, waar- men een bijzondere betekenis toe kent. Hij zeide, dat hy hierin de hand van de Kominform zag, met de bedoeling het Congres, dat werkte in het teken van de onbreekbare eenheid der partij, te compromitteren. Het incident bewees 1 eens, aldus iTto, dat wij waakzaam moeten zijn. De „miserabele beschuldi ging" had gefaald om de reputatie van het Congres en de party aan te tasten. Nadat de orde was hersteld, heeft Milo- m Djilas, lid van het Politbureau, ver klaard, dat reeds een commissie van het Centrale Comité der party, onder leiding van de minister van Onderwijs, Alexan der Rankowitsj, een onderzoek had in gesteld naar de klacht van Djoeritsj, bevonden had, dat de beschuldiging ongegrond was. Djilas nam, gezien het militaire en politieke verleden van Djoe ritsj echter aan, dat deze geen provo cateur was (dit in tegenstelling met de woorden van Tito). Andere sprekers eisten daarop, dat Djoeritsj uit de party zou worden ge zet. De kiezers van Djoeritsj hebben aan het Congres een telegram gezonden, waarin zij het hem gegeven mandaar herroepen. Twee zendelingen in N.-Guinea vermoord Telegrafisch is bericht ontvangen, dat de zendelingen Erikson en Tritt, die sinds enige tijd werden vermist, in Nieuw-Guinea vermoord zijn. Hun lijken werden aangetroffen nabij Kampong Maopeas, in het district Aifat, onder afdeling Ajamoera (West Nieuw-Guinea). Edward Tritt (31 jaar oud) en Walter J. Erikson (39 jaar) behoorden tot de Evangelical Alliance Mission, die haar hoofdkwartier in Chicago heeft. De zendelingen ondernamen, buiten medeweten van de autoriteiten, een tocht door een streek die nog niet onder recht streeks bestuur is gebracht. Inmiddels zijn de namen der vijf vermoedelijke da ders reeds bekend. Het onderzoek is nog Ik vond „Mamie" zo gezellig Mamie Eisenhower heeft ver teld, dat de verkiezing van haar man niet veel wijzigingen zal brengen in hun levenswandel, omdat zij de laatste jaren toch al „in een goudviskom" hebben ge liefd. In een interview van enkele verslaggeefsters, zei mevrouw Eisenhower over haar toekomst op het Witte huis: „Ik denk niet, dat het leven daar veel vermoeiender zal zijn voor ons dan het altijd was. Ik denk zelfs, dat ik in de toekomst nijn 1 zal Zij wees er op, dat Eisenhower als President van de Columbia Universiteit en ook als militair bevelhebber steeds in het brand punt van de belangstelling had gestaan en zei: „we staan al jaren lang onder bewaking." Mevrouw Elsenhower zag haar taak als „first lady" van de Ver. Staten voornamelijk als de taak die iedere vrouw heeft en die zij tot nu toe steeds heeft vervuld: „mensen ontmoeten en mensen begroeten". Op een vraag naar de plannen van de Eisenhowers na de tien daagse vacantie In Georgia, zei mevrouw Eisenhower: „Ik heb nog niet eens de koffers uit Parijs uitgepakt". „Ik vind het leuk om „Mamie" genoemd te worden, omdat het zo typisch Amerikaans is en omdat het een compliment is, wanneer de mensen je glimlachend zo noe men", zei de nieuwe Presidents- Canaris' moordenaars vrijgesproken Executie was volgens de wet gerechtvaardigd de nazi-officieren, die deel hebben uit- gemaakt van het Hof, dat admiraal Ca naris in 1945 tot de strop veroordeelde, is gisteren geëirwh^d met de vrijspraak van de beide beschuldigden. Vastgesteld werd, dat de executie van Canaris volgens de toen geldende wet ten gerechtvaardigd was. Zoals de lezer ziah wellicht herinnert, maakte Canaris deel uit van de groep, die in 1944 een aanslag pleegde op Adolf Hitler. De openbare aanklager in het proces tegen de beide nazi's was ran mening, dat het ter dood brengen van Canaris volgens de wet moord was. Hij zal in hogier beroep gaan tegen de uitspraak. Jongetje bij brand om hel leven gekomen Militair verongelukt Het vijfjarig jongetje Hansje Evers is gistermorgen bij een brand in een land- bouwschuur te Breda om het leven gekomen. Het kind, dat zelf ook in Breda woonde, logeerde sinds enige tijd bij zyn grootouders, het echtpaar Van Gorp, omdat de moeder in het ziekenhuis was opgenomen. Een tante hoorde het kind nog om hulp roepen, maar kon het van wege de vuurgloed niet naderen. Tijdens een oefening op de Veluwe is de 21-jarige dienstplichtige soldaat P. H. Blom uit O u d o r p (N-H.) bij een ver keersongeval met een jeep dodelijk ver ongelukt. Een mede-inzittende werd ern stig gewond. Voor zyn leven wordt ge vreesd. In een woning aan de Molukkenstraat te Amsterdam is gistermiddag ineen onbewaakt ogenbMk een jongetje van 14 maanden in een met water gevulde teil -gevallen en verdronken. Dramatisch proces te Reims begonnen Het slachtoffer vertelde haar, dat hij van plan was te scheiden... FN DE Noordfranse stad Rheims is gisteren het proces begonnen tegen - de 41-jarige mevrouw Yvonne Chevallier, die er van wordt beschul digd, op 12 Augustus van het vorige jaar haar echtgenoot met vijf revolver schoten om het leven te hebben gebracht. Chevallier was de dag tevoren benoemd tot staatssecretaris voor technisch onderwijs in de toenmalige regering Pleven. By het vooronderzoek is komen vast te staan, dat de verhouding, tussen de echtgenoten veel te wensen overliet. Toen Chevalier, die mede op grond van verdiensten voor de verzetsbeweging ie oorlog benoemd was tot burge- iter van Orleans, op de noodlottige ochtend uit Parijs in zijn woning te Or- terugkeerde om enige kledings stukken te halen, ontspon zich een twist gesprek, waarby mevrou\y Chevallier hem van ontrouw beschuldigde. Cheval lier gaf toe, dat hij een vriendin had en voegde hieraan toe, dat .hij van plan was een schelding aan te vragen. Nadat zijn vrouw tevergeefs gepoogd had, hem van dit voornemen af te brengen, greep zy een revolver en schot haar man neer. Na de eerste vier schoten ging me vrouw Chevallier naar beneden. Later keerde zy echter terug en loste een vijf de schot. Het belangrijkste punt in het proces is de vraag of dit laatste schot inderdaad per ongeluk Is afgevuurd, zo als mevrouw Chevallier verklaart. Zij bekent namelijk wel, dat zy de schoten heeft gelost, doch voert aan. dat het een „crime passionel" (doodslag) was. Indien de rechtbank deze opvatting deelt, wordt zij mogelijk tot een voorwaardelijke g( vangenisstraf veroordeeld. De hoogste straf voor moord zonder voorbedachte rade. hetgeen haar ten laste is gelegd, is twintig jaar. Toen de rechter haar aan het begin van het proces vragen stelde over de gebeurtenissen op de bewuste morgen, zakte de beklaagde snikkend ineen. Haar verdediger betoogde, dat de vrien din van Chevallier in plaats van zijn cliënte behoorde terecht te staan. Vrou wen op de dichtbezette publieke tribune Eerste Betuwse pinda's geoogst In het Betuwse dorp Angeren is de tuinder P. Kersten er in ge slaagd pinda's te kweken die niet onderdoen voor het tropische pro duct. In Maart van dit jaar werd een aantal ongebrande nootjes in een verwarmde kas van de familie Kersten te Huissen gepoot. De nootjes ontkiemden en twee maan den later werd een der pindaplan tjes overgebracht naar een niet verwarmde kas in Angeren. Na een voortreffelijke groei van de plant bleek dezer dagen, dat de teeltproej uitstekend geslaagd was. Er wer den nl 35 pinda's van deze plant gerooid. De beide families Kersten z\jn na dit verrassende resultaat van plan om de proefnemingen het volgend voorjaar op grotere scn.aal voort te zetten. DAT het kasteel Hernen in het Land van Maas en Waal binnenkort met steun van de stichting Edwina van Heek verder word't gerestaureerd. DAT tegen de vertegenwoordiger S. B., wegens verduistering van f 14.000 bij internationaal fotobureau in A'dam, 1 de A'damse rechtbank 12 mud, 4 voorw., Is geëist. DAT inbrekers bij de manufacturier J. Lamp aan de Berg en Dalscheweg te Nijmegen een paar duizend paar wollen kousen en sokken en nylons hebben buit gemaakt (waarde ƒ5000). DAT gisteren voor het eerst ook in Doetinchem een t.b.c.-vrye veemarkt werd gehouden. DAT het snel groeiende Lndustriedorp Reuver (6000 inwoners) bij Venlo bin nenkort van een gasleiding wordt DAT de 21 oovarenden van de in A'dam gerepareerde Britse t^nkboot Brazene geweigerd hebben aan boord te gaan, omdat de verblijven niet behoorlyk schoon zouden zyn. DAT tot burgemeester van Wedde (Gr.) is benoemd mr Th. Zwart (P.v.d. A.), commies op de provinciale griffie van Drente. DAT de Ned. Spoorwegen het onge wenst achten de Scandinavië-expres via Groningen te leiden (in Groningen was dit gevraagd) daar dan voor het verkeer naar Hannover, Brunswijk en de Harz een nieuwe trein moet worden ingelegd, ter wijl toeneming van het aantal reizigeis niet te verwachten zou zyn. DAT de burgemeesters van Nieuwe- schans en Winschoten aan de Ncderl. Spoorwegen hebben verzocht het grens verkeer te hervatten, b.v. door een ver binding WinschotenLeer. DAT het Borgstellingsfonds voor de Landbouw tot en met September jl. aan 116 personen een garantie van in totaal f 1.133.000 had verleend, terwijl 26 vragen waren afgewezen. DAT minister Mansholt bij de Tweede Kamer f 1 millioen heeft aangevraagd voor subsidies ten behoeve ran boerde- ryenbouw op ontginningsgronden of by ruilverkavelingen. DAT mevr. D. Elema-Bakker uit ilu zinge (Gr.) benoemd is tot presidente v; de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, a opvolgster van mevr. prof. C. W. Wiüiuge Prins-Visser. DAT de Ver. van Ned. Tulpenkwekers 2000 tulpenbollen heeft geschonken aan de 150 jaar oude St Mark's Kerk in New York, waar het stoffelijk overschot van de laatste Ned. gouverneur. Peter Stuy- vesant, begraven ligt. DAT de regering met het bedrijfsleven de mogelijkheid onderzoekt in Noord- Holland een proefstation voor de groenteteelt te stichten. DAT gezagvoerder Abr. Wijsmuller van de tonynenjager Holland-ia (80 ton), die in 60 dagen de overtocht van R'dam naar Nieuw-Guinea heeft gemaakt, op Minuor in Den Haa-g is gehuldigd. DAT twaalf bouwvakarbeiders uit Woudriohem, aangel-o-kt door het goede 1-oon en de vijfdaagse werkweek, naar Duitsland zijn vertrokken waar zy bij Duisburg gaan werken in de weder opbouw. DAT de fotocopieerder Jos. W. J. van der Zanden uit Breda door de Kamer van Koophandel voor Westelijk Noord- Brabant als zodanig is beëdigd, vermoe delijk als eerste in ons land DAT tegen de 35-j. mevr. J. S. H. uit Goes, die met haar auto een aanrijding veroorzaakte, waarby een 6-j. jongetje uit Harmeien om het leven kwam, te Utrecht 3 weken hechtenis en 2 jaar ont zetting uit de rijbevoegdheid is geëist. betuigden luid haar instemming met deze woorden. De vriendin van Cheval lier, mevrouw Perreau, die evenals haar echtgenoot als getuige werd gehoord, werd door het publiek met vijandige kreten „begroet". Mevrouw Chevallier stond, als meisje uit de „provence", op veel lager geeste lijk peil dan haar echtgenoot, de brlllan- te minister. Dit leidde tot verschillende onaangename gebeurtenissen. Eindelijk besloot Chevallier van deze vrouw te scheiden en met een intelligente vrien din te huwen. Zover kwam het echter Rede van mr Luns in V.N.-Assemblée Eden en Schuman spreken eerst De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, zal midden volgende week het woord voe- "a een plenaire zitting van de Assem der Ver. Naties. Hij zal een ver klaring afleggen over de Nederlandse inzichten omtrent de voornaamste pro blemen, waarmee de V.N. zich thans bezighoudt. ilgemene debat, dat enige tijd onderbroken is geweest, in afwachting de uitslag der Amerikaanse verkie zingen, zal Maandag 10 November worden heropend. Men verwacht, dat Eden Schuman, die hun overkomst naar New York hebben uitgesteld omdat zij weinig nut zagen in hun aanwezigheid ter As semblee, zo lang niet vast stond of de Januari een democratische of Republikeinse regering zullen hebben, dan zullen zyn aangekomen. Volgens de huidige plannen zal Schuman één der eerste sprekers zijn in dit tweede gedeel- het algemene debat. Eden zal ver moedelijk Dinsdag aan het woord komen. Minister Luns heeft de datum van zijn terugkeer naar Nederland voorlopig be paald op Vrijdag 14 November. De moge lykheid is echter niet uitgesloten, dat wijziging zal 'komen in dit plan als belangrijke ontwikkelingen in de Assem blee daartoe aanleiding zouden geven, aldus de corr. van het A.N.P. Twee schepen gestrand j Nederl. kust Vissersboot bij Haaksgronden in moeilijkheden Ongeveer achthonderd meter benoor den de Noorderpier te Hoek van Hol land. juist buiten de branding, morgen vroeg het Panamese schip Faus- tus (bijna 6400 ton) aan de grond ge lopen. Onmiddellijk voer de reddingboot President Jan Leis uit om hulp te bie den. Direct gevaar was echter niet aan wezig. Dit verklaarde de tweede stuur man van het schip, die door de redding boot aan wal werd gebracht om tele grammen te verzenden, daar de radio installatie defect was. De overige dertig opvarenden bleven aan boord. Het schip was met een lading kolen op weg naar Rotterdam. Vermoedelijk het uit zyn roer gelopen. De sleepboot Blankenburg trachtte vanmorgen enkele malen bij de Panamees te komen, n moest zijn pogingen wegens de hoge staken. Vanmiddag om half zes zou i trachten het schip vlot tc slepen. De red dingboot zou de tweede stuurman terug naar het schip brengen en in de nabij heid blijven. Tussen Ameland en Schiermonnikoog is het 4900 ton metende Turkse schip Ba- kir aan de grond gelopen De stuur inrichting was defect geraakt. De red dingboot Insulinde van Oostmahorn, de sleepboot Holland van Terschelling en de Duitse sleepboot Scefalkc van Borkum voeren uit ter assistentie. Ten Westen van de Haaksgronden ver keerde vanmorgen het vissersvaartuig HD-8 in moeilijkheden, doordat het roer gebroken. Op eigen kracht kwam de boot door het Schulpengat in Den Helder. De uitgevaren reddingboot Prins Hendrik behoefde geen hulp te verlenen. bij Te Reims Is gisteren het drama tische proces begonnen tegen de 41-jarige Yvonne Chevallier, die ervan wordt beschuldigd, op 12 Augustus j-l. haar echtgenoot met vijf revolverschoten om het leven te hebben gebracht. Chevallier was een dag tevoren benoemd tot minister voor technisch onder wijs. De verdachte tussen parket wachters. Rahaweman T)E KEI-EES Rahaweman zit thans in de gevangenis te Roermond. Hij was begin 1952 nog voorzitter van de kampraad van het woonoord te Echt in Limburg. Een flinke, jonge kerel, die zei, dat hij „koeasa" (machtsmiddelen) nodig had om de goede geest in het kamp te kunnen handhaven. Hij hoopte op de K.L.-status. Dan zou er weer discipline zyn; daaraan zijn deze mensen gewend; daarom vragen ook de ouderen en verstandigen. Maar de K.L.- status werd niet verleend en Rahaweman zag de toekomst donker in. Hij is afgetreden als voorzitter van de kampraad. En nu heeft hy dan het begin van een kermisvechtparty een opperwachtmeester een klap met een ijzeren staaf gegeven. En dus zit Rahaweman in de gevangenis. Op zichzelf natuurlyk terecht. Men mag niet met ijzeren staven slaan. Deze Rahaweman is maar een voor beeld. Tot voor drie jaar behoorden deze mensen tot onze beste soldaten, trouw aan het KoninklUk Huis, trouw aan het rood-wit-blauw. Nu glijden ze af. We gaan naar een chaos in de kampen of naar concentratiekampen voor Ambon ezen en Keiezen. Beiden zyn even erg. En even overbodig. Indien eindelijk de Nederlandse regering maar enig begrip zou tonen voor de noden van deze De hoop van alle goedwillenden is nu gevestigd op het nieuwe kabinet, en met name op minister Van Thiel, onder wie de kampen ressorteren. Zal er eindelijk iets gebeuren? Veel tijd is er niet meer. Het afgly- dingsproces is in volle gang. Maar het kan nog worden opgevangen. Over een aantal maanden wellicht niet meer.... Zandvoort kan nu herrijzen Minister Witte heeft zyn goedkeuring verleend aon het Zandvoortse kernrpten, waardoor de herbouw mogelijk wordt van verwoeste bedrijfspanden, d ie te groot waren om voor de gewone finan- oieriog in aanmerking te komen. Het plain omvat ojn. de bouw van twee grote hotels aan de boulevard, een flatgebouw, een groot theater, een boxengarage en het Zuidelijk deel van het zogenaamde vermaakcentrum aan de Boulevard de Favauige. Ned. matroos ontvoerde zijn kind in Lübeck Een Nederlandse matroos is gisteren in Lübeck gearresteerd, nadat hij overdag in een van de drukste straten van de stad geprobeerd had zyn eigen kind te ontvoeren, dat by zyn gescheiden, Duitse vrouw woonde. Volgens de Duitse politie was de matroos de 23-jarige Pieter H. uit Rotter dam De matroos, zyn vader en twee vrienden hadden zyn drie-jarig dochter tje opgepakt, toen dit op straat speelde en waren er mee weggereden. Bij de eerste de beste zijstraat botste H.'s auto echter tegen een vrachtwagen. Door de mensenmenigte, die weldra om de auto's stond, kon H. zijn vlucht niet voortzetten. De politie gaf het kind aan de moeder terug. HET WEERIN EUROPA 1 8 hl II S I«| S !si* 1 Oslo Kopenh Brusseï° zxv.^bew. SST bew regenbui zw bew N.VO 2 Z 2 ZW c tv 6 NW 16 -3 0 -1 8 6 10 8 2 Warschau Berlyn half bew half bew geh. bew eeh. bew W 7 NW 5 ZZW A ZW A 10 0 8 0 6 1 8 5 Wenen geh. bew zw. baw ZW 3 OZO 5 1 0 Opnieuw toenemende wind Tot morgenavond verVaeht De Bilt: Zwaar bewolkt met nu en dan regen en later ook en kele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Tijdelijk krachtige tot l.arde en langs de kust wellicht stormachtige wind tussen en Noord-West (Opgemaakt ZON' EN MAAN Vrijdag: zon TM 1701. mum onder 21.16 uur. Op 9 November L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1