Functie der paddestoelen belangrijk voor huishouding der natuur Uitkijken de boodschap, maar sommige geven een smakelijk maaltje Drie jubilarissen van Boot Woubrugge kregen onderscheiding A. Bogaard en D. Stoof 40, J. P. van 't Wout 50 jaar in dienst NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 5 NOVEMBER 1952 Kleurenpracht in de herfst Met ongekende snelheid komen ze te voorschijn Sprookjesachtig zijn elk jaar weer de vele paddestoelen en wij in de meest uiteenlopende kleuren, vooral in de herfst kunnen ontdek- ken^Vooral in het bos, maar eigenlijk overal, zoals in de weilanden, duinen, moerassen, stranden en heidevelden kunnen we paddestoelen vinden. Groot is hun variatie in kleur, vorm en grootte. Er zijn er die een paar kilo wegen, nen als bouwstof voor de volgende generatie van planten en dieren. De functie der paddestoelen is dus uiterst belangrijk voor de gehele huishouding in de natuur, zij het niet onontbeerlijk. Voortplanting De voortplanting der paddestoelen ge schiedt door sporen, die slechts uit één cel bestaan en niet, zoals zaden, reeds de kiem van de toekomstige plant in zich dragen- Daar slechts weinig sporen de goede plaats voor ontkieming vln- andere zijn met het blote oog nauwe lijks zichtbaar. Daar hebben we de veel voorkomende en vergiftige rode wit ge stipte vliegenzwammen, de boleten ir kastanje-bruine, leverkleurige, grijze er reebruine tinten, het geel van de sma kelijke hanekamen of cantharellen er de vergiftige zwavelkopjes, het koper groen van het kopergroenzwammetje of het paars van de amethistzwammen e de uiteenlopende kleuren van Russula' ridderzwammen, amanieten en nog vele andere soorten. Op de berken in de duinen vinden we -talloze berkenzwammen, op dode tak ken en rottende boomstronken hele groepjes honingzwammen en elfenbank jes en vooral op beukenstammen de fijne porseleinzwammen. Of we zien op grazige plekken de inktzwammen, misschien zelfs wel de kolossale para- solzwammen. In de weilanden zien we hier en daar van de weg af de reuzen- bovisten groeien. Zij kunnen soms wel een halve meter in doorsnede worden! De belangrijkste paddestoelgroepen zijn de plaatjes-, buisjes- en stekelzwam- men, die we onderscheiden naar de vorm van de onderzijde van de hoed. De plaatjeszwammen zijn verreweg de belangrijkste groep, die we verdelen in de kleur der sporen waarmee ze zich voortbrengen. Door zo'n hoed van een plaatsjeszwam een dag op een stukje papier te leggen zien we spoedig de kleur der sporen en het blijkt dan dat we er met witte, bruine, rose, paarse en zwarte sporen kunnen vinden. Andere groepen zijn de knots- of koraalzwam- men, kluifjeszwammen, morieljes en truffels, sommige zeldzaam mooi van kleur en uiteenlopend in vorm. Na de vele regens komen zij met een onbegrijpelijke snelheid uit de grond te voorschijn om in even korte tijd weer te verdwijnen. Let er eens op hoe ze zich met ongekende kracht uit de grond, kunnen, drukken.. Ze hebben iets geheimzinnigs en hebben daarom lange tijd in een kwade reuk gestaan, verfoeid en geschuwd en voor „duivelsbrood" uitgemaakt. De functie der paddestoelen is een geheel andere dan die der planten- Bij paddestoelen ontbreekt het bladgroen, waarmee men nu zo'n reclame maakt bij zeep en tandpasta. Door dit bladgroen bezitten de planten de eigenschap te assimileren, d.w.z. dat zij uit anorgani sche verbindingen, die zij uit de grond en de lucht halen, organische stoffen kunnen maken, die zij voor de groei en voortplanting nodig hebben. Planten zijn onmisbaar in de huishouding der natuur doordat zij het koolzuur van de lucht onder medewerking van het zonlicht kunnen omzetten tot verbindingen, die de opbouw van de groene planten krach tig steunen en vele dieren tot voedsel dienen. Zonder bladgroen zou het leven moeilijk denkbaar zijn. Dat kunnen de paddestoelen niet, dus zullen ze hun organische verbin dingen ergens anders vandaan moe ten halen. Hun taak is daarom niet een van opbouw, maar van afbraak. Zij leven eigenlijk als parasieten die zich voeden met vergane, rottende plantaardige of dierlijke producten. Het zijn de opruimers, de vuilnis mannen, die de stoffen gebruiken die de bladgroenplanten in de zomer maanden bijeenbrachten. Zij breken öommige dit af, zodat het later weer kan die-1 zogenaamde paarse ridderzwammen, weide - kring- nmen, melkzwammen en weide champignons. Dit gaf vroeger veel stof allerlei bijgelovige verhalen. Het geschiedt als de zwamvlok zich regel matig in alle richtingen, dus als de stra len van een cirkel, ontwikkelt. De eer ste draden sterven in het midden gelei delijk af. De zwamvlok wordt in door snede steeds groter en als dan in het najaar aan het einde der draden zich de vruchtlichamen ontwikkelen, ontstaat zo'n „heksenkring". Ofschoon er vele dodelijk-giftige soor ten in ons land voorkomen, is er ook een aantal soorten die ons een smakelijk voedsel opleveren. De eetbare soc bevatten een vrij groot gehalte voeden de zouten en suikers, bovendien vinden we in tal van paddestoelen het zoge naamde lecithin, een phosforzure vet- verbinding en verteerbaar eiwit. Wan neer de gelegenheid ons wordt geboden, kunnen we dan ook niet nalaten tijdens een wandeling een maaltje champignons, hanekammen. boleten, eekhoorntjes- brood of inktzwammen of misschien wel een smakelijke biefstukzwam mee naai huis te nemen. Oppassen blijft de bood schap; wie ze niet goed kent kan zt beter laten staan! Jaap Taapken Rode witgestipte vliegenzwammen Foto Willy Rogier den, produceren zij per paddestoel mil- lioenen sporen tegelijk. Komt zo'n spore op de geschikte plaats terecht (dit kan de grond, hout, een andere paddestoel of zelfs een verpopte rups zijn), dan ont wikkelt zich hieruit een dradenmassa, de zwamvlok of mycelium genaamd. Dit is de eigenlijke paddestoelenplant. Die leeft het gehele jaar in bosgrond of wei land voort. Lange tijd leeft en werkt de zwamvlok, het eigenlijke zwamlichaam, dus, verborgen onder de grond en ge bruikt allerlei stoffen uit de humus en halfverteerde plantenresten. Wat wij boven de grond zien verrijzen, is slechts het vruchtlichaam, de drager Het zijn de vruchtlichamen die ons ims in extase brengen door hun kleu- ;n en vormen, ook deze zijn het, die jor de voortplanting zorgen. Uit deze sporen ontstaat weer het mycelium. We zullen nu ook begrijpen waarom het mycelium speciaal in het najaar zijn werk begint. Pas dan vallen de oude bladeren op de grond en sterven vele kruidachtige planten geheel af- Nu komt dus de tijd om op te ruimen, af te breken en te verteren en weer samen gestelde stoffen terug te geven aan de bodem. Het zou jaren duren voordat de laag gevallen blad van een herfst zonder de hulp der paddestoelen verteren. En spoedig zou het dorre blad alle groei op de bodem verstik ken. Bladgroenplanten en het grote zwammenleger hebben elkaar nodig en zouden zonder elkaar niet kunnen leven. ens de Rijden of... Sleutelstad heelt weer twee stadszwanen „Leido en Lelda, ik heet U hartelijk welkom in deze oude veste". Met deze gedenkwaardige woorden opende burge meester jhr mr F. H. van Kinschot he denochtend om half twaalf een mand waarin twee zwanen waren opgeborgen. De vereniging Oud-Leiden heeft, ter ge legenheid van haar vijftigjarig bestaan, de stad een koppel zwanen aangeboden. Blazend en met de vleugels klappend heeft het paar het water van de Rijns- burgersingel ter hoogte van de molen De Valk opgezocht.- In het Schuttershof had tevoren bijeenkomst plaats gehad, waarin voorzitter van Oud-Leiden, dr T. P. Se- vensma, de zwanen officieel aan de ge meente overdroeg. Hij memoreerde, dat Leiden van oudsher het recht heeft had zes paar zwanen in de stadswateren te laten zwemmen. De heer Sevensma sprak de hoop uit, dat het paar zich vermenigvuldigen. Hij dacht wel, dat de edele vogels hier zouden kunnen aarden, omdat ze uit de omgeving, namelijk v ae Wieringerschans, afkomstig zijn. Een zeer gedegen studie van de zwa door alle eeuwen heeft burgemeester Kinschot daarna in korte trekken a_.. de aanwezigen voorgelegd. De Staten van Holland gaven Leiden op 19 Febru ari 1593 het recht tot het houden van zes koppels broedende zwanen. Spr. ging ae verschijning van de zwaan in de his torie na, van de Bijbel via Homerus, Socrates en Cicero tot Shakespeare en Milton. Hij hoopte, dat men in Leiden nooit een zwanenzang zou horen. Zo heeft de stad sinds 1942 weer een paar fiere zwanen in de gracht zwem- die de aantrekkelijkheid van de singel zeker zullen verhogen. Bij deze officiële overdracht waren te genwoordig de wethouders Van Schaik Jongeleen, mr J. Bool, gemeente-se cretaris, ir D. Boogerd, directeur van ge meentewerken en het bestuur van Oud- Leiden. Ballet Janine Charrat voor het L.A.K. Artistiek van de eerste orde Het was een artistieke ervaring van de eerste orde gisteravond in de schouwburg het optreden te mogen meemaken van het baliet Janine Char rat. Het ballet trad op voor het Leids academisch kunstcentrum en de roep was de groep zóver vooruit gegaan, dat het gebouw tot in de nok en tot de laatste plaats bezet was. En inderdaad: deze troep kan dansen. Op de eerste plaats technisch. Zij be heerst de klassieke ballettechnieken per fect. De toeschouwer geniet dan ook voortdurend van de volmaakte „batte- ments" en ..jeté's-battus", van de bijna lichaamloze „pirouettes" en „entrechats" en krijgt de illusie, dat hier menser treden, die geen gewicht bezitten- Maar deze groep heeft óók geest. De choreo grafie bewijst het niet alléén: de sai werking, het op elkaar afgestemd zijn blijkt duidelijk uit de gehele interpre tatie. Janine Charrat heeft dan ook ge streefd naar een geestelijk harmonieuze groep, die de aanwijzingen van de cho reografie zou kunnen brengen als belevenis. Die choreografie was overigens vol ge- raffineerd-gevoelige vondsten. Behalve in een enkel geval was zij steeds van Janine Charrat zelf. En deze Janine Charrat is Frangaise, d.wz. dat zij nooit topzwaar is van ideeën, ook al zou het onderwerp daartoe gemakkelijk kunnen (ver)leiden. Wij denken hier aa; „Gestes pour un génie", waar „het schil derij" en „de lijnen", „kleuren" en men" optreden. Het geheel is boven de toevalligheid van het gegeven uit geste gen en heeft daarbij niets aan charme in geboet. Bijzondere prestaties werden geleverd door Maria Friz, die in het ballet „Dan seuse d'autrefois" behalve over dans technische ook over bijzondere mimische kwaliteiten bleek te beschikken, en door Kantongerecht Leiden Midza-combinatie overtrad de loterijwet Wet op aardappelmoeheid wordt vaak overtreden Het bestuur van de Leidse Midza- eombinatie moest voor de Leidse kan tonrechter verschijnen wegens over treding van de loterijwet. In Novermber van het vorig jaar had de combinatie een prijsvraag uitgesohreven. Ieder kon daaraan meedoen, maar men moest dan eerst voor ƒ1 bij een van de deelnemen de winkeliers kopen, voor men een for mulier kreeg. De bestuursleden ver klaarden uitdrukkelijk niet de bedoeling gehad te hebben de loterijwet te over treden. Er waren echter duizenden in zendingen binnengekomen, zodat het lot de winnaars wel moest aanwijzen. De kantonrechter had de prijsvraag erg aardig voor de kinderen gevonden, maat hij gaf de heren wel de raad bij het organiseren van een prijsvraag of verloting eerst bij de politie te infor meren, of daarmee geen artitkel van de loterijwet werd overtreden. De zes be stuursleden werden nu elk veroordeeld tot het betalen van 1 boete. Een inwoner van Rijnsburg moest te recht staan, omdat hij in de maanden Maart tot Juni op een perceel land al daar aardappelen had geteeld, hoewel hij van datzelfde perceel in 1950 ook al aardappelen had gerooid. Verdachte verklaarde niet te weten dat dit niet mocht. De Ambtenaar sprak er zijn ver wondering over uit, dat verdachte niet van de wet op de aardappelmoeheid, waar zulke grote belangen mee zijn ge moeid, op de hoogte was. Overeenkom stig de eis weTd de Rijnsburger veroor deeld tot ƒ30 boete of vijftien dagen. Ook een Leidenaar had deze wet over treden. door in zijn vokstuin te vlug weer aardappelen te telen op een per ceel van 'honderdvijftig vierkante meter- Verdachte was iniet versohenen, zijn vrouw deed voor hem het woord. Zij erkende de fout- Vonnis: 25 boete of tien dagen. Zestig roe aardappelen had een andere Leidenaar op een land aan de Haarlem mertrekvaart laten groeien. Hij heeft een groot gezin, acht personen, en ver klaarde de aardappelen niet te kunnen missen. De plantenziektekundige dienst had de onmisbare knollen uit de grond getrokken en op het land neergegooid. De kantonrechter had clementie met verdachte, die geen werk heeft, en ver oordeelde hem tot een tientje boete. Een inwoner van Noordwijk had op 22 Juli in Sassenheim gereden in een auto met ondeugdelijke remmen. Bij een snelheid van dertig kilometer had de wagen een remweg van zeventien meter nodig om tot stilstand te komen. De man moet nu 30 boete betaleen. Bij de kruising Gooweg—Langelaan te Noordwijk had een od een motorfiets gezeten Rotterdammer op 13 April het verkeer ernstig in gevaar gebracht, door plotseling naar links te zwenken. Con form de eis werd hij veroordeeld tot betalen van ƒ20 boet*. Eveneens twee tientjes boete kreeg een autobuschauffeur uit Wassenaar, die. achteruitrijdend, met zijn bus een per sonenauto had aangereden. Een inwoner van Zandvoort tenslotte had het bestaan in Noordwiikerhout met zijn auto een wielrijdster in de berm te drukken. Verdachte kwam nog even verklaren, dat het voorval geen indruk op hem had gemaakt en wera veroor- deeld tot ƒ30 boete. Burgemeesters Witschey en Van Wageningen reikten eremetaal uit In Woubrugge is gisteren groot leest gevierd. Vooral bij de scheepswerf De Dageraad, waarvan directie en personeel drie jubilarissen hartelijk hebben gehuldigd. Het waren de heren A. Bogaard, 40 jaar bij De Dageraad dienst, D. Stoof, eveneens 40 jaar, en J. P. van 't Wout, 50 jaar. Zij zijn achtereenvolgens bedrijfsleider, boekhouder en voorman-ijzerwerker. Het bijzondere van de huldigingsbijeenkomst was, dat alle jubilarissen een koninklijke onderscheiding kregen, namelijk de zilveren medaille verbon- den aan de Orde van Oranje-Nassau. De bijeenkomst, die ln Het oude Raedt- huys werd gehouden, werd ook bijge woond door de burgemeesters van Alphen den Rijn en Woubrugge, de heren Witschey en Van Wageningen, en de heer Jaarsma van de Chr. metaalbewerkers- bond. De heer Boot, directeur van De Dage raad, zei, nadat hij de samenkomst had geopend, dat de eerste jaren op een scheepswerf niet gemakkelijk zijn. temeer omdat De Dageraad in de loop der jaren niet geringe veranderingen heeft onder gaan, niet alleen uiterlijk, maar ook in nerlijk. De methode van werken is ook gewijzigd. De heer Boot verzocht zijn woorden niet als een cliché te beschou- i, toen hij verklaarde dat de drie ju bilarissen al die jaren hun beste krach- aan het bedrijf hebben gegeven, waardoor zij in ruime mate tot de bloei de groei er van hebben bijgedragen. Hij bood elk een enveloppe met inhoud terwijl de vrouwen een bloemstuk kregen. Burgemeester Witschey van Alphen as speciaal gekomen voor de heer Bo gaard. Hij betoogde, dat de mens niet al leen werk verricht omwiUe van de ma terie. Spr. wilde in de arbeid wel dege lijk een element van idealisme zien. Ar beidsvreugde geeft het leven met zijn vele ups en downs kleur en tekening, aldus de burgemeester. Een bedrijf leeft door de wil, de energie, de toewijding en de liefde van zijn werkers. Bovendien moet er zijn de bereidheid tot samenwerking in voorspoed en tegenspoed. Spr. deelde mee, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Bo gaard de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau toe te ken nen. De burgemeester wenste deze inwoner van zijn gemeente met deze hoge onderscheiding van harte ge luk. De omstanders bekrachtigden deze wens met een spontaan applaus. Toen kreeg burgemeester Van Wage ningen het woord. Hij wees er op, zich richtend tot de heer Stoof, dat de admi nistratie enerzijds zwaarder is geworden, al was het alleen maar door de maatrege len op sociaal gebied, en anderzijds is verlicht door verschillende verbeteringen van technische aard. Grote waardering had de burgemeester voor het nauwge zette werk van deze jubilaris. Sprekend tot de heer Van 't Wout her innerde de burgemeester er aan, dat deze arbeider enkele malen van werk had kun nen veranderen. Hij is echter gebleven en niet uit sleur, maar uit trouw en dankbaarheid. Voor iemand, die nooit te laat, maar altijd te vroeg op zijn werk is, zal de periode van rust, die de heer Van 't Wout nu tegemoet gaat, wellicht enige moeilijkheden opleveren. Burge meester Van Wageningen vertrouwde evenwel, dat de heer Van 't Wout zich er doorheen zal weten te slaan. Ook deze burgemeester, gesierd met de ambtsketen, kon de verheu gende mededeling doen, dat het H.M. de Koningin had behaagd de twee jubilarissen uit Woubrugge een ko ninklijke onderscheiding toe te ken nen, eveneens de zilveren medaille van Oranje-Nassau. Spr. speldde hierna het eremetaal op beider borst. Ook sprak nog de oud-directeur, de heer W. A. Boot. Hij memoreerde de overgang in het bedrijf van binnenbouw tot zeebouw. De Jubilarissen hebben mee gewerkt tot de bloei van De Dageraad, aldus spr. Als vertegenwoordiger van het gehele personeel voerde de heer Van Leersum het woord. De Dageraad heeft een goede naam en veel werk. Waar hard gewerkt wordt, gaat de tijd snel en bestaat er ar beidsvreugde. aldus deze spreker, die de jubilarissen ook apart toesprak. Jan-Piet kreeg een theemeubel, Dirk boeken en Bertus een kapstok. De dames ontvingen wederom een bloemenhulde. Tenslotte wenste de heer Jaarsma van de Chr. metaalbewerkersbond de jubi lerende werkers geluk. Hélène Trailine, die een danseres de eerste rang is. In de mannelijke rol len blonken vooral Peter v. Dijk en Wla- dimir Oukhtomsky uit- Janine Charrat zelf trad bijzonder succesrijk op in het laatste ballet van de avond „Une étran- gère Paris". Zij bleek daarin niet min der guitig dan Maria Friz. In „Le rêve' en „Concerto", resp. op muziek van Frans Liszt en Grieg, bleek haar bijzondere ge voeligheid voor het poëtische- Costumes en décors waren bijna steeds in harmonie met de kwaliteit var het geheel. De begeleidende muziek ech ter, ten gehore gebracht door Jacqueline Emery en Simone Guélis. was niet altijd van dezelfde perfectie. Men kreeg soms het gevoel, dat er maar op die twee vleu gels in de orkestbak werd voort-geram meld. Soms. gelukkig niet altijd Nuance ring bleek wel degelijk mogelijk. De schouwburg was enthousiast over het gebodene. Aan het einde va avond werd de groep een ware ovatie gebracht, die natuurlijk door bloemen werd vergezeld. C. Th. R. Recital Paul Kurpershoek Een bewonderaar van Paul Kurpers hoek schrijft ons: Het wordt nu de vierde maal, dat de prominente Haagse toonkunstenaar Paul Kurpershoek een recital in Leiden geeft. Deze jonge pianist, die bezig is zijn i certreputatie op te bouwen, verdient bijzondere belangstelling. Ontstellend weinig muziekliefhebbers in Leiden omgeving schijnen te weten, dat Paul Kurpershoek een zeer muzikaal en virtu- pianist is. Werken, die de grootste virtuositeit eisen, staan geregeld op zijn programma. Verrassend is zijn voortref felijk gecultiveerde linkerhand, zijn heel fijne toucher en zijn zeer verzorgd pe- daalgebruik. De Haagse criticus Corn. Basoskl schrijft ran hem: „In Kurpershoeks spel klinkt de stem van een gevoelig en eerlijk men senhart. En juist daarom weet hij te ont roeren, want het is vrij van elke dik doenerij". Doe Uzelf niet tekort en ga Maandag •ns naar Kurpershoek luisteren! Agenda voor Leiden Woensdag Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, half 3 •half 6 en 7—11 uur: bazar. Rem- kerk, 25 en 7—10 uur; bazar clubhuis De Sperwers. Harmonie, 8 uur: Mobllisatiekruis, cair» trie kap. W. v. a- Poel en films. Prytaneum, 7.15 u-: begin der wedstrij den om het persoonlijk kampioenschap m de L S B. Clubhuis Oosterkwartier, half 8: uitrei king prijzen dahlia- en fruitkeuring. Levendaal 1. half 8half 9: zitting prij zencommissie- Donderdag Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, half 3—half 6 en 7—11 uur: bazar. Gehoorzaal, 8 uur: Residentie-orkest, tweede abonnementsconcert, solist Franz Josef Hirt. piano. Leiderdorp, Geref. kerk, 8 uur: concert Excelsior, koperkwartet, Feike Vrijdag Schouwburg, 2 uur: K. en O., voorstel- ng voor scholieren van Die Rauber van Schiller door de österreichische Lander- bühne. Foyer, 8 uur: K. en O., causerie en film „Schip in noodde reddingboot vaart uit!" van de N.Z.H.R.M. Stadhuistoren, 1112 uur. carillon- concert Rien Ritter. Universiteit, 3 uur: oprichting Universi tair kankercentrum Leiden. Geref. jeugdhuis, 8 uur: AH. wijkkies- vereniging IV. ds G. Toornvliet oven Alle verloven ingetrokken. Vlies. 8 uur: Expogé, kapelaan H. M. J. Stoelinga over: Wat ik geleerd heb tijdens de Duitse bezetting. Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avondgebed. Prediker, 8 uur: Ned. Chr. Grafische Bond, afdeling Leiden, feestelijke jubi leumsamenkomst. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Wil lem van der Helm (stadsarchitect, 1662 1675). t m. 30 November. Stadhuisplein, 96 en 710 uur: rei zende tentoonstelling Van Juliana tot Ju liana (tm. 13 November). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. Een Hugenotenkruis als geschenk Herinnert U zich nog de Zondag in Juli, waarop ds IJ. van der Schoot in het koor van de Pieterskerk aan ds Groot een Hugenotenkruis en het Brugse martelarenboek overhandigde? Tevoren was ds Van der Schoot in de Dienst des Woords voorgegaan en had hij over zijn Brugse Gemeente verteld Het contact met Brugge is sindsdien levendig gebleven. Mej. A. J. Leget, Kaiserstraat 55, is de „correspondente". Zij heeft dezer dagen een zending Huge- notenkruisen ontvangen, gemaakt door leden van de Brugse jeugdclub en bij mej. Leget tegen een billijke prijs ver krijgbaar. u een Hugenotenkruis niet een zin rijk geschenk zijn op de feestdagen in December? Zinrijk vooral, doordat steun wordt verleend aan de Brugse Gemeente, die hierdoor tevens weten mag, dat zij in haar arbeid niet alleen staat? De leiding van de Brugse jeugdclub berust bij een jongeman, die mede door onze hulp in staat wordt gesteld om zijn studie voor Evangelist voort te zetten. Bazar voor orgel groot succes De opbrengst van de bazar voor het in de Maranathakerk aan te brengen orgel heeft f 2500 opgebracht, niet meegere kend de opbrengst van de verloting, waardoor men nog eens f 1000 in de wacht hoopt te slepen. Bazar Gerei, jeugdhuis Bovenverdieping van gebouw Breestraat moet gemeubileerd Al beschikt de Gereformeerde jeugd sinds Zaterdag over een eigen gebouw, dat wil nog niet zeggen, dat het doel voor honderd procent is bereikt De actie voor het jeugdhuis gaat door. Veel geld Is er nog nodig, vooral voor de meubilering van de bovenverdieping, die naar men hoopt, binnen niet al te lange tyd vrü komt Men houdt dezer dagen dan ook een bazar, die ten doel heeft de financiële zorgen van de jeugdhuiscommissie verlichten. Om twee uur gistermiddag had de opening plaats. Ds Dronkert sprak en dankte namens de commissie het da mescomité, dat, onder leiding van mevr. MulderHemmes, door de verzorging van de bazar bewezen heeft een groot orga nisatietalent te bezitten. In het bijzonder dankte de predikant mevr. Van den Berg Van Egmond, die met liefde voor het jeugdwerk veel gedaan heeft voor het tot stand komen van deze bazar. Bazar van het clubhuis „De Sperwers' Grote medewerking uit vrijzinnige kring De drie jubilarissen van de firma Boot te Woubrugge, die gisteren een Koninklijke onderscheiding ontvingen, namelijk de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Van links naar rechts de heren Van 't Wout, Bogaard en Stoof, resp. 50, 40 en nog eens 40 jaar in dienst. Foto N. ven der Horst. In tegenwoordigheid van mevrouw Van Kinschot, vertegenwoordigers van Ker ken, de afdeling van de Ned. Protestan tenbond en sociale Instellingen medewerkers en medewerksters heeft dc voorzitster van het clubhuis ,JDe Sper- mevrouw Th. J. Boogerd—Marius, gistermiddag in het gebouw van de Re- strantse Gemeente de bazar van het clubhuis geopend. Zij deed dat met een aanhaling van een kinderversje, dat in de Camera Obscura voorkomt: „Hoe zalig is het, wanneer de jongenskiel nog om de schouders glijdt' Voor een groot aantal kinderen betekent dat echter geenszins een verrukking, vooral niet in een oude fabrieksstad als Leiden is. Voor deze jeugd, die veelal op straat moest rondzwerven, werd het wijkge- bouw Geloof. Hoop en Liefde gesticht. De bedoeling was de levensinstelling van de jeugd wat zonniger te maken. Dit werk is voortgezet door het clubhuis Sperwers", dat. zoals zoveel clubhuizen, kampt met financiële tekorten. De leiding zou zich graag wat ruimer willen bewe gen, daarom is de bazar opgezet. He- betreft hier het grootste clubhuis op vrij zinnige grondslag in Nederland, ressor terend onder de N. P. B. „We moesten wel eens klagen over te weinig medewerking uit vrijzinnige kring", zo zeide de voorzitster, „maar dat wel radicaal anders geworden. Er |zyn vaak offers gebracht aan tijd en in spanning, soms waren die ontroerend". Zij dankte de predikante en kerkeraad in de Remonstrantse Gemeente voor het belangeloos ter beschikking stellen van deze ruimte, de zusterkring van de Doopsgezinde en de breikring van de Re-, monstrantse Gemeente voor de mede werking en voorts alle anderen, die er voor gezorgd hebben dat een respectabele hoeveelheid nuttige, fraaie of alleen maar leuke voorwerpen hier kon worden bij eengebracht. De bazar is vanavond tot 10 uur open, Boetseerclub op Oud- Poelgeest De directie van het centrum Oud-Poel geest heeft thans van de gemeente Oegst- geest de beschikking gekregen over het zogenaamde jagershuisje achter het kas teel. Het streven is nu om het jeugd werk uit te breiden en jeugdclubs te gaan vormen. Binnenkort wordt gestart met een boetseerclub die onder leiding zal staan van de heer Kalsbeek en Wika Keuchenius. Het is de bedoeling Zater dagmiddag voor de eerste maal bijeen te komen, waartoe jongens en meisjes van 8 tot 16 jaar worded uitgemx" De benodigde materialen zullen schikking van de deelnemers worden ge steld. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Willibrordus W. M„ z. W. Driessen en M. J. A. HelversteUn;' Antoon, z. v. H. de Vos en N. van Muijden Cornelia P„ d. v. C. van Zijp en C. G. van Dam; Tonia H„ d. v. W. Burgerjon en J n der Kaaij; Alida C., d. v. M. Kroon A C. Hoogeveen; Marianne, d. v, L. van Hoorn en J. A. Zitman; Gerrit, z. P. de Wit en J. v. d. Meij; Margaretha C., d. v. J. P. Geutskens en C. Berbiers- Petronella, d. v. N. Ziegelaar en P. Kukler H| Th. P. Stikvoort en J. W. Ronald Th., z. Overleden: A. ZuiJdervliet, wedn, 74 Jr; S. Stouten, wed. van Molenaar, 32 jr.' De commissie heeft in vol vertrouwen de dames hun gang laten gaan, zo zei spr. Mevr. MulderHemmes dankte de spreker voor zijn waarderende woorden en sprak namens het damescomité de wens uit, dat dit een grote steen zou kun nen bijdragen tot de meubilering van het jeugdhuis. De bazar is groots van opzet. Verschil lende attracties verhogen de gezelligheid. In de hal kan men boekentitels raden. Op de binnenplaats is er gelegenheid baantj* glijdende prijzen te veroveren. De onge organiseerde jeugd zorgde voor een „ker- messe fantasque", waar dé sensaties van het atoomtijdperk te bezichtigen zijn. De bazar is vandaag en ook morgen nog geopend van half drie tot half zes en van zeven tot elf uur. Leidse wevers on der gaslicht Onder de titel „Leidse wevers onder gaslicht" is een boekwerk verschenen, dat de ontwikkeling van de Leidse we verijen in het algemeen, en die van het bedrijf van Zaalberg N. V. in het bijzon der behandelt De (ongenoemde) schrij ver heeft zich beperkt tot de periode 1850 tot 1915, een tyd. waarin de grote ontwikkeling heeft plaats gehad. We vinden in het boek talrijke bijzonder heden over de sociale toestanden onder de weversstand, met pakkende voorbeel den toegelicht Talrijke fraaie prenten en foto's verluchten dit boek. Visvereniging P. C. en L. De wedstrijd, die de visvereniging P. C. en L. (Clos en Leembrugge) te Nieuw* Wetering hield, voldeed niet aan de ver wachtingen. Het regende en de vangst was matig. De uitslag was als volgt 1. H. Tegelaar (extra prijs voor de grootste blij) 2. A. Pardon (extra prijs voor de grootst* voorn); 3. J. Molenaar; 4. G. A. de Vos- 5 K Cornet; 6. L. de Vos; 7. L Harteveld jr. De overige prijzen werden onder de genen, die niets vingen, verloot Sempre Avanti weer naar Rotterdam Sempre Avanti gaat met Jong en Jolig ■•eer naar Rotterdam, en wel op Maan dag 10 November. Men zal dan in de Ri- vièrahal optreden voor de Rotterdams* Chr. besturenbond. Op 11 December hoopt men een herhaling te geven, want de kaarten voor Maandag zijn grif uit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3