Schoenreparatie ra® NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 Bazar voor orgel Maranatha- kerk gisteren geopend Februari volgend jaar beginnen Toen de bazar voor het orgel van de in de Mors te bouwen Maranathakerk gistermiddag om twee uur geopend werd, stonden er al enkele honderden liefhebbers bij de ingang van de Chr. school aan de Hoge Morsweg om hun aanval op de grote en flonkerende collectie van wel zeer sterk uiteenlopen de goederen te openen. De Morsbewoners weten het, dat deze dagen f 2500 moeten opbrengenwil het doel de f 10.000 nog dit jaar vol, worden bereikt. Afgaande op de belangstelling vlak na de opening, is elke verwachting, die be neden het ontbrekende bedrag blijft, on gegrond te noemen en dus waard ogen blikkelijk te worden verworpen. Er zijn bovendien twee factoren, die hun werking ook in de Mors niet zullen missen. Ten eerste: het bazarseizoen is nog niet zo het bijzonder nu, vandaag, een formida bele stoot kunnen geven in de richting van een doel, dat thans gelukkig zicht baar is en dat de liefde Van aller hart heeft. Dat laatste is bij de vele voorberei dingen voor deze dagen wel weer geble ken. 't Zal aan de Morsenaren niet lig gen! lang geleden geopend en men kan dus van een zekere bazarmoeheid-in-brede- kring niet spreken. Maar belangrijker is nog, dat de Hervormden van de Mors in Pand Rapenburg 8 in oude luister hersteld Donderdag trekt de Nationaleer in Het stemt tot verheugenis, als naast de vele berichten óver verval en afbraak van oude monumenten ook eens kan worden meegedeeld, dat een belangrijk oud gebouw in oude luister is hersteld. Dit doet zich nu in Leiden voor. Toen in Januari 1950 de Nationale Levensver zekering-Bank N.V. te Rotterdam het be kende pand Rapenburg 8 aankocht, heeft zij n.l. het olan opgevat dit mooie per ceel in zijn oude staat terug te brengenr, waartoe een grondige restauratie nodig Terwijl men er mee bezig was, bleken de werkzaamheden meer te omvatten dan was voorzien, maar er konden ver fraaiingen worden aangebracht, waar door vooral het interieur zeer vooruit ging. Veel medewerking werd onder vonden van de zijde van het ministerie van onderwijs kunsten en wetenschappen en van de directeur van de Lakenhal. Onder leiding van het architecten bureau van de ir H. van Oerle en J. J. Schrama js na gestadige arbeid van vele maanden het werk nu zover gevorderd, dat thans de laatste hand aan het in richten van het pand wordt gelegd. Het wordt Donderdag geopend. De „Nationale"' is een mooi bijkantoor rijker geworden. En voor de huidige ge slachten is een historisch monument bewaard Originele tekekeningen van oud-Leiden Tentoonstelling in Universiteits bibliotheek Van 10 tot 23 November wordt in de tijdschrifténzaal van de universiteits bibliotheek een tentoonstelling gehou den van originele tekeningen van oud- Leiden, dit ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de vereniging Oud- Leiden De tentoonstelling is samenge steld uit de verzamelingen van Bodel Nijenhuis der universiteitsbibliotheek en van het gemeente-archief- Op werkdagen is zij toegankelijk van half tien tot half zes. "s Zaterdags tot 5 uur. De opening geschiedt Zaterdag om 3 RÓTISSEPIE OUDT LIYDEN RABLE DE LIEvkE A LA CKEME PERDREAUjAU FINE CHAMPAGNE FAISAN ROTI-A L4 SOÜV/AROFF Familieberichten uit andere bladen Amsterdam: Mevr W H P Meulen—Sweers, dr, Gorredijk (Fr); Mevr ir H Colijn—Felderhof. zn, Wolverhampton (Eng.). Getrouwd: L E Earp en jkvr May Trip. Newton Abbot (Eng): J V van Marken en P C J van Alphen. Bergen (N-H), Overleden: J A C M Bruinier jr. Baarn; D Gaxvtvoort Jgzn, man, Heemstede; G W P Thomassen, man, 59 ir. Rotterdam; C- A de Weille, man, M jr. Weesp; W E Hardonk. vr, 74 jr. Nijm< F Ruth, vr. 55 Jr, Bussui Ds H. J. van Achterberg, de wijkpredi- kant, deelde bij de opening mee, dat het begint te dagen. Er zijn voor de kerk en het wijkcentrum al zo veel plannen ge- eest. Steeds moesten er grote en kleine wijzigingen in worden aangebracht. Er schijnt echter sprake te zijn van een defi nitief ontwerp, 't Is helaas nie voor publi catie vatbaar. Wij tekenen hierbij aan, dat de Morsbewoners dit niet hoeft te ver ontrusten. De kerkvoogdij schijnt de plan nen pas aan de openbaarheid te willen prijsgeven, als alles in kannen en krui- is. Dèn is er ook geen speld mee tus- té krijgen. Er bestaat een redelijke kans. aldus ds Van Achterberg in zijn openingswoord, dat in Februari 1953 wordt begonnen. Gistermiddag maakte onze fotograaf op de bazar nog een plaatje van Marietje van Houten, 8 jaar, die aan ds Van Achterberg trots de pop laat zien, die haar moeder •oor haar ter gelegenheid van de achtste •erjaardag had gekocht. Die pop was het eerste artikel, dat bij deze tweedaagse verkoping van eigenaar verwisselde. He feest duurt vóórt tot vanavónd laat. (Foto N. van der Horst) Genootschap Nederland- Engeland De geschiedenis van de kathedraal van Canterbury in Engeland heeft zóveel as pecten, aldus miss Margaret Babington OBE. gisteravond in haar lezing voor het genootschap Nederland-Engeland, dat het niet mogelijk is die allemaal in kort tijdsbestek te behandelen. Haar lezing kort inleidend, wees zij op een verband tussen de Engelse en de Nederlandse kerkgeschiedenis, dat ge legd werd, toen de Angel-Saksen Wille- brord en Bonifacius het Christendom in de heidense lage landen aan de zee brachten, een facet, dat de belangstelling voor haar lezing vergrootte. Komend op haar eigenlijk onderwerp vertelde zij. daarbij haar woorden met prachtige lichtbeelden verduidelijkend, ele architectonische en historische we tenswaardigheden over het majestueuze bouwwerk. De huidige kathedraal is de derde op dezelfde plaats gebouwde kerk. Zij is door laat-Gothische schilderachtige bijgebouwen omgeven. De oorspronke lijke kathedraal van Augustinus werd in de zesde eeuw gebouwd. Het langs- sohip. dat in 1378 werd verlengd, is één van do machtigste ruimten van de En gelse laat-Gothiek. De prachtige cen trale toren, de Bell Harry, werd om streeks 1500 toegevoegd. In de tijd, waar- n ds Puriteinen macht in Engeland had don, werden veel vernielingen aange richt Miss Babington verhaalde ook van de monniken, die in de geschiedenis der kathedraal een grote rol hebben gespeeld en wier lijden aan sommige der oude ge bouwen een bijzondere wijding heeft ge geven. Zij sprak verder over architec ten, dié de kathedraal haar vorm gaven, en over de handwerkslieden, die het ge bouw zijn onvergelijkélljk-fijne detail afwerking bezorgden. Leiden spaarde in October In de maand October werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 636.060.05 en terugbetaald f 606 856.78 Het aantal nieqwe boekjes bedroeg 295 en het aan tal afbetaalde boekjes 188. Op 4.883 re keningen van deelnemers aan de af- haaldienst werd f 74.874 bijgeschreven. Er werden 378 busjes ter lediging aange boden met een gezamenlijke inhoud van f 6,723,89. Het bij de jeugrispaardienst gespaarde bedrag was f 258,70 Het te goed der 31.188 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 16.945.467,08. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar G. Roos G. Roos-Wolif, Langestraat 33. hoopt op 6 November zijn vijftig-Jarige echtvereniging te herdenken. De wekelijkse keuring Op de wekelijkse keuring te Haarlem was de N.V. A. van Bragt on Zn te Be verwijk vertegenwoordigd met een vaas met de Hollandse iris Sax Blue. Dat was alles. De bollen waren behandeld voor het zuidelijk halfrond en begin Juni geplant. Haagse politierechter RIJM- EM VEENSTREEK Boete voor bedrijfsdiefstal In het ketelhuis van een dekenfabriek te Leiden werd op zekere dag een ijze- pijp gevonden, die daar kennelijk door een der personeelsleden was neer gezet met de bedoeling om later mee naar huis te nemen. Er was schroefdraad aan dit bracht de bedrijfsleider op het spoor van een Leidse monteur-bankwer- Deze bekende aanvankelijk, maar later dat hij wel van plan was ge- •st om toestemming te vragen Con form de eis werd verdachte veroordeeld it f 20 boete of 10 dagen. Vrijgesproken Omdat hij te Leiden uit de rijkswerk- plaats een zaag had weggenomen moest :onstructiebankwerker terecht staan de Haagse Politierechter. „Ik nam hem steeds mee huis. maar ook weer regelmatig mee naar de werkplaats", be toogde verdachte. De officier van justitie vond het alleen i bedenkelijk dat verdachte vroeger al veroordeeld was wegens diefstal. De verdachte vertelde dat hij getrouwd was de zolderetage die hij toegewezen had gekregen zelf opknapte. Conform de eis werd verdachte vrijgesproken. Steunfraude Gedurende een reeks weken had eén Leidse rijwiel- en motórhersteller bij de steun opgegeven dat hij geen inkomsten had, terwijl hij in werkelijkheid geld ont ving voor couranten bezorgen. „Ik deed het voor mijn gezin", zei de verdachte. Het bedrag van ruim f 300 was het terugbetalen van dé kinder bijslag. De officier van justitie noemde het: bijtén in de hand die brood geeft én eiste f 50 boete of 30 dagen en twee maanden voorwaardelijk. Hij wees er voorts op dat kindertoeslag niet bedoeld is om ere schulden af te lossen. Conform de eis werd verdachte ver oordeeld met de voorwaarde er bij dat hij binnen twee jaar het hele bedrag zal hebben vergoed. Ambtenaar werd mishandeld Eén bloemistknecht uit Hillegöm, die éèn veldwachter had mishandeld Omdat deze hem wilde bekeuren, hoorde vóór de Haagse Politierechter 14 dagen gevan- G|ster,n heef, de driekleur vrolijk ge- genisstraf tegen zich eisen. Hy had de wapperd op het hoogste punt van de grote ambtenaar zodanig geslagen dat de man b(i fccShrlek der Ia f. P. het bhied uH de__mondJlep. Conform de Bos en Zn aan het Woubrugse pad. Deze vlag was aangebracht in verband met ALPHEN AAN DEN RllN De Bewaarschool Voor de leden van de filmclub van de Alphensè Hervormde commissie voor het jeugdwerk wordt Zaterdagavond in de bovenzaal van hotel Centraal vertoond „La Maternelle" .(De bewaarschool). In deze film gaat het om de kinderen en om al die veel te zware dingen, die hun jonge levens vooral in de buurten der min derbedeelden te verwerken krijgen. De film bedoelt ons er op te wijzen, dat deze kinderen aan ons zijn toevertrouwd en dót wij allen eenmaal rekenschap moeten afleggen voor hetgeen zij hebben moeten dragen. Er zijn twee voorstellingen, om 7 en om 9.15 uur. Toegang IS jaar. Het ledental bedraagt thans ruim 450. In verband daarmee heeft de commissie besloten, aan de aanbrenger van het 500ste lid een geschenk aan te bieden. Kraanbestuurder in 't zilver Het nieuwe Europa st i - Dankstond nieuwe Europa, dat in In de Geref. kerk wordt morgenavond] en dankstond voor het gewas gehouden. ,'aarin voorgaat ds G. van Duinen uit Wassenaar. Burgerlijke stand Gehuwd: Barend Landman, 21 jr en Korstina C. Hoogeveen, 23 jr; Willem A. Willigen, 21 jr en Elisabeth Hijne- i, 23 jr. verleden: Willem Lekx, 81 jr. we- duwn. van Sara K. Touw. Collecte voor Pro Rege De afdeling Koudekerk aan den Rijn HazerswoudeRijndijk houdt Zaterdag in Koudekerk en aan de Rijndijk collecte ten bate van het Prot. Interker kelijk Thuisfront. eis werd verdachte veroordeeld. Een los-arbeider uit Hillegom had de vorige verdachte staan aanvuren. Óok had hij de ambtenaar bedreigd met een mes. Tegen hem luidde de eis f 50 boete of 30 dagen. Het werd f 25 boete of 15 dagen en een week gevangenisstraf voor waardelijk. Door dommekracht in moeilijkheden Een timmerman uit Leiden had al een maand of vier op een stuk land êèn dom mekracht zlèn liggen Het ding was ver- t, er zat geen slinger aan én ook was tandwiel stuk. Ten slotte nam hij de dommekracht mee en verkocht deze aan ;n sloper uit Leiden. Hij zei er bij, dat ;t eén „linke" dommekracht was. Dé Haagse Politierechter, aan wie hij de zaak zo vertelde, constateerde echter uit de stukken dat dé dommekracht uit schuur vermist Was. Verdachte had reeds een slecht strafregister. De officier justitie vorderde een maand gevan genisstraf tegen de timmerman. De rech ter wilde hem nog één kans geven eil legde hem f 50 boete en zes weken voor waardelijk op. De sloper oetoogde te goeder trvmv te hebben gehandeld. Voor schuldheling vorderde do officier f 40 boete of 20 da gen- Conform de eis werd verdachte ver- oórdeeld. het feit, dat de heer A. Huygens 25 Jaar geledén als kraanbestuurder in dienst was getreden bi) de firma. De jubilaris, die tevens de functie van electrien op het bedrijf vervult, werd gisterochtend te zijnen huize bezocht door de heer F. P. Bos en de procuratiehouder, de heer P. van Egmond. De heer Bos prees de grote arbeidslust van de heer Huygens, alsmédé diens vakbekwaam heid. Hem werd een gouden horloge aan geboden. Namens de bazen van het bedrijf sprak de heer D. Bakker. Ook de fabriekskern kwam de gelukwensen aanbieden, en wel namens het gehele personeel. Het bleef daarbij niet bij woorden alleen. Des avonds bezochten vele medewerkers de jubilaris. Ouderavond C.J.B. „Noorderkwartier" Volgende week Dinsdagavond zal in Bethel een bijeenkomst worden gehouden voor de ouders van de leden der jon- gensclübs, samenwerkende in de Chr. jeugdbeweging Noórderkwartler (wijk Oosthoekdorp en omgeving). De bedoe ling van deze avond is, de ouders te wijzen op de betékenis van het clubwerk en te trachten de band tussen de clubs en de gezinnen te verstevigen. Een van de leiders zal een korte inleiding houden Nieuws van en voor Katwijk KATW11K AAN ZEE Grond voor wijkgebouw Toen de bazar voor een wijkgebouw in de wijk Noord van de Hervormde Ge meente werd gehouden, was nog niét bekend, waar dat gebouw zou moeten komen. De predikant kon nu de verblij dende mededeling doen, dat er voor dit doel een stuk grond ls aangekocht aan de Meerburgkade. Hoog en laag water Woensdag 5 November: hoog water 5.03 en 17.19; laag water 0,51 en 13.07. KATW11K AAN DEN RllN Bazar vóór diaconessenhuis geopend In de Hervormde school werd giste ren de "oazar geopend, die daar gehou den wordt ten bate van de bouw van het nieuwe diaconessenhuis te Leidén. Dit lp de derde bazaractie buiten Lelden; Rijnsburg en Alphen aan den Rijn gingen De voorzitter van het plaatselijke co mité, dokter J. Bergman, sprak een in leidend woord, waarna burgemeester mr W. J. Woldringh van der Hoop de ope ning verrichtte. HU vestigde de aandacht op het verheugende verschijnsel, dat de omgeving van Lelden wakker is gewor den en haar taak in deze ziet. Ds Visser uit Oegstgeest, voorzitter van het propaganda-comité, dankte voor de inspanning, die meii zich voor het werk heeft getroost. In Leiden zelf Ls men ook bezig voorbereidingen te treffen voor een grote actie, evenals te Oegstgeest. Naast deze arbeid vragen wij bovenal gebéd, zo zéide de predikant. Voor het bestuur sprak nog (Advertentie) Schommagazijn JlcUa VOORSTRAAT 29. KATWIJK a, ZEE Wensinck. Men maakte een rondgang langs de stands. Bij de opening waren ook aanwezig de directrice vn het diaconessenhuis, zus ter Elema. het bestuurslid mevr. Groen, de algemeen secretaresse van het pro- pagandacomité. mej. Verhaar, en de bei de plaatselijke predikanten. Het comité te Katwijk aan Zee had een vertegen woordiging gezonden. Begin Januari zal in dit deel der gemeente een grote bazar worden gehouden. -seniaolties Onderscheiding Bij K.B. is verleend de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau aan de heer C. Deventer te Vel- administratief ambtenaar tweede klasse bij het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Meevallers De prijzen hebben zich Maandag door enorme voorraad vis nog niet een3 zo erg laten drukken en zelfs de kleine schol, die de 1000 kisten in totaal ge makkelijk haalde, bleef nog f 16 en f 17 per kist maken. Tong liep wel wat terug: f 3.20 tot f 3 voor de lappen en tot f 2 voor dé rest, maar schelvis liet zich rustig met f45 4 f40 voor de grove soorten betalen en voor de braat kwam rond f30 binnen. Ook wijting deed het naar verhouding niet slecht: f26 tot f29 per 50 kilo. Kabeljauw bleef peperduur: de mooie regels noteerden f 125 en zelfs f 135; de kisten met grof goed maakten f 160 pêr 125 kilo. Verse haring, die de toets der critlek kon doorstaan, werd op f 16 tot f 13 gewaardeerd en dé makreel hield zich op f 15 tot f 13 redelijk staande. Mooie Maandag Dank zij déze aardige prijzen is gisteren goed besömd: de Tzonne maakte voor een 12-daagse reis nog altijd f 16.000 en de kleine Hoop bracht het tot f 14.000, terwijl de Polderman twaalf dagen was geweest voor de niet riante som f 10.000. De Dirkje tenslotte sloot kort weekreisje af met f8700 en Schoorl maakte f 8950 voor dertien dagen. Voor de trawlers deed de HD 79 vast niet onder, door als kotter 1 liefst f 14,500 te boeken. Wat er dan nog komt Volgens de vertrekdata komt er voor de rest van de week niet zo dreven vèel meer: de meeste schepen op zee zijn nog maar te kort uit, om al marktrijp genoemd te kunnen worden. jClub en huisgezin", er praatje over de zomerkampen enook worden enkele binnenspelen beoefend. Van grote betekenis is ongetwijfeld, dat de ouders gelegenheid krijgen om over het clubwerk allerlei vragen te stellen. Alphense Bank krijgt nieuwe directeur Naar wij vernemen, zal de heer L. de Graaf op 31 December aftreden als di recteur van de Alphense Bank N.V. Hij blijft echter wel aan als directeur van de spaarbank van deze bank. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de algemene ver gadering van aandeelhouders, die op 19 November wordt gehouden, als zijn op volger voordragen de heer A. J. P. E. A. de Graaf uit Nijmegen. Auto's botsten op elkaar Ter hoogte van de benzinepomp van de fa Boeijenga aan de Steekterweg zijn gis teravond twee personenauto's op elkaar gebotst. De weg is daar over een lengte van tweehonderd meter voor herstel werkzaamheden opgebroken. De heer W. de VV. uit Lisse verleende geen voorrang aan de heer A. E. uit Alphen. Beide auto's werden beschadigd. Winterlezingen Naar wij vernemen, zal de heer H. Wilts, evangelist te Apeldoorn, tal lezingen houden in het lokaal der Vergaderingen aan de Raadhuisstraat. Het thema van deze lezingen luidt: Wal zal de toekomst brengen? Donderdag avond 8 uur zal gesproken worden over: „Het geloof in de opstanding". BENTHUIZEN Zilveren jubileum Zaterdag was de heer' P. Voorwinden C.zn, Dorpsstraat 224. 25 jaar in dienst van de familie Rensirok. 's Avonds werd dit feit ten huize van de heer Rensink herdacht. De heer A. H. Renslnik memo reerde. dót de heer Voorwinden op 1 November 1927 door de heer N. M. Ren- aink in dienst werd genomen. Daar de jubilaris deze zomer ernstig ziek is ge weest, raadde spr. de jubilaris aan het wat kalmer aan te doen. Zijn geluk wens ging vergezeld van een fraai ca deau. De heer J. Jansen, die met dé he": W. R. Reeuwijk de afdeling Zoe- termeer van de Hollandse my van Land bouw vertegenwoordigde, sprak de ju bilaris eveneens waarderend toe en bood hem het getuigschrift van de mij aan. Ledenvergadering Het Groene Kruis Op Vrijdag 7 November zal 's avonds om half acht in het koffiehuis van A van Staalduinen een algemene ledenver gadering worden gehouden van de afde ling Benthuizen der Zuidhollandse ver eniging „Het Groene Kruis". HAZERSWOUDE Twee fietsers in botsing Gistermiddag om half 6 zijn twee wiel rijders, te weten de 15-jarige N. S. uit Koudekerk aan den Rijn en de 20-jarige J. R. uit Hazerswoude (dorp) op de Gemenweg met elkaar in botsing ge komen. Beiden liepen een ernstige hoofd wonde op. Dokter P. J. v. d. Meijst heeft, nadat een E.H.B.O.-er eerste hulp had verleend, de wonden gehecht. De hevige regenval zal wel de oorzaak rijding zijn geweest. Rijwielstalling De kerkeraad der Geref. Kerk heeft besloten tot stichting van een rijwiel stalling. Het wordt een overdekt fietsen rek voor tachtig fietsen. Daartoe is met de heer W. Zintel een overeenkomst ge sloten en zal de sloot naast de lokalen gedeeltelijk van een betonnen brugdek worden voorzien. KOUDEKERK AAN DEN RUN Damclub K.D.C. De uitslagen lulden le klasse 5e ronde: H. J. KoelewijnF. Spierenburg afgebr.; P. v. DuivenbodeJ. Schoneveld afgebr.; G. KoelewijnA. A. Vooys 20; Jac. Het ging voorbij, maar kwam terug TER AAR Naast het materiële het principiële. Dé C.B.T.B. heeft gisteravond in ge bouw Jonathan een ledenvergadering ge houden. De heer Verkuyl, secretaris de afdeling Holland Brabant, hield causerie over de sociale en economische vragen en het standpunt van deze Chr organisatie. Spr. memoreerde dat de boe ren en tuinders een jaar met goede prijzen achter de rug hebben. Naast het materiële moeten we het principiële niet uit het oog verliezen. De regering heeft in de crisis, in de oorlog en daarna vrijwel alles geregeld. Princi pieel gezien moeten we alles zoveel moge lijk ten uitvoer brengen. Daarvoor wordt de P.B.O. gevormd. Een belangrijke op dracht voor onze Chr. organisatie is dan >k er op toe te zien, dat de geleide eco- amie niet te ver gaat ingrijpen. Spr. behandelde voorts enkele sociale kwesties. De Chr. organisatie is van oor deel, dat van de werkgevers teveel sociale lasten worden gevraagd. Hij noemde de werkloosheid- en wachtgeldregeling fataal de werkloosheid zelf, die hierdo- zal vermeerderen. De organisatie keert slotte tegen de verplichte pen sioenverzekering voor zelfstandigen In de rondvraag werd het duidelijk, dat velen zaten te worstelen met de papieren rompslomp van de sociale wetten. Volgens inleider is er een commissie benoemd, die hierin vereenvoudigingen moet aanbren gen. Zes konijnen doodgebeten In de nacht van Zondag op Maandag werden bij de landbouwer G. Rosenboom vette konijnen doodgebeten. Men v moedt, dat een hond dit heeft gedaan. Alvloeiing Raden van Arbeid Grote meerderheid naar bedrij fsvereniging Geen schadepost, ondanks vertraging Ongeveer 670 personeelsleden va» Raden van Arbeid zijn nu geplaatst bij de nieuwe bedrijfsverenigingen Gemeenschappelijk Administratiekantoor (G.A.K.). Voor 130 4 230 man, die in verband met de reorganisatie van de sociale verzekering eveneens bij de Ra den van Arbeid moeten afvloeien, is echter bij de bedrijfsverendjgdnigen geen plaats Het was de bedoeling de ambtenaren, die naar de bedrijfsverenigingen over gaan en daar thans tijdelijk werkzaam zijn, met ingang van 1 Januari definitief ontslag te verlenen bij de Raden Arbeid Thai» blijkt, dat dit nog niet mogelijk 's omdat de nieuwe regeling de rechtspositie niet tijdig gereed Ls. De betrokkenen zullen hiervan echter tn het algemeen geen nadeel ondervinden. Een aantal bedrijfsverenigingen en het G.A.K. zijn voornemens van 1 Januari af in gevallen, waarin het loon, dat van de bedrijfsvereniging zal gaan ont vangen hoger is dan het salaris bij de Raad van Arbeid, een bijslag ter hoogte van dit verschil te verlenen a Verenigd Europa zal moeten zijn, betekent niet alleen een nieuwe, misschien laatste kans op zelf behoud, het betekent ook een nieuw» verantwoordelijkheid. Alleen d4n heeft het streven naar een Europese eenheid zin, indien men een gemeenschap wil opbouwen, die de so ciale gerechtigheid en de onderlinge vrede tot basis beeft. Daartoe moeten de christelijke grondslagen van de Europese samenleving worden gepositiveerd en estevigd. Dat kan geen land en geen volk meer alleen. Dat is een gezamenlijke taak. Slechts in de gehoorzaamheid aan Gods geboden is voor Europa heil te vinden. In deze zin moet het oude Europa een nieuw, een vernieuwd Europa worden. Daaraan mee te werken is voorrecht en plicht. Zo gezien kan verlies ook winst betekenen. Elk volk van Europa zal een bijzon dere bijdrage voor dit nieuwe Europa moeten leveren. Eigen nationale aard en eigen historie zal daarbij medebepalend zijn. Eigen zelfstandigheid ten aanzien van zuiver nationale aangelegenheden zal moeten worden gehandhaafd, mits het grote doel van samenbinding en gemeen schappelijk „bouwen en bewaren" in het oog worde gehouden. Thorina (28 Oct.); van deze laatste drié allemaal Kanaaltrekkers kunnen ei gevoeglijk èen paar nog deze week wor den blnnenverwacht. Vin de Noordlog- gers staat de KW 76 het eerst op de nomi natie: het schip zal morgen wel willen afslaan. Aanvoeren Voor de Dinsdagmerkt kwamen aan de afslag de Bergen met 1100 kisten en de Catharina Duyvis met 990 kisten. Mary morgen Als eerste reflectant voor de Woens- dagmarkt meldde zich gisteren alvast de Mary, die op dat moment 805 kisten 25 stuks stijve kabeljauwen onder dek had. Voorts zou de Llmburgla nog kun nen komen (23 October) met de Elie er de Medan, die beide de 25ste October de pieren verlieten. Niet trekken, wel duiken Al is er Zondag in het Kanaal wel een aardig trekje gemaakt door de trawlers hier en daar, over het algemeen blijven de vangsten van de haringtrekkers hier schraal. Alleen de Jan van Genten heb ben beste dagen: ze zijn in groten getale naar hier gekomen, om de vlak onder de oppervlakte zwemmende haring te verschalken met hun onnavolgbare duik. Twee graden twee werelden Verscheidene trawlers, cie aan eind van de vorige week nog bij de 60ste breedtegraad lagen te vissen later door het barre weer moesten gaan steken, hebben hun heil lagerop gezocht: omstreeks de 58 graden. Daar was het heerlijk weer en er leek wat makreel te zitten. Op het laatste moment Op het laatste ogenblik meldde zich )or de Woensdagafslag Maandag nog de Polderman, die ruim 700 kisten en 100 stijve kabeljauwen in de ruimen heeft. bijzonder is de hoedster van het leven, Haar activiteit is naar haar aard in de eerste plaats gericht op behoud en be scherming. Zij vormt een zeer belangrijk deel der publieke opinie. Aan haar Is voor groot deel de opvoeding der jeugd toevertrouwd Haar invloed op de geestes- vorming in het algemeen is veel groter ■nen denkt. lien de vrouw ook de vrouw die Christus erkent als haar Heer en als Koning van heel de wereld gegrepen wordt door het ideaal van een nieuw Europa, dan kan dit een sterke stimulans ten goede zijn. Maar daarvoor zullen wij wakker ge schud moeten worden uit onze nationale zelfgenoegzaamheid Daarvoor zullen wij ons hart moeten openstellen voor de noden en zorgen van onze buurvolken. Wij zullen bereid moeten zijn onze liefde en belangstelling ook aan deze zaak te geven. Het nieuwe Europa is komende. Daar van kan men zich overtuigd houden Het is alleen de vraag of wij. Evangelische Christenen, er mede de grondslag voor zullen leggen of dat dit buiten ons om zal gaan. YV7IE heeft de vrijmoedigheid zich ia dezen aan haar verantwoordelijkheid te onttrekken? In de practijk kan ieder onzer meehelpen door contacten met het buitenland op te sporen en te verleven digen. door verenigingen te steunen, die op dit gebied werkzaam zijn, door zelf een of meer vreemde talen te leren spre ken en schrijven en de jeugd het grote belang van talenkennis bij te brengen, door de uitwisseling van en de briefwis seling met jeugd uit andere Europese landen krachtig te bevorderen. Hét is verheugend dat er reeds zoveel contacten met geestverwanten in het bui tenland worden gelégd en onderhouden, maar dit moet op nog veel groter schaal geschieden. Alleen zó kunnen de volken van Europa naar elkaar toe groeien. God heeft ons heden ten dage de ge zamenlijke taak opgelegd, een nieuw Europa op te bouwen, waarin de volken „een stil en gerust leven" kunnen lei den. Alleen een levendig besef van onze roeping in dezen kan de gezonde basis vormen voor een betere Europese samen leving, die vrede en veiligheid in heel de wereld zal bevorderen. De vrouwen dragen hierin niet in de laatste plaats een verantwoordelijkheid, die ten volle strookt met haar van God geschonken aard en aanleg. Haveman ontkent Er varen geen lege emigranten schepen op Australië Internationale vluchtelingenorganisatie geeft dollars én passagiers (Van een onzer verslaggevers) De regeringscommissaris voor de emi gratie, dr ir B. W. Haveman. heeft gis teren ontkend, dat er tussen Neder land en Australië lege emigrantensche pen zouden varen, zoals, in enkele publicaties is gesuggereerd, of dat char- tervliegtuigen voor één enkele passagier zouden vliegen. Dergelijke mededelingen houden geen rekening met het feit, dat de Australische regering de in Augustus afgekondigde emigratiestop, ophief. Anderzijds verge ten zij. dat die plotseling afgekondigde stop het emigratieprogramma voor dit jaar, wat het vervoer aangaat danig in de war schopte. Schepentekort De vervoersplannen waren, aldus de heer Haveman, in het vroege voorjaar vastgesteld op 20 4 25.000 emigranten voor Australië. Er was toen een groot tekort aan emigrantenschepen. Met be hulp van de, in Genève gevestigde In ternationale vluchtelingen organisatie, slaagde men er In, de beschikking te krijgen over de „Fairsea" en de „Neily". De Intern, vluchtelingen organisatie deed tevens het aanbod, de dollars te produ ceren voor het vervoer van verplaatste personen met die schepen, als Nederland de beschikbare scheepsrulmte niet ge bruikte. Toen Australië de emigratie tijdelijk afremde deze zomer, kwam er voor Ne derland een overschot aan scheepsruim te. De „Nelly" is toen afgestoten en het vaarplan van de „Fairsea" is zodanig ge maakt, dat daarop, evenals op de „Johan van Oldenbarnevclt", behalve Neder landse emigranten ook verplaatste perso nen vervoerd zouden worden. Die plaat sen worden dus door de Intern, vluchte lingenorganisatie betaald. Vandaar, dat de „Johan van Oldenbarnevelt". die 15 November vertrekt, met 1050 Neder landse passagiers weggaat. Het restant (de capaciteit is 1400 pas sagiers) vult de Intern. Organisatie aan De Fairsea, die jp 29 November uit vaart, neemt 1800 emigranten mee Men kan dit laatste aanial bereiken, omdat de gróep emigranten, die in Augustus al had zullen reizen, maar waarvoor toen een emigratie-stop werd afgekondigd nu ook meekan. Aangezien een emigrant geen stukgoed is. kon men die gToep niet met de „Johan" meegeven. nog steeds een groep emigran- ,wel over een vertrek- en lan dingsvergunning beschiKt. doch daarvan toe geen gebruik maakte. Tot hen is de boodschap gericht nu een beslissing te nemen, omdat anders bun vergunnin gen zullen vervallen. De emigrantenstop heeft tot gevolg ge- had. dat. in plaats van de 20.000 emigran ten. die men had willen laten vertrekken er 16.000 uitgevaren zijn. Geen onrust De heer Haveman verwachtte, dat onder het emigratieprograra voor 1953 opnieuw 40% der emigranten uit Neder land onder de emigratie-overeenkomst zal vallen en dus met subsidie zal kun nen vertrekken. Over de plaatsing van de Nederlandse emigranten toonde hij zich niet ongerust. Zij. die deze zomer door de verschillende schepen naar Australië gebracht zijn en „overeenkomst" emigranten waren, had den op 18 October voor een aanzienlijk deel een betrekking gevonden. Demonstraties, als door de Italianen ln Melbourne gehouden tegen hun werk loosheid, behoeven Nederlandse emigran ten niet beducht te maken. Voor hen lig gen de verhoudingen in Australië heel anders, dan voor de Italianen, die moei lijker in de Australische gemeenschap kunnen opgenomen worden. Een apparaat, dat 50.000 passagier; moet vervoeren dient rekening te houden met een tekort aanscheepsrulmte, op het ene moment en met een over-capaciteit op een volgend ogenblik. Maar de orga nisatie is zo, dat er geen schip of vlieg tuig onderbelast vertrekt. Overmaking kleine bedragen naar buitenland De Nederlandse Bank heeft algemene vergunning verleend (krachtens het De- viezenDesluit 1945) tot het overmaken van kleine bedragen naar het buitenland (maximaal f 1000) voor het plaatsen van advertenties van commerciële aard of familie-annonces. Bovendien voor het be talen door bemiddeling van een devie- zenbank van schulden aan buitenlanders. Deze vergunning is slechts geldig voor betalingen aan niet-ingezetenen in t Bel gisch-Luxemburgse monetair gebied. De nemarken. West-Duitsland. Engeland en het overige sterlinggebied. het Franse monetaire gebied. Griekenland Indonesië, het Italiaanse monetaire gebied, de Ne derlandse Antillen en Suriname, Nieuw- Guine*. Noorwegen. Oostenrijk, het Por tugese monetaire gebied. Turkije. Zwe den en Zwitserland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5