Jliruwe ftitetife (üouraiil Vandaag kiest het Amerikaanse volk zijn nieuwe president Wist U Franse troepen stuiten op hevig verzet DINSDAG 4 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal, 2— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9576 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Ciiei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5 tent pas tf cli Is gfctftftpca tngn (urt la tegljeaspaet" In Ecuador staat de tijd stil Wal de kappers voorspellen Het heldere weer werkt record opkomst bij de stembus in de hand wordt een record-aantal kiezers verwacht. Zowel Eisenhower als Stevenson hebben gisteravond voor de laatste maal redevoeringen ge houden voor radio en televisie^ Het wordt een neck-aan-neck race, en de experts durven geen definitieve voorspellingen te doen. Het bekende Gallup-instituut is zeer voorzichtig geworden na de beroemde vergissing van 1948, toen Truman en niet Dewey gekozen werd. De laesmanstemmen, die de doorslag moeten geven, zijn afkomstig uit de staten New York, Illinois, Ohio en Californië, waar de candidaten ongeveer evenveel kans hebben. Uiteraard is de spanning tot kookhitte gestegen. Hij, die tot president van de Verenigde Staten gekozen wordt, zal op Stalin na, de machtigste man van de wereld zijn. De Amerikaanse Geheime Dienst zal de nieuwe president onmiddellijk in be scherming nemen, zodra de uitslag be kend is. In alle vroegte werd gestemd in Massachusetts, waar de stembureaux om 12 uur 's nachts reeds opengingen. In het plaatsje Sharon in New Hampshire waren in zeven minuten tijds 32 stem men op Eisenhower en 14 op Stevenson uitgebracht. Slechts 48 inwoners van Sharon zijn stemgerechtigd. In 1948 kreeg Truman hier 4 stemmen tegen de Repu blikein Dewey 21. Een aanwijzing kan men hierin niet zien. De drie voornaamste opinie-onder zoekers hebben zich niet aan definitieve voorspellingen gewaagd. Niemand durft zondermeer verklaren, dat Eisenhower de winnaar zal zijn, want de laatste tijd waren ook de kansen voor Stevenson gestegen. Maar als men dan tooh enige cijfers wil horen, volgens Gallup, krijgt Eisenhower 47 procent van het aantal stemmen, tegen Stevenson 40 procent, terwijl van 13 procent der kiezers de keuze niet vast staat. Een ander instituut „Crossley" is van oordeel, dat Eisenhower 47,4 procent der stemmen krijgt, tegen Stevenson 42,7 procent, terwijl van 9,9 procent niets te voorspellen valt. Interessant is zeer zeker, dat ook de Amerikaanse coiffeurs hun klanten heb ben gevraagd, welke uitslag zij verwach ten. Het resultaat hiervan was, dat 208.836 klanten het op de Democraat Stevenson en 203.140 op zijn Republikeinse rivaal Eisenhower hielden. Wij staan er niet voor in, maar het heet, dat deze Figaro's het met dit opinie-onderzoek gedurende meer dan twintig jaar, een uitzondering! daargelaten, steeds bij het rechte einde I hebben gehad. Dus de kappers dat Stevenson het zal winnen! Makkers, ten laatste male Eisenhower verscheen gisteravond nog op de televisieschermen en na hem kwam Stevenson. De Republikeinen w vreesd. dat de luisteraars, die hun toestel voor Eisenhower hadden aanstaan, orr half elf juist „warm" genoeg waren om met interesse naar diens rivaal te luiste ren. Daarom plaatsten zij in de ochtend bladen een grote advertentie: Vanavond spreekt Ike van tien tot half elf. En dan volgde: „Wij dringen er ten zeerste op aan naar hem te luisteren. Daarna stellen wij U voor, om in de keuken iets lekkers klaar te maken enUw kinderen te wekken, want om elf uur komt Eisen hower weer. Dat zal het grootste moment in de geschiedenis van radio en televisie Wij hebben dus nogmaals de adviseren, de stemmen gehoord van Truman, Eisen hower en Stevenson. De aftredende pre sident gaf te kennen, dat de Democraten Amerika goed hebben geleid. „Wij heb ben ons hoofd niet verloren door ons in een totale oorlog te storten. Wij zijn niet op de vlucht geslagen voor het com munistische imperialisme. De Democra tische regering heeft Amerika de groot ste welvaart cn de hoogste levensstan daard gebracht." Ook Eisenhower heeft in zijn laatste toespraak plechtig beloofd de vrede te zullen winnen. In de toekomst zal zijn strijd gericht zijn tegen het „goddeloze communisme". Veertig jaar in het leger, aldus Ike, hebben mij de betekenis ge leerd van vijf woorden, namelijk vrede, kwaad, eenheid, vertrouwen en hoop. Opnieuw herhaalde hij vast en zeker naar Korea te zullen gaan. De vrijheid, aldus het oordeel van de Republikeinse candidaat, strijdt niet slechts langs de 38ste breedtegraad, maar langs de lijnen, die goed cn kwaad scheiden, en die waar heid van valsheid, geweten van com promis onderscheiden. Ten slotte Stevenson. Hij deed in zijn laatste rede voor radio en televisie een ernstig beroep op de Amerikanen hun oren te sluiten voor de „laffe stemmen van haat en vrees en achterdocht, die ons zullen verderven". In zijn laatste be roep op de kiezers verklaarde hij, mocht hij tot president gekozen worden, God te vragen, hem tot een instrument te maken van Zijn vrede. „Indien uw keuze echter valt op Eisenhower, zal ik een ieder, die vóór mij gestemd heeft, vragen deze uitspraak met de traditionele Ame rikaanse sportiviteit te aanvaarden." Een verzoek, dat alleszins sympathiek aan doet. Stevenson brengt zijn stem uit in Halfday, een kleine plaats in de staat Illinois. Daarna keert hij terug naar Springfield, waar hij de uitslag der ver kiezingen zal afwachten. Mevr. Truman over haar echtgenoot zich, ongeveer een maand geleden, in eer plaats, die Truman tijdens zijn verkie zingscampagne bezocht, als kiezers lieten inschrijven. Zij liet dit daarom gisteren voor een speciaal hof te Independance, in' Missouri doen. By de vragen, die zy moest beantwoorden, bevond zich, aldus Reuter, ook deze: „Heeft Uw echtgenoot zich wel eens aan een zware misdaad of wangedrag schuldig gemaakt?" En het voorzichtige antwoord van de presidents- vrouwe luidde: „Nog niet!" Wij herinneren er aan, dat vandaag behalve een nieuwe president, een n Huis van Afgevaardigden, een derde deel der Senatoren, ook nog verscheidene gouverneurs van staten gekozen worden. Naar verkiezingen in Indonesië De Indonesische regering hoopt het wetsontwerp voor de algemene verkie zingen binnen een week af te handelen, waarna het voorstel bij het parlement zal worden ingediend. Moh. Roem, de minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de verkiezingen direct, vrij en geheim zullen zijn. De gekozen wetgevende vergadering kan krachtens de (voorlopige) grondwet optreden ali volksvertegenwoordiging. De huidige vertegenwoordiging, waarvan de leden zijn benoemd, zal dan kunnen worden opgeheven. Zaterdag is men reeds begonnen met het drukken van de stemformulieren. De te kiezen wetgevende vergadering krijgt als taak het opstellen van definitieve grondwet. Daarna moeten opnieuw algemene verkiezingen worden gehouden voor een eigenlijk parlement. Vandaag valt de beslissing De Engelse minister van Koloniën, Lyttelton, spreekt hier 'met een der stamhoofden van Kikoejoe, de enig overgebleven leider na de moord partijen van de Mau-Mau. Lyttelton maakte een rondreis door Kenya, het door de Mau-Mau geteisterde gebied van Oost-Afrika. Ramp met Alkmaar blijft raadsel Schip was zeewaardig en de bemanning ervaren Niemand zal ooit kunnen vertellen, hoe de IJmuidense treiler Alkmaar op 15 Januari 1952 in een orkaan voo Noorse kust met man en muls is gaan. Niemand zal de oorzaak weten van de ramp, die de gezinnen van de veertien vissers (voornamelijk uit Sche- veningen en IJmuiden) in rouw dompel de. En zij die er gisteren voor de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam spraken, konden slechts gissen. Als getuige verschenen schipper Leen Gr&vemaker, zwager van de omgekomen schipper Koeman, en schipper De Groot. Beiden hebben op de Alkmaar gevaren. Gravemaker had het laatste radiocon tact met Koeman, toen een aantal Ne derlandse vissersschepen in een hevige orkaan ronddreven op huizen hoge golven. De kop in de wind hou den was het enige mogelijke. De radio verbindingen vielen rit. Uren later hiel den de schippers appèl. De Alkmaai meldde zich niet, maar als stille getui gen kwamen wat wrakhout en vismate- riaal voorbij drijven. Dat is alles „Waarom de Alkmaar en de andere schepen niet?" vroeg de inspecteur de Scheepvaart, de heer Metz zich af, ook hij moest het antwoord schuldig blijven. Volgens de getuigen was de Alk maar een goed schip geweest, en de bemanning bestond uit ervaren zeelui. Er werd gesproken over een speciaal soort steven, de Maier-steven, die de Alkmaar bezat en die voor dit schepen niet zo geschikt zou zijn. Er werd gewezen op de ballasttank, die niet tijdig gevuld zou zijn geweest. Maar ten slotte kwam de heer Metz tot de mening dat het vergaan van de Alkmaar geweten moet worden aan een bijzondei hevige orkaan, waardoor elk zeegaand schip in gevaar van vergaan verkeerde. Hij achtte het raadzaam dat de kapi tein zich niet alleen rekenschap geeft van de stabiliteit van zijn schip, maar ook van de mogelijkheden om deze sta biliteit tot een maximum te vergroten. De Raad zal later uitspraak doen. Sint Nicolaas op hel televisiescherm De feestelijke intocht van St Nicolaas in Amsterdam, op Zaterdagmiddag 22 November, wordt door de Nederlandse Televisiestichting in een extra-uitzending op het scherm gebracht. Men Is voorne mens van de gebeurtenissen op de Dam een rechtstreekse reportage te geven. Polen heeit interesse voor Hollandse Nieuwe De Ned. Bond van Haringhandelaren heeft een overeenkomst afgesloten met Polen voor de levering van 350.000 va ten zoute haring. Nu de aanvoer zoveel groter is dan vorig jaar is het verheu gend, dat men in vakkringen de voor uitzichten op de afzetmogelijkheid van zoute haring gunstig noemt. De overeen komst met Polen is op basis van weder kerigheid gesloten: de belemmeringen voor het uitvoeren van deze order zijn echter nog niet alle uit de weg geruimd. Polen wil 20.000 ton vetharing (maat jesharing) en 15.000 ton volle haring af- Koning Hoessein aan de dood ontsnapt De jonge koning Hoessein van Jordanië is Zaterdag te Londen met zijn auto ge slipt en tegen een schutting gereden. De vorst bleef ongedeerd, doch zijn wagen werd zwaar beschadigd. Hoessein vertoeft in Engeland voor een militaire cursus van vier maanden. Geen nat goed meer in huis De grote gezinswas komt binnen twee uur kant en klaar Tachtig vrouwen tegelijk aan de tobbe" in moderne Utrechtse inrichting MAANDAG wordt in Utrecht een volkswasserij geopend, waar de huis vrouw binnen twee uur een gezinswas van 10 kg kant en klaar kan krijgen, met inbegrip van drogen en mangelen. Elke vrouw heeft in deze gemeenschappelijke inrichting slechts met haar eigen was te maken en beschikt over de modernste machines. Daarbij is de volkswasserij nog goed koper dan de thuiswas, zegt men. De behandeling van bijv. 6 kg witte was en 4 kg bonte was zal in totaal f 2.34 kosten, terwijl dit in een gewone was serij ongeveer f 5.25 is. De vele samenWoningen maken het steeds moeilijker de was in huis te doen en te laten drogen en daarom heeft de gemeente Utrecht het initiatief tot de opening van de volkswasserij genomen. De bonte was doet de huisvrouw zelf drie kanten afgeschutte te. Over het witte goed behoeft zij zich weinig zorgen te maken. Het wordt in net gedaan cn in een wasmachine gewassen. Wanneer zowel het witte als het bonte goed gewassen is, wordt het centrifuge winddroog gemaakt. Zo nodig kan het goed hierna gesteven of gemangeld worden. Het andere wordt verder gedroogd in een tumbler. Als het daar uit komt, is er bijna geen vouw dit zal het strijken thuis on getwijfeld gemakkelijker maken. Voor het wassen van het bonte goed Bloembollen-exporteurs hebben succes Misleidende advertenties verschijnen niet meer Bij de Nederlandse bollenkwekers ont stond onlangs grote ontstemming, omdat onbekende firma, die zich „De Hol landse Wintertuin" noemt in Amerika een advertentiecampagne de Neder landse bloembol in discrediet bracht. Deze firma adverteerde met pakketten ïieuwe, sneeuwbloeiende mirakelbol- De in de pakketten gezonden bloem- knollen (dus geen bloembollen), hoewel goede kwaliteit zijnde, beantwoord de echter niet aan de in de advertenties gestelde beloften. Het publiek werd hier door in verwarring gebracht en misleid. De Nederlandse bloembollenexporteurs aren van oordeel dat hierdoor schade m het Nederlandse product werd ge daan. Zij kunnen nu echter weer rustig slapen, want na een bespreking met de Amerikaanse vertegenwoordiging van het Centraal Bloembollen Comité heeft het advertentiebureau, die de belangen ,.De Hollandse Wintertuin" behartig de, besloten het adverteren in de ge wraakte vorm te staken. Men zal een deskundige raadsman voor het adver teren met tuinbouwproducten aanstellen. Meer goud en dollars in Sterlinggebied Het Sterlinggebied heeft in October 1. volgens mededeling van de Britse schatkist een goud- en dollaroverschot geboekt van 82 millioen dollar, waar door de goud- en dollarreserves van het Sterlinggebied op 31 Oct. j.L 1.767 mil lioen bedroegen. Uit de voorlopige cijfers blijkt dat Engeland in de Euro pese Betalings Unie in October een overschot heeft geboekt van 96 millioen dollar, dat in November in goud moet orden betaald. kan de huisvrouw haar zeep zelf mee brengen of deze tegen lage prijs in de wasserij kopen. De mogelijkheid bestaat ook, dat men de was thuis doet en hem in de volkswasserij alleen laat drogen. Een was van 5 kg kan in tien minuten gemangeld en gedroogd zijn. Om aan het denkbeeld van de vólks- wasserij te wennen, kan de huisvrouw er de eerste veertien dagen gratis ge bruik van maken. Dagelijks kunnen on geveer tachtigpersonen geholpen De stryd in Indo-China tussen de communistische rebellen en de Franse troepen gaat nog steeds verbitterd voort. Hiet ziet men mannen van de Franse luchtlan dingstroepen by het doorwaden van een bergstroom. K. Indonesia Raya": Soekarno bemoeilijkt onderhandelingen Het Indonesische blad „Indonesia Raya" bevat een reactie op het door de Nederlandse regering t.o.v. Nieuw- Guinea ingenomen standpunt, die ten minste van enige zin voor realiteit ge tuigt. „West-Irian moeten wij terug hebben, maar vóór wij ons druk maken over deze kwestie, doen wij er goed aan, ons zelf te zuiveren en het volk en het gebied, dat reeds in onze handen is, zo goed mogelijk te besturen", zo lezen wij. Ook betoogt het blad, dat de redevoe ringen van Soekarno dikwerf de positie van de regering bij de onderhandelingen met Nederland en de opbouw van de diplomatieke tactieken ter voorberei ding van deze onderhandelingen be moeilijken. Morgen mogen er weer uien naar Duitsland eids an morgen West-Duits mocht de proefneming in de land weer mogelijk zijn. Deze expor smaak vallen, dan wordt de wasserij uit- I werd ongeveer een maand geleden doo' gebreid De inrichting kan waarschijnlijk West-Duitsland stop gezet op aandrang I van de Duitse uienverbouwers. zichzelf bedruipen. Het grote offensief van de Franse armée is door de communistische tegen stand niet in het minst geremd: onge voelig voor de houten speertjes va Roden dringt de olifant Marianne in het vijandelijke oerwoud. Het is niet toevallig, dat juist in het gebied var Phoe Tho de eerste noemenswaardige tegenstand van de Vietminh wordt er- DAT voor de bouw van een nieuw R.K. Lyceum in Haarlem laagste inschrij ver was de firma M. v. d. Bent en Zn te Wassenaar met f 655.254 (hoogste f 818.800). DAT in R'dam plannen worden ge maakt om op 7 Maart 1953 het 150-j. be staan van de R'damse Kamer van Koop handel te vieren. DAT 100 stuks pluimvee van de land bouwer Korenblik in Den Wildenborch (gemeente Vorden) wegens pseudo-vo- gelpest zijn afgemaakt. DAT de Ver. van Ned. Oud-strijders in België dezer dagen bloemen legde op alle haar bekende graven van Ned. militairen in België. DAT de 41-j. kantoorbediende C. T. de G. uit Schoonhoven wegens verduis tering van pl.m. 4000 ten nadele van de graan- en veevoederfabriek Gebr. Baas te Ouderkerk a. d. IJssel, is ver oordeeld tot 9 mnd, waarvan 5 mnd voorwaardelijk. DAT op de paardenmarkt in Hedel (Gld.), na Zuidlaren de grootste in ons land, gisteren bijna 1400 paarden wer den aangevoerd en het aantal bezoekers op 10.000 wordt geschat. DAT tot hoofdbestuurslid van de Fe deratie vart folkloristische Groepen in Nederland is benoemd drs J. Hansen te Roermond, oud-directeur van de Cultu rele Raad Limburg. DAT een smokkelbende in België een feest heeft gegeven t.g.v. de 100.000ste kg boter, die uit Nederland was binnen gesmokkeld. en de douane ook een uit nodiging had ontvangen, maar niet ver scheen. DAT in Maastricht een Nederlandse dag is gehouden, waarbij een tentoon stelling van het Ned. boek werd geopend en het Ned. Kamerkoor van Felix dc Nobel optrad. DAT de Expogé cn het Voormalig Ver zet Nederland aan de burgemeester van Naarden hun verontschuldiging hebben aangeboden voor de publicaties over de Burgerzaalkwestie, daar een misverstand blijkt te zyn ontstaan door een onvol ledige aanvraag. Maar de olifant Marianne is niet te stuiten in het oerwoud Troepen van de Franse Unie, die met betrekkelyk grote snelheid over het buitengewoon moeilijk begaanbare Rode gebied in Noord Indo-China uit zwermen, stuitten gisteren voor de eerste maal sedert het Franse tegen offensief begon, op hevig verzet van goed bewapende communistische legers. Op 100 km ten Noordwesten van Hanoi, nabij de Rode vesting Phoe Tho, zagen de Fransen zich plotseling tegenover een leger geplaatst, dat in ver gelijking met het communistisch verzet van de laatste dagen, machtig is te noemen. varen. In dit gebied heeft het commu nistische leger zijn voorraadschuren. Zondag reeds vonden de Fransen bij hun opmars een rijstvoorraad 65000 rantsoenen. Volgens militaire kringen te Parijs wordt een communistische aanval uit Noordoost Indo-China niet onmogelijk geacht. Te vrezen valt er evenwel niets: in dit gebied hebben de Fransen eer verdedigingsgordel opgebouwd, bestaan de uit 152 moderne bunkers, die alle zijn uitgerust met artillerie. Ten Noorden en ten Zuiden van Zwarte rivier trekken intussen grote Vietminh-colonnes met mensen en r riaal in een onafgebroken stroom waarts. Dank zij dit feit. dat het nu ook beter geworden is. kunnen Franse oorlogsvliegers eindelijk hun aan deel in de strijd leveren. Formaties Franse duikbommenwerpers voerden gis teren de gehele dag aanvallen uit met bommen en machinegeweren op de com- munistenstroom. Binnenkort zullen de eerste zelfstan dige divisies van het nieuwe Vietnamese leger worden gevormd, waardoor dan Vietnam zijn aandeel in de gemeenschap pelijke last van de verdediging der vrij heid in Azië op zich zal nemen. Dit verklaarde ex-keizer Bao Dai heden morgen te Parijs, vóór zijn vertrek naai Saigon. Prinses Beatrix krijgt nieuwe lerares Met ingang van 1 Januari a.s. is dr S. Ramondt te Hilversum benoemd tot lerares van het paleis-lyceum, waar oa. prinses Beatrix schoolgaat. Mej. Ramondt is thans lerares aan het Hilversumse gymnasium. DAT de vereniging De Ned. Bloemis terij op 12 November in Utrecht haar najaarsvergadering houdt. DAT in Beverwijk een der modernste Ned. zuiveringsinstallaties voor rioolwa ter in gebruik is genomen (kosten, sa men met de riolering, bijna f 3,8 min) DAT vice-admiraal J. M. de Booy. die als Ned. ambassadeur in West-Duitsland met pensioen gaat, een afscheidsbezoek heeft gebracht aan burgemeester Reuter van Berlijn. DAT Donderdag in Bolsward weer de ..bolletongersdci" (stierenDonderdag) markt is verbonden. 8r°tC %Ce DAT de emigranten aan boord van de Waterman bij Wellington (Nieuw-Zee- land) een telegram hebben verzonden met de groeten voor de bekenden in het vaderland cn zij een uitstekende reis hebben gehad. DAT het vroegere klooster Mariënhof te Amersfoort is ingericht voor Rijksdienst van het Oudheidkundig Bodemonderzoek en het gebouw op 22 Nov. door mr F. P. Th. Rohling, van het J min. van O., K. en W., wordt geopend. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met je enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind, aan- vankelyk Zuidelijk, later Zuidwestelijk tot Westelijk. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Het nieuwe Europa ■yROEGER was Europa voor ons niet veel meer dan een geographisch be grip. De wereld was nu eenmaal inge deeld in vijf werelddelen, waarvan Europa er één was. Dat ons land nu juist in Europa lag. was voor talloos velen een toevallige bijkomstigheid. Het had, wat hun betreft precies evengoed ergens an ders kunnen liggen. Hun belangstelling reikte niet verder dan de landsgrenzen: wat daarbuiten lag was „vreemd" ge bied. waarmee men wel contacten onder hield. maar waarvan men toch steeds een gepaste afstand bewaarde. Dit alles is na de tweede wereldoorlog grondig veranderd. Ook wij hebben op hardhandige wijze de les geleerd, dat men zich nationaal niet kan isoleren van de omliggende landen. Opeens hebben wij ontdekt, dat onze buurvolken onze „naas ten" zijn met wie wij blijvende banden van vriendschap en samenwerking heb ben aan te knopen. N~|U zijn wij dat oude Europa ook met nieuwe ogen gaan bekijken. Wy gaan terug in de geschiedenis en zien daar een Europese eenheid, die ons met jaloers heid vervult. Wij vragen weer meer naar wat ons als Europeanen verbindt dan naar wat ons scheidt. Wy trachten na te gaan. door welke oorzaken wij in Europa als volken en als staten zo uit elkander gedreven zijn en wy willen weten hoe het komt, dat wij. als broedervolken, menigmaal zo vijandig tegenover elkaar hebben gestaan. Wij zijn er ons plotseling van bewust, dat de twee grote wereldoorlogen in Europa zyn ontstaan, om nu van de tal rijke kleinere gewapende conflicten maar niet te spreken. Daarbij komt de dreiging derde wereldoorlog, die, indien uitbreken. Europa en heel de wereld opnieuw in een baaierd van el lende zou storten. TS dan het roepen om een nieuw Europa niet veel meer dan de angstkreet van t in het nauw gedreven Westen, dat zijn naakte bestaan bedreigd ziet en zich dus met een nieuwe leus poogt staande houden? Toch niet. Als het goed is. t er meer achter. Vooropgesteld zij,* dat het streven naar eer samenbinding tussen volken en be volkingsgroepen in de regel is voortge komen uit de noodzaak, zich gemeen schappelijk tegen gevaren van buiten te verdedigen. Zó is het Zwitsers eedgenoot schap ontstaan, zó ontstond de Republiek der Verenigde Nederlanden. De strijd vrijheid en recht vormde menigmaal het grondmotief voor een aaneensluiting, in den beginne vaak nog slechts als noodgemeenschap werd aanvaard. :t is dus niet vreemd of verwerpe lijk, dat West-Europa zich druk maakt i een eventuele aanval uit het Oosten kunnen weerstaan. T~vOCH kan en mag men bij zulk een U noodgemeenschap niet blijven staan. Een gemeenschap, die louter en alleen berust op angst of op zucht tot zelfbe houd heeft te weinig positieve elementen om stand te kunnen houden. Als Christenen, die allereerst willen vragen naar Gods wil als richtsnoer voor ons handelen, zullen wij de vraag van een nieuw, verenigd Europa anders moe ten benaderen. Allereerst komt daarby de verhouding van volk tot volk ter sprake. Wij nemen op grond van de Heilige Schrift aan, dat God elk volk een be paalde taak en plaats in de wereldgeschie denis heeft aangewezen. Het kan die taak echter alleen op de juiste wijze vervul len in het verband der grote wereldge meenschap. Evenmin als een gezin zich kan en mag isoleren van de volksge meenschap, waartoe het behoort, kan en mag een volk zich onttrekken aan de plichten, die de volkerengemeenschap het oplegt. God heeft het ganse mensengeslacht uit énen bloede geschapen en ons daarmee de saamhorigheidsgedachte ingeprent. Het spreekt vanzelf, dat wy deze saam horigheid allereerst in de practijk hebben te brengen ten aanzien van hen die ons het naast staan. Het is Gods wil dat wij in vrede met elkaar zullen leven en dat wy zullen trachten een samenleving op te bouwen, die op recht en gerechtigheid is gebaseerd. T~iE ervaring heeft ons geleerd, dat bij het totdusver gevolgde systeem van statenindividualisme en nationaal egoïsme de oorlogen niet van de lucht zijn, ja. dat zij steeds gruwelijker in vorm en gigan- tischer in omvang worden. Wij zullen dus naar andere methoden van samenleving moeten omzien dan de tot dusver gevolgde. Het is duidelijk, dat een verenigd Europa, indien dit werkelijk berust op de ernstige wil der volken, een belangrijke bijdrage voor het behoud van de vrede zou kunnen betekenen. Reeds daarom alleen al moet men het streven naar een nieuw Europa van harte steunen. Maar er is meer. Aan het begrip „nieuw Europa" moet een positieve in houd worden gegeven. Het oude Europa heeft als gemeenschappelijk element nog altijd een van de beginselen van het Christendom doordrenkte cultuur. Deze cultuur wordt bedreigd, niet alleen van buitenaf, maar niet minder van binnen uit. De secularisatie neemt in alle landen hand over hand toe, de machten der duisternis dringen van alle kanten op ons aan. de christelijke waarden raken hoe langer hoe meer in het gedrang. T^R zijn mensen, die bang zijn. dat wij in het nieuwe Europa als volk van Nederland onze nationale zelfstandigheid zullen verliezen. Er is meer reden zich ongerust te maken over de toenemende macht van „ongeloof en revolutie", die geen halt zal houden voor de grenzen van Nederland. God gaf in zijn grote goedheid aan dit werelddeel nog tal van zegeningen als geestelijke vrijheid, godsdienstvrijheid, het recht van de ouders hun kinderen naar eigen inzicht op te voeden, respect voor de menselijke persoonlijkheid, vrij heid van openbare meningsuiting en nog zoveel meer. Ge kunt» er voor Nederland nog tal van bijzondere zegeningen bij voegen. Maar bedenk wel, dit alles moet niet alleen verdedigd, maar ook bewaard wor den, Door gemeenschappelijke krachts inspanning. De ontwikkeling der historie gaat niet buiten Gods bestel om. Zij leert ons heden ten dage, dat geen volk ter wereld en zeker geen volk van West- Europa zich meer alleen kan staande houden en verdedigen. (Voor vervolg zie pagina S). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.42—17 06; maan onde- 12.10 op 18 58 uur. Op 9 Nov. L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1