Aanloop strijd om wereldtitel schaken zeer onbevredigend Door taktiek van iandgenoten tegenover de „eenlingen" WIM SLIJKHUIS (buiten mededinging) won Alphense raadhuislcop NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 Waarom juist vijl Russen? (Van onze schaakmedewerker, H. J. J, Slavekoorde) yQLGENS DE HUIDIGE REGELING toordt het wereldkampioenschap schaken, zoals men weet, in vier phasen verspeeld. Eerst komen dé z0n. zonetournooien, waarnaar elk land volgens een bepaald schema een of meer vertegenwoordigers mag afvaardigen. De hoogst geplaatsten uit deze zonetournooien spelen een jaar later gezamenlijk in het zgn. inter zonale tournooi. De nummers 15 uit het interzonale tournooi hebben het recht deel te nemen aan het een jaar later plaats hebbende candidaten tournooi, waarin tevens uitkomen de spelers, die in het vorige candidaten tournooi op de hoogste plaatsen zijn geëindigd. De winnaar van het can- didatentournooi tenslotte is gerechtigd een titeltweekamp met de wereld kampioen te spelen. Zoals men ziet, op papier is dit een keurige, strakke regeling, waarbij een speler althans in theorie in vier jaar tijds van landskampioen (of minder) kan opklimmen tot wereldkampioen. Indien men echter wat dieper op deze zaak ingaat, komt men al spoédig tot vragen, waarop het antwoord niet zon der meer gegeven kan worden; dan rij zen problemen, welke men wel kan onderkennen, doch waarvan de oplossing niefc voor de hand ligt. Het fournooi fe Saltsjöbaden Laten we bij wijze van illustratie eens een ogenblik aandacht schenken aan de uitslag van het zo juist beëin digde interzonale tournooi té Saltsjö baden. De volgorde der hoogst-geplaatete deelnemers was als volgt: 1. Kotov (Sowjet-Rusland) 16Vi pt. 2-3. Petrosian en Taimanov (beiden Sowjet-Rusland) 13!£ pt. 4. Geiler (Sowjet-Rusland) 13 pt. 5. Auerbach (Sowjet-Rusl.) 12',pt. 6-8. Stahlberg, Szabó en Gli- goric, ieder 1214 pt. Wat is Uw eerste eerste reactie? Na tuurlijk deze: Fantastisch, alle 5 Rus sen bovenaan. Die kerels schaken toch maar fenomenaal! Wij zullen de laatsten zijn dézé con clusie tegen te spreken. Maar laten we eens wat verder kijken. Ziet U wel, dat alle andere schakers van reputatie de Zweed Stahlberg, de Hongaar Szabo en de Joegoslaaf Gligo- SAMUEL RESCHEWSKY één Amerikaan tegen negen Russen ric juist de boot gemist hebben? En hoè gemist!! Met evenveel punten als de vijfde Rus (Auerbach) werden zij uitgeschakeld, omdat het stelsel Sonrten- born-Berger, dat werd toegepast om derscheid té maken tussen spelers die een gelijk aantal punten behaalden, in het voordeel van de Rus uitviel. Wat zegt U van dit alles Natuurlijk, zegt U ook, dat zij de boot juist hebben gemist. Die Russen waren te sterk voor hen. En het zal heus wel van te voren zijn afgespro ken, dat het stelsel Sonnenborn-Ber- gér zou worden toegepast. En opnieuw kunnen wij U moeilijk tegenspreken. Maar zullen we nóg wat dieper in de gegevens duiken? Laten we eens nagaan hoe die 5 Rus sen onderling gespeeld hebben. Wel nu, deze heren hebben onderling 10 partijen gespeeld en al die 10 par tijen werden remise'. Wat zegt U nü? U zegt, dat U niet verbaasd bent, dat in elk tournooi van formaat de hoogst geplaatsten heel dikwijl^ tegen elkaar remise maken: ten eerste, omdat het krachtsverschil zo gering is en ten t de, omdat zij tegen elkaar geen verlies- punt willen riskeren. Onbevredigend Aldus geeft U een plausibele verkla ring van een in wezen onbevredigende zaak. Neen, we denken er niet aan de Russen van „combine" te beschuldigen. We kunnen slechts wijzen op die 10 par tijen, soms in een belachelijk klein tal zetten remise gegeven (dit geldt overigens ook wel voor andere partijen uit hetzelfde tournooi!). We kunnen er slechts over verbazen, dat KotoV, die, toch in zulk een ongenaakbare conditio was, nu net niet van (bijv.) Auerbach heeft kvfnnen winnen en dat ook Petro sian of Taimanov dit nèt niet hebben kunnen klaarspelen. Want, ziet U, als Kotov en Petrosian of Taimanov nu wèl van Auerbach, vermoedelijk de minst sterke der vijf Russen, hadden gewonnen, dan zou niet Auerbach no 5 zijn gewo den, doch vermoedelijk Stahlberg. Zli U wel, die halve puntjes der Russen onderling zijn fnuikend geweest Stahlberg, voor Szabó, voor Gligoric. Dank zij die halve puntjes konden de Russen de eerste vijf net „onder houden! U wilt misschien weten waarom niet werd voorgeschreven, dat geen partij remise mocht worden gegeven vóór de 30e zet, zodat een remisepartij in 15, 16 of 17 zetten (eenmaal zelfs 9 zetten!) geen uitzondering was? Ach, dit helpt Immers niets, omdat geen macht ter wereld twee spelers kan bèletten remise te maken indien zij zich dit b •genomen. Zij behoèveh slecht kleine zettenréeks enige malen t< halen en het is gebeurd, volkomen mentalr. Neen, de evige Vraag welke mén mag stellen is of de Russen zich in hun on derlinge partijen ten volle gegeven heb ben, öf zij ook (nog liever: juist) in dié partijen met inzet van hun volle kracht voor de winst hebben gèvoch- n.' En dan vrezen wij dat het antwoord ontkennend zal moeten luiden. Vijl legen één bit houdt echter nog geenszins in, dat e dan zijn gekomen op het gebied van de ongeoorloofde handelingen. Er kun- duizend en een rédenen zijn waar een speler óp een bepaalde dag in bepaalde partij snél mét rémise noegen neemt óf hier doelbewust op af koerst. Heus, de Russen hebben méér partijen remise gemaakt dan hun ondér- lingé partijen, en ook daarbij ware et een gering aantal zetten! Neen, wé komen er niet met een forse verdachtmaking de lucht in te slingeren. Een verdachtmaking, die overigens be denkelijk op laster zou gelijken, want het bewijs zou vrij zeker niet geleverd kun- worden. Maar het staat ons volko- vrij de onvolkomenheden var soort tournoolspel, waarin vijf plaatsen op het spel staan, te signaleren. Men zal óns niet kwalijk nemen, dat onze sym pathie uitgaat naar die eenzame Stahl berg, die eenzame Szabó, die ene goric, ook al hebben we een l respect voor de schaakkracht van e vijfJa, dat is het tenslotte toch. Die homogene groep van vijf is in het voordeel tegen die drié afzonderlijke eenheden: Stahlberg, SZabó, Gligoric. Combine óf geen combine. Het is en blijft onbevredigend. Laten we heel duidelijk en precies zeg- gèn, dat allés niets met politiek tc maken heeft. In plaats van die vijf Rus konden ook vijf Zweden aan de top ;n gestaan ,of 5 Hongaren of 5 Joe- goslaviërs, ja onzentwege zelfs 5 Neder landers! Het karakteristieke zit in „zelf de nationaliteit". Welke kans heeit de éénling We willen dit punt nog iets breder bezien. Want de groep eenlingen is ten slotte groter dan we zoëven aangaven. We hebben nog een Reschewsky, een Najdorf, een Euwe (ja, ook onze Euwe heeft het altijd alléén moeten klaarspe len!). Welke kans heeft volgend jaar Re schewsky laten wé die hu maar als voorboeld nemen in het candida- tentournooi? Hij vindt daar als tegen standers de eenlingen Euwe en Najdorf verder één hortógene groep van Rus- Of anders gezegd, in dat tournooi' Toelichting zonale schaaktoumooi te Saltsjöbaden, waarvan wij U regelmatig op de hoogte hiel den, vijf spelers van dezelfde nationaliteit als geplaatsten voor het candidatentournooi te voorschijn kwamen, heeft bij onze schaakmedewerker enige vragen doen rijzen. Is de weg, die thans bewandeld wordt om tot een match om het wereld kampioenschap te geraken, wel de juiste? Zijn de „eenlingen" onder de schaakgroten niet in het nadeel bij de huidige rege ling? In een tweetal artikelen heeft onze schaakmedewerker zijn visie op deze problemen neergelegd. Vandaag publi ceren wij hiervan het eerste artikel. zullen uitkomen 9 Russen, 1 Amerikaan, 1 Argentijn en 1 Nederlander. Denkt U nu nog eens terug aan het geen wij hierboven over Saltsjöbaden schreven. Bedenk voorts, dat te Saltsjö baden vijf plaatsen óp het spel stonden, terwijl het in het candidatentournooi om slechts één plaats gaat. Dit maakt na- DR MAX EUWE tuurlijk een geweldig verschil, want dit houdt ln, dat die Russen ook onderling zullen moeten uitvechten wie van hen de „uitdager" zal zijn. Maar het probleem blijft. Er zou wel een wonder moeten gebeuren indien deze uitdager geen Rus zou zijn! Bovendien, zelfs al laten we de tegen stelling tussen groep en eenling buiten beschouwing, dan nog blijft over het feit, dat tegenwoordig, nu er zo uiter mate weinig krachtsverschil tussen de topspelers bestaat, een gewoon tournooi eigenlijk de slechtste manier is om één man, de „uitdager", dan te wijzen. Een zuivere krachtmeting, jndien er zulke grote belangen op het spel staan, is eigenlijk slechts de tweekamp. Om spoedig te vergeten ARC won van Capelle met 4-3 Spannend, maar weinig fraai Na een knappé eerste helft, waarin A.R.C. een royale voorsprong kon nemen, was het twêecjè deel van de wedstrijd tegen Capelle even grauw als de lucht/Stellig is de A.R.C.-overwinning verdiend, maar het had o zo gemakkelijk een nederlaag kunnen zijn. Het was maar gelukkig, dat de steeds vrijstaande linksbuiten van „Capelle" een meester was in het missen kansen. vermoeid; dat wijst op onvoldoende trai ning. De gasten, die het spel open hielden, kregen een overwicht en ongeveer een kwartier voor het einde scheen een doel punt van de middenvoor de beslissing te brengen. Maar Van Heusden en De Graaf gingen weer stuwen en twee minu ten later greep Den Hoed, na individueel spel, z'n kans en maakte gelijk. En vijf minuten later kwam de thuis club toch aan de verdiende overwinning, zij het dan dat Den Hoed, die fraai scoorde de bal ontving van de buiten spel staande Van Duin. Dit was de schendsrechter ontgaan; hij wees het pro test van de Capellenaren dan ook resc Al met al een wedstrijd om spoedig 1 vergeten. „OegstgeestValken Boys: 52 „Oegstgeest" heeft weer eens bczwezen op eigen terrein tot uitstekende presta ties in slaat te zUn. Hoewel ze met twee invallers uitkwam, moest het volledige Valken Boys toch een 52 nederlaag in- In de voorhoede ven de thuisclub wa ren Bos en Vérwoerdt er volkomen uit overigens werd het spel veel te kort gehouden. Toeft in de tweede helft Van Duin geblesseerd was en oök Róest niet op toeren kon korten, was het goed, dat Dén Hoed zéér aetief bleef; hij werkte de opgelopen achter stand Weg. ARC had een invaller vóór stopper Mooij. Jaap v. d. Linden stond nu op zijn plaats en had wat moeite z'n man te vindért; overigens ging het vast niét gek. De Graaf, die rechtshalf stond, had een goede eerste helft. In dé tweede helft was hij aanvankelijk zwak, maar in het laat ste kwartier kwam hij weer in vorm. Wittebol hield de gevaarlijke Capèlle- rechtsbulten goed in bedwang. Het begon zo goed voor ARC. Reeds na enkele minuten zorgde Verwoerdt voor 10 en bij voortgezette goede aan vallen waren Bos en Den Hoed niet gé lukkig- Maar er kwam na een kwartier eerst een doelpunt aan de overzijde, toen v. d. Mark die later dezè fout wel goed gemaakt heeft een gemak kelijk houdbare bal liet glippen, 1—1. Dit gaf de gasten moed en er kwamen meer (ongevaarlijke) aanvallen. Voor het Capelle-doel spande het meermalen, maar d« thuisclub hield het spel tekort. Toch nam ARC weer de lei ding en dat was na fraai samenspel tus sen Van Duin en Den Hoed; de laatste schoot, de doelman stopte, maar het leer kwam voor de voeten van Van Duin die onhoudbaar inkogelde (21). In de laatste seconden van de eerste helft werd het nog gelijk toen Witte bol onnodig hands maakté. De straf schop werd prompt in een doelpunt omgezet. Rust 22. Was de eerste helft voor het handjevol publiek, dat de regen trotseerde nog tamelijk aantrekkelijk geweest, na de rust werd het spel er niet beter op. Vooral bij de thuisclub rammelde het en verscheidene spelers geraakten blijkbaar Fenny Heemskerk staat op de vierde plaats Zaterdagavond werden de partijen van de zevende ronde gespeeld. De uitslagen luiden: Salomea Reischer (Oost.)Valentina Belova (R.) 01. De Russische speelster behandelde de opening zeer nauwkeurig, forceerde een doórbraak óp de kon-inginnévleugel en won bij de 42, zet. Rowena Bruce (G.B.)Olga Ignatyeva 'R.) 01. Ignatyeva wist door feilloos spél alle dreigingen te pareren, lanceerde een tegenaanval en dwong de Engelse tot opgeven. Chantal Chaude de Silans (Fr.)Kt Zvorykina (R,) l0. Gewonnen door i Francaise in weerwil van verbitterde tegenstand. Edith Keller-Hermann (O.-Dld.)Nina Hruskova-Belska (Tsj.-Sl.) 10. Edith Keller wist een klein positioneel voordeel zo goed ui-t te buiten, dat haar tegen standster moest capituleren. Fenny Heemskerk (Ned.)—Maria Berea de Montero (Arg.) 1—0. De Argen tijnse deel tal van onjuiste zetten er moest al bij de 22e zet opgeven, daar onze landgenote geen kans ongebruikt liet. May Karff (V.S.)—Elizaveta Bykova (R.) afgebroken in een voor Bykova gunstiger stelling. Olga Rubtsova (R.)—Eileen Tranmer (G.B.) afgebroken in gelijke stelling. Jozsa Langos (Hong.)—Mary Bayne (V.S.) afgebrokén met vrijwel gelijke kansen voor de beide speelsters. In de 8e ronde speelt Fenny Heemskerk et zwart tetgen Eileen Trann: Verder heeft Fenny Heemskerk haar hangpartij uit de vijfde ronde tegen de met wit spelende Russin Olga Rubtsova verloren. Haar hangpartij uit de zesde ronde tegén de Tsjechische Nina HruskovaBelska (wit) eindigde in Voorts ls de hangpartij uit de zesde ronde tussen de Argentijnse Maria Bera de Montero (wit) en, Olga Rubtsova door laatstgenoemde gewonnen. Na de zevende ronde is de positie de leidende zes speelsters: 1. Valentina Blova (Rusl.) 6 pnt, 2. Olga Ignatyeva (Rusl.) 5% pnt, 3. Elizaveta _Bykova (Rusl.) 5 pnt en 1 afgebr., 4. Heemskerk (Ned.) 4% pnt, 5. Eileen Tranmer (G.B.) 4 pnt en 2 afgebr., 6. Edith Keller-Hermann (O.-Dld.) 4 pnt. De resultaten van de achtste ronde luiden: Valentina Belova (Rusl.)Olga Rubt- >va (Rusl.) (4—Elizaveta Bykova (Rusl Chantal Chaudet de Silan (Fr.) afgebr., Eileen Trammer (G.B.)F e n n y kerk (Nd.) fc. Olga Igna tyeva (Rusl.)—Salomea Reischer (Oost.) afgebr., Mary Bayne (V.S.)Rowena Bruce (G.B.) afgebr., Ira Zvorykin. (Rusl.)—Jozsa Langos (Hong.) afgebr. Edith Eller-Hermann (Oost-Dld)May Karff (V.S.) afgebr. Wedstrijdleider L.S.B. legt functie neer Bestuurscrisis dreigt Naar we vernemen, heeft de heer Jac. Galjaard Zaterdag bedankt als wedstrijd leider van de L.S.B. Directe oorzaak hiervan is een dreigement van een mede bestuurslid, die zich met de indeling var de persoonlijke kampioenschappen vat de L.S.B. niet kon verenigen. is een publiek geheim, dat de heer Galjaard van plan was zijn functie volgend jaar neer te leggen. En dat niet alleen, omdat het werk te omvangrijk werd voor één persoon, maar n telkens weèr van bepaalde zijde critiek op zijn belangeloze arbeid geuit. Het schriftelijke dreigement •n medebestuurder deed de deur dicht. Zeer waarschijnlijk zal het aftreden in de heer Galjaard remmend werken op de pas aan de gang zijnde competitie 1952—'53. De vraag is namelijk, wie de heer Galjaard zal willen en kunnen op volgen. Daarbij komt, dat het bedanken de wedstrijdleider zeer vermoedelijk aanleiding zal zijn tot het aftreden andere bestuursleden. Dat de herdenking van het 25-jarig bestaan van do L.S.B, in 1933 door ander in ernstig gevaar komt, behoeft geen betoog. Competitie van de LSB De arbiters van de L.S.B. hebben een aantal afgebroken competitiepartijen be slist. Hier vólgen de resultaten: PromotieklasseVriendenschaar!Phi- lidor II: J. A. N. den TonkelaarJ, Pad- ding 1444. Eindstand 2—8. Ie klas: Dan. Noteboom IVoorscho ten I: G. Marijt—J. van Os 1—0. Eind stand 64. 2e klas A: Hazerswoude IVTL I: J. in DorpA. Spek 01; L. van Gorkum J. G. L. Tervooren 4444; M. Kroon Tervooren 44—44. Eindstand 5—5. klas A: Ter AarBenthuizen II: N. Meyns—J. Piso 4444. Eindstand 844-144. 3e klas B: Leithén IIVriendenschaar II: M. G. Schouten—G. W. L. Monné 1-0; G. LotteB. Ouwerkerk 10. Eindstand 8—2. 2e klas B: Sehaakgenoegen ILisse I: G. Spierenburg—H. van Wamel 0—1. Eindstand 55. 3e klas B: Voorschoten IIVTL II: J. Boxman—A. van Haaster 1—0. Eind stand 5—5. Belgische schermers wonnen te Scheveningen De Zaterdagavond voor een groot tal toeschouwers en onder auspiciën van het Algemeen Haags Comité in de Kur- zaal te Scheveningen gehouden inter nationale schermwedstrijd voor profes- seurs tussen België, Engeland en Neder land, is door België gewonnen. In het eindklassement bezetten de Belgen me 6 gewonnen partijen de eerste plaat: gevolgd door Nederland met 2 gewonnen partijen en Engeland met 1 gewonnen partij. De Watervrienden vijftien jaar Het bestuur van de Leidse zwemver eniging De Watervrienden zal ter ge legenheid van het 15-jarig bestaan var de vereniging Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in Ons Centrum aan de Hooigracht een receptie houden. Veel publiek en... regen K. Knop (DOS) veroverde de N.S.A.-wisselbeker Onder goede publieke belangstelling, maar onder minder goede weersomstandig heden hield de AAV '36 C. Zaterdagmiddag te Alphen aan den Rijn, haar jaarlijkse Raadhuisloop. De grote publieke belangstelling was zeker voor een groot deel te danken aan de deelneming van de nationale kampioen Wim Slijkhuis en de slechte weersomstandigheden zijn een traditie geworden voor deze wedstrijd. Overigens was het een zeer geslaagde wedstrijd; er werd in de diverse categorieën (er werd vier maal gestart) goede strijd geleverd. Klokslag vier uur loste voorzitter Mul der het eerste startschot in het Burge meester-Visserpark, waarna de B-junio- res elkaar strijd gingen leveren over 1600 m. Van de 20 deelnemers op dit nummer zegevierde W. van 't Wel /an de Zwaluwen (Den Haag). Op de volgende 1600 m voor A-jongens ontspon zich een spannende strijd tus- en de twee rivalen C. van Wanrooy Holland) en J. Hoogenraad (SCR- Rottcrdam). Beide lopers gaven elkaar •einig toe. Met gering verschil zege- ierde tenslotte de Leidenaar Van Wan- erna gingen de E-klassers (vete- 1 en niet-KNAU-lopers) van start een strijd van 4 ronden (3400 m.). Bij het begin nam de niet-athleet A. Koning, een loper uit Schiedam, de lei ding. Hij vergrootte zijn voorsprong in elke ronde om tenslotte met ruim ver schil te zegevieren. Aardige tijd werd in deze groep geleverd door de beide vete- a (40-jarigen) rar H. Jochems (Trekvogels) en D. van Deursen (Sio- mo>. Eerstgenoemde had lange tijd de leiding, in de laatste ronde wist v. Deur- len hem echter te passeren en ring verschil van hem te winnen. Ook de derde veteraan, de oude rot A. Slap- pendcl (Reeuwijk) liet nog iets van ziji kracht zien daar na ruim 3 km, nog eei flinke eindspurt over te hebben ei iprintend te finishen. Als laatsten startten de A-, B-, C- en D-klassers. Hier deed Wim Slijk huis mee. Reeds in de eerste ronde nam hy de leiding, gevolgd door zijn clubgenoot C. van Drlel (B-klasse) die hy van do overige lopers tracht te los te krygen. In de derde ronde wisten beiden iets uit te lopen. In de laatste ronde echter kwam K. Knop van DOS onweerstaanbaar naar voren. Van Driel verloor het contact met Slijkhuis en werd door Knop gepasseerd. Hy moest ook de uitstekende Verhoef van V '47 uit Boskoop nog laten passeren. Een andere loper van AV '47, J. Vergeer, eindigde direct achter van Driel als vyfde. Als zesde eindigde de eerste D-klasser J. Kortekaas (VVarmun- de). Een uitstekende prestatie in dit sterke millieu. Na afloop eikte de heer Mulder li het IJsclubgebouw met een toepasselijk oord de ruim 30 prijzen uit. Een woord van dank werd gericht de plaatselijke politie voor haar uitste kende medewerking onder leiding haar corpschef, de heer Groothuyse. K. Knop kwam na deze derde 01 •Inning ln successie definitief in bezit van de NSA-wisselbeker. Juist op tijd, daar deze sympathieke Rotterdam se athleet binnenkort naar Afrika emi greert. De CEE-VEE-WEE-wisselbeker voor de vier best geplaatste B, C klassers kwam in het bezit van Holland (Lelden). Daar W. Slijkhuis deze wedstrijd bui ten mededinging meeliep, werd hem aardige herinnering aangeboden. Voor het volgende jaar heeft de AAV '36 een grote nationale wedstrijd gevraagd bij de Nat. Techn. Commissie. Getracht wordt een 20 of 25 km loop door Alphen en omgeving te orgai Ook Janus v. d. Zande (de bekende Ma rathonloper) zal worden uitgenodigd. Voor de rust was de thuisclub sterker. Na ongeveer 10 minuten spelen trof d- Meij met een keihard, effectvol schot de roos (10), maar de vreugde hier over was van korte duur, want v. d Zwart maakte vrijwel onmiddellijk ge- door Hogewoning genomen lijk (11). Vrij van een buitenspel- nieuw achter Slootweg (41). luchtje was dit doelpunt echter niet. Deze achterstand prikkelde de Boys Het overwicht van „Oegstgeest" werd zichtbaar. Ze dirigeerden hun beste spe nog eens door v. d. Meij in een doelpunt Iers naar voren, maar dat kwam alleen uitgedrukt (21) en bij deze stand ging de voorhoede van ..Oegstgeest" ten goede- men theedrinken. Ze kreeg nog meer bewegingsvrijheid en In de tweede helft ging het bij „Oegst- Hogewoning kon er 51 van maken, geest" van een leien dakje. Vooral de Het slot van de strijd was bepaald on jeugdige invaller Verhoek werd toen plezierig. De scheidsrechter hield de teu- voor de verdediging van de Boys zeer gels veel te los, met alle gevolgen van gevaarlijk. Eerst maakte hij er. na goed dien. Nog één keer had Valken Boys samenspel met Hogewoning. 3—1 van en ucces «5— 2) en niet lang daar kwam ge- even daarna schoot hij de bal, uit een lukkig het einde. Uitslagen B-juniores: 1. W. van 't Wel, Zwalu wen, 4.59,min.; 2. W. Peinder, DOS, 5.02,2 min.; 3.J. Schoo, Warmunda, 5.10, Kort geding tegen de Kon Ned. Dambond Morgen volgt de uitspraak Enige maanden geleden heeft de Kon. Ned. dambond een overeenkomst aan gegaan met de eigenaar van een Haar lems restaurant, om in die lokaliteit de laatste vijf ronden van het wereldkam- -oenschap dammen te spelen. De dam bond is intussen op die overeenkomst teruggekomen, omdat de gemeente Haar lem bezwaar maakte tegen dit restau rant, Hiermede ging de eigenaar niet coord en maakte een kort geding a hangig, dat Zaterdag door de Haarlem se arrondissementsrechtbank is behan deld. Mr S. Groen, die namens eiser optrad, betoogde dat de Kon. dambond zich ge heel ten onrechte aan de overeenkomst had onttrokken, door de vijf ronden het wereldkampioenschap in het Krela- ge-nuis onder te brengen. Volgens deze raadsman heeft de gemeente Haarlem hierop aangedrongen, omdat zij het taurant te klein vond en daardoor vi de een risico te lopen ten aanzien haar garantiebedrag. Mr Groen vroeg een dwangsom van f 100 voor elke dag, dat de K.N.D.B. zijn verplichtingen niet zou nakomen en f 5000 voor het geva. de bond zich in het geheel niet zou hou den aan de bepalingen van de overeen- De raadsman van de dambond, mi Heyermans-Selles uit Amsterdam. voerd« aan, dat de dambond zich aan zijn ver plichtingen moest onttrekken door overmacht, omdat de gemeente Haarlem de eis daartoe stelde. ^De uitspraak volgt morgenoohtend 0 L.D.V. I—A.D.C. I 16—4 L.D.V. I heeft A.D.C. I uit Alphen ei zware nederlaag toegebracht. Met niet minder dan 164 wonnen de Leidenaars. A-D.C. bracht het niet verder dan vier remises, waarvan die van C. Zijlstra gen Wim Huisman en de invaller aan derde bord. D. Bevaart, zeer eervol zijn. Ook C. Brunt en C. Rijnberg brachten het tot een verdeling van de punten- De sprong van zijn leven De Zuidslavische voetbaltrainer Bran- ko Pekarsi heeft zich gisteren door een pracht van een sprong de vrijheid •en. Aan de Italiaanse grenswacht vertelde hij. dat hij naar de afrastering gewandeld die de scheidslijn tusse Italië en Zuidslavië aangeeft, zonder aandacht van de Zuidslavische bewake: trekken. Toen nam hij plotseling ee aanloop, sprong over de afrastering heen en rende naar een post op Italiaans ge bied „Het was een van de beste spron gen uit mijn hele loopbaan", vertelde hij later. min.; 4. C. v. Rooyen, NAC, 5.10.1 min.; 5. W. Vink, NAC, 5.12.— min. Juniores: 1. C. van Wanrooy, Hol land, 4.47.— min.; 2. J. Hoogenraad, SCR. min.; 3. P. Christiaanse, NAC 4.53.2 min.; 4. A. van Hees, Hellas, 4.54.6 min.; 5. H. Parlevliet, BI. Zwart, 4.57.2 ain. E-klasse: 1. P. Muilwijk, Schoonhoven, 11.24.8 min.; 2. A. Barendu, AV '47, .4 min.; 3. T. Stolk, Virus et Cel, 11.33.8 min.; 4. J. de Ruiter, Reeuwijk. Veteranen: 1. D. van Deursen, Siomo; H. Jochems, Trekvogels; 3. A. Slap- pendel, Reeuwijk. Niet-KNAU-leden1. A. Koning, Schie- im, 11.05— min.; 2. J. Koster, Moer- capelle, 11.25.2 min.; 3. S. Kok, Boskoop, 11.27.3 min.; 4. T. v. Duin, Lelden, 11.35.5 min.; 5. v. Schaik, Woerden. A-klasse: 1. W. Slijkhuis, Trekvogels, 10.22.7 min. (B.M.); 1. K. Knop, DOS, 10.22.2 min.; 2. L. Verhoef. AV '47. 10.28.9 min.; 3. J. Vergeer, AV '47, 10.35.8 min, B-klasse: 1. C. van Driel, Trekvogels, 10.30.8 min.; 2. C. Noordermeer, NAC, 10.37.6 min.'; 3. J. v. d. Berg, NAC; 4. P. Pronk, Edam. C-klasse1. J. Smit, SVV; 2. A. H< dens, DOS; 3. B. Korff, DOS; 4. K. Oosten, Hellas. D-klasse: 1. J. Kortekaas, Warmunda, 10.37.4 min.; 2. C. Schouten, Roeu 3. C. Metselaar, AV '47; 4. J. v. Leeuwen, KNAU (Harmelen). Kees Broekman droomt van een wereldrecord Weer in Nederland om deel te nemen aan droogtraining Met veel bagage, een brede glimlach op het gelaat en optimistisch gestemd 0vei het komende schaatsseizoen stapte Kees Broekman gisteravond laat te Hoek van Holland uit de Scandinayiè- expres, die hem uit zijn tweede vader land Noorwegen voor enige tijd ihuis bracht. Ouders en familieleden wachrien. ?m op. Brcekman, die vergeleken by verleden jaar een paar kilo was afgevallen ver telde dat hij in het hoge Noorden al vier maal op het ijs had gestaan cn die vier maal waren voldoende geweest om aan te komen dat hij in uitstekende conditie verkeert. „De kansen voor Ne derland staan dit jaar gunstiger dan ooit, want het is definitief, dat Hjalmar Andersen niet meer op wedstrijden zal starten, ging de man uit De Lier verder, en wat mijzelf betreft: ik droom van een wereldrecord op de 5000 m." Broekman was niet van plan zijn goede vorm met luieren in gevaar te brengen, dat bewees zijn programma voor de komende dagen wel. Vandaag ging hij zijn vriend en coach Klaas Schenk in Anna Paulowna opzoeken. Dinsdag gaat hij op de HOKIJ wat baantjes ryden en Zaterdag zal hij voor het eerst aan de centrale training op het CIOS te Over- veen deelnemen. Vice-adm. Van Holthe verlaat zeedienst Vice-admlraal Jhr E. J. van Holthe heeft tegen het eind van dit jaar ont heffing verzocht uit zijn functie van voorzitter van het Comité der Verenigde Chefs van Staven, zulks wegens zijn voornemen eerlang ontslag uit de zee dienst te verzoeken. Noordwijk Vooruit" bijeen Komt er een nieuwe vereniging voor vreemdelingenverkeer? Royale verklaring van de heer Van der Wilk In hotel „Zeerust" te Noordwijk vergaderde de vereniging voor vreemdelingen verkeer aldaar onder voorzitterschap van de heer C. Marijt. Hoewel de agenda onder meer het belangrijke punt vermeldde „bespreking van een nieuw op te rich ten V.V.V.", was de opkomst zeer gering. Van de ongeveer 600 leden waren er slechts een 30 aanwezig, toen de voorzitter de vergadering opende. ir men hoopt, zoals de voorzitter zeide, het belang van Noordwijk zal zijn. Naar de aftredende secretaris, de heer H. W. v. d. Wilk, meldde in zijn ver slag, telde de vereniging op 1 Januari '51 611 leden en op 1 Jan. '52 595. Er zijn 2768 poststukken behandeld en het aan tal verstrekte inlichtingen bedroeg niet minder dan 28.216. Een respectabel getal! Er bleek een klein batig saldo te zijn. De kascontrölecommissie had voor het gevoerde beheer alle lof. Na deze punten kwam de hoofdschotel ter tafel: bespreking van een nieuw op te richten V.V.V. De voorzitter zette de gang van zaken uiteen. Momenteel is de situatie zo, dat er 2 gelijksoortige ver enigingen zijn, die hetzelfde doel beogen: de bevordering van het vreemdelingen verkeer. We hebben twee jaren kunnen zien hoe de twee verenigingen naast elkaar ge poogd hebben hun doel te bereiken. Het algemeen belang van Noordwijk eist liquidatie van de bestaande verenigingen en stichting van een nieuw orgaan. Niet minder dan 17 bestuursvergaderingen zijn hieraan gewijd en de meerderheid meen de dat deze zaak nu aan de algemene ledenvergadering diende te worden voor gelegd. Een en ander geschiedt met volle sympathie en medewerking van de pro vinciale vereniging. De heer Woltjer heeft zich hiervoor zeer beijverd en het ont werpstatuten voor de op te richten ver eniging is van zijn hand. Er ontstond naar aanleiding van dit bestuursvoorstel een zeer uitvoerige dis cussie. Verscheidene leden wensten na dere inlichtingen alvorens tot zulk een gewichtige stap over te gaan. De voorzitter las het ontwerpbesluit voor. Hieruit bleek dat het in het voor nemen lag de stichtingsvorm te kiezen voor de nieuwe vereniging. Het is de be doeling dat zowel de V.V.V. als de Stich ting „Noordwijk" zal worden geliqui deerd. terwijl dan een nieuwe stichting wordt gecreëerd. BU een groot deel der vergadering vond dit voorstel echter heftig ver zet. Men verklaarde zeer veel waar dering te hebben voor het bestuur, en ook veel te gevoelen voor even tueel samengaan, maar men achtte de prijs van liquidatie der bestaande V.V.V. te hoog. Bovendien bleek, dat een groot getal aanwezigen princi piële bezwaren had tegen de stich tingsvorm. Er dreigde een ernstige impasse te ont staan toen het bestuur vasthield aar éénmaal ingenomen standpunt. De sug gestie werd geopperd een commissie uit de leden te benoemen, en deze te lat< samenspreken met de heer Woltjer. Dit vond echter geen algemene instemming. Ten slotte werd met algemene stemmen besloten zich nogmaals over deze zaak te beraden en voor een volgende gadering de heer Woltjer uit te nodigen een en ander toe te lichten. Hierna zal dan een besluit genomen worden. De van zijn bed gelichte Ambonnees Een verklaring van de Crams In verband met het gebeurde te Woer den, waar een Ambonnees van zijn bed is gelicht daar hij eerst aan de Ambon- nese organisatie Crams toestemmlog wilde vragen, alvorens hij gevolg gaf aan een oproep om voor de rechterlijke macht getuigenis af te leggen, deelt het hoofdbestuur van de Crams het volgende mede: De leden moeten de bepalingen va Nederlandse overheid eerbiedigen, het doel ongehoorzaamheid daaraan te voorkomen, moeten de leden niets on dernemen zonder goedkeuring van het hoofdbestuur. Tevens moeten zij om een juiste uitvoering der Nederlandse wetten verzekeren, de kampraad bij voorbaat kennis stellen van de uitvoering van wettelijke voorschriften. In het bepaalae geval te Woerden hadden de politie ambtenaren toegezegd, de oproep doot bemiddeling van de kampraad te ooen geschieden. Men heeft daarna niets meer van de zaak gehoord totdat drie weken na die toezegging de betrokkene van zijn bed werd gelioht Aan het slot van de vergadering nam de heer v. d. Wilk het woord voor een persoonlijke zaak. HU herinner de aan de onenigheid die twee jaar geleden ontstaan was in de boezem van V.V.V., en waarvan het gevolg was dat een aantal leden zich af scheidde. Spr. voelde zicb gedrongen thans te verklaren dat hU spUt had van de manier waarop hU deze strüd had gevoerd. Deze royale verklaring van één der hoofdpersonen ln deze onverkwikkelijke affaire werd door de vergadering met een groot applaus beloond. Naar we hopen, zal deze verklaring er niet in de laatste plaats toe meewerken dat de huidige moeilijkheden in het be lang van Noordwijk zullen worden op gelost 400.000 Hollanders emigreerden Maar er kwamen nóg meer mensen ons land binnen Van de bevrijding af tot eind 1951 zijn zijn 373.000 Nederlanders geëmigreerd, maar hier tegenover stonden 386.000 buitenlanders en repatriërenden, die zich in ons land vestigden. Er kwamen dus nog 13.000 personen meer ons land binnen dan er vertrokken. Dit deelde staatssecretaris Van Rhyn in Utrecht mee op de provinciale dag van de Stichting voor Maatschappelijke Werk. Bij de beoordeling van de werkloos heid moet men er volgens de staats secretaris rekening meo houden, dat wij in de jaren na 1945 geruime tijd een groot arbeidstekort hebben gekend. Vorig jaar bevonden zich onder de werk lozen 26.000 moeilijk plaatsbaren, 30.000 seizoenwerklozen en 20.000 personen dio kortstondig werkloos waren ten gevolge van de overgang van het ene naar het andere werk. In totaal waren vorig jaar gemiddeld 87.000 mannen werkloos, van wie er 30.000 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Het blykt, dat de werk loosheid zich vooral voordoet ln bepaal de leeftijdsgroepen (boven 50 jaar), in bepaalde gebieden (industrieel onont wikkelde streken als Oost-Groningen, Zuid-Oost Friesland e.d.) en bepaald® bedrijfstakken (bouwbedrijf, landbouw, administratief personeel, ongeschool- Marine bij Korea kost 3 millioen De deelneming van de Koninklijke Marine aan de strijd op Korea kost ons land jaarlijks ongeveer 3 millioen, zo heeft minister Staf aan de Tweede Ka mer meegedeeld. De marine voor Nieuw-Guinea komt ons volgend jaar naar schatting op 19,5 millioen te staan. Hiervan is ruim 13 millioen bestemd voor personeels uitgaven en 1,7 millioen voor het ge bruik van vliegtuigen. De aanwezig heid van marine-eenheden en personeel bij Nieuw-Guinea ls gegrond op krijgs kundige en economiacho overwegingen en uiteraard tegen niemand gericht, al dus de minister. De vraag van sommige Kamerleden of er nog steeds marine onderdelen ln Indonesië vertoeven, wordt ontkennend beantwoord. Het ls voorlopig niet de bedoeling het personeel van de afdeling zeemacht der militaire missie in Indonesië terug te trekken. In afwachting van nieuwe wet Geen zuiveltermen in margarine-reclame In afwachting van een wet tot wijzi ging van de Boterwet heeft het Bedrijf schap voor Margarine. Vetten en Oliën reeds thans verboden, op de verpakking van margarine in woord of beeld te dul den op het boeren- of zuivelbedrijf, op melk, of melk- of zuivelproducten of op de samenstelling of bereiding daarvan. Een dergelijk verbod geldt voor het aan duiden van margarine of de bereiding daarvan in advertentie* e.d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5