Maar wij denken er zó over Ruïnes van grote beschaving in het oude Peru der Inca's s Eeuwen geleden was het Amerika's Romeinse imperium" Mexicanen geestdriftig voor Ned. tentoonstelling NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 Langs de route van de Prins (II) (Door Hans Eievid) I Daarbij is er op den duur veel wegge- vallen of moedwillig weggelaten, wan- fN DE HOGE KOUDE BERGEN van Peru liggen de resten van een van neer het bijvoorbeeld ongeziene dicta 's werelds grootste beschavingen, voor een deel nog onontdekt, voor een deel helaas als ruïne opgegraven. Het rijk der Inca-Indianen, wier taal, het Quechua, nog steeds wordt gesproken door 5 millioen Peruaans- Indiaanse alstammelingen. Wat deze Indianen, die van het jaar 211 tot 1644 aan weerszijden van de Andes hebben geheerst, tot stand brachten, met hun beperkte middelen, grenst aan het ongelooflijke. Zoals de pira miden in Egypte nog steeds getuigen van het vernuft der vroegste bewo ners, zo zijn de opgravingen der Inca-ruïnes een getuigenis van macht en intelligentie van Amerika's oudste bewoners. tors gold, die men liever doodzweeg. De Incaheerser, als een god vereerd, zat op een gouden zetel op een gouden platform en droeg nooit dezelfde kleren twee maal. Zijn jas was van veren van oerwoudvogels. Zijn „ondergoed" van de fijnste wol. Hij droeg een hoofdbedek king met rood en blauw. Zijn koeriers stormden op alle uren van de dag naar de uithoeken van het imperium en leder moet ca 8 km in een half uur hebben De Inca-beschaving pas 400 jaar ver dwenen dus getuigt in de eerste plaats van de grote liefde voor de bergen. De Indianen bouwden hun steden op de hoogste toppen, juist aan de rand van de besneeuwde Andes. In Cuzco, hun hoofdstad, waar vermoedelijk 200.000 Een Peruviaanse visser in zijn bootje op het prachtige Titicaca- meer, tussen de ruggen van het Andesgebergte. Indianen woonden, was de zetel van een imperium, dat mogelijk 30 millioen on derdanen bevatte en dat het Romeinse Rijk van Amerika genoemd kan worden. Bovenal hielden de Inca's van de berg stenen. Zij werkten ermee alsof het zacht hout was. Hele steden van puur graniet verrezen, tempels van massief steen, soms ook zo fijn bewerkt, dat men zich afvraagt hoeveel kracht, hoeveel geduld er voor nodig is geweest zoveel onhandel baar materiaal te bewerken. Ze hadden, dat staat vast, geen mechanische werk tuigen, geen paarden, geen ossen, hoog stens lama's als lastdieren. Maar ze transporteerden steenklompen van meer dan 100 ton. Ze zaagden granieten stenen door met koperdraad, dat was verhard met diamanten en andere harde edelstenen. Ze spleten marmer met koperen wiggen en boorden het steen met bamboepunten en zand, totdat na jaren misschien het gewenste gat groot genoeg was. Ze slepen en polijstten de stenen spiegelglad. Die stenen zijn het enige wat is over gebleven. Herinneringen In de stad Cuzco herinnert nog veel aan de grote heersers van de Andes. Daar leefde eens de Sapa Inca, de Enige Inca, de Zoon van de Zon, de Weldoener van de ongelukkigen, de god op aarde, tot wie niemand mocht opzien en alleen mocht naderkomen, op blote voeten, met een symbolische last op de rug. De stad werd gesticht door de Inca-heerser Manco Capac, omstreeks 1200 en herbouwd tij dens de regering van de negende heerser Pachacutec, omstreeks 1450. In 1350 bouwde de zesde Inca-keizer er zijn „uni versiteit", waar de onderdanen van zijn rijk in een vierjarige studie konden wor den onderricht in militaire strategie, in rechten, in godsdienst, geschiedenis en kunst. De morgenzon, opkomend boven de heuvel van Puma-Tail, werd weer kaatst door de met goud, diamanten en edelstenen versierde Tempel van de Zon. Is het een wonder, dat de Spaanse ko lonisators zich het eerst richtten op het fabelachtige Cuzco en er goed en bloed voor opofferden om de machtige Inca's te onderwerpen? Wie over die strijd leest, wordt met afgrijzen vervuld. De Span jaarden hebben zich ernstig misdragen en zich soms van geestelijken bediend om vertrouwen te wekken en daarna de dolkstoot in de rug toe te dienen. Vooral de Dominicaner monnik Valverde was berucht om zijn gruweldaden. Het geluk te de veroveraars ten slotte de grote Inca Atahualpa te ontvoeren en te vern den. Daarmee was de strijd om het Inca rijk beslecht. Weliswaar gelukte het de Inca's, twee jaar later, weer op te staan en de Spaanse soldaten te verdrijven, maar dat was een laatste stuiptrekking. Monument Nu. in Peru, ligt er alleen, her en der ln het land verspreid, het machtige m ment, dat de Inca's zichzelf en hun be schaving hebben gebouwd. Zoals bijvoor beeld het fort Sacsahuaman (letterlijk de havik, klaar om ten strijde te trekken) waar een Inca-generaal in 1536 zijn laat ste bolwerk had tegen de Spanjaarden en na de nederlaag van de rotsen sprong. Het is een van 's werelds oudste forten met een kazemattenstructuur, die thans nog modern zou kunnen zijn, Zoals bij voorbeeld ook de in 1941 ontdekte stad Winay Wayna genoemd naar een ruaanse rode bloem geheel op terrassen in de Andes uitgehouwen, waar de be langrijkste Inca's moeten hebben ge woond. Een trap van 60 meter leidde van 'V onderste naar 't bovenste terras en om elke tien treden was er een badkuip. Inca's baadden uit ceremoniële oogmer ken, niet zozeer uit lichaamsverzorging. De baden namelijk stonden met een nuftig afvoersysteem met elkaar in binding, zodat de onderste bader het r van zijn tien voorgangers kreeg. Men ging daarbij uit van de theorie dat het water er beter op was geworden, dat het de bovenste baders had omspoeld. De werklieden, die de terrassen bij hielden, woonden beneden de stad hutten. Zij kweekten ook de aardappel waarvan de Inca's „de uitvinders" zijn en behalve de aardappel kookten ze ook het lama-vlees, dat moet hebben gegolden als een delicatesse. Men neemt aan dat het in de huizen in de maanden van het regenseizoen tussen November en Maart bijzonder koud geweest is. Een Amerikaanse expeditie, die in 1941 deze stad ontdekte, stuitte toevallig op de ruïnes door een merkwaardige boom. Al eerder was men tot de conclu sie gekomen, dat op plaatsen waar d€ rieten daken van de Incahuizen waren ingestort, de grond als het ware vrucht baar was geworden en heel merkwaar dige, practisch onbekende bomen deed groeien. Zo werd ook de ruïne van machtig herenhuis gevonden, haast kasteel gelijk. Toch is het zeker, da veel meer ruïnes nog onder de begroei de hellingen voortsluimeren. Weinig bekend it er nog betrekkelijk weinig over de Inca's bekend is, heeft drie oorza ken. De voornaamste daarvan zijn, dat Inca's zo ver bekend geen schrijftekens hadden en nergens histo rische data hebben aangebracht. De laatste oorzaak is, dat de moderne be schaving nog weinig aandacht heeft ge schonken aan die van de Inca's. De Inca's hadden hun eigen stijl van geschiedbesclyijving. De heerser be noemde vier man, wier taak het was alles te onthouden en in versvorm weer op te zeggen. Bij elke nieuwe heerser werden alle verzen telkens opgezegd en aangevuld met de nieuwe voorvallen. De boodschap die zij rondbrachten, onthielden zij door een touw mee te voeren, waarin een aantal knopen zat. Met deze estafette kon in 24 uur tot op 400 km afstand worden bericht, ja zelfs konden kleine vrachten worden rondge bracht. De geknoopte touwen kwamen daarna terug door dezelfde boden, bij de Raad van Ouden, de vier Apucunas. die daarmee dagelijks werden ingelicht over de stand van zaken, het volk, het graan, de lama's, de wol en al het andere. Absoluut Het Incabestuur zelf was het meest absolute dat ooit ln de wereld heeft be staan. Al het land behoorde aan d< heerser, en dus de staat. Iedere familie nam wat er nodig was voor eigen on derhoud en stond de rest af aan df staat. Allen werkten voor de gemeen schap, die het logisch vond ook de leger officieren, de ouden, kinderen en ge- brekkigen te doen delen in de opbrengst. De staat had in alles het toezicht en deed hele stammen van tijd tot tijd verhui zen- Zonder toestemming van de staat mocht men niet „verhuizen", van beroep veranderen of trouwen! Als er ergens een man werd gevonden, die honger had of behoeftig was werd het districtshoofd ernstig gestraft. De Inca's aten weinig, maar dronken veel. Familieleden van de heersers zwierven door het land en wa ren de spionnen en de verklikkers. Het is bekend, dat het staatssysteem niet zware arbeid opdroeg als er maar ge werkt werd maar wel optrad tegen luiheid. Het nadeel van het systeem, en de ondergang van het Incarijk was, dat alles in één hand was. Toen de laatste Inca-hoofdman werd gedood, viel het hele stelsel in elkaar. Met de dood van Atahualpa verdween dan ook het machtige Rijk op de Andes, waarover nog zoveel onbekend is en mis schien wel nimmer bekend zal worden. Maar wie de enkele ruïnes bekijkt wordt geïmponeerd door de grootheid ei het onsterfelijk monument van een stel lig groot en groots volk. Indianen in Peru. Het zijn afstammelingen van de Inca's, die van het jaar 211 tot 1644 aan weerszijden van het Andesgebergte een van 's werelds grootste beschavingen opbouwden. Evenals in de Ver. Staten is in Peru van de Indiaanse bevolking een klein deel overgebleven. De Prins bezocht ..Zo is Holland" Als dit slaagt, komen er ook exposities in andere landen PRINS BERNHARD heeft gisteren in gezelschap van president Miquel Aleman de tentoonstelling van Nederlandse voortbrengselen te Mexi- co-stad bezocht. De opening geschiedde door president Aleman. Geduren de bijna twee uur heeft men de stands bezichtigd. De tentoonstelling „Asi es Jolanda" (Zo is Holland) wordt beschouwd als de belangrijkste die Ne derland tot nu toe in het buitenland heeft gehouden. Zij toont de verschil lende kanten van de voortbrenging op het gebied van industrie, landbouw en handel, van bloemen tot electrische apparaten en scheikundige pro ducten. Z(j wordt beschouwd als de beste Ne derlandse propaganda sedert 1945 en trekt een geweldige belangstelling van de zijde der Mexicanen. Verwacht wordt dat de meeste produc ten die thans worden tentoongesteld, zullen worden verkocht na de sluiting. Nederland heeft hier een goede naam gekregen wegens de kwaliteit van zijn producten. Er is in geheel Latyns-Ame- rika een neiging waar te nemen om een halt toe te roepen aan de Amerikaanse invloed. Men is van mening, dat dit gun stig is voor de export van Nederland naar deze landen. De Prins deelde mee dat, indien de tentoonstelling een succes zal blijken te zijn, er meer zullen wor den gehouden in andere landen. Het succes hangt echter vrijwel geheel af van de mate waarin de Nederlandse industrie aan eventuele orders ge volg kan geven, aldus de Prins. worden op de tentoonstelling zo- kanten van het Nederlandse indus triële vermogen belicht, dat Prins Bern- hard zeide „zelden zo'n gelegenheid ge had te hebben om alle producten, die mijn land voortbrengt, te zien". Naar de Prins verklaarde „was het ook voor mij goed. dat ik de tentoonstelling heb be zocht". Bij de bezichtiging van de KLM- stand ontving de Mexicaanse president uit handen van dr Plesman een zilveren doos met munten uit alle landen, die de K.L.M.-toestellen op weg n«ar Mexico aandoen. Prins Bernhard bood de presi dent kristalwerk uit Leerdam aan Des middags ontving de Prins in de Neder landse ambassade Nederlanders, "'e 'n de stad Mexico wonen. Ten besluite van het program van Donderdag woonu» oe Prins een uitvoering bij van Mexicaan»» volkskunst. Voordat hij de tentoonstelling bezocht, Enkele cijfers van 't onbekende Peru OPPERVLAKTE: 1,3 millioen vierkante kilometer. INWONERTAL: 8,5 millioen, waarvan 4 millioen Indianen en 4.5 millioen gemengd-bloedigén. blanken en Aziaten. HOOFDSTAD: Lima, met Callao als havenplaats aan de kust van de Stille Oceaan. REGERINGSVORM: Republiek, met gematigd militaire dictatuur. President: Generaal Manuel Odria. SCHEEPVAARTVERBINDING: o.a. Kon. Ned. Stoomboot Mij o.m. op Callao, waarlangs 6070 pet var» de Peruaanse in- en uitvoer gaat. Verdere havens: Mollendo voor Zuid-Peru, marktplaats Are- quipa, Iquitos, niet aan de Stille Oceaan, maar voor kleine zeesche pen bereikbaar van de Atlantische Oceaan uit langs de Amazonerivier, over ruim 3000 km afstand. ONTWIKKELINGSPLANNEN: Industrialisatie, uitbreiding mijn industrie, verbetering van de ha vens, woningbouw. UITVOERPRODUCTEN: katoen, suiker, koffie, wijnen, wol, hui den, kinine, cacao, perubalsem, goud, zilver, koper, tungsten, bis muth, petroleum, lood, zink. ERTSPRODUCTIE IN 1950: 70.000 ton zink, 25.000 ton koper, 65.000 ton lood, 330 ton zilver, 400 ton tungsten. Nieuw centrum voor geesteszwakken Vorig jaar in vijf inrichtingen gemiddeld 2570 patiënten De Vereniging tot Opvoeding en Ver pleging van geesteszwakke Kinderen heeft deze week in Ermelo officieel het nieuwe ziekenhuis en medisch centrum in gebruik genomen. Het gebouw heeft twee afdelingen, elk voor 35 bedden, bovendien o.a. een laboratorium. Na de openingsplechtigheid werd de jaarvergadering gehouden. De voorzitter, prof. dr G. Ch. Aalders uit Heemstede, herinnerde er aan dat de heer J J. van Roode Jr uit Rijswijk nu reeds 35 jr met grote trouw bestuurslid is. Uit het jaarverslag bleek dat de stich tingen 's-Heerenloo, Lozenoord, Groot- Emaus, de dr mr Willem van den Bergh- stichting en het Van Arkel-lnstltuut vorig jaar samen gemiddeld 2570 pleegden hadden. De vereniging had eind vorig jaar 546 Protest tegen arrestatie van Manusama De Molukse Protestantse Kerk in derland. de Molukse Protestantse Chris telijke Jongeren en Molukse Protestantse Vrouwen in Nederland hebben aai vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken in Amerika, de heer Vi- gelijn Nikijuluw, telegrammen gezonden te protesteren tegen d© arrestatie de minister van Verdediging dier republiek, de heer Manusama, op Nieuw- Guinea. IJsselmeervissers maken zich zorgen „Oudsten en jongsten moeten hun werk neerleggen" De IJsselmeervissers maken zich z< gen voor de toekomst, omdat een groot deel van hun viswater binnen afzien bare tijd zal veranderen in polderland en de Zuiderzeesteunwet niet voldoen de houvast biedt. Deze klacht kwam gis teren in Enkhuizen tot uiting op bijeenkomst van de Combinatie IJsselmeervissers, de Covy- Op 1 Augustus 1951 waren er nog 855 schepen op het IJsselmeer met gemiddeld drie personen aan boord. Ongeveer 2000 gezinnen moeten dus op deze manier brood verdienen. De adviseur va: Covij, mr F. J. A. Verberk, is van ning dat de alleroudste en de allerjong ste vissers hun werk dienen neer te gen. De eerste groep moet dan een rede lijke oudedagsvoorziening krijgen ei jongeren moeten worden omgeschoold. Bovendien moeten de steunnormen, die de Zuiderzeewet kent, worden verhoogd »n f 12 tot f 30. Nederlander in Duitsland gearresteerd Verdacht van oplichting is de 25- jarige Nederlander Willem V. uit Haren (Gr.) door de Duitse politie in Mainz gearresteerd. De man had ln Mainz 2.000 Mark een auto verkocht en i reeds een deel van dit bedrag plus twee radiotoestellen ontvangen. Toen de kopers de volgende dag de wagen kwa men halen, was hij verdwenen. Later bleek dat V. de auto had gesto len bij een arts in Haren. Koreavrijwilligers Een legerorder maakt bekend, dat bij zondere voorzieningen zijn getroffen voor Koreavrijwilligers uit Suriname of Nieuw-Guinea Zij kunnen in Suriname of Nieuw-Guinea gedemobiliseerd den. Indien een vrijwilliger uit Suriname Nederland is gedemobiliseerd en zich heeft laten herscholen, kan hij zich drie jaar na zijn demobilisatie voor rijks rekening naar Suriname doen vervoe- en hij kan daarheen een bedrag ir Nederlandse guldens a pari overmaken, dat niet meer mag bedragen dan het geen hem na zijn terugkeer uit Korea is overgemaakt (toelage f 100 per maand). legde de Prins een krans voor hei On afhankelijksheids-monument. De Prins braoht ook een bezoek aat een groot fabritkscentrum in Noord- Mexico. Dit heeft een gunstige inlruK gewekt De Mexicanen zien biarln eer 'eken. dat Nederland, noewe! het vcoi namelijk belangstelling heef* voor di uitvoèr. niet blind is vcor de mogelijk heden van de Mexicaanse Industrie (Ingezonden «tukken) Koopavond en halve-dag- sluiting Het is mij een raadsel, dat er nog ïensen zyn, die over een koopavond schrijven. Alles is immers gebleven zo als het al vele maanden was. De winkels, die al maandenlang 's Maandagsmor gens, -middags of Dinsdagmiddags waren gesloten, zijn dat nu nog. De algemene winkelsluitingswet, die in de beide Kamers is aangenomen, be helsde dat elke winkel een halve dag moet sluiten. In Leiden merk je daar- niets. Banketzaken, brood- en koek- winkels, de fruit- en groentehandel en zoveel andere bedrijven gaan rustig door sluiten niet. Men beweert zelfs, dat nieuwe wet daarop niet van toepas sing is. Het venten op Dinsdagmiddag na één uur gaat ook gewoon door, hoe wel de nieuwe wet ook daar een stokje voor steekt. Is Leiden hiervoor sonu vrijgesteld? Misschien weet een van de abonné'! daar een antwoord op. Vele winkeliers zouden dat op prijs stellen. Leiden, EEN WINKELIER. Nood in Suriname Zoudt U allen ons een beetje willen helpen? De nood ln Suriname i groot! Weet U, dat op vele plaatsen of meer van de babies reeds het eerste jaar sterven door gebrek aan medische hulp en dat vele tropische ziekten groot deel der bevolking teisteren door gebrek aan geneesmiddelen en deskun dige bijstand? Op een oppervlakte vele malen uitgestrekter dan Nederland, staat één ziekenhuisje waarin één dokter en een enkele blanke verpleegster talloze zieken en melaatsen uit de negerdorpen moeten helpen. Ieder heeft oude lakens. Als ieder nu een of meer zwachtels daarvan maakt (breedte 6. 9 of 12 cm), er dan nog dubbeltje of kwartje bijvoegt, en, zijn goed werk volkomen te maken, dit bezorgt aan een van de onderstaande adressen, dan zijn wij zeer dankbaar. Gedragen zomerkleding voor iedere leeftijd en oude babykleertjes zijn ook van harte welkom, evenals alle andere gaven ln natura. Prof. dr S. Antoniadis. J. P. J. Brants, Plantsoen 19. H. CleveringaBoscbloo, Rijnsbungerweg 29. H. FrentzenZaalberg, Plantsoen 43. E. M. van Groningen—Van der Poel, Van Beuningenlaan 20, giro 306288.' J. van KinschotDorhout Mees, Wittesingel 32. I. van LooyGroen, Rijnsb.weg 167. Nogmaals: de Duitse oorlogsmisdadigers Naar aanleiding van de ingezonden stukken en artikelen over de begenadi ging van de Duitse oorlogsmisdadigers raag nog wat willen opmerken. Steeds weer komt bij mij de vraag boven, Mussert en Max Blokzijl zo vlug doodgeschoten moesten worden, terwijl Lages, Kesselring en anderen begenadigd worden. Hebben de Nederlanders de begenadi ging van de grote Duitse oorlogsmisda digers te danken aan hun moedig verzet tijdens de bezetting? De regering in En geland heeft indertijd beloofd, dat snel recht zou worden gedaan. Is de tegenwoordige regering dat vergeten? Heeft zij nooit gehoord van het lafhartige bombardement van Rotterdam en het wegvoeren van de mannen uit Putten? Ik vraag my af, of het niet tijd wordt dat wij allen eensgezind optrekken recht te krijgen. Zolang het recht trapt wordt, zal de Nationale Reserve nooit genoeg manschappen krijgen. Ge schiedde dit wel, dan zouden vélen met my .zich onmiddellijk melden reclame meer nodig voor Steun Wettig Gezag. C. VAN LEEUWEN, Leiden. Hogewoerd 117. (Van redactiewege bekort Redactie N.L.C.). Leeg laten staan Het is toch wel heel erg voor onze Nederlandse invaliden, te moeten lezen, dat te Leersum een gebouw, hetwelk enige millioenen gekost heeft, leeg staat omdat het geld op is. Zelf ben ik valide en daarom vraag ik mij ernstig af, of we met elkaar niet een zodanige actie kunnen ontketenen in sa king met de radio dat bedoeld Revali- datie-Centrum voor zijn bestemming in orde kan worden gemaakt. Wie mijn op vatting onderschrijft, zende my zyn (haar) naam en adres en we gaan aar het werk, opdat het Centrum zo spoedig mogelijk in gebruik kan worden geno- i. Laten ook invaliden en ouders var invaliden, die graag geholpen zouden wil len worden, mij hun naam en adres zen den, eventueel met diverse gegevens, op dat wij straks met cijfers naar de Re gering kunnen stappen. AART VAN DER HEIJDEN, Prins Mauritslaan 7, Apeldoorn. Postbus 82. Wederopbouw en hout wormen Onder het hoofd „Vreemde dingen bij Wederopbouw" in het nummer van 15 October verscheen in de N.L.C. een be- rient. Hoe kan het bestaan, dat in een met rijkssteun gebouwd nieuw huis zulk oud hout werd verwerkt, dat de hout- ïr op verscheidene plaatsen uit komen? De bouwer kan zich nota bene beroepen op de goedkeuring van Weder opbouw. Hij ontving ƒ6000 a ƒ7000 steun door overneming van een herbouwplicht. zodat een arbeiderswoning hem ongeveer 19.000 opbrengt en de kopers als „ver borgen gebreken" de houtwormen op de koop toe krijgen. Is het niet treurig, dat Wederopbouw zoiets goedkeurt en dat er met de belastinggelden wordt omge sprongen? Sassenheim. V. De muren van Jericho Grote, warme dank brengen wij aan de redactie, die zo vriendelijk is geweest, oproep voor een grote Bijbel actie in Spanje tegen 31 October te plaatsen. We brengen langs deze weg neens innige dank aan hen. die tot hiertoe hun gaven hebben gezonden Verscheidene duizenden guldens hadden -odig; en op een paar na zijn we er. Wie zendt me deze laatste twee? 31 Oc tober moet een triumfdag worden voor hulp aan de honderden en honderden aanvragen, die binnen zijn gekomen uit het geestelijk blinde, domme, arme en thar.s ontwakende Spanje. De muren in Jericho zullen vallen. Geloof en blaas de bazuin. PROF G WISSE, Doorn. Parklaan 3. Giro 577526. Gevangene mishandeld In de N.L.C. van Donderdag 9 October wam een artikel voor over de opening an de vierde centrale bijeenkomst Prot. Chr. strafgestichtspredikanten. Prof. dr G. Th. Kempe heeft daar enkele psychologische opmerkingen gemaakt /er politiebewaring en huis aring. De Spreukendichter zegt: „Wie weten schap vergadert, vergadert smart". Zelf heb ik nooit gevangen gezeten, maar 1 weet, dat een verdachte zo verschrikk» lijk werd geslagen door een gewon veldwachter, dat hij bekende. Twee wachtmeesters, die daarbij ren, riepen, zo hard ze konden: „Sla hem maar dood!" Dat mag niet. Dat onrecht vind ik veel vreselijker en moeilijker te vei kroppen dan de straf van de rechtei die volgens de wet wordt uitgesproker Het waren Nederlanders, die dit uit voerden, geen Duitsers. Hazerswoude V Rusland en de Nederlandse communisten Met stijgende verontwaardiging heb ik een paar weken geleden gelezen het artikel, overgenomen uit De Waarheid, betreffende het bezoek van de Neder landse communisten-leiders De Groot er Wagenaar aan Rusland. Onbegrijpelijk voor mij was, dat zy daar beweerd heb ben te spreken „in naam van de meer derheid van het Nederlandse volk". En ook, dat op de door hen uitgereikte vlag vermeld staat „De Nederlandse arbeiders zullen nooit oorlog voerer tegen de Sovjet Unie". Zijn zulke prak tijken, die tooh op leugens gebaseerd zijn, nu niet strafbaar? Ik vraag mij voorts af, hoe ver men kan gaan alvo rens tegen dergelijke infame leugens (waardoor de naam van het merendeel van ons volk op het spel wordt gezet) van regeringswege wordt opgetreden. A. C. KUIPER. Wassenaar. Gr. Haesebroekseweg 59. Wanneer de juiste mannen op de juiste plaats Ik vraag me af, of Nederland ooit nog eens de juiste mannen op de juiste plaats zal krijgen, waarmee ik doel op de rege ringen na 1945. We hebben mi. namelijk nodig, die, desnoods met de vuist op tafel, willen vechten voor een waar- ion ale politiek inplaats van party-politiek. En wel om het nationaal bewustzijn in binnen- en bui tenland een hoger aanzien te geven en niet te zwichten voor Amerikaanse dol lars. Denk aan het negeren door Dene marken van de Amerikaanse druk op de Deense tankbootleveranties aan Rusland de besliste Franse afwijzingen van inmengingspogingen inzake de Tune sische kwestie. Daarom hale de Ned. re gering Nieuw Guinea „uit de ijskast" en late Indonesië weten, dat dit gebied Ne derlands is en blijft. Ook dulde mt i geen medezeggenschap van andere landen of toegang van Commissies van Goede Diensten. Wanneer Indonesië Nieuw Guinea voor de V.N. brengt zette men de heren te Djakarta schaakmat met haar eigen binnenlandse chaos en de kwestie der Zuid-Molukken, voor welke laatste aangelegenheid men het zelfbe schikkingsrecht moet blijven eisen. Voorts ro£pe men onze zo zwaar ge krenkte Militaire Missie uit Indonesië terug, alvorens ze het land wordt uit- t. Laten de heren in Indonesië het taar opknappen dus zonder onze adviezen. Met onze goodwill ta.v. Indo hebben we tot dusver alleen be reikt, dat we niet meer voor vol wor den aangezien. Alleen een krachtige hou ding vermag respect af te dwingen! En tenslotte: de verdediging van Neder land. Momenteel getroosten we ons voor die verdediging grote financiële offers n eventuele oorlog ben ik ook bereid voor de vrijheid van Nederland Oranje een offer te brengen ja zelfs voor de vrijheid van een bevrien- Maar als ons land niet verde digd zou worden en onze strijdkrachten Frankrijk zouden worden ge transporteerd zou ik liever thuis blijven of desnoods onderduiken. LEZER. De telefoon en een naam Met belangstelling las ik het artikel in Uw blad van 23 October onder de titel „Automatisering der telefoon in de Rijnstreek". Mijn belangstelling ging :ohter over in verbazing, toen ik las „Langeraar zal straks een eenheid vor men met Ter Aar en Korteraar welke laatstgenoemde plaatsen ongev 80 aansluitingen tellen. Welke de vc naam zal zijn is nog niet officieel (wel onofficieel?) bekend". Ik begreep hier mede uit de even eerder geplaat- „In het voorjaar van 1953 volgt de Ingebruikneming van de eindcentrales Langeraar en Nieuwkoop", dat blijkbaar over studeert om als Langeraar te gaan gebruiken. studie kan men wel staken, want welke voernaam de combinatie van dc buurtschappen Langeraar (65 aanslui tingen), Papenveer (thans met 28 aan sluitingen ondergebracht btJ de buurt schap Langeraar), Aardam en Korteraar (78 aansluitingen), tezamen vormende de nieente Ter Aar, zal moeten hebben, toch volkomen duidelijk. Dit moet en mag niet anders zijn dan kort en duide lijk Ter Aar. Laten de personen, die hierover be slissen of adviseren, zich toch niet ver kijken op de 100 (ln werkelijkheid 65) .bonnees in dc buurtschap Langeraar. n dc in Uw artikel buiten beschouwing gelaten brave buurtschap Papenveer is de veiling Ter Aar en Omstreken ge vestigd. Die veiling heeft dan ook, zeer terecht, de naam Ter Aar op haar kis- staan. Ik hoop dan ook, en vele inees met mij, dat U spoedig kunt berichten: „Het is even raar met Ter Langeraar en Korteraar, maar 't voor elkaar, de voernaam wordt Wachtgeld- en werkloosheid uitkering Aan de wachtgeld- en werkloosheid uitkering zitten nogal wat haken en ogen. in aartmerking te komen voor uitne- ring moet men in de periode 1 Juli '51 tot 1 Juli '52 ten minste 176 dagen hebben ge werkt. Daarvoor moet men zich tot zijn bondsbestuur wenden en dit schrijft U in. Natuurlijk kan men niet verwachten, dat het sociale fonds voor de bouwnijverheid binnen een week de aanvraag heeft be handeld en de uitkering vastgesteld. Een gehuwde met enige kinderen ontvangt dan ook een voorschot van 30. Is het echter wel nod:g, dat men vier of vijf weken, soms nog langer, op de afre kening moet wachten? Telkens ontvangt een voorschot van 30 en op deze wijze kan het niet anders, of het loopt gezinsuitgaven hopeloos in de war. Dit bedrag is in deze tijd niet meer dan een druppel op de bekende gloeiende plaat. Uiteindelijk ontvangt men bij de afrekening weliswaar het te weinig £•?- notene, maar weken lang heeft men dan moeten rondscharrelen met telkens een klein beetje. Wat dat voor een gezin met elf kinderen, zoals er ook een geval is, betekent, kan men zich wel voorstellen. De leveranciers zijn hiervan de dupe. Zij moeten, ongewild, spelen voor voorschot- bankje. De tegenwerping, dat dit dan toch maar eenmaal zal gebeuren, gaat in de practijk niet op. Nemen we het geval dat iemand acht weken zonder werk is geweest. Dan gaat hij weer voor een week of vier aan de slag, zoals in de bouwnijverheid meer malen gebeurt, om tot de ontdekking te komen, dat dezelfde lijdensweg weer van voren af aan begint. Deze gezinnen Komen zo hopeloos in de knoei. Daar komt nog bij, dat een werknemer het ongeluk kan hebben, bij een patroon in dienst te treden, die niet is aangeslo ten bij het sociaal fonds van de bouwnij verheid. In de eerste plaats krijgt men dan drie z.g. wachtdagen nooit vergoed. Waarom deze strafmaatregel tegen een werknemer, die hier toch niets aan kan doen? Voorts krijgt men geen uitkering van de organisatie, maar van Centraal Gaat men naderhand werken bij een wèl-aangeslotene, dan moet men zich weer wel by zyn organisatie vervoegen. Ik vraag mij af, waar deze rompslomp Het is te hopen, dat de uitkering in de toekomst vlotter betaald zal worden dan tot nu toe het geval is. Als men het werk niet afkan: er lopen genoeg werklozen rond, plaats er personeel bij en de zaak is gezond. Oegstgeest Stekende brandnetels uw rubriek „Maar wij denken er er" beweerde een zekere mijnheer D., dat brandnetels in Augustus en Sep tember niet steken. Ik kan dit niet met hem eens zijn. Juist in deze maanden moeten wij veel wieden en de ervaring dat de netels vooral 's morgens met dauw erg steken, maar ook overdag kun nen ze het ons lastig maken. Ik nodig hierbij vriendelijk deze heer D. uit om dagje bij ons te komen wieden in de volgende zomer. Dan zal hij tot an dere gedachten komen. SAM. STAR Ryn6burg Rijnsburgerweg 106. „Tactische" politiemacht In de N.L.C. kwam een berient voor /er het optreden van de poiiüe te?en :n Ambonnees, die als getuige by een rechtszaak moest verschijnen. Wat is bet toch een grote geruststelling, dat wij i-*> kleine, maar tooh zo democratische landje, de beschikking hebben over een goed getrainde en met tact optredende politemacht- Wat hadden wij and<.is beginnen met zulke ongure e'e- zoals die bewoner van hei Axa- bonnese kamp, die op zo'n k°urigc wijze, zonder bloedvergieten, werd ingerekend Eigenlijk is dit succes een groie aan klacht tegen onze, op democratie geoa- seerde samenleving. Wij, die altya piat gaan op onze vrijheidsliefde en rechten mogen dit vergrijp niet tolereren. Het is waanzinnig en weerzinwekkend, zoals de heren vreJr>- bewaarders zijn opgetreden tegen eer» vermoedend men*. D=ze manier oen lijkt angstig veel op die <tau de Gestapo. Het enige verschil is. dat de volgent en van Hitier niet zoveel voorzorgen amen en met ten hoogste een ma* of ijf, zes kwamen, inplaats van met honderdtwintig. Van die heren aras Lït nog te verklaren, dat zij geen genade kenden en hun slachtoffer meenamen, zoals het was gekleed. In deze tyu vin den wy zoiets echter absurd Wij hopen, dat de heren politie-au'o- riteiten van zoveel zijden tegenwerpin gen zullen krijgen, dat zy hun optreden oortaan door wat meer begnp en men selijkheid laten beïnvloeden. D. A. v. d. HEIJDEN Leiden. Langestraat 59a (en vier andere ondertekenaars) Bij de brugbouw in Woubrugge men komt van 's Molenaars varen Door de Heimanswetering, Naar het land'lijk dorp Woubrugge, Dan is het aanzicht niet gering. Dan openen zich perspectieven, Waarheen het kennersoog zich richt. En weldra komt de oude klapbrug. Met zijn omgeving in 't gezicht De oude brug met zijn twee poorten. Balansen, klappen enzovoort. En 't anna achttien-negen-cn-zestlg Leest men nog in d'ene poort. Het jaar waarin deez' brug gebouwd werd. Dus drie-en-tachtig jaar geleên; Zij werd geopend voor veel scheepvaart En veel verkeer ging er over heen. Nu moet de oude brug verdwijnen. Velen vinden het zo sneu. „Ach", zegt men; ..Zij past zo prachtig In het landelijk milieu". Maar onze tijd vraagt nieuwe bruggen: De oude hebben afgedaan. Auto's ziet men zwaar beladen. Schepen steeds maar groter gaan. De brug voldoet met meer aan d'eisen. Waar het verkeer van thans om vraagt. En daarom heeft het de provincie Met al haar helpers nu behaagd Een nieuwe brug te construeren. Een brug. die aan de cis voldoet Dat geeft dus aan de autorijders de schippers nieuwe moed. De nieuwe brug zal er dus komen. De brug van ijzer, steen, beton. 't Was half November één-en-vijftig Toen men aan het werk begon. De provincie, de gemeente, t Verkeer te water en te land Drukken op de dag der opening Uit dankbaarheid elkaar de hand Veel herinneringen zijn er. Die 't bestaan der oude brug Jaren zullen levend houden. Toch wenst men haar niet terug. Alleen de ouderen van dagen (Ach, ze zijn niet meer zo vlug). Die daag'lijks toch hun dorp bewand'len, T- u terug G WINDHORST, Weteringpad 7. Ja, die wensen haar i Woubrugge

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5