Italiaanse regering protesteert nu bij de Australische Werklozen willen zekerheid; nog 400 zijn op weg om te demonstreren De Negus geeft les in geschiedenis l'I ETHIO^IA! "7 f Stoutmoedig plan voor Atl. betalingsunie de Belediging van Staatsraad en van Haagse journalist? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 Na de onlusten in Sydney ONDER HET GEROEP van „Wij willen werk, doe iets!" stortten zich Donderdag ruim 300 werkloze Italianen op de Australische politie, die hen belette, het Italiaanse consulaat-generaal te Sydney te bestormen. Zo als wij gisteren reeds in een deel onzer edities al meldden, waren de op standelingen, die met ijzeren staven en stenen waren gewapend, door hun uitzichtloze werkloosheid tot deze wanhoopsdaad gekomen. Kort na het incident heeft de Italiaansé regering er bij Australië op aangedrongen, het probleem van de werkloze immigranten op te lossen en voortaan ongere geldheden te voorkomen. De emigranten, allen tussen de 19 en 25 jaar, hadden zich in de buurt van het Central Railway Station verzameld om naar het consulaat op te rukken. In eerste instantie waren de weinige politie mannen, die dit trachtten te verhinderen, vrijwel machteloos. Een rapport be schrijft het gevecht als „een van de ver schrikkelijkste tonelen uit de geschiede nis van Sydney, waarbij zich een massa hysterie van de rijen der oproermakers meester maakte". Bij tijden verdween de politie, die te genover een meerderheid van tien tegen één stond, geheel in de menigte van de monstranten. Zelfs toen de versterking was gearri veerd, bleef het niet rustig. Want na enige tijd hergroepeerden de Italianen zich en begonnen opnieuw een opmars naar het consulaat. Zij kwamen niet ver, want de politie chargeerde en voor de tweede keer braken gevechten uit. Ook dit keer bleek de politie de meerdere. Vijf demonstranten werden gearresteerd; een groot aantal personen politie zo wel als emigranten werden aan het hoofd gewond. Slechts één persoon een Italiaan moest naar een zieken huis worden vervoerd. De Australische autoriteiten zoeken achter dit alles communistische agitatie, maar dit wordt door de Italiaanse con sul-generaal, dr M. Slmoene, heftig ont kend. Hij betreurt de incidenten, maar de opstandelingen zijn wanhopig, omdat zü geen werk hebben, zegt hij. Zij willen nu óf werk óf onmiddellijk gerepatrieerd worden. Politieke interesse hadden zij Waarom nog geen zilveren guldens en rijksdaalders? In de begroting van het Staatsmunt-| •bedrijf is uitsluitend gerekend op de aanmaak van 50 millioen centen. Dit feit heeft blijkens het verslag van de Tweede Kamer, vele leden de vraag doen stellen, op welke gronden nog niet overgegaan wordt tot de aanmaak van zilveren gul dens en rijksdaalders. Kinderverlamming opnieuw minder Over de week van 19 tot en met 25 October zijn tien gevallen van kinderver lamming aangegeven, waarvan twee in Zuid-Holland (een in Rotterdam en een in Voorschoten). Petroleum en gasolie goedkoper Tengevolge van een daling in de tank- vrachtennotering worden de verbruiks- prijzen van lichtpetroleum met ingang van 3 November met cent per liter verlaagd. Tractorpetroleum wordt 50 ct per 100 liter goedkoper en gasolie 80 cent per 100 liter. niet. En passant voegde hij er nog aan toe, dat nog vierhonderd andere Italiaan se werklozen op weg waren naar Sydney om zich bij de demonstranten aan te sluitenEn tevens, dat de Italianen zouden blijven demonstreren tot een be vredigende oplossing zou zijn gevonden. Betere voorlichting aan R.-K. emigranten Naar aanleiding van de scherpe critiek Het bestuur van de Katholieke Cen trale Emigratie Stichting in Den Haag zal worden gewijzigd, na de ernstige cri tiek onlangs op de voorbereiding van de R.K. emigrant uitgebracht door rector J. van der Hoogte, die als bisschoppelijk commissaris voor de emigratie een ver kenningsreis van drie maanden door Australië heeft gemaakt, zo meldt de VkrL Van deze reis was de rector zeer ontevreden teruggekeerd, gelijk wij on langs uitvoerig berichtten. Hij heeft be halve een bestuurswijziging ook het in het leven roepen van gewestelijke kan toren voorgesteld. Te veel is volgens hem de huidige stichting nog gebonden aan de z.g. standsorganisaties, die ernstig tekort zouden schieten in voorlichting. De taal van de postzegel Amerika eert krantenjongens voor hun dienst aan de gemeenschap (Door O. J. Peelen) TOEN IK, ter gelegenheid, van de 60ste verjaardag van Haile Selassi, zijn verjaardagszegel afbeeldde, wees ik er al op, dat deze „leeuw van Juda" wel als zijn mooiste verjaardagsgeschenk beschouwen zou de inlijving van de voormalige Italiaanse k jlonie Eritrea, bij zijn rijk, als een zekere voldoening van gekrenkt rechtsgevoel, én om de toegang tot de zee, die Ethiopië hierdoor verkreeg. Vlugger dan ik verwachtte, be vestigt een zeer weidse en triomfantelijke Abessijnse serie deze mening. Een vijftal bijzonder interessante zegels Juda waait thans ook langs de zee! uit de grote reeks beelden we af. Interes-; Afb. 4 onderstreept dat nader door de sant, omdat het historische documenten nieuwe landskaart. De belangrijke haven zijn, interessant ook, om de nauwelijks plaats Massawa aan de Rode zee, bij de verholen voldoening die uit de opschrif- Golf van Aden. toegang tot de Indische ten spreekt. De Negus doceert geschie denis, niet zonder enig sarcasme, maar al te begrijpelijk na de vernederende ervaringen die hij opdeed toen hij als balling, door de Italiaanse overval ge dwongen, in Europa tevergeefs trachtte recht te vinden. Toen ook de verzwakte volkenbond geen maatregelen van be tekenis tegen de Italiaanse aanvaller durfde nemen, en de hartstochtelijk voor zijn recht opkomende banneling eigenlijk in zijn hemd liet staan. Hij kan niet nalaten daaraan te herin eren, op afb. 1. We zien de Negus daar op die historische volkenbondszitting te Genève, ha de afwijzing die hij in feite geïncasseerd heeft, zijn diepe teleurstel ling uitspreken, eindigend met de woor den, die als opschrift op deze zegel staan: „God en de geschiedenis zullen zich Uw uitspraak herinneren!", 20 Juni 1936. Deze Negus smaakte ook de vreugde het eerst van alle vorstelijke ballingen zijn bevrijde gebied te kunnen terugkeren. Afb. 2 vereeuwigt het ment, toen op 20 Januari 1941 de Negus de Ethiopische vlag weer hees, terugkeer uit ballingschap. En nu komt afb 3: „God en de historie hebben zich het onrecht van 1936 herinnerd!" De Italiaanse kolonie Eritrea is ingelijfd bij Abessynië en de vlag van de leeuw Succes van Koninklijke Marine Verlorenonderzeeboot binnen een kwartier gevonden Nederlandse schepen hielden in Roompot voor 't eerst een dergelijke oefening BIJ DE NEDERLANDSE ONDERZEEBOOTDIENST zijn tot dusverre geen ernstige ongelukken voorgekomen. Een duikboot blijft echter een betrekkelijk gevaarlijk schip; dat hebben kortelings de rampen bij de Engelse en Franse marine wel bewezen. Om nu op dergelijke ongelukken voorbereid te zijn, is er gisteren in de Roompot, tussen Schouwen en Noord- Beveland, voor het eerst een oefening gehouden in het redden van de be manning van een „verloren" onderzeeër. Honderden marinemensen en verscheidene schepen hebben er aan deelgenomen, en met succes. boodschap „Maboo I". Dat telegram is een voor-alarm. Onderzeeboten moeten namelijk, als zjj gaan duiken, berichten waar z\j dit doen en hoe leng zij beneden zullen blijven. Komen ze naar boven, dan moeten zij dit eveneens melden. Zodra een onderzeër een uur over tijd is, gaat „Maboo I" uit. Maboo betekent: „Maat regelen BU een Onderzeeboot-Ongeval". Is de duikboot na twee uur nog niet bo ven water, dan volgt „Maboo II", het teken om onmiddellijk op te stomen naar de plek waar de boot is ondergedoken. Veel geluk Om zeven uur 's morgens ontving de commandant van de oefening, de kapt.- luit. t. z. A. P. Ferwerda (van de torpe- dobootjager Evertóen) radiografisch de Zestig duikers bij de Kon. Marine De Koninklijke Marine heeft de be schikking over zestig duikers. Deze mannen, allen vrijwilligers, zijn ge- recruteerd uit de stokers, matrozen en timmerlieden der eerste klasse, hetgeen wil zeggen, dat het bonken kerels zijn. Zomer6 zowel als 's winters dalen zij met hun 100 kilo zware duiker pakken het water in. Hun lichaam, hoofd, benen en armen zijn goed in gepakt, maar de handen zijn onbe dekt. Wat levertraanzalf is in de win ter de enige bescherming voor hun handen. Hun zware beroep legt hun geen gouden eieren. In de zomer ontvan gen zij voor iedere minuut onder wa ter een premie van tien cent, in de winter 20 cent. Duiken zij dieper, dan 15 meter, dan worden deze toelagen verdubbeld; op 45 meter geldt een driedubbel „tarief". Zij kunnen met hun pakken tot 60 meter dalen. Een van de gevaren, die aan dit be roep verbonden zijn, is de caisson ziekte, een verlamming in de ledema ten ten gevolge van storingen in de bloedvaten. Deze storingen ontstaan door het luchtdrukverschil. Als mid del hiertegen wordt na iedere duik een „recrompressletank" gebruikt. Gevaren van dieren bedreigen een duiker in onze wateren niet. Hij heeft alleen wat last van grote krabben, die venijnig met hun scharen naar hun vingers happen. Sein „Maboo II" volgde gisteren om acht uur. Terstond kwamen alle schepen in actie, met hun „asdlc" Ingeschakeld, het apparaat waarmee men door het uit zenden van geluidstrillingen onder water de plaats van een duikboot kan bepalen. De bergingsvloot had enorm geluk. Een kwartier na het alarm ontdekte de Queen Wilhelmina een olievlek. Het asdic-appa- raat toonde aan, dat onder die vlek iets zat. Hr Ms Luymes stelde met zijn echo lood vast, dat het de vermiste duikboot moest zijn. Ten overvloede maakte eer andere duikboot, de O 21, met zijn onder- waterseininrlchting contact met de ver miste boot (de Zwaardvis deed als zo danig dienst). Er werd een boel met zwart-gele vlag uitgezet en handgranaten werden in het water gegooid als een sein voor de be manning van de Zwaardvis, dat zij worden opgepikt als z\j via het noodluik wilde ontsnappen. Maar het water was te koud en de Zwaardvis volstond met te bedanken voor de attentie door rookkaars te lanceren. Veel viel er toen niet meer te doen. Om de duikers, die zich aan boord enkele hulpvaartuigen bevonden, ook nog wat te oefenen, liet men hen 's mid dags nog eens naar de Zwaardvis zoeken. Toen zjj het schip gevonden hadden, kon de Zwaardvis boven komen. oceaan, is nu van Abessynië. Het op schrift luidt vol trots: „Ethiopië met haar grenzen aan zee!" Dit is ook het motief afb. 5: De tolbomen aan de voorma lige grens tussen Abessynië en Eritrea zijn omhoog! Ook op het gebied van Eritrea waait de Ethiopische vlag. Het onder schrift zegt: „De weg die naar zee leidt, is vrij!" Ieder weet hoe machtige Amerikanen in nu. vaak hun loopbaan begonnen als krantenjongen. De Amerikanen zijn er trots op! Ze dragen die jongens een goed hart toe. Te hunner eer verscheen een speciale zegel, afb. 6, met het opschrift: ,.In erkentelijkheid voor de belangrijke diensten aan gemeenschap en natie be door de krantenjongens!" Op de :t kranten van de afgebeelde jongen staat: „Busy boys, better boys!" Een hul de aan alle ouderen en jongeren, incluis, ook bij ons, die trachten hulp van een krantenwijk, de gezinsin komsten te verbeteren! Afb. 7, ook van Amerika, memoreert, hoe 500 jaar geleden door Gutenberg de Bijbel voor het eerst gedrukt werd los lettermateriaal (movable type). Links op het zegel een reproductie muurschildering, die in beeld brengt, hoe Gutenberg vol trots aan de vroed schap van Mainz, zijn eerste drukproef toont. Amerika erkent hiermede open lijk, dat de druk van de Heilige Schrift een gebeurtenis van wereldhistorische betekenis was. Jammer dat dit getuigenis verzwakt werd, door het feit, pas tot uitgifte van dit zegel durfde overgaan, nadat Kardinaal Spell- de Opperrabbijn verklaard had den, geen bezwaar te hebben!! We leven weer in de periode der kin derzegels, niet alleen bij ons, ook in an dere landen. In Nieuw-Zeeland versche- reeds, een aantrekkelijk tweetal met de laatste foto's van de leuke Engel koningskinderen: de kleine Prinses Spelende kinderen voor een oud gebouw, zoals de Haagse schilder Wijnand Nuyen die zag in 1835. De begroting van Justitie Pleidooi voor verschoningsrecht van journalistieke werkers Sommige Kamerleden vinden dit oplegging van plicht tot onderzoek-bemoeilijking In het thans verschenen voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over de be groting van Justitie hebben vele leden gevraagd, of de minister voornemens is. de totstandkoming van een wettelijke ge heimhoudingsplicht voor journalisten te bevorderen, in overeenstemming met het door een commissie van de organisatie der Verenigde Naties voor de vrijheid van informatie vervaardigd ontwerp van een erecode. Andere leden verwachtten van een dergelijk wettelijk erkend ver schoningsrecht bemoeilijking van het on derzoek naar gevallen van schending van geheimhoudingsplicht door ambtenaren. Weer anderen meenden, dat ook nu in de practljk van een niet-erkennen van het verschoningsrecht niets terecht komt, aangezien alle journalisten het noemen van zegslieden in strijd achten met hun erecode. Zelfs gijzeling is geen deugde lijk middel om de journalisten tot spre ken te krijgen. De tegenstanders van een wettelijk erkend verschoningsrecht meen- den, dat men van een journalist mag eisen, dat hij gegevens, waarvan hij weet of moet begrijpen, dat ze hem alleen kunnen worden verschaft omdat een ander zijn plicht tot geheimhouding ge schonden heeft, niet publiceert. Doet hU dit toch, dan is het in strijd met het al gemeen belang, hem het recht tot ge heimhouding te geven. Erkenning van het -verschoningsrecht zou, zo luidt het oordeel van deze leden, betekenen, dat de journalist de plicht opgelegd wordt, ge heimhouding van zlin bron te betrachten en tevens de plicht, het onderzoek te be moeilijken In hetzelfde voorlopig verslag wordt ook gevraagd, of minister Donker be reid is, meer dan tot dusver geschiedde, de aanstelling in de rechterlijke macht van ambtenaren, wier carrière in Indo nesië tengevolge van de souvereinitelts- overdracht is gebroken, te bevorderen. Ook aan het naturalisatiebeleid is een afdeling gewijd. Zo willen sommige leden graag inzage van de dossiers van hen, wier naturalisatie-aanvraag zonder na dere motivering is afgewezen. Voorts wordt weer de oude vraag herhaald, of de minister bereid is, een wettelijke geling te bevorderen, tengevolge w: van, evenals in België, voorwaardelijke invrljheidsstelling van een veroordeelde mogelijk is na een termijn van een derde van de straftijd en tenminste drie m den bij een eerste veroordeling en na termijn van 2/3 van de straftijd en minste zes maanden bij herhaling. Ook werd er op aangedrongen, zolang er te weinig cel-ruimte is, nimmer twee mensen samen in een cel onder te bren gen, maar drie, omdat er in een cel-met- twee-man nog al eens wat gebeurt. -.l&C ETHIOPIA ihIHS Expositie duurt tot en met 4 November Zoon van Haagse bakker werd een groot schilder Slechts 26 jaar werd de romanticus Wijnand Nuyen 1813 verblijd met de geboorte van een zoon. die de namen kreeg Wijnandus Josephus Johannes. Als klein kind was Wijnand steeds bezig met tekenen en die kinder tekeningetjes bleken zo goed te zijn, dat vader Nuyen zijn zoon op 12-jarige leef tijd onder leiding stelde van de toen be roemde schilder Andreas Schelfhout. Twee jaar werkte Wijnand Nuyen bij hem, deed er veel inzicht en vaardigheid op en werd ingeschreven bij de Haagse Tekenacademie, waar hij tot 1829 bleef De resultaten van de opleiding waren verrassend, zo zelfs, dat vele Hagenaars graag schilderijen en tekeningen van de jonge Nuyen in hun bezit hadden. In 1829 kreeg hij in Gent de prijs voor het land schap en in 1830 behaalde hij de gouden medaille van de Maatschappij Felix Me ntis te A'dam. Nog datzelfde jaar kreeg hij van hetzelfde genootschap een premie voor een winterlandschap in olieverf. Toen was rfe tijd aangebroken voor kunstreizen en na in Gelderland te heb ben geschilderd ging Nuyen naar Duits land en Frankrijk, niet alleen om i pressies op te doen, maar ook om copiëren o m. naar Rembrandt. Ook België vertoefde Nuyen veel en hij v daar zeer geliefd. In 1836 werd hij benoemd tot lid de Kon. Academie te Amsterdam en werd hij door een tijdgenoot genoemd „de nieuwe parel aan de kroon der Ned. schildersschool" Inmiddels had hij ook een groot aantal leerlingen, waarvan de bekendste zijn Rochussen en Leickert, terwijl onder zijn invloed stonden schil ders als A. Waldorp en Joh. Bosboom. En in 1833 nam zijn vroegere leermeester Schelfhout nog les bij Nuyen. Een doch ter van Schelfhout werd in 1838 de vrouw van Nuyen, doch dit huwelijk zou nog geen jaar duren, daar Nuyen 10 maanden na zijn trouwdag, op 2 Juni 1839, aan tuberculose overleed. Op 7 Juni vond de ter aarde bestelling plaats op de R.K. Begraafplaats te 's-Gravenhage, waar honderden bijeen gekomen waren om de laatste hulde te brengen aan deze nog jonge, maar toch reeds zo grote schilder. uitnemende gedachte ge- de Haagse kunsthandelaar Pieter Scheen om in Panorama Mesdag aan de Zeestraat te Den Haag toonstelling in te richten, waai werken van Nuyen zijn opgehangen. De organisator van deze expositie heeft de waarde van Nuyens werk opnieuw in de belangstelling gezet en niet ten onrechte. Want in Nuyen heeft ons land een zijner bekwaamste en grootste schilders gehad, die ontroerende werken heeft nagelaten. Nuyen was geen pionier, wilde dat ook niet zijn in zijn enorme scheppings drift had hij er zelfs geen tijd voor om over iets nieuws te denken en zocht het dus niet in experimenten Wat hij deed de romantiek van landschap, zee- H" Een groenboek (in de kleur der hoop...) Europa niet langer steuntrekker of D.U.W.-arbeider Berichten van Reuter, van Ass. Press en de New York Times maken melding van een stoutmoedig plan, netweik in het geheim wordt voorbereid door het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid (MS.A.) dat het werk van het Marsnail- plan voortzet. Hierbij moet Europa in staat worden gesteld op eigen benen te i en niet langer steuntrekkei en D.U.W.-arbeider te zijn, terwijl er tevens een einde zal moeten komen aan de reusaohtige financiële offers, die Ame rika jaar in jaar uit voor Europa brengt- Het plan is vervat in een geheim groenboek en houdt de vorming in van Atlantisch reservefonds, een s'.abiil- satiefonds, dat uit dollars zal bestaan. Tevens zal een Atlantische economische raad orde moeten brengen in handel en andere financiële aangelegenheden, ten einde een oplossing te geven voor hel vraagstuk van de herbewapening en de verhoging van de levensstandaard. Een Atlantische raad voor de voortbrenging zal onder leiding van de Atlantische eco nomische raad evenwicht moeten bren gen in de voortbrenging en prijzen van grondstoffen door middel van langdurige overeenkomsten, zodat kartels niet lan ger meer nodig zijn. Om het gehele werk te doen slagen er een einde te maken aan Europa's tekort aan dollars zal het noodzakelijk zijn, de tariefimuren omver te halen. Er zijn voorts nog plannen om een aan bepaaj de regelen onderworpen inwisselbaar heid van dollar, pond sterling en een andere Europese muntsoort tot stand ie brengen. De New York Times merkt op, dat voortzetting van de huidige steunver lening zowel op de ontvanger als op de gever een verkeerde invloed heeft Bij het Amerikaanse ministerie van Finan ciën bestaat echter ernstig verzet 'egen het plan, omdat hierdoor een groot dec. der bevoegdheden van het Internationale Geldfonds zou verdwijnen. Anne, en de charmante Prins Charles (afb. 8-9). Bij de jongste onlusten in Djakarta klonk weer de eis: Ook Portugees Timor bij de Republiek! Maar Portugal laat zich voorlopig nog niet intimideren, en gaat voort, nadrukkelijker dan ooit, met vele nieuwe sierles, zijn koloniaal bezit en zijn recht te onderstrepen. Afb. 10 is er een van 'n reeks van Portugees Timor, met 'n weergave van het „miraculeuze" beeld van St. Franciscus Xavier. P. S. In ons vorig artikel is op de zet terij een regel weggevallen, waardoor bij de beschrijving van de Savonarolazegel enig misverstand kan rijzen. Er behoor de te staan: de markante ascetenkop van Savoranola. de abt van het klooster San Marco te Florence. De ter zake kundige lezer zal dat zelf al wel gecorrigeerd hebben. Interessant in dit verband is nog, dat de gemeenteraad van Florence het beruchte doodvonnis, dat 454 jaar ge leden over Savonarola werd geveld, her- roepen heeft en hulde heeft gebracht aan deze grote Florentijnse hervormer, die het tegen de pausen durfde opnemen. Justitie speurt naar fraude in Haags bankiershuis Drie personen, o.w. een 79-jarige iirmant, in verzekering gesteld Naar aanleiding van klachten over ver strekkende onregelmatigheden bij een Haags bankiershuis heeft de Officier van Justitie mr J. C. Maris, met personeel van de Haagse recherche en ambtenaren van de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst te Amsterdam dezer dagen een onderzoek ingesteld in het kantoor van dit huis De verschillende klachten gaven de officier aanleiding een gerech telijk voor-onderzoek te vorderen Hier op verscheen ook de rechter-commiss8ris, mr J. Rutgers, Na verhoor werden aan gehouden de 79-jarige firmant J. S., de 52-jarige procuratiehouder J. H. en diens echtgenote, de 40-jarige M. B. P. M H Allen zijn in verzekering gesteld. Het eerste onderzoek duurde tot diep in de nacht, waarna de gehele admini stratie in beslag werd genomen Over de aard van de klachten kon men ons nog geen mededelingen verstrekken Het ver moeden gaat uit naar knoeierijen met ef fecten. Het onderzoek in deze ingewik kelde affaire wordt met kracht voortge zet. Nieuwe gouverneur der résidentie Luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territoriaal bevelhebber, tevens bevelhebber van de Eerste Militaire Afdeling, volgt gene- raal-majoor ir M. Tans op. die m.i.v. heden eervol wordt ontheven van zijn functie van Gouverneur der Residentie. Machtig afscheid van gen.- majoor Dürst Britt Met een machtig défilé, waaraan 4000 manschappen deelnamen, is gisteren in Groningen afscheid genomen van gene- raal-majoor H. J. J. W, Dürst Britt, commandant van de eerste divisie en be velhebber van de 4e militaire afdeling. stadsgezicht ondergaan en verbeelden, de schoonheid van een oude molen en de beweging van een marktgezicht ervaren. Het eenvoudige trok hem, niet het gigan tische of heroïsche. De rijkdom van spe lende kinderen schilderde hij voor de armoede van een oud gebouw (zie afbeel ding). Maar over dat gebouw wierp hij dan de gouden glans van het zonlicht als een symbool van de vreugde in dat huis met zulke kinderen. En hoe voortreffelijk wist Nuyen alles te componeren, zowel in zijn stadsgezich ten als in de stoffering van het land schap, steeds in een warme en wel dadige kleur gehouden. De schilderijen van Nuyen zijn vertellingen vol sfeer en harmonie en expressie. Met deze unieke tentoonstelling is een onzer vaderlandse schilders in ere hersteld en 'daarvoor kun nen we niet dankbaar genoeg zijn. Corn. Basoski Sfeer In 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er inl Leesportefeuillehouders richten bond op In Utrecht is een Nederlandse Organi satie van Leesportefeuillehouders (N.O. L.U.) opgericht. Op de vergadering ga ven zich 22 portefeuillehouders op als lid. Voorzitter is de heer A. J. Cupido uit Den Haag, secretaris H. Schol te 's-Hertogen- bosch en penningmeester J. J. Ie Noble te Rotterdam. Per advertentie opgelicht De Haagse politie heeft een twintig jarige jongeman aangehouden, die er zijn beroep van maakte mensen per ad vertentie op te lichten. Hij bood geld te leen aan. Wie daar op reflecteerde, kreeg bezoek van de knaap, die verklaarde eerst inlichtingen over de lener te moe ten inwinnen. Dat kostte f 10. Allen, die betaalden, zagen hun geld nooit terug. Expediteur verduisterde 35 mille Een 52-jarige expeditiechef van een vrachtkantoor uit Rotterdam is door de Haagse politie gearresteerd. De man heeft kans gezien in 2% jaar tijd 35 mille te verduisteren. Vrachtgelden, die in Den Haag moesten worden afgedragen, wer den door de chef niet in de kas gestort; hij stak die in eigen zak. Zwager paste niet goed op Een Rotterdammer, die geregeld zyn zwager bij zich liet oppassen, miste be langrijke bedragen uit een geldkistje. Na twee jaar werd de politie in de zaak ge mengd. De zwager bleek telkens enkele honderden guldens in zijn fietslantaarn te verstoppen. In totaal is f 3300 zoek. De dief heeft er zijn huis mee in gericht Stal familie geld uit telefooncel Bij het zoeken naar een tas met f 3000, die een Amsterdamse bediende in een telefooncel aldaar had laten staan, is de politie terecht gekomen bij een gezin, dat in de nabijheid van de cel woont. Dat gezin heeft plotseling alle schulden be taald en grote aankopen gedaan. De ge zinsleden hebben nog geen bekentenis afgelegd. Welingelichte kringen te Bonn heb ben vernomen, dat WEST-DUITSLAND aan de Amerikaanse im- en exportbank een dollarlening heeft gevraagd voor de aankoop van Amerikaanse vliegtuigen. De Egyptische regering en de on afhankelijkheidsbeweging in de Soedan hebben een overeenkomst getekend, die voorziet in zelfbestuur voor de SOEDA- NEZEN, zonder buitenlandse inmenging. K H K G Kaempt, Groningen. W Spiele, Oldenzaal. AMSTERDAM, 31 Oct. (Gem. Univ.) Bevorderd tot accountant de heer J. Balk, Amstelveen. Geslaagd voor het cand. rech- l Dijk, Hilversum. In artikelen over Westerling Tegen oud-redacteur van „De Vlam" vier weken geëist WEGENS BELEDIGING van de 64-jarige Haagse journalist J. Fabius en van het lid van de Raad van State, dr J. W. Meijer Ranneft, is voor de Amsterdamse rechtbank tegen een voormalig redacteur van De Vlam, F. K., vier weken gevangenisstraf geëist. Aan verd. was ten laste gelegd, dat bij I tijdens de zitting te kennen had geg?v< het (thans opgeheven) socialistische „„Kr, weekblad voor vrijheid en cultuur De Vlam, de heer Fabius beledigd had ir. een artikel „Westerlihg, de reactie b aast verzamelen" en dr Meijer Ranneft in een artikel „Westerlings arrestatie een justi tiële komedie?" De beide zich beledigd gevoelend» personen werden als getuigen gehoord. De heer Fabius, hoofdredacteur van de Nieuwsbrief verklaarde, dat hij zich l.n zijn eer en goede naam gevoelde aan gerand. Verdachte stelde daar tegenover dat hij slechts had willen ageren tegen de Nieuwsbrief, doch niet de opzet had gehad de heer Fabius in persoon te trcf- Wat de heer Meijer Ranneft aanging deze eiste bovendien een schadevergoe ding van ƒ150. In zijn requisitoir zei de rfflcier -an Justitie, dat hij in beide gevallen een voudige belediging bewezen aohtte In het eerste artikel, gericht tegen de Nieuwsbrief en/of de heer Fabius had verdachte o.m. geschreven, dat dit week blad een „super staaltje van geni»p,ge achterbakse laster" was De officier vond het bedenkelijk da: verdach'e dezelfde kensohetslng te zullen gebrui ken, indien hij in de toekomst weer over het blad zou moeten sohrijven. In het andere artikel had verdachte geschreven, dat dr Meijer Ranneft, „in strijd met zijn verplichtingen als amb tenaar enkele maien stukken had prijs gegeven aan de openbaarheid". In een andere zin had hij geschreven: „Herin nert gij u nog de notulen van Lingga- djati?" Volgens de officier wekte dit de indruk, dat de heer Meijer Ranneft bU de ontijdige bekendmaking van deze notulen een vinger in de pap gehad had. Uitspraak 13 November. Russische rechtspraak in Tsjechoslowakije De Tsjechoslowaakse Nationale Ver gadering heeft een wetsontwerp aange nomen tot reorganisatie van de rechts pleging naar het Russische voorbeeld, zo meldt Radio Praag. Het wetsontwerp is opgesteld met behulp van Russische deskundigen. De president van de re publiek zal nu een procureur-generaal benoemen „voor het toezicht op de toe passing van alle socialistische wetten"*

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4