Mr Bolsius 25 jaar voorzitter van de Leidse voogdijraad Raad is en blijve een centrum van Leidens sociale beweging N.Z.H.-jubilarissen in een volle Stadsgehoorzaal gehuldigd Ik heb er niet naar gevraagd, maar ik ben gedreven, zei Luther Diensten in de Lutherse kerk en de Pieterskerk HIM® fW7S TYPEN NIEUWE LEIDSCHE COUBANT ZATERDAG I NOVEMBER 19S2 Niet gezucht, maar genoten Ook de commissaris der Koningin onder de receptiegangers In een lokaliteit van het kantongerecht aan het Rapenburg is gistermiddag het zilveren jubileum gevierd van mr E. J. M. H. Bolsius als voorzitter van de voogdijraad te Leiden. Deze huldiging droeg mede door de aanwezigheid van enkele hoge autoriteiten, mr Bosz namens de minister van Justitie en mr Kesper, commissaris van de Koningin in deze provincie, een bijzonder karakter. In elke toespraak werd de betekenis van het werk van de heer Bolsius in deze kwaliteit duidelijk in het licht gesteld. Mr Goudsmit. secretaris van de voog dijraad, richtte bij het begin van de bij- eenkomst een speciaal woord van welkom I tot de vertegenwoordiger van de minis- r (een hoofdambtenaar van de zevende L, 'eling, waarmee de voogdijraad vaak L maken heeft), de commissaris -oningin in Zuid-Holland, de kanton- rechter te Leiden, de commissaris politie, de inspectrice van de kinderpoli tie in onze stad, mej. mr Zeelenberg, mej. Coebergh, die de heer Bolsius 25 jaar geleden heeft geïnstalleerd. Blok, die in 1927 ook als lid van de raad bij zijn installatie aanwezig Agenda voor Leiden Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., populair concert Residentie-orkest, „Scherts en schoonheid in klanken". Schouwburg, 8 uur: Théatre Hébertot met Polyeucte van Pierre Corneille. Burcht, 8 uur: Het Nieuwe Toneel met Rebecca van Daphne du Maurier. Oegstgeest, Irene, 10 uur v. 10 uur n.m.: bazar kinderpaviljoen Son- nevanck. Zondag Hoogl- kerkhalf 11: Zendingsjeugd dienst, ds Van Achterberg. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Chr. school Hoge Morsweg. 2 uur: opening bazar wijkgemeente Het Mors- kwartier (tot 11 uur). Doelen. 8 uur: genootschap Nederland- En geland, miss M. Babington. Dinsdag Chr. school Hoge Morsweg, 2-11 uur: bazar wijkgemeente Het Morskwartier. Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, half 3: opening bazar (half 3-half 6 en 7-11 uur). Rem. kerk, half 3-5 en 7-10 uur: bazar clubhuis De Sperwers. Schouwburg, 7.45 uur: L.A.K., Les Bal- Iets Janine Chairat. Tentoonstellingen Lakenhal: werken van Willem van der Helm (stadsarchitect, 1662-1675). Stadhuisplein, reizende tentoonstelling Van Juliana tot Juliana (t.m. 13 Nov.). 't Gaat nog al met de werkloosheid in Leiden Op 25 October stonden bij he* Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1773 werkloze mannen, waarvan 220 op D U.W.-objecten waren tewerkgesteld. Een geringe daling in vergelijking met de vorige week veroorzaakt door de aan zienlijke vraag naar arbeidskrachten voor het oogstwerk. Terwijl in de eerste helft van het ]aar de werkloosheid steeds belangrijk hoger was dan in 1951, daalde dit versohil in de laatste maanden geleidelijk en mag verwacht worden dat op 1 November de stand van verleden jaar bereikt weidt. Het aantal ingeschreven vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 25 Oct 16s). Geveilde percelen Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden: Huis met tuin te Leiden, Rijn en Schiekade 56, in bod f3650, koper de heer E. van Starkenburg q.q., te Oegst geest, voor f4000. Een dokter nodig De Zondagsdienst van de hulsartsen te Lelden wordt waargenomen door de dokters Gaasbeek, De Jager, Pleiter, Sneep en Teeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 November 13 uur tot Zaterdag 8 November 8 uur waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. (Advertentie) DENNY MILLER de bekende p: aniste speelt iedere dag (v. a. 1 Nov.) voor U in CAFé-RESTAURANT ,,'t SCHUTTERSHOF" STEENSTRAAT 2 na 6 uur. Familieberichten uit andere bladen OVERLEDEN: H J Wolter. m. kunstschil der, 79 j. Laren N.H.; S de Leeuw, m 75 j. A'dam: A J J Honhoff-van den Hazenkamp. v 69 j. A-dam: J C Dlrks. m. 82 j Heem stede: C Vorstelman-Kersken, v. 77 j. Sant- Brlët, lange tijd secretaris van de raad, de heer Roorda, het jongste oud-lid, en de afgevaardigden van de besturen van verschillende verenigingen, die zich met de gezinsvoogdij occuperen. De heer Bosz verklaarde, dat de minister veel waardering heeft voor de arbeid van de heer Bolsius in de Leidse voogdijraad. Het verheugt de bewindsman, dat er steeds personen worden gevonden, die bereid zijn een positie als deze op zich te nemen. De ontwikkeling van de voogdijraden heeft steeds meer van de voorzitter en de andere leden van de raad ge vraagd. En als de voorgestelde reor ganisatie van de raden haar beslag zal hebben gekregen, zal wellicht een nog groter beroep op voorzitter en leden worden gedaan. Het oudste lid van de voogdijraad, de heer Hoogenboom, gaf vooral een his torisch overzicht. De voogdijraad is ge boren in 1905. Aanvankelijk waren er vijf leden. Vijf jaar later telde de raad er al zeven. In 1912 moest de raad 152 beslis singen nemen, in 1918 140, in 1925 213. in 1927 297 en in 1950 niet minder dan 800. Men ziet dus, dat het werk sterk is toe genomen. Het overzien van de zaken en het geven van leiding bij het zoeken naar oplos singen noemde de heer Hoogenboom vangrijke taken. Taken die de heer Bol sius altijd op hun waarde heeft weten te schatten. Men mag hem daarvoor zee kentelijk zijn, aldus spr. Mej. Coebergh kon verklaren, dat de regering met de benoeming van de heer Bolsius 25 jaar geleden een goede keuze heeft gedaan. Zij prees in het bijzonder zijn helder oordeel en zijn tact. Twintig jaar heeft de heer Briët onder de hamer van de heer Bolsius gewerkt. „Niet gezucht, maar genoten", zei spr. Bij de principiële kwesties kon men altijd tot een behoorlijke uitkomst komen. De heer Briët roerde nog even de in de naaste toekomst liggende reor ganisatie aan. Het eventuele plan om de voogdijraad te Leiden in zijn werkzaamheden te beperken, zou voor onze stad een ramp betekenen, aldus mr Briët. De voogdijraad is en biyft een belangrijk centrum van de sociale beweging in Leiden, Het is zaak, dat de plaatselijke instanties, die hierover iets in het midden kun nen brengen, op deze materie nauw keurig acht geven. Mf Goudsmit had zich afgevraagd, wat de grondslag is voor een goede verstand houding tussen de voorzitter en de secre taris. Er is een bepaling, dat de voor zitter en de secretaris alle stukken, uit gaande van de voogdijraad, tekenen. En dat de secretaris moet volbrengen de op- draohten, hem door de voorzitter van de raad gedaan. Spr. legde er de nadruk op, dat mr Bolsius deze bepalingen „vol maakt prettig" heeft gehanteerd. Hij wist een bijzondere sfeer te scheppen, zowel onder de leden als tegenover het secre tariaat. De laatste spreker was prof. Van Bern- melen namens de verenigingen, die op het terrein van de gezinsvoogdij werk zaam zijn. De heer Bolsius sprak tenslotte eer dankwoord. Later op de middag kwamer. ook de burgemeester van Leiden, jhr mr Van Kinschot, en de wethouder van so ciale zaken, de heer Menken, hem nog gelukwensen. De heer Bolsius mocht verscheidene geschenken in ontvangst nemen. Het personeel had voor een bloe menhulde gezorgd. Tot degenen, die de heer Bolsius gistermiddag kwamen gelukwensen met zijn zilveren jubileum als voorzitter van de voogdijraad te Leiden, behoorde ook mej. Coebergh, die 25 jaar geleden de heer Bolsius heeft geïnstalleerd. „Wat heeft de regering met zijn benoeming een goede keuze gedaan", zei ze. Foto N. van der Horst. Stormachtig applaus voor prachtig programma Voor de mensen, die sinds een jaar bij de N.ZJLV.M. een jubileum vierden, hetzij een 25-jarig of een 40-jarig, was gisteravond het moment gekomen, waarop zU in de grote N.Z.H.-familie gehuldigd werden om hun trouw aan de maatschappij. Een geheel gevulde Stadsgehoorzaal verhief zich, toen het grote gezelschap jubila rissen, waarvoor een grandioos feest was georganiseerd, onder het spelen van de jubileummars door de N.ZB.-harmoniekapel, de zaal doorschreed tot het voor gestoelte. Toen de muziek zweeg, riep de voor zitter van de feestcommissie, de heer A. Hollinga, hun een hartelijk welkom toe. De dag van uw jubileum is voor U heuglijk geweest, aldus de heer Hol linga, en het heeft U daarop niet aan be langstelling ontbroken, maar vanavond huldigen wij u nog eens in ons midden, omdat u dat verdiend hebt. De voorzitter heette ook welkom de vertegenwoordigers van vakorganisaties en de N.Z.H.-kapel. Hij bracht dank hen. die aan de organisatie van de avond hadden meegewerkt. Na hem sprak de heer M. Ockeloen, voorzitter van het jubileumfonds. Deze prees zich gelukkig, alle jubilarissen samen te kunnen zien, vooral, omdat het geen alledaags gebeuren is, dat werkne mers terug kunnen denken aan de dag, waarop zij 25 of 40 jaar geleden bij een maatschappij in dienst traden. Ik hoop, zei de heer Ockeloen, dat U deze avond niet licht zult vergeten. Hij herinnerde er aan, dat het jubileumfonds het vol gend jaar 25 jaar bestaat. In verband daarmee had hij slechts één wens: „allen, die nog bij ons horen in onze kring te zien". Hij bracht ten slotte dank aan de directie en de afdelingschefs voor hun medewerking aan de organisatie van de Als laatste sprak de heer J. J. Jurris- sen, directeur van de maatschappij. Hij betreurde het zeer, dat burgemeester Van Kinschot op het laatste moment verhin derd was het feest bij te wonen, vooral, omdat hij èn als burgemeester èn als commissaris steeds blijken van grote belangstelling voor de maatschappij en haar werknemers geeft. De directeur stelde de aanwezigheid van de commis saris van politie, de heer R. J. Meyer, bijzonder op prijs, juist om de goede ver standhouding, die tussen het politiecorps en de maatschappij bestaat. Hij wenste de jubilarissen nog vele jaren en bijzonder goede levensavond. En daarmee was het officiële gedeelte van het programma min of meer afge lopen. Voortreffelijk geleid door haar dirigent, de heer P. Baart, speelde de N.Z H.-harmoniekapel de handen los voor de eerste applausstormen. De eerste, want er kwamen er meer, toen de Anova variété revue „Humor is troef" in snelle vaart over de voetlichten kwam. schaafd, humoristisch en zeer gevarieerd was dit revueprogramma. De toeschou wers waardeerden het; wellicht nog het meest het optreden van de Rio's, een Wild West trio, dat met gestamp tot toe giften werd gedwongen. En ook de boe rendans van de Vier Osmani's en prachtige pianospel van Cas Rus in het verzoekprogramma. En daar moeten het maar bij laten. Het is niet mogelijk alle genoegens nog eens voor de N.Z.H.- familie op te halen. Een paar trouwe medewerkers hebben gisteren afscheid genomen van de Leidse ambachtsschool. Het waren de heren A. Lucas, leraar, en A. Roodenburg. Hier zijn ze met hun naaste familieleden. De heer Lucas is de derde van rechts, de heer Roodenburg de derde van links. Ir Van Hoek. voorzitter van de am bachtsschool, richtte zich eerst tot de heer Lucas. In zijn jeugd verwierf deze leraar verscheidene diploma's, die hem bij de uitoefening van het meubelma kersvak zeer te stade zijn gekomen. Na aan een meubelfabriek in Zwolle te heb ben gewerkt, werd de heer Lucas leraar aan een ambachtsschool. Dat was in 1912. Niet minder dan 35 jaar heeft hij de Leidse school gediend. Men moet, aldus de heer Van Hoek, wel over bepaalde eigenschappen be schikken om in een zo lange tijd fit Herdenking der Kerkhervorming De herdenking van het begin van de Kerkhervorming is gisteren in Leiden zichtbaar beperkt gebleven tot twee bijzondere diensten, die werden ge houden in de Evangelisch Lutherse kerk en de Pieterskerk. In de Lutherse kerk ging voor de plaatselijke predikant, ds Haan, die tot uitgangspunt voor zijn prediking had gekozen 2 Koningen 6 vers 17: En Elisa bad en zeide: Heer, open toch zijn ogen, dat hij zie! En de Heer opende de ogen van de jongen, dat hij zag: en zie, de berg was vol vurige paarden en wa gens rondom Elisa. Voorganger in de Hervormde dienst was ds Kleer maker, die sprak over Genesis 26 vers 18: Als nu Isaak wedergekeerd was, groef hij de waterputten op, die zij ten tijde van Abraham, zijn vader, ge graven en die de Filistijnen na Abrahams dood toegestopt hadden; en hij noemde hun namen naar de namen, waarmede zijn vader die genoemd had. De kern van de herdenkingsprediking van ds Haan was, dat we Maarten Lu ther niet als een held mogen zien. De predikant herinnerde aan het woord var de Hervormer: „Wy dronken ons biertje de Here God deed het werk". Zó de geest van Luther. Dat is het ontstel lend gewone van het begin van de Re formatie. Luther wist zioh sterk alleen de kracht van de Ander. En die An dere was God. „Ik heb er niet naar ge vraagd, maar ik ben gedreven". Luther heeft het heus niet gemakkeiyk gehad. Stemmen hoorde hü, die hem toe riepen: jy, -klein mannetje, denk je, dat jU alleen wüs bent; meen jü, dat de Kerk n alle eeuwen -het verkeerd heeft? Hy bang geweest voor het leven en voor God. In zyn moeite, strijd en geloof kun nen we onze eigen moeite, onze eigen stryd en ons eigen geloof terugvinden. Gód maakte Luther los van de alge mene gedachte van het eenheidsbeginsel. Zön leven stond onder de hoede van de Schepper aller dingen. En daarom durfde hy te leven. Hfi is een mens, die geleden heeft aan het leven, maar die ook wist, waar hij de kracht om te leven moest vinden. Ds Haan schetste, hoe je als kleine jongen over Luther zou kunnen denken. hem in ieder geval zien als een held, die toch maar tegen die machtige Kerk in opstand durfde komen, die toch maar de pauselijke bul durfde verbran den en voor de keizer durfde verklaren, dat hU niet anders kon doen dan neen zeggen tegen de Kerk en haar dwalingen. De vertoning van een Lutherfilm is nu aangekondigd. Hoe zal de persoon van Luther uitvallen? Zal hü de held van het witte doek zü'n? Wat zal de bioscoop dan mensen trekken. Wat kunnen we heeriyk over Luther dromen en roman tiseren. Enkele vragen stelde ds Haan toen. Heeft Luther met bravour tegenover keizer Karei gestaan? Was het zün be doeling, dat de reactie op zün stellingen zó zou zün? Was hü werkelpk zo moedig, toen hy de bul van de paus in het wierp? Wij hebben het ook wel in leven, dat we anders willen, maar dat we gewoonweg door God gestuurd wor den, zoals Amos, die God achter koeien vandaan haalde en de opdracht gaf: Verkondig Mün Woord. Eén ding was bü Luther geweldig: hü wilde wat hü moest. Hy aanvaardde het even, zoals het kwam. Dèt is evangelisch leven. Dat is leven volgens het: ik ben geborgen in God en daarom vrü. Dat is geloven! Helemaal zondaar zyn en toch door God aanvaard. Wy kunnen alleen frank en vrü en zelfstandig in het leven staan, als we ons met huid en haar God afhankelük weten. Luther wilde niet een wettisch ge doe en hij begeerde ook niet „het goede leven". Hij hield het „leven uit de genade" omhoog. „Als ik telkens angst voel, dan dank ik God, dat ik niet moedeloos behoef te zijn". Hij kwam op een keer thuis, toen hij zijn vrouw in rouwkleren zag zitten. „Maar Catherina, is er wat gebeurd; is er iemand gestorven?" „Ja" was haar antwoord. „Maar wie dan toch?" „Christus is dood". Had men iets er- gers tegen Luther kunnen zeggen? „Mens, je praat onzin!" „Toch niet, want als ik naar je humeurige ge zicht kijk, is Christus dan niet dood?" Toen lichtte er weer iets op in zün leven van strüd en rust, vreugde en ver driet, ongeloof en geloof. Helemaal zon- toch helemaal Gods kind. Zó maar schapen op deze aarde zün e Verspeelde energie CoprrigN e. I. a. Bo* 6 Copenhogen Heer werkt er mee. We zün altüd des Heren. Dat is het grote geheim. „En wü danken God", zo besloot ds Haan zün prediking, „dat hü ons het Evangelie weer gegeven heeft". In deze dienst werden verscheidene Lutherliederen gezongen. Inter Nos on der leiding van de heer L. van Wijn gaarden verleende medewerking. Zalig uit genade „Wegens een hongersnood moest ook Isaak evenals zün vader Abraham het land der belofte verlaten en zyn toe vlucht zoeken in het land der Filistünen", begon ds Kleermaker zü'n prediking. In dit vreemde land ontvangt Isaak het smartelük bericht, dat de Filistünen de waterputten, die door Abraham met zo veel moeite gegraven zün, dichtgegooid hebben. Isaak vindt het land doods en dor terug en zün eerste werk is dan ook de oude putten weer op te graven, die hy noemt met de oude namen, waarmee zü'n vader ze genoemd had. Evenals zün vader wandelde ook Isaak in gehoorzaamheid aan Gods verbonds- belofte en eisen. Hy leefde uit de bron- van de genade, die God aan hem en zün volk gegeven had. Het werk van de hervormers is niets anders dan het op graven van de putten van Gods Woord. In de dagen van de Here Jezus en ook nog daarna, met de uitstorting van de Heilige Geest, liet God de bronnen van Zyn genade rijk stromen. Duizenden heb ben door de betoning van Zün vrije ge nade gedronken van het water des levens. Spoedig bleek echter, dat het ge slacht der Filistijnen niet uitgestor ven was. De putten werden volge stopt met valse lering. Omstreeks 1500 zag het er treurig uit op de vel den van Kanaan. God gaf het aan Luther en andere hervormers, de putten weer uit te graven. De ware schat der Kerk, het Evangelie, kwam weer aan het licht. De arme zondaar wordt zalig uit genade. Deze leer van vrije genade werd weer verkondigd. Vandaag mogen we echter niet rusten op de lauweren der Reformatie. Het ge slacht der Filistünen leeft nog in Rome, in onze Hervormde gemeente, in ons Twee trouwe medewerkers van de Leidse ambachtsschool gingen heen leraar Lucas en concierge Roodenburg Het rood-wit-blauw, dat gisteren aan de gevel van de Leidse ambachts school wapperde, kon eigenlijk de tolk van de stemming achter die gevel niet zijn. Want 's middags werd afscheid genomen van twee trouwe werkers die weliswaar de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, maar die men toch graag nog een tijdje had willen houden. Het waren de heren A. Lucas, leraar, en A. Roodenburg, concierge. De eerste is 35 jaar aan de ambachts school verbonden geweest, de tweede 25 jaar. Die vlag was een hulde aan hun adres. Zij hebben inderdaad veel voor deze school betekend. blyven. Het zou aardig zyn een tentoon stelling in te richten van alles wat de heer Lucas in de loop der jaren heeft laten maken. Ze zou een frappante evolutie te zien geven en er bovendien het bewijs van zyn, dat deze leraar zijn vak zonder onderbreking met grote liefde heeft beoefend. Een boekwerk werd aangeboden. De heer Roodenburg besteedde eerst zyn volledige aandacht aan de planten en de bloemen, zodat hy niet zo lang aan de school heeft gewerkt als de heer Lucas. Hoeveel jongens heeft hij niet wegwys in de school gemaakt- De leer lingen hebben in deze concierge een vriend gezien. Aan zyn eigen jeugd terugdenkend zei de heer Van Hoek, dat de herinnering aan een con cierge sterker kan zyn dan die aan een leraar. Het geschenk voor de heer Roo denburg was een gemakkelyke stoeL De heer Brilman, directeur van de school, verwerkte in zijn toespraak tot de heer Lucas voornamelijk persoonlijke herinneringen. De heer Lucas verstaat de kunst om de lichte kant van het leven niet voorbij te zien, aldus de heer Brilman. Hij heeft zijn taak als leraar uitnemend verstaan. In zyn werk kwa men z'n nieuwe ideeën tot uitdrukking. Bovendien kon hij met de leerlingen goed opschieten. Die eigenschap kan de leraar niet missen. Roodenburg noemde de directeur een goede concierge, omdat hy overwicht over de jongens had. Hy bezit een merk waardige feeling voor het onthouden van namen. Achter het nummer van de schoolpenning zag hy de jongen zelf. Grote aandacht heeft de heer Rooden burg ook gekoesterd voor het onderhoud van de school. Als de deur werd geslo ten, wist men, dat de zaak in orde was. Het werk van de concierge is niet zo eenvoudig als wel wordt verondersteld. Er is immers ook een avondschool. De heer Brilman voelde zich verplicht zich in dit verband ook tot mevrouw Rooden burg te richten. Ze kreeg eveneens een leunstoel. Namens de afdeling Leiden van de Ned. bond van leerkrachten bij het nijverheidsonderwys voerde de heer Van der Valk het woord. Hy bood de heer Lucas het erelidmaatschap van de bond De heer Zwanenburg was de tolk van de vereniging van oud-leerlingen (VOLA). De heer Lucas kreeg een boek van hem en de heer Roodenburg een ets. Tenslotte sprak namens de hout- groep de heer Scheer een geestig woord. En helemaal tenslotte dank ten de heren Lucas en Roodenburg alle aanwezigen hartelijk voor deze wijze van afscheid-nemen. Ze had den er zeker een andere voorstelling van gehad. Een afscheid in de geest van: Zo, hier heb je een wandelstok en ga nu maar rusten. Hierin werden ze tot hun genoegen en dankbaarheid beschaamd. Die vlag aan de gevel ontplooide zich terecht! voorbü te gaan, de genade goedkoop wil len maken. Aan de andere kant kan de genade ook duur maken, door aa volledige verdienste van Christus' Zoen dood te kort te doen. „Hü, die in Gods Woord graaft, leert, dat hij gans melaats is. Alleen de arme, berooide zondaar blüft over. Maar in die arme zondaar heeft God lust gehad. Hü zond Zün eniggeboren Zoon, Die Zy bloed stortte tot vergeving der zonden' zo zei de predikant tenslotte. Na het uit spreken van de zegen zong de Gemeente twee coupletten van het Lutherlied. Advertentie 10 vinger syst. blind rhythm. 4talen (130 letter s' M. .Kill NP grepen p. minuut) Gegarandeerd in 23 maanden klaar. Aanvang dagelyks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL. Plantsoen 65 Telefoon 26558 Broodslijters en de verkoop op Zaterdag Naar aanleiding van het prae-advies an B. en W. op het verzoek van de af deling Leiden van de Ned- bond van broodsiyters, om op Zaterdag tot 19 uur brood te mogen verkopen en af te leve- heeft de Unie voor de voedings- en genotmiddelenbedrijven een schrijven tot de raad gericht. De plaatselyke afdeling van deze Unie drukt hierin haar teleurstelling uit over het feit. dat in deze zaak de bedryfs- die de drie arbeidersorganisaties vertegenwoordigt, geen advies heeft kunnen uitbrengen, omdat zy in het overleg is uitgeschakeld. De afdeling dringt er voorts by de raad op aan, het prae-advies af te wij zen, omdat dit een grote onbillijkheid bevat ten aanzien van het particuliere bakkersbedrijf. Een cliënt zou dan im- tussen 18 en 19 uur op Zaterdag in staat zijn, waren van een broodsiyter te betrekken, terwyl het bakkersbedrijf deze niet kan afleveren. Men spreekt er ten slotte twyfel over uit, of er afdoende controle mogelyk is om vast te stellen, of iemand broodslij- ter is of bezorger. Nieuwe telefoongids voor Leiden en omgeving De nieuwe telefoongids voor Le'den en omgeving is van de pers en reed naar de plaatselyke postkantoren ver zonden ter bezorging by de abonnee' Eén dezer dagen zullen ze dus bij de aangeslotenen worden thuisbezorgd. Ue vorige gids werd in de tweede heif: van September van het vorige jaar aange boden. Vooral in vtrband met de v=' nieuwe aansluitingen en talryke adres- of nummerveranderingan is het ver- schynen van een bijgewerkte rids steel een verheugend iets. Les comédiens de l'êtoile Warneer men de prettigste herinneringen heeft aan een kennismaking is het mogelijk, dat men tegen een tweede ontmoeting een beetje opziet Die kan namelijk risico met zich brengen. Eerlijk gezegd gingen we gisteravond met een beetje angst naar het koetshuis van Oud-Poelgeest, waar ,Les comediens de l'etoile", die hun tweede tournee door ons land maken 'voor het voetlicht kwamen. Het eerste optreden was zó goed ge weest. dat we voor het tweede een beetje vreesden Laten we maar dadelijk zeggen, dat deze vrees ongegrond bleek te Ook nu toonden zy over een uitbeeldend vermogen te beschikken, waardoor de mensen gepakt worden. Men speelt op de man af. met een directheid, waardoor men er niet onder uit kan. Dat is natuurlyk van het grootste be lang voor de boodschap, die het gezel schap te brengen heeft. Het is volks toneel. dat blijkt ook uit de samenstelling van het programma. Wanneer de spelers op hun weg door de wereld in een dorp belanden en de mensen met muziek op wekken om 's avonds naar de voorstelling te komen, dan moet men beginnen er, voor te zorgen, dat de mensen zich niet vervelen en weglopen. Daarom werd ingezet met Molière' ..La jalousie du Barbouille", een erg dwaas ding. gespeeld met een verve een zuidelijk bravour. dat niemand in gaten had hoe groot de kolder was. Daarna weiden de mensen „wakker" gemaakt met „La complainte des Quatre isons", een straat (het kan iedere straat zijn), waar elke vreugde verdwenen is, aar de grauwe misère heerst Heeft men de mensen hierdoor laten voelen, dat er een manco in het leven dan geeft men van de moderne Franse schrijver Hubert Gignou „l'Homme a la corde", de geschiedenis van Judas. Daar moet alles heen dryven. Men speelt het in het gewone alledaagse pakje en zo blijft Judas niet een man van zo lang geleden, maar herkent men de figuur ook eigen leven. Het best is men in de gedeelten, die men cabaretachtig spelen kan. Al waren er ongotwyfeld zwakke plekken, toch is het geheel wel zó pakkend en indringend, dat de boodschap van God. door hen ge zegd, gehoord moet woiden- En wie het hoort, zal ook moeten antwoorden. Bn- Drie jubilarissen bij Leids Ziekenfonds De heren N. Bloemendaal. H. Ouwe hand en W. de Fey, allen employé's van het Leids Onderling Ziekenfonds.' hebben hun zilveren jubileum gevierd. De heer Bloemendaal heeft eerst gewerkt bU de Leidse levensverzekering en het zieken fonds „Hulp der Mensheid" en ging in |93^o?«er naar het Burgerziekenfonds. In 1949 trad hij in dienst bij Ziekenzorg om in 1951. bij de algemene fusie, over te gaan naar het Leids Onderling Zie kenfonds. In 1927 trad de heer Ouwehand als verzekeringsagent in dienst bij het Alg- Ziekenfonds voor Leiden en belandde, via het Burgerziekenfonds en Zieken zorg Amsterdam, eveneens in '51, bü het L.O.Z. De heer De Fey is zyn loopbaan als bakker begonnen by de coöperatie LOz'Uir' °ok bij kwam in '51 bij het In de kring van het personeel ls dit jubileum gevierd; daar werden ook ge schenken aangeboden. In de bestuurs- kring werd 's avonds de huldiging voort gezet. Voorzitter J. J. van Stralen zette de jubilarissen, die allen in de buiten dienst werken, in het zonnetje. Ook hU bood een geschenk aan. Paul Kurpershoek geeft piano-recital Paul Kurpershoek. Haags pianist, zal op Maandag 10 November in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een piano recital geven. Het programma vermeldt werken van K. Ph. Bach. Mozart. Beethoven, Mendelssohn, Chopin en Debussy. (Advertentie). CERED Door een goede verzekering Ken Uw verantwoordelijkheid; laat ons U volledig inlichten en bestaande polissen controleren. Im. NOOMEN RAPENBURG 1 A Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmina M dr v C F Lith en J T de Wispelaere; Neeltje dr v M van der Zwan en A Schetsberg; Jo- hana HdrvHL Kerkvliet en J C Stij laart: Jan C zn v J Klok en A E van Beelen; Hendriekus J zn v A Vink en J Kas; Peter K W zn v P H Ramp en H F Roszner; Jennifer dr v Th J C Schmid en B J Roethenbaugh. OVERLEDEN: M C Bergman hulsvr van Alkemade 32 jr; W E Velthuiisen wed van Roskamp 91 jr: J Reekers huis vrouw van Van den Boom 79 jr; W Zand bergen man 47 jr. -Drie Jaar ma. is vandaag In AVUm «ast tegen de 38-j. schilder j. n. L.. ^„°P..21. M« d« 63-jarige cafèhonde^ J. Meijjenmk in de Staa-lstreet te A'dam met pistoolschoten trof. - DE SCHIPPERSKNECHT, die Woensdag tegeiyk met de 43-Jarigo kapi tein A. Stenssen uit Dreumel op het Hollandsch Diep ls verdronken toen diens schip zonk. biykt thans te zijn de 26-jarige W. A. van D. uit Alpben aan den Ryn. (Advertentie) SCHOENEN en SCHOENREPARATIE m'LÏv 171831 duurder dan in 1939; de fcLTAA-bus kwam van 10 op 12 ets per rit, een verhoging van slechts 20 De keus voor U is dus niet moeilijk. Spaar Uw schoenen en neem de ELTAX

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3