Ondernemer en „arbeider" over medezeggenschap De Christelijke school in al zijn geledingen besproken Over vrije-tijdsbesteding geen algemeen getuigenis Voorkomt; pie Kou! Toch is het zo! nieuwe leidsche courant 2 ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952 Christelijk-sociale conferentie (VI) Moet de werknemer ook mee beslissen over benoeming van bedrijfsleiding? T~\E MEDEZEGGENSCHAP in de onderneming wordt volgende week in sectie II van de Christelijk-sociale conferentie belicht door een ver tegenwoordiger uit de kring van de werkgevers en door één uit de werk nemerskring. Hierover hebben namelijk zowel mr J. Meynen, directeur van de A.K.U. en bestuurslid van het verbond van Prot.-Chr. Werkgevers, als de heer C. J. van Mastrigt, secretaris van het C.N.V., een referaat geleverd. Mr Meynen schetst de grote wijzigin gen, die zich voltrokken in de onder linge verhouding tussen de factoren kapitaal, arbeid en leiding. De moderne aandeelhouder in een eenmaal gevestigd bedrijf kan nauwelijks meer zeggen, dat hij de risico's werkelijk meedraagt. Die risico's worden in feite gelopen door de onderneming als werkgemeenschap, ter wijl de bedrijfsleiding daarvoor de volle verantwoordelijkheid draagt. In de wet op de ondernemingsraden gaat het er niet om dat de factor arbeid toezicht gaat houden op de onderne ming, doch dat zij naast en in samen werking met de leiding de onderneming tot een werkgemeenschap gaat maken. In de grote onderneming wordt niet het eigendomsrecht afgebrokkeld, i tracht de factor arbeid zich naast de lei ding te plaatsen. Men kan onderscheiden tussen mede weten met recht op inlichtingen, mede- beraden en medebeslissen. Een mede beslissingsrecht zou echter betekenen een zich begeven op eens anders verant- woordelijkheidsgebied en mitsdien op eens anders gezagsgebied. Bij belangrijke beslissingen over stopzetting der productie, overplaat sing van het bedrijf e.d. past alleen het vooroverleg, zodat de beslissing eerst valt als ook de bezwaren van arbeiderszijde gehoord zijn. In overhaasting van de medezeggen schap ligt een gevaar, maar hetzelfde geldt als de wetten op dit gebied zo worden uitgehold, dat ze een lege eier schaal worden zonder inhoud. Rechtsgronden De heer Van Mastrigt grondt het recht op medegezeggenschap van de arbeiders in de eerste plaats op de verantwoorde lijkheid, die onverbrekelijk verbonden is aan het mens-zijn. In de tweede plaats wjjst hij op de arbeid als door God de mens geschonken mogelijkheid tot levensvervulling en levensvreugde. Over dit werk behoort de arbeider te kunnen meespreken. Ten slotte wijst hij op het gemeenschapskarakter van de mens. onderneming is een gemeenschap met een gemeenschappelijk doel, doch dit komt pas tot zijn recht als ook de arbei der dit doel kent. Wat betreft de mate van medezeggen schap komt de inleider tot de slotsom, dat de ondernemingsraden de aangewe zen organen zijn voor de medezeggen schap in de dagelijkse gang van zaken. Voor de medezeggenschap in belangrijke gebeurtenissen als sluiting van het be drijf, benoeming van de leiding e.d. zijn andere, nieuwe organen nodig. Ook hierbij zijn de arbeiders betrok ken, want zij riskeren meer dan alleen Koit en Klein De Werkgemeenschap Limburg heeft de regering en de Kamers gevraagd, toch vooral het behoud van het „gecor rigeerde gebied" te verdedigen. De tentoonstelling Vijftig Jaar Wonen, die nu in Den Haag gehouden wordt, is van 2130 November in Leeuwarden te zien. Binnenkort zal een Nederlandse gas turbine proefdraaien, die door vijf grote fabrieken is gebouwd. Een 34-jarige Hilversumse, die op 7 Juli 1951 tussen Hilversum en Amsterdam een 52-jarlge hoofdconducteur van de trein tegen zijn kaak sloeg (hij probeerde haar kaartje af te nemen), is in hoger beroep te' A'dam tot 100 boete veroordeeld; ze moet ook de schade aan 's conducteurs gebroken kunstgebit vergoeden. -ir De Duitse reders rekenen er, op dat het in Rotterdam aan dc ketting gelegde zeil schip Pamir Dinsdag of Woensdag zijn reis naar Hamburg zal kunnen voort zetten, omdat de onderhandelingen over de vordering wel zullen slagen, -ir De boerderij van J. Naus aan de Oirschotaa- dijk bij Eindhoven is gisteren door een defect aan de schoorsteen in de as ge legd. Verzekering dekt de schade slechts gedeeltelijk. Bij Oostkapelle spoelt de zee jaarlijks gemiddeld zes meter van de duinvoet weg. De Duitse bunkers, die een eind in de duinen gebouwd werden, liggen in brokken op het strand. Men wil nu voor 2,8 millioen zestien nieuwe paalhoof den bouwen, waarvoor het rijk vermoede lijk een bijdrage verleent. In het In stituut tot Onderwijs van Blinden te Bussum wordt Woensdag een teleioon- centrale voor blinden in gebruik ge steld. De Centrale van Vak organisaties in Midden- en Kleinbedrijf heeft bij de Tweede Kamer bezwaar ge maakt tegen de achterstelling van het ambacht in het wetsontwerp op de om zetbelasting. -ir In Utrecht is een vereni ging van Fabrikanten van Souvenirs opgericht. Op de jaarvergadering van Octrooigemachtigden is Ir J. H. van Berne gekozen als voorzitter en ir P. L. Hozelzet als secretaris. Werkster vond ring van keizerin Nam Op doorreis van Amsterdam naar Frankrijk vertoefde de keizerin van Vietnam. H.M. Nam Phuong, enkele uren te Utrecht in hotel Des Pays Bas, waar zij ook lunchte. Nadat zij was vertrok- gen, vond een werkster, mej. G. Wouden berg, in de toiletten een kostbare ring van de keizerin. De politie zorgde er voor dat de keizerin nog voor het veer in Culem- borg de ring terug had. geld. Er is geen rechtsgrond aan te voe ren. die deze zeggenschap alleen aan de eigendom toekent. De eigendom wordt niet aangetast en de beschikkingsmacht hetgeen door het geïnvesteerde geld tot stand is gebracht, is sterk verminderd op het ogenblik, dat dit geld uit de par ticuliere in de sociale sfeer werd ge bracht. Kerk-massa-gemeenschap Dr P. J. Roscam Abbing komt aan het slot van zijn betoog over: „Kerk-massa- gemeenschap" tot de drie volgende bon dige conclusies: I. Het Evangelie leidt de mens tot het ware enkeling-zijn voor God, en daarmee :n de ware gemeenschap, de gemeente. De Kerk staat critisch ten opzichte van natuurlijke organische verbanden, tracht deae te kerstenen, en waardeert deze in zoverre zij de mens vooralsnog bewaren voor levens-verdervende massificatie en vereenzaming. II. In de strijd tegen de massa-vorming zijn pastoraat, apostolaat en diakonaat alle drie onmisbaar. III. Daarbij verdient momenteel de grootste aandacht: de gemeenschapsvoi- ming, het vormingswerk voor volwas senen, en de gezinszorg. De heer E. M. van Diffelen, die de opvoeding tot deelneming in het geeste lijke en sociale verkeer behandelt, somt enkele maatregelen op, die naar mening genomen dienen te worden. Op dit ogenblik zou het volgens hem veel belang zijn, indien: a. op hoog niveau een studiegroep werd opgericht om de opvoeding voor sociaal en geestelijk verkeer binnen het terrein van de arbeid nadrukkelijk te onderzoeken; b. de organen van de S.E.R. er Advertentie) zouden kunnen besluiten een commissie te vormen die zich zou bezig houden met| de vraag wat binnen de sociale organi saties aan vormingswerk noodzakelijk is; I c. de vakverenigingen zouden kunnen besluiten zich b.v. door het Instituut voor Sociaal Vormingswerk te laten voorlichten over de mogelijkheden bin nen hun verband vormingswerk te be ginnen naast het gebruikelijke kader- en scholingswerk; d. het rijk, de bedrijven en de sociale organisaties middelen ter beschikk'ng konden stellen voor een breder practisch onderzoek, vooral op het terrein der groepsmethoden. Arbeidsvreugde De studie van dr H. R. Wijngaarden over „Arbeidsvreugde en onze Maat schappij" is een psychologische beschou wing. Aan het slot schrijft dr Wijngaar den o.m.: „De mens heeft geen recht op arbeidsvreugde, evenmin als od geluk. De omstandigheden kunnen zijn arbeids vreugde evenzeer wegnemen als hot ge luk. Hij heeft dat niet in zijn hand. Zo kunnen de omstandigheden mee brengen, dat men staat voor een arbeids taak, die men zelf niet heeft gewild of gekozen. Ook in dat geval kan het er op aan komen, het in deze situatie gelegen leed niet te verbloemen, te vervloeken of te trachten er langs heen te leven, het te aanvaarden en zich desondanks toch ten volle en met echte toewijding aan het leven, dus ook aan die niet ge zochte en niet gekozen arbeid te De erkenning van de medemens vergt echter wel van degenen die bij deze situatie betrokken zijn, het volle begrip voor de hier naar voren komende moei lijkheid en het ernstig streven o leed op te heffen of althans te zachten". Op het Amsterdamse congres Barmhartigheid, handhaving van 't gezag en een eigen stijl van tucht (Van onze Kerknieuws-redacteur.) De Generale Synode der Geref. Kerken heeft gisteren haar tiende zittingsweek in de Maasstad geëindigd. Zij hoopt Maandagavond haar arbeid voort te zetten. Aan het einde van de volgende week gaat de Synode echter voorlopig uiteen. Na de elf zittingsweken, die dan opzitten, onderbreekt zij haar werk tot in het voorjaar van 1953. Gisteren heeft de Synode de gewijzigde conclusies over de vrije-tijdsbesteding aangenomen. De Synode heeft gemeend in dezen geen algemeen getuigenis te moeten doen uitgaan, doch wel heeft zij in haar uitspraak met klem aangedrongen om de prediking en -de pastorale zorg de tot heiligmaking, tot bevordering een echt Christelijke levensstijl te stellen. Hierbij dient zowel gewaar schuwd te worden tegen wettische ge bondenheid als tegen een normloze vrij heidsdrang. Voorts onderschrijft de Synode het oordeel van deputaten, dat er, bij een verantwoorde opvatting van de levens roeping, voor een Christen slechts ge ringe tijd voor vrije-tijdsbesteding, in de zin als in het rapport bedoeld, blijft. De Synode betuigt in het algemeen wel instemming met de conclusies van depu taten, doch zij acht zich niet geroepen over allerlei speciale vragen concrete en algemeen geldende uitspraken te doen. Zij gaat niet verder dan het betrokken (Van onze Amsterdamse correspondent) Het zevende Nationale Christelijke Schoolcongres heeft gisteren in sectie vergaderingen het karakter van de Christelijke school besproken. er het primaire onderwijs (de lagere school en de voortgezette lagere school) sprak de heer P. van Duyvendijk. De Christelijke school is de voortzetting de school der reformatie, waar de onderwijzer zich als Christen ongeremd kan uiten. Zij is de vrije school, waar barmhartigheid wordt aangeprezen. Haar karakter kenmerkt zich door het handhaven van het gezag en in een eigen stijl van tucht. Dr G. Wielenga behandelde het s e- andaire onderwijs (Ulo, H.B S. Gymnasium). De puberteit is hier het belangrijkste verschijnsel. De leraar richte zich op het geweten der leerlin- het zich verantwoordelijk weten tegenover God. Activering en zelfwerk- ;aamheid geven gelegenheid de door Hem geschonken gaven te ontplooien. De leerlingen behoren in onderscheiden vakken oog te krijgen voor Gods won dermacht in de kosmos. Hun ogen moe ten ook geopend worden voor het zon dige in de wereld, waartegenover positie moeten kiezen. De religieuze ming ten slófte betekent niet het be- tredert van een apart gebied, want de dienst van God is de zuurdesem alle schoolactiviteit, waarin de lingen meer op daden dan op woorden van de docent letten De opleiding De derde sectie beeft zich bezig ge houden met de opleiding van het personeel. Inleider was de heer J. W. van Hulst. Ons volk houde op zijn zo nen en dochteren aan de onderwijzers opleiding te onttrekken. Om financiële redenen behoeft dit niet meer te gebeu ren. Het is echter droevig, zeide de refe rent, dat oen onderwijzersgeslacht in de school komt, dat geen weet heeft de spanningen, waaruit de Christelijke school is ontstaan. De kwekeling de vele vragen van thans in het licht van de Bijbel leren zien. Het kleuteronderwijs aldus mej. A. Stoll wil voor de huiselijke opvoeding een steun zijn. De kleuter school is een van de weinige oorden, waar het kind zich volgens zijn natuur, zijn aanleg en behoeften ontwikkelen kan. (Advertentie). Eind volgende week Gerei, synode op reces In prediking moet eis worden gesteld van echt Christelijke levensstijl Voor alle kinderen ook voor die uit andere gezinnen is zij een weg wijzer nhar do Here Jezus, in de eerste plaats door de persoonlijke overtuiging van de leidsters. Voor het buitengewoon onder wijs vroeg de heer P. G. Schreuder aan dacht. Het gelaat van dit onderwijs draagt een trek van leed en zorg. Het is meer dan aangepast cnderricht, het is opvoeding in ontferming. In de Christelijke school voor buiten gewoon lager onderwijs behoort barmhartigheid van Christus tot 'uiting te komen. Nijverheidsonderwijs De heer G. Esmeijer, uit Rotterdam, introduceerde het nijverheidson derwijs als jongste spruit in het Chris telijk onderwijsgezin. Het Christelijk nijverheidsonderwijs, hoewel een kwart eeuw oud, is geen troetelkind. Het werd omstreeks 1900 zelfs door Christen-staatslieden noodzakelijk geacht. Met de Christelijke nijverheidsschool gaat het tegen de ontkerstening van techniek «n gezin. De mens in de fa briek moet hersteld worden. De toe komstige arbeiders moeten de arbeid overeenkomstig de Christelijke lev< beschouwing leren verstaan. Fabrieks meisjes moeten haar latere taak ir gezin begrijpen. Wat in de Chr. lagero school is opgebouwd mag niet in de openbare nijverheidsschool afgebroken worden. Onze jonge mensen mogen niet buigen voor de afgod der menselijke techniek, maar moeten de arbeid leren zien als de ontplooiing van de schepping tot Gods eer. In dit verband bepleitte spr. de uitgaven van Christelijke leer boekjes. In de internationale sectie heeft drs J. Pleiter gerefereerd over het be grip vrijheid in de vrije Evangelische school. De heer H. Lauffs behandelde het onderwerp „Staat en paedagogiek" Na elk der in de secties behandelde oftderwerpen is ruim gediscussieerd. In de Westerkerk te Amsterdam is git- teravond een door de N.C.R.V. uitgezon den Hervormingssamenkomst gehouden. deputaten-rapport met de conclusies ter veging en als leidraad bij de be oordeling van dit probleem bü de ker en aan "te bevelen. Hierna stelde de Synode dë aanbevolen orde van eredienst verder vast. Zij doet een krachtig beroep op de kerkeraden, voortaan naar deze orde de diensten in te richten, aangezien dit de eenheid van het kerkelijk samenleven zal bevorderen en vastheid, regelmaat eenparigheid ook tot het wezen van i liturgische behoren. De Synode houdt Maandagavond i zitting in comité-generaal. Van het erl van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Utrecht (nadere be slissing) J. J. Hietkamp te Rotterdam- Delfshaven. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Katwijk-Valkenburg N. de Bruin te Beverwijk. Doopsgezinde Broederschap Drietal: te Meppel-Assen Groot te Drachten, L. Laurens te Stavo ren en J. J. van Sluys te Den Helder. Uit de Chr. Geref. Kerken Het grootste gedeelte van de Chr. Geref. kerk te Puttershoek heeft het verband met de Chr. Geref. kerken in Nederland verbroken en is overgegaan naar de Oud-Geref. Gemeenten. Een klein gedeelte is gebleven en er zal ge tracht worden met deze kern de Chr. Geref. kerk te Puttershoek voort te zetten. Besloten spreekbeurt van ir Zaiss De spreekbeurt die ir Zaiss Zondag avond in het „Eijkmanhuis" te Drieber gen zal houden, heeft een volstrekt be sloten karakter. Het is noch gebeds- noch genezingssamenkomst en derhalve is er slechts toegang voor genodigden. Nederlanders vinden in Australië een baan De onder de AuatraJlsch-Nederlandse overeenkomst geëmigreerde Nederlan ders zijn de laatste zes maanden in het zelfde tempo als daarvoor en zonder enige stoornis geplaatst, of worden nog geplaatst, zo deelt de Commissaris de Emigratie mede. Een aantal landverhuizers, wier trek in Augustus werd uitgesteld, zal thans op 29 November met do Fairsea uit Amsterdam afvaren. Midden November zal het Australisch- Nederlandse emigratie-programma voor 1953 definitief worden vastgesteld. (Advertentie) Het lied der aethergolven ZONDAG 2 NOVEMBER 1952 Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws 8.15 Gram IKOR: 8.30 Ned. Herv. Kerkdienst 9.15 Kerkmuziek KRO: 9.30 Nieuws 9.40 uur Gram 9.55 Plechtige Hoogmis 11.30 Gram 11.40 Idem 12.15 Apologie 1-2.35 Gram 12,40 Idem 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.10 Amusementsmuziek 1.45 Boekbespreking 2 00 Voor de jeugd 2.30 Kamerorkest en decla mator 3.00 Klassieke muziek 3,30 Causerie op de - - looft U dat?" KRO: 7.45 Nieuws 8.00 Om roeporkest, koor en solisten 9.40 Voordracht 10.30 Gram 10.37 Actualiteiten 10.45 Avond gebed 11.00 Nieuws 11 15—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8 30 Voor het platteland 8 40 Or gel. harp, viool en zang 9.00 Gram 9.45 uur „Geestelijk leven" VPRO: 10.00 ..Geef het door" 10.05 Voor de jeugd IKOR 10 30 Ned Herv. Kerkdienst AVRO: 12.00 Strijkorkest 12.30 ..Even afrekenen. Heren I" 12 40 Gram I.00 Nieuws 1,10 Concert 2.00 Boekbespre king 2.20 Kamerorkest en soliste 3.15 Toneel beschouwing 3.30 Muzikale causerie 415 u. - VPRO 5 00 „Gespr 5 20 „Van het Kerke ir de Jeugd 5.50 Spt.. journaal 6.15 Nieuws en sport 6.30 Piano 6.45 Volki s urm tage 9.05 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel 9.40 Hammondorkest 10.10 Jazzmuziek 10 45 Reis Z.K H Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika 1050 Gram II.00 Nieuws 1-1.15 Reportages of gram 11.25 —12 00 Gram. Engeland, BBC 330 m. 1.10 Critieken 1.55 solist 5.45 Boekbespreking „Fidelio", opera (acte II) 11.52 Epiloog 12 00-0 03 Nie Engeland, BBC 1500 en 2> programma 12.30 Kerkdiensl Gev. programma 2.45 Idem 7 m. 12 00 Gev 1.00 Gram 2. li 3.15 Gev. mu (Advertentie) Lijmt u at met COLLALL ken in een diepe leegte. Daarna gegons, weè- Het is nu vrede. Maar het vaderland ligt in heid, pijn. Een hand, een gezicht. puin, zowel letterlijk als figuurlijk. Het zal op gebouwd moeten worden. Aan de eenheid en verbondenheid waarvan velen alles verwachten, gelooit hij niet. De strijd die komt, kon wel eens zwaarder zyn, dan die gestreden is. Hij heeft „Duurt het niet buitengewoon lang, zuster?" „Oen nee, dat gaat wel vaker zo." „Wel vaker." Dus niet altijd. „Grietje" „Dat vrees ik, maar laat het niet aan moeder merken." Als dan even later mevrouw Harders Riets oordeel vraagt, wordt haar geantwoord, dat een to sterke man als vader natuurlijk een sterkere narcose nodig heeft dan een zwak persoon, dat de laatste maanden dingen gehoord en gezien, hem verloofde. Later werd het Greta, daarna wat die ze droeg, toen ze zich met het daarom een doodgewone zaak is, als hij tijd nodig heeft, om bij te komen. die hem verontrustten. Oorlog demoraliseert en vrouw, vervolgens moeder. Nu is mevrouw Har- „U zult eens zien, hoe kwiek hij morgenmiddag deze krijg heeft te lang geduurd- Er zal met ders weer Grietje. eindiof ?p „Jozef." Ook een naam uit lang voorbije jaren. (Advertentie) VN \n Doe vlug een paar van deze bizondere druppels in elk neus- gat 1 Het verstopte gevoel, dc XB neiging tot niezen verdwi|nen 7A en U voelt zich weer helemaal opgelucht. De kou kan zich fijSijiv niet verder ontwikkelen. jsT'-TÉfe vicks VATRONOL NEUSDRUPPELS krachtige hand moeten worden geregeerd. En niet alleen van boven af in het grote. Van be neden af moet de opbouw komen, de geestelijke opbouw. De jeugd moet worden afgebracht van de kronkelwegen, die ze noodgedwongen leerde gaan. de ouderen moeten terugkeren tot de tucht van Gods Woord, met meer ijver en trouw wil hij zich daaraan wijden, te beginnen in eigen gemeente en dan door woord en geschrift ook in wijder kring. Och en het beroepingswerk moet terdege worden aangepakt. Nu dominee Ekkers' emeritaat een eind aan zijn herhaald ziekteverlof heeft gemaakt, moet er zo gauw mogelijk weer een eigen herder en leraar komen. een met wie het goed zal zijn. samen te werken de zuster. „Dat benauwt zo'n patiënt.' Nee, nee, hij kan nog niet gemist worden. Hetzelfde zei men haar ,toen ze zich over haar God weet dat en zal hem genezen. Hij weet, dat stervende moeder boog. eindigt De kwiekheid valt haarzelf echter tegen. Er Als ze zijn hand vat, drukt hij die, drukt hem js iets in vader, dat haar niet aanstaat. Zijn OEN DE VESTING VIEL D. MENKEyS-v. d. Spiegel Zijn dienaar dc strijd nog niet opgeven kan en „Beter nog zou het zijn, als u nu meneer ver- nog zo graag bezig wil wezen in Zijn dienst voor liet", herneemt de zuster. „Komt u dan om de uitbreiding van Zijn Koninrkijk. „Die meneer Harders lijkt me vreselijk op- gewonden", zegt zijn verpleegster tot de hoofd- vaar,'zuster?' zuster, „zonder spuitje zal hij niet slapen." „Dan moet hij er een hebben." Als hij de volgende morgen naar de operatie kamer wordt gebracht, is Harders rustig. „Houd Gij mijn beide handen met kracht om vat", zingt het in hem. Langzaam, heel langzaam keert de zieke uit het onbewuste terug. Een muur, een plant, een is goed, de zuster herhaalt, dat de dokter tevreden is en, als het haar gelukt, zelf de chirurg te spreken, hoort ze ook niets, dat haar onrust wettigt. „Hij gaat mooi vooruit", is het telkens in de dagen, die volgen. „Mooi vooruit!" Dat hoort hijzelf ook her haaldelijk. Of het waar is? Hij weet het niet. Zijn krachten nemen toe, maar hij houdt een zo vreemd, pijnlijk gevoel. Kan dat enkel van tt - j. .de wond zijn? Die geneest voorspoedig, volgens S'.V „ij, 'M8 de d°kter' A1» hC' niet Va" de W»nd 'S. dan Hij zal het vragen. Hij is geen kind en laat zich niet om de tuin leiden. Hij wil weten, hoe het met hem staat. Nadat hij dit besluit heeft genomen, duurt het nog twee dagen, eer hij het ten uitvoer brengt. „Dokter, zegt u mij nu eens eerlijk, wat ik mankeer." mankeert? Niets. U heeft wat ge- toch geen „Nee, mevrouw! Althans geen groter gevaar „Wat dan we in een geval als dit gewoon zijn. De mankeerd, maar nu bent u aan het genezen." dokter is tevreden." „ik heb de indruk gekregen, dat de operatie Als ze om zeven uur opnieuw hem bezoekt, is tegengevallen is." mevrouw Harders weer „moeder." Toch schijnt „Hoe dat?" nij ook dan nog niet volkomen helder. „Het duurde, dunkt me, heel lang. eer ik weer „Een zware narcose geweest", meent Riet. tot bewustzijn was en ik werd de eerste dagen ii i i. zware operatie'!, zegt met ja, hoe zal ik het zeggen met wat al te grote onderscheiding behandeld." stem. Dan die schaduwen, dat wegzak- Lien. :iek 3 45 Gev. programa 4.30 Gram 5.30 Hoor- spel 6.00 Causerie 6 30 Gram 7.00 „Rouni! Britain Quiz" 7.30 Dansmuziek 8.00 Nieuwi 8.30 Hoorspel 9.30 Community singing 10.01 Lichte muziek 11.00 Nieuws 11.15 Piano 11.30 Muzikale causerie 11.45 Orgel 0.15 Lichte mu ziek 0.35^ Instrumentaal trio 0 56—1.00 Nieuws,' Frankrijk, Nat. Programa 347 m. Klankbeeld 1.00 Nieuws 1.20 Hoorspel Gram 5.40 Idem 3 45 Concert 7.30 Gram Lichte muziek 8.30 Hoorspel 9.30 Gram 9 35 Klankbeeld 10.45 Kamermuziek 11.45—12.00 Nieuws. Brussel, 324 m. 12.00 Hadiojournaal 12.30 Weerberichten 12.34 Gram 1.00 Nieuws l.lf Gram 1.30 Voor de soldaten 2.00 Operamu ziek 4.00 Sport 4.45 Vlaamse liederen 5.00 5.40 Gram 5.45 Sport 3.50 en 6.00 Gram 6 Godsdienstig halfuur 7.00 Nieuws 7.30 Gr; 8.00 Omroeporkest en soliste 9.00. 9.23 T.H. te Delft is hard aan het bonwen (Van onze correspondent.) De nieuwbouw van de Technische Hogeschool in de Delftse Wippolder gaat gestaag voort. Binnenkort zal het eerste gebouw worden opgeleverd, nl. het wind- I tunnelgebouw, dat begin 1953 zal proef- I draaien. Daarna zal de centrale werk plaats volgen. Over enkele maanden. •dt de bouw aanbesteed van de afde lingen metaalkunde, werktuigkunde, toe gepaste mechanica en het resterende deel het gebouw voor werktuigkunde en scheepsbouwkunde. Omstreeks Mei 1953 worden de diensten van het hoofdge bouw naar het scheikundegebouw Julianalaan overgebracht. In het hoofd gebouw blijft alleen de afdeling hand tekenen: de rest wordt voor representa tieve doeleinden gebruikt. Om alle nieuwe gebouwen in de Wip polder te verwarmen, is men begonnen de bouw van een laboratorium voor warmte- en stoftechniek, met twee ketels bunkers voor 1500 ton kolen. Daar komt ook de hoofdaanvoer van de ge meentelijke drinkwatervoorziening, om de waterdruk in de nieuwe T.H.-wijk op peil te brengen. Ten slotte is men ook bezig", een hoofd-transformator-station te bouwen. Nog in leven De uit Dordrecht afkomstige missio naris pater Michaël Kammerer, die vol gens berichten van Papoea's in Augus- en tocht in Nieuw-Guinea ver moord zou zijn, blijkt in leven en goede gezondheid te zijn. Hij is op zijn stand plaats bij de Wisselmeren teruggekeerd. Papoea-dragers, die hem op zijn tocht rond de Wisselmeren hadden begeleid, hebben de valse geruchten verspreid. Toen een groep Inboorlingen op een ge geven moment, met speren dreigend, op het gezelschap was afgekomen, na men de dragers hals-over-kop de benen. Daarna vertelden zij dat de pater was vermoord. Zij hadden een rookwolk ge- welke zij toeschreven aan de ver- branding van het dode lichaam van pa ir Kammerer. Later echter vertelden de dragers dat het „ook wel" een gewone wolk kon zijn geweest. Toen ging men in Hollan- de waarheid van het verhaal twijfelen. Thans kwam het telegram uit Nieuw-Guinea, dat pater Kammerer leeft. Ir J. J. Benedictus, die met pensioen gaat, heeft gisteren in Delft afscheid ge in als bedrijfsingenieur-conservator het scheikundig laboratorium van de T.H. Huisvesting tijdens Britse kroningsfeesten Honderden particulieren ln en om Londen hebben bevestigd dat zij bereid zijn onderdak te verschaffen aan bezoe kers van de Kroningsfeesten in 1953, aldus heeft de British Travel and Holi days Association bekend gemaakt. Onge- mensen zijn door de Associa tion benaderd en verzocht ruimte voor bezoekers van overzee beschikbaar te stellen. Zij zijn thans voor de tweede keer gevraagd en hebben hun bereid heid bevestigd. Bovendien Ontvangt de Association ongeveer 50 brieven per dag isen die gedurende de Kronings periode gasten willen huisvesten. 0.00 Nieuws 10.15. ,1.25—12.( 1.15 Brussel, 484 m. 12 08 Gram 1.00 Nieuws Verzoekprogr 2.30 Gram 4.45 Idem 5.00 Nieuws 5.10 Gram 7.00 Godsdienstig hal 7.45 Nieuws 8.00 Concert 9 00 Gram 10.C Nieuws 10 10 Gram 10.50 Nieuws 11.00 Gram 11.55 Nieuws. MAANDAG 3 NOVEMBER 1952 Hilversum 1, 402 ra. NCRV: 7.00 Nieuws '.13 Gewijde muziek 7.45 Een dag 8.00 Nleui de zieken s.su 10.00 Alt en i Gram 11 15 Gev. progra en tuinder 11.33 Orgel; Sport 8.20 Gram 9.00 de huisvrouw 9 40 10 30 Morgendienst 12.» V< 1 1.00 i 1.45 Gram 2.00 PBHBBBWWBBBÏcert i.oo| :.r Schoolradio 2.35 Gram 2.45 voor ae v: 3.15 Gram 3.30 Idem 4 00 Bijbellezing Pianorecital 5.00 Voor de kleuters 5 15 Voor "e jeugd 5,30 Idem 5,45 Regeringsuitzending Ir L G. M. Jaquet: „Japan als prodi n afnemer voor Zuld-Oost-Azië" 6.00 Ge lengd zangkoor 620 Sportpraatje 6.30 uo 6.45 Engelse les 7 00 "jg ang 7 30 „Volk lf Staat" 7 45 Gev. (Advertentie) 10 05 Strijkorkest en s denking H.00 Nieuws lversum II. 298 n gymnast!; 10 45 Avondovc i 8.45 Gr; J5 Voor de isdadige AVRO: am 8.00 9.00 Morgenwljdln 12 00 Lichte muziek 12.38 Orgel 1 00 Nieuws 120 Dansmuziek 2.00 „Wat gaat er om in de wereld?" 2 20 Gram 2 30 Voordracht 2.45 Cello en piano 3.15 Voor de vrouw 4.15 Gram 5.30 Voor de padvin ders 5.45 Gram 5 50 Militair commentaar 6 00 Nieuws 6.15 Lichte muziek 6.30 Accordeon club 7.00 Muzikale causerie 7,15 Volksliedjes "45 Rcgeringsvltz.: Landbpuwrubrlek 8 00 u - 8 05 „Das Drelmadcrlhaus". operette Niei 9 15 Orgel t i plar Disco :eld vj„.„,-....jemble of Klanl K H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid- Amerika 10 30 Gram 11.00 Nieuws 11.15— 12,00 Gram Engeland, BBC 330 m. 1.00 Rhythmlsche iek 1.25 Gev progra j| ten 2.00 Nieuws 2.1( de scholen 420 C 5 30 Interviews 6 00 Voor de kindei Weerberichten 7 00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 C 7 30 Schots 900 Gev programi jrkest 8 30 Cai 45 Ai 10.00 Nieuws 10.16 1 Engeland, BBC 1500 c I12 00 ..Mrs _.-s Dagboek" 12 15 Voordracht 12.30 Dans- luziek 1.15 Orgel 1.45 Concert 2 45 Voor de inderen 3.00 Voor de vrouw 4.00 Lichte mu- iek 4.45 Dansmuziek 5 15 ..Mrs Dales Dag- oek" 5.30 Hoorspel 7.00 Dansmuziek 7 45 [oorspel 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 „Top f the Form" 9,00 Vragcnbeantwoording 9.30 'erzoekprogra Brussel, 324 m. 11.45 Gram 12 00 Omroep orkest 12.30 Weerberichten 12.34 Voor de landbouwers 12.42 Gram 1.00 Niei 6 00 Franse lei daten 7.00 Ni. king 8.00 'Kaï jzlek 2,25. 3.15. 4.00 ws 5.10 cn 5.40 Gram am 6.30 Voor de sol- i Mortelmans-herden- lis ten 9 00 Gev iek 945 Gram 10.00 Nieuws 10.15 Ham- ondorgel 10.55—11 00 Nieuwe. Brussel, 484 m. 12,03 Lichte muziek 1.00 daterend uit de dagen van Napoleon, dig tegen fabelachtige prijzen aan Amerikaanse millionnairs werd ver kocht. Het bedrag werd in deze uit zonderlijke gevallen bepaald door de vraag wat een zot er voor wilde geven, want in de meeste gevallen was die cognac niet ouder dan u of ik en dat is geen leeftijd, die door bui tenstaanders hoog wordt gewaardeerd. Maar, al werden de Amerikaanse snobs dan lelijk bedrogen, we moeten hieruit niet de conclusie trekken, dat er niet zeer oude wijnen zouden be staan, ook al bevinden, die zich niet in handen van Uncle Sam. De oudst bekende wijn bevindt zich in het wijnmuseum te Speyer. Deze wijn heeft de uitzonderlijke leeftijd van bijna 1700 jaar, maar door gelei delijke indroging is hij zo dik gewor den. dat hij niet te drinken is en meer gelijkenis vertoont met stroop dan De oudste drinkbare wijn ligt opge slagen in de Raadskelder te Bremen en kan het volgende jaar op een ouderdom van drie eeuwen bogen, want hij stamt uit 1653, Ook wanneer men aanneemt, dat deze wijn destijds tot de gewone soort behoorde, die voor een bedrag van 5 cent per glas kon worden uitgeschonken, dan zou toch momenteel een glas van dit edele vocht méér dan 1.8Ó0.000 moeten op brengen, aangezien de simpele vijf cent door de interest van drie eeuwen zich 25 maal verdubbeld heeft. Eén enkele druppel van die wijn, slordig gemorst op het tafellaken, zou een verspilling van enige duizenden gul dens betekenen! Wie zich nu voorstelt, dat de na oorlogse smokkelaars en sluikhande laars zich in de Raadskelder aan deze wijn te goed kunnen doen, vergist zich deerlijk, want deze oude Bremer wijn wordt niet uitgeschonken, doch blijft rustig liggen, teneinde over nóg eens 100 jaar 460,8 millioen gulden per glas te kunnen kosten, waarover een andere dagbladschrijver uw klein kinderen dan weer in verbazing kan brengen. Wanneer aldus een glas wijn de waarde van een slagschip vertegen woordigt, heeft het dan nog zin uw aandacht te vragen voor een mossel van 1000 kilo? Deze diertjes bestaan toch heus! Daarover Maandag. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2