Jlieuu'c fciteffjc (öburant De Franse vuist stoot thans stevig in rood Indo-China door Dinsdag gaat Amerika dan naar de stembus Wist U EATERDAG 1 NOVEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9574 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLA Voor Leiden en Omstreken .Staatoastfcb f« (jhe&ltoeo tnga bert ia tegfjeaspoet" Peru Amerika's Romeins Imperium" Schoten klinken nu overal Langzaam, doch onafwendbaar trekken Unie-troepen naar de vijand op VOLGENS BERICHTEN, die heden in Parijs werden ontvangen, zijn de Franse troepen, die het jongste Vietminh-offensief met een krachtige tegenstoot hebben beantwoord, gisteren door moerasachtig oerwoud verder opgerukt. Na een bruggenhoofd te hebben gevestigd bij Hoeng Hoa, ten N.W. van Hanoi, trekken de Franse Uniestrijdkrachten thans langs de Zuidelijke oever van de langgerekte Rode rivier betrekkelijk snel voorwaarts. In Parijse, militaire kringen is men Iwordt strikt geheim gehouden; er is el- van mening dat, zelfs indien de Fransen leen bekend gemaakt, dat een zeer groot geringe tegenstand van de Vietminh ont- leger in actie is gekomen. De Franse re- moeten, het mogelijk tien dagen zal du- gering wil ook geen enkele mededeling i vóór zy bij hun opmars door dit doen omtrent hpt doel. van het tegen- De drijvende traanfabriek van de Ned. Mij voor de Walvisvaart, de Willem. Barendsz., vertrok van morgen voor de zevende maal uit de Amsterdamse haven. De reis gaat via Curagao, waar gebunkerd zal worden, raar de Zuidelijke szee- Op 2 Januari wordt daar jacht op walvissen geopend. moeilijk begaanbare terrein, hun doelen zullen hebben bereikt. De legermacht bevindt zich nu op ongeveer 100 km van de Vietminh-bevoorradingsbasis Jen Bai en 60 km van het machtige Rode bol werk Jen. De sterkte van de Franse troepen Oefeningen op Zondag zijn niet te vermijden Minister Staf heeft reeds herhaalde malen gewezen op de ernstige bezwaren, welke hier te lande bestaan tegen oefe ningen op Zondag. In 'het internationaal overleg wordt met deze bezwaren ook zo veel mógelijk rekening gehouden, al dus lezen wij in de memorie van ant woord bij de begroting van Oorlog. In dien echter deze oefeningen op groter schaal en gedurende een langere tijds periode worden gehouden, is het niet altijd mogelijk, op Zondag onze een heden niet te doen deelnemen. De minis ter blijft zijn aandacht aan dit vraagstuk schenken, maar is van mening, dat de noodzaak tot versterking onzer defensie zodanig urgent is. dat Nederland zich op grond van het standpunt t.a.v. de Zondag niet aan de vastgestelde oefeningen kan en zal kunnen onttrekken. Amsterdamse optocht in Dusseldorpse straat Mr d'Ailly vraagt gemakkelijker grensverkeer De Nediertondise week in de Duitse Winnienhaveruplaets Dusseldorp zou nie compleet zijn geweest zonder Amster damse dag. Burgemeester d'Aillly is e: gisteren heen-getogen, aan het hoofd van een groot aam-ta-1 hoofdstedelingen er met het muziekkorps van de Amster damse politie. Dit marcheerde gister- midadg over de KönigsaMee, die ge was met het rood-wit-blauw en de Am sterdamse vlag. Door deze ALlee, de voornaamste winkelstraat van Dussel- dorp, reed een lange colonne Amster damse auto's aohter de muziek de stad in. De K.L.M., die deze dagen de Dus- seflüorp&e bevolking op rondvluchten tracteert, luisterde de stoet op met een fraai getooide wagen, vanwaar Neder landse schonen kwistig anjers onder de toeschouwers wierpen. Overigens heb ben onze bollenkwekere in deze Duitse stad voor een uniek bloemenfestijn ge zorgd en ook de gxoentekwekers zijn niet achtergebleven. Burgemeester d'Ailly pleitte aan diner voor vergemakkelijking van grensverkeer. Er was trouwens ad een •voorteken van: de douane had alle formaliteiten terzijde schuivend één der Nederlandse gasten, die zijn pas poort had vergeten, toch doorgelaten. Vandaag werd een Arnhemse dag ge houden. offensief, doch deskundigen zijn ning, dat de actie len doel heeft, de communistische verbindingen af te snij den. De luchtmacht van de Fransen heeft zich, zolang het offensief nu duurt, nog de strijd kunnen werpen, tenge volge van zeer slechte weersomstandig heden. Ten Oosten van de rivier Mekong, tus- n Banam en de Vietnamese grens, wordt hevig gevochten. Stap voor stap trekken de Fransen hier voorwaarts door een muur van communistisch vuur. De fanatieke Vietminh verloor reeds vele doden. Onafwendbaar is de Rode onder gang in dit gebied: langzaam worden de rebellen in een levende cirkel gevat. De Fransen krijgen deze overwinning zeker niet cadeau: soms moeten de man nen tot de hals door het water waden hun tegenstanders te bereiken. Granaat ontplofteman gedood, ander gewond Kind uit sneltrein gevallen en overleden Twee arbeiders uit Apeldoorn, de 23-jariee J. D. en de 31-jarige M. E., beiden in D.U.W.-verband werkzaam op het Kroondomein in Hoog Soeren, von den dezer dagen een onontplofte granaat. Toen zij trachtten het oorlogstuig uit elkaar te halen, kwam het tot ontplof fing. Beide mannen werden ernstig ge wond- D. is aan de opgelopen verwondin gen overleden. Juist op het station te Echt (L.) is gis termiddag een jongetje van vier jaar, afkomstig uit Melik-Herkenbosch, uit sneltrein gevallen. De kleuter werd op slag gedood. Hij had op het balcon gestaan, waarvan de deuren naar buiten openklapten. De vierjarige Maria Broere van de Nesserdijk te Rotterdam, die bij haar moeder achter op de fiets zat, viel gis termiddag van het rijwiel en kwam onder een trekker met aanhangwagen terecht. Het meisje overleed in het ziekenhuis. Op het goederenstatoin van de Ned. Spoorwegen te Haarlem is de 34-jarige A. Melker tussen twee wagens bekneld geraakt. Hij overleed op weg naar het zieke abuis. Een zware, met stenen geleden vracht auto is gistermiddag op de Lunterseweg te Ede geslipt en tegen een boom gere den. De 37-jarige expediteur A. J. de Veer uit Nykerkenveen kwain hierbij om het leven. De expeditietoneoht G. v. Loenen, uit diezelfde plaats, werd ge wond. Prins rust aan Mexico's Golf vóór de reis naar Columbia Vissen en zwemmen in Vera Cruz na een drukke dag in de hoofdstad T>RINS BERNHARD is op zijn goodwill-reis naar Zuid-Amerika vendaag uit de stad Mexico vertrokken en naar Vera Cruz, de grote haven plaats aan de Golf van Mexico, gevlogen. Daar geniet hij twee dagen rust hij zal er vissen en zwemmen alvorens hij Dinsdag verder reist naar Bogota, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse staat Columbia. St Nicolaas gaat met zijn tijd mee De winkeliersvereniging te Dok- kum heejt bericht ontvangen uit Spanje, dat Sint Nicolaas dit jaar niet per boot in Dokkum zal aankomen, zoals andere jaren het geval was, maar per helicoptère, die bovendien het voordeel biedt dat de bejaarde u-eldoener de schoorstenen makke lijker kan. bereiken. Gisteren heeft de Prins in de stad Mexico de nieuwe universiteitswijk be zocht, en het ontwikkelingsplan van de stad voor de aanbouw van goedkope huizen bezichtigd. Hij woonde een polo- wedstrijd bij, dineerde in de Nederland se legatie ter ere van president Alman en ontving de Nederlanders daar. Het privé-leven van de Prins vormde ook gisteren weer stof voor de front pagina van de meeste Mexicaanse bla den. Donderdag werd gemeld dat de Prins na een langdurige douche op zijn hotel kamer zijn ontbijt gebruikt had in een roomkleurige pyama. Het menu was: een glas sinaasappelsap, roereieren en koffie met slagroom (Niet erg Mexicaans, maar de Prins houdt niet van het nationale voedsel in Mexico). De bladen meldden dat de Prins om halfacht opstond on danks de vermoeiende reis die hij achter de rug had. De kamerdienaar vertelde nog dat de Prins opdracht gaf, alleen een costuum en een smoking voor hem uit te pakken en klaar te leggen geen uni formen. De Prins had zijn schoenen niet buiten de deur laten zetten om gepoetst te worden aldus de bladen daar. Vele bladen hebben nieuwe rubriek jes opgenomen, waarin kleine amecdoten het bezoek van de Prins worden Kwart der bevolking dupe van woningtekort Uit een onderzoek is gebleken, dat ln de gemeenten tot 10.000 inwoners het woningtekort 10 pet bedraagt, in de ge meenten tot 40.000 inwoners 13 pet en in de gemeenten tot 100.000 en hoger 17 pet. Gesteld kan worden, dat ongeveer 25 pet van de Nederlandse bevolking dagelijks de grootste nood van deze tijd, het tekort aan woonruimte, aan den lijve onder- Dit onderzoek geschiedde door de com missie voor jeugdzaken van de Katho lieke Volkspartij. Ideaal verkiezingsweet verwacht Beroepswedders in Londen houden het nu weer op Eisenhower ■\E AMERIKAANSE VERKIEZINGEN onder ideale omstandigheden worden ge houden: het meteorologisch instituut te Washington heeft voor het grootste ge deelte van de States mooi weer voor speld. De candidaat, die volgens ers" thans de beste kansen maakt, nog steeds Eisenhower. Londense be roepswedders, die tot gisteren de kansen Ike en Stevenson gelijk aansloegen, hebben nu hun noteringen duidelijk gunste van de ex-generaal gewijzigd. Een vooraanstaande beroepswedder bood weddenschappen aan op een basis tegen 4 op Eisenhower. Een andere manier om Eisenhower de beste kans te geven, heeft de Human Engineering Foundation gevonden: de generaal zou nl. winnen, doordat zijn achternaam langer is dan die v Stevenson. Ter verduidelijking wordt Massale inenting tegen de griep Amerika stelde 200.000 beschikbaar Het is niet uitgesloten, dat de hele Nederlandse bevolking binnenkort de ge legenheid zal krijgen zich tegen influenza te laten inenten op basis van vrijwillig heid. Het Instituut voor preventieve Ge neeskunde te Leiden, het Nederlandse in fluenza-centrum, ontving ter bestrijding van de ziekte f 200.000 uit de gelden van de tegenwaarden van de Marshall-gelden. De Amerikaanse regering was bereid deze gelden te verstrekken omdat jaarlijks vele arbeidsdagen door influenza verloren gaan. Het eerste zullen alle werknemers industriële bedrijven, die zich vrijwillig aanmelden, voor inenting in aanmerking komen. Uit de verkregen resultaten hoopt men dan voldoende gevolgtrekkingen te kunnen maken om vast te stellen hoe een massale inenting van de Nederlandse be volking moet worden aangepakt. Kruidendrogerij vernield Voor f 450.000 schade bij brand in Ommen Twee Groningse boerderijen in vlammen opgegaan Een felle brand heeft gisternacht de kruidendrogerij Anelica te Ommen (Ov.) geheel in de as gelegd. De scnade wordt geschat op ƒ450 000 en door ver- zekeringg edekt. Door de activiteit van de brandweer kon het ketelhuis gehee! en de opslagplaats gedeeltelijk behouden blijven. Tot tien uur 's avonds w verwarmingsmonteurs in het gebouw werkzaam geweest met een lasapparaat. In de provincie Groningen zijn gister middag twee kapitale hoererijen in de as gelegd, een te Ruigezand bij Lauwerzijl en een in Overschild. In Ruigezand was het de boerdrey de heer K. H. Meijer, bewoond door de families J, Rispens en M. Snaak. Twee bij de boerderij behorende landbouw- schuren, waarin zich vrijwel de gehele oogst bevond, gingen verloren. De koeien konden worden gered. In Overschild ontstond brand in de boerderij, bewoond door de heer J- J. Nienhuis. Veel te redden viel er echter niet. Men slaagde er wel in een bij- schuur te behouden. Deze brand is ont staan tijdens de schafttijd van het per soneel, waarschijnlijk door kortsluiting in de electrisch® dorsmachine. bij verteld, dat in 93 pet van de presi dentsverkiezingen in de afgelopen 6C jaren, de candidaat met de langste naam de overwinning heeft behaald. Wij wachten maar liever rustig af, wal de Amerikaanse kiezers er Dinsdag zelf zeggen. New Yorkse beurs vliegt omhoog De New Yorkse effectenbeurs vloog gisteren omhoog in afwachting van overwinning van Eisenhower. Men wacht namelijk een republikeinse winning en hoopt dat die republikeinen in veel gunstiger sfeer zullen scheppen xw het zakenleven van de democraten. In 9ommige gevallen zajo de prijzen met 2 dollars gestegen. Volgens Reuter wordt de vaste stem ming niet in verband gebracht met de verkiezingen. Makelaars zoeken de oorzaak in goede dividenden en winsten m het derde kwartaal Het Ommelandenconflict Stakers verwerpen het ultimatum «Verkoop van fabriek een holle phrase" beschreven. Een van deze rubrieken heeft als kopregel „Bernardioas". ofte wel ..Bernard'jes". Grote order De eerstvolgende maanden zal 35.000 liter Nederlandse likeuren, jenever drygin uit Nederland, ter waarde ƒ175 000, naar Mexico worden sdheept. Nederland zal voor eenzelfde bedrag aam ruiwe katoen en hars uit Mexico afnemen. Er komen nog twee transacties, die een waarde vertegen woordigen van ƒ11 miMioen. DAT het nieuwe tankschip Harold (499 brt) gisteren op de Niéuwe Waterweg ;n het Alg. Vrachtkantoor N.V. te R'dam overgedragen en onmiddellijk daarna zijn eerste reis begon. DAT voor de prijsvraag, die binnen kort ten bate van het Erefonds voor Oud verpleegsters wordt gehouden, enige hon derden geschenken (waaronder een auto) ziin binnengekomen en er thans 72 plaat selijke actiecomité's zijn. DAT het echtpaar J. Hannenberg Drunen te Hengelo Dinsdag zijn 65-j. bruiloft hoopt te vieren. DAT dè Bossche beiaardier Sjef van Balkom is uitgenodigd elke Maandag in November een middagcooncert te geven op het carillon van het Koninklijk paleis te Amsterdam. DAT Nederlanders, die belang stellen ir. de vluchtelingenhulp, gisteren een studiebezoek brachten aan het kamp te Rheine in Westialen. DAT de Groningse wijkverenlging De Helpman telegrafisch bij minister Staf en luit.-gen. Hasselman heeft gepro testeerd, omdat het verkeer tussen het Noordelijk en Zuidelijk stadsdeel gisteren een uur werd stil gelegd i.v.m. het af- scheidsdefilé voor gen.-maj. Dürst Britt. Reorganisatie bij de landmacht V; x.l, Prins Bernhard werd in de stad Mexico ontvangen door president Miguel Aleman, die ook de tentoonstelling Asi es Holanda" (Zó is Holland) opende. President Aleman gaat begin December heen en wordt opgevolgd door Ruiz Cortines. Deze wisseling zal een nieuwe opleving van de internationale handel met Mexico teweegbrengen, zo verwacht men, en daarvan kan ook ons land profiteren. DAT op 20 November de achtste stu- iedag van de Alg. Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) wordt gehouden, ditmaal over kostprijsbereke ningen en inbouw van dieselmotoren. DAT minister Staf overweegt aan militairen bij ambtsjubilea een zelfde gratificatie toe te kennen als voor het burgerlijk rijkspersoneel gebruikelijk is. DAT de 80-jarige kunstschilder-anti quair T- uit Arnhem, die een 54-j. be lastingambtenaar bont en blauw had ge slagen toen deze hem vermaande wegens een geringe deviezenovertreding, tot f50 boete is veroordeeld. DAT met ingang van heden de voog dijraad te Winschoten is opgeheven, zijn gebied bij dat van de voogdijraad van Groningen is gevoegd en deze laatste ge splitst is in twee kamers. DAT de Ned. speelclub Arcadia, waar bij de Belgische politie onlangs een in val deed. gisteren in Baarle-Hertog weer is gaan draaien, maar nu, zoals we reeds aankondigden, om kunstvoorwerpen e.d. DAT vanmiddag in het Gemeente archief aan de Mathenesserlaan te R'dam de tentoonstelling Ons Voorgeslacht van de Zuid-Hollandse Vereniging voor Ge nealogie zou worden geopend. DAT auto's voor de schooltandverzor- ging zijn vrijgesteld van de motorijtui- genbelasting. DAT de prijsvraag voor een hoofdtooi, passend bij het nieuwe Friese dames- costuum, is gewonnen door mej. H. (j. ten Poorten uit Sneek. DAT minister Mansholt gisteren Ber gen (N.H.) bezocht in verband met het protest van de Bergense kunstenaars tegen de aanleg van waterleidingswer- ken in de duinen bij de Verbrande Pan. DAT tot lid van de adviescommissie der Wereldfederatie voor Dierenbescher ming zijn benoemd de Zwitsers prof. dr H. Hediger, dr W. A. Jauch, prof. dr A. Heim, W. R. Corti en dr B. Kobler en de Duitsers dr W. Wüst. DAT jhr mr J. A- de Ranitz uit Bern deze maand in ens land wordt verwacht en eind November als gezantschapsraad naar Cairo vertrekt, terwijl de Ned. Han delssecretaris in Pretoria, J. G. Beek man, niet groot verlof naar ons land is vertrokken. DAT de sous-chef van de directie bui tenlandse dienst op het ministerie van Buitenlandse Zaken, W. J. Leyds, is be noemd tot consul-generaal in Montreal en op 22 December met de Rijndam zal vertrekken. DAT in Enschede op 74-jarige leeftijd is overleden A. Bootsma Jr. een beken de figuur in A.R.-kringen en oud-direc teur van de confectiefabriek Bootsma en Dyks N.V. De Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond heeft het ultimatum van de directie De Ommelanden (de staking uiterlijk 8 November beëindigen of de fabriek wordt verkocht) ronduit verworpen. Het hoofdbestuur van de A.N.A.B. deelde gisteren mee, dat men het dreigen de verkoop van de fabriek nog steeds als een holle phrase beschouwt. Het schermen met een levenslang wacht geld voor de werkwilligen noemt bluf. Na de eis van de procureur vai Ommelanden heeft de advocaat va A.N.A.B. gisteren de rechtbank om veertien dagen uitstel van de behande ling verzocht. De vordering van De Ommelanden is volgens de stakingslei ding onzin. De enige verdienste van deze stap acht men, dat de directie thans toe geeft, dat aan de fabriek een schade van minstens een millioen gulden is toege bracht. Hoe langer de directie weigert de gemaakte fouten ruiterlijk te erken nen, hoe groter de schade voor de aan gesloten boeren wordt, aldus de A.N.A.B. De kantonrechter te Groningen heeft gisteren drie stakende arbeiders fabriek wegens het hinderlijk volgen van werkwilligen veroordeeld tot 20 boete. Er was f50 boete geëist. De drie mannen (J. van B„ E. B. en D. S.) had den de adjunct-directeur Steneker op 15 meter afstand gevolgd met een bord waarop stond: „Hier gaat een onderkrui per van De Ommelanden". Minister onthult: Piet van Staveren vocht tegen landgenoten En De Waarheid maar jeremiëren Men zal zich herinneren, dat van c munistische zijde altijd maar weer hamerd wordt op het vrijlaten van Piet van Staveren, die wegens dienstweige ring een veroordeling achter de rug heeft. In het kader van deze communistische wens paste zelfs het hem geven van een kansbiedende plaats op de candidatenlijst voor de Tweede Kamer, hoewel hy nog lang niet de leeftijd hiervoor had bereikt. In het voorlopig verslag bij de begroting van Oorlog hadden de - communistische leden natuurlijk voor de zoveelste maal om vrijlating van Piet gevraagd. 'sMinisters antwoord is kort en goed: dat wens ik niet te bevorderen, aange zien Van Staveren tot een langdurige gevangenisstraf werd veroordeeld, niet alleen wegens desertie (in Indonesië) ook wegens het feit, dat hy actief tegen zijn eigen landgenoten is opgetre den. De Luchtmacht-malversaties Rijk benadeeld voor bijna 2 ton Hoewel het door de accountantsdienst in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee ingestelde onderzoek de onregelmatigheden by de luchtmacht nog niet is beëindigd, kan de hierdoor het rijk toegebrachte schade reeds benaderend worden vastgesteld op onge- f 190.000. Aldus verklaart minister Staf in zijn Memorie van Antwoord bij de begroting van Oorlog. Een verscherpte controle op de aanschaffende diensten, alsmede een meer met de eisen des tyds overeenkomend magazijnbeheer zullen de kansen op hernieuwde onregelmatigheden verminderen. Overigens zouden de thans geconstateerde onregelmatigheden zelfs intensieve controle niet vermeden zijn, aangezien enkele op winstbejag in gestelde ondernemingen „samenspeelden' met degenen, die malversaties pleegden Deze ondernemingen zijn thans van- leve ringen aan de defensie uitgesloten. (Van een militaire medewerker) ZOALS de krant heeft bericht, wordt op het ogenblik bij de landmacht gewerkt aan een ingrijpende interne reorganisatie. Doel is daarbij de oplei dingsmethoden te verbeteren en een doel matiger gebruik te maken van parate eenheden. Hier mogen wij nog eens de verdiensten van deze reorganisatie uiteen zetten. Reeds lang waren het oefenen in groter erband en opvoering van de paraatheid dringende eisen. Dit was zelfs zozeer het geval, dat de vraag gesteld moest worden, of het wel zin had Nederland belang rijke wapenleveranties te schenken. Wat voor zin heeft het, wanneer vele en kost bare wapenen worden opgeslagen in mo bilisatiemagazijnen? Zullen ze niet op een kwade morgen in handen vallen van parachutisten of zal het niet zo zijn, dat ze niet gebruikt kunnen worden door een mislukte mobilisatie? divisie" (dus geen pantserdivisie) bestaat uit drie regimenten infanterie, divisie-artillerie, een bataljon tanks, pio- ers, geneeskundige troepen enz. Nemen we eens de huidige opleiding onder de loupe, en wel op een kritiek punt. en gaan we eens na, wat er met Jan Huzaar gebeurt. Hij komt op bij de Cavalerie te Amersfoort om opgeleid te worden tot tankbestuurder. Dat duurt acht k negen maanden. Daarby moet hy nog leren manoeuvre ren in eskadrons- en bataljonsverband. Ook moet hij met een groep (ongeveer 11 man) of enkele groepen (peloton) in fanterie kunnen samenwerken. Deze in fanteristen echter worden nu opgeleid in Assen. Arnhem enz., maar niet in Amersfoort. In de tweede helft van de huidige diensttijd van in totaal twintig maanden komen de gevormde compagnieën en bataljons wel eens bij elkaar voor ge zamenlijke grote oefeningen, maar het is te incidenteel, te weinig blijvend dan dat zo werkelijk een goed verband, een een heid kan ontstaan, waarbij infanterie, cavelerie. artillerie enz. voortdurend samenwerken. MEN mag aannemen, dat bij de nieuwe opleiding het Engelse oorlogs systeem en het huidige Amerikaanse op leidingssysteem zullen worden gevolgd. Onze vriend Jan Huzaar gaat dan voor omstreeks vier maanden naar Amersfoort een basisopleiding tot soldaat te krij- i. Na die vier maanden kan hij wat schieten, individueel camoufleren, pio en, kent wat krijgstucht enz., maar in tank heeft hy dan nog nauwelijks ge zeten. Nu gaat Jan in de vijfde maand naar „en soort ..rompdivisie", die b.v. gecon centreerd wordt in kamp Oorschot en omgeving. Bij deze divisie zijn alle wa pens voor de ongeveer 17.000 man aan wezig. Alleen de minder belangrijke functies zijn dan niet bezet. Omstreeks 20 pet mag ontbreken om bij mobilisatie te worden aangevuld. Ook al zou deze aanvulling bij mobilisatie mislukken, dan kan de divisie toch opereren, ook bij oefeningen dus. Vriend Jan krijgt nu de eenvoudigste functie van de vier man in de tank, als er geoefend wordt met infanterie en ar tillerie in groter verband. Daarnaast krijgt hij aparte rijlessen. Zo ontvangt hij een goede gespecialiseerde opleiding als tankman. maar leert hy tegelijk in verband oefenen. NA de vele reorganisaties is deze nieuwe overigens vooral voor het beroeps- personeel weer een bittere pil. Velen zullen voor de zoveelste maal moeten ver huizen. Verhuizen is echter vaak niet mogelijk en dan duurt het van vrouw en kinderen gescheiden leven schier einde loos voort. Voor militairen dient de wo ningvoorziening zo te worden, dat bij overplaatsing een huis van een vertrek kende militair vrij komt. Een voordeel van de reorganisatie is. „at er nu constante oorlogsonderdelen :n de „rompdivisie" ontstaan. Dat betekent een degelijker. meer ervaren leiding. Onder het oude systeem werd Jan Hu- ingedeeld b.v. bij het le Eskadron het 2de Tankbataljon. Dit eskadron werd „opgeheven" op het moment waar op Jan afzwaaide en mobilisabel gemaakt bij mobilisatie met bestaande eska drons tot een tankbataljon te worden gevormd. Thans echter zal het zo worden, dat zodra nr 1 (de tankbestuurder) afzwaait, Jan op de plaats van nr 3 komt enzo voort. Nemen we aan, dat iedere twee maanden een zesde lichting opkomt, dan kan (in verband met het opleidingsver loop) tegelijk een achtste (aan het eind de diensttijd gekomen, met groot verlof gaan. de zal worden gehaald en beter kan worden opgeleid voor zijn oorlogstaak te velde. Dit alles vergt echter méér beroeps kader dan we thans hebben. Dit dient men goed te bedenken. De aanwerving daarvan dient krachtiger ter hand te worden genomen. Al met al achten we de reorganisatie een belangrijke verbetering. Het leger- apparaat wordt zo effectiever en meer gericht op zijn taak Tot dusver was de organisatie te induvidualistisch, te apart in wapens en dienstvakken. Zowel voor het personeel van de land macht als voor de Generale Staf en het Ministerie van Oorlog vraagt de nieuwe situatie dan ook een gewijzigde instel ling. Nu de reorganisatie is aangekon digd. mag deze ook aanwezig geacht Iets zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaai wolkt met aanvankelijk plaatselijk nog regen of mot regen, maar later waarschijn lijk overal droog weer. krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en Noord- West. Iets zachter, voora (Opgemaakt om 10 uur) (Advertentie) Zondag: zon 8.32, op 16.48 u Maandag: zo 9.56, op 17.19 t Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers i

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1