Kastelen en bloemen van rundvet op slagerstentoonstelling Impressies van een leek op 'n bijzon dere expositie in het Sticht Wanneer durven auteurs weer zichzelf te zijn? MET BOWIENTJE in de regen Er komt een ander monument voor de koopvaardij NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 WOENSDAG 29 OCTOBEB 1952 (Van een onzer verslaggevers) ZIJ, DIE DENKEN, dat biefstuk maar biefstuk is en een carbonade voor geen enkele slager een probleem betekent, zijn nog nooit op een sla- gersvaktentoonstelling geweest. Gisteren is in de enorme Beatrix- en Irenehallen van het Utrechtse Jaarbeursgebouw de dertiende Slavakto ge opend en de bijgelovigen, die aan het getal dertien wel eens een duistere, onheilbrengende macht toeschrijven, krijgen in het Sticht weer eens on gelijk. Want ik ben gisteren in Utrecht tot de conclusie gekomen, dat slagers bijzonder gelukkige mensen moeten zijn. Voorgoed ben ik afgestapt van de mening, dat een slager alleen maar een man is, die met een hakbijl botten splijt dan wel onsjes cervelaatworst afweegt. Slagers zijn kunste naars (als zij er de tijd maar voor hebben) en in de oude stad van het edele ambacht, Utrecht, krijgen zij gedurende een week volop gelegenheid, ook de buitenwacht te laten zien, wat vakmanschap in hun eigen ambacht waard is. wacht. Want u geeft toch wel toe, dat U kunt zich wel voorstellen, dat ik, als leek, niet onmiddellijk van de ene verbazing in de andere ben gevallen bij het technische deel van deze slagersvak- tentoonstelling. De hakblokken, koelkas ten, vitrines, platen, messen, worstmo lens, snelwegers en kasregisters, die er te kust en te keur door allerlei firma's uit binnen- buitenland zijn uitgestald, maken op een buitenstaander nu eenmaal geen bijzondere indruk. Niettemin zag ik. dat de vleeshouwers, die uit alle hoeken van ons vaderland naar Utrecht waren gestroomd, met vele vakbroeders uit De- aiemarken, Duitsland, Frankrijk, Oosten rijk, Zwitserland, Finland enzovoort, er wég van waren. Maar voor mij was de gaanderij rondom de hal de plaats, waar ik het slagersambacht-naar waarde heb leren schatten. Immers, aan deze Sla vakto is ook een slagersvakwedstrijd ver bonden en in die competitie hebben de witgekielde heren (en dames) kans ge kregen de scherp geslepen slagersmessen met elkaar te kruisen. Een ogenblik heb ik gedacht „dat ik verzeild was geraakt op een tentoonstelling, ingericht door beeldende kunstenaars en dat ik op die bovenverdieping dus niets te maken had. Doch het was écht waar, ook dit hoor de bij deze grote manifestatie van Neder landse en buitenlandse slagers- U kunt zich wellicht voorstellen, hoeveel mensen er vooral stonden te reikhalzen voor het indrukwekkende, bekroonde 6tuk van een Duitse slager: een sierlijk werk van rundvet. voorstellende kabouters bij vij vers en écht spuitende fonteinen, barok- torentjes met vleesornamenten een lust voor het oog. Sommige slagers blij ken uit vet ware kunstproducten te kun nen toveren, zó mooi, dat zij er nauwe lijks meer smakelijk uitzien. Zij zijn al leen maar prachtig, adembenemend zelfs, maar kunnen toch bij de grootste smul paap geen hongergevoelens meer wakker roepen, omdat die sierproducten niets meer met fijne vleeswaren en andere slagersartikelen te maken schijnen te hebben. Daar staat in Utrecht een licht- flitsende vuurtoren van rundvet en zelfs de radar ontbreekt er niet aan. Mevrouw E. J. M. Miltenburg-Velze- boer uit Weesp doet overigens niet voor haar buitenlandse vakgenoten onder. Zij bouwde van vet een krui wagen en de rode astersdie er in gestoken zijn, blijken ook van vet te zijn al wil niemand dat gelijk ge loven. Denkt u zich dat eens in: kleu rige bloemen, die alleen maar naar reuzel ruiken. Schilderijen hangen er, waarvan slechts de lijst niets met het slagersvak uitstaandp heeft: Oos tenrijkse landschappen, huisjes in de bergen van fijn, gespoten vet. Een bruidsbouquet van vet verbaast .de dames en het Antwerpse beeld van Brabo de heren, omdat men in deze tijd niet meer .zoveel .geduld .ver- In Korea gesneuveld De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 23 October jl. in Korea gesneuveld zijn: 1, De soldaat le klasse F. W. Fama, geboren op 24 Augustus 1931. Hij was gehuwd en afkomstig uit Utrecht. Hij behoorde tot het eerste regiment genietroepen. 2. De soldaat J. W. Gorel, gebo ren op 27 October 1926 Hij was gehuwd en afkomstig uit Dene kamp. Hij behoorde tot het regi ment aan- en afvoertroepèn. (In totaal zijn thans op Korea 92 Nederlanders gesneuveld. Red.) Drs Kohnstamm bij grond wetscomm. Kolen en Staal Di Nederlander drs M. Kobnetaimm, secretaris van het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap, ls benoemd tot vertegenwoordiger van het orgaan bij de assemblee ad hoe en bij de grondwetscommissie. De heer Kohn stamm woonde van Maandag af de ver gadering van deze laatste commissie, due thans Ln Parijs gevestigd is, bij. er geduld voor nodig is, om kastelen en beelden en torens te bouwen van producten uit het rundérlijf. Van een divankussen blijken de gebor duurde figuren niet geborduurd te zijn: het is alles vet, wat de klok slaat. Inder daad, daar staat zelfs een klok vlees: U verwacht ieder ogenblik de j van elf uur.... Ik heb er over gedacht, of deze slagers nog wel thuis horen onder het Bedrijfschap Vee en Vlees en of zij niet beter onder het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kunnen vallen.... Het gewone weik Nu weet ik wel, dat al dezedliïgèn geen overeenkomst meer vertonen met het gekruide worstje, dat u zo graag uit boerenkool opgraaft. Wij gooien nu eenmaal geen vuurtorens en kabouters in de frituurpan. Maar daar gaat het ook Hier demonstreren de slagers verbazingwekkende flair, dat velen hunner méér kunnen, dan worst draaien en gehakt maken. En dat kan goed te pas komen. Want de romantici onder ons, die bovendien over de nodige contanten beschikken, willen, op een hoogtijdag, wel eens zo'n fraai be werkte schotel binnen zien dragen. En de super-romantici verzoeken dan wellicht de slager, voor de verandering van die vleesschotel een dogcnpaleis of Alpendal te maken. Wat zullen de gas ten opkijken Doch hiermee is inmiddels niets gezegd an de tientallen slagers uit Kampen. Den Haag, Rotterdam, Leeuwarden en al die andere plaatsen in Nederland, die op de wedstrijd zijn uitgekomen met ge wone worsten en hammen, winterscho- pasteitjes. Voor hen ook niets dan lof. Bij hun werk begint ons het water in de mond te lopen. Wij bijten wel graag in een smakelijke leverworst, niet in een bruidsbouquet. En ten slotte is het deze zijde van het slagers ambacht, waarmee wij dagelijks te ma ken hebben. De franje van de kastelen, de vetfonteinen en de reuzelbloemen die worsten, daar gaat het om. Dat is onze leeftocht. Soms begreep ik niet, waarom er bij stukje boterhamworst bijvoorbeeld bordje stond: „Eerste prijs". Voor mij, leek. was er niets aan te zien, niets bij zonders althans. Maar een deskundige legde het me uit: het spek moet goed verdeeld zijn, niet alles in het midden niet alles aan het kantje, de worst mag niet los zitten en de smaak moet uiter aard de toets van de fijnproeverscritiek kunnen doorstaan. Ja, deze tentoonstelling geeft ons een goede kijk op het oude gilde van de vleeshouwers. Als u soms van plan bent, als buitenstaander er een bezoek te bren gen, vergeet dan toch ook maar niet eens even binnen te lopen bij de stands voor ingewijden. Daar heeft u de stand Amsterdamse huidenclub. Het velletje de koe is een kostbare aangelegen heid en hier wordt u haarfijn verteld, moet doen, om de runderhorzel te bestrijden: de kwaadaardige wesp, die ln huid van een koe kruipt en het leer onbruikbaar maakt. En dan leest u ln boekje, waarmee u in die stand wordt verrast, dat de voorzitter van de com missie, die deze kwade vlieg bestrijdt, niemand minder Is dan (kan het toepas selijker?) E. J. A. A. Quaedvlieg, direc teur van de veeartsenijkundige dienst in Den Haag. Overigens kunt u als leek beter niet meedoen aan de prijsvraag der firma's. Want, wat zoudt met de hoofdprijs, vijfhonderd meter per kamenten darmen, moeten doen? Doch al met al en nu alle gekheid op een stokje) is deze Slavakto een geweldige manifestatie van de hoge vlucht, die het slagersambacht in Ne derland heeft genomen. Ergens hangt een plaatje van een Oud-Hollands slagersbinnenhuis, waarin een koe beest de hals wordt afgesneden. Op zindelijkheid werd niet gelet en volksgezondheid was nog een erg vaag begrip, dat nauwelijks steun vond bij de slagters. Ja, er is veel veranderd in de loop der eeuwen en het is wel eens goed, openlijk te zeg gen, dat onze slagers om hun hygiëne en vakbekwaamheid onze trots waard zijn, Zó begon het gisteren in Utrecht: langs een haag van toekomstige slagers betreden de staatssecretaris i Economische Zaken, dr G. M. J. Veldkamp en de voorzitter van het tentoonstellingscomité, de heer Th. Cuiper de grote jaarbeurshal, waar honderden slagers uit biri jn- en buitenland hun producten aan het publiek laten zien- Minister geeft vergunning Vrij op Zaterdag na Kerstmis Minister Suurhoff heeft aan de hoof- en van ondernemingen vergunning ver leend het personeel vrij te geven op Za terdag 27 December, de dag na de Ke:6t- dagen De werktijd van 5Vz uur döe ver loren gaat mag in de periode van 1 No vember tot 15 Januari ingehaald wor- laar met niet meer dan een uur per'dag. De vergunning geldt voor ar- beidere van zestien jaar en ouder Waar de hulpzenders voor televisie komen De televisiezender Lopiik zal-, zoals _nen weet, na verloop van tijd over vier huitzenders in Nederland gaan beschik ken. Deze straalzenders zullen in de buurt van Goes, Roermond, Enschedé en Groningen komen. Dc juiste plaatsen zijn nog niet vastgesteld. Op gror.d van internationale afspra ken moeten deze hulpzenders binnen straal van 25 kilometer van de ge noemde steden worden opgesteld. Belgische onderscheiding voor mr J. A. Jonkman D» voorzitter van de Belgische Senaat, Paul Struyé, heeft aan m-r J. A. Jonk- de voorzitier van de Eerste Ka mer, ter gelegenheid van diens bezoek aan Brussel, de versierselen uitgereikt van het grootkruis van de orde Leopold II. Men spreekt al van opvolging De Valera's vertrek weer uitgesteld Na drie oog-operaties in de ooglijders- kliniek te Utrecht, zóu de 70-jarige, Ierse staatsman Eamon de Valera, gis teren naar Dublin zijn teruggekeerd. Op het laatste ogenblik adviseerden de Ne derlandse doktoren hem evenwel voor ae tweede maal voor verdere behande ling in Nederland te blijven. De Valera stemde hiermede in. Politieke vrienden van de premier betwijfelen, of de grijze staatsman nog veel langer de zware lasten van premier en het leiderschap der regeringsgezinde partijen zal kunnen dragen. Reeds maanden vóór De Valera naar Nederland kwam. was hij nagenoeg blind. Alle officiële stukken moesten door een aantal secretarissen aan hem worden voorgelezen. Bij financiële debatten in het Ierse parlement was de premier voor het geven van ingewikkel de, statistische gegevens op zijn geheu gen aangewezen. Deze enorme geeste lijke inspanning bleek een te grote be lasting van zijn sterk gestel. Vast staat, dat De Valera in de afge lopen jaren twee maal wegens grauwe staar is geopereerd; daarna kreeg hij een kwaal, waarvan men aanneemt, dat net groene- staar was (een verharding van de oogbol met blindheid als gevolg. Als eventuele opvolgers van De Valera worden twee leden van zijn kabinet ge noemd. Het zijn de 50-jarige minister voor Handel en Nijverheid, Sean Le- mass, en de 54-jarige minister van Bui tenlandse Zaken Frank Aiken. Beide ministers hebben een groot aandeel ge had in de Ierse vrijheidsstrijd. Raadsbesluit geschorst Koper toch niet strafbaar bij wetsovertreding? Een verordening van de gemeenteraad varn Den Bosch, waanbij in geval van overtreding der wi-nkeM-uitingswet niet a-lieen de winkelier, maar ook de koper strafbaar wordt gesteld, is door de Kroon geschorst tot 1 April 1953. Dit is gebeurd in afwachting van de resultaten van het onderzoek naar de vraag of deze verordening in strijd met de wet of -het algemeen belang is. Bezoldiging ambtenaren sterk gewijzigd In Staatsblad 497 is gepubliceerd een besluit tot wijziging en aanvulling van Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren. Dit besluit brengt her ziening van een aantal functies in Rijks dienst, die in de loop van de tijd naar waarde zijn gewijzigd, mede door reor ganisaties van bestaande en oprichting van nieuwe diensten. Generaal-majoor Kok nam afscheid van Genie In de Willem I Kazerne in Den Bosch heeft generaal-majoör J. Kok gisteren afscheid genomen van het wapen der Genie, daar hem per 1 November a.s. eervol ontslag is vei'leend na een lang durige dienst. Generaal-majoor Kok was inspecteur der Genie en tevens directeur Gebouwen, Werken én Terreinen Onder zijn leiding werd o-a. in korte tijd het kamp Wittenberg gebouwd, dat lege ringsruimte biedt voor 3000 man. Als zijn opvolger wordt genoemd kolonel J. de Wolf. De vraag dient gesteld Over de wederzijdse opvoeding van schrijver en lezer (of hoorder) WIE HET IN ONZE TIJD nog waagt te betogen, dat een schrijver een opvoedende taak heeft, loopt de kans uitgelachen te worden. Al meer en meer heeft men op dut gebied het kind met het badwater weg-gewonpen. We weten het allen: de zoetelijke lectuur van de 19de eeuw is ouderwets geworden er. een groot deel er van kunnen we met de beste wil van de wereld thans niet meer lezen. Vele schrijvers uit die tijd aetten als het ware een stempel op hun boeken met de woorden: „Let op, ik ga u stichten". De Genestet zegt a-1 in één van zijn „Leekedlchtjes": Wat zich als stiohtlij-k aan komt melden, Stidht ons maar zeiden. Wilt gij mij stichten, och, voortaan, Och waarschuw niet, ma-a-r grij.p mij aan! Hij voelt dus reeds duidelijk wat ei aan de schone letteren van zijn d'agen ontbrak. Ma-ar, -helaas, nu zijn wij i-r ander uiterste verval-len en wij menen vaak dat een boek niet deugt, ómdat enige stichting of lering in- zit. Het komt mij voor. dat dit een even erge dwaling ls als de negentiende-eeu-wse zucht tot xedepreken. Ja. de slinger is zelfs zeer ver in- de andere richting gegaan. Men kan haast geen boc-k van de laatste jaren mee: lezen of er staat iets pikants in. En dit schijnt nodig te zijn om het publiek te pakken. Liefst wat gewaagde avont op geslachtelijk gebied en als deze over het boek is uitgegoten, dan- schijnt de rest er niet zo veel toe te doen. Ik een aantal gevallen van dit tragische verschijnsel kunnen opnoemen, maar ik heb over en-kele boeken van drit soort al uitvoerig geschreven en ik kan dit dus hier nalaten. Er is echter duidelijk uit het boven staande af te leiden, dat het publiek wel degel ijk invloed kan uitoefenen op de sohrijveis. Laten we de zaak duidelijk zien: Ook een auteur k-an niet va-n de wind leven en zijn boeken moeten dus kopers vinden, anders gaat het mis met zijn levensvoorwaarden. Tot op zekere hoogte sohrijft dus de auteur wat zijn publiek wenst. En daarin nu ligt de op voeding diie dit laatste hem geven k-an. Wat het mooiste in deze venhouding blijkt, is dat de opvoeding die het pu bliek aan de auteur geeft, tegelijkertijd zelfopvoeding wordt. Want n-iemand lesst ongestraft maar aldoor boeken, iv-an de zedelijke waa-rde laag staat, vaarin zelfs zedelijke waarden met voeten -getreden word):n. W-at hier betoogd, is ten opzichte van de wederzijdse invloed van schrijver en lezer, geldt in even h-oge -ma-te voor die in voordrag-er en hoorder. Deze opmerking maakte ik, toen ik bij het begin van de Haagse Kuns-tmaand' (let u op dit: Kunst!) een voordracht van Godfried Bomans hoorde. H-ij zoü spreken over de -humor in de Neder landse Letterkunde. Ik meen dat dit een zeer scherp omlijnd onderwerp is dat hier dus geen afdwalingen mogelijk zijn, tenzij.... het publiek zijn taak begrijpt en deze eist. En omdat een Engelsman eens gedicht heeft, dat de natuur ons altijd wat te zeggen heeft, in welke vorm zij ook ons verschijnt, omdat volgens een oud Chi nees spreekwoord de verhouding van mens en natuur is als die van een kind tot zijii moeder en de mens daarom als een goed kind op geregelde tijden zijn moeder moet opzoeken, omdat dit spreekwoord, mocht het niet van oud- Chinese afkomst zijn, vermoedelijk uit mijn eigen gedachtenwereld is opge klommen doch nochtans helemaal niet qek bekeken is, omdat ten slotte de haard per ongeluk aan het branden ge gaan was alsof de kolen een daalder per mud kosten en in de kamer een tempe ratuur heerste, waarin een biefstuk zich het gemakkelijkst laat braden, stelde Bowientje gistermiddag voor eens een flink eind te gaan wandelen. Over onze goede stad hing een grauwe lappendeken, met hier en daar een plekje blauw aan de horizon. De mensen, die net onder dat blauwe plekje woon den, boften, want daar priemde de zon doorheen. Maar in Leiden was het mis. Het droop maar, uit die grauwe lappen deken. Kleine, miezerige druppels, die doelbewust op de toch al doorweekte stad neerplensten. Op het Utrechtse veer waren enkele annen in glimmende oliejassen bezig •n beurtschip te lossen- Grote balen, die haastig van onder grote zeilen wer den weggeliesen en in grote vrachtwa gens werden neergelaten. „Da's geen doen zo", zei één der man nen, z'n doorweekte en losgeraakte siga rettenpeuk driftig in het water spuwend. „Goed weertje om een erfenissie te delen, meneer", zei hij. „Al was het maar een ton of drie". Waarop Bowlentje beweerde, dat zij zich in staat voelde om onder alle om standigheden een dergelijk karweitje op te knappen. In de regen en by dertig graden vorst. Bij stormweer en als het tweehonderd graden in de schaduw is. Zittend, liggend, hurkend en desnoods hangend. Terwijl het nog niet eens drie ton behoefde te zijn- Met één leuk klein tonnetje zou ze ook al genoegen vemen, zei ze. Zo is Bowlentje. Altijd beschei den. En gauw tevreden. Maar omdat we weer en wind niet waren gaan trotseren om over gezel schapsspelletjes als erfenlsslcs delen te praten met lossende en ladende man nen, namen we afscheid van de druipen de stadgenoten en togen wi) Breestraat- waarts En omdat Leiden nu toch eenmaal z'n sombere regenkleding had aangetrok ken, had gemeentewerken voor de aar digheid tevens maar eens onze mooie hoofdstraat opgebroken. Er waren veel mannen, die op hun knieën over de klinkers kropen; er was veel modder en veel geharrewar met verkeersstoppingen en er was een agent, die een elegant nummertje diri geren weggaf, zodat het uiteindelijk llemaal nogal meeviel, met die opstop pingen. Tegenover 't stadhuis stond een een zame meneer doorweekt op een tram te wachten. Maar Bowlentje, altijd roman tisch, zei dat hij op z'n geliefde wachtte. „Ich steh' im Regen, und warte auf dich", neuriede ze. „Je moet toch wel veel van mekaar houden", fantaseerde ze verder, „om je afspraakplaats niet te verlaten, terwijl het pijpestelen giet. Straks komt ze aantrippelen en dan gaan ze, stijf gearmd vaar de Turk of waar ze in een stil hoekje een klein- koffie gaan drinken, en hy stiekem de druppels van haar neusje veegt". Op dat moment lcwam een andere eneer aanlopen. En de eerste meneer •i hatelijk: „Zo, is meneer daar einde- }k 'k Sta hier zo'n beetje wortel te schieten!" En toen ik fijntjes lachte om in de in- ngestorte poëzie van dat Bowientje m me, snoof ze verachtelijk:: „Bah, wat zijn jullie kerels toch naarlingen!" Nou vraag ik u Op het Rapenburg liepen enkele stu denten in camouflagejassen. Hun rug gen stonden bol van de wind, die er i een plaatsje onder schijnt te t'in- den. Bij de academiepoort troonde Dirk van Egmond op de bok van zjjn koets- Z'n paard stond somber naar z'n eigen beeld in de glimmende straatstenen te kijken. Een professor, met gevelde para plu. liep haastig door de poort naar bin nen. en achter het hek, in de hortus, stond een half uitgeklede beuk ver dwaasd z'n kale takken als wanhopig naar de nog steeds grauwe hemel uit te strekken. Wij dwaalden maar zo wat verder. Langs de Witte singel, waar een onbe leefde automobilist met onbetamelijke snelheid modderspatten naar alle kanten uitdeelde, zodat Bowientje angstig haar nylonbenen achter mijn mannelijke ge stalte verborg, elke keer als er zo'n maniak in aantocht was. De winter was nog steeds vergangen, volgens de stadhuistoren, en terwijl wij langs Het burgemeestershuis Hepen, druppelden de ongemotiveerde vrolijke tonen van het carillon tot ons door. Via een rustiek bruggetje kwamen we weer op het Rapenburg terecht, waar juist veel gerucht was van de leerlingen der spinazie-academie oftewel huis houdschool die juist hun school had den verlaten. En het regende alsmaar. De trams waren propvol en de café's maakten goede zaken. The day is cold and dark and dreary; It rains, and the wind is never weary*) neuriede Bowientje, die overal passende versjes bij weet. Bij de Blauwpoortsbrug stonden, on danks de bezwarende omstandigheden, vier oude mannetjes. En terwijl de drup pels van hun petten op de straat tui melden, praatten ze en spuwden ze. Mooie gebogen stralen tabakssap, die met een kunstige boog in het Galgewa ter terecht kramen. Het laatste plekje blauw was van de hemel verdwenen, en het werd met de minuut somberder. In de winkels waren de lichten aan. „Arme winkelbedienden", mompelde ik. „Waarom?" wilde Bowientje weten. „Wel,", zei ik, „omdat de winkelende vrouwen nu helemaal geen haast hebben om uit de winkels weg te komen. Het is daarbinnen gezellig en warm- En buiten is-het koud en nat. Over één paar kousen doen ze vanmiddag gerust een half uur". „Jij bent niet goed wijs", zei Bowlen tje. „Kijk daar maar eens". En ze wees naar een sigarettenwinkel, waar vier mannen vóór en de eigenaar achter de toonbank gezellig stonden te kletsen. i „Beter dan dat ze ln een café zitten", zei ik listig. En daar had Bowientje toch let van terug. In de Haarlemmerstraat liepen haastig .e- en juffrouwen met levensgevaarlijke paraplu's over de trottoirs. Niet minder haastige mannen liepen er met een wijde boog omheen of hielden de armen be schermend voor 't gezicht. De regen trok grillige kringetjes in het Kinschoterdiep, zoals deugend iemand de Mare heeft genoemd. En uit de Hartebrugkerk woei een wolk wierook naar buiten. Een pastoor stond b\j de ingang gemoedelijk in 2yn blote hoofd met een oud vrouwtje terwijl de regendruppels baldadig op zijn kale hoofd uiteenspatten. Een slagersjongen slipte met zijn fiets en kwam levensgevaarlijk dwars ouer straat te staan„Rotrails", zei hij, en daar was dan ook geen woord Frons bij- Een vrachtauto kon hem op een haartje mishouden en een voorbijganger zei, dat alle Haarlemmerstraters op een goeie nacht die rails maar t En het regende maar. Het regende op de Hooigracht en rond de Hooglandse kerk. Het regende rond het onvergankelijke betonmassief vt meelfabriek en op de boten, die in de haven lagen, zwart en onaandoenlijk. „Ik snak naar een beetje zon", zei i En toen gaf Bowientje een van haar beste nummertjes filosofie weg, Het is een mens nooit goed", peinsde ze hardop. „Als het regent, wil hij zon neschijn, en als in de zomer de schijnt, kruipt-ie in het water". En daar zat wel iets in. Op de Herengracht lag een verregende kruising van een foxterrier e« een i foundlander te kluiven aan een enorm bot, dat hij beslist ergens op de Haar lemmerstraat gegapt moest hebben. Hem deerde de regen niet. H\j had z'n kluif. En daarop concen treerde hij z'n aandacht. En z'n hagel witte carnivoorstanden. En toen we wat te dicht langs 'm heen liepen, gaf hij een nijdige grauw naar Bowientjes benen. Gelukkig trok ik haar bijtijds opzij. Nylons zijn alevel niet zo goedkoop. De dag is koud en donker en naar geestig. Het regent en de wind jaagt zonder ophouden. voor toch eigenlijk niet gekomen was. Aan het eim-d van zijn rede, waarin hij ook het ..Predikantenlied'" van- Frede- rik van Eeden inlaste, wat zeker -geen humor, maar bittere satire is. niet te be grijpen door het merendeel van het ga- hoor, las de schrijven- een schets van zichzelf voor. Dit was m.-i. het beste van de gehele avond. I-k hekel dus de schrij ver -niet in de eerste pla-ats. Maar ik- hekel het publiek en de zwakheid van de auteur, wiens talent dreigt te gronde te gaa-n aa-n deze zwakheid. Hij is zich 1 nic' voldoende zijn taak bewust en het publiek stijft hem in deze ondeugd. En dit is n-u de kern van mijn betoog; Als onze letterkunde ooit weer gezond zz worden, moeten de schrijvers meer ruggegraat tonen, niet in de trant hier gekomen niet om iets over de h-umor te horen, maar 23e wensten ..gijn" en „leut". laas, Godfried Bomans voelde dit hij gaf aan die eis toe. Toen hij het Multatuliaanse Publiek, ik onder -het motto: „Publiek, ik bemin u!" En dit beminnen moet be staan in het zichzelf te durven zijn tegen die stroom in. Het moet zij-n: zioh op- roeder voelen in de hoogste binnenkwam, begon men al bij voorbaat noords, want ais de schrijver dit niet wat te laohen. De spreker ging toen wat.fon, is'hij eigenlijk niets anders dan een .goochelen" met zijn boekentas en liet waardeloze clown, die niets meer in ons d-uidelajk zien hoe geweldig gTappig hij achterlaat da-n een clown met geverfde '-.zelf wel vond. Hoe jammer, dat ua-ngen en zotskap doet. iemand drie toch heus wel schrijftalent j Opvoeder is óp-voeden: omhoog bren- heeft getoond, hier meende de clown te ,gen ^1 de groctsten onder de schrijvers moeten spelen. Daarna begon de voor-|TOn vervlogen eeuwen hebben dit ge coacht (over de h-umor!) met een aan- voeïd en daardoor bl-ij-ven -bun werken tal kroegmoppen, waarom bet publiek, 11 ;ven, m-aa-r van a-1 wat thans als letter- dat daarvoor blijkbaar gekomen was, ku,nde wordt ter ma-.kt gebracht, za-l uitbundiglachte. Ditwas de opening waarschijnlijk over een halve eeuw zeer 'weinig nog bekend zijn. Dit i 1 van de Kunst maan-dl een half uur op deze wijze te rijn- bezig geweest, kwam dan eindelijk de voordrager tot zijn onderwerp, waar hij werkelijk wel goede dingen over zeide, men merkte weer duidelijk aan de reacties va-n -het publiek, dbt 'het da-ar- groot d-eel aan de schrijvers en voor- j dragers van deze tijd te wijten, die vaak hun talent niet op de juiste wijze gte- j bruiken, maar valse munten uitgeven in plaats van de gouden die zij bezitten. Den Haag. Dr F. C. Dominicus. Gedrocht van de baan Ontwerp „Boeg" thans voor uitvoering aanbevolen I STROOM van protesten, die door vele verenigingen op het gebied van de scheepvaart zijn ingediend tegen het uitverkoren ontwerp voor een in Rotterdam te plaatsen monument voor de koopvaardij, hebben blijk baar succes gehad. In ieder geval zal het door de prijsvraag jury bekroonde gedrocht (een stuk skelet met een soort tennisbal aan een touwtje) niet j uitgevoerd worden. Het comité tot stichting van het monu ment heeft thans de keuze laten vallen op het ontwerp, dat onder het motto „Boeg" was ingezonden. Er zijn reeds besprekingen geopend met de ontwerper, de beeldhouwer F. Carasso uit Amster dam, over de uitvoering van het ont- rerp Om zijn afwijken van het advies van de jury te motiveren, herinnert het comité er aan, dat zijn prijsvraagpro gramma wel een zeer moeilijke opdracht op de schouders van de mededingers legde. Zij moesten immers een ment ontwerpen, dat niet alleen aan vele begrippen als offervaardigheid, plichtsbetrachting, moed in de strijd vreugde na de bevrijding uitdrukking t geven, doch dat daarenboven voor brede lagen van de bevolking begrijpe lijk moest zijn. Het comité voelt dat de prijsvraaginzenders hier nauwelijks volledig konden zijn en zij, al naar hun persoonlijke aard, op deze verschillende aspecten de druk hebben doen vallen. Aan de andere kant heeft dit ook de taak van de jury allerminst vereenvoudigd, omdat de in zendingen nu onderling zeer moeilijk gelijkbaar werden. Daar de jury bij haar beoordeling allereerst de aesthetische betekenis en daarna pas de algemene begrijpelijkheid van de ontwerpen in beschouwing nam, kan het comité volkomen billijken. Het comité zelf heeft de eis van algemene verstaanbaarheid zwaar doen wegen meent, dat het ontwerp onder motto „Boeg" daaraan voldoet, zulks in tegen stelling tot het ontwerp, dat de jury voor uitvoering heeft aanbevolen. Nieuwe Nederl. paspoorten in Indonesië Onder de Nederlanders in Indonesië is on-rust ontstaan, doordat zij verlenging va-n h-un paspoort moeten vragen. Na de souverem-iteitsoverdracht waren vele aanvragers va-n paspoorten n-iet in staat, h-un Nederlanders© ajp te bewijzen, doch ontvingen het verlangde indien zij staat waren, hun Nederlanderschap a: nemc-Lij-k te maken. Thans echter worden bewijzen gevraagd. Het woord is er uil... Zelfbeschikkingsrecht voor de West De Surinaamse landsregering heeft bekend gemaakt, dat Nederland Suri- name's zelfbeschikkingsrecht erkend heeft, welk recht een kernpunt besprekingen op de Ronde Tafelconfe rentie uitmaakt. Deze verklaring werd gegeven naar aanleiding van Nederlands uitnodigin-g aan Suriname om zelf een vertegenwoordiger naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te zenden. De Nederlandse regering heeft aanleiding hiervan medegedeeld, dat dit ïecht van zelfbeschikking moet worden gezien in het licht van het bepaalde in het 14e hoofdstuk der Grondwet. Vol gens dit hoofdstuk dient elk der rijks- aelen de nieuwe rechtsorde vrijwillig te aanvaarden en elk rijksdeel zal dus zelf beschikken of de nieuwe bouw Koninkrijk aanvaardbaar is. In deze geest heeft de Nederlandse regering verklaard, het zelfbeschikkings recht te erkennen. Het was voor haar natuurlijk niet mogelijk verder te gaan, aan-gezien rij anders buiten haar grond wettelijke bevoegdheden zou treden. Een toezegging der regering van wijdere strekking zou geen betekenis hebben, aangezien daarvoor wijziging Grondwet nodig is". Belangrijke econ. bespre kingen in Nederland Met Indonesië De secretaris-generaal va-n het Indo nesische ministerie van Verbindingen, ir Soetoto is va-n Djakarta per vliegtuig naar Nederland vertrokken, in verband met bestellingen ter waarde van mi-1- lioenen roepiah's in Europa. Hij zal 0 het K.L.M.-contract bespreken. Shell en Anglo Iranian boren in Oost-Afrika De Anglo Iranian Oil Co en de Ko- ninklyké-Shellgroep zullen gezamenlijk op grote schaal in Oost-Afrika onderzoe kingen gaan verrichten naar de aanwezig heid van olie. Een groep van 20 deskun digen zal zich zeer binnenkort werkterrein begeven. Het terrein is ge- l'/j Jaar voor geknoei met geschenk-auto's Tientallen personen verleid tot meineed De hoofdverdachte in een omvangrijke' zaak van in ons land ingevoerde zoge-! naamde geschenkauto's, de 44-jarige Am-- sterdamse diamanthandelaar J. F., isj gisteren door de Amsterdamse rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Er was twee jaar geëist. Door bemiddeling van zijn vader, die New York een bekend diamanthande-j ar is, kocht F. in Amerika enkele tien-I tallen auto's, waarvoor hij met diamanten( betaalde. Om de noodzakelijke vergun-l ningen te bemachtigen, wist hij in ons! land personen om te kopen (hoofdzakelijk jonge vrouwen en meisjes), die bereidt :n onder ede een verklaring af te leggen dat zij de auto uit Amerika ten- geschenke kregen. Al deze personen zijn' later wegens meineed vervolgd, want zij wisten heel goed dat zij de wagen niet cadeau kregen. Zij gaven de auto terug jan verdachte, die hem dan verkocht. Van 12 jaar er 8 in de cel doorgebracht Nu weer drie jaar geëist tegen Haagse oplichter Van de afgelopen 12 jaar heeft de 60- jarige Hagenaar L. T. er acht doorge bracht in de gevangenis. En als de eii de officier van Justitie bij de Haagst rechtbank wordt bevestigd, worden hier- nog drie jaar (m.a.) toegevoegd. Di stond gistermorgen terecht, omdat hij briljanten, die hij voor een zekere K J 8250 zou verkopen, voor 4800 vaq de hand had gedaan en het geld in eigej zak had gestoken. Bovendien had hij vat K. f700 geleend, waarvoor K. f1000 zo; terugkrijgen. In beide gevallen kwar. verd. alleen maar met sterke verhalet op de proppen. Zo vertelde hij bijv. eej vordering van een paar ton te hebben 01 het Beheersinstituut, als provisie voor he j aanwijzen van door de Duitsers geroofdj sieraden, die op een eiland waren begra venVoorts zou hij een zekere mevt R. geld afhandig hebben gemaakt, ondel het voorwendsel een systeem voor rou lettespel te hebben ontdekt, waarbij mei a altijd zou winnen. Uitspraak 11 November. g De handel in herbouwplichlend Ambtenaren van Weder- opbouw vrijgesproken die het beleid van de minister doorkrui! 1 ten en tegen geld bemiddeling verleende! 1 bij de handel in z.g. „herbouwplichtenj zijn gisteren door de Haagse recht 1 bank, wegens gebrek aan bewijs, vrijg» sproken. Tegen de 45-jarige A. B. uit Den Hae( en de 50-jarige J. D. uit Monster w» vier maanden voorwaardelijk geëist, tegd de 41-jarige G. V. uit Den Haag vil maanden onvoorwaardelijk. q Zedenverwildering in Hardenberg Zware straffen voor 17 jongens De zeventien jongelui uit Hardenber h£ die zioh schuldig 'hebben gemaakt - het plegen van ontpehtige handeling! met minderjarige meisjes en aan erge dc lijke vernielingen, zijn gisteren vo Almelose rechtbank veroordeeld, eenkorrtsti-g de eis tot straffen varië van zes weken tot acht maanden.. Bovendien werden de meesten ond m toezicht van de Protestants-Christeliji Reclassering gesteld voor een proef!) van drie jaar. In die proeftijd zullen zioh de eerste zes maanden niet uur 's avonds op straat mogen begevi zonder vergunning van de Rijkspoliti Twee van hen zullen rioh na ti meer buitenshuis mogen begeven. 1 jaar reeds gedeeltelijk durende derzocht. Aangenomen wordt, dat vooral op eiland Pamba, ten Noorden van Zanzib olielagen zullen worden aangetroffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4