Herman de Wolff een kwart-eeuw dirigent van Ex Animo Sterkte van Leids politiecorps aan de krappe kant Directeur van de Lakenhal vraagt ontslag Gemeente Valkenburg hield te weinig controle op wegherstelling Bazar in Het Centrum geopend NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 De eerste grote compositie, men voor het voetlicht kwam, was Kreuzfahrer van Niels Gade. Na Die ben Wörter des Erlösers am Kreuze Haydn durfde men de bekende werken van het repertoire (Jahreszeiten, Schöp- fung, Elias en Ein deutsches Requiem) wel aan. En, na 20 jaar. als jubileum uitvoering zelfs het Requiem van Bruck- In 1933, toen de geboorte van Willem van Oranje werd herdacht, dirigeerde De Wolff een eigen compositie, Met God Oranje, die via de N.C.R.V. overal kend werd. Want ook als componist heeft de jubilaris zijn sporen verdiend. De certen van de kleine koren getuigen daar Herman de Wolff is een dirigent in hart en nieren. Behalve in Leiden (laten wij ook de wijdingsdiensten voor 3 October niet vergeten!) profiteren ook verschil lende koren in Rotterdam, Rijswijk en Leidschendam van zijn leiderstalenten. Enkele maanden terug was het eveneens 25 jaar geleden, dat hij zijn zilveren jubi leum als cantor-organist van de Gerefor meerde Kerk van Rotterdam-Hillegers- berg vierde. Een staat van dienst om trots op te zijn„Als ik nog eens moest be ginnen", bekende hij ons, „zou ik wéér koordirigent worden!" In 1927 was de heer K. Lek de zeer ge waardeerde voorzitter van Ex Animo. Na korte tijd werd zijn opvolger de heer T. Ouwerkerk (nu nog in leven). Naast hem Mooie staat van dienst Grondlegger van de Leidse Matthaus-Passion-traditie Wie kennis gaat nemen van het Leidse muziekleven, zal onvermijdelijk al heel spoedig in aanraking komen met de heer Herman de Wolff, één de prominente figuren daarin. Het zal op 1 November een kwart eeuw leden zijn, dat het toenmalige bestuur van de Chr. zangvereniging Ex Ani mo in vol vertrouwen de dirigeerstok in zijn handen legde. En geen enkel koorlid heeft die daad ooit betreurd. De Wolff is de man, die de Ex Animo- combinatie (het „grote" koor en later drie jeugdkoren) tot grote bloei heeft gebracht. In het gebouw Rehoboth hadden wij met de jubilaris, tussen twee repetities in, een interview. De geschiedenis van de afgelopen 25 jaar passeerde daarbij de revue. Ex Animo bestaat al 33 jaar. Voordat heer De Wolff werd benoemd dat v dus per 1 November 1927 had het koor reeds vier dirigenten zien komen en gaan. Van de jubilaris kan dus zonder over- j drijving worden gezegd, dat hij de man is, die zijn stempel op de vereniging heeft gedrukt. De samenwerking met het koor en zijn bestuur, dat ten dele bij de samenspre- king aanwezig was voorzitter Th. Brandt moest door ziekte verstek laten gaan was steeds van bijzonder aange- j name aard. De heer De Wolff roemde bij- voorbeeld de rust en de toewijding op de repetities. Teleurstellingen heeft hij eigenlijk nooit ondervonden. De koorleden hun I getal is in de loop der jaren gestegen van 60 tot ongeveer 100 zingen met volle ambitie en zij hebben er hun tijd geld(!) voor over. Wat het laatste betreft: we schrokken even van de terloopse mededeling, dat men ieder seizoen weer met een behoor lijk tekort sluit. Als de zaal voor de aan staande jubileumuitvoering geheel is uit verkocht, rekent men zelfs op een déficit van om en bij ƒ1100! De dure gehoorzaal en de vermakelijkheidsbelasting hebben dit mede op hun geweten. Matthaus-Passion Toch gaat men onverdroten verder, want de liefde voor de zang, nog gesti muleerd door een geestdriftige dirigent, is de leden van Ex Animo ingegoten voor die edele liefhebberij willen ze, het moet, ook nog wel extra betalen. In het volgende seizoen zal er intussen wel niets van een tweede uitvoering komen. Natuurlijk wèl van de Matthaus-Passion. Want dat jaarlijkse Bach-evenement zou geen enkele muziekliefhebber in Leiden omgeving meer willen missen. De heer De Wolff heeft die traditie ge- jvestigd. Dat was in 1942, in de oorlog dus. Wel waren er reeds veel vroeger uitvoe- I ringen van Bachs meesterwerk gegeven j(door Sursum Corda onder Tierie), maar 'die waren steeds „gecoupeerd". De Wolff jbegon, na een groot aantal vooroefenin gen (koralen in wijdingsdiensten e.d.), met de onverkorte weergave. Hij heeft 'daarmee Leiden ten zeerste aan zich ver plicht. i Langzaam maar zeker steeg de kwali- jteit en nu is het al zo, dat de leden var 'het Rotterdams Philharmonisch Orkest 'volmondig verklaren, dat ze, na hun eigen dirigent Flipse, het liefst onder De Wolff de M.P. begeleiden. In 1947 liet Ex Animo de combinatie met Rotterdamse zangers varen en sindsdien trad men geheel zelf standig op. De „kern" van het koor zingt het werk zelfs geheel uit het hoofd! Toen de heer De Wolff in 1927 begon, pvas dat in heel bescheiden vorm. De perste repetitie viel op 8 November in patrimonium, In studie werd genomen (het a-capella-koorwerk. „Vrede" van Hendrik Andriessen. Voorlopig hield men pet bij de kleinere werken. Maar al spoedig kwam het eerste suc ces Ex Animo nam toen deel aan een Wedstrijd in de Haagse Dierentuin en ging piet twee eerste prijzen (voor koor pirigent) naar huis. was de secretaris, de heer H. M. Pont de grote stuwkracht, die Ex Animo mede tot bloei bracht. Deze drie bestuurders houdt de jubilaris in dankbare herinnering. De jeugd Op onze vraag, hoe hij over de tegen woordige stand van zaken dacht, kregen we een minder opgewekt antwoord. Er is een algemene verslapping merkbaar. Het tekort aan goede mannenstemmen is hier en daar zelfs nijpend. De grote vraag is: hoe krijgen we de jeugd? Sport, studie, verlengde militaire dienst zijn enkele fac toren, die de achteruitgang verklaren. Maar de heer De Wolff is toch niet pes simistisch gestemd. Het naaste doel de jubileumuitvoering, met het grootse werk van de Pool Nowowieski, Quo Vadis. Ex Animo heeft zich daarvoor ter dege voorbereid en rekent op een groot :s, in de eerste plaats vi „dirigent in 't zilver". 'j wensen hem dat eveneens gaarne :n feliciteren hem van harte. Moge hij nog lang zijn koor met stijgend succes blijven leiden! Joh. Bovendien een aantal vacatures Is het juist, dat er te Leiden een tekort aan gemeentepolitie bestaat? Deze vraag hebben enkele raadsleden tot B. en W. gericht bij het onderzoek van het begrotingsontwerp voor 1953. Het college heeft geantwoord, dat er in derdaad vacatures bij de Leidse gemeentepolitie bestaan zoals bij de gemeentepolitie in het gehele land. De animo om bij de politie in dienst te treden is gering, hetgeen toegeschreven wordt aan de lage bezoldigingen der adspiranten. Verhoging der bezoldigingen zou stel lig een gunstige uitwerking hebben, maar deze kan uitsluitend door het ministerie Geref. Gemeente beroept ds Lamain (V.St.) Stond al eerder in Leiden De Geref. Gemeente te Leiden heeft gisteravond in de vacature van ds L. Rijksen een beroep uitgebracht op ds W. C. Lamain te Grand Rapids (V.S.). Ds Lamain begon zijn pastorale loopbaan op 1 September 1929 in de Sleutelstad. Hij vertrok in 1932 naar Rotterdam en dien de daarna de Geref. Gemeente van Rijs- Sinds 1947 is hij werkzaam in Amerika. Advertentie Schijn bedriegt. AlsU denkt,dit bovenstaande schuine lijnen niet evenwijdig lopcn.komcU o bedrogen i t. Aspirii Een Aspirin tablet herkent U aan het Familieberichten uit andere bladen Sluis, iter. d. Gouda Rozenburg: n chiedam; mevr irta. OVERLEDEN Vrco-Zinneberg, San Jui 1 Velzen-Bielders J E M Labouchère n. v. Zeist; W G Knap. m. 42 Zalinge, 13 j. Hobo- Beest. m. '2 j. Rhoon: van Binnenlandse Zaken worden bewerk stelligd. Naar verluidt is dit vraagstuk reeds in onderzoek. Om te pogen, vacatures in het Leidse corps aan te vullen, zijn in tal van bladen advertenties geplaatst: in dagbladen, genen van jongelingsverbonden en m dere malen in het Algemeen Politieblad. W. achten de sterkte politiecorps in 't algemeen aan de krappe 'kant. Mede gelet op de financiële sequenties wordt uitbreiding, zolang dit nog verantwoord is, vermeden. Overigens wijzen B. en W. erop, dat slechts voor de door de minister toegestane sterkte normvergoeding van de zijde het rijk wordt genoten. Het ontwikkelingspeil der adspiranten is, gelet op de eisen gesteld voor het voor het politiediploma, van dien aard, dat volgens B. en W. moet worden voortgegaan met het onderwijs Nederlandse taal. Door het maken van propaganda is het aantal vrijwilligers voor de reserve-ge- meentepolitie in betrekkelijk korte tijd verdubbeld. Met deze propaganda wordt nog voortgegaan. Eén raadslid heeft bezwaar gemaakt tegen het voteren van een bedrag voor deze instelling, omdat hij van mening is, dat het bestaande appa raat van rijks- en gemeentepolitie volkomen in staat is, rust en orde te handhaven. B. en W. antwoorden hierop weer heel nuchter: „In normale tijden is de sterkte van rijks- en gemeentepolitie in staat, orde en rust te handhaven. Voor onrus tige tijden wordt opvoering der sterkte noodzakelijk geacht". Lezing van prof. P. Montet Gisteravond hield prof. P. Montet uit Parijs in het rijksmuseum van oudheden een lezing over de koninklijke begraaf plaats te Tanis in Egypte. Spr. heeft in 1939, toen hij reeds tien jaren in de Nijldelta onderzoekingen deed, te Tanis, het tegenwoordige San- el-Hagar, een sensationele ontdekking gedaan. Tot nu toe waren in de Delta geen koningsgraven gevonden, maar prof. Montet vond te Tanis een reeks graven van koningen der 21e en 22e dynastie, die ever Egypte geregeerd hebben in de 11e en 10e eeuw vóór Christus. Het bijzon- aere van deze ontdekking was nog, dat deze graven geheel intact werden aan getroffen. In de graven zijn alle schatten bewaard gebleven, die aan de koningen bij hun dood werden meegegeven. De ontdekking is van grote historische en archaeologische betekenis. Zij levert be langrijke gegevens voor de kennis van een periode in de Egyptische geschie- Laten wjj hopen, dat de „onrustige tjj- den" nooit komen, maar laten wij ei op voorbereid zjjn Hermann Zaiss in Den Haag De fabrikant-prediker Hermann Zaiss spreekt morgenavond, zoals men weet, in de Haagse Willemskerk. In Leidse kringen wordt verwacht, dat ook hon derden Leidenaars de samenkomst zullen (bijwonen. Er is veel belangstelling, daar om wordt de Leidenaars aangeraden vroegtijdig aanwezig te zijn, bij voorbeeld om 6 uur. De bijeenkomst begint half 8. Nadier vernemen wij, dat de belang- etellling zó g-noot is, dat de trede via eer speciale telefoonlijn naar de Kloos terkerk zal worden doorgegeven. Universitaire sportdag ging niet door Vandaag zou een universitair hockey-, handbal- en voetbaltounnooi in de Le-id- Hout worden gehouden. Zoals andere jaren kreeg ook nu de sportcomimissie weer met moeilijkheden te k-aonipen. De' velden werden op 't laatste -gekeurd en de ontmoetingen tussen de facultedtsteaims wenden afgelast. sportcammissie zal nu pogen, dit tour- ■i alsnog op 5 November doorgang te doen vinden. Twintig jaren totografie De leden van de Leidse amateur foto grafenvereniging waren gisteravond on der het gehoor van de heer Algra, voor zitter van de Rotterdamse zustervereni ging. Spreker gaf een overzicht van twintig jaren fotografie. Interessant was vernemen, dat vroeger het zonlicht enige lichtbron was, zowel voor op nemen als afdrukken van de foto's. De aanwezigen konden kennis nemen van pogingen tot het maken van foto's en dit liep uit op een bespreking wan in binnen- en buitenland bekroonde „meesterfoto's". De spreker verklaarde zijn kennis verkregen te hebben dooi lectuur over fotografie, de aansluiting fotoclub en het bezoeken van ten toonstellingen. Men toonde zich zeer voldaan over Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willem R„ zn van W. R. Versloot en A. van der Zwan; Adrianus W. M., zn van A. J. J. van der Klein en M. E. M. Straver; Birgitta J. I. M., dr van Th. L. Doornweerd en Th. J. Mac-Lennan; Peggy C. H., dr van F. H. G. Tan en E. Jo; Cornelis, zn van W. Seriier en A. C. Devilee; Marinus, zn van van Aalst en C. van der Plas. OVERLEDEN: Th. J. Genet, man, 69 j.; N. A. Hillenaar, man, 62 j. Agenda voor Leiden Woensdag Schouwburg, _8 uur: K. en O., Haagse Comedie met De kersentuin van Tsje- chow. Het Centrum, Hoogl. Kerkgracht 44, ingang Moriaansteeg 2, 10 uur v.m.11 uur n.m.: bazar. Burcht, 8 uur: feestavond „Jan van Hoof" (met „Jong en Jolig"). Levendaal 1, half 8-half 9: zitting prjj- zencommissie. Donderdag Het Centrum, ingang Moriaansteeg 2, 10 uur v.m.11 uur n.m.: bazar. Gehoorzaal, half 8: jubileum-uitvoe ring Con Amore, The Messiah. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Haagse Comedie met de Kersentuin van Tsjechow. Rehoboth, 8 uur: kring van vrouwe lijke A.R., mevrouw D. Woudstra-Ber- gema over het Federalisme. Schouwburg, half 5; ledenvergadering Leidse schouwburgvereniging. Lakenhal, 4 uur: opening tentoonstel ling werken Willem van der Helm (stadsarchitect, 1662—1675) door jhr mr Van Kinschot. Burcht, 8 uur: bondsavond A.N.W.B., causerie films, tentoonstellinkje. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur: drs F. Vos, Korea's positie in Azië. Oegstgeest, Willem de Zwijger- kerk, 8 uur: gezinsvoorlichtingsavond, dokter A. Kuyper, kinderarts, over kin dervoeding. Vrfcdag Pieterskerk, 8 uur: herdenking Kerk hervorming, ds N. Kleermaker. Evang. Luth. Gemeente, 8 uur: her denking Kerkhervorming, ds H. J. H. Haan. Gehoorzaal, half 8: huldigingsbjjeen- komst N.Z.H. Oegstgee s t, koetshuls Oud-Poel geest, 8 uur: Les comédiens de l'étoile. Oegstgeest, Irene, half 8 tot half 11 n.m.: bazar kinderpaviljoen Sonne- vanck. Tentoonstellingen Museum Steenstraat la. 10—16 uur (be halve 's Maandags), Van 't Hoff-tentoon- stelling (t.m 29 October). Stadhuisplein, reizende tentoonstelling Van Juliana tot Juliana (t.m. 13 Nov.). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwjjt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. De winkeliers uit de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn zien met ver langen uit naar het ogenblik, waarop de talloze palen, die hun straat nu nog versperren, kunnen worden weggenomen. Deze palen zijn nodig voor het storten van het betonnen wegdek van de nieuwe Rijnbrug. De kolommen zijn al klaar en, wanneer de vorst de werkzaamheden niet stagneert, hoopt men de Hooftstraat voor de Kerst weer voor het doorgaande verkeer te kunnen openstellen. De volgende maand begint de machinefabriek Ducrobra uit Amsterdam met de montering van het beweegbare gedeelte van de brug. Het storten van het beton voor de kelderruimten gebeurt bij gedeelten. Het zal nog wel tot de zomer duren voor dat werk klaar is. De baggerwerkzaambeden in de Rijn zijn reeds gereed gekomen. Foto N. van der Horst. Vezdi's Rigoletto Compagnia d'Opera Italiana te Leiden Evenals verleden jaar maakt de Compagnia d'Opera Italiana een tournee door ons land en Leiden is daarbij niet overgeslagen. Voor een zeer goed bezette Stadsgehoorzaal werd gisteravond Verdi's beroemde opera Rigo letto ten gehore gebracht, en de Leidse operaliefhebbers toonden zich dit maal niet minder enthousiast dan in dit voorjaar ter gelegenheid van de Traviata. Toch kunnen wij die geestdrift niet geheel delen, al dient voorop gesteld te worden dat deze opvoering verscheidene voortreffelijke hoe danigheden bezat. Verdi's Rigoletto (1851) was het eerste grote succes van de Italiaanse meester, weldra gevolgd door dat van de Trovatore en de Traviata (1853). Verdi had toen evenwel zijn eigen weg nog niet gevonden; zijn literaire smaak was even slecht als zijn ontzag voor de smaak van het grote publiek groot was, en zo is het te begrijpen dat hij als thema voor Rigoletto een melodramatisch gegeven van Victor Hugo koos, dat er door de bewerking van zijn librettist Piave niet beter op werd. Het stuk is zo onwaar schijnlijk en soms zo absurd (men denke aan het tafereel voor Rigoletto's huis en vooral aan de slotscène!) dat het een mo derne toeschouwer nauwelijks kan boeien. Het werk leeft dan ook slechts bij de gratie van Verdi's muziek, die ech- r niet in staat is het te redden. Eerst in Aïda, Othello en Falstaff zou De visserijschool te Katwijk aan Zee nadert haar voltooiing. Het dak zit er al op en met bekwame spoed is men nu begonnen aan de afwer king van het interieur. Het bestuur hoopt het nieuwe gebouw omstreeks de jaarwisseling in gebruik te nemen. Dit zou prachtig uitkomen, want de nieuwe cursus kan natuurlijk het best beginnen in 'n nieuw gebouw. Foto D. Kruyt. Diepgaand veischil van mening De directeur van het stedelijk museum de Lakenhal, drs E. Pellnck, heeft bij het college van B. en W. een aanvraag >t ontslag uit z(|n functie ingediend. De reden van deze aanvrage om ont slag moet niet uitsluitend worden gezocht in wantrouwen omtrent het beleid van deze functionaris, zoals dat tot uiting is gekomen in de vragen, die enkele ge meenteraadsleden het college van B. en W. hebben gesteld en waarover wij Maandag schreven. Naar men ons mee deelde, moesten deze vragen inderdaad als een „motie van wantrouwen" worden opgevat. Echter had de directeur van de Lakenhal al enige jaren ernstige grie ven tegen diverse instanties, waarmee hij in zijn functie van directeur van hi luseum te maken had. De kern van het conflict, waar van deze onslagnanvrage het gevolg is, moet dan ook gezocht worden in een diepgaand verschil van mening over de taak van een museum. De heer Pelinck huldigt de opvatting, dat een museum in eerste instantie een plaats Is, waar men zich rustig moet kunnen verdiepen In kunst en historie. De meer moderne opvatting, dat het museum een lerende taak heeft tegenover het grote publiek en men deze met alle middelen, waar maken. is hem in i De ontslagaanvrage moet nog door de raad worden goedgekeurd. Wassenaar wil f 700.000 beschikbaar stellen voor de bouw van een ZWEMBAD teen overdekt en een onoverdekt ge deelte). 'Verdi zijn meesterschap ten volle tonen, evenals in zijn Requiem en in de Pezzi Sacri. Wel worden we hier overgoten met een stroom van melodieën en bel canto, doch het gehalte van die melo dieën is ongelijk en dramatisch sterke momenten zijn nogal zeldzaam. Dit gebrek aan werkelijke dramatiek heeft de dirigent van dit ensemble, Gino Barsanti, een voortreffelijk vakman, ge tracht op te vangen door de uitvoering een grote vaart te geven. Het orchestrale gedeelte was trouwens uitstekend ver zorgd; jammer dat Verdi het orkest hier nog vaak behandelt als een soort reuzen- gitaar, zodat er voor de dirigent niet veel eer te behalen valt. Evenals het orkest waren ook de koren voortreffelijk, zoals bijv. in het derde tafereel. Hierin kwam de oervitaliteit van Verdi's muziek nog het beste tot uiting. Helaas moeten we omtrent de solisten minder geestdriftig zijn. Ruggero Schileo, wiens figuur nauwelijks deed vermoeden welk een Don Juan deze hertog wel was, liet, ondanks zijn zeer redelijk stemma- teriaal, geen coloratuurtruc ongebruikt óm maar een goedkoop effect te berei ken. Vittorio Benetti in de titelrol had goede momenten zoals in het duet van het derde tafereel, doch hij liet zich al te gemakkelijk en al te vaak door harts tochten en smart overweldigen, waarbij dan de muzikale kwaliteiten van zijn zang bijna verloren dreigden te gaan; ook hij heeft een goede stem overigens. Magda Piccarolo (Gilda) bezit een op- Om de belangen van het paard Werkgroep paardengebruik bijeen In Den Haag is dezer dagen de eerste vergadering gehouden van de werkgroep paardengebruik van het centrum paar- denbelangen. De adviseur van het cen trum, dr Groeneveld, deelde de taak van de werkgroep in drieën in. In de eerste plaats dient de mechanisatie met het paard te worden bevorderd. Voorts na dere organisatie van de verrichtings keuringen. waaronder mede begrepen de bepaling van de gebruiksvoorwaarde van de paarden. Tenslotte bestudering van de betekenis van de tegenwoordige omvang en samenstelling van de paardenstapel, dit in verband met de vraag, of zich bij de huidige .verhouding tussen veulens, jonge paarden en werkende paarden in de naaste toekomst een paardenstapel kan ontwikkelen, die de dan nog ver eiste paardentractie zal kunnen opleve ren. Men moet rekening houden met de mogelijkheid, dat de trekkracht in cn buiten de landbouw door bijzondere om standigheden door paarden zal moeten worden geleverd. Vakgroep strijdt tegen vliegende bontmantels Weer werd in Den Bosch een veiling afgelast De Vakgroep Bontwerkerij heeft vol gens De Tel. de strijd aangebonden met de niet-erkende veilinghouders. Daarbij geniet de Vakgroep de steun van de mi nisteries van Justitie en Economische Zaken. Nadat reeds op 18 October een bontveiling in Den Bosch op last van de officier van Justitie werd afgelast, is dezer dagen opnieuw een bontveiling aldaar niet doorgegaan, omdat de deur waarder die voor deze veiling was aan gezocht, op het laatste ogenblik weigerde de leiding te nemen. Dit geschiedde op advies van de Nederlandse Vereniging van Gerechtsdeurwaarders. Volgens de vakgroep plaatsen deze vei linghouders opvallende aankondigingen in de bladen, waarin gefingeerde model len en prijzen zouden voorkomen. Het zou volgens de vakgroep aanbeveling verdie nen, de Nederlandse huisvrouwen te be schermen tegen minderwaardige prak tijken door het aanbrengen van een keur op volwaardig bont. De koopster merkt thans vaak pas na maanden dat de kwali teit van het bont te wensen laat. merkelijk goede stem, maar ook zij dient zichzelf veel meer discipline op te leggen en minder vrij met de noten om te springen, vooral glissando's dieren ver meden te worden; ze klinken zo huilerig. Van de kleinere figuren noemen we vooral Egidio Casolari als Sparafucile, moordenaar van beroep, en Bruno Cioni als graaf Monterone, die krachtens hun fraaie stem en smaakvolle voordracht een betere rol waard zijn. De enscènering was zeer behoorlijk van aankleding. Een onweer, de atmos feer schijnt door de gruwelen van het laatste tafereel ook al in de war te ge raken) is uiteraard steeds een hachelijke zaak op het toneeL We zouden onze indruk als volgt willen samenvatten: Dit ensemble beschikt stel lig over de mogelijkheden een goede operavoorstelling te geven, maar dan zal leer discipline moeten zijn onder de solisten. Zij zullen zich meer op het die nen van de kunst en minder op het dienen van het publiek moeten instellen, overmatig, effectbejag is slechts storend. En voorts zou het aanbeveling verdie nen eens een belangrijker werk uit de Italiaanse operatliteratuur te brengen, bijv. Aïda of Othello, of een Puccini. J. van der Veen. Kantonzechtei Leiden Groot aantal buschauffeurs op het matje Op 1 Mei j.l. had een inwoner Katwijk aan een uitvoerder uit Valken burg opdracht gegeven in de Leidse weg onder Valkenburg een gat van ruim een meter diepte te graven, omdat er eer aansluiting op de hoofdbuis van dc waterleiding moest geschieden. De uit voerder had dit werk weer aan een ander uitbesteed en deze ten slotte had zich van zijn taak gekweten. Toen het weer op dichtgooien aankwam, wa zeer slordig te werk gegaan. De stenen staken wel tien centimeter boven het wegdek uit. Een motorrijder had hier door een val gemaakt en ook was eer passerende autobus door opspringende stenen beschadigd. Namens het gemeentebestuur van Val kenburg werd verklaard, dat er die dag geen controle was geweest op een juiste uitvoering van het werk. Dat kwam, omdat er op woonwagens moest worden gelet. Volgens het O.M. gaat de gemeen te hier zeker niet vrij uit. De ambtenaar vond het schandalig, dat een weg slecht wordt opgeleverd en eiste tegen de uitvoerder 40 boete. De kanton- Ferd'nand reserveert een plaatsje §1 Copyright P 1. B. Box W: lp® Gat in poztemonnaie moet worden gedicht Om in het Hervormde wykgebouw Het Centrum onder een zilveren dak te bljjven zitten Is niet prettig, aldus ds N. Kleermaker vanmorgen bU de opening van de bazar. Wij hebben deze bazar niet georganiseerd om de wykportemonnaie wat dik ker te maken, 't Gaat er om het gat in de portemonnale te dichten, dus om de schuld, die er op het wjjkgebouw rust, af te betalen en by het werk wat meer armslag te krijgen. Ds Kleermaker sprak zijn blijdschap uit over de belangstelling, waarin opening van de bazar zich mocht verheu- en heette de afgevaardigden kerkvoogdij en van de diverse wykge- meenten en de heer J. C. Elsgeest als tegenwoordiger van de Diaconie in bijzonder welkom. Gezien de grote belangstelling, die in alle kanten mochten ondervinden, aldus spr., kunnen we deze bazar al b(j voorbaat geslaagd noemen. Het Centrum "n ran de Jongste wijkgemeenten. Met vreugde mogen we constateren, dat groei in het werk zit. Van een jengd- verenigingsleven was er nog niet zo heel lang geleden geen sprake. Nu bloeien de jeugdverenigingen. Dit is naast God te danken aan het wijkgebouw. we nu dank zy deze bazar de schuld op dit gebouw kunnen afbetalen, dan zijn we zeer dankbaar. Ten slotte bedankte ds Kleermaker het bazarcunüté en de dameskrans Lydia voor treffelijke werk, dat ze voor de bazar hebben gedaan. De bazar, die vandaag tot 11 uur morgen van -2—11 uur open is. is, zoals ds Kleermaker zei. met recht een bazar, een winkel van Sinkel, waar van alles te koop is. Er zijn stands ingericht met tex tiel. galanterieën, suikerwerken en snuis terijen, terwijl talloze attracties, zoals het rad van avontuur, het raden van het aantal kruissteken op een kussen en een speelkamer, genoeg leven in de brouwerij brengen. (Advertentie) ffaereMK'rtk**" rechter vond deze boete, In verband met het gebrek aan controle, te hoog en ver oordeelde de uitvoerder tot 6 boete. Zijn opdrachtgever ging vrijuit Op 20 Mei was in Leiden een ernstige botsing ontstaan tussen een fietser uit Rotterdam en een bromfietser uit Den Haag. en wel op de hoek van de Eerste Binnenvestgracht en de Morsstraat. De fietser had geen voorrang verleend en bleef zwaar gewond liggen. De brom fietser evenwel had niet voldoende rechts gehouden en moest dus ook terecht staan. Bovendien had hij te hard gereden. Ze werden beiden veroordeeld tot 15 boete. De burgemeester van Beunlngen stak voor de kantonrechter een lang pleidooi af om zich te verdedigen voor het feit. dat hij op de Hoogstraat te Sassenheim midden op de weg had gestopt om daar de weg te vragen. Een vrachtauto had zijn wagen daarop van achteren aange reden. De burgemeester kreeg een tien tje boete, de vrachtautochauffeur moet 15 betalen. Een groot aantal buschauffeurs had zich niet gehouden aan de verkeersregels en daardoor schade veroorzaakt. Een chauffeur uit IJmuiden, die zonder enige noodzaak met een autobus links van da weg had gereden, hoorde zich veroor delen tot 20 boete. Dezelfde straf kreeg een motorrijder, die tegen de bus was opgebotst. Een chauffeur uit Haarlem had in de Voorstraat te Katwijk een lichtmast ernstig met zijn bus beschadigd. Ook hij moet 20 afstaan. Een eveneens uit Haarlem afkomstige buschauffeur, die wegens onoplettendheid in Noordwyk een andere bua had aangereden, kreeg van hetzelfde laken een pak. Een chauf feur uit Sassenheim moest zelfs nog c^n tientje meer betalen wegens het niet voorrang verlenen aan een bestelauto. Een wielrijder ten slotte, die een bus in gevaar had gebracht door op het Noordeinde te Voorschoten geen voor rang te verlenen, moet 20 aan de Staat afstaan. Demonstratie Tornado- snelkookpan Een nieuw artikel is de snel-kookpan. die groenten, aardappelen, vlees en soep onder hoge druk in een minimum van tijd weet klaar te atomen. De firma Van der Stok laat de Tornado-uitgave van dit artikel, de Prestige snelkookpan, de ge hele week demonstreren in haar winkel aan de Breestraat. Een handige dame. die niet alleen technisch, maar ook in de edele kookkunst onderlegd is laat er de dames zien, wat met deze pan bereikt kan warden. Iedere dag drie maaL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3