COEBERGH'S Samenleving moet innerlijk een gemeenschap worden Neus- Catarrh Voor diaconie meer steun van gemeenten onderling tLjODERMA 2 WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 Chzistelijk-sociale conferentie (III) In de strijd tegen de massa-geest dient de Christen leiding te geven MENS, MASSA EN GEMEENSCHAP" is het onderwerp, dat volgende week aan de orde komt in de tweede sectie van de ChristeUjk-so- ciale conferentie. Prof. dr J. P. Kruyt schrijft hierover o.a.: Eeuwenlang groepeerden de mensen zich in kleine natuurlijke gemeenschappen, waar binnen in het algemeen een sterk saamhorigheidsgevoel bestond. Onderling echter waren deze gemeenschappen weinig één en bestond er veel strijd. De moderne maatschappelijke wijzigingen hebben veel van dit gemeen schapsleven verschraald of doen verdwijnen. Wat daaruit ontstond, de vele millioenen omvattende „Gesellschaft" (maatschappij) is uiterlijk één ge worden door het moderne verkeer en economisch leven. B\j die arbeid zullen de geloofege- In beginsel verdient de „Gesellschaft" niet de verguizing, die zij bij de roman tische gemeenschapsvereerders onder vond. De wereld zou er heel wat beter aan toe zijn, wanneer haar grondslag: „ieder het zijne", beter nagevolgd werd. Daarom is overleg, tussen volksgroepen en tussen volken, voortdurend noodza kelijk. De „ronde tafel" is het symbool van de huidige „Gesellschaft". De vele groepen binnen de „Gesell schaft" hebben hun ethische tweeheid evenmin kunnen overwinnen als de vroegere natuurlijke gemeenschappen dit in het algemeen konden. Bovendien vertonen deze groepen zelf naar binnen uiteraard een minder sterke binding dan vroeger. Gevolg is een dreigende massöficering. De „Gesellschaft" loopt gevaar tot massa over te gaan. Nodig is dus een versterking van die natuurlijke gemeenschappen, die ook nog in de mo derne verteohndseerde millioenen-maat- schappij kunnen blijven bestaan, met name het gezin. Maar daarmee alleen kan de totale crisis van onze cultuur roet opgelost worden. Nodig is voor alles, dat de op zichzelf noodzakelijke uiterlijke één-wording verstevigd wordt door een innerlijke, geestelijke éénwor ding. Echte gemeenschap De enige wezenlijke gemeenschap, die alle ethische tweeheid in beginsel heeft overwonnen, is de geloofsgemeenschap in Christus. Maar de geloofsgemeen schappen hebben niet consequent hun ethische tweeheid en al hun nationale, radicale, sociale of traditionele groeps- gebondenheden losgelaten. De Christen leeft in de verwachting van het Koninkrijk Gods. Hij weet, dat mensen dit Rijk niet kunnen stiohten en onderhouden. Hij weet echter ook, dat hij de opdracht heeft Ln de richting van dit Rijk te werken. En dat werk zal dan moeten zijn de omzetting van die „Gesellschaft" in de richting van een innerlijke, echte gemeenschap. Prof. Schippers besluit zijn referaat er hetzelfde onderwerp als volgt: Vatten wij tenslotte nog kort samen, dan stellen wij. dat de term massamens vonnis en een bevrijding aand-uidt. de religie buiten zou kunnen ge houden worden; dat in de ontwikkeling het moderne cultuurproces talloze verschijnselen mogen worden geaccen- teerd, maar de vergiftiging van de reli gieuze bronnen onzer beschaving tot verzet op alle fron-ten roept en dat ten slotte voor moderne Christenen de mo derne massa-situatie een roeping in houdt om er volledig in te gaan staan op moderne en massale wijze voor ten zegen te zjjn. Om het nog anders te zeggen: de assa is een kind va-n onzie cultuur ontwikkeling. Zij werd geboren op het ongelukkig moment dat haar ouders geestelijk dakloos waren. Nu zij een kimc is. spreekt zij als een kind. AOs zij man geworden is zal zij afgelegd hebben, wat kinderlijk was. Naar wij hopen zelfs haar naam. Ook Jacob werd Vit Israël. (Advertentie) Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 Wereldnieuws in slagzinnen OP BEVEL van de rechtbank moet de 23 maanden oude Jimmy Parmenter uit Jacksonville (Florida) het roken stoken. Zijn moeder verklaarde, dat „het kind er al sinds tien maanden lustig op los dampt". LORD READING, de Britse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren in het Hogerhuis verklaard, dat Maclean, één van de twee Britse di plomaten, die op 25 Mei 1951 spoorloos verdwenen, meer dan eens opmerkin gen heeft gemaakt, die er op wezen, dat hij communist was. Dit was de eerste officiële verklaring, dae duide lijk maakte, dat Maolean communis tische neigingen had. BINNEN enkele maanden zal West- Duitsland radio-uitzendingen kunnen verzorgen, die overal ter wereld te beluisteren zijn. IN ZUID - AFRIKA worden plannen uit gewerkt voor proefnemingen met het ontzouten van zeewater langs elec- trisohe weg, ten behoeve van de ont wikkeling van droge gebieden. IN EEN REDE te Alexamdrië heeft ge neraal Nagutb verklaard, dat zijn po litiek bovenal gericht is op aantrek king van buitenlands kapitaal voor de verwezenlijking van de vooruitgang van Egypte. GENERAAL Hoyt Vanden berg, de chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf, is in Madrid aangekomen. Hij zal ook een bezoek brengen aan Rome, Tripo lis, Athene, Ankara en Korea. HET PASSAGIERSSCHIP „Queen Ma ry" kon gisteren ten gevolge van een zware storm het droogdok n-iet bin nenvaren voor zijn jaarlijkse revisie. DE ENGELSE KOLENVOORRAAD van 19 mil'lioen ton, waarmee Bnittannië de winter ingaat, is de grootste sedert de oorlog. Aldus verklaarde de minis ter voor de brandstoffenvoorziening, Geoffrey Lloyd, gisteren in het Lager huis. DE AMERIKAANSE luohtmacht heeft te Brussel een kantoor gevestigd voon het sluiten van contracten voor we teneohappelijk onderzoek op het ge bied van de vliegtuigbouw in West- Europa. Directeur is majoor Ralph J. Nunziato, die invlöeger is geweest op de militaire vliegbasis vVrigiht-Patter- son in Ohio. DE HERTOG VAN KENT heeft op Bor neo een hanengevecht bijgewoond. Dit heeft een scherp protest uitgelokt var de „Liga tegen wrede sporten". D< bond betreurt, dat de hertog „eer wiede sport heeft bijgewoond, dit sedert lang onwettig in Engeland is" Zodra U een paar druppels Va-tro-nol in ieder neusgat doet. voelt U een heerlijke opluchting. Het verzacht snel de prikkeling, maakt het sli|m los en vermindert de zwelling der slijmvliezen Advertentie vicks VATRO NOL NEUSDRUPPELS meenschappen leiding moeten geven. Maar om weer opnieuw het zout der aarde te worden, zullen die geloofsge meenschappen in ernst moeten afleggen alle vrees voor de wereld zowel als de zucht om die wereld met aardse midde len te veroveren, alöe hoogmoed jegens afsluiting van „andersdenkenden" zowel als kleinmoedigheid die de wereld niet de waarheid durft te zeggen. Dan zullen zij los van de wereld moeten staan in de zin van bevrijd van aardse gebondenheid en toch midden in de we reld om haar problemen te begrijpen en te helpen oplossen. En zie, de wereld zal verwonderd kijken en uitroepen: „Zij hebben zilver noch goud, aardse macht noch wapens; van waar toch hun kracht?" Prot. Schippers Massajeugd Ds W. A. Wiersinga, die over de fa- brieks- en massajeugd spréékt, noemt het eind van zijn betoog een zeven tal punten, waarover de conferentie naar zijn mening tot zoveel mogelijk gemeen schappelijke conclusies moet komen. Het zijn de .volgenden -. 1: Het komt .er op aan, dé fabrieks- jeugd een'verantwoorde band aan1 haar werk te geven om ze daardoor zelfrespect vertrouwen in de mensen te hergeven; naast de mogelijkheid van vorming er opklimming in het bedrijf, moet voor de beroepsvoorlichting reeds het gewoon lager onderwijs worden ingeschakeld. Een wettelijke bepaling zou toe te juichen zijn, waarbij alleen bedrijver bepaalde voorwaardën voldoen de Arbeidsinspectie vergunning ontvan gen (14- en) 15-jarigen te werk te steilen. Er moet een samenwerking tot stand worden gebracht tussen allen die ten op zichte van deze jeugd een taak hebben, bij de intrede in het bedrijfsleven hun goede, duidelijke inlichting te ver schaffen over wat hun in dit milieu Voor een goede vrijetijdsbesteding der arbeidersjeugd moet het bedrijf volle interesse tonen en ook moet het hieraan steun verlenen, maar het moet deze niet zelf ter hand nemen. Het verplicht stellen van voortgezet dag-onderwijs aan meisjes in fabrieken beneden de 18 jaar voor normaal 4 uur per week is een maatregel, die nog niet met vrucht effectief kan worden gemaakt; onderwijskader zal moeten worden gekweekt; onderwijl zullen overheid en bedrijven alles moeten doen om de reeds (Advertentie). maar.. P'Ë/f deshag! Onder dienst of... buiten dienst... Waarom blijven jongeren politiek afzijdig Vier politieke sterren komen niet op Europees Forum (Van een onzer verslaggevers) Vier van de voornaamste sprekers van het Europese Forum der Politieke Jón geren, -nJ. Dénis de Rougemont, dr Hein- rich von Brentano, Jean Monnet en Carlo Schmidt zullen niet in de Haagse Ridder- zaai vérscnijnen. Gisteren heeft net Forum zich in vier comité's gesplitst. De heer M. Cottier, afgevaardigde van de Europese liberale jongeren sprak over „Jeugd en politiek". Hij noemde aller eerst het verschijnsel van de politieke afzijdigheid en het zich onthouden van stemmen. Bij een veelvuldig beroep op het kiezerscorps bedraagt de stemonthou- ding 15 tbt 55%, soms zelfs 60%. De stemonthouding bij de jongste kiezers kan waarschijnlijk geweten worden aan de geringe politieke belangstelling van de jeugd, die meent in de politiek geen oplossing voor de moeilijkheden, ontstaan als gevolg van industriële omwenteling, te vinden. Geleidelijk worden echter de jongeren* zich bewust "van hun verplich tingen tegenover de maatschappij. Spr. i, dat vooral de jeugd begrip moet krij- n voor de Europese gedachte, waarbij de nadruk diént gêlegd te worden op de solidariteit der Europese volken op ieder terrein. .Prof. dr H. Br.ugmans sprak voor de commissie „Jongeren en politiek" over de Europese politiek. Hij zeide, dat de Europese politiek geen verbreding van de nationale partijen kan betekenen. Volgens spr. zou ook in de Europese politiek de nodige verscheiden heid in. politieke partijen noodzakelijk zijn. Hij zag als blijvend bestaande stro mingen: Christelijk-democratisch, libe raal èn sociefistisch. Andere, aldus prof. Brugmans, kennén nauwelijks meer een rol spelen, zoals clericalisme, anti-cleri- calisme enz.". De deelnemers aan het Europees Fo- im \vordèn Vrijdagavond om 9 uur op hetistadhtiis aan de'Groenmarkt door het Haagse gemeentebestuur ontvangen. Kind verdronken en lijk van man opgehaald Het 3-jarig jongetje W. V. is Maandag middag in het water van de Billitonkade te Utrecht verdronken. Uit de Maas te Herten bij Roermond Maandag het stoffelijk overschot van de sinds Donderdag vermiste 21-jarige J.- Kessels uit Herten opgehaald. Prol. Lieltinck weer een paar uur in ons land Oud-minister prof. mr P. Lieftinc-k is gisteravond enige uren teruggeweest in Nederland. Hij kwam uit Turkije, waar hij de Wereldbank vertegenwoordigt, en wachtte op Schiphol op het vertrek van het K.L.M.-toestel naar New York. Over enige weken komt hij voor enkele dagen paar Nederland. Hij sprak op Schiphol niet de directeur van Financiën en Admi nistratie van de K.L.M., de heer M. J. van der Ploeg. bestaande cursussen te steunen en uit te breiden. Bij het „massajeugdwerk" vraagt heel de methode van arbeiden en bijzon der de wijze van religieuze beïnvloeding de blijvende aandacht en bestudering, mee ook de opleiding ten nauwste samenhangt. Het kome tot een christelijk sociaal- paedagogisch centrum, waarin kerk, school, maatschappelijke organisaties en jeugdorganisaties met elkaar contact op- nen om over de vragen der jongeren het bedrijf èn heel de zedelijke beïn vloeding der massajeugdverantwoorde leiding te geven. Nieuwe regeling in Gerei. Kerken Synode zal kerken vragen, in elk geval steeds voor de armen te collecteren (Van onze Kerknieuws-redacteur) DE SYNODE DER GEREF. KERKEN heeft gisteravond met 40—9 stem men de voorgestelde regeling voor de onderlinge diaconale steun verlening aangenomen. Alle kerkeraden krijgen een herderlijk schrijven, waarin de synode zal wijzen op de eis van de Heilige Schrift, elkaar de helpende hand te bieden. De kerken zullen worden opgewekt in elke sa menkomst der gemeente voor de dienst der barmhartigheid te collecteren, ook als dit voor de verzorging van eigen armen niet strikt nodig is. Mede hierdoor zullen de kerken met ruimere diaconale middelen andere kerken kunnen bijstaan. boden, kan de hulpvragende kerk (met gunstig advies der provinciale deputa- ten) aankloppen bij deputaten van een naburige particuliere synode öf bij de generale deputaten. Er komen opnieuw deputaten. die gebleken noodzakelijkheid een generale kas voor deze steunverlening mogen in stellen. Zij mogen de kerken vragen, diaconale inkomsten en bezittingen die zij niet nodig hebben, vrijwillig, zo mo gelijk geheel maar in ieder geval ge deeltelijk af te staan. Alle classes zal worden gevraagd, aan deze nieuwe regeling bijzondere aan dacht te schenken. Aanbevolen wordt dat dat classes en particuliere synoden zo nodig ieder jaar deputaten (hoofdzakelijk diakenen) voor de onderlinge steun be noemen. Zij moeten steunaanvragen in hun ressort beoordelen en daarover advies uitbrengen. Als in het classicale of provinciale res sort niet voldoende hulp kan worden ge- Advertentie) BE DUT A Chlorophyll ■rRII tandpasta Tanden wonderwit en altijd Irisse adem (Advertentie) BESSEN JENEVER 2>e /eestt/ra*# Nederlandse tegenzet Restrictie kaasuitvoer naar V.S. De Nederlandse delegatie op de bijéén komst der leden van de algemenè over eenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T heeft machtiging verzocht, de Nederlandse invoer van Amerikaanse, tarwebloem te beperken tot maxii 57000 metrieke ton in 1953. Deze maat regel zal gelden als een tegenzet tegen de Amerikaanse beperking van de kaas- De leider van de Nederlandse delegatie wees er op, dat het thans ruim een jaar is geleden, dat de leden van de G.A.TT. aan de VS. hadden verzocht de beper kende bepalingen op de invoer van kaas op te heffen. Tot dusver zijn alleen de beperkingen op de invoer van kaassoor ten, die niet concurrerend worden geacht met Amerikaanse kaassoorten, opgehe ven De kaassoorten, die Nederland voor al uitvoert. Edammer en Goudse, zijn evenwel niet opgeheven. Indien dit wel gebeurt, is Nederland bereid onmiddellijk de beperking van de invoer van Ameri kaanse tarwebloem op te heffen. Bezoek aan bollenland beter gezegeld De Alg. Ned. Vereniging voor Vreem- dèlingenverkeer zal trachten te voorko men dat tijdens het bollenseizoen bui tenlandse toeristen in het politiebureau moeten overnachten wegens gebrek aan hotelruimte. Bij de invalswegen, zoals te Groningen, Enschede, Arnhem, Nijmegen en Wernhout, zullen buitenlandse euto- mbilisten worden gewaarschuwd dat zij niet allemaal naar Amsterdam moeten doorrijden, maar dat er ook vele andere plaatsen zijn met goede hotels. Subsidie schilderwerk In het artikel over de Rijkssubsidie op bepaalde schilderwerken, dat wij dezer dagen op pag. 2 publiceerden, zijn abu sievelijk twee getallen verwisseld. Om voor subsidie in aanmerking te komen zullen de kosten voo:- binmenschiildér- werk per object 600 en die voor buiten schilderwerk ten minste 250 moeten be lopen. In het laatste geval wordt slechts subsidie verleend voor het afbranden, het eenmaal in de grondverf zetten en het stoppen van de ruiten. Een nieuw debat over de vrije-tijds- besteding werd om des tijds wille afge- broken^De synode besloot, (in een deel onzer edities meldden we het gisteren nog) niet te voldoen aan de verzoeken om de hoogleraren in de literaire facul teit der Vrije Universiteit, die predikant zijn geweest, het ambt van dienaar des Woords te doen behouden. (Het ging hier om prof. dr D. H. Th- Vollenhoven en prof. dr S. U. Zuidema). Een voorstel dat zij de naam en eer van dienaar des Woords zouden mogen behouden en een nadere regeling getroffen zou wor den voor hun kerkelijke positie, werd met 33—15 stemmen verworpen. Ook voorstel om deputaten te benoemen die deze materie zouden bezien, kon geen meerderheid verwerven. Een voorstel om bedoelde hoogleraren toe te staan een stichtelijk woord in de gemeenten te spreken, is aangehouden. De synode besloot niet te voldoen aan het verzoek 'van de' stichting Geref. Cen trum voor Zielszorg- rom voor eenmaal een collecte toe te staan voor dit werk. Gaarne ziet de synode echter dat de ker ken het streven van deze stichting met belangstelling zullen volgen. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk ingenomen: naar Bedum vicaris L- A. Eigenraam te Delft. Geref. Kerken ïroepen: te Luttelgeest-Kuinre H. Benthem te Holwerd. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) ingenomen: naar Mussel (2e be roep) J. ten Hove te Terneuzen. - iroepen: te Eindhoven F. F. Pels te Almelo. Geref. Gemeenten Beroepen: te Leiden W. C. Lamain te Grand Rapids (V.S.), voorheen te Lei den. De N-V. Veenkoloniale Bank stelt 5 procent pandbrieven beschikbaar in stukken van f 1000 en f500 tegen 10014 Prof. ir J. A. van Beukering heeft gisteren in Wageningen het ambt aan vaard van hoogleraar in de tropische la ndhuishoudkunde. (Advert entte HOESTPRIKKEL, KUCHEN <|}Dan SL'JM-OPLOSSEND Dan helpt SlfoOOP >owtoma Kamper studenten vier den hun jaardag Het studentencorps aan de Theologische Hogeschool te Kampen (Oudestraat) „Fides Quaerit Intellectum" heeft onder grote belangstelling zijn 89e Dies Natalis gevierd, 's Morgens had de installatie de nieuwe corpsleden plaats en werden gebruikelijke verslagen uitgebracht, die getuigden van. een opgewekt studenten leven en een uitbreiding van contacten met andere studentenorganisaties. 's Middags hield pater G. A. Kemps een voordracht over: „Guido Gezelle in woord, muziek en zang". In de Stadsge hoorzaal werd 's avonds een opvoering gegeven van Shakespeare's comedie De Storm. Vertegenwoordigers van het stu dentencorps aan de Vrije Universiteit, het Uniebestuur van S.S.R., de theolo gische faculteiten van de V.U. te Amster. dam en de R.U. te Groningen, het Philo- sophicum der Paters Dominicanen te Zwolle en de Kon. Militaire Academie te Breda boden gelukwensen aan. De Dies viering werd besloten met een souper, ook de hoogleraren aanzaten. Zilveren jubileum bij de V.U.-bibliotheek Dezer dagen vierde de heer T. Smid, aministrerend hoofdassistent v( de bibliotheek der Vrijè Universiteit Amsterdam, zijn 25-jarig jubileum. Hij legde mede de grondslagen voor de m* omvangrijke boekerij. Met zijn biblio grafische kennis is hij vooral theologen tot steun geweest. Hij ia bevorderd tot administrateur. KERKELIJKE EXAMENS. Aan het Seminarie der Remonstr. Broeder schap is geslaagd voor het prop. examen de heer P. Pols te Voorschoten. (Advertentie) f/S) SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Het lied der aethergolven DONDERDAG 30 OCTOBER. Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 Nieuw, ïram. 7.45 Morgengebed. 8 00 Nieuws ...00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 ..Als de Ziele luistert". 12.03 Lunchconcert. 12 55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 1.20 Gram. 1.35 So- omloop. r nauwd: d (Advertentie) tngsorganen verstopt, sermiddel, de bloeds- knel. U krijgt het be- rug er flink mee ln en de 8 geneeskrach tige oliën van MENTHO-REX jagen het bloed weer door de weefsels. MENTHO- REX verdrijft de kou vla de blo zonder dat u iets hoeft in te ne pot MENTHO-REX L 1.25. "Grote Heel Groenkerk leeft mee. Dat dit aeneër Har ders moest Overkomen. En juist vandaag. Wat een zware schaduw over de feestvreugde. Dat hü, die zó heeft meegevochten in de stille strijd daar nu neerliggen moet. De juffrouwen moeten maar zeg gen, wat ze gedaar. willen hebben. Ieder wil hel pen. „Een laag zand voor de deur", regelt Gré. Al le drukte moet vermeden worden. Het geluid van de feestelijkheden mag hier niet doordringen. „Ik zou hem willen vertellen, dat we bevrijd zijn", zegt Carla Lien vraagt haar, wat ze man keert. Ze zal nu toch zeker niet durven volhouden, dat het zenuwen zijn. Zij met haar kwakzalver.. Hier had minstens een jaar geleden al ingegrepen moeten worden Carla houdt vol, dat het vader goed zal doen, van de bevrijding te horen en, als het anders zou moeten lopen, zou zij het een heer lijke gedachte vinden, als hij er nog van geweten had. Carla heeft zoveel doden gezien, aan wie de ze uitkomst nooit zal kunnen worden verteld, dat ze de dood zelf er weinig om acht Lien mag haar buiten de ziekenkamer houden, ze zal zorgen, in de buurt te blijven, om, als ze binnen zou kunnen glippen, de blijde tijding te brengen Wat zegt Gré? Moet er een boodschap naar Riet? Daar moet zij dan maar voor zorgen. Er zal wel ie mand op een fiets heen willen Inderdaad wordt er een jongen gevonden, die bereid is te gaan en, als Joop tussen de middag van zijn bureau komt. vindt hij zijn zuster al reisvaardig- Ze zullen vlug eten en dan gaat ze. Fred moet haar maar na komen zo gauw hij kan. „En ik?" zou Joop willen vragen. Is het nie' even goed zijn vader, die daar in Groenkerk mis schien al te sterven ligt? Fred prakkezeert over een andere nogelijkhem Bijna vier uur heeft de jongen met grote snel heid gefietst om hier te komen. Die kan vandaag toch niet terug? En Riet kan immers zo'n eind niet gaan? Zij deed er minstens vijf uur over. De jongen beweert, best terug te kunnen, Riet meent, de tocht wel te kunnen maken, maar Fred heeft genoeg connecties en invloed, om te zorgen, dat ze met een legertruck mee kunnen. Vanmiddag om half drie vertrekken er een paar naar het bevrijde gebied. Dan gaan ze alle drie. Voor de jongen met zijn fiets is ook wel plaats. Voor hèm wel, maar niet voor mij, denkt Joop. OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel O, maar hij móét Er is zoveel, dat hij vader wil zeggen. Vader moet weten, hoe moeilijk hij het gehad heeft, hoe hij naar huis heeft verlangd. Hij wil vader om vergeving vragen. Ja, dat wil hij beslist. Vergeving vragen, voor het verdriet, dat hij hem heeft gedaan. Hij kon wel niet anders, maar vader ook met- 't Was zijn schuld niet, dat hun meningen botsten, maai vaders schuld even min. Hu zou het leven niet meer aandurven, als hij zo, zonder vergiffenis van zijn vader scheiden moest. En het is wel heel erg. Gre's briefje heeft hü niet gelezen, maar Riets verhuild gezicht zegt genoeg. Riet, de verpleegster, schrikt anders niet zo gauw Hij loopt haar na, naar de keuken. Riet, zeg, zou ik ook niet meekunnen?" „Jij? Nee, Joop, ik geloof niet, dat dit vader -ied zou doen Onder zulke omstandigheden moet lkë opwinding vermeden worden, du? zou jij coch niet bij hem mogen. Dat begryp je toch zeker wel?" „Maar het is ook mijn vader! Rièt toch, als hij sterft en ik zou hem niet gezien hebben!" „Ja, Joop, maar die mogelijkheid was er elke dag. Dat had je eerder moeten bedenken. Boven dien heb jij je werk. Voor Fred treft het nu juist, dat hij vanmiddag wel vrij nemen kan, maar jouw wérk moet doorgaan." „Ook als vader sterft?" „We-zullen hopen, dat het zo ver niet komt. Va der was sterk. Nu moet hij rust hebben. Alleen moeder mocht er bij, schreef Gré." Fred komt er aan. Nu gaat Joop maar. Hij heeft zich het ziekbed van zijn vader onwaardig gemaakt, naar hun mening- En toch heeft nie mand die vader harder nodig dan hij, omdat hij vergeving behoeft. 's Avonds laat komt Fred terug. Riet blijft voorlopig in Groenkerk. Niemand kan de zieke zó helpen als zij. „Maar hoe is het nu?" „Nogal bevredigend, zou ik zeggen. Geen pijn en er is ook geen bloed meer gekomen. Als dat wegblijft moet hij zo gauw mogelijk naar het zie kenhuis, om geopereerd te worden Joop begrijpt, dat hü zijn zwager niet méér moet "ragen. Riet weet hoe graag hü naar huis zou willen en zal dat de anderen wel zeggen. Nu moet hü afwachten Ja, èn bidden Dat weet en dat doet hü- Bovendien op zijn vrüe Zaterdag middag kan niemand hem verhinderen te gaan. Toch gaat hij niet naar Groenkerk. Lien, die deze gang van zaken voorzien heeft, weet hem tij dig een brief te doen bezorgen. Ze schrijft, dat er alle kans is op vaders voorlopig herstel en dat zü er persoonlijk voor zal zorgen, dat hij zo gauw komt, als mogelijk is, maar dat hü nu nog weg moot blüven Liens brief is vol begrip, doch nu pas weet Joop goed, hoe weinig welkom hij in zün iuderhuis is Welnu, dan zal hij wachten God heeft aanvankelijk zün gebed verhoord en zal ook verder zorgen. 9.45 Vragen aan voorbijgangers. 10.15 Clave- cimbel en viool. 10 45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieuws. 7,10 Gram. 7.15 Gymnastiek. 7.30 GramoL VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 De groenteman. 9.30 Gram. 10 35 Ik weet, et bedrijfsleven". 1.00 Nieuws. 1.20 Metro- kest. 2.00 „Ontmoetingen met Chris- )0S°Gramn antilia s". 4.30 Orgel en pianuo. i.io voor ae jeugd. 530 Militairr causerie. 5 40 Reportage. 5.45 Reg.uitz.: Dr: R. Kool: „Welvaartsplannen voor Surlnami en zijn buren". 6.00 Nieuws. 6.15 Sportpro- blemen. 6.25 Concert. 7 00 Gesproken brief uit Londen 7.05 Discogram. 7.40 Rondetafel 8-00 Nieuws. 8.05 Radio Philh. Or- hoorspel. 10.40 Reis topher Blaze", hoorspel. 2.35 Mezz en piano. 3.00 Voor de zieken 4 4.15 „Van Pep kest. 9.05 „Sti Z. K. H.. Prins Bernhard naar Mldden- Zuid-Amcrika. 10.45 De Hollandse week in Düsseldorf. 11.00 Nieuws. 1115 Sport. 1130— 12.00 Zang. orgel en viool. Engeland. BBC 330 m. 1.00 Gr*m. 1.15 Voor de boeren. 1.25 Voor de arbeiders. 155 Weer berichten. 2.00 Nieuws. 2.20 Filmprogramma. 3.00 Voor de scholen. 4 10 Gram. 4.30 Hoor spel. 6 00 Voor de kinderen. 6 55 Weerberich ten. 7.00 Nieuws. 7 15 Sporl. 7 20 Vt ïek 5.15 Mrs Dale's Dagboek. 5 30 Cau- 5.45 Militair orkest. 6.30 Variété orkest 7.15 Voor de jeugd. 7 45 Hoorspel. progi iuz4«k. 0.05 Voordracht. 0.20 else les. 2 15 Gram. 2.3Ó Franse les 3.Ï5 Gr. .30 Idem. 4 15 Idem. 5.00 Nieuws. 5 10 Gram .15 Voor de kinderen. 615 Gram. 6 30 Voor e soldaten 7.00 Nieuws. 7.40 Voordracht .50 Gram. 8 00 Klankbeeld 8.20 Veüzoek- rogram. 9.00 Voor de vrouw 9 45 Verzoek- ragram 10.00 Nieuws. 10.15 Kamermu 0.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.05 Gram. 1.00 Nieuws _00 en 3.30 Grèm. 4.00 Lichte muziek. (Advertentie) VAN DELFT'S 7aa/-7aa/ Uw winkelier hSeft-ze in allerlei formaat! Kans voor Ned. onderwijzers op de Antillen Volgens het jaarverslag van het depar tement van Onderwüs en Volksontwik keling der Nederlandse Antillen is er nog steeds grote vraag naar Nederlands onderwijzend personeel. Het salaris van een onderwijzeres in Willemstad is on geveer f 800 (f 1600 Nederlands geld) in ae maand. Hiervan kan men daar wel als vrijgezelle rondkomen. Promoties UTRECHT. 28 October. Op het proefechift Over de in-vloed van thiamine en aimmorium ionen op de alcoholische gisting promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer T-h. J. M. Maesen, geboren te Elsloo (L.). Eveneens tot doctor in de wis- en na tuurkunde promoveerde mr B. Mood- Bok, geboren te Middelburg, op het proefschrift: Het thielaviopsis-wortelrot van Lathyrus Odoratus L. Cbodem- moéheido UTRECHT. 28 Oct. Gepromoveerd tot dr in de geneeskunde de medische missiezuster A I J Speetjens (Zr. Paraclita). op het proefschrift; De waarde van de progesteron- belasting. de vaginale uitstrijk en de bepa ling der uitscheiding van oestrogene stoffen voor het onderzoek van patiënten met amenorrhoe. ZU is de eerste kloosterzuster in Nederland, die promoveert tot dr. in de me dicijnen. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 29 Oct. Geslaagd cand ex. psy chologie mevr E C Calje-Luytjes. Den Haag: cand. ex Ned taal- en letterkunde de heer C J J Korswagen. Den Haag en mej. E M J Conyn. Rotterdam: doet. ex. scheikunde de A. Verloop. Noordwijk Ingenieur: A F R Appels. 's-Gravenhage: werktuigk. ing.: J H L Crooijmans. Venlo. T J J M van Hooff, Veldhoven, L F Ottens. Hilversum. W Velthuis. Wassenaar: cand. ex. electrotechnisch ing. R Alving. A'dam: H J v Baarzel, 's-Gravenzande, B J Beukelman. Rotterdam. A J W Borghorst. Groningen. D Bosman, Delft R J L Bosselaers, Eindho ven. RIG Bosselaers, Eindhoven. G F Breu- kers, Enschede, E W J Bruins, Bergen op Zoom, J Buik. Alphen a d. Riin. R V Creutz- berg. 's-Gravcnhage, G C Damstra. Goor. L Dekker. Rotterdam, P J A van Dijk. Delft. F H W Engelbert van Bevervoorde. 's-Gra venhage. W H M Hermans. Heerlen, G J Hoolboom. 's-Gravenhage. J Kiwiet. Hen gelo (O,). C Knijnenburg, 's-Gravenhage, F van Koppenhagen. Wassenaar. J A Koster, Schiedam. H J van der Laan. Maastricht P W de Locde. 's-Gravenhage. K L de Lus- Sablonlère. 's-Gravenhage. H V feidig. Amster- tnhage, G Rad- stake. WIsch. Tan Twan Hong. Amsterdam, J J M Warring. Oosterhout, P Waterhout. Beemster: Ingenieurs-ex. electrotechnisch ing.: C Boerman. Schiedam. H Buizert. Dordrecht. P Foekens. Haarlem, J G de Graaf. Rotterdam: J A Hammer, Rotterdam, C J Haring. Zandvoort, J Hermans. Kerk- G H Jöbsis, Ocgst- Vlaandcren, Utrecht, I Wceda. Rotterdam. Gem.-ambtenaar in arrest wegens verduistering De 55-jarige commies D. J. M., die ruim 30 jaar- in dienst is van de gemeente Den Ham (Ov.), is in arrest gesteld. Hij wordt verdacht gelden te hebben ver duisterd uit de legeskas. Om welke be dragen het gaat, kon nog niet worden nagegaan. Hü is in zijn functie van com mies ter secretarie en als ambtenaar van dé burgerlüke stand geschorst. Toch is het zo TXQDE voorwerpen in de grond kunnen door oudheidkundigen als levénde getuigen van -het ver leden worden herkend. Uit de ligging van enige beenderen bij een zwarte vlek in een zandlaag zullen de des kundigen u weten te vertellen dat we in dit geval te maken hebben met de 3000 jaar oude overblijfselen van een kannibalenmaaltijd, óf met een graf, waarin- de verbrande overblijfselen van de hoofdpersoon plechtig werden bijgezel, öf met een strafoefening, öf met de resten van een kampvuur dat door een plotselinge overval van vreemden werd gedoofd en waarvan de bewaker na een hevige worsteling het lcodje heeft moeten leggen. Dit uit te zoeken, behoort tot het speurwerk der oudheidkundigen die de modernste hulpmiddelen gebrui ken en alle mogelijke andere weten schappen daarbij te baat nemen. Op deze wijze zijn- zü in staat de zwijgende voorwerpen uit het ver leden tot troubadours te maken, die ons verhalen van tragedies of triom fen, en aldus de oudheid tot levende werkelijkheid herscheppen. Maar wanneer dit verleden voor ons oog herleeft, wil dit geenszins zeggen dat het ook in ons leeft, Het tegendeel is het geval. Door allerlei omstandigheden, dde hier niet ter zake doen, voelt de Westerling zich los staan van de cultuur en bescha ving zijner voorouders. Wanneer b.v. het gebeente zou werden opgegraven van Karei de Grote, zijn dat voor ons overblijfselen van een vreemde ling. die ééns keizer was over onze voorouders, die eveneens vreemde lingen voor ons zijn. Toch ligt die tüd slechts ruim 1100 jaar achter ons- Bij vele Oosterse volken is dat an ders. Daér is het verleden levende werkelijkheid waarmede de mens door afstamming en traditie verbon den blijft. Het treffendst werd deze band met het verleden gedemon streerd na de onderzoekingen, die de Egyptoloog E. Brugsóh in 1881 bij Dar al Ba-hri heeft verricht. Hij trof daar een gezamenlijk graf aan met 40 mummies, onder wie zich de grootste koningen van het oude Egypte be vonden. Teen hij deze schat in een schip had gel-aden en daarmede de Nijl afvoer, was het bericht van de vondst hem reeds vooruit gesneld. De bevolking begeleidde de dode konin gen een èind stroomafwaarts, mannen losten geweerschoten ter ere van hun heersers van vóór 3000 jaren, vrou wen wreven zich in met stof en aarde en ver in de omtrek weergalmden de klaagzangen, die deze laatste proces sie der oudé pharao's vergezelden! Wanneer we dit lezen, krijgen we het besef, hoe wij met ons wiskundig begrip van tijd, het wezen van de tijd eigenlijk zijn voorbij gesneld, er een leeg begrip van hebben ge-maakt, zonder enige binding met onszelf. O ja, over tüd gesproken, wist U dat er punten op aarde zyn, waar men twee data heeft? Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2