JlicMwe feiiisrljc (tfouranl Herman de Wolff 25 jaar dirigent Auto-handelaren moeten nog 20.000 orders van 1946 uitvoeren Een wagen met ingebouwd buffet, film camera en verrekijker De Zuid-Koreanen moeten zelf maar vechten Wist U bij Ingrijpende reorganisatie landmacht op komst WOENSDAG 29 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting). Drie en dertigste jaargang No 9571 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JR-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatmm H ibtbttm mtn hert ia iegljeospott" Kijkje op de Britse Motor Show (Van onze Londense correspondent) DE BRITSE MOTOR SHOW de jaarlijkse tentoonstelling van nieuwe Engelse auto-modellen heelt haar poorten opnieuw voor publiek en handelaren opengesteld. En met haar terugkeer worden de Britten er weer eens pijnlijk aan herinnerd, dat al het goede, dat Gr.-Brittannië op het gebied van auto's produceert, niet in de eerste plaats voor hen zelf is bestemd. Want nog steeds is het zo, dat de Engelsman jaren op de levering van een nieuwe wagen moet wachten, omdat de export abso lute voorrang heeft. De Britse auto-industrie levert elke minuut een voertuig af, doch de pro ductie van nog geen vijftien weken (150.000 personen- en commerciële wagens) komt jaarlijks op de binnen landse markt terecht. De schaarste aan auto's wordt misschien het duidelijkst ge ïllustreerd door het feit, dat de Engelse dealers nog twintigduizend orders moeten uitvoeren, welke uit het jaar 1946 dateren! Uiteraard heeft een en ander tot bloeiende handel in tweedehands wagens geleid. Een auto, die drie jaar oud is, en vijftigduizend kilometer gelopen heeft, brengt heel gemakkelijk anderhalf keer de originele kostprijs op. In feite be tekent dit dus, dat de Engelse auto bezitters aanzienlijk goedkoper rijden dan hun confraters op het continent, vooral als ze hun wagens om de twee of drie jaar verwisselen. Maar om terug te keren naar de auto show: het eerste, waar we op uit zijn geweest, ds de mooiste en duurste wagen te ontdekken. Tot 's lezers verbazing misschien, kwamen we niet bij een Rolls Royce terecht, maar bij een even drukwekkende Daimler. De auto, die opdracht van de president-directeur der Hooper-fabrieken werd vervaardigd, kost het fantastische bedrag van tachtig duizend gulden (inclusief een weelde belasting van bijna dertigduizend gul den). Hij biedt plaats aan vijf personen en bezit een ingebouwd thee-cabinet. Ook waren er kastjes met cocktail glazen, picnic-sets, toilet-artikelen, filmcamera en een verrekijker boord". Wie intussen denkt, dat de directeur wel heel erg blij met z'n nieuwe speel goed zal zijn, kan zich wel eens ver gissen. Een jaar geleden heeft deze mil- lionair zichzelf met een Daimler van 36 P.K. verrast, die liefst honderdduizend gulden kostte. Behalve een cocktail-bar en een opklapbare toilettafel bevatte dit presentje twintig ons goud, dat in deur knoppen, bumpers enz. was verwerkt.... De kleinste De kleinste wagen, die de show te zien geeft, is de nieuwste Morris Minor. De auto. die voorlopig alleen voor export is bestemd, is uitgerust met een motor van 803 c.c., die oorspronkelijk voor de Austin Seven is gebouwd. Dit eerste pro duct van de Nuffield-Austin organisatie heeft nog niet zo lang geleden een non stop-tocht van 10.000 mijl (16.500 kilo meter) volbracht. De gemiddelde snel heid was 45 mijl per uur (ong. 75 km); het benzine-verbruik 43 mijl per gallon (ong. 1 liter op zeventig km). Wat de prijs betreft, is alleen de Ford Anglia goedkoper. De laatste wagen komt op 489.3.4 (inclusief een weeldebelasting van 175.13.4). De Ford Anglia is overi gens de enig overgebleven Britse auto, die in Engeland althans in de laagste prijsklasse valt (tot 500. Revolutionnaire modellen zijn niet op de expositie te zien. Er zijn slechts en kele geheel nieuwe fabrikaten op de markt gebracht, namelijk de Wolseley Four Forty-four, de Humber Super Snipe en een Triumph tweepersoons sportwa gen t je. Voor het overige hebben de 32 Geruststellend communiqué De N.A.T.O. verdedigt alle aangeslotenen De staatsleiders van kleine landen, die aan Oost-Europa grenzen, hebbën her haaldelijk uiting gegeven aan de vrees, dat de N.A.T.O. hen -in geval van oorlog zal opofferen ter bescherming van het achterland. In antwoord op deze uiting van bezorgdheid verklaarden de perma nente N.A.T.O.-commissie en de Noord- Atlantische Raad gisteren in een com muniqué, dat de Atlantische strategie de verdediging omvat van alle Volkeren en gebieden, aangesloten bij de organisatie. België heeft thans volledig zijn N.A.T.O.-verplichtingen voor 1952 ver vuld. Het land heeft op het ogenblik 135.000 man onder de wapenen (dat is bijna tweemaal zoveel als twee jaar ge leden) en de vliegvelden, die België in 1954 ter beschikking van de N.A.T.O. moet kunneh stellen, zijn thans voor twee derden gereed. Aldus het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. De Westduitse Vrije Democratische Partij deelt in een artikel mede, dat in de films, die worden gebruikt by de op leiding van N.A.T.O.-soldatene, de Duitse militair als de vijand wordt afgeschil derd. „Is dat de geest, waarin de recru- ten voor de Europese Defensie Gemeenij schap moeten worden opgeleid?", aldus het artikel. Voetbalprijsvraag in de krant geoorloofd? Vormen de abonné's van een dagblad een besloten kring? Deze vraag werd gisteren uitvoerig besproken voor Amsterdamse kantonrechter, naar leiding van de door twee hoofdstedelijke bladen georganiseerde voetbalprijsvraag. De ambtenaar bij het O.M. meende, dat men bij een groot aantal abonné's niet meer van een besloten kring kan spreken en eiste een boete van f6. De verdediger betoogde daarentegen, dat hier wel degelijk sprake was van een besloten kring en vroeg vrijspraak, omdat er dan geen sprake zou zijn van overtreding van de Loterijwet. Vonnis op 4 November. Britse auto-fabrikanten zich op de ver betering van hun oude modellen toege legd, waarbij in het bijzonder op de ver groting van de passagiers- en bagage ruimte is gelet, alsook op een betere wegprestatie. Schijfrem Het glanspunt van de show is onge twijfeld de schijfrem (disc-brake), die, naar verwacht wordt, binnen korte tijd de trommelrem zal vervangen. Het rem- vermogen van dit nieuwe Girling-pro- duct (reeds gemonteerd in de Jaguar Mark VII en de Austin Princess) is aan zienlijk groter dan dat van de meest moderne trommelremmen. De schijfrem kan. zulks in tegenstelling met de trom melrem, niet door veelvuldig gebruik warm worden, uitzetten en daardoor aan kwaliteit verliezen. Het feit, dat de rem- voeten de schijf aan beide kanten aan drukken, schijnt het grote geheim te De vol-automatische schakeling, die in vrijwel alle moderne Amerikaanse voertuigen is gemonteerd, kan de Britse auto-fabrikanten nog steeds niet beko- i. Alleen Rolls Royce conventionele auto-fabriek heeft aan de vooravond van de expositie aangekondigd, dat haar voor export bestemde producten met een vol-automatische schakeling zullen wor den uitgerust, indien de opdrachtgevers zulks wensen. De Armstrong Siddely Hurricane en de Sapphire zijn de eer ste Engelse wagens, welke ingenieuze semi-automatische schakel-systemen be zitten. Een semi-automatische schake ling is aanmerkelijk zuiniger in benzine verbruik dan een vol-automatischfe, doch een nadeel is. dat er nog steeds enkele handbewegingen bij te pas komen. De vraag, die alle Britse auto-fabri kanten bezig houdt, is deze: wat zal de toekomst brengen. De concurrentie, die de Engelse auto-industrie door Duits land. Frankrijk en Italië wordt aange daan, schijnt zich als een donkere schi- duw in het carrosserie-werk van de dure Bentley's, de Healey's, de Jowett's en Allard's te weerspigelen. Aller hoop gevestigd op de turbine-motor, de Rover Company al druk aa perimenteren is. Wanneer zullen de eerste, door turbine-motoren aangedre- vs.* auto's op de m->-kt verschijnen? Het volgend jaar misschien? Keizerin bezocht de Koningin Koningin Juliana ont- ng gistermiddag op het paleis Soestdijk de Keizer- van Vietnam, Hare Majesteit Nam Phoeong. De Keizerin vertoefde gedurende twee uur op het paleis en gebruikte er met de Koningin de lunch. Daarna begaf de hoge bezoekster zich naar Haarlem, waar zij op de werf van het Spaarne de Ville de Saigon te water liet. Dit schip is bestemd voor de kustvaart in Vietnam (Frans Indo- China). De opdracht tot de bouw is verleend door de Franse maatschappij Denis Frères. Zestig per soneelsleden van deze maatschappij waren uit Parijs overgekomen om de plechtigheid bij te wo nen. De directie van de werf bood de Keizerin als herinnering aan de te waterlating een bokaal van Leerdams glas aan. Keizerin Nam Phoeong bracht gisteren ook een bezoek aan hot Maurits- huis in Den Haag. Zij maakte een rondgang langs de tentoongestelde schilderijen en liet zich daarbij voorlichten door de directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen, dr A. B. de Vries. Dit bezoek duurde ongeveer een uur. De opstand in een Am. gevangenis Krankzinnige bandieten houden cipiers vast Tien gevaarlijk krankzinnige misdadi gers hebben gisteren, gewapend met sla gersmessen, de keuken van de Menard- gevangenis te Chester (Illinois) bestormd. Zij barricadeerden de deuren van de keu ken en namen drie cipiers als gijzelaars gevangen. Deze nieuwe opstand begon gister avond. in de psychiatrische afdeling van de gevangenis. De afdeling bevindt zich recht tegenover het gedeelte, waar eer gisteren 300 gevangenen in opstand kwa men. Zoals wij reeds meldden, houden de laatsten zeven bewakers als gijzelaars vast. Op voorbereidingen van de politie, hun afdeling te bestormen, uitten de op standelingen het dreigement, dat zij de cipiers van een 15 meter hoog balcon te pletter zullen gooien. „Wij willen gou verneur Stevenson zien", riepen de rebel len. Toen de gevangenis-directeur hen er op attent maakte, dat Stevenson in New York is, riepen zij: „Laat hij dan maar terug vliegen naar hier Gaat Faroek nu weer eens in zaken Ex-koning Faroek, die zich als vorst in weelde baadde, geeft zich nu als be trekkelijk anm uit. Om in zijn „finan ciële nood" te voorzien heeft Faroek nu besloten, samen met Er nol Flynn een fiilimmaatsohajppij op te riohten. Het tijd schrift Al Nidaa berichtte uit Rome, dat Fairoek voor 250.000 Egyptische pond sterling aan de onderneming zal deel nemen. Minister Algera bezocht zijn Belgische collega Minister Algera heeft gisteren ter ken nismaking een bezoek gebracht aan zijn Belgische collega, de heer Seghers, minis ter van Verkeerswezen, waarbij ver schillende practische problemen betref fend- vervoer tussen de beide landen werden besproken. Bus met aanhangwagen voor 102 man Bij wijze van proef zal de Ned. Buurt- vervoer Maatschappij volgende week tij dens de spitsuren tussen Amsterdam en Laren een bus met aanhangwagen (sa men 18 meter lang) gebruiken, waardoor 102 reizigers vervoerd kunnen worden in plaats van, zoals thans, 62. Aan de minister van Justitie, MR L. A. DONKER, is eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de Raad voor het Rechtsherstel. Een dankbare minister Weer 800 landverhuizers naar Zuid-Afrika Met meer dan 800 emigranten (270 ge zinnen) aan boord is gistermiddag de Zuiderkruis uit Amsterdam naar Zuid- Afrika vertrokken. Voor de afvaart 'spra- ken minister Suurhoff en de Zuidafri- kaanse ambassadeur, kolonel P. I. Hoo- genhout, de landverhuizers toe. Met het schip reizen o a. dr K. II. E. Gravemeijer, die twee jaar lang in Pretoria de gees telijke belangen van de Nederlanders zal behartigen en dr A. J. van der Merwe, predikant te Kaapstad, die vorige week aan de Vrije Universiteit tot eredoctor is gepromoveerd. Onder de emigranten bevinden zich o.m. 31 bankwerkers, 21 timmerlieden. 27 monteurs, zes verpleegsters, voorts in strumentmakers, een chocolatier, een zadelmaker, een sierkunstenaar en een ambtenaar. Allen hebben reeds werk in de Unie gevonden. Minister Suurhoff zei in zijn toespraak dankbaar te zijn voor de emigratie, om dat de landverhuizers ruimte maken voor hén die achterblijven. „Er bevinden zich onder u 183 geschoolde werkkrachten op wie ons land trots mag zijn. Al komen er moeilijkheden, houdt vol, verleent el kander wederzijds bijstand en houdt de naam van ons land hoog". De strijd in Labour Bevan ontbindt zijn „rebellen-groep" Maar blijft gekant tegen buitenlandse politiek Bevan heeft, in overleg met zijn aan hangers, besloten, gevolg te geven aan dé tot ontbinding van zijn groep, zo meldt Reuter uit Londen. Niettemin hebben de „rebellen" het recht staande gehouden, zich als individuele partijleden te kanten tegen de huidige Britse buitenlandse politiek, die naar hun mening te zeer op de Verenigde Staten is afgestemd. Ook blijven zij van oordeel, dat Groot-Brittannië thans te veel voor zijn bewapening uitgeeft. Inmiddels is de invloed van de ..Bevanisten" in twee commissies van het Labour-bestuur versterkt. In de inter nationale commissie is het aantal leden de linkervleugel van 2 op 4 ge bracht. In de politieke en propaganda- nissie kwam dit aantal van 2 op 3. Bevan zelf heeft zitting in beide com missies. In parlementaire kringen legt men deze vergroting van invloed uit als een teken, dat de socialisten van linkervleugel en die van de „oude garde" tot een compromis geneigd zijn. 't Drama met de Urkers in Argentinië Regering schoot niet tekort De Regering kan helemaal niet inzien, dat zij tekort is geschoten in haar taak betrekking tot de naar Argentinië geëmigreerde Urkers. Het ging om particulier opgezette onderneming, onmiddellijk toen dit nodig bleek heeft ae regering de nodige stappen doen on- oernemen door het gezantschap te Bue nos Aires. De wijze, waarop de ambte naren van dit gezantschap hun taak heb ben opgevat, is boven alle lof verheven. Enkele Urkers zijn teruggekomen wegens familie-omstandigheden, heimwee, of om dat zij in Argentinië geen toekomst zagen. Anderen zijn gebleven en proberen over te gaan naar de rivier-visserij. Het daar toe benodigde kapitaal is bijeengebracht door de Nederlandse Raad, particulieren en de Gereformeerde Kerk en de vi bij wijze van voorschot verschaft. Dit blijkt uit het antwoord var ministers Suurhoff, Beyen en Luns op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Haken (comm.). 't Gezond verstand zegevierde Het gezonde verstand heeft eindelijk gezegevierd over de wansmaak. De koop vaardij krijgt nu in Rotterdam een waar dig monumentHet Comité voor de Stichting van een nationaal monument voor de Koopvaardij heeft, óf uit eigen overtuiging óf ais gevolg van de vele protesten, de uitspraak van de prijsvraag- jury verworpen, zoals we elders ook meldden. En daarvoor kan de Koop vaardij dat Comité dankbaar zijn. Eigenlijk niet alleen de koopvaardij, maar het gehele Nederlandse volk, dat hier een van de pijlers van zijn bestaan aan vankelijk zag gesymboliseerd door een wanstaltig product, door de beeldhouwer W. L. Revers wel „Ruggegraat" genoemd, maar waarin de ruggegraat van onze koopvaardij ip geen enkel opzicht tot uiting komt. Rechts ziet U het ontwerp, Eisenhower te Lancaster: Ook Ike voelt veel voor landlegers zonder Amerikanen en nadert zo Taft De Ver. Staten moeten hun bondge noten bewapenen en helpen, doch zelf moeten zij (de V.S.) achter deze bond genoten blijven staan als een machtige, mobiele reserve. Aldus heeft ex-generaal Eisenhower gisteren te Lancaster (Penn sylvania) verklaard. A.F.P. tekent hier bij aan, dat Eisenhower blijkens deze verklaring nader is gekomen tot het standpunt van Taft. die voorstander is van niet-Amerikaanse landstrijdkrach ten, slechts gesteund door Amerikaanse marine en luchtmacht. „Als ik tot president word gekozen zal ik naar Korea reizen, om de moge lijkheid van het vervangen der Ameri kaanse soldaten door Zuid-Koreanen te bestuderen", aldus Ike. Volgens een artikel in de Baltimore Sun heeft Stevenson, de democratische candidaat een koerier naar Acheson ge zonden, met het verzoek, af te treden, als de democraten winnen, om zo een einde te maken aan „Acheson, 't mik punt van de verkiezingscampagne". Zo als men zich zal herinneren is van re publikeinse zijde herhaalde malen ern stige critiek geoefend op het beleid van Acheson. Intussen ontkende het bureau van Acheson, een bericht van Steven son te hebben ontvangen. Staatssecretaris Veldkamp: Klachten van automaat houders overdreven Dr Veldkamp, de staatssecretaris voor middenstandszaken, kan voorshands in de door automatenhouders aangevoerde be zwaren geen aanleiding vinden, een wijziging van de Winkelsluitingswet te bevorderen. Aldus blijkt uit het ant woord, dat hij, mede namens minister Donker, heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Steinkühler. Hij meent n.l. dat er geen sprake is van zgn „automaatbodrijven", doch dat de klachten komen van winke- die automaten exploiteren als on- oerdeel van een normaal winkelbedrijf. De Amerik., nationale aardappelen- raad heeft Stevenson en Eisenhower ei de beide candidaten voor het vice-presi- dentschap, uitgenodigd voor een „ver zoeningsdiner", twee dagen na de ver kiezingen. Gedeeltelijke bekentenis in moordzaak Steenwijk Een der naar aanleiding van de steek partij te Steenwijk gearresteerden, de 26-jarige F. K., zwager van de verr de J. W. Brink, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, aldus deelde politie ons mede. K. is ook bewoner het woonwagenkamp. Dezer dagen ts de benoeming te ver wachten van brigade-generaal J. H. Couzy, directeur van de Hogere Krijgsschool in Den Haag, tot opvol ger van generaal-majoor H. J. J. W. Diirst Britt als commandant van de 7-December-divisie. DAT het echtpaar P. de Krom-Bas- tiaansen te Hoogerheide (N.-Br.) op 30 November zijn 60-j. bruiloft hoopt te DAT tegen mevr. B. te Groessen (Gld) die bij 52 leveranciers voor 3.000 schul den maakte en steeds zei te zullen be talen als zij haar (gefantaseerde) oor- logsschadcvergoeding had ontvangen, in Arnhem 3 mnd voorw. is geëist en de schuld binnen 2 jaar moet zyn gc- DAT tegen de Jehovagetuigen J. H. uit Haarlem en J. O. uit Hoensbroek, die in Nuth (L.) hebben gecolporteerd op uren waarop dit verboden was, in Maastricht in hoger beroep opnieuw 6 boete is geëist. DAT de prijs van 1.000, die de V.V.V. Delft had uitgeloofd voor een boekje over Delft, is verdeeld onder J. N. Heil te Nijmegen, drs J. de Hoog te Delft, J. C. Klatten te Rdam en J. N. H. Oos- terloo te Delft, daar geen der 32 inzen dingen aan alle eisen voldeed. DAT het personeel van de drukkerijen Ellerman Harms te A'dam Zaterdag t.g.v. het 150-jarig bestaan de directie zes ra men van do glazenier Jan van Druten zal aanbieden. DAT burgemeester Van Walsum en an dere vertegenwoordigers van het Rot terdamse gemeentebestuur gisteren t.g.v- de Hollandweek Dusseldorp bezochten. DAT in Hengelo een 14-jarige jongen, die op weg naar school brandende luci fers in de haren van meisjes wierp, op het politiebureau een ernstige berisping kreeg. DAT 30 Verenigingen voor Vreemdelin genverkeer in Noord-Holland bij de A'damsc gemeenteraad hebben geprotes teerd tegen dc voorgenomen verhoging der IJ-ponttarieven. DAT dc president-directeur van de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem is benoemd tot ridder in dé Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. DAT de houten woning van de fam. Klerk in de Prinsenstraat te Zaandam is uitgebrand, vermoedelijk doordat een petroleumkacheltje was omgevallen. DAT dc burgemeesters van Tilburg. Breda, Waalwijk, Dussen en Gorinchem bij de ministers Algera en Zijlstra heb ben aangedrongen op de bouw van een brug over de Merwedc bij Gorinchem. DAT de gemeente Schoonebeek merk waardiger wijze ruim in haar kasmidde len zit en de raad heeft besloten heeft het overtollige geld te beleggen in kasgeldie- ningen van ten hoogste 1 millioen. DAT Maandag naar Italië 100 koeien en 75 vaarzen worden verzonden, die resp. door de Ned. regering en het be drijfsleven worden geschonken aan de slachtoffers van de watersnood in de Po- vlakte. DAT de Nijmeegse kolenhandelaar C. P. van D.. die valse facturen bij de Gel derse Electr. My indiende, in Arnhem is veroordeeld tot een jaar. waarvan twee maanden voorw. DAT de kettinghonden in Lomm (L in de meeste gevallen niet volgens de voorschriften worden behandeld en de politie nu de eigenaars heeft bevolen er voor te zorgen dat zulks wel geschiedt. DAT de Fransen Falconnier en Bellier per vliegtuig uit A'dam naar Suriname zijn vertrokken Lv m. de eventuele bouw van een stuwmeer in de Brokopondo- vsllei DAT als voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging in het bisdom Den Bosch is gekozen Hub. van Doorne, direc teur van de N.V. Van Doorne's Automo bielfabriek te Eindhoven. DAT zich in de strocartonindustrie een opleving voordoet, waardoor de produc tie in November niet behoeft te worden verminderd met 40 pet, maar met 30 pet. DAT het ontwerp voor de kampeerwet nog dit jaar gereed zal komen. voorstellende een schip dat met onder gang bedreigd wordt; de hangende bol wii de lading voorstellen. Nu heeft de Amsterdamse beeldhouwer Fred Carass de eer gekregen met zyn ontwerp, dat als motto heeft „Boeg". In dit beeld komt veel sterker de kracht van de koop vaardij tot uitdrukking en door de sobere lijnen gaat er een grote suggestieve wer king van uit. Het monument wordt ge maakt van aluminium of gechromeerd staal en krijgt een hoogte van 60 meter. De grootte van dit monument kunnen we zien in de verhouding tot de rechts er van staande man. Precies op lijd Prins Bemhard kwam in Mexico aan Precies op de vastgestelde tijd, (18.50 uur Nederlandse tijd) is het K.L.M-vlieg- tuig „Prinses Wilhelmina" met aan boord Prins Bemhard en zijn gezelschap, gisteren te Monterey in Mexico aange komen. Na een verblijf van 24 uur in Mont Ondanks de Saarkwestie Toch bekrachtiging van de E.D.G. Gaat de Duitse Bondsdag 500 leden tellen? Het Saa-nprobleem heeft zich de laatste weken onbevredigend ontwikikelid. Tóoh zal de regeringAdenauer het verdrag r de Europese Defensie Gemeenschap spoedig mogelijk ratificeren. Aldus blijkt uit een verklaring van de West- Duitse regering. Deze verklaring is het antwoord op de .s van de nieuwe leider der Duitse socialisten, Erich OHenhauer, dat West- Duitslamd buiten de ED.G. moet blij ven, zolang de Saarkwestie niet is op gelost. De premier van het Saai-gebied, Jo hannes Hoffman, en de leider van de socialistische oppositie van Saarland, Richard Kirn, zijn gisteren uit Saar- bruecken naar Par..s vertrokken om op nieuw besprekingen te voeren met Scha man, de Franse minister van Buiten landse Zaken. Intussen overweegt de West-Duitse re gering de Bondsdag voor te stellen, het aantal parlementsleden volgend jaar van 402 op 500 te brengen, met het oog op de toenemende werkzaamheden der parle mentsleden in internationale organen. De politie in Neder-Saksen heeft de laatste degen tal van huiszoekingen ge daan bij „candidaten voor nationale groeperingen", die er van worden ver dacht, na de ontbinding der S.R.P. (neo nazi's) nieuwe nazigroepen te willen Piloot was koppig Brits vliegtuig werd op Schiphol vastgehouden De gezagvoerder van een Brits vlieg tuig, dat gisteren op Schiphol een tussen landing had gemaakt, wilde omstreeks vijf uur weer starten. Hij gaf zijn start- oproep aan de verkeerstoren echter in het oude luchtvaartalfabet, dat sedert 1 Januari is vervallen. De verkeersleider zei: „Captain, wij kunnen u alleen maar bedienen in het nieuwe alfabet. U ge lieve dit te gebruiken". De Engelse piloot wenste dit niet te doen en kreeg toen geen toestemming op te stijgen. Hij werd teruggeroepen en ge durende vijf uur „aan de ketting ge legd", meldt De Tel. De passagiers waren van dit voorval de dupe. Er moest een speciaal toestel uit Londen komen om hen naar Hamburg te vliegen. Brigade-generaal Couzy divisie-commandant Als opvolger van generaal- majoor Dürst Britt De brigade-generaal van de generale staf J. H. Couzy, directeur van de Ho gere Krijgsschool in Den Haag. is be noemd tot commandant van de eerste divisie, als opvolger van generaal- majoor H. J J. Dürst Britt. Tot chef-staf van de eerste divisie is benoemd de luit.- kolonel der generale staf H. A. I. Du- chateau. Tot bevelhebber Noord, tevens bevel hebber in de vierde militaire afdeling (voorheen eveneens generaal-majoor Dürst Britt) is benoemd de kolonel der generale staf P. J. C. A. van der Speek Obreen. De kolonel H. Onderstal is be last met het territoriaal commando Noord-West, tevens garnizoenscomman dant Alkmaar; de marojo P. J. J. Quan- jer krijgt het territoriaal commando Noord-Oost, tevens garnizoenscomman dant Groningen; het garnizoenscom mando Assen wordt waargenomen door de oudste regimentscommandant. De kaasuitvoer Nederland wil krasser maatregel tegen V.S. De Nederlandse delegatie op de bij eenkomst der leden van de Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarie ven (G ATT.) heeft machtiging verzocht de Nederlandse invoer van Amerikaanse tarwebloem te beperken tot maximum 57000 metr. ton in 1953 els maatregel tegen de Amerikaanse beperking van de kaarsinvoer De G.A T.T- heeft al een jaar geleden aan de Verenigde Staten ver zocht de beperkende bepalingen inzake de invoer van kaas op te heffen, doch tot dusverre werden alleen de beperkin gen voor de invoer van die kaassoorten, welke niet concurreren met Amerikaan se kaassoorten opgeheven. Krantenbezorger bij een aanrijding gedood De bezorger van de Volkskrant te Wa genberg, de heer J. Brenters, is gisteren te Hooge Zwaluwe. bij het rondbrengen van de krant, toen hij per fiets de rijweg overstak, aangereden door een personen auto. Hij werd ruim 20 meter meege sleurd en overleed ten gevolge van zijn verwondingen. De 12-jarige jonge G. V- is gisteren op de Voorsteek in Leeuwarden door een met zand geladen auto overreden. De jongen was op slag dood. Beter gebruik van parate troepen Verscheidene regimenten worden samengevoegd om recruten op te leiden Bij de Koninklijke Landmacht wordt op het ogenblik gewerkt aan een ingrij pende interne reorganisatie. Zijn wij wel Ingelicht dan heeft deze reorganisatie ten doel, de opleidingsmethoden te v beteren en een doelmatiger gebruik maken van parate eenheden. In dit v band zullen verscheidene regimen worden samengevoegd tot opleidings depots, waar recruten van uiteenlopende wapens tezamen worden opgeleid. Dit zal o.m. een verschuiving in de bevel voering van tal van regimenten en gar- nizoens meebrengen. De aldus opgeleide eenheden zullen in nieuw te vormen ge vechtseenheden worden ondergebracht als parate eenheden. Een en ander zal in April 1953 bij de opkomst van dc nieuwe lichting ingaan. Ook met de opleiding en opkomst van deze lichting zal het waarschijnlijk Publiek verontwaardigd Verdachte's eigen schuld, dat hij klappen kreeg Een rel op 16 Mei j.L in een trein van Maastricht naar Amsterdam, die veel stof deed opwaaien omdat het publiek zich in de pers over twee politiemannen be klaagde. is gisteren tot in vele onderde len behandeld voor het Amsterdamse Hof. Tegen de gevangene, die door de beide politiemannen per trein werd voerd en door hen geslagen werd omdat hij zich verzette, werd thans 3 maanden gevangenisstraf geëist, wegens belediging en weerspannigheid Het is de 33-jarige losarbeider M M. C. uit Maastricht. De Haarlemse politierechter had hem 14 da gen opgelegd. De procureur-generaal voor het Hof zei dat verdachte het aan zichzelf te wijten had. dat hy bij de ruzie tikken had gekregen- enigszins anders gaan dan tot dusverre het geval is geweest. Minister Staf zal hierover in de me morie van antwoord op het dezer dagen verschenen voorlopig verslag in zake de Oorlogsbegroting 1953 nadere mede delingen doen. HET WEER IN EUROPA I i 3 WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht SDe Bilt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optre dende buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde, overigens krachtige tot ma tige Westelyke wind. Op nieuw iets lagere tempera turen. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.31—17.15: maan on der 4.12, op 15.52 uur. Op 1 Nov. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1