Jlietitwe feiltoefje (tfouranl ,Geen grappen, die niet eerst door regering zijn goedgekeurd Lachen wordt daar ongeveer als een zonde beschouwd de Scherpe reacties te Londen en in Bonn De Prins nog gisteren in Canada aangekomen Tragisch auto-ongeluk bij bij Maasland: 2 doden Wist IJ Langer leerplicht? DINSDAG 28 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste jaargang No 9570 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staateastfclr f« yfteMevta wyn hert in teyfjeaspott" Huren Stadsgehoorzaal worden niet verlaagd Achter 't IJzeren Gordijn zwijgende mensen (Bijzondere correspondentie) DE HARDHEID VAN HET LEVEN in het algemeen, het overwerk, de voedselschaarste en meer van dergelijke dingen, schijnen de men sen in de straten van Moskou, Boedapest, Praag en Boekarest het lachen te hebben verleerd. In treinen en bussen zitten de passagiers bijna altijd zwijgend voor zich uit te staren. Zelfs jonge paartjes glimlachen zelden in het openbaar. De grapjes zijn onmogelijk flauw. De radio kent geen humor en de kranten weten er ook weinig van. Iedereen schijnt bang te zijn o lachen, uit vrees, dat iemand het aa politie zal vertellen, zo merkte onlangs een diplomaat op, die kort geleden zijn eerste ervaringen achter het ijzeren gor dijn heeft opgedaan. „Het lijkt er op, dat lachen ongeveer als een zonde wordt be schouwd" Verschillende communistische bladen zijn er over gaan piekeren, waarom er zo weinig vreugde is. Zo deed deze afwezig heid van vrolijkheid het Tsjechische blad „Prace" de klacht uiten, dat er niet ge noeg operettes zijn om het volk te vi maken. „De oude" aldus het blad „kunnen niet worden gespeeld, omdat „bourgeois" zijn. Vele Tsjechische co ponisten zouden muziek voor operettes willen schrijven, maar er zijn geen auteurs om voor teksten te zorgen". Een der oorzaken hiervan is misschien af te leiden uit de opvatting, welke het blad van humor heeft. „De lach e satire", zo schreef het, „moeten worden Oostenrijkse kabinets crisis ten einde Katholiek-Socialistische coalitie in ere hersteld In Oostenrijk is de kabinetscrisis ten einde. Dr Leopold Figl is er in geslaagd, de breuk tussen zijn Christelijke Volks partij en de socialisten, die ontstaan was door verschil van mening over de be steding der begrotingsgelden, te helen. Het nieuwe kabinet steunt weer op een coalitie van deze twee partijen. Vandaag zou de nieuwe ministersploeg worden beëdigd. A-Be ministens uit het vorige kabinet hebben in de nieuwe regering zitting Er zal een begroting worden ingediend voor ze3 maanden. Men verwacht, dat op 1 Maart nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Daarna zufflen de coalitiepartijen hun standpunt nader bepalen- Polen kozen nieuw parlement Natuurlijk voor honderd pet communistisch Zondag heeft Polen een nieuw parle ment gekozen. Veel nieuws is over zoiets niet te vertellen: dit land ligt nu een maal achter het „IJzeren Gordijn". Wij moeten dus afgaan op de mededelingen van Radio-Warschau. Welnu, gisteravond is verteld, dat het Nationale Front, ge leid door president Bierut, maarschalk Rokossofski en Berman, lid van het poli tieke bureau, 99 pet van de stemmen op zich heeft verenigd. Volgens de voor lopige uitslagen hebben 15% millioen Polen gestemd op een totaal van 16.200.000 kiesgerechtigden. Het nieuwe Poolse parlement zal bestaan uit 425 leden, van wie ongeveer zeventig pro cent behoort tot de „officiële" commu nistische partij en de rest tot de partijen, die de communisten steunen. gebruikt als middelen om de verraders van het volk aan de kaak te stellen en het volk op te voeden". Dat betekent: geen spontane humor en geen grappen, die niet eerst door de regering zijn goedgekeurd. Ook de „literaire Gazet" te Moskou heeft kort geleden gepiekerd over de af wezigheid van humor op het toneel en in de films. „Niemand voelt zich geroe pen om vrolijke stukken voor het toneel of de film te schrijven. Als men een vooraanstaand auteur om een blijspel vraagt, krijgt men prompt delijk een weigerend antwoord", klaagt dit blad. En het gaat verder: „Deze vrees voor het vrolijke spel is te wijten aan het feit. dat vele critici, die niet het minste gevoel voor humor heb ben, bijna elk nieuw blijspel, dat wordt geschreven, afkraken. Dat is de reden, waarom jonge auteurs huiverig zijn zulk een „gevaarlijk" onderwerp aan te vat ten, Wij beleven een ernstige crisis i het blijspel betreft. Het blijspel mag moet een grote rol in ons leven spelen. Maar het is de meest verwaarloosde kunstuiting. Geen enkele film van 1952 is gebaseerd op een komisch sc ook op ons toneel is de lach onbekend". In Hongarije heeft het blad „Szabad Ifjoesag" de klacht geuit, dat jonge sen niet meer weten, hoe zij zich moeten amuseren: „We moeten optimistische, vrolijke jonge mensen hebben, die het leven liefhebben. Het is de plicht onze jeugdorganisaties, er voor te zorgen, dat onze jeugd zich behoorlijk vermaakt' Het blad voegde hieraan toe, dat me: de jeugd opgewektheid zou kunnen leren als de vrolijkheid op de juiste wijze wercT „georganiseerd". Na de rede van Ramcke Vijfduizend fanatieke oud-SS-ers marcheerden het jong ste weekeinde door het Duitse plaatsje Verdenter ge legenheid van hun eerste na-oorlogse bijeenkomst, waar vooral Herr Ramcke zich deed gelden. Drie ex-generaals gaan voorop: van links naar rechts): Ramcke, Felix Stei- ner en Herbert Gille. Britse militaire politie kijkt toe Wettigheid van organisatie van oud-SS'ers wordt nader bezien West-Duitse regeringskringen hebben gisteren de door de voormalige S.S.-gene- raal Bernhard Hermann Ramcke tijdt réunie van oud-S.S.-ers te Verden gehouden redevoering op scherpe wijze veroordeeld. Men was van oordeel, dat deze uitlatingen het aanzien van de Duit soldaat in discrediet brengen. Boven dien waren deze kringen er van over tuigd, dat Ramcke's in scherpe bewoor dingen gedane aanvallen op de Westerse Reeds een half uur na aankomst werd de reis voortgezet Voor het vliegtuig, waarmee Prins Bernhard de reis naar Mexico maakt, de Atlantische Oceaan overstak, maakte het een tussenlanding op het Ierse vliegveld Shannon. Ter ere van dit hoge bezoek was het vliegveld versierd met rode, witte en blauwe bloemen. Tóen de Prins het toestel verliet, bood een in groen uniform gestoken vrouwe lijke employé van de Ierse luchtvaart maatschappij hem een witte anjer, om geven door een takje klaver (het zinne beeld van Ierland) aan. Op het buffet in de wachtkamer van het vliegveld werd de ereplaats ingeno men door een model van een Nederlands dorp in suiker, dat was vervaardigd door de chef-kok Ryan. De Prins betuigde De Bevanisten komen morgen bijeen In het gunstigste geval toch nog een gewapende vrede De linkse socialisten van Aneurin Be- van zullen morgen te Londen bijeenko men, om gehoor te geven aan de eis van Attlee, dat zij hun rebellengroep moeten I ontbinden, aldus Reuter. De vorige week men zal het zich nog herinneren nam de parlementaire fractie van de Labour-partij met een meerderheid van drie tegen één het be sluit, dat alle, niet-officiële groepen in de partij zichzelf zullen opheffen. I Sceptische, Britse politici menen, dat het moeilijker zal zijn, het Bevanisme uit te roeien, dan de groep te ontbinden: het laatste beschouwen zij slechts als een gewapende vrede. hem zijn bewondering voor het werk- Nog Maandagavond (plaatselijke tijd) had het vliegtuig de grote oversteek vol bracht en landde in Montreal (Canada). De Nederlandse ambassadeur, de heer Lovink, was op het vliegveld ter begroe ting aanwezig. Een half uur na de aan komst steeg het vliegtuig weer op om de reis naar Mexico voort te zetten. De Prinses Wilhelmina had o.a. vijf postzakken aan boord. De inhoud daar van weegt in totaal 81,5 kg. Bij deze post bevinden zich ruim 20.000 speciale lucht post-enveloppen, uitgegeven voor deze vlucht. Woonwagenbewoner van 't leven beroofd Dodelijke steek bij gevecht in kamp te Steenwijk By een vechtpartij in een woonwagen kamp te Steenwijk is gisteravond laat de 40-jarige woonwagenbewoner J. W. Brink met een mes van het leven beroofd. Twee personen zijn gearresteerd. Enige bewoners van het kamp hadden in de stad enkele café's bezocht en raak ten slaags toen zij in het kamp terug keerden. Over de oorzaak van de onenig heid en de vechtpartij heeft men nog geen zekerheid, maar men vermoedt dat er sprake is van een familipvete. Tijdens de vechtpartij is in het kamp, dat in verband met de jaarlijkse markt en ker mis thans overvol is. ook nog geschoten. De 40-jarige B., vader van acht kinde ren. werd met een mes getroffen in de hartstreek. Hij moet onmiddellijk na het toedienen van de steek zijn overleden. verbondenen (die als de eigenlijke oor logsmisdadigers werden gekwalificeerd) er niet toe zullen bijdragen, het vertrou wen van het buitenland in West-Duits- land te versterken. De Britse bezettingsautoriteiten zijn verantwoordelijk voor de gang van zaken in Beneden-Saksen. Zij maken zich gen over het incident. De Britse Hoge Commissie, de bondsregering en de rege ring van Beneden-Saksen houden nauw lettend het oog op de beweging van oud strijders. Te Londen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten, dat de wettigheid van de organisatie voor het verlenen van steun aan oud-leden der Waffen-S.S. en/of hun nagelaten betrek kingen thans opnieuw wordt bezien in het licht van Ramcke's rede. Deze aan gelegenheid zal worden besproken door de Britse Hoge Commissaris in West- Duitsland, Kirkpatrick, met de regering Bonn. Waarschijnlijk zal zij ook onder- :rp van beraadslaging uitmaken in de geallieerde Hoge Commissie voor West- Duitsland. Schilderij van Koningin Elizabeth verzonden Het levensgrote portret, dat de Neder landse schilder Bernard van Vlijmen heeft ;eschllderd van Koningin Elizabeth te paard, is vannacht per K.L.M. naar Lon den verstuurd. De voorzitter en de secre taris van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Londen, de heren G. J. L. van der Lande en ir W. Friedhoff, zul len het doek morgen aan Koningin Eliza beth aanbieden. Zoals men weet, zal ministeri Stiklker hierby tegenwoordig zijn. Deze bracht gisteren als ambassa deur zyn eerste bezoek aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden. Anderhalf jaar (m.a.) voor spion Krantz De Haagse planoloog Daniël Engel Krantz, tegen wie twee jaar was geëist spionnage ten behoeve van Tsje- cho-Slowakije, werd thans door de Haag rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf Krantz had van 9 Februari tot 6 April 1951 geheime inliohtingen en bericih verschaft, die bij putte uit bronnen, die op het departement van Buitenlandse Zaken als „vertrouwelijk" waren geru briceerd. Kocht notaris Q. een villa in Brussel? Oud-notaris Q. uit Maastricht, die de merkwaardige reis van de President Roberts heeft meegemaakt, zou in Brussel een villa hebben gekocht om zich daar te vestigen. Ook de teruggekeerde huis houdster, mevr. Van Stipelen uit Maas tricht, gaat volgens haar familie naai Brussel. Een deel van het meubilair var de notaris zou onder de familie Van Stipelen zyn verdeeld. Nieuwe functies voor Twee Nederlanders in de Raad van Europa Tijdens een persconferentie te Parijs heeft de voorzitter der Grondwetscom missie van de Raad van Europa, Hein- rich von Brentano, de vorming bekend gemaakt van sub-commissies. Tevens werd ingesteld een zg. verbindingscom missie, die de vraagstukken moet behan delen m.b.t. de verbindingen tussen En geland en andere Europese democratieën. Dr P. A. Blaisse, het Nederlandse Tweede Kamerlid, werd benoemd tot voorzitter van de commissie ter vaststel ling van de rechten. Zijn socialistische collega, mr M. van der Goes van Naters, werd benoemd tot voorzitter v commissie voor de verbindingen. De volledige commissie zal haar eerst volgende zitting houden op 15 December a.s. De vier belangrijkste sub-commdssies zullen dan verslag uitbrengen van hi werkzaamheden. Tarweprijs blijft 26. per 100 kilogram Minister Mansholt heeft de richtprijs voor de tarwe voor oogst 1953 leg met de Stichting voor de Landbouw onveranderd vastgesteld op ƒ26pe: 100 kg. Keizerin van Vietnam naar Koningin Juliana De Keizerin van Vietnam, H.M. Nam Pbuong, is vanimid4atg door Koningin Julda-nc op paleis Soestriijflc ontvangen en heeft aldaar de lunch gebruikt. De keizerin verrichtte in de namiddag te Haarlem de tewaterlating V-ilile de Saigon. Im de loop van vandaag kwam de keizerin in ons land aan. Zij hotel 1'Eumope te Amsterdam ver blijven. Het werkterrein van de staatssecretarissen Minister Suuilhoff heeft bekend ge maakt, dat de staatssecretaris van Soc. Zaken, mr dr A. A. van Rhyn, meer in bet bijzonder is belast met de vraag stukken betreffende de arbeidswetge ving. de loonpolitiek, de sociale voor zieningen voor werklozen c a., de sociale verzekering, voorzover niet behorende tot de plannen voor de nieuwe ouder- aoms- en invaliditeitsverzekering, en de internationale sociale aangelegenheden. aatssecretaris van Volksgezond- Afscheid van vader heid, dr P. Muntendam bijzonder belast met de bevordering de volksgezondheid. Zo heeft dan gisteren Z.K.H. Prins Bernhard de reis naar Mexico aan gevangen en natuurlijk was het afscheid op Schiphol inzonderheid voor de kleine Marijke een tikje weemoedig. Op deze manier keek ze vader na, toen hij in de machine stapte. Kort voor Sinterklaas hoopt de Prins weer terug te zijn. Luxe wagen schoot onder truck Beiden waren geziene figuren in het Westlandse zakenleven Op de Rijksweg bij de veiling in Maas land is gisteravond om half zeven een de richting Vlaardingen komende Citroën in botsing geraakt met een uit tegenovergestelde richting komende truck met oplegger. De vermoedelijke oorzaak was 't sprin gen van een band- De personenauto schoot onder de truck en werd geheel vernield. De twee inzittenden, de gebroe ders K. en C. Rodenburg uit Honselers- dijk, respectievelijk- 55 en 50 jaar oud, waren op slag dood. De oudste broer, de 55-jarige Kryn De politieke jeugd van Europa ontmoet in de Ridderzaal te Den Haan de staatslieden, die reeds hun sporen in de politiek verdiend hebben. Hier zien we Paul Henri Spaak, de oud~minister-president van Belgic tn gesprek met Nederlandse en Italiaanse jongeren V l n r Sj Jonker (Arjos), jnej. Talcucei (Italië), mej. S. de Gasperi (de dochter van de Italiaanse premier); Van Mooch (A.J.C.), J. .4. Hes (Nieuwe Koers) en zittend Paul Henri Spaak. het Hollandpleir steen is onthuld t« betrekkingen tussi gheid van de Ned. ge il. baron Bentinck, op te Genève een gevel herinnering aan de deze stad en ons DAT de houtzaagmolen in Alblasser- dam (daterend uit 1842) zal worden af gebroken en een plaats zal krijgen in Haarlem wanneer er geld voor by el kaar gebracht kan worden. DAT het 2e reg. genietroepen Vrijdag voor 't eerst zal defileren voor de bur gerij van zyn nieuwe garnizoen Raanis- DAT in Tilburg binnenkort welvaarts- onderzock wordt gehouden i.v.m. de in dustrialisatie. DAT de aula te Emmcn verbouwd zal" worden tot een schouwburg met 700 zitplaatsen. DAT het georganiseerd overleg mili tair personeel Kon. Landmacht dc nieuwe regeling voor de geneeskundige verzor ging met instemming heeft ontvangen en enkele wensen bij dc regering ken baar heeft gemaakt. DAT Simplex, die onlangs een nieuwe fabriek in A'dam in gebruik nam. zijn oude fabriek aan de Overtoom aldaar verkocht heeft aan Goudsmit Hoff Ned. Behangselpapier Industrie. DAT op 15 Nov. in Utrecht dc vierde kaderconferentie wordt gehouden van dc Ned. Ver. Dierenbescherming. DAT de gouden Poulsen-medaillc van de Deense Akadcmic, voor dc Technische Wetenschappen is toegekend aan dc Ne derlander dr Balth van der Pol. dir. van de internat commissie voor radioverbin dingen. DAT morgen in Ermelo een eindparadc wordt gehouden van de School rcs.-off. infanterie, daar 165 leerlingen vaandrig zyn geworden. DAT de Arnhemse raad een plan (kosten: 650.000) heeft aanvaard voor de verbetering van het Willemsplein, waar cp 1 dag 8400 auto's en 12,700 fiet sers zijn geteld en er o.m. voetgangers tunnels komen, die ook als schuilkelders dienst zullen doen i besloot. DAT de raad industriehal te R'damse ingenieursbureau Aro (fabrieks- installaties en ijzeren betonwerken), het welk naar Emmcn gaat verhuizen. DAT dr \V. Rudolfs, die 26 jaar afde lingsdirecteur van het landbouwproefsta tion van Rutgers College in New Bruns wick (Ver. St.) is geweest, naar Neder land terugkeert en in Joppe in de gem. jGorssel (Gld.) gaat wonen. Rodenburg, die aan het stuur zat, stond bekend als een voorzichtig en ervaren chauffeur. Met zyn 50-jange broer Cor nells was hij directeur van de buiswa genfabriek Robur te Honselersdijk. Der tig jaar geleden richtten de broers de fa' brick op, die tot een der belangrijkste bedrijven op het gebied van transport middelen in ons land is geworden- Onge veer dertig arbeiders vinden er werk. De broers stonden in hoog aanzien in het dorp, beiden toonden hartelijke be langstelling voor het verenigingsleven er gaven hun stuwkracht gaarne aan tal var verenigingen. De heer K. Rodenburg, die bij de fa briek aan de Stationsweg woonde, laat twee kinderen achter- Dhr C. W. Roden burg, die aan de Endeldijk 'n dubbelhuis bewoonde laat 3 kinderen achter. Beiden waren trouwe lidmaten van de Ned. Herv. gemeente te Honselersdijk heer K. Rodenburg was secretaris de Rotary-club Niet alleen plaatselyk, maar ooi het land waren beiden goed bekend. Zy maakten deel uit van de jaarbeurscom missie voor fabrikanten van transport middelen. De heer C W- Rodenburg was lid het afdelingsbestuur van de C.H.U. Honselersdijk. De teraardebestelling zal hoogst wt_. schijnlijk Vrijdag plaats hebben op de begraafplaats te Naaldwijk. Crediteuren van Damstadt krijgen geld Het met alle crediteuren van Damstadt gesloten accoord is thans tot uitvoering gekomen. De preferente crediteuren kry gen 100 pet, de concurrente crediteuren 50 pet. Hiermede is een bedrag van c. f 200 000 gemoeid. Als de financiële za ken zyn geregeld moet nog een afzon derlijke oplossing worden gevonden voor de kwesties, die met de beide aan Dam stadt verbonden prijsvragen (een teken en rymprijsvraag) samenhangen. Damstadt was het kleine ommuurde oud-Hollandse marktplein, dat in de zo mer van 1950 als onderdeel van de vie ring van vyf eeuwen Kalverstraat op de Dam voor het paleis was opgetrokken. De exploitatie sloot met een tekort van ca f 300.000. Brekende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de Oostelyke helft van het land aanvanke lijk nog zwaar bewolkt met regen. Overigens wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de kust nu en dan harde, overigens matige krachtige Zuidwestelijke wind. Iets koeler overdag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.29 tot 17.17 uur; maan 15.39 tot 2.46 uur. Op 1 November V.M. UERICHTEN over een mogelijke ver- schuiving van de leerplicht naar de voltooiing van het 14de, dus het bereiken van het 15de levensjaar hebben hier en daar, naar het schijnt, enkele gemoede ren wat in beweging gebracht. Daarbij verdient het de aandacht, dat bezwaar den geen bedenkingen schijnen te heb ben tegen de huidige leerplicht en dus ook met pleiten voor verkorting daar van. Misschien wil men dat helemaal Toch is dat dan juist iets merkwaar digs. Immers, bij de invoering van de leerplicht in 1900 en bij elke verlenging er van hoorde men gelijke bezwaren opperen. Daarbij doelen wy thans niet op het „principiële" bezwaar, dat destijds wel tegen de leerplicht werd aangevoerd. De leerplicht zou het beschikkingsrecht van de ouders over hun kinderen beknotten. Het was een achtbaar bezwaar, maar van het begin af waren er onder de geestverwanten van deze bezwaarden, die nochtans dit bezwaar niet deelden. De practijk van het leven had geleerd, dat verscheidene ouders het ontbreken van leerplicht alleen misbruikten om hun kinderen geheel of vrijwel geheel van onderwijs verstoken te houden. TVTAAST dit „principiële" bezwaar echter -1-" werd ook het practische naar voren gebracht, dat de ouders, vooral van grote gezinnen, de inkomsten van de kinderen niet konden missen. Met name konden de moeders, vooral in grote ge zinnen, de hulp van haar dochters niet ontberen, zodra zij een hand konden uit steken. Het opmerkelijke is nu, dat niemand wellicht zal bepleiten: laat de k.nderen, nadat ze de 6de klasse van de lagere school doorlopen hebben of als ze de 12-jarige leeftijd hebben bereikt, vrij zyn van leerplicht. Men heeft de leer plicht tot 12, tot 13, tot 14 aanvaard. Men is er aan gewend geraakt. Men vindt haar vanzelfsprekend. Men zou niet meer terug willen. Doch 15 jaar dat acht men soms te ver. Intussen gaan de wensen in dit opzicht nog verder. Wy achten het zeer wel mogelijk, dat over een aantal jaren de leerplicht eerst op 17-jarige leeftijd eindigt, zoals dat in sommige landen, Amerika b.v., reeds voor een deel practyk is. TTET C.N.V. vraagt in zijn Socdaal- Politiek Program verbod van de fabriekmatige arbeid voor meisjes be neden de 17 jaar. Het gaat daarbij dus alleen om de fabrieksarbeid. De bedoe ling is, de meisjes aan de verruwende sfeer van de fabriek te onttrekken. Andere arbeid is dus mogelijk. Maar, voegt het C.N.V. aan deze wens toe, „met dien verstande, dat een doeltref fende aansluiting op het voorafgaande onderwijssysteem tot stand komt". Er wordt niet gesproken over „uitbrei ding van de leerplicht". Dat zou moeilyk voor de meisjes alleen kunnen gelden. Maar er zit toch een strekking in deze richting in. Dit alles ligt geheel in de lyn der ont wikkeling. Het moderne leven wordt in toenemende mate gecompliceerd en ver- techniseerd. Dit vraagt een bredere voor bereiding. Hetzelfde vragen de groeiende internationale verbindingen en de daar mee verband houdende eisen en concur- rentiegevaren. TA AARBIJ komt nog een factor. De -L/ mensen leven langer. En de gezond heidstoestand blijft beter. Wij vinden het wel eens vreemd, dat er onder deze omstandigheden nog altijd mensen zijn, die by werkloosheid aandringen op ver vroegde pensionnering. Het zou meer voor de hand liggen, indien men de oplossing juist in de andere richting zocht: vertraagde intrede van de jeugd in het bedrijfsleven. Dat geeft èn gelegenheid de jeugd beter te scholen èn de mogelijkheid, dat de ouderen en vaak uiterst vakbekwamen langer een nuttige functie kunnen be kleden. Hiervoor is echter allereerst nodig, dat onze scholen die jeugd kunnen opvan gen en haar een goed-gerichte maat schappelijke bekwaamheid en voorberei ding op het vak geven. Daarover gaan in deze tijd dan ook vele besprekingen, die betrekking hebben op de wijziging van ons stelsel van onderwijs. Deze besprekingen moeten met name in onze wijde kringen alle aandacht hebben. By de maatschappelijke voorbe reiding van de jeugd toch is Christelyk onderwys eis. YTflL dit dan zeggen, dat onze grote gezinnen maar „in de kou" moeten staan? Betekent dit, dat we geen mede gevoel hebben met onze moeders, d;e het gezinswerk vaak al niet aan kunnen? In genen dele! In financieel opzicht zal de kindertoe slag al heel wat kunnen opvangen. Verder zal de mogelijkheid moeten blijven, dat jongens en ook meesjes van' b.v. 15 jaar en ouder buiten hun schooltijd allerlei werkjes opknappen, waardoor ze voor hun zakgeld en allerlei andere eisen niet behoeven terug te vallen op de beurs van vader en moeder. En wat het huiselijk werk aangaat de moderne techniek geeft hier de moge lijkheid, allerlei zwaar werk mechanisch laten doen. Daarnaast zal de eis moeten uitgaan tot alle gezinsleden, thuis meer de handen uit de mouwen te steken voor het gewone routinewerk. In zekere z.n déar geen leeftijdsgrens voor. In het goede gezin zal men ook nu al reeds vrij vroeg beginnen, de kinderen in te schakelen, elk voor zijn deel bij de gewone, dagelijkse karweitjes. Ook de vader heeft in de meeste gezinnen nog wel zijn „taken die hij (in elk geval >or het uiterlijk) met liefde vervult. Moeder mag niet de huissloof zijn, 5or wie men alles maar laat liggen. Maar het gez.n zij waarlijk de gemeen schap. waarin ieder zyn taak heeft. Ook daardoor worden de kinderen „maat schappelijk voorbereid". Het bepaait zelfs voor een belangrijk deel hun gehele latere levenshouding. Tilburgs eredoctoraat voor Robert Schuman Dc R -K. eonomisahe hogeschool t« Tilburg heeft het eredoctoraat verleend aan Robert Schuman. minister van Bui tenlandse Zaken van Frankrijk. De pro motie zal geschieden tijdens de lustrum viering op 12 en 13 December. Promotor prof. H. A Kaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1