JUeuroe £riJtsr(je (fourant Standbeeld voor REMBRANDT? SS-generaal Ramcke: atoombom-makers zijn „echte" oorlogsmisdadigers De Duitse deugnieten moeten echter onmiddellijk weer vrij Prins opende het Europees Jongeren Parlement Wist U MAANDAG 27 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JR-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StflBtoastlclj It gfteMcoeti man &«rt in tegfjenspocf Drie en dertigste jaargang No 9589 „Eisenhower ist ein Schweinehund". NAZI-DUITSLAND is wel verslagen, maar de nazi-geest is bij som migen onzer Oosterburen nog springlevend. Dit is gisteren duidelijk gebleken tijdens een bijeenkomst van vijfduizend vroegere SS-ers in het Neder-Saksische stadje Verden, waar het woord gevoerd werd door Hermann Ramcke, de voormalige SS-generaal der valschermjagers, die in het begin van het vorige jaar uit Franse gevangenschap ontvluchtte. In zijn rede was het „van dik hout zaagt men planken". Hij bezwoer zijn SS-ers niet opnieuw de wapenen op te nemen, voor wat dan ook, zo lang er nog Duitsers in de geallieerde gevangenissen zitten. toen, dat de oud-S.S.-ers de betekenis van rechtsstaat en die van de vrijheid Hoe deze uitspraak is te rijmen met een stelling, die Ramcke verdedigde tij dens een toespraak op 29 Juli van het vorig jaar te Brunswijk, nl. „Of wij wil len of niet, maar w\j kunnen niet ont komen aan het opnemen van de wapenen voor de verdediging van ons „Lebens- raum" tegen vijandelijke horden", telde de ex-generaal er niet bij. Het is niet de eerste maal, dat Ramcke het opnam voor de Duitsers in (buitenlandse) gevangenschap. Op 9 Maart van dit jaar verklaarde hij tijdens een persconferentie te Berlijn, dat het noodzakelijk was, dal een algemene amnestie zou worden af gekondigd voor alle Duitsers, die nog door de geallieerden gevangen worden gehouden. Hij deelde toen o.m. mede, dat er in Nederland nog 83 Duitsers de gevangenis zuchtten. Hieruit blijkt reeds duidelijk, dat het Ramoke niet in de eerste plaats te doen is om echte krijgsgevangenen, maar speciaal om hen, die wegens het plegen van oorlogsmis daden zijn veroordeeld figuren Lages en Aus der Fünten, om in Neder land te blijven. Maar gisteren bleek het nog dui delijker. De bijeenkomst was belegd, zogenaamd om het lot op te helderen van de SS-ers, die sinds het einde van de oorlog nog vermist worden. Maar toen generaal Ramcke zijn eis tot vrijlating van alle Duitse krijgs gevangenen stelde, bedoelde hij d< oorlogsmisdadigers. Want, zo riep hij uit, zij, die zonder noodzaak gehele steden hebben verwoest alsmede de vernietigers van Hirosjima en vervaardigers van de nieuwe atoom bommen zijn de werkelijke oorlogs misdadigers. Men moet maar brutaal zijn! Duitse „noodzaak" is blijkbaar een geheel ander 'begrip dan geallieerde „noodzaak". De vernietiging van Rotterdam, het afslach ten van millioenen Joden, het zonder vorm van proces doden van duizenden Jn de bezette gebieden, dat alles is i gedachtengang van Ramcke c.s. r een bagatel. En zijn toehoorders juich ten maar. Er werd zelfs geschreeuwd: „Eisenhower ist ein Schweinehund" Onder de aanwezigen bevonden zich mannen van Hitiers eigen regiment „Leibstandarte" en leden van de elite regimenten Deutschland en Germania. Later verklaarde een andere voor malige S.S.-generaal, Steiner, op een persconferentie namens de leiding van ihet congres dat de S.S. zich met na druk van de rede van Ramcke wenste te distanciëren. Ramcke was nl. slechts op getreden als „gastredenaar"Ge durende diens rede waren Ramcke ver scheidene briefjes voorgelegd, met het verzoek, naar het eigenlijke thema terug te keren. Steiner was zich bewust van mogelijke politieke reacties in het bui tenland op de door hem gewraakte re devoering. Zaterdagavond was al een bijeenkomst bij fakkellicht gehouden. De vroegere S.S.-generaal Herbert Gille verklaarde Nieuwe provincie-huis kost 12 millioen De uitvoering van het bouwplan voor het nieuwe Provinciehuis in Den Haag zal, naar het zich laat aanzien, binnen korte tijd ter hand genomen kunnen worden, zo delen Gedep. Staten in hun toelichting op de begroting aan Prov. Staten mee. Wat de kosten betreft moet, volgens een zeer globale schatting, rekening wor den gehouden met een netto-uitgave van f 12 millioen voor bouw en inrichting van het gebouw, dat op de terreinen van de Haagse Dierentuin zal moeten ver rijzen. Daarby is rekening gehouden met de te verwachten rijksbijdragen en de opbrengst van de verkoop van eigendom men. welke thans in gebruik zijn, voor zover daarop geen schuld meer rust Moderne jeugd Kijk, een geslaagde buiklanding van de enkeling konden waarderen, ervaringen uit het verleden zijn niet zo maar aan ons voorbij gegaan," aldus Gille. Hij wees voorts radicalisme, zowel van links als van rechts, van de hand en verklaarde, dat de oud-S.S.-ers niets uitstaande hebben met geheime organi saties of ondergrondse bewegingen. Eind-November zal Adolf Dickfeld, de voorzitter van de gemeenschap van Duit se ridderkruis-dragers, op verzoek van de bond van Amerikaanse oud-strijders een rondreis van acht weken maken door de Verenigde Staten. Hij zal spreken over: „Ridderlijkheid en eerlijkheid van de Duitse soldaten in de tweede wereld oorlog" S.S.-GENERAAL RAMCKE. Lord Ismay, Churchills grootste vriend, is optimistisch Leert de mensen toch begrijpen, wat de NATO is" (Van een onzer verslaggevers) „Leert de mensen toch begrijpen, wat de NATO is", vroeg Lord l9may, de secretaris-generaal van de NoordatLan- tische Verdiragsorganisatie, tijdens een persgesprek, dat hij Zaterdagavond in hotel De Wittebrug te Den Haag had. „Teveel denkt men, dat het alleen om aantallen vliegtuigen en soldaten gaat, maar het moreel is veel 'belangrijker. De samenwerking der NATO-landen moet ook het cultureel en eeonomisoh terrein betreffen". Lord Ismay, Churchills grootste vriend 1 medewerker, is optimistisch, zowel ver de toestand in het algemeen als ver de vorderingen, die in de NATO ge maakt zijn. „Toen ik zes maanden ge leden in deze baan gebulldozerd werd", zeide hij, „had ik er eigenlijk geen idiee van, wat het eigenlijk was. Ik vind het verbazingwekkend, wat er in deze maanden bereikt L. Het tempo wordt tegengehouden, doordat de regeringen 14 landen steeds hun fiat aan slissingen moeten hechten. Wanneer één tegen is, gaat het plan niet door. Eigenlijk missen we iemand, die beve len kan geven", zei Lord Ismay lachend. Hij merkte voorts op, dat de militaire inspanning een land niet tot een faillis sement mag lelden. De militaire ver plichtingen, die in Lissabon zijn aange gaan, zijn nog niet gecontroleerd op hun uitvoerbaarheid. Vijf landen hebben, zo als verzocht was, hun cijfers dienaan gaande ingeleverd; hierbij is ook Neder- land. De andere moeten het zeer bin nenkort doen, want 15 December komen de ministers te Parijs weer bijeen. Lord Ismay vertelde gemoedelijk, dat zijn bezoek aan Nederland zo plezierig geweest, dat hij bang was nauwe lijks van een dienstbezoek te kunnen spreken. „Het deed me goed, die keu rige erewacht te mogen inspecteren bij mijn aankomst", zo zeide hij. „Die ke rels stonden zo onbewegelijk en ik weet hoe moeilijk het is, ddt de mannen t€ leren". Ook bij ie KM A. te Breda er tijdens de eendenjacht met Prin6 Bern- Speelclub Arcadia gaat weer draaien Nu niet om geld, maar alleen om prijzen De leiders van Arcadia, de vroegere Haagse speelclub Artisto, zullen Zaterdag in Baarle-Hertog opnieuw de lette laten draaien. Men legt zich dus niet neer bij het. optreden van de Belgische justitie, v door enige weken geleden aan het spel; de club in het stukje België-in- Nederland een eind werd gemaakt. In afwachting van de uitspraak van het Belgische gerecht zal men echter niet om geld spelen, maar om prijzen. Men hoopt op deze wijze niet met de Belgische wet in strijd te komen. Directeur Efa-Produka vrijgesproken De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 54-jarige koopman J. A. CH. M. uit Loosdrecht, ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 opgeheven stofzui- gerfabriek Efa Produka te Amsterdam, vrijgesproken. Tegen M. was veertien dagen geleden tien maanden met aftrek van het voorarrest geëist. Aan hem was bedriegelijke bankbreuk ten laste gelegd, te weten het onttrekken van bijna 9000 stofzuigers aan het fail lissement van de Efa-Produka. Twee bisschoppen van de Evang. Kirche in Duitsland zullen dr Otto Dibe- lius, voorzitter van de Raad der Evang. Kirche, op zijn reis naar Moskou verge zellen. Het zijn dr Hans Lilje uit Hann- en bisschop Hahn uit Dresden (Oost zone). Bevan, de Engelse „Labour-rebel", heeft Zaterdag te Cambridge verklaard, dat in Indo-China, Indonesië, Afrika enz. gebeurtenissen plaats vinden, die zich in het Britse imperium al lang hebben t gedaan. „Wij moeten ons niet tegen deze bewegingen verzetten, doch trachten, haar tot onze bondgenoten te maken". hard had Lord Ismay het naar zijn zin gehad. Zaterdagavond dineerde Lord Ismay ten huize van de Britse ambassadeur. Gistermorgen vertrok hij, na de kerk dienst in de Engelse kerk in de resi dentie te hebben bijgewoond, per trein De Ommelanden Fabriek wordt verkocht als staking voortduurt 't Zit alleen nog vast op de nieuwe werkkrachten Wanneer de staking bij de coöperatieve melkproducten fabriek De Ommelanden te Groningen, die nu haar tiende week is ingegaan, nog enkele weken voort duurt, zal de fabriek onherroepelijk wor den verkocht. Er zijn reeds onderhandelingen gi voerd met een koper, die instemt mc de voorwaarde, dat geen der thans stE kende arbeiders in het nieuwe bedrijf zal worden geplaatst. Bovendien een tegenvordering worden ingediend van ruim een millioen gulden voo door de staking geleden schade. De directeur van de fabriek, de heer F. de Boer, heeft verklaard, dat de te geringe aanvoer van melk, die de uit- voermarkt op de duur geheel zal lam leggen, de oorzaak van dit besluit vormt. Naar hij mededeelde, kan De Or landen zich verenigen met de eerst< troffen overeenkomst, die inhoudt, dat de fabriek de werknemers die op 21 Augustus in staking gingen, weei dienst neemt, zoveel mogelijk ontslagen arbeiders herplaatst en een pensioen regeling treft. Zij kan zich echter niet verenigen met de later opgelegde ver plichting, dat de fabriek de nieuw aan geworven werkkrachten zal ontslaan, omdat de directie deze clausule immoreel acht. De Ommelanden hebben de verklaring van de Algemene Nederlandse Agrari sche Bedrijfsbond, als zou een zuivel fabriek in het Zuiden des lands geen melkpoeder meer voor De Ommelanden willen verpakken, weerlegd. De uitvoei van melkpoeder ondervindt volgens dt fabriek geen enkele moeilijkheid. Dronkeman slingerde iietser in diepte Door auto over leuning van brug geworpen Een 24-jarige wielrijder is Zaterdag nacht op een van de Roerbruggen in Roer mond door een luxe auto aangereden cr over de brugleuning in een tien; meter diepe afgrond geslingerd. De jongeman was vrijwel onmiddellijk dood. De be stuurder van de auto, een 19-jarige woner van Roermond, die dronken wa: met grote snelheid moet hebben gereden, is later door de politie aangehouden. Op de Merwedijk in Sliedrecht is giste ren bet 6-jarige zoontje van het echtpaar V. onder een melkauto gekomen. Het kind overleed op weg naar het ziekenhuis. Enige uren vóór zijn vertrek naar Mexico De ware strijd voor Europa begint nu pas, zegt Frangois de Menthon (Van een onzer verslaggevers) De politieke jongleren van 15 landen, in de Ridderzaal te Den Haag in confe rentie bijeen, mogen trots zijn op de enorme belangstelling bij de opendngs- zittimg hedenmorgen. Diplomaten, Ministers, Kamerleden, raadsleden en andere autoriteiten had den reeds om negen uur in de histori sche. zsal een plaats gevonden, toen Z.K.H. Prins Bernhand binnenkwam. We zagen o.a. de minister-president dr W. Drees, de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beijen, minister S. L. Mansholt, minister mr J. M. L. Th. Cals, mej. mr M. Tellegen, directeur van het Kabinet van H.M. de Koningin, mevr. F. baronesse van TuylH van Seroosker kenBoreel, Grootmeester esse van H.M. de Koningin, l-uit.-generaai M. R. H. Cal- meyer, de Deken van het Corps Diplo matique, de Belgische ambassadeur Eg- bert Graeffe, de voorzitter van de Eerste Kamer mr J. A_ Jonkman, de Commis saris der Koningin van Zuid-Holland, mr L. A. Kesper en de Staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr P. A. Mun tendam. De burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schotelring, sprak het welkomst woord, waarin hij er aan herinnerde, hoe de Ridderzaal getuige was van 7 eeuwen ontwikkeling, die tot resultaat heeft ge had de eenheid van Holland en die zo de traditie herbergt van wederzijdse sa- Ex-koning Peter van Joegoslavië en de ex-koningin brachten een be zoek aan de shows van de Parijse modekoning Jacques Fath. Ex-koning Peter biedt tijdens een geanimeerd gesprek mevrouw Geneviève Fath een sigaret aan. DAT de vissersboot Evalina Zaterdag bij Texel motorschade kreeg en door de sleepboot Holland I naar IJmuiden werd gesleept. DAT de Eerste Ned. Autoveiling Orga nisatie toestemming heeft gekregen voor Amerikanen in ons land auto's te kopen, die by het vertrek van de eigenaar weer verkocht worden, zodat het dollarver- schil in ons land blijft. DAT Zaterdag gedenktekenen zijn ont huld in Amersfoort (voor de gevallenen de school voor reserve-officieren der cavalerie), in de Apollolaan te Amsterdam r de 29 Nederlanders die jaar ge leden werden gefusilleerd) en in Den Bosch (voor de Britse bevrijders). DAT in Groningen de eerste steen is ge legd voor de nieuwe studentensociëteit Mutua Fides, het eerste nieuwe gebouw op de tijdens de oorlog verwoeste grote Markt. DAT de zilveren camera, de wissel- prijs van de Ned. Ver. van Fotojourna listen, dit jaar is gewonnen door Sem Presser, terwijl de Hagenaars J. Friezer van Breukelen een 2e prijs won- resp. in de aid. sport cn actuali teiten. DAT in Utrecht een tentoonstelling van kindertekeningen uit Amerika, India, rn- donesië en Nederland is geopend, die ook in andere plaatsen van ons land zal wor den gehouden. DAT de voormalige 7-Decemberdivisie op een reünie in Utrecht aan de oud-cam- mandant, gen.-maj. Dürst Britt, die de militaire dienst gaat verlaten, een schrijf machine heeft aangeboden. DAT in Genève op de Place de Hollan- de een gedenkplaat is overgedragen die herinnert aan de eeuwenoude betrekkin gen tussen Zwitserland en Nederland. DAT in Amsterdam o.l.v. Sam ae Wolff een landelijke organisatie van socia listische discussiegroepen De Vlam is op gericht. DAT tot commissaris van de Maat schappij van Weldadigheid te Fredenks- oord is benoemd prof. R. Hornstra te Utrecht. DAT duizenden inwoners van Deventer Zaterdag aanwezig waren bij dc huldi ging van dr P. S. R. Kosters, die 31 jaar chirurg is geweest alleen in 1951 ver richtte hij al 1600 operaties en thans zijn werk neerlegt. DAT in Groningen geen veilig-ver- keersweken meer zullen worden gehou den, daar de resultaten niet beantwoor den aan de verwachtingen. Philippijnen opnieuw getroffen Ruim 500 doden en 400 vermisten De hevige orkaan, die het Philippijnse eiland Luzon de vorige week heeft geteis terd, heeft 400.000 mensen dakloos ge maakt. Er kwamen 510 mense leven, 400 worden nog vermist. Alsof de Philippino's nog niet genoeg hebben geleden, raasde gisteravond of- nieuw een tyfoon over de eilanden. Win den met een snelheid van 250 km per uui beukten het land en huizenhoge golven rolden langs en over de Zuidkust. Bijzon derheden over de natuurramp ontbreken nog. Ook in een ander gedeelte van de we reld zwaait de natuur haar geseL Een C'a- raibische orkaan, die Vrijdag Cuba teis terde en gistermorgen de Bahama-eilan- den passeerde, is met een snelheid km per uur in Oostelijke richting getrokken. Vele inwoners van Nassa, de hoofdstad van de Bahama's zochten hun toevlucht in schuilkelders van het Rode Kruis. Planter vermoord op Java Enkele dagen geleden is de heer Hor ning, employé van een onderneming van 's_ lands landbouwbedrijven op Serpong. 25 km tenwesten van Djakarta door een bende in zijn woning vermoord. De politie die op de plaats van de moord verscheen, werd door een bende beschoten, doch ont ving steun van het bataljon Pattimoera. De heer Horning was 72 jaar oud. Ontscheping „Johan" vervroegd Naar de Maatschappij Nederland nader meedeelt, zal de ontscheping der opva renden van de Johan van Oldenbarnevelt morgen niet om twaalf uur, maar reeds half negen 's morgens plaats hebben. DAT dr E. van Raalte uit Den Haag, die in de U.S.A. vertoeft, aan de voor zitter van het Huis van Afgevaardigden de Amerikaanse staat Arizona een schriftelijke groet heeft overgebracht van dr L. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer. DAT het onderzoek naar het stoffe lijke overschot van de Schotse mijn werkersvrouw Mary Clark in de lading van kolenschepen, die Terneuzen en Antwerpen aandeden, zonder resultaat is gebleven. DAT een onbekende in het Nieuw Weekblad voor de Cinematografie het gefantaseerde overlijdensbericht van de A'damse bioscoopdirecteur A. P. du Mée die zich in Parijs bevond, liet opnemen, waardoor bij velen grote ontsteltenis werd gewekt. DAT leden van de Delftse studenten vereniging Sanctus Virgilius hun vlag, die door de Utrechtse zustervereniging Veritas was meegenomen, hebben her overd en tevens de Utrechtse vlag buit- maakten. DAT de Amsterdamse diamantzetter Schleifer cn mej. Elly Vink uit Zaan dam vorige week in Zaandam kwamen „aantekenen" en reeds 17 uur later trouwden, omdat de bruidegom op zeer korte termijn bij zijn nieuwe patroon (in Brazilië) in dienst moest treden. menwerking. De burgemeester eindigde met een aanhaling van de woorden van H.M. de Koningin in Parijs uitgesproken, waarin zij de jeugd oproept om met al haar kracht de mogelijkheden, die deze eeuw geeft, uit te buiten. De prins over oprechte samenwerking Onder luid applaus nam vervolgens Prins Bernhard achter de microfoon plaats om zijnopeningsrede uit spreken. Z.K.H. wees op de vooruitgang in' de internationale samenwerking oorlog. Hij zag dit gemanifesteerd Verenigde Naties en hun gespecialiseerde organisaties, evenzeer als in het Noord- atlantische Verdrag, waardoor de vriji naties hun vertrouwen in de toekomst van de democratie hebben uitgesproken. Het verschaft, zo zeide Z.K.H., een basis voor oprechte samenwerking tussen ge- lijkdenkende volkeren met het doel hun gemeenschappelijke erfenis veilig te stellen. De Europeanen beseffen steeds meer, dat er inderdaad een gemeen schappelijke erfenis te verdedigen en eer gemeenschappelijk lot te delen is. Zij be seffen, dat zij gemeenschappelijk samen iets kunnen bereiken, wat elk land zich onmogelijk presteren kan. Dit geldt in het bijzonder voor de jeugd. De ge-' dachten omtrent de toekomstige Europese structuur zijn nog niet uitgekristalliseerd. De nauwe samenwerking tussen bepaalde groepen blijkt steeds weer slechts levens vatbaarheid te hebben, indien deze samenwerking rekening houdt met de verbondenheid der andere leden van de landenfamilie. Het probleem of samenwerking en partiële integratie zou leiden tot federatie of con-federatie, in welke mate de r nale souvereiniteit beperkt dient te den en hoe er samengewerkt dient te worden, gaat niet alleen staatslieden en politici aan. Het zijn vragen, die ieder lid van de bevolking raken, omdat het volk de souvereiniteit der beslissing be- Met de wens, dat dit congres bijdragen tot verduidelijking der inzich ten, besloot Prins Bernhard zijn enthousiasme begroete rede. Frangois de Menthon, voorzitter de Raadgevende Vergadering van Raad van Europa, en Paul Henri Spaak, spraken vervolgens de vergadering toe. De eerste wees er de jongeren op, dat strijd voor Europa pas door de nog komende generatie zal worden ge streden, waarna de heer Spaak ook de jeugd opriep om Europa zijn oude kracht te hergeven. De Italiaanse minister Fanfani las eer boodschap van premier De Gasperi voor waarin deze de jeugd opriep zich in te spannen voor de eenwording van Europa. Zoals we reeds meldden, neemt de dochter van Alcide De Gasperi, d< 21-jarige Secilia, deel aan het congres. Nederland arresteerde Z. Moluks minister De heer ir J. A. Manusama, minister •an Verdediging van de Republiek der Zuid-Molukken, is door de Nederlandse autoriteiten op Nieuw-Guinea, waai de laatste maanden verbleef, weer genomen en verstoken van gemeenschap met de buitenwereld. Enige maanden geleden kwam hij uit; Z.K.H. Prins Bernhard opende he denmorgen in de Ridderzaal in Den Haag het Europese Forum der Po litieke Jongeren. Geheel links zien we de minister-president dr W. Drees. Op de eerste rij tegenover het voorzittersgestoelte. v.l-n.r. Henri Spaak, de burgemeester van Den Haag, mr F. Af. A. Schokking, de president van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa Frangois de Menthon en de Italiaanse minister Fanfani, die een boodschap van premier De Gasperi voorlas. -J Comet-straalvliegtuig verongelukt Inzittenden gingen daarna rustig eten Voor de eerste maal in de korte ge schiedenis van de Britse, door straalmo toren aangedreven. Comet, een zeer luxe passagiersvliegtuig, is gisteren op het vliegveld van Rome een toestel van dit type verongelukt. Onmiddellijk na het opstijgen weigerde één der straalmotoren en de piloot be sloot. een noodlanding uit te voeren. De Cornet kwam 20 meter buiten de start baan terecht en trok een diepe voor in de van regen doorweekte grond. Onmid dellijk was de brandweer van het vlieg veld te plaatse, die het toestel bespoot, om uitbreken van brand te voorkomen. De 36 passagiers en de zes leden van de bemanning werden snel naar het stations gebouw gebracht, waar hun een maaltijd werd opgediend, om van de schrik te be komen. Die schrik liep overigens wel los: door de voorbeeldige kalmte van de stewardess en de piloot hadden de pas sagiers zich hoegenaamd niet opgewon den. Bovendien ging alles zo snel in zuil werk, dat de passagiers zich pas bewust werden, wat er was gebeurd, toen zij aan de genoemde maaltijd zaten. De British Overseas Airways weigerde over het ongeluk te spreken. De politie van het vliegveld nam zelfs een foto in beslag, die door een verslaggever van Ass. Press was gemaakt. Uit Londen is een order gekomen, niets over het onge- J de pers mede te delen. Ir J. A. Manusama, minister _>un Verdediging der Zuid-Molukken, die op Nieuw-Guinea door dc Neder landse autoriteiten wordt vastge houden. Naties, om daar de za.k van Ambon-te bepleiten. Hij werd toen door de Neder landse autoriteiten vastgehouder cn pas vrijgelaten op voorwaarde, dat hij zich alle politiek zou onthouden. Nu schijnt het, dat de heer Manusama een stukje had geschreven in een Maleis blaadje, dat in Nederland verschijnt. Deze publicatie is thans aangegrepen om hem vast te zetten. Of dr Plesman voortaan dagelijks zo'n exotisch hoofddeksel gaat dragen is nog de vraag, maar naar de foto te oordelen, voelt h\j zich onder een Mexicaanse hoed minstens eren poed op zijn gemak als onder z'n eigen bolhoed. De KJ,.M.-leider „hoedde" zich op deze merkwaardige manier tijdens een diner, dat Zaterdagavond in Amsterdam werd gegeven ter ere van een aantal Mexicaanse autori teiten en journalisten. De Mextcanen z\jn de gasten van de K.LJH- ter ge legenheid van de opening der lucht lijn AmsterdamAfertco. Staatssecretaris mr Kranen burg was in Poesan Staatssecretaris Kranenburg was Zater- ïag aanwezig bij een kranslegging op de militaire begraafplaats in de buitenwij ken van de Zuidkoreaanse havenstad i'oesan. Mr Kranenburg werd vergezeld door de heer Ketel, de Nederlandse ver tegenwoordiger in de commissie der er. Naties voor de hereniging cn het irstel van Korea. WEERBERICHT Zacht weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking met gedurende de nacht plaatselijk lichte regen, maar morgen overdag over wegend droog Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Nog Iets hogere temperaturen. (Opge maakt om tien uur) ZON EN MAAN Dinsdag 28 October Zon op 7.28; onder 17.19. Maan (E.K.) op 15.25; onder 1.19.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1