Jlieuwe friitórfje (Courant Eisenhower wil (als president) naar het Koreaanse front Alle oorlogsmisdadigers moeten vrij komen Wist U ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Drie en dertigste Jaargang No 9568 Directie^ F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NAT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „JtmttdiUrt h ?Mtmn «qn tert ia tegjeospat»" Leiden vaart niet in de mist Zie pag. 3 Om een einde ie maken aan de impasse Acheson verdedigt de politiek van Truman in de Ver. Naties Parijs verwierp Duitse Saar-voorstellen ALS EISENHOWER op 4 November a.s. tot president wordt gekozen, wil hij zelf naar Korea gaan, om daar te pogen, de oorlog te doen eindigen. De Rep. candidaat haalde gisteren deze politieke stunt uit in een rede te Detroit en wel op hetzelfde ogenblik, waarop minister Ache son in de politieke commissie van de Ver. Naties inzake de Koreaanse kwestie optrad als pleitbezorger van de democratische regering-Truman. Eisenhower, die de verantwoordelijkheid van de oorlog in Korea geheel op de schouders van Truman schoof, acht het beëindigen van dit conflict als een eerste taak van een nieuwe Amerikaanse regering. „Dit vereist de Saarkwestie in Europese gees°t zal een persoonlijke reis naar Korea en ik zal die reis maken. Ik kan danworden opgelost. Hiertoe dienen de zien, hoe ik het Amerikaanse volk het beste kan dienen in de zaak van een half Aa.ar.te w°rdfn de vrede", aldus Ike. dat Amerika en Engeland achter de schermen met India bezig zijn, geheime besprekingen over Korea te voeren. India zou van mening zijn dat de com munisten werkelijk een wapenstilstand De jongste Westduitse voorstellen een oplossing van het Saar-vraagstuk zijn gisteren te Parijs verworpen. Minister Schuman (Frankrijk), achtte, na een conferentie van vijf uur met de premier van de Saar en zeven leden van het Saar- landse parlement, punt 1 van de voor stellen, die wij hieronder laten volgen, onaanvaardbaar. De Duitsers stelden dan voor: 1. Een gezamenlijk Frans-Duitse verklaring, dat Hij beschuldigde Truman ervan, haalde waarschuwingen van republi keinen in de wind te hebben geslagen. Hij doelde ook op het rapport van gene raal Wedemeyer, die in September 1947 uit het Verre Oosten was teruggekeerd. Deze had ml. gezegd, dat het terugtrek ken van de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea tenslotte zou leiden tot bezetting van Zuid-Korea door con nistische troepen. Eisenhower hekelde het optreden van minister Acheson, die volgens hem In het Congres een komen verkeerde voorlichting had ge geven. Achesons rede in de politieke missie was tegelijkertijd een aanval op de Russische politiek in het Verre Oosten en een bewuste poging als pleitbezorger van de democratische regering van pre sident Truman op te treden. Acheson sprak in de politieke com missie van de V.N. ter ondersteuning van een mede door andere delegaties inge diende Amerikaanse resolutie, waarin een beroep wordt gedaan op Rood-China, een wapenstilstand te sluiten op de door de V.N. aangeboden voorwaarden. Hij gaf een historisch overzicht va gebeurtenissen, die zich rond Koreaanse kwestie hebben afgespeeld. In 1945 begonnen de Russen reeds een sterk Noordkoreaans leger te bewapenen. In 1948 waren ongeveer 60.000 man uitge rust met Russische wapens en in was dit aantal reeds verdubbeld. Tien duizenden Koreanen leerden in Rusland vliegtuigen en tanks besturen Koreaanse vrijwilligers, die in China dienst hadden gedaan, keerden naar Noord-Korea terug, waardoor het Rode, Koreaanse leger aangroeide tot ongeveer 180.000 man. Midden 1950 was het gereed voor de aanval. Onder daverend applaus verklaarde Acheson, dat de V.N. geen vrede kunnen kopen ten koste van hun eer en dat zij de strijd zullen voortzetten, totdat de communisten zich met de vredesvoor waarden van de V.N.-delegatie accoord hebben verklaard. Uit New York wordt voorts gemeld, Vijfde lening Leiden best geslaagd Bij de gisteren gehouden Inschrijving op 3.000.000 4'i obllgatiën ten laste van de gemeente Leiden (vijfde lening 1952) is gebleken, dat de toewijzing ui terst gering zal zijn. Totaal zijn uitge geven 5.000.000 waarvan 2.000.000 reeds op inschrijvings-voorwaarden wa ren geplaatst. Voltooiing Acad. ziekenhuis te Leiden De voltooiing van gebouw 6 van het Acad. Ziekenhuis te Leiden is gegund aan de fa. H. Korswagen en Zn te Lei den voor een bedrag van 313.000. steld. (Het struikelblok Red) 2. De Frans-Duitse onderhandelingen zullen geschieden onder toezicht van de zes Ko- ien- en Staallanden, Engeland en de Ver. Staten. 3. De Saarlandse regering zal officieel de thans miet toegestane pro-Duitse partijen in hét Saargebied erkennen. Stram marcheren de mannen van een Britse kruiser door de straten van de havenplaats Momhassa aan de kust van Kenya. Deze mars was bedoeld als machtsvertoon tegenover de fanatieke Mau Mau Vijitien verdachten van 1623 jaar Ontspoorde jongens maakten het in Hardenberg onveilig Misdadigheid in N.-0. Overijssel neemt ontstellende vormen aan In Oud-Lutten, de eens zo rustige buurtschap van de uitgestrekte gemeen te Hardenberg. gebeuren de laatste tijd vreemde dingen. Een deel van de jeugd dit gebied is uit de band gesprongen, is een „Zwarte Bende" gevormd en de operaties van deze ontspoorde jon gens hebben zulke vormen aangenomen, dat vele inwoners uit de buurtschap avonds de straat niet meer op durven. Daarbij komen nog zedendelicten, waar- men onlangs een aantal jongelin- in hechtenis heeft gesteld. Deze stonden gisteren voor de Almelose recht bank terecht. De politie heeft reeds een lange lijst aangelegd van wandaden, bedreven in Ex-maaischalk Kesseliing eist nu al Anders zal een Europees leger niet te verwezenlijken zijn Oud-Lutten en de wijde omgeving. Trou wens, in geheel Noord-Oost-Overüscl is de misdadigheid en baldadigheid ont stellend groot. De behandeling van de zaken tegen de vijftien jeugdige verdachten geschiedde met gesloten deuren. Hun leeftijd va rieerde van 16 tot 23 jaar. Veertien hun ner moesten zich verantwoorden voor het plegen van ontucht, soms met meis jes beneden de 16 jaar. Aan twee predikanten, die enkele we ken geleden deelgenomen hebben aan diepgaand overleg tussen justitie en kerkelijke ambtsdragers, verleende de president van de strafkamer bijzondere toegang tot deze zitting. Er werden gevangenisstraffen geëist tn zes weken tot acht maanden. Tel kenmale verzocht het Openbaar Mini sterie een deel van de straf voorwaar delijk op te leggen, opdat de delinquen ten onder toezicht kunnen komen van ie Protestants-Christelijke Reclasserings- ereniging. Zeven verdachten werden er zitting gevangen genomen. Eén ver dachte van 16 jaar werd vrijgelaten, om dat hij al drie weken heeft gezeten. Van de vijftien verdachten worden er nu nog dertien gevangen gehouden. Op 28 October uitspraak in alle zaken. De ln vrijheid gestelde ex-maarschalk Kesselring heeft gisteren geëist, dat alle Duitse oorlogsmisdadigers, die zich nog in de gevangenis bevinden, zullen wor den vrijgelaten. Het zijn er volgens deze vroegere Duit se opperbevelhebber in Italië nog een duizendtal, o.w. generaal Van Manstein, zonder wie geen Duitse strijdmacht en dus geen Europees leger kan worden samengesteld" en voor wie hy een „tabu la rasa" (schone lei) nodig achtte. Hy vindt de mogeiykheid, dat er zich bij de vry te laten gevangenen werke- ïyk misdadigers bevinden, opwegen te gen het feit, dat er zoveel onschuldige Duitsers wederrechteiyk zyn doodgescho ten en geëxecuteerd. „En afgezien daarvan", zo voegde Kesselring er tan toe, „er lopen in dc wereld oorlogsmisdadigers rond, die nooit door wie dan ook berecht zijn". Overigens was hij „diep geschokt" dpor de heftige en vijandige reactie van de Italiaanse Senaat op zijn vryiating. In de Senaat nam men een minuut stilte in acht voor de gyzclaars, die door de nazi's in het gebied, dat onder Kessel- ring's commando viel werden De ex-veldmaarschalk zei „De Senaat schynt te vergeten, dat ik Hitler's bevelen slechts uitvoerde, zolang er terdoodveroordeelde gevangenen wezig waren". Intussen heeft generaal Ludwig Cru- well, de voorzitter van de Bond Veteranen van het Afrika-Corps, Kessel ring medegedeeld, dat hij tot ere-voor zitter van deze bond is benoemd. De ex-veldmaarschalk antwoordde „Ik twijfel er aan, of ik deze functie ac tief zal kunnen w De Britse autoriteiten in West-Duits- land hebben de voormalige, Duitse poli tiefunctionaris Max Wielen, die een ge vangenisstraf van 15 jaar uitzat wegens medeplichtigheid aan het doden van krijgsgevangenen. om gezondheidsrede nen vrijgelaten. De straffen van Ernst Doil en Hans Horstmann, die wegens soortgelijke misdrijven waren veroor deeld. zijn van resp. 20 tot 12 en van 15 tot 11 jaar verminderd. Restauratie Huis ten Bosch vraagt vier ton meer De restauratie van het paleis Huis ten Bosch blijkt duurder te zyn, dan aan vankelijk werd becijferd. Als aanvulling van de bedragen tot een totaal f 895.000,heeft de minister van Finan ciën bij de Tweede Kamer een bedrag van f435.000,aangevraagd. De ee: bedragen zijn niet toereikend, om voorgenomen herstelwerkzaamheden voltooien, doordat de materiaalprijzen de arbeidslonen sedert 1949 gestegen zijn er ook doordat de algemene toestand van het gebouw by nader inzien slechter is dan oorspronkelijk werd verwacht. Voorts moesten er nog enkele noodza kelijke voorzieningen getroffen worden, zoals de aanleg van een automatische telefoon-installatie en van een nieuw brandblusleidingnet met drukverhogings- pomp en afstandsbediening, de restau ratie van de brug aan de Bezuidenhoutse- weg, het aanbrengen van een geheel nieuwe electrische installatie, de restau ratie van het voorplein, aanvulling er vervanging van vloerbedekkingen, stof fering e.d. Opnieuw rijdt in Nairobi, de hoofd stad van het door de Mau Mau geterroriseerde Kenya (O.-Afrika), een gevangenwagen van de politie voorbij. De bewoners van de hoofd stad zijn al vertrouwd geraakt met dit beeld: een ieder, die wordt verdacht van samenwerking met de Mau Mau, wordt gearresteerd en ondervraagd. Met opzet de kachel afgesloten Om haar man te laten stikken De 41-jarige vrouw H. V. te Stratum in de gemeente Eindhoven heeft deze week 's nachts een poging gedaan haar echtgenoot van het leven te beroven. De vrouw deed enige briketten in de haard en zette de haard daarna op „dicht" met de bedoeling dat de man door kolendamp om het leven zou komen. De man bemerkte echter vrijwel ter stond een kwalijke geur in het huis en waarschuwde de politie. De vrouw is door de recherche aangehouden. Afscheid van de gezant van Peru Ter gelegenheid van het afscheid van de gezant van Peru, de heer E. Goytisolo, die tot gezant van Peru in Uruguay is be- noemd, bood de zaakgelastigde van de van °genbl'k tot ogenblik donkerder, Dominicaanse republiek, dr Salvador e ontlasltte aich een hevige regenbui Paradas een lunch aan in Hotel des Indes. benauwende steer werd nog angstaan- waaraan deelnamen de Deken van het I lagender toen een korte felle onweersbui Corps Diplomatique, de heer E. Graeffe, losbrak. Zij die het lich knopje omdraai- den, kwamen tot de ontdekking dat het lichtnet defect was geraakt en zo moest men in een drukkende spanning in het donker het overtrekken van de windhoos afwachten. Even buiten de kom van het dorp Schoonbeek, by de kruising Beekweg Schoonbeekskanaal, sloegen de bomen tegen de grond. Hier was de ontreddering het grootst. Een alleenstaande woning werd volkomen vernield doordat de ach termuur werd ingedrukt en het dak van het huis werd afgscheurd. De familie van der Velden, die hier woonde, moest elders onderdak zoeken. Een vlakbij staande schuur werd door de geweldige kracht van de wind opgenomen en enige tien tallen meters door het luchtruim geslin gerd. Daarna viel het bouwwerk aan splinters uiteen. Een hooiberg die in dezelfde omgeving achter een boerderij stond, werd luttel ogenblik geheel leeggezogen. Slechts hier en daar vond men, nadat de bui overgetrokken, enkele pieken van inhoud terug. Zelfs werden zware stro balen door de wind opgenomen en enige seconden later weer neergesmeten. De baan. waarlangs de wervelwind zich een weg had gezocht, werd gemarkeerd door een lange rij zwaar beschadigde wonin gen, waarvan slechts weinige ruiten heel Schoonebeek en Erica in pikkedonker Windhoos richtte in 2 minuten tijds geweldige ravage aan Gebouwen tegen de grond gedrukt, de licht- leiding vernield, enkele gewonden MET EEN ONHEILSPELLEND GERAAS is gistermiddag een windhoos over Zuid-Oost Drenthe gevaagd. De wervelwind duurde slechts kort niet langer dan twee minuten maar dit korte tijdsbestek was meer dan voldoende om in de plaatsen Schoonebeek en Erica een geweldige ra vage aan te richten. Verschillende gebouwen werden in een ogenblik tegen de grond gedrukt, palen van de lichtleiding knapten af, dakpannen vlogen overal van de daken en masten van de telefoonleiding suisden hier en daar meters door de lucht. Talloze grote en kleine ruiten werden ingedrukt en door de rondspringende glassplinters werden enige dames gewond. Een gezin werd dakloos. Het was een angstwekkend schouwspel toen de donkere wolken, die als onheils boden de ramp vooruitsnelden, met grote snelheid kwamen aanstormen. Het werd ambassadeur van België, dc van de Koningin in Zuid-Holland mr L. A. Kesper, de gezanten van Venezuela, Portugal, Zwitserland, Spanje, Uruguay en Chili, de zaakgelastigde van Argen tinië en de eerste secretaris van de lega tie van Columbia met hun dames. Geval van nekkramp in marinekamp Geen verlof voor ongeveer 1500 man In het marine-opleidingskamp bij Hil versum heeft zich een geval van nek kramp voorgedaan, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Marine mede. Alle vereiste maatregelen ter voor koming van uitbreiding zyn getroffen. In verband hiermede is het kamp met ingang van gisteren voor een week sloten, ten gevolge waarvan het verlof van het personeel (ongeveer 1500 man) gedurende het a.s. weekeinde is inge trokken. Oefensmaldeel V weer in actie Het oefensmaldeel V zal gedurende de komende maanden oefenen in het Kanaal de Noordzee. De fregatten Van Amstel De Bitter en de onderzeeboten Zeehond Tijgerhaai zullen medio November deze oefeningen beginnen bij Start Point, na de torpedobootjagers Banckert. Van Galen en Evertsen hierheen zullen vertrekken. Het gehele smaldeel V zal gedurende de tweede helft van November de eerste helft van December aantal oefeningen houden tezamen vliegtuigen van de marineluchtvaart dienst. Tijdens deze oefeningen z.ullen Britse en Nederlandse havens worden aangelopen. Bouw van grote schepen te Alblasserdam De N.V. Werf Jan Smit te Alblasser dam, waarvan alle aandelen in het bezit zyn van de N.V. Scheepsinstallatiebedrijf „Nederland" te IJsselmonde, zal geheel worden gemoderniseerd en uitgebreid de bouw van grote schepen, o.a. tankschepen van 24.000 ton dw. DAT de commissaris der Koningin, mr L. A. Kesper, gisteren in R'dam de vak beurs Vochema 1952 bezocht DAT voor de Raad voor de Scheep vaart tegen de kapitein E. M. van de nieuwe Peto (350 ton), die in Augustus by Terschellingerbank op een mijn liep, ontzetting uit zyn bevoegdheid voor 18 mnd is geëist wegens ernstig plichts- DAT de 14 Mexicaanse gasten van de K.L.M., onder wie zeven journalisten, die een week in ons land zullen door brengen, gisteren op Schiphol arri- DAT met ingang van 1 November weer dringende postpakketten kunnen worden verzonden naar België en Luxemburg. DAT de Japara van de Kon. R'damschc Lloyd, die op 12 Augustus by G.braltar een aanvaring had, in de Italiaanse haven Spezia een nieuwe neus heeft gekregen en Dinsdag de reis naar de Perzische Golf voortzet DAT de stichter van de Ned. Basalt maatschappij, P. Prins, op 7 November in Zaandam t.g.v. zijn 50-jarig jubileum in dit bedrijf wordt gehuldigd. DAT gisteren uit een enorme „kaars" voor het Zaandamse postkantoor een gasvlam brandde ter ere van dé zevende verjaardag der Ver. Naties. DAT de Ned. Ver. van Vakfotografen bij min. v. d. Kieft bezwaar heeft ge maakt tegen de hoge weeldebelasting op portret- én familiefoto's. DAT het Tweede Kamerlid Sohmal (C.-H.) minister Van de Kieft heeft ver zocht op te treden tegen de directeur van het Ryksinkooptoureau, die nijver heidsscholen bes telly sten toezendt om via dit bureau inkopen t® doen. DAT tegen de kermisexploitant P. W. uit Purmerend, voor het Arnhemse ge rechtshof wegens hazardspel f50 boete is geëist, nadat de rechtbank en het hof te Leeuwarden hem hadden vryge- sproken. DAT staatssecretaris dr G. J. M. Veld kamp Dinsdag in Utrecht de 13e inter nationale slagersvaktentoonstelling en wedstrijd opent. DAT tot voorzitter van de Alg. R.K. Officierenvereniging is benoemd luit.- gen. v, d. Kroon, lid van het Hoog Mili tair Gerechtshof. DAT het motortankschip Minas Gerais (ruim 20.000 ton) Maandag bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te A'dam wordt overgedragen aan de Braziliaanse eigenaar. DAT aan mr G. Vonk op zyn verzoek eervol ontslag is verleend als lid van de defensiecommissie en hij wordt opge volgd door het Tweede Kamerlid G. Rit- DAT aan mr B. J. Slingenberg de titel van gezantschapsraad is verleend voor zolang hij aan het gezantschap te Manila is verbonden. DAT de vertegenwoordiger L. J. H Göttgens en de chef-deksorteerdery van de Spanera sigarenfabrieken te Amers foort vandaag 50 jaar aan dat bedrijf zijn verbonden en de vaders van beide jubilarissen 40 jaar in hetzelfde bedrijf werkten. DAT vertegenwoordigers van de 52th Welsh Infantry Division onder wie vier generaals), vandaag in Den Bosch de onthulling van het bevrijdingsmonument by woonden. DAT kol. R Dewatre benoemd is tot opvolger van looi. d'Aleyrac als militair attaché aan de Franse ambassade. DAT een deel van de Kennemer- duinen in Bloemendaal voortaan wordt beschermd krachtens de natuursohoon- wet en het landgoed Johnniesland, de Kooiberg en Zandlust te Apeldoorn ge deeltelijk is opengesteld. DAT een 80 ton grote tonijnenjager, die op eigen kracht in Juli uit ons land naar N.-Guinea vertrok, reeds Woensdag a.s. zal aankomen, een halve maand eer der dan verwacht was. DAT er plannen zyn voor de restau ratie van het voormalige Barbarakloos- ter aan de Oude Delft te Delft, netgeen DAT de tweede vakbeurs voor leder, schoenen en lederwaren van 29 Juni3 Juli 1953 in Utrecht wordt gehouden. DAT mr J A. Jonkman, voorz. van de Eerste Kamer, gisteren tg v de Dag der Ver Naties in Brussel lunchte met o.a. de Belgische eerste minister J. van Houtte. DAT de districtscommandant van de Nationale Reserve in N-Holland, lt.-kol. H. W Lenderink, vandaag afscheid neemt met het afnemen van een défilé in Laren. DAT het R.K. Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg een commis sie zal instellen om na te gaan in hoe verre R.K. eenheid op staatkundig ter rein nodig is voor eendracht op sociaal De gebouwen van de Nederlandse aard. olie Maatschappij te Schoonebeek kregen ernstige glasschade. De echtgenote va heer Van Marei, die zich in een der kan toorgebouwen ophield, werd door een regen van glassplinters gewond. In het dorp Schoonebeek liep mevr. Joldersma door het rondvliegende glas verwondin gen op. Van Schoonebeek trok de windhoos In Noordelijke richting naar het dorp Erica dat ook de volle laag heeft gekregen. De garage van de heer De Vricnt werd tegen de grond gedrukt en volkomen ver nield. De gebouwen waarin vroeger de electrische centrale was ondergebracht, kwamen er even slecht af en werden ook als een kaartenhuis in elkaar geblazen. Ook de 2 grote loodsen van de Griends- veen Maatschappij moesten het ontgelden. In een van de ingestoten loodsen stonden nieuwe landbouwwerktuigen klaar o: worden verhandeld. Zij kregen ook hun deel van de schade. De ravage die ontwor telde bomen en losgerukte telefoonpalen veroorzaakten, hield het drukke verkeer geruime tijd op. „Uw hert is van metaal gegotentoch blijft ge voor geen mens gesloten gewijde klok!" Aan deze versregels ran Guido Gezelle denkt dc Haagse beiaardier Joh. de Zwaan als hij nog even opwaarts naar de Jacobstoren k\jkt. De toren, die h(j zo vele jaren beklom om de dansende klokketonen over de stad te verspreidenVele jaren heeft hhet hart der klokken ontsloten, heeft hij werkelijkheid ge maakt wat Victor Hugo in zijn „Ecrtt sur Ia ritre d'une fenétre flamonde" vertelde. Nu heeft de Grote Kerk geen zingende toren meer. nu kan die ..gewijde klok" zich niet meer over stad en veld laten horen. En als in de verre toekomst onze oude toren weer eens een „hoofd" zal krijgen, dan zal Joh. de Zwaan de beiaard toch niet meer bespelen. Op 1 Novem ber gaat h(j als sfadsbeiaardier met pensioen, nadat hij op 1 October reeds gepensionneerd is als pianist b\; hef L O. „Vaarwel toren, vaarwel klokken, voortaan zal ik slechts luisteren naar uw zang. Integratie en onze nationale kracht PROF. DR L. W. G. SCHOLTEN INTEGRATIE op zichzelf is geen ideaaL Zelfs is het de vraag, of het begrip bij de gang der hedendaagse internationale .strevingen" wel past. Integratie bedoelt namelijk: het herleiden tot hogere een heid door het scheppen van organen, het bewustmaken van die eenheid. Negatief houdt dat in. dat de kleinere grootheden tot eenheden van lager rang worden teruggebracht- Gaat de streek der internationale ont wikkeling nu inderdaad in de richting van het scheppen van grotere eenheden? In vele opzichten ongetwijfeld. Econo misch is grotere samenwerking nood zakelijk. Coöperatie op sociaal gebied hangt daarmede onverbrekelijk samen. Beide zyn onmogelijk te verwerkelijken, indien politieke samenwerking daarmee niet gepaard gaat. De dreiging uit het Oosten van Europa versterkt deze drang naar eenheid in de hoogste mate. Zij behoort echter niet tot het wezen van het streven naar eenheid. Indien door interne Russische oorzaken de Moskouse aggressie zou verminderen of verdwijnen, zou krachtens innerlijke politieke, economische en sociale oor zaken toch de drang naar samenwerking blijven bestaan. f"PE vaak wordt echter vergeten, dat in -®- onze dagen ook de nationale be wustwording zich. steeds sterker mani festeert. Binnen onze grenzen ziet men de uitloper daarvan in de werkzaamheid der Friese beweging. Achter het optreden van de West duitse republiek in haar actie voor Europa domineert de liefde voor het Duitse vaderland. De heftigheid waar mede Herriot e.a. in de vorige week zich tegen grotere Europese samenwerking hebben verzet, bewyst, hoe zelfs in die kring, die vroeger zo weinig nationaal georiënteerd was, thans het nationale gevoel spreekt. En de vasthoudendheid van de I.a- bourregering in Engeland en van het huidige conservatieve kabinet aan de eeuwenoude echt Britse doelstellingen toont aan, hoe sterk daar het nationale sentiment zich doet gevoelen. Drang naar internationale samenwer king maast sterke nationale bewustwor ding kenmerken in hun verband en samenhang onze tijd. Wie eenzijdig let op het streven naar eenheid trekt de erhoudingen scheef. Wie alleen let op le afzonderlijke nationale eenheden miskent de tweezijdigheid der heden daagse ontwikkeling. Beide ontwikkelingslijnen moeten in aanmerking worden genomen. Drt klemt omdat de gesdhiedenis in de regel ons Ietwat huiverig doet staan tegenover de grote staatsvormen. De nningen der beschaving zijn meestal bevochten binnen de beperkte kring der kleine volken. rpEG EN OVER de integratie van Europa staan wij dus gelimiteerd sympa thiek. Vooral omdat een aantal vragen dringend om beantwoording roepen. Wat verstaat men onder Europa? Strekt dit zich uit tot het ijzeren gordijn, het ook het Oosten van Duitsland, of hgt de grens pas by de Oeral, zoals wij in onze jeugd leerden? Het is ge makkelijk, niet verder te gaan dan de Westduitse bondsrepubliek, voornamelijk militair-technische gronden. Maar mag Spanje er dan niet by ge rekend worden? De vraag is van gewicht. Men zal toch moeilijk kunnen loochenen het grote aandeel, dat Oost-Duitsland met zyn sterk Protestantisme voor de Europese beschaving heeft gehad. Mag dit nu op geofferd worden, doordat men by de Europese integratie te sterk de Franse diplomatie volgt die de rust in Europa sterk bevorderd acht door de hand having van de scheiding in Oost- en W est-Dui Island? de integratie alleen defen- sief-mifitair. dan ligt de zaak veel een voudiger. Maar men blijft hier niet bij i. Men wil een integratie, opkomend een gemeenschappelijke Europese cultuur. Wil men dit. dan zal men de consequenties van zijn integratiepolitiek ook voor Oost-Eurooa ra aanmerking (Voor vervolg rie pag. 2). Later meer bewolking Tot 'ond wacht de BiltAanvanke lijk flinke opklaringen, maar later toenemende bewolking. Enkele verspreide buien, erwegend matige Zuld- rsteiyke wind. Tamclyk zacht weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag: zon 7.24—17.23; maan 14 51 23 51 uur. E K. Maandag: zon 724—1721; maan op 15.10, onder 28 Oct 1 19 uur. Op 1 Nov. VM Advert LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Fa D. KRET en Zn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1