Libanezen leven gaarne als in Chicago Chefarine 4 jirr/SCR MW VICKS VA-TRO-NOL NEUSDRUPPELS Met VELPON zie je er geen barst van! AUPING 2 WOENSDAG 22 OCTOBER 1952 Geschillen beslechten met vuurwapens Duizenden hebben clandestien revolvers en geweren (Van onze correspondent Allied van Sprang) BEIROET, October 1952. DE KASTELEIN van het Arabische koffiehuis in een schemerachtig straatje van de oude en rommelige binnenstad kijkt ietwat achter dochtig op, als twee goedgeklede bezoekers het eenvoudige lokaal binnenstappen. „Masa-Elkher..." groeten we. „Goedenmiddag..." mompelt hij terug. De Libanese collega van een Arabische krant en ikzelf gaan aan één van de marmeren tafeltjes zitten en bestellen twee koppen koffie. Een man met een groezelig voorschoot zet twee kleine mokkakopjes voor ons neer. Uit een koperen kannetje schenkt hij ze tot de rand toe vol met drabbige, zwarte Turkse koffie. Dan stopt hij de vijftig piaster zonder iets te zeggen in zijn broekzak en verdwijnt met het lege dienblad. Het is er vol. Bijna alle tafeltjes zijn Ingenomen door mannen in armoedige, maar over wegend westerse kleding. Sommigen zi'n verdiept in het tric-tracspel: een gelief koosde bezigheid in dit deel van de we reld. Anderen zitten te praten en slur pen tegelijkertijd met kleine teugjes hun koffie naar binnen. En dan zijn er die min of meer in gedachten verzonken aan het mondstuk van een naast hen op de vloer staande waterpijp trekken. Schoenpoetsers en bedelaars lópen in en uit. Er wordt nu en dan geschreeuwd. En alle rumoer wordt overstemd door do schelle, Arabische muziek uit een op volle kracht spelende radio. Zo op het eerste gezicht verschilt dit koffiehuis in niets van de vele andere. Het heeft echter een speciale reputatie vanwege het soort bezoekers, dat er regelmatig komt. En door de vele schietpartijen, die er als gevolg daarvan plaats gehad heb ben, waarbij verscheidene mensen het leven verloren hebben. Mijn collega wijst me op een dikke man met een tarboesj op, die met zijn rug naar ons toe over een tric-i bord gebogen zit. „Dat is een van de machtigste a day es...." fluistert hij. „Wat is dat W ereldnieuws in slagzinnen DE VROEGERE Japanse premier Hitsoji Asjida is door een gerechtshof te To kio vrijgesproken van de beschuldi ging, dat hij betrokken zou zijn ge weest bij een corruptie-schandaal, dat in 1948 aan het rollen werd gebracht. HET POSTTARIEF in België voor bin nenlands verkeer en voor verkeer met Nederland zal met ingang van 15 Dec. a.s. worden verhoogd van fr 1.75 tot fr 2. HET TURKSE ministerie van Buiten landse Zaken stelt een onderzoek in naar het vergaan van een motorschip in de Roemeense territoriale wateren. Volgens overlevenden is het door de Roemeense kustartillerie tot zinken gebracht. jjE ITALIAANSE regering heeft toestem ming geweigerd tot het houden van het wereldcongres voor medici, omdat het „een organisatie is, die zich niet in teresseert voor de medicijnen maar voor het communisme". HEINZ TACKE, de wnd chef van detec tives in de Sowjet-sector van Berlijn, is gisteren naar het Westen gevlucht en heeft om politiek asyl verzocht. WINSTON CHURCHILL heeft gisteren in het Britse Lagerhuis duidelijk ge maakt, dat hij van Rusland de eerste stap verwacht voor een eventuele drie- mogendheden-conferentie. DE GASPERI. de Italiaanse premier, heeft gisteren onomwonden „neen" gezegd op de suggestie van de pro- communistische socialist Nenni (die van de zomer Stalin "bezocht) een non- aggressle-verdrag met Rusland te sluiten. DE FINSE president Paasiviki heeft de demissionnaire premier dr Urho Kekko nen gevraagd een nieuwe agrarisch- socialistische regering te vormen met hetzelfde program als dat van het kort geleden afgetreden kabinet. IN HET OOSTELIJK deel van de Ver. Staten heeft het al gevroren. In New York City viel sneeuw. Door de koude luchtstroom uit Canada daalde de tem peratuur in het Midden-Westen en langs de Atlantische kust tien tot twin tig graden. HET FRANSE ministerie van Defensie heeft een 138 pagina's tellend dossier gepubliceerd over een communistische samenzwering om het Franse leger in Indo-China. Korea en Noord-Afrika te ondermijnen. Het is ter beschikking ge steld van de Nationale Vergadering, die moet beslissen over opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van vijf hooggeplaatste communisten, onder wie Jacques Duclos. SWISSAIR, de Zwitserse luchtvaartmaat schappij, zal van 1 November tot 31 Maart as tussenseizoen-tarieven Invoe ren voor het verkeer tussen Zwitser land en de Verenigde Staten. Er wordt een reductie van 12 pet gegeven. (Advertentie Vier betrouwbare middelen in 1 tablet D« vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. e doet wonderen! „Een leider... een man, die alles te vertellen heeft in een wijk van Beiroet of in een dorp buiten. En je kunt er zeker van zijn. dat hij gewapend is". Er bestaat trouwens weinig twijfel aan, dat meer van deze rustig koffie drinkende en pijprokende mannen in hun broekriem een revolver dragen. En als er over het een en ander verschil van mening ontstaat zullen ze niet lang dralen om hem te voorschijn te halen en te gebruiken. Het is een eeuwen oude gewoonte in de Libanon (evenals in de Balkan trouwens) om gewapend te zijn. Vooral op het platteland zijn maar weinigen, die geen revolver of een geweer bezitten. En na de oorlog heb ben sommigen zelfs een mitrailleur we ten te veroveren. Het bezit van vuurwa penen is ook hier bij de wet verboden. Men trekt er zich echter weinig van aan en de politie laat het over het alge meen oogluikend toe. Ze bepaalt zich er voornamelijk toe die wapens te confis- ceren, die demonstratief in het open baar vertoond worden. Het gevolg van deze tolerantie is echter een eindeloze serie incidenten waarbij van vuurwa penen gebruik gemaakt wordt. Veldslag Hét is nog maar enkele weken gele den, dat er in de buurt van Beiroet een complete veldslag heeft plaats gehad. Een groep aanhangers van de nieuwe president, Camille Chamoun, had beslo ten in twee autobussen naar Beiroet te gaan om hun leider geluk te wensen. Volgelingen van de oude president waren op de hoogte van de plannen. In een van de straten van het dorp hebben ze een barricade opgeworpen. Toen de a utobus- i daai oppen, zjj met geweren en revolv op de overrompelde inzittenden, waren echter ook niet helemaal i bereid op reis gegaan. Na een korte aarzeling werd net vuur van de buf uit beantwoord. Er ontstond een c plete veldslag tussen de twee politieke partijen en de kogels floten over en weer. De bewoners van de nabije hul zen vluchtten in allerijl naar een veill- de de dichtst bijzijnde post van de gen darme. Toen de mannen van de wet ten slotte een einde aan de strijd wisten te maken, bleken er twee doden te zijn (van elke partij één) en zeven min of meer ernst)sr gewonden. De twee bussen waren in troosteloze wrakken veran- Routine Dergelijke gebeurtenissen z)jn geen zeldzaamheden. Vrijwel elke dag ma ken de kranten melding van een of an dere schietpartij. Er staan dikwijls kop pen boven als Gangsters aan de Rivier of Recht h la Chicago en de verslagen lezen als spannende detectiveverhalen. De ene keer is bet een conservatieve liefdesgeschiedenis, waarbij de ene minnaar de andere een voudig met een goed gericht revolver schot uit de weg ruimt. De andere keer is geld de aanleiding. Er zijn echter ook gevallen van in onze ogen uiterst twijfelachtige aanleiding. Toen een vrouw een watermeloenenkoopman bij na al zijn vruchten liet opensnijden om te kijken welke de rijpste was en ten slotte toch niet kocht werd de man zo kwaad dat hij zijn revolver trok en de lastige klant neerschoot. In een klein dorp kwamen enkele gendarmes een man halen, die door de rechtbank tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld was. De bevolking bleek het daar echter niet mee eens te zijn. Toen de politiemannen bij het huis van de be trokken man verschenen werd er van alle kanten op hen geschoten. Ze moes ten zich ijlings terugtrekken en verster king laten aanrukken. En zelfs toen bleek het nog moeilijk om de man het dorp uit te krijgen. In een ander dorp besloot een kruidenier korte metten te maken met een wanbetaler. Inplaats van met de rekening, ging hy met een handgranaat naar het huis van zyn klant en smeet die door het open raam naar binnen. Er was niemand in huis maar van de inventaris bleef niet veel heel Dorpshaat In het dorp Bedghane op een steen worp van Beiroet was een oude, politieke vete. De ene helft van de bevolking was voor één partij en de andere helft voor een andere. Tenslotte besloten de zoons van twee leidende families het geschil te beslechten. Met hun volgelingen trok ken ze naar het dorpsplein, waar ze el kaar beledigingen en uitdagingen naar het hoofd slingerden. De woordenstryd ontwikkelde zich zoals gebruikelijk al spoedig in een vuurgevecht. Beide par tijen bleken uitstekend uitgerust. Be halve ouderwetse jachtgeweren waren er ook moderne karabijnen, automati sche pistolen en een lichte mitrailleur BIJ HOEST EN KEELPIJN ®DhelptSik)OP onnoma SL'JM-OPLOSSEND Het anders zo vredige dorpsplein herin nerde aan Korea. Dc lucht was ver vuld van oorlogsgeluiden. De ouders van beide leiders Kwamen op het ru moer af om te trachten hun zoons tot reden te brengen. Ze moesten echter onverrichterzake .»et hazenpad kiezen. Tenslotte verscheen de gendarme op de plaats des onheils en wist een einde te maken aan de schietpartij. In het stof lagen vier doden en vele gewonden. Deze werden afgevoerd. Daarna begon nen de gendarmes arrestaties te richten en wapens in beslag ten ei En voor alle zekerheid sloegen ze r hun tenten in Het dorp op om een e tuele opleving van de strijd te ydelen. Maatregelen Op de dag, dat de nieuwe president van de Libanon gekozen was, was het schieten niet van de lucht. Voor vriend en vijand was het een unieke gelegen heid om onder het mom van vreugde- uiting ongestraft de vuurwapenen weer eens door te schieten. Maar diezelfde president heeft nu besloten te trachten een einde te maken aan deze veelvul dige schietpartijen. In de kranten hebben oproepen ge staan met het verzoek zich te onthou den van het afvuren van revolvers als uiting van vreugde. Vliegtuigen hebben pamfletten van dezelfde inhoud over het land uitgeworpen. En de politie heeft op dracht om scherper te letten op mensen, die vuurwapenen dragen. Patrouilles in burger bezoeken tegenwoordig regel matig de gelegenheden waar de gewa pende mannen zioh meestal ophouden en fouilleren hen. Het gevolg van deze maatregelen is, dat de eigenaars van revolvers en geweren wat geheimzinni ger met hun wapens omgaan en niet lan ger een koffiehuis binnenstappen met aan weerskanten een geladen Colt of Luger uit hun broekband stekend. Maar om alle Libanezen, die onrechtmatig een vuurwapen in hun bezit hebben, werke lijk te ontwapenen, is iets anders. En niemand gelooft voorlopig in de moge lijkheid daarvan. (Advertentie] f ij Snelle verlichting van kou in het hoofd I JA, NU KUNT U WEER in de meeste zaken Vicks.Va-tro-nol kopen! NU KUNT U het erger worden van vele ver koudheden voorkomen door Vicks Va-tro-nol bij het eerste snuiven of niesen te gebruiken. NU KUNT U binnen seconden Uw verstopte neus met een paar druppels Vicks Va-tro-nol in elk neusgat verruimen. HOUDT EEN VERSTOPTE NEUS U wakker, dan laat Vicks Va-tro-nol U weer onbelemmerd ademen en slapen Eeh paar druppels In elk neusgat' Rotterdamse synode besluit Kerken houden vrijheid, nieuwe psalmberijming te gebruiken Meningen verdeeld over de vraag of subsidie mag woiden aangevraagd (Van onze Kerknieuws-redacteur) rpwEE BELANGRIJKE KWESTIES hebben gisteren op de Rotterdamse L Synode der Geref. Kerken de aandacht gehad: het subsidie-vraagstuk en de Psalmberijming. In de eerste zaak is nog geen beslissing genomen. De Synode besloot nog niet over te gaan tot een beslissing t.a.v. de alge mene invoering van het psalter-1949, hoewel het gebruik in de vrijheid der kerken wordt gelaten. De voorstellen der commissie ln zake het subsidievraagstuk hielden in, dat de Synode zou uitspreken, dat voor aller lei noodzakelijke arbeid van opvoedkun dige, maatschappelijke en soortgelijke aard (die in deze tijd nauw samenhangt met de vervulling van de eigenlijke roe ping der Kerk) het aanvragen van sub sidie, met name ook van Overheidssub sidie, geoorloofd is. Daarbij zal ernstig nauvvezet moeten worden toegezien, dat de gestelde voorwaarden de Kerk in haar vrijheid niet belemmeren en de Overheid of andere instanties geen me dezeggenschap krijgen in hetgeen tot de roeping der Kerk behoort. Tevens stelde de commissie voor. dat dergelijke nevenarbeid zou worden on dergebracht ln zelfstandige stichtingen, die dan deze subsidie aanvragen. Prof. D ij k en ds Meyster sloot zich hierbij aan wees er op. dat de beslissende vraag is: Is de arbeid, in de conclusies genoemd, kerkwerk, ja dan neen? Spr. kon het onderscheid tussen hoofd- en nevenarbeid der Kerk moei lijk aanvaarden en meende, dat het standpunt der commissie gevolgen heeft voor de organisaties, met name voor de jeugdbonden. Bij aanvaarding van sub sidie vreesde prof. Dijk allerlei moellijk- Andere sprekers (o.a. oud. Spaan, ds Van der Zanden en ds Zwaan) waren het hiermede "niet eens. Zij waren van oordeel, dat in de huidige omstan digheden allerlei arbeid dan vastloopt God zal Zijn Kerk middelen doen vinden om haar taak te vervullen en één van deze middelen is subsidie. De Synode zet de bespreking op een later tijdstip voort. Psalmberijming Over de Psalmberijming waren 25 brieven van kerkelijke vergaderingen en kerkleden binnengekomen. De bezwaren richtten zich niet tegen het gebruik of de latere invoering van een nieuwe be rijming, maar wel tegen het gevaar van isolering der Geref. Kerken ten opzichte van andere kerken. Sommige adressan ten hadden voorgesteld, hangende het overleg met andere kerken, het besluit van de Haagse synode (1949) op te schor ten "f niet verder uit te voeren. Maar ande*?n hadden dringend gevraagd het Haagse besluit te handhaven. Een telegram van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk-Natio- naal Schoolonderwijs gaf uiting aan grote bezorgheid over de ontwikke ling van de Psalmberijming. Volgens C.N.S. zou gebrek aan eenheid leiden tot een ramp voor en verwarring en splitsing in het Christelijk onderwijs. C.N.S. vroeg de synode, geen beslis sing te nemen die de mogelijkheid tot eenheid in gevaar zou brengen. In de discussie vroegen enkele leden zich af of de Haagse synode niet te vlug van stapel was gelopen met de defini tieve aanvaarding van de bundel-Hasper. Dit bracht o.a. ds Van Andel naar voren. Prof. Grosheide, prof. Aal- (Adverteit I Zó goed lijmt VELPON. Vraag de 1 juiste soort i voldaan dan men name prof. Dijk a Voorzichtigheid Prof. Nauta en prof. Polma drongen sterk aan op Interkerkelijk leg en op grote voorzichtigheid, i bijzonder met het oog op de scholen. Wij moeten bij interkerkelijk overleg dig bereid zijn, eigen standpunt los te laten, aldus prof. A a 1 d e r s. Deze spre kers rieden de Synode aan in elk geval niet verder te gaan dan de Haagse Sy node. Prof. D ij k echter meende dat. wanneer de kerkelijke pers dezelfde steun geeft aan de nieuwe berijming als aan de nieuwe Bijbelvertaling, dit het ge bruik ten goede zal komen. Wij moeten stap voor stap vooruit gaan en dan ko meenden ds v. d Wo ds d. Meule Ds Hoorweg (Haarlem), die namen? deputaten sprak, zei dat de Geref. Ker ken reeds voor 1949 alles hebben gedaan voor kerkelijk overleg: met de Herv. Kerk was dit op formele gronden vastgelopen. Ook in andere kerken, o.a de Chr. Geref. Kerken, groeit de sym pathie voor de berijming-Hasper. Niet detinitiei De Synode besloot ten slotte met alge mene stemmen nog niet over te gaan tot een definitieve beslissing over de alge mene Ingebruikneming van het Psalter- 1949, omdat de kerken als geheel er nie' rijp voor zyn en vele kerken er no£ geen kennis van hebben genomen, zulks mede in afwachting van verder inter- Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk roepen: te Klundert G. H. Kooten te Brandwijk, die bedankte Oldebroek (2e pred.pl.); te Heerewaar den cand. D. H. Scholten te Santpoort. Geref. Kerken pen: te Monster J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl. vnomen: naar Stad aai Haringvliet cand. L. Loosman te Urk, die bedankte voor Borger, Heer Hugowaard, Lekkerkerk, Makkum, Ooltgensplaat en Ten Post. ïroepbaar: de classis Goes heeft gunstig gevolg geëxamineerd G. P. Nooteboom te Goes, cand. te Kampen; hij zal gaarne een event, beroep terstond Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) e e t a 1: te Oosterbeek-Wolfheze H. D. van Herksen te Onnen en Scholten te Berkum. p e n: te Oldehove J. Meijer te Hoogeveen. Chr. Geref. Kerken ipen: te Zierikzee (2e pred.pl.) J, M. Visser te Enschede. Geref. Gemeenten p e n: te 's-Gravenhage D. I Aangeenbrug te Terneuzen. Dominee-dokter F. A. Nolle Predikant promoveert tot medisch doctor Op Dinsdag 4 November a.s. zal aan d Rijksuniversiteit te Utrecht promoveren tot doctor in dg geneeskunde de heer Frederik Anthoon Nolle, geboren te Dor drecht. Deze bekende Dordtenaar, die be halve arts ook Nederlands Hervormd pre dikant is hij is doctorandus in de theo logie is enige tijd op Celebes werk zaam geweest als zendelingarts. Daar vóór was hij predikant in Obergum. Hij studeerde theologie in Leiden, doch tij dens zijn ambtsperiode in Obergura volg de hij de medische colleges in Gronin gen. Op het ogenblik woont hy ir Utrecht, waar hij als rheumatoloog werk zaam is. Het proefschrift, dat Is opgedragen aar de vrouw en dochters van de promoven dus, is getiteld: „Arts en predikant". Deze zeer actuele en interessante studie omvat een beschouwing over grenzen raaklijnen van beider arbeidsterrein. Aan het proefschrift zijn 14 stellingen toegevoegd. Stelling 2 luid: „De opvat tingen over geloofs- en gebedsgenezing, zoals die in de Möttlinger beweging, de Pinkstergemeente en soortgelyke krin gen worden gehuldigd, berusten op ee onjuiste exegese van Jacobus 5". De kerk waar eerste Prot. preek gehouden werd De kerk van St Magnoia te Worms, waar in 1517 de eerste Protestantse gods dienstoefening werd gehouden, zal weer worden opgebouwd. In dit gebouw preek te ds D. Becker voor het eerst voor e Protestantse gemeente. Luther sprak ter gelegenheid van de Ryksdag van 1521. Het geld voor de restauratie zal thans gedeeltelyk worden betaald door Protestanten in Amerika, Zwitserland Zweden. kerkelijk overleg. De Synode liet het ir de vrijheid der plaatselijke kerken over de nieuwe beryming in de eredienst er op de catechisaties naast de oude te ge bruiken en de kerken, die dit nog niet deden, daartoe op te wekken. Advertentie) Vraag niet zo maar een BOVEN- OF ONDERMATRAS, vraag naar de ecA&. AUPING -1 MATRAS met dit etiket: Het lied der aethergolven 0 Radiokrant. 8 20 Gev. programme aen aan vnnrhllfanapri" lfl IS Pla DONDERDAG 23 OCTOBER. Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Jram. 7 45 Morgengebed. 8.00 Niei Jram. 9 00 Voor de 1 adio. NCRV: 10.00 Morgendienst. KRO; 11.45 Gra ^20 Pia 12.55 Z01 ital. 1 45 Gram NCRV: 2.00 ade orkest en solist. 2.45 Voor de vr 3.15 Gram. 3 35 Strijkkwartet 4.00 Bijbel- 1.30 Voca ugd 5 30 ran mble. 5.00 Voor omlooi nauwd; de besmetting Geef de microben ge met MENTHO-REX Wrijf borst, keel rug er mnir mee in en de 8 geneeskrai tlge oliën van MENTHO-REX Jagen I bloed weet dooi de weefsels. MENTH REX verdrijft de kou via de bloedsomlot zonder dat u iets hoeft in te nemen. Gr> pol MENTHO-REX t 1.25. „Alsof jij je van mijn belang wat aantrekt." „Meer dan je denkt. Met al wat je weet, kon je jezelf in gevaar brengen." „Zie je me ook voor een verrader aan? Ben je even zwaar getikt als Carla?" „Wie weet, waartoe dat geweten van jou je zou kunnen brengen." „Niet tot verraad." Joop liep met grote stap pen de kamer op en neer. „Ik heb niet gevraagd, om van al die overvallen en plannen te horen. Ik gruwde er van Maar dacht je, dat ik daarom tot verraad te brengen zou zijn? Zelfs de pijnbank zou me niet tot spreken dwingen." „Gebruik niet zulke dikke woorden. Ik weet niet wat je doen zou, als je een voor een de nagels werden uitgetrokken, om maar niet van erger dingen te spreken. En ik weet ook niet, wat er wel eens zou kunnen gebeuren met een lid van het Hardersgezin, dat zich zo keurig overal bui ten hield." „Ach, je acht me dus niet veilig voor een an dere moordenaarsbende dan de Duitse." „Joop, nou is het genoeg. Ik heb me lang inge houden, maar dit was je laatste scheldwoord, be grepen? Tot wat jij een moordenaarsbent durft te noemen, behoort je eigen familie. Weet in elk geval, dat dit helden zijn. Of je het met ze eens bent of niet, het zijn helden. Maar omdat er bi) de ondergrondse op was gerekend, dat jij Jans plaats zou innemen, zijn ze daar erg teleuriv steld en betreuren ze het, dat jij zoveel weet." „Wat voor reden hadden ze voor zo'n bereke ning?" „Omdat vader jou vertrouwde en zijn 'woord gegeven had Joop zakte op zijn stoel. Veel werd hem dooi deze woorden duidelijk En een ontzettend diej meelij vervulde hem. Joop hield van zijn vader, zou alles voor hem willen doen. alleen dit niet „Zouuen ze me misschien voor een veemgerecht willen dagen?" In zijn ogen was spot, maar om zijn mond trok het verraderlijk. „Er zijn heethoofden bij. nog jonge jongens, die elke dag hun leven wagen, die verbitterd zijn door het verlies van familieleden en vrienden, die daarom het leven van een ander niet tellen, wanneer ze weten, dat die ander gevaar oplevert. Er zijn zulke onverklaarbare dingen gebeurd met mannen, die uit Engelse vliegtuigen werden neer gelaten. Daarbij móét verraad in het spel zijn geweest, maar niemand kan uitmaken op welke wijze. De meest fantastische dingen verzinnen zulke jongens. En één hoeft het maar te doen, Joop! Best mogelijk, dat jij zo volkomen tot ster ven bereid bent, dat het je niet schelen kan, wat OEN DE VESTING VIEL D. MEÏÏKENS-v. d. Spiegel er met je geDeurt, maar voor onze ouders zou het verschrikkelijk zijn, als ze je op die manier moesten afstaan." „Ja, op die manier." Joops stem klonk sma lend. „Als toch ook zo'n vrome ondergrondse strij der je zbon neerlei..." „Ja?" „Och, stik voor myn part." „ik win", wist Riet, zag zijn ontreddering, acht te daarom zijn woorden niet- Dat „stervensbe reid" had Joop getroffen. Was hij dat? Hij wist wel beter. En hij wist ook, dat Riets woorden geen loos alarm inhielden Werkelijk, zulke jon aens waren er. „Dus, Joop?" „Dus moeten we maar een beetje liegen, hé den leugentje meer of minder hindert tegenwoor dig niet." „Nee. Bijzondere omstandigheden eisen bijzon dere daden. Maar het is nog de vraag, of er in dit geval gelogen móét worden Jij ziet er slecht uit, jongen. Deed je het laatste jaar voortdurend al, maar zoals nu zag ik je nog nooit. En dan dat kuchje. Ja, lach maar niet. 'k Heb het onderweg telkens gehoord en er het mijne van gedacht." „Daarom stelde je me straks zeker al op dieet Ik wist niet, waaraan ik zo'n matig diner dankte, maar nou begrijp ik het." Riet beet zich op de lip, antwoordde dan; „Ons wordt het niet zo gemakkelijk thuis bezorgd als in Groenkerk." „O, is dat het. Ik meende, dat je gewetensbe zwaren had tegen clandestien kopen." „Dat zou ik van jou verwachten", kaatste ze terug, ,,'t Zou feitelijk jouw plicht zijn, niets te gebruiken, wat niet op de bonnen werd gegeven Dat. een zo weldenkend mens als jij zó inconse quent kunt zijn. Onderzoek je rechtvaardige zie' eens, of je het niet op meer punten zou kunnen wezen. In elk geval zou ik je willen raden, nu maar naar bed te gaan Je ziet er uit, of je zult omvallen van moeheid. Rust maar eens flink uit Straks breng ik je nog een kop thee. Surrogaat, hoor! Ik doe je geweten geen geweld aan En morgen laat ik dc dokter komen. Ze praten mij niet uit het hoofd, dat er aan jou wat hapert Toen je een kind van twee jaar was, is er ook eens iets met je longen geweest." „En als die dokter me volkomen gezond be vindt? „Dan bén je het natuurlijk." „Een dokter, die mee in 't complot is", begreep Joop en hij was helemaal niet verwonderd, toen hem de volgende morgen volkomen rust werd voorgeschreven. En aangezien Riet al zo zorg zaarn was geweest, zijn pakken buiten de logeer kamer op te bergen, kon hij niet anders, dan 11 bed blijven. Nu ja, als ze hem daar maar met vrede heten. Alles was ten slotte tóch even be roerd. 11.00'Nieuws. 1115—12,00 Gramofooi Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. VPRO 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 81 Gram. 8.15 Idem. 9 00 Morgenwijding. 9.1 Gram 9 25 Voor de huisvrouw. 9.30 Grair 10 35 „Ik weet. ik weet wat u niet weef 1050 Voor de kleuters. 11.00 Gev. muziek 12.00 Orgel. 12.25 In t spionnetje. 12.33 Gi 12.50 „Uit het bedrijfsleven", vraaggesprek 1.00 Nieuws 120 Amus.muzlek. 1.50 Grair 2.00 „OntmoeUngen met Christopher Blaze' 3.00 Voor Gram. 5.45 Reg. 1 :n. 7.05 Jazz-Soci hulp 8.00 Nli .40 Gr Heuws 10 „De '.25 Dansr 11.00 Nieuws 11.15 Sport. 11.30—12.00 Gram Engeland. BBC 330 m. 12 00 „Land and II vestock" 1225 Voor de arbeiders. 12.51 Weerberichten 1 00 Nieuws 1 20 Filmprogr 2.00 Voor de scholen. 3.10 Gram. 3.30 Hoor spel. 5.00 Voor de kinderen 5 55 Weerberlch- 6.00 Nieuws 6 15 Sport 6.20 Voor de H ^35 Wei .30 Clavecimbel trio. 9 00 Nieuws 9 15 Tof beeld 10 00 Gev. pro ppelijk overzicht 8.30 Twintig vragen mentsoverzicht 12 15 Lichte muziek. 12.4 Concert. 1 45 Voor de kinderen 2.00 Voor di 3,00 Gev muziek. 3.30 Piano. 3.4! Hoorspel 8.30 Revui 'el. 9.1' jrkest e: iziek. solisten, 8 45 0 00 Nlei 10.20 Gev muziek 1105 Vc_._ Orgel 11.56—12 00 Nieuws. ikrljk. Nat. Program. 347 m. 12.30 Ly- Omrcjeporkcst en solisten 100 Nw 2.00 Nieuws 2.05 Kamermuziek. 2.25 Hooi 0 Orgelconcert 5.50 Gran orkest. Idem. 10.30 Grar 6 30 Amerik uit koren en solisten 8 4 11.00 Idem 11.45—12 00 324 m. 11.45 Gram. 12 00 Omr berichten 12 34 V001 Gram 12.50 Ko. 12.30 1.00 Nieuw 00 Nieuws 7,40 Gram. 8.00 Klank- 30 Omroeporkest. 900 Voor d 1.45 Omroeporkest 10 00 Nieuws lermuziek. 10 55—11.00 Nieuws 6 30 Gr» 8 00 Hoortpc tiek. 10 50 Nw VAN DELFT'S Jaa/'-Jaa/ Uw winkelier heeft ze* in allerlei formaat! PROMOTIES. UTRECHT. 21 Oct. Gepromoveerd tot doc- jr ln de wis- en natuurkunde de heer G, Lombard, geb. te Pietersberg (Noord- Transvaal), op het proefschrift An Experi mental Investigation on the Action of Lithium on Amphibian Development. Hij loopt als lector de experimentele embryolo- teit) als 'telt vai Utrt srsi- ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN Geslaagd doet. ex. Ned. recht H M M v d Pas. Vlaardingen. C T Hofland L M Lichtveld. S feisz, C Wiersma e Amsterdar Emmerzael, Nlei :h, H Rebel, F H Maastricht. J L E M Starmans. Nuth (L.), H ind. 3ilthov« J C laude) Utrecht, J M N Willcrs. Utrecht: cand. ex. geneeskunde: Th R J Aben, Bunnik. J W F Beks. Eindhoven, H Blekart, Amersfoort.. F F Boon. De Bilt, L J J Bredero. Utrecht, mej A M v d Brink, Oudenrijn, P J Bijlsma, Kiudephoejti Bedenk, dat uit een onver zorgde kinderhoest een zwakke borit kan over- blijven. Bescherm Uw kleine met AKKER S Toch is het zo! TNE getallenmagie, dus het gebruik om aan getallen, naast hun orde- waarde, een zinnebeeldige betekenis toe te kennen, is bij alle volken e alle tijden verbreid geweest. In de oud heid waren het vooral de Egyptenaren, de Babyloniërs en de Grieken, ma; het bijzonder ook de Aziatische cul tuurvolken die de getallen in verband brachten met goden, hemellichamen, natuurverschijnselen en alle mogelijke gebeurtenissen. Voor Pythagoras ws het getal het beginsel aller dingen e hij meende dat god op grond van c getallen en cosmos en de harmonie der sferen had geschapen. Ook in de Jood se Kabala blijkt de voorliefde om woorden een bepaalde betekenis toe te kennen, op grond van de getallen waarde der letters. Daarnaast bestond in de middeleeuwen een z.g.n. Chris telijke Kabala, die eveneens bepaalde heilig genoemde getallen een grote waarde toekende in het geloof ei eredienst. Wanneer we zo eens een greep doen uit de waarden welke door verschil lende volken aan bepaalde getallen werden toegekend, dan kunnen alle getallen onder 10 er rustig af laten komen. De Mithras-religie waarvan vele overblijfselen hier in het Westen worden aangetroffen verbindt het getal 1 met het eerst geschapen w« uit hoofde waarvan 1 een heilbrengend getal is. In deze leer heeft het getal 2 een demonische betekenis, doch deze ongunstige kwalificatie wordt volledig goed gemaakt door de Grieken, die dit getal een gunstige betekenis geven e het met Artemis verbinden. Over het getal 3 behoeven we hier niet te spreken, daar ons allen uit e varing bekend is dat daaraan in den regel een gunstige betekenis wordt ge hecht. We willen er slechts op wy'zen, hoe de bijzonderheid van 3 ook in 0 dagelijkse gebruiken tot uitdrukking is gekomen (driewerf hoera, driemaal aanroepen, alvorens schieten, enz). De 4 heeft in de Mithrasleer \vi een prima betekenis aangezien dit ge tal het door de horizon begrensde ïuimtegevoel symboliseert: 5 wordt by talloze Aziatische volken uitstekend beoordeeld, evenals 6 dat het twee voud van de heilige 3 is. Het getal 7 staat by vrywel allen in een byzonder goede reuk. want zowel Babyloniërs, als Israëlieten en Pythagoreërs zingen hierover de hoogste lof. Met 8 voelden de aanhangers van de Mithrasleer zich weer bijster ingenomen en de bij zonderheid van 9, als zynde driemaal 3, wordt door niemand ontkend. Op deze wijze is onder 10 geen enkel getal as te wy'zen, dat niet op één of andm wyze geluk- of heilbrengend zou kui nen zyn. We moeten thans de gelegenheid maar weer eens aangrijpen om een oyzondere pynüjke kwestie recht te zetten. Nu vele huisvrouwen zonder voldoende huishoudelijke hulp zitten, verleent menig echtgenoot wel eens assistentie bij het kloppen van kleed jes. En het is daarbij opvallend dat net sterke geslacht zelden zulke harde knallen uit de mattenklopper weet te toveren als de vrouwen. Zulks tot hei- meiyk en somtyds laatdunkend plezier van het zwakke geslacht, dat zich nu sterker waant. Laten wij de huisva ders, die gebukt gaan onder dit ver- schynsel, een opbeuring mogen geven: die knal van de mattenklopper heeft met kracht weinig uitstaande. Daarover morgen. (Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2