Jlieuuie feihscffe d'ouroiil a Landverhuizers met kleine 1 nodig Britten willen een einde maken aan de Mail Mau-agitatie Militaire versterkingen naar Kenya gezonden; honderden gearresteerd Koos Vorrink critiseert een partijgenoot Wist IJ Zending en Missie DINSDAG 21 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Dri® en dertigste jaargang No 9564 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoaslicti ft gfjebleoen mgn hert la Utjljenspatf Noodtoestand in Oost-Ahilca DE BRITSE KOLONIE KENYA, tusspn liet Virtnrmmoor on rla Tni4ïe IN DE BRITSE KOLONIE KENYA, tussen het Victoriameer en de Indische Oceaan, aan de Oostkust van Afrika, opereert reeds lang de geheim zinnige inheemse organisatie Mau Mau („Wij zijn de verborgenen"). die zich ten doel stelt, de blanken het leven onmogelijk te maken. De leden van deze organisatie, die door een vrijwillige of gedwongen, maar in ieder geval onverbreekbare, eed gebonden zijn alle bevelen van de lei ding op te volgen en uit te voeren, worden voornamelijk gerecruteerd uit de Kikoeyoe-stam. De laatste tijd hebben zij meer dan 40 moorden ge pleegd, waarvan 13 in de afgelopen vijf weken. Talrijke personen hebben bij aanslagen verwondingen opgelopen; enkele gevallen van brand stichting hebben zich voorgedaan. Om het kwaad te bestrijden hebben de Britse autoriteiten thans de noodtoestand afgekondigd. Deze toestand is afgekondigd om de politie in staat te stellen de personen, die zij verantwoordelijk acht ordelijkheden, te arresteren. Reeds meer dan 130 verdachten zijn aangehouden. Vóór het aanbreken van de dag werd een grote razzia gehouden, waarbij ge bruik werd gemaakt van speurhonden. Tientallen leden van de Kikoeyoe-stam bevinden zich onder de arrestanten, mj ook de leider van de Afrikaanse Unie Kenya, Jomo Kanjata. Zondagavond hadden leden van Mau Mau de gebouwen van een poloclub in Nairobi in brand gestoken. In Noord- Kenya werd het lijk van een door de Mau Mau vermoorde inheemse politie agent gevonden. Toen reeds werden ar restaties verricht, maar tegelijkertijd vroeg de gouverneur der kolonie, Sir Evelyn Baring, de Britse regering om versterking. Deze kwam gistermiddag in de vorm van twee bataljons met pantser wagens, die aan de bezetting van de Kanaal-zone werden onttrokken. Sir Evelyn Baring, die pas een maand gouverneur van Kenya is, noemde de toe stand „uiterst ernstig". Vrijwel alle hui zen van blanken lijken op forten. Ieder, die daartoe in staat is, draagt dag nacht wapens. Gisteren is ook de Britse kruiser Kanja de haven van Mombassa binnengevaren. De gehele politiemacht van de kolonie en de vrijwillige politie- reserve met de militairen is ingezet de leden van de Mau Mau op te sporen. Alle wegen naar en uit het gebied de meer dan een millioen leden tellende Kikoeyoe-stam zijn afgesloten. In het Kapilool van de vréde Algemeen debat in V.N. opgeschort Peruaans voorstel om uit Korea-impasse te komen Het algemeen debat in de vergadering van de Verenigde Naties is voorlopig op geschort. Verwacht wordt, dat het niet wordt hervat voor de Verenigde Staten van Amerika de presidentsverkiezingen, die 4 November a.s. gehouden worden, achter de rug hebben. Gisteren hebben nog het woord gevoerd de Australische minister van Buitenland se Zaken, Casey, en de Peruaanse afge vaardigde dr Belaunde. Deze laatste heeft enkele gedachten geopperd om aan de impasse, waarin de wapenstilstandsonder handelingen op Korea verkeren, een ein- de te maken. Hij wilde alle krijgsgevan genen in een speciale zóne doen onder brengen, waar zij onder bescherming van de Verenigde Naties zouden staan. Een „neutrale commissie", bestaande uit leden van de betrokken partijen met daarnaast landen, die geen lid van de Verenigde Naties zijn, maar wel internationaal vele diensten hebben bewezen (zoals Zwitser land), zou dan toezicht moeten houden bij het uitzoeken van degenen, die wel en zy, die niet wensen te repatriëren. Inmiddels heeft de Sow jet-Russische delegatie gister een zestig pagina's tellend memorandum ingediend over beweerd bacteriologisch oorlogvoeren door de ver bondenen in Korea en China. Van Amerikaanse zijde is vernomen, dat de Algemene Vergadering verzocht zal worden, een commissie te benoemen 1 voor het instellen van een onderzoek naar deze communistische beschuldigingen. Tijdens de rustpauze in het algemeen debat kunnen nu de verschillende com- missies aan het werk gaan. Met name in de politieke commissie, die op verzoek i van Rusland waarschijnlijk eerst de I kwestie-Korea onder de loupe zal nemen, i kan het warm toegaan. I Minister Mansholt in 1953 naar Suriname Minister Mansholt is van plan volgend jaar Suriname te bezoeken in verband met het tienjarenplan voor dat land en de plannen van de stichting Mechanische Landbouw voor Suriname. beetje herfstig, vindt U niet? Volgens de gouverneur worden de moorden door de Mau Mau naar vooraf beraamd plan uitgevoerd. In rede vertelde hij, dat er goede hoop op versnelling van het tempo van woningbouw voor inheemsen, uitbreiding van het onderwijs en verbetering van de positie der inheemsen in het burgerlijk bestuursapparaat. Maar al deze dingen zouden niet verwezenlijkt kunnen den, indien er geen eind komt aai ongeregeldheden, door de Mau Mau oorzaakt. Tegen hoofdredactrice 2 maanden geëist „lk ben even emotioneel als Soekaino" Tegen de hoofdredactrice van he .Nieuw Soerabajaasch Handelsblad", me /rouw A. H. Führi-Mierop, is gisteren twee maanden gevangenisstraf geëist wegens een door haar op 27 October 1951 geschreven artikel, getiteld „oude koeien". De uitspraak werd bepaald op 1 November. Mevrouw Führi was pri mair ten laste gelegd opzettelijke bele diging van het staatshoofd en subsidair het in het openbaar uiting geven aai voelens van vijandschap, haat of achting tegen een of meer bevolkings groepen in Indonesië. Mevr. Führi voerde aan, dat het artikel niet gericht was tegen president Soe- karno, doch tegen een rede, die hij in zijn paleis had gehouden ter gelegenheid van de „Dag der Verenigde Naties Terwijl mevr. Führi bezig was met het schrijven van haar artikel, kreeg zfj de telefonische mededeling, dat op Bali twee Nederlanders waren vermoord. On der de psychologische invloed hiervan verkreeg het artikel een scherpere toon dan zij aanvankelijk had bedoeld. Zij zeide, even emotioneel te zyn als pre sident Soekarno. Amerikaanse haven-autoriteiten kijken neer op de beste buit, die zij ooit hebben gemaakt: een hoeveelheid opium van 40 kg, ter waarde van bijna IV2 millioen gulden, verpakt in waterdichte zakjes. Het gevaar lijke, witte goedje werd gevonden aan boord van de Britse tanker Silverdale, die dezer dagen uit China te Philadelphia meerde. Wie van de bemanning verantwoordelijk is voor deze lading is niet bekend. Voorlopig wordt het scheepsvolk vastgehouden en ondervraagd. Telefoto. Oorlogsgraven kosteloos onderhouden Ned.Engelse besprekingen in Londen Een Nederlandse delgatie onder lei- ng van luitenant-admiraal b.d. J. Th. Furstner zou vandaag in Londen aan komen om de eerste vergadering van het comité van Nederland en het Britse gemenebest voor oorlogsgraven bij te in. Bij de besprekingen zullen ook de Britse, Canadese en Australische am bassadeurs in Den Haag aanwezig zijn. Op de agenda staan alle kwesties om- ent de 20.000 Britse oorlogsgraven in Nederland en de Nederlandse graven in de Britse gebieden. Er is o.a. voorgesteld, dat Engeland de Nederlandse graven op Brits gebied en in Birma en Siam kos teloos zal onderhouden. Nederland zou dan op zijn beurt de kosten dragen van het onderhoud der Britse graven op Ne derlandse burgerlijke begraafplaatsen. De Britse minister van Oorlog An thony Head zal de deelnemers aan de besprekingen morgen een diner aanbie- Overspannen moeder met twee zoontjes verdwenen De 34-jarige Everdina Heine van Es sen, uit Soest, verliet in de nacht var Zondag op Maandag in overspannen toe stand met haar twee zoontjes haar wo ning en keerde er nog niet terug. Men vreest dat er een ongeluk is gebeurd. De kinderen zijn resp. 11 en 3 maanden Zangspel over Don Quichotte voor de N.C.R.V. De NCRV heeft aan de Ned. compo nist Simon Pluister opdracht gegeven tot het schrijven van een zangspel op tekst van Ab van Eyk en met als titel ,.De ridder van de droevige figuur' Deze vrije fantasie over een ridder, die zich in 5 scènes als Don Quichotte zal voordoen, wordt morgenavond voor NCRV in première gebracht, des avonds om 20.20 uur. De uitvoerenden zijn Leo Ketelaars (Don Quichotte), Corn. Kalk- (Sancho Pancha), Maria de Rooy (sopraan), Leon Combé (bas), Maria PluisterLeentvaar (alt), Elsa Barther (sopraan), Lidy v. d. Veen (mezzo-so- pran), Henk Driessen (bariton), Willy Wolfers .(tenor), Nicolas Alfonso (gui taar). een Operakoor (ingestudeerd door Fred. Boshart) en het versterkt Kamer orkest. Het geheel onder leiding van Maurits van den Berg. Vreemde ontploffing bij Groningen Militairen deden erg geheimzinnig Onder geheimzinnige omstandigheden hebben een vaandrig, een sergeant en een soldaat gisteravond op een weiland in Haren bij Groningen een projectiel laten ontploffen. Toen de landbouwer Hendriks him tekst en uitleg vroeg, zei een van de militairen: „Och. wij moesten trillin gen constaterenDe boer vond dit wel wat vreemd en wilde nog vragen -om dit nodig was, maar de militai- stapten zenuwachtig en gehaast in hun jeep en reden in snelle vaart weg. Zowel de politie als de militaire auto riteiten staan voor een raadsel. Er wordt gemeenschappelijk onderzoek inge steld. Koningin en Prins terug H.M. de Koningin en de Prins, die het weekeinde hebben doorgebracht bij de Franse president Auriol, zyn gistermid dag om tien over v(jf op het vliegveld Soesterberg geland en naar Soestdük ver trokken. Zü maakten de reis, die byna 'wee uur duurde, in de Regeringsdakota. Oud-minister Peters burgemeester Opvolger van ir Witte in Bergen op Zoom In doorgaans goed ingelichte Haagse kringen rekent men er op dat ir J. L. Peters (K.V.P.) die in het vorige kabinet minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen was, benoemd zal worden tot burgemeester van Bergen op Zoom. Hij wordt dan de opvolger van ir H. B. J. Witte, thans minister van Wederopbouw. Keizerin van Vietnam naar Haarlem Voor tewaterlating van passagiersschip H.M. Keizerin .Jam Phuorug va Vietnam (Frans Indo-Ghana) heeft zich bereid verklaard op Dinsdag 28 October in Haarlem het duibbelsohroef-motor- schip V'ille de Saigon te water te laten. Het sohip is bü de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij in aanbouw een rederij te Parijs. Het is bestemd passagiers- en vrachtvervoer tussen de havens aan de Vietnamese kust en wordt uitgerust met een luchtvervoer- sin.gsin6taMatie voor 84 eerste--klasse- passagiers. Een derde klasse biedt plaats aan 34 personen en bovendien kunnen tussendeks 330 passagiers vervoerd wor dien. De Valera mocht nog niet naar Ierland terug Hoewel mimiister-presdd«ut E. d Valera zeer verlangend was vandaag naar Ierland terug te keren, deed het onderzoek op het laatste ogenblik het verstandig voorkomen het vertrek uit ht Ooglijdersgasthuis te Utrecht nog enige tijd uit te stellen. Vermoedelijk zal Directeur-generaal P.T.T. De heer Neher en prof. Bast gewond Auto van de weg geduwd en over de kop geslagen De heren L. Neher, directeur-generaal an de P.T.T., en prof. ir G. H. Bast, directeur van het laboratorium der P.T.T., werden gistermiddag gewond by een auto-ongeluk, dat gebeurde in de gemeente Waddinxveen. Beide heren waren uit Arnhem, waar zij de viering van het zilveren jubileum de K.E.M.A. hadden bygewoond, op weg naar Den Haag. Bij het inhalen van vrachtauto, die plotseling naar links uitweek, werd de wagen van de heer Neher in volle vaart in de berm van de weg geduwd. De auto tuimelde van een hoogte van drie meter naar beneden, sloeg over de kop en bleef op de zykant liggen. De heer Neher kreeg een hoofdwond 1 een hersenschudding; prof. Bast een Generaal Tsjang Kai Sjek, de lei van de Chinese Nationalisten, die alleen nog over het eiland Formosa beschikken, rijdt door ■juichende menigten, gedurende de feestelijkheden in Taipeh, ter gelegenheid van China's onafhan kelijkheidsdag. Stichting voor de Landbouw: Verlenging van pacht bij verkoop van bedrijf De Stichting voor de Landbouw heeft minister Donker verzocht in het Pacht- •besluit een verandering aan te brengen ten behoeve van pachters, wier boerderij tegen het einde van de pachttermyn wordt verkocht en die zich daardoor de mogelykheid om de pacht te verlengen, zien ontgaan. De stichting vindt het nodig, dat, in overeenstemming met het voorontwerp van de commissie-Van den Bergh, in het pachtbesluit een bepaling wordt opgeno men om de pacht te verlengen, indien de verkoop van het gepachte geschiedt bin nen de laatste vier jaar van de pachtter- mijn. De relletjes in New Brighton Verzetsleider keurde de onlusten af Het aantal doden tengevolge van de relletjes in New Brighton, de kleurlin- genwijk van Port Elizabeth, is tot 13 gestegen. Naar eerst thans is bekend ge worden, zijn de reizigers van een per sonentrein, welke juist het station bin nenreed, toen de gevechten het hevigst waren, aan een groot gevaar ontsnapt. De machinist zag de grote wanorde op het station en had de tegenwoordigheid van geest, in volle vaart door te rijden. Dr James Moroka, de leider van de verzetsbeweging der kleurlingen tegen onrechtvaardige maatregelen, heeft gis teravond de onlusten in krachtige be woordingen afgekeurd. Dc heer L. Nchcr nog ury goed afgelopen gebroken schouder. Zij werden naar Bro- novo in Den Haag overgebracht. Hun toestand was gisteravond zeer bevredi gend. De chauffeur van de auto bleef onge- Britse reder lucht z'n hart Lof voor Nederlandse arbeiders En scherpe critiek op toestanden in eigen land Edmund H. Watts, president van de British Steamship Company, vertelde - tydens een rede ter gelegenheid van de tewaterlating van een 10.000 tonner in Dundee, dat Rotterdamse scheepsbouw- arbeiders een schip van zyn maatschappij in 22 dagen hadden gerepareerd. „Een reparatie," zo zei Edmund Watts, „waar Engelse arbeiders 45 dagen voor nodig hebben. Het is om je dood te ergeren leer je ziet, dat op Britse werven de arbeiders een halfuur voor het ein digen van de werkzaamheden, al in groten getale hun werk verlaten. Dit kost de Engelse scheepsbouwindustrie een millioen man-uren per jaar." Wachtdagen niet meer altijd verplicht Werkloosheidsreglement wordt gewijzigd De verplichte drie wachtdagen, die 'men moet doormaken voordat de werk- loosbeiduitkerin-g kaïn worden toege kend, zullen in bepaalde geval-len wor den afgeschaft, wanneer de plannen tot wijziging van het werklooaheidsregle- ment doorgaan, De huidige bepa-ling kan moeilyk- heden veroorzaken wanneer een arbei der, die wachtgeld heeft, enkele dagen in loondienst gaat werken in een andere bedrijfstak. Haalt hij in deze nieuwe be drijfstak niet het aantal dagen dat ver eist is om bij werkloosheid eerst wacht geld te kunnen krijgen, da-n kan hij aanspraak maken op de werkloosheids uitkering, maar moet hij in veel geval len eerst drie dagen wachten. Men wil nu mogelijk maken dat geen wachtdagen gelden, waimeer een werk nemer, die wachtgeld heeft, minder dan twaalf dagen in een andere bedj-yfstak gaat werken. Socialistische Internationale te Milaan Mr v. d. Goes van Naters hekelde Amerikaanse handelingen TIJDENS DE VERGADERING van de Socialistische Internationale, welke deze maal te Milaan wordt gehouden, heeft het Nederlandse P.v.d.A.- lid mr M. v. d. Goes van Naters zich in anti-Amerikaanse zin uitgelaten. Hij hekelde o.m. de steun, die de Amerikanen aan de neo-nazistische orga nisatie in Duitsland hebben verleend en de Amerikaanse critiek op het Franse regeringsbeleid. Ook leverde mr v. d. Goes critiek op het vragen van inlichtingen door de Amerikaanse ambassade in Den Haag n.a.v. de op voering van Circus Europa. De president van de Party van de Ar beid, Koos Vorrink, die eveneens het con gres te Milaan bijwoont, heeft gisteren voor een plenaire vergadering verklaard, dat de gedelegeerden nooit het feit uit het oog behoren te verliezen, dat Ameri- ka's vriendschap voor Europa meer dan duidelük is gevestigd. „Ik waarschuw tegen anti-Amerikaanse uitlatingen," al dus de heer Vorrink, die er verder aan herinnerde, dat tienduizenden Amerika nen voor de bevrüding van Europa vielen. Een andere, Nederlandse socialist, ir Vos, hield een pleidooi voor de hulpver lening aan minder ontwikkelde gebieden. Volgens de spreker wordt deze hulpver lening moeilyk gemaakt door de houding van Rusland. DAT de „overblyfselen van een mense- lyk gebit", die in het harde mergel van de St Pietersberg zyn gevonden, volgens een deskundige slechts het fossiel van een schelpdier zyn. DAT B. en W. van Amsterdam bü de raad byna 9.2 millioen hebben aange vraagd voor de bouw van 684 woningen met garages en winkels in Tuinstad Slo- termeer. DAT de Nederlandse Zentravereniglng, de organisatie van verkopers van Zwit serse horloges, gisteren in Utrecht haar 25-jarig bestaan vierde. DAT het wederopbouwplan voor de Grote Markt in Groningen door de ge meenteraad is aanvaard. DAT staatssecretaris Muntendam de adviescommissie in zake wyziging van het medisch tuchtrecht (voorzitter mr B. de Gaay Fortman) heeft geïnstalleerd. DAT in Amsterdam een comité tot ver nieuwing en uitbreiding van het Zoölo gisch Museum gevormd zal worden. DAT byna allé gemeenten in Groningen zyn toegetreden tot de provinciale dienst voor schooltandverzorging. die in Nieuwe- Pekela met zyn werk is begonnen. DAT de suikerfabriek Steenbergen er een raffinaderij en een pulpdrogerij bij gaat bouwen. DAT de wederopbouw van het enige jaren geleden uitgebrande koelhuis Amerika der N.V. Blaauwhoedenveem- Vriesseveem aan de Oostelyke Handels kade te Amsterdam voor ƒ2 328.000 is opgedragen aan Hillen en Roosen aldaar. DAT de Skymasters na 31 Dec. niet meer als AVRO-orkest zullen optreden, maar nog wel in los verband voor deze microfoon zullen komen. DAT wegens beroving van de 83-jarige W. Hoorens te Susteren, door het Bossche Hof vier vrouwen en een man weiden veroordeeld tot een jaar m.a. en enige maanden voorwaardelijk DAT de Hagenaar Boesman morgen t.g.v. de landbouwbeurs in Zuidlaren (Dr.) met z n ballon zal opstijgen en er vandaag ook de 702 jaar oude paarden markt werd gehouden, die de grootste Is van West-Europa. DAT op 31 October in Groningen een parade wordt gehouden voor gen.-maj. H. J. J. W. Dürst Britt, bevelhebber der vierde militaire afdeling en commandant der eerste divisie, die op 1 November met pensioen gaat. Koos Vorrink, de voorzitter van de Parti- van de Arbeid, spreekt de Socialistische Internationale te Milaan toe. De pl. chef van de criminele politie ln Oost-BerUjn, de 39-jarige Heinz Tacke. is naar West-Berlijn uitgeweken, omdat naar hy zei. hij dc politieenethoden in Oost-Be:<lyo niet met zyn geweten in overeenstemming kon bréngen. bevoegd® Zen- A DE tweede wereldoorlog heeft de RK. Missie haar werk met zeer verhoogde intensiteit in de gedragslijn van vóór die oorlog, na 1928, voortgezet. Het getal nieuw ingezette werkkrachten, priesters, fraters, nonnen, loopt in de honderden. Mensen noch geld worden gespaard om aan de R.K. Kerk in In donesië een steeds breder en sterker positie te verschaffen. Daarbij wordt natuurlijk van alle middelen gebruik ge maakt. Ook van de school. Toen in de eerste tijd na de bevrijding vele onderwijzers, ook van gouverne- mentsscholen, nog in het toenmalige Ned. Ind. Leger dienst moesten doen. terwijl door een foutieve toepassing van de des betreffende bepalingen vele R.K. klooster broeders met onderwyzersacte, hoewel zij de priesterwijding niet bezaten, toch dienstplicht waren vrijgesteld, raak ten hier en daar gouvernementsscholen bezet met R.K. leerkrachten, die deze scholen zo al niet formeel, dan toch feite lijk in R.K. scholen omzetten, ook al moesten vele Protestantse kinderen van deze scholen gebruik maken en alzo ie-object worden. TTET gewicht van de zaak eist, iets AJ- breder in te gaan op de vraag van Zending en Missie op Nieuw-Guinea. Na 1928 is Rome ook daar in het zendings terrein van Noord- en West-Nw-Guinea gaan werken. De toestand is hier echter door het gezegende zendingswerk zó ge worden, dat er van de ongeveer 200.000 bereikbare Papoea's 140.000 Protestants gedoopt zijn, waartegenover hoogstens paar duizend R.K. Papoea's staan. Rooms-Katholieken zijn er daar verder alleen te vinden onder de Europeanen onder de Indo-Europese kolonisten, sr ook onder dezen vormen zy een minderheid. Wat wil de Missie dan in Noord- en West-Nw-Guinea? Waarom bepaalt zij zich niet tot eigen terrein in het Zuiden, nog genoeg te doen is? De Missie wil ook in Noord- en West-Nw-Guinea de R.K. Kerk uitbreiden, d.w.z. Protes- ;en tot leden der R.K. Kerk maken door de scholen ook vooral de kin deren in dit proces betrekken. Daarmee komen wij op een terrein, it voor de gemiddelde krantenlezer on bekend terrein is en waarover een ver duidelijking dus niet overbodig mag heten. MEN moet op het gebied van dit onderwijs twee duidelijke scheids- lünen in het oog houden: de eerste, die onderwijs aan de inheemse bevolking, dus onderwijs in het Maleis, onderscheidt van het Europees onderwys met Neder lands als voertaal, en de tweede, die op de eerstgenoemde afdeling het volks onderwijs onderscheidt van het vervolg- onderwys. Volksonderwijs wordt gegeven op dorps scholen, voor de kinderen van dat dorp omvat wat bij ons in de eerste drie klassen van een lagere school wordt ge geven. Vervolgonderwijs omvat de stof van de klassen vier tot zes. alles natuur- lyk aangepast aan de behoeften der be volking. Vervolgscholen (v.v.s.) zijn er slechts op sommige grotere, centraal ge legen plaatsen, waar een kring van dor pen met volksscholen (v.s.) omheen ligt. De beste van de leerlingen, die de v.s. hebben doorlopen, gaan naar een na burige v.v.s., komen dus buiten hun dorp moeten by de v.v.s. in een internaat worden opgenomen, dat aan hun school verbonden is. Zending en Missie, die de verzorging in het onderwys aan de inheemse be volking in hun terreinen behartigen, kun- dus alleen v.vs.-en hebben, waar zij ïn hebben. Maar de Missie heeft by- voorbeeld weten door te dryven, dat zij in Fak Fak een v.v.s. kreeg met een gesubsidieerd internaat, nog vóór er een zendings-v.v.s. was. Die school en dat internaat moesten bevolkt worden, maar aren geen missie-volksscholen en er zijn toen zelfs uit het gebied van de mis- lan de Wisselmeren hemelsbreed meer dan 400 km verwijderd! niet zon der geweld leerlingen naar de v.v.s. in Fak Fak gebracht. Rome wil ook op Noord-Nieuw-Gulnea vs.-en stichten met internaten en wil daarvoor subsidie hebben. Volkomen ten onrechte. Als de begroting toelaat, onder de Protestantse bevolking nog meer -en te stichten, dan zal de Zending, of tegenwoordig de wordende zelfstan dige Protestantse Papoeakerk. dat moeten doen. Nederlandse belastingbetalers be hoeven de kosten niet te vergoeden, die Rome maakt, om Protestantse Papoea kinderen in R.K. internaten tot bekerings object te maken. TAE MISSIE heeft in haar eigen ge- bied ruimschoots gelegenheid gehad, het onderwijs te ontwikkelen. Nog meer dan de Zending in haar gebied, want van 1924 tot 1935 bracht een geheime over eenkomst. waardoor dc Missie niet aan de toen ingevoerde Algemene Subsidie Regeling behoefde te voldoen, haar nog bijzondere voordelen. Maar naar het woord van een harer eigen leiders heeft de Missie op dit gebied van het onder wijs in Zuid-Nieuw-Guinea gefaald. Zy heeft daardoor een grote achterstand. (Zie vervolg op pagina 3) lil li Munchen ZUrlch Wenen II «I NNO .VNO NNO Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend matige wind tussen Noord en Oost. Aan houdend koud weer met op vele plaatsen lichte nacht vorst. (Opgemaakt te 10 uur). ZON* EN MAAN Woensdag: zon 7.17—17.31; maan 11.57 —18.46 uur. Op 26 Oct. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1