Jlieuroc geited)t (fTouranl Toestand in Indonesië wordt nog steeds als zeer ernstig beschouwd Wysjinsky zong weer het oude Russische liedje Twaalf doden bij relletjes in Port Elizabeth Wist IJ Prins Bernhard beste schutter bij jachtpartij in Frankrijk MAANDAG 20 OCTOBER 1932 BUREAUX: Steenstraai 37 Directie. Hedactie Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN 6- pet Kwartai 2— per maand: t 0 47 oei wet ADVEHTENTIEN t 0 18 per millimei helanerlike knrtina' Drie en dertigste Jaargang No 9563 De wonderen de wereld nog niet uit Directie F DIEMER Hoofdredacteur D« E DIEMER Chei-Red.: H W I ENSER1NB CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,S tantoasttctj (s ffjebleneti mga bert fa tcgljraspoet" Pailement voor on bepaalde tijd op reces Militaire geheimen heten in verkeerde handen gevallen te zijn HOEWEL TE DJAKARTA, na de onregelmatigheden van Vrijdag j.l., uiterlijk de rust en de orde zijn teruggekeerd, vreest men volgens Reuter in sommige kringen toch nog een militaire staatsgreep. Reizigers, die Zaterdag uit Djakarta in Singapore aankwamen, deelden mede, dat men in de Indonesische hoofdstad de mogelijkheid van een militair optreden naar het voorbeeld van Egypte niet uitsluit. Een Amerikaan, die ooggetuige is geweest van de relletjes, zeide, dat de Indonesische rege ring de communisten er niet van verdenkt iets uitstaande te hebben met de betogingen van vorige week. De drie vice-voorzitters van het Indo nesische parlement maakten bekend, dat het parleihentsreces, dat Zater dag is ingegaan, in verband met de kritieke politieke toestand op aan dringen van de president tot nader order zal voortduren. In de loop van Zondag werd een be kendmaking uitgegeven door het plaat selijke militaire commando te Djakarta. Hierin wordt gezegd, dat de plaatselijke militaire commandant het met het oog op de ontwikkeling sedert Vrijdagoch tend nodig achtte, maatregelen te treffen om de mogelijkheden tot vertroebeling van de toestand, waaronder de algemene veiligheid in Djakarta zou kunnen lyden, zo veel mogelijk te verminderen. Tot deze maatregelen behoorde het in be scherming nemen van enkele parle mentsleden. Aangezien de situatie thans weer kalmer wordt, acht men deze be scherming niet meer nodig. Ook de dag en weekbladen, welker kantoren geslo ten worden, mogen met ingang van he den weer verschijnen. In de bekendma king wordt tenslotte gezegd, dat alle inwoners van Djakarta verzocht mee te helpen bij de handhaving veiligheid. Eenheid geschaad Voorts werd gisteren een bekendma king van de zijde van de landmacht uit gegevens waarin om. wordt medege deeld, dat de staf van de landmacht op een vergadering met de divisiecomman danten de huidige toestand heeft be sproken. De gedragslijn, om de veilig heid van het leger te verzekeren, werd vastgesteld en met de regering werden besprekingen gevoerd over waarop aan die kritieke toestand het hoofd kan worden geboden. Gebleken is, aldus vervolgt de be kendmaking, dat bepaalde personen ir woord en geschrift en voorts op andere wijze getracht hebben de eenheid in het leger te schaden. Ook is gebleken, dat militaire geheimen in verkeerde han den zijn gevallen. Tenslotte wordt ge zegd dat tegen handelingen, die de staat in gevaar brengen, maatregelen wordea genomen. Namens demonstranten Namens de deelnemers aan de beto gingen van Vrijdag hebben Zondag Ja cob Roestam Effendi, Sjamsoedin, M. Sanip, A. Suprapto en Aliloedin (allen onbekenden) een publicatie uitgegeven, waarin zij meedelen, dat men er bij de regering op heeft willen aandringen, zo spoedig mogelijk algemene verkiezingen te houden, opdat men zou komen tot een grondwet en de vorming van een repre sentatief parlement. Voorts wordt ge zegd, dat er geen enkele band bestond tussen de betogers en welke regerings instantie of partij ook. De betoging was niet gericht tegen de gang van zaken in het parlement en de regering. Evenmin werd bij de betogingen gebruik gemaakt van geweld, zoals van bepaalde zijde werd gemeld, doch er was slechts sprake van spontaneïteit van het gewone volk, dat aan de betoging deelnam, aldus de bekendmaking. Vrouw te Nw Millingen bij autobotsing gedood Verkeerslicht zou aan weerskanten op veilig hebben gestaan Twee auto's, bestuurd door de heren Fortuyn Harreman, directeur van de V.V.V. te Apeldoorn, en J. Mulder uit Koog aan de Zaan, zijn Zaterdag bij Nieuw-Millingen tegen elkaar gebotst. Een van de inzittenden, mevr. Fortuyn Harreman, is aan de opgelopen verwon dingen overleden. Het ongeluk gebeurde op een deel van de rijksstraatweg, dat in verband met de verbeterong van het wegdek was opgebroken. Door groene en rodelichten werd één-richtingsverkeer geregeld. De bestuurders van beide auto's beweren dat het licht aan hun kant groen was, toen zij het afgezette weggedeelte opreden. De Daily Telegraph (conservatief) schrijft over de gebeurtenissen te Dja karta, dat de menigte blijkbaar in be weging is gekomen op grond van de overtuiging, dat de Indonesische politici slechts in voldoende mate anti-Westers zijn als zij daartoe worden aangespoord. Het is niet mogelijk, het onheil, dat werd veroorzaakt door de voortijdige overdracht van de souvereiniteit, onge daan te maken, aldus het blad, en ver moedelijk is het thans te laat om de losse Unie-band tussen Indonesië en Ne derland in stand te houden. De republiek Indonesië, wier ontstaan in hoge mate is te danken aan de druk, uitgeoefend door een misleid Amerikaans idealisme en de vooroordelen van de Australische socia listen, handhaaft een conseqnente neu trale houding in de koude oorlog. Niettemin zal het land de vriendschap pelijke steun van het Westen nodig hebben. De aanspraken van Djakarta, volgens welke Nederland zou moeten worden beroofd van gezag over Weste lijk Nieuw Guinea, lyken nogal hersen schimmig, aldus het blad. De Indonesiërs dienen eerst hun eigen land te kunnen besturen. Ernstig verlies in Indo-China Belangrijke vesting door Vietminh veroverd De zeer belangrijke vesting Nghia Lo in N.W. Tonkin bij de Chinese grens, is in Rode handen! Hoe ernstig de yal van dit schijnbaar onbelangrijke plaatsje is, moge blijken uit de verklaring van het Franse hoofdkwartier in Indo-China: Het verlies van Nghia Lo is het ergste, dat de Franse Uniestrijdkrachten in de afgelopen negen maanden van de strijd hebben geleden. Gisteren nog lag het bergachtige ge bied rond het mooie Nghia Lo vreedzaam in de zon te blakeren. Vanmorgen, alle vroegte, stroomden de communis tische soldaten als mieren van de ber gen op het plaatsje af. De bezetting had radiografisch verzocht om versterking, toen het grote gevaar duidelijk werd- Maar het was te laat: de Fransen wer den onder de voet gelopen. Uit de snelheid, de nauwkeurigheid en ae stijl van de Rode aanval blijkt duide lijk, dat de troepen goed zijn geïnstru eerd voor de 10.000 Chinese, militaire ;eurs, die zioh bij de Vietminh be vinden. Ook is in de strijd gebleken, dat Roden zware, Chinese kanonnen ge bruiken. Door de communistische overwinning heeft de Vietminh toegang gekregen tot waardevolle, uitgestrekte rijstvelden in het Zuiden. Reeds een week knabbelden de Roden aan de Franse voorposten in Indo-China. Verscheidene van deze pos en werden veroverd. De. politie te Saigon heeft een man en sen vrouw gearresteerd, die betrokken varen bij een poging, de Amerikaanse tmbassadeur bij de Verbonden Indo- Chinese staten, Donald Heath, om het leven te brengen. Nadat Prinses Sybille van Zweden Zaterdag de doopplechtigheid bij de tewaterlating van het vlaggeschip der Zweden-Amerika-Lijn de „Kungsholm"had verricht, zat H.K.H. in het stadhuis te Middelburg aan een banket aan. De Prinses in gesprek met enige Zeeuwse schonen, die ook waren uitgenodigd. In het Kapitool van de vrede „Amerikanen rekken bestandsbesprekingen en bombarderen weerloze vrouwen" rede, die Wysjinsky, de Russische Buitenlandse Zaken, Zater dag gehouden heeft voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, bracht weer niets nieuws. Hij kwam met n punten bestaand „vredes- Geen interesse „Men, ik lees h-er dat de kappetszaken langer open blijven." „Nou.... wat kan mij dat nou schelen- Beambten voor 't eerst na fusie bijeen (Van een onzer verslaggevrs) „Sommigen zullen het gevoel hebben of ze naar een begrafenis zijn getogen, maar toch moet de vreugde overheersen, nu we hier bijeen zitten in de eerste algemene vergadering van de Nederl. Christelijke Beambtenbond." Met deze woorden opende de heer H. J. Vermeu len Zaterdag in Utrecht de eerste bij eenkomst van de nieuwe bond, die ont staan is door fusie van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden (de oudste landelijke Christelijke vakorgani satie), de Ned. Ver. van Chr. Technici en de Ned. Chr. Werkmeestersbond. Deze nieuwe bond beschouwt men als een grote stap in de richting van de bedrijfs- taksgewijze organisatie van de vakbe weging,- iets wat steeds een ideaal van de Christelijke sociale beweging is ge weest. Het werkprogram van de beambten- bond omvat de volgende punten- Betere behartiging van de belangen der beamb ten; betere vertegenwoordiging in de nieuwe bedrijfsorganen; meer eenheid en activiteit van de Chr. beambten onder ling; mentale voorbereiding voor het lidmaatschap van dc bedrijfsbonden; overleg met Chr. handarbeiders-organi saties en versteviging van de betrekkin gen met die organisaties om zo spoedig mogelijk tot bedrijfsbonden te komen. De nieuwe bond zal het lidmaatschap van het C.N.V. aanvragen. In de plaats van de oude bondsbladen komt één nieuw orgaan, dat Beginsel en Bedrijf zal heten. De voorzitter van het C.N.V.de heer M. Ruppert, feliciteerde de nieuwe bond. wees op het ideaal van de bedrijfstaks- gewijze org?nisptie en vroeg de leden, propaganda te maken opdat de Protes- voorstel", dat o.m. beëindiging van dc Koreaanse oorlog (op communistische voorwaarden) inhield. De voornaamste punten kwamen overeen met het Vrijdag door Polen ingediende „allesomvattende vredesvoorstel". Wysjinsky koerde zich scherp tegen het Atlantisch Pact, herhaalde de be schuldigingen, dat Amerika zich ln Korea aan bacteriologische oorlogvoe ring had schuldig gemaakt en verwierp de Westerse voorstellen Inzake een rege ling op Korea. Hij veroordeelde de schif ting van krijgsgevangenen en zeide, dat de Amerikanen de bcstandsbesprekingen rekken en ondertussen weerloze vrou wen en kinderen bombarderen. De voorstellen omvatten: terugkeer van alle krijgsgevangenen in overeen stemming met de internationale gebrui ken, terugtrekking binnen twee of drie maanden van alle buitenlandse troepen uit Korea, hereniging van Korea door de Koreanen onder toezicht van een com missie bestaande uit deelnemers aan de oorlog aldaar en andere staten, vermin dering van de bewapening der grote mogendheden met een derde, verbod van atoomwapens en internationale controle hierop, verbod van bacteriologische oor logvoering en het sluiten van een vredes verdrag door Rusland, communistisch China, Amerika, Engeland en Frankrijk. 'Als de Haagse Overdekte Kunst IJsbaan haar poorten weer opent, kan de jeugd haar geduld niet meer bewaren. Snel een kaartje gekocht, een wedstrijd wie het eerst zijn schaatsen onder gebonden heeft en danhet ijs op! Zaterdag was het weer zover. Een bonte menigte van beginnelingen, gevorderden, schoonrijders en rijdsters, ijs- hockeyliefhebbers enz. probeerde deze eerste dag al de gladde vloer. - Orion steekt nylon naar de kroon Kunststoffenwonder no 53 komt in productie Sterke textielvezel met veel mogelijkheden Een kunststoffenwonder, dat in ons land voorlopig No 53 zal heten, komt bij de N.V. Kunstzijdespinnerij Nyma te Nijmegen in productie. Het is een tex tielvezel, die onder de namen orlon. acrilan e.d. in de Ver. Staten bijzonder pooulair is geworden. Naast nylon heeft orlon ln de garde robe van de Amerikaanse vrouw reeds een grote plaats veroverd, doch ook voor technische doeleinden wordt dit product steeds meer gebruikt. De nieuwe vezel biedt aanzienlijke weerstand aan licht, warmte, scheikundige stoffen en weers invloeden. Bovendien bleken orlonweef- gunstige levensduur te hebben, warmte-isol erend, vormvast en zeer sterk te zijn. De kunstvezel wordt behalve voor vervaardiging van zuivere weefsels veel gebruikt om met andere natuur- en kunstvezels gemengd te worden. Met het oog op de toepassingsmogelijkheden in land heeft de Nyma contact gezocht met het vezelinstituut T.N O. De vervaardiging van de vezel Is op bescheiden schaal ter hand genomen ten behoeve van nadere bestudering en toe passing in de practijk. De wetenschappelijke naam van orlon ls polyacrylonitril. Zegt alles goed en duidelijk En let niet te veel op het gestotter van uw kind Op het logopaedisch congres, dat Za terdag in het Haagse Pulchri is gehou den heeft dr F. Grewel uit Amsterdam referaat gehouden over het stotte- Er bestaan tal van vormen van stotteren, die dikwijls zeer verschillende oorzaken hebben. Er ls o.m. dwang-neu- rotisch stotteren, uitputtingsstotteren en ontwikkelingsstotteren. Men ziet vaak. dat de patiëntjes zelf teveel op het stotteren gaan letten, wat beslist niet goed is. Merkwaardig is. dat jongens viermaal zo vaak aan stotteren lijden dan meisjes. Bij kinderen van vier vijf jaar is de oorzaak van het stotteren dikwijls de moeilijkheid om zich aan te passen aan van omgeving en maatschap pij. Spr. wilde de ouders en familieleden stotterende kinderen de raad geven niet te veel op het gestotter te letten, daar het dikwijls langzamerhand ver dwijnt. Andere patiëntjes zullen door middel van psycho-therapie en logopae- die behandeld moeten worden. Aan het slot van het congres sprak evrouw Pim ZaalSiegers over „De schoonheid van het gesproken woord". op de noodzakelijkheid voor vele mensen om in het openbaar te spre ken, zowel bij het onderwijs (de doceer- techniek). als in het bedrijfs- en vereni gingsleven. Een goede en duidelijke wijze van uitdrukken is een eis van deze tijd geworden. Het vertellen aan kinde- ïen het goed wil doen, een kunst, die van groot belang is om hun enig begrip bij te brengen van een juiste taalbeheersing. Walter Freitag is gekozen tot voor zitter van het West-Duitse Vakverbond, votum van wantrouwen tegen de vorige voorzitter, Fette. Hiermee heeft de socialistische partij in Duitsland een greep naar de macht op vakverenigings- gebied gedaan. Het iecht van het oerwoud Zuidafrikaanse inheemsen stenigden mensen en staken gebouwen en auto's in brand T^OEN ZATERDAGAVOND de politie in de kleurlingenwijk New Brigh- ton van Port Elizabeth, een kuststad in de Zuid-Afrikaanse Kaap provincie, bij het station twee niet-blanken, beschuldigd van diefstal, wilde arresteren, zijn omvangrijke relletjes uitgebroken, tengevolge waarvan twaalf personen, waaronder vier blanken, om het leven kwamen en er 27 verwondingen opliepen. Duizenden inheemsen trokken brandstichtend en plunderend door de straten. Politie-functionarissen, die pas gisteren bijzon derheden wilden meedelen, noemden de incidenten „niet ernstig". De menigte venhktderdie de arrestatie versterkt. Leiders der inheemsen beb- de -van diefstal beschuldigden begon met stenen te gooien. In het sta tion is geen ruit meer heel. De politie trad or met stenguns. Daarna trokken de Inheemsen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's vernielden, winkels, een postkantoor en de modernste bioscoop niet-blanken in brand staken. De directeur en de filmoperateur wenden ge dood door steniging. Ook een schooljon gen, die in de biscoop aanwezig was, liet het leven. Het vierde slachtoffer was een Md van de Eerste Hulpdienst, door inheemsen, die hij had laten rijden, uit zijn vrachtauto werd gesleurd. Een blanke vrouw werd ernstig gewond. Er zij.n verscheidene arrestaties verricht. Gisteren was het weer rustig in New Brighton. In de rest van Port Elizabeth, waar de blanken wonen, is de politie Mevr. A. Wijkhuizen-Schinkel te Den Haag, een der oudste Leger des Heils-officieren in Nederland, her dacht Zaterdag haar 80e verjaardag Haar lievelingshond, Robby, was een van de eerste, die de krasse dame kwam feliciteren. De hoogbejaarde vrouw heeft bijna zestig jaar het Legér als officier gediend. Ned. motorschip Tromp vlotgesleept Het Nederlandse motorschip Tromp uit Alblasserdam, dat Donderdag bij Val- demarsviik aan de Zweedse Oostkust is gestrand, is Zaterdag vlotgesleept en zal herstelwerkzaamheden naar Norr- köping gebracht. - C. H. M. Plasschaert te St Jansteen benoemd tot STATENLID IN ZEE LAND, daar P. J. Beekman zijn benoe ming niet aannneemt. DAT de zaak van P. de Boer, voorz. van de Bond van Mobilisatie-Invaliden, tegen de O.v.J. Mr Hollander, die door eerstgenoemde is aangeklaagd wegens beledigende uitlatingen op een perscon ferentie, Woensdag voor het Leeuwarder hof wordt behandeld. DAT in Leeuwarden binnenkort een Fries laboratorium voor grond- en ge- wasonderzoek wordt gevestigd. DAT elf Amerikaanse reisdeskundigen op het ogenblik in ons land de mogelijk heden van het toerisme onderzoeken. DAT het echtpaar E. J. Bolte-Van deze „middengroep" krachtiger j Doesburg te Laren (GJd) morgen 60 jaar zullen worden. is getrouwd. DAT in de Slachthuisstraat tc Haar lem een gedenksteen is onthuld Jacob Jan Hamelink, een der pioniers van het verzet tegen de bezetters. DAT 137 Amsterdamse automobilisten (onder wie burgemeester D'Ailly) Zater dag deelnamen aan een anti-rheuma-rit naar Zandvoort, waarbij zij minstens twee rheumapatiënten moesten meevoe ren en onderweg 10 vragen moesten op- DAT de Ned. ambassadeur in Canada, A. H. J. Lovink, te Ottawa 25.000 tulpen bollen, waaronder 64 nieuwe variëteiten, heeft overgedragen als teken van waar dering voor de nationale tulpenweek die vorig jaar in Ottawa is ingesteld. DAT het zeekadcttencorps in Maas sluis de beschikking heeft gekregen over de voor de loodsdienst afgekeurde loods boot Polaris. DAT de houtboot Noach, die bjj Ter- schellingerbank door een drijvende mijn was getroffen, Zaterdagmiddag in IJmui- ,den ls binnengesleept met scheuren in het achterschot en ontzette ma DAT B. en W. van Utrecht Cremerplein een woongebouw woningen voor in totaal 98 bejaarden willen oprichten. DAT in Purmercnd op 72-j. leeftijd is overleden E. A. Veen uit Zaandam oud onderdirecteur van de N.V. Koninklijke Verkade Fabrieken. DAT in Amsterdam de eerste ver toning is gegeven van de postduivenfilm Snelle Wieken 1953, vervaardigd door het echtpaar Kleinstra te Hengelo (Ov.). DAT de prijs van de champignons in Zuid-Limburg ten gevolge van een ster ke daling van de productie is gestegen van 3,25 tot 4,per kg. ben bun mensen aangeraden, vandaag normaal aan het werk te gaan. Burger wachten zijn gevormd, maar deze be hoefden niet in actie te komen. De po litie kon, versterkt met collega's uit de omgeving, het werk alleen af. De relletjes zouden niets te maken hebben met de verzetscampagne, die door de kleurlingen wordt gevoerd tegen de apa r'.he idswetten van Malan. Dit blijkt ook uit een verklaring, uit gegeven door de plaatselijke leiders van het (anti-Maianiistisohe) Afrikaanse Na tionale Congres, waarin zij zeggen, geen aandeel in de ongeregeldheden te heb ben gehad. Zij noemen de gebeurtenis sen een ..ongel-ukkige, roekeloze en slecht overdachte terugkeer tot het recht van het oerwoud". Het onwettig gebrui ken van wapens en de zinloze vernielin gen worden in de verklaring veroor deeld. Maar. zo l-uidt de conclusie, de relletjes moeten het publiek wel de ogen doen opengaan voor het gevaar van de apartheidspolitiek. Op desbetreffende vragen heeft mi- nister Algera medegedeeld dat de Ned. Spoorwegen voortaan zo nodig reeds van 15 September af de TREINEN ZULLEN VERWARMEN i.p.v. op 1 October. Zending en Missie Men schrijft ons van bevoegde Zen dingszijde: pUBLICATIES, welke in de laatste A maanden in verschillende periodieken en dagbladen zijn verschenen, tonen en duidelijkste dat de onderlinge verhouding van Zending en Missie in Indonesië en op Nieuw-Guinea nog steeds een netelig vraagstuk is. Ook wy willen er hier iets over zeggen. Dan moet wel het eerste zyn, dat men voor een juist inzicht de geschiedenis goed in het oog moet houden. Zending en Missie hebben, zodra zij gelijktijdig aanwezig waren, het vraagstuk geschapen van de zogenaamde „dubbele zending". En het streven van de voormalige Ned. Indische regering is lange tijd geweest, deze dubbele zending te voorkomen. Daartoe hanteerde zij art. 123 van het Ind. Regerings-Reglement. later art. 177 Ind. Staatsregeling, hetwelk voorschreef, dat een zendeling of missionaris, alvorens zijn dienstwerk aan te vangen in een be paald gebied, daartoe toelating moet heb ben van de regering. Zoals men ziet han delt dit artikel volstrekt niet over dubbe le zending, maar over iets anders. Even wel, de toepassing van dit artikel werd gebruikt om dubbele zending te voorko men, want in een gebied waar de Missie werkte, kreeg een zendeling geen toe lating, vice versa. •yWEE opmerkingen mogen hierby een plaats vinden. Ten eerste, dat deze toepassing slechts van kracht was en kon zijn op zendeling of missionaris, omdat die alleen in het desbetreffende artikel werden genoemd, dus uitsluitend op het werk van de pre diking, de evangeliserende zending (mis sie), niet op medische arbeid of onderwijs. Het stichten van ziekenhuizen of scholen op eikaars terrein kon dus met art 177 niet worden verhinderd. Ten tweede, dat Zending en Missie in beginsel beide even afwijzend stonden te genover deze toepassing van de toelating: het recht en de vrijheid tot de prediking het Evangelie mag nooit afhankelijk van het goedvinden van de Staat. Niettemin is er aan zendingszijde waarde ring geweest voor het feit, dat door de al dus gehanteerde toelating voorkomen werd, dat met name onder primitieve be volkingen tegelijkertijd twee zo uiteenlo pende vormen van Christendom werden gebracht. En ook heeft de Missie ervan genoten, dat zij in de door haar bezette terreinen rustig kon werken zonder last te hebben van de Zending. £)IT alles heeft geduurd tot 1928. De toen aangebrachte wijziging in de ge dragslijn der regering vond haar oorzaak in toestanden in Ned. Indië, of in daar uit sterk kenbaar gemaakte wensen, maar in de politieke constellatie in Nederland. De toenmalige linker vleu gel van de Rooms-Katholieke Staatspartij de Michaelisten, had o.m. twee punten op haar program: opheffing van het pro cessieverbod in Nederland en toelating van dubbele zending in Ned. Indië. Op het eerste was niet veel kijk, maar mi nister Koningsberger, toen hoofd van het Dep. van Koloniën, heeft de stoot gege ven tot de in 1928 op Ambon gehouden conferentie van Zending en Missie, onder voorzitterschap van gouverneur Van San- dick, ten gevolge waarvan een einde is gekomen aan de tot toen toe gebruikelijke hantering van art. 177 I.S. De poging van de heer Van Sandick, Zending en Missie tot een gentleman agreement te bewegen, dat zij eikaars ter reinen vrijwillig zouden ontzien, moest een illusie zijn: de R.K. Missie had té lang in het voorkomen van dubbele zending een achteruitzetting gezien en de RJC. Kerk stond tè vast in haar pretentie de enig ware te zijn, dan dat de Missie ooit tot een dergelijk agreement te bewegen zou zyn. Het is dan ten slotte ook niet tot stand gekomen. (Voor vervolg zie pag. 2). 132 Stuks wild geschoten Koningin en meviauw Auiiol sloegen jageis uit een schuilhoekje gade Prins Bernhard heeft zich Zaterdag tijdens een jachtpartij op de terreinen van het kasteel Rambouillet bij Parijs een goed schutter getoond. De Prins schoot 132 fazanten, eenden en konijnen. De Hertog van Edinburgh, echtgenoot van Koningin Elizabeth van Engeland, bracht het tot 103 treffers en Vincent Auriol, de Franse president, 62. Onder de hoge geallieerde officieren en diploma ten, die aan de jacht deelnamen, bevon den zich generaal Ridgway en mr James Dunn, de Amerikaanse ambassadeur te Parijs. Terwijl de heren op jacht waren, maakten Koningin Juliana en haar gast- w, madame Auriol, een wandeling door de bossen en een tochtje per roei boot over de vijvers van het kasteelpark. Uit een schuilhoek keken de dames aar het verloop van de jachtpartij. HET WEER IN UK OPA Zaterdagavond dineerde Koningin Ju liana met president en mevrouw Auriol de Hertog van Edinburgh. Prins Bernhard was naar Parijs v springconcours. Daar gaf de Deense :one Lis Hartel, die tijdens de Olym pische spelen in de dressuurproef de zil- n medaille won, met haar paard Jubilee een demonstratie in het Spaanse schoolrijden. De Prins overhandigde de Deense na afloop een speciale beker, die Parijse firma beschikbaar had ge steld. Prins Bernhard hield vanmorgen een toespraak tot het Defensiecollege van de organisatie van het Atlantisch Pact. Dit college is samengesteld uit hoge officie ren van de landen die bij het Pact zijn aangesloten. Vandaag zou ons Koninklijk Paar naar en de Prins per vliegtuig uit Parijs naar Nederland terugkeren. Prins Bernhard verkocht Agenda en Herald Het paard „Agenda", waarmede Prins Bernhard verschillende malen op con coursen hippique is uitgekomen, is aan gekocht door de heer Jacq. Putters te 's-Hertogenboeoh. „Herald", eveneer.6 uit de stal Soestdijk, is overgenomen door de heer Stibbe te Vi*ht hetDefensie-financiering te Brussel besproken De ministers van Buitenlandse Zaken der by het verdrag van Brussel aange sloten landen, t.w. Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg, zul len wellicht spoedig te Brussel bijeen komen, aldus het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. Ofschoon de agenda voor deze byeen- komst nog niet officieel is vastgesteld, is het zeer waarschnijlyk. dat de minis ters van genoemde landen de defensie- problemen b.v. de financiering onder de loupe zullen nemen. s i Is- S II S I s s 1 11» i K 2 l S 3 - UslOj^ geh. bew S35V- NNO 5 NNO 4 1 0 4 1 Brussel geh. bew. motregen NO 4 O si 8 15 5 0.1 Nice geh. bew. NW 2 Btrlyn nevel NNW 2 1 ZO 1 4 03 Zurich Wenen windstil windstil 8 2 1 0 Koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neerslag, vooral in het Zuiden van het land. Matige tot krach tige. later UjdelUk wellicht harde OostelUke wind. Koud weer. (Opgemaakt te 10 uur) Zon en Maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1