Controverse Marine „Wij kunnen doet over woningbouw tussen en gemeente Oegstgeest niet... en Leiden het wel" Oegstgeester begroting 1953 <7Njeuws uit de %ijn- en eenstreek Veurseweg wordt nu (eindelijk) verlicht Ned. Volkstoneel bracht „Het Woord" Gaande en komende vader van Verpleeghuis NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 Serie vzagen in de raad De geschorste raadsvergadering der gemeente Oegstgeest van Woensdagavond werd gisteravond voortgezet, waarbij vooral het woningbouwprobleem geruime tijd de aandacht van de raadsleden vroeg, terwijl daarnaast de begroting voor 1953 werd aangeboden. De nestor van de raad, de heer C. Oosterom (Prot.-Chr.) had schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld Inzake de bouw van woningen ten be hoeve van het personeel van het Marine Elcctronisch Bedrijf en had verzocht op deze raadsvergadering antwoord te mogen ontvangen. deze zaak in de raad te brengen, waarop de voorzitter verklaarde dat dit geen Uit dit antwoord bleek, dat tussen het gemeentebestuur van Oegstgeest en het ministerie van Marine nimmer onder handelingen hebben plaats gehad, maar wel zijn sinds 1948 besprekingen gevoerd met het hoofd van het bureau huisves ting van genoemd ministerie. Hieruit is voortgevloeid, dat van gemeentewege vier middenstandswoningen en negen ar beiderswoningen ten behoeve van het marinepersoneel zün gebouwd. Na uitvoerig op de gevoerde corres pondentie te zyn ingegaan, deelden B. en W. mede, dat bü een bespreking op 28 Januari j.l. door Marine werd mee gedeeld, dat een financieringsmaatschap pij woningen voor de marine wilde bou wen en zelf exploiteren. Het minimum aantal zou dan 100 moeten bedragen. Op 28 April had met aannemersbedrijven, die uitgenodigd waren door Marine, nog een onderhoud plaats om een groot aan tal huizen te bouwen. Zij wilden toen weten of hiervoor gronden beschikbaar konden komen, waarop B. en W. beves tigend hebben geantwoord. Oegstgeest stelde zeer veel prijs op het scheppen van woongelegenheid, ook voor het la gere personeel. De Marine deelde op 12 Februari 1952 op verzoek van het gemeentebestuur mede, dat nog geen definitieve medede ling over de bouw van woningen kon worden gedaan. Zodra de plannen voor deze woningen vastere vorm zouden aannemen, zouden B. en W. tijdig bericht krijgen. Het college vindt het nu moei lijk, met het ministerie opnieuw bespre kingen te openen, terwijl het 't voorts niet nodig had geacht,, zich met de raad over deze materie te beraden. De heer Oosterom bleek met dit ant woord allerminst tevreden gesteld te zijn. Hij vond het een spitsvondigheid om te zeggen, dat er geen onderhandelingen zijn gevoerd, doch wel besprekingen. Spr. is niet blind voor de moeilijkhe den, maar het bevreemdde hem, dat die elders wel kunnen worden overwonnen en in Oegstgeest niet. Wat deed het col lege om de moeilijkheden te ovenvinnen? Wat de financiering betreft zag spr. de mogelijkheid om woningwetwoningen te bouwen. Dan is er nog premiebouw of de kans dat de woningen in particuliere bouw werden gezet. De heer Oosterom was er van overtuigd, dat bij Marine niet de voorkeur bestond om elders te bou wen, doch dat men huisxesting in Oegst geest prefereert, mits op de basis, waar op men elders kan slagen. In Leiden kon wel iets worden bereikt. Als de gang der besprekingen de indruk inderdaad niet wettigt, dat men lager personeel niet gewenst acht, wat zijn B. en W. dan van plan te doen, zo vroeg de heer Oosterom. Het was sprekers overtuiging, dat op deze wijze de toekomstige belangen van Oegstgeest allerminst worden gediend. Het was hem voorts niet duidelijk, waarom de onderhandelingen niet weer opgevat zouden kunnen worden. Het zou van voorzichtig en wijs beleid getuigen, wanneer het college de schuldvraag nu maar niet op de spits dreef. De heer Oosterom kon het in het geheel niet eens zijn met het standpunt van B. en W. om deze zaak indertijd niet in de raad te brengen. Moeilijkheden, die door twee of drie mensen niet kunnen worden opgelost, zijn wellicht te overwinnen in breder verband. Lijdelijk afwachten vond spr. een aanvechtbare houding en hij vroeg of B. en W. de moeite hebben ge nomen te informeren of er nog moge lijkheden zijn. Ook vorige colleges De voorzitter, Burg. Du Boeuff, acht te het moeilijk de verdediging goed te gaan voeren, daar ook voorgaande col leges er in betrokken zijn geweest. Spr. had de gevoerde beleidslijn bij zijn komst in de gemeente zo aangetroffen, waar mee hij het in grote lijnen eens was. Waarom, zo vroeg de voorzitter, geeft Marine zoveel geld uit voor het heen en weer reizen van,het personeel? Het ware beter indien dit geld voor woningbouw werd besteed. Het gemeentebestuur heeft blijk gegeven stappen te willen doen, doch als het een plicht zou worden voor bedrijven, die zich in de gemeente ves tigen, woningen te zoeken, dan werden eigen inwoners op de achtergrond ge plaatst. We willen wel helpen maar het zit vast op het geld en nog niet eens op bouwvolume. Marine had hier begrip voor en ver klaarde, dat de gemeente dan voor niet te dure grond moest zorgen. Wij hebben ons toen bereid verklaard, aldus de voorzitter, gronden aan te bieden, die eigenlijk beneden de prijs lagen. Wy' kunnen echter niet aanvaarden, dat Ma rine voor volume zorgt en de gemeente voor de rest. Voor eigen woningbouw kunnen we nog niet eens lenen. Teke ningen werden toen gemaakt, zelfs zijn we gegaan tot een aanbod van grond voor maximaal 230 woningen. Besprekingen zijn gevoerd, de heren van Marine zou den komen, maar ze zijn nooit versche- We hebben de indruk, aldus vervolgde de voorzitter zijn verdediging, dat er bij Marine nimmer serieuze plannen hebben bestaan om in Oegstgeest te bouwen, doch de besprekingen zijn gevoerd onder het motto: „Beleefdheidshalve vragen we jullie, maar we komen toch niet". Er past hier volgens de voorzitter geen enkel verwijt aan B. en W. Als Marine voor geld zorgt, zjjn wtf bereid. Als cr een verwijt gegeven moet worden, dan aan de Marine! De heer Oosterom vroeg zich toch af, of B. en W. wel ver genoeg zijn gegaan. Er zijn toch mogelijkheden voor de toe kenning van een extra bijdrage. Spr. geloofde dat er hoog spel wordt ge speeld als we zeggen niet te kunnen en Leiden doet het wel. De heer Oosterorii zag niet in, dat wij niet en andere ge meenten beneden 20.000 zielen wèl kun nen lenen. De voorzitter was van mening, dat we niet iets kunnen beloven wat we toch niet kunnen nakomen. We kunnen het niet financieren en dan heeft onder handelen geen zin". Als je een ezel bent kun je niet legen een paard gapen", merkte de voorzitter op. De heer Van Mameren (Arb.) vroeg j burg, 1 in Overijssel, of het nooit bij B. en W. is opgekomen, in Noord-Brabant. had, omdat er toch niet uit was te komen. Niet naar Canossa Kan Marine er nu niet voor zorgen, dat wij geld krijgen, zo vroeg mevr. Smits (WD) en zij steunde het voor stel van de heer Oosterom om de onder handelingen te heropenen. Deze laatste was van oordeel, dat B. en W. naar Den Haag moeten gaan en Oegstgeest moeten zuiveren van de blaam. „Er is geen blaam", zei de bur gemeester. Heer Oosterom: „Da,t kan' zijn, maar men moet dit dan aan het departement aantonen. De gevoelens daar zijn misschien niet Juist!" „U hoeft zelf niet te gaan", merkte mevrouw Smits terloops op, waarop de voorzitter met een „dat doe ik zeker niet" ant woordde. Mr Valentgoed (Pr.-Chr.) liet plot seling een geheel ander geluid horen. Hij wilde niet naar Den Haag gaan, doch was tot de conclusie gekomen, dat Ma rine haar plicht heeft verzaakt. Wij moe ten de zaak omdraaien. Wil Marine dat zijn personeel onderdak krijgtmen is hartelijk welkom, maar geef dan ant woord op ons aanbod van grond voor minstens 100 woningen. De heer Oosterom verzocht tenslotte de zaak nog eens scherp te stellen en niet te rusten vóór er antwoord binnen is. De voorzifter zegde toe te zullen rappeleren. Het tweede woningbouwprobleem was in een vraag van de heer Blansjaar (Prot.-Chr.) bij B. en W. ingediend. Ook hij verzocht antwoord Ln het open baar over de arbeiderswoningbouw, waarover zo het leek veel werd gesproken, maar men niet tot daden kwam. De voorzitter schetste de moeilijk heden. Rijkswaterstaat torpedeerde des tijds de plannen in verband met het aan leggen van de weglus. Toen andere gron den werden gekocht, kwamen de inves teringsmoeilijkheden en kon er niet wor den geleend. B. en W. zijn er nu echter in geslaagd uit fondsen van institutionele beleggers gelden aan te trekken, waar door de bouw van 33 woningen kan worden gefinancierd. Eind December, begin Januari zal de aanbesteding plaats hebben. Er zijn echter twee „maren": de woningbouwvereniging Buitenlust moet de plannen klaar hebben er. de aannemingssom' moet beneden de vast gestelde bepalingen liggen. Latere buslichting De derde schriftelijke vraag was af komstig van mevr. Smits, die het ge meentebestuur verzocht P.T.T. te bewe gen de buslichting van 22.30 uur weer in te voeren op verzoek van vele inge zetenen. De heer Oosterom achtte het echter een voordeel dat nu de lichting, die aansluiting geeft op de nachtpost treinen, een uur is verlaat. Hij geloofde niet, dat het verstandig is te schrijven. De voorzitter zal, alvorens te schrijven, eerst contaot opnemen met de directeur van het postkantoor te Leiden. In deze vergadering kwam- verder ter sprake het plaatsen van een wachthuisje voor trampassagiers in de Dorpsstraat. De heer Van Nieuwkoop (Prot.-Chr.) en mr Bergmeijer (K.V.P.) waren van mening, dat de N.Z.H.V.M. alles moest betalen. Het was volgens de voorzitter echter meer service van de gemeente dan van de tram en de afspraak met de vervoersmaatschappijen is nu eenmaal: ieder de helft of niets. Z.h.s. aangenomen. Een verzoek om autoboxen te plaatsen op het binnenterrein van de Juffermans- straat moest worden afgewezen, omdat het bouwblok dieper dan 70 m moest zijn. De heer Oosterom vroeg nog de be palingen van. de verordening te ver zachten, maar het mocht niet baten. De rekening over 1951 van het bur gerlijk armbestuur en dat van het H.G. armbestuur werden goedgekeurd. Mevr. Kramers (Arb.) beklom weer haar stok paardje en verzocht de naam van B.A. te wijzigen in sociale of maatschap pelijke zorg. Op advies van mr Valent goed zullen B. en W. deze zaak eerst eens met het B.A. zelf bespreken. Ove rigens hadden mevr. Smits en de heer Blansjaar waardering voor de goede hulp en zij brachten daarvoor openlijk dank. 4 Hamerstukken werden de voorstellen van B. en W. tot wijziging van de jaar- wedderegeling van de vakonderwijzers, tot beschikbaarstelling van gelden voor- boeken voor de o.l. school en voor be zoek aan een b.l.o.-school te Leiden. T.L.-buizen in de lokalen van de o.l.- school achtte de heer Van Nieuwkoop te duur. Het kon z.i. best met gewone lam pen. B. en W. namen het voorstel terug om deze zaak nader te bezien. Omdat de commissie-Oud voor 1953, en volgende jaren, een nieuwe regeling heeft ontworpen voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten, waaruit wel licht enige verschuiving in de verdeling van de middelen van het fonds zal voort vloeien, was het voor B. en W. van Oegstgeest niet wel mogelijk een begroting op te maken, die voor wat de inkomstenkant betrof, betrouwbaar genoemd mag wor den, daar over bovengenoemde inkomstenbron nog de sluier van geheimzinnigheid en onzekerheid ligt. Nu de rioolwaterzuiveringsplannen zijn,avond. De voorzitter, prof. dr C. C. Krie- verzekerd, 'blijkt uit de begroting, dat ger, heette in het bijzonder de pleeg- B. en W. de ingetrokken verordening op ouders welkom van de Ambonnese kin- de reinigingsrechten met ingang van 1 deren, die gedurende twee weken als Januari opnieuw willen vaststellen.logee waren opgenomen geweest. Hij Voorts zullen noodzakelijke voorzienin-1 sprak van de goede verstandhouding tus- gen belangrijke bedragen opeisen, w o. j sen de Ambonnezen en de Nederlanders, wegverbetering en een belangrijke j Voorts belichtte spr. de doelstelling der hogere uitgave voor onderwijs, namelijk j vereniging die voordracht- en filmavon- rente en afschrijving van een derde te I den organiseert en voorlichting wil geven bouwen bijzondere school. j over de geschiedenis van Nederland en Het rentepercentage zal in 1953 voor!de beide Indien en over hetgeen aldaar nieuwe geldleningen op 2Vz% komen tel door Nederland tot stand is gebracht op liggen. Dit zal een stijging van de rente- j cultureel, sociaal en economisch gebied, last, met zich meebrengen. Behalve projectie werd een leerzame Voorts zijn gelden uitgetrokken voor jen onderhoudende film vertoond over de de burgerlijke verdediging en subsidie Belgische Congo. De heer Lode van Gent, voor kraamcentra. De wettelijke bepalin- die de film zelf gedeeltelijk heeft opge- gen, die middelbaar en voorbereidend - hoger onderwijs van de gemeente vragen, zullen belangrijk hogere bedragen op- Rekening houdend met de ter zake die nende ministriële mededelingen, hebben B. en W. de bijzondere uitkering uit het gemeentefonds gesplitst in een raming der uitkering volgens de thans geldende regeling en een verhoging dezer raming met een bedrag van f 121.078,26, die nodig is om de begroting sluitend te maken. De begroting geeft uiteindelijk ten opzichte van 1952 een nadelig verschil aan van f175.300. Dit wordt echter opgevangen door de algemene en bijzondere uitke ring tot een totaal van f21.000, bovenge noemd bedrag van f121.000 en meer kas geld van thans geraamde kap. objecten. De gewone dienst tenslotte geeft een uitgaven- en inkomstencijfer van f 1.132.186,44 aan. De kapitaaldienst sluit nadelig met f 1.272.149,52 met als uitgaven f4.026.041,28 en inkomsten f2.753.891,76. Filmavond Oost en West De Kon. Vereniging Oost en West, af deling Leiden en omstreken, hield gister avond in hotel Het Witte Huis een film- nomen, gaf op onderhoudende wijze toelichting. De zaal was tot de laatste stoel bezet. Vijftig jaar predikant Ds G. J. Mooi, emeritus-predikant van de Hervormde Gemeente van Hallum en wonend te Oegstgeest, herdenkt mor gen, dat hij vijftig jaar geleden het pas torale ambt in de Hervormde Kerk aan vaardde. Dokter en apotheek. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters E. W. F. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel. 22030 en mevr. A. B. J. van Vliet—De Vries, Nagtegaallaan 13, tel. 22331; de dienst der apotheken door de Oegstgees ter apotheek, Wihelminapark 8, tel. 26274. Opbrengst collecte De collecte voor de gezamenlijke mili taire fondsen heeft het niet onbelangrijke bedrag van f557.03 opgebracht. BENTHUIZEN Lezing over Texel Donderdagavond werd in het koffie huis van de heer A. van Staalduinen door de heer E. van der Ban uit Gouda een lezing over het eiland Texel gehouden, film, De spre- die vergezeld ging op, dat het eiland vlakte heeft, die overeenkomt metdie de Haarlemmermeerpolder. Des zo- kan men er ongeveer 900 pension gasten vinden. Een plaats van betekenis Den Burg. Koog daarentegen staat amers in het centrum der belangstel ling. Vergadering J.V. De J.V. Onderzoekt de Schriften ver gadert Maandagavond half 8 in de con sistoriekamer. De avond wordt verzorgd door C. van der Sterre en A. Verheul. Kinderverlamming daalt in het hele land Van 5 tot er» met 11 October werden in ons land 32 gevallen van kinderverlam ming aangegeven tegen 50 in de vooraf gaande week. Van deze 32 gevallen, kwa men er 11 voor in Zuid-Holland (waar van 3 in Rotterdam, 2 in Den Haag, 2 tn Voorburg, 1 in 's-Gravenzande, Dor drecht, Hazerswoude en Nieuwlekker- land), 8 in Noord-Holland, 4 in Drente, Friesland, 2 in Utrecht, 2 in Lim- Zeeland TER AAR Raad kreeg gevarieerd menu Gisteravond schaarde de gemeente bestuurders zich om de groene tafel tot verorbering van een uitgebreid diner. De spijskaart vermeldde veertien gangen. Tafelpresident was burgemeester Hooge- den gekozen de heren I. Bogerd, F. Sas sen, G. Versluis, C. van Vliet en J. Eg berts. De .volgende subsidies werden toe gekend: Vebo Leiden 116; R.K. lyceum te Uden 100; R.K. paedagogisch be- roepskeuzebureau te Leiden 100. Het voorstel aanschaffing vlet voor Gemeen tewerken werd aangenomen, alsmede dat voor een sirene voor de brandv Waardering werd geuit voor het c dat zo paraat mogelijk wil zijn. Voor het aanschaffen van leermidde len voor de Chr. Nat school en de R.K. school te Langeraar werd medewerking gegeven. Voor de financiering van de wo ningbouw Papenveer en de bouw van enige middenstandswoningen te Lan geraar werd een geldlening van 66.000 aangegaan bü de bank voor Ned. Gemeenten. De hoofdschotel van de avond 'wa wel de vaststelling van de verordeningen omtrent de winkelsluiting. Hierbij v den nogal wat noten gekraakt, hoe- geen harde. Een verkoopavond tot 10 uur vond de instemming van de raad. Het normale sluitingsuur is 7 uur. Er werd, na een aangename bespreking, verder bepaald, dat de kapperszaken in de maanden Mei tot en met Augustus des Zaterdags tot 8 uur open mogen ziji Ook de verordening op de heffing va reinigingsgerechten bleek een harti hapje te zijn. Het ging om een bijdrage van ^JLp?r Jaar voor die gezinnen, waj voor ere dienst in het leven was geroepi en een bedrag van 30 voor bedrijvi Op verzoek van de R.K.-fractie werd de behandeling tot de volgende vergadering uitgesteld. In de rondvraag werd nog aandacht gevraagd voor het onderhoud van de Korteraarseweg. Kerkdiensten Hervormde Gemeente: 9.30 u. ds van Amstel, 6.30 u. ds van Harten van Delft. LISSE Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Haase Jr. Raad van Hazerswoude Electrocutietoestel en gashokje zullen worden aangeschaft Verlaging keurlonen vleeswareniabriek gaat op 1 October in De gemeenteraad van Hazerswoude is gisteren bijeengeweest voor het afwerken van een lange agenda. De belangrykste beslissing was de keurlonen voor de vleesfabriek te verlagen met ingang van 1 October, terwül de dierenvrienden tevreden kunnen zijn over een electrocutietoestel voor het pijnloos doden van honden en een gashokje voor het afmaken van katten. Het regionaal R.K. paedagogisch bu reau voor beroepskeuze te Leiden had een subsidie gevraagd van f 7,50 of meer voor elk behandeld geval uit deze ge meente. Het verzoek werd afgewezen onder voorbehoud, dat voor afzonder lijke gevallen alsnog een beslissing kan worden genomen. Evenzo werd beslist op een verzoek van het centraal bureau voor beroepskeuze. De voorzitter deelde mee, dat de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting zijn goedkeuring heeft verleend aan het raadsbesluit tot onteigening gronden van de heer J. J. van Vliet. Terwijl het plan van uitbreiding voor gronden langs de Rijndijk bij de Koude- kerkse brug ter inzage lag, is een zwaarschrift ingekomen van de Rijks waterstaat met het oog van afscheiding van deze gronden van de Rijksweg. In het ontwerp-plan ontbrak een sloot. Deze is nu in het plan opgenomen en de raad ging accoord met het ge wijzigde plan. Het verzoek van de stichting Rijnlands borgstellingfonds om de in 1935 verleen de renteloze geldlening ad f 492,80 te zetten in een kapitaalsbljdrage a fonds perdu ondervond geen tegenstand. Met ingang van 1 April j.l. werd tot gemeentewerkman in algemene dienst benoemd de heer A. G. C. de Frankrijker. Een leerling uit Hazerswoude heeft in de jaren 1950 en 1951 de lagere R.K.- tuinbouwschool te Leidschehdam bezocht. Besloten werd een subsidie te verlenen in het nadelig saldo' over deze jaren var resp. f 10,64 en f 6,72. Het R.K. schoolbestuur in de Groenen dijk had een aanvrage ingediend om gel- Raad van Voorschoten Alleen winkelsluiting van bakkers moet nog worden geregeld Mocht het late aanvangsuur (9 uur) van de openbare zitting van de raad van Voor schoten de verwachting hebben gewekt, dat het wel een „latertje" zou worden, dan is wel gebleken, dat niets zo onberekenbaar is als de duur van een raads vergadering (we bedoelen beslist niet de raadsleden). De agenda, die toch vrü be hoorlijk was voorzien, werd In vlot tempo afgewerkt. Kwam dit misschien, omdat de raadsleden bij de aanvang van de openbare zitting reeds op vergader-temperatuur waren, dank zü een voorafgaande besloten vergadering Bij de opening deed de voorzitter, bur gemeester Van der Hoeven, mededeling verhindering van mevr. Romijn Oostveen en de heren Mooy en Dekker. Bij de behandeling .van de mededelin- in van B. en W. bewees de heer Lamboo >et enkele woorden de laatste eer aan de theekoepel van Huize Bijdorp. Daar is geen redden meer aan! Met betrekking tot het voorstel om de verlichting van de Veurseweg door te trekken, wat f 22.000 moet kosten en indertijd, vanwege de grote kosten, was afgezien, vroeg de heer Kort hals of de financiële positie van de ge meente iets gunstiger was geworden. Volgens de voorzitter was deze toestand zeker vooruitgaande en hij voegde hier (voorzichtig) aan toe. dat de begro ting voor 1953 behoorlijk sluitend zal worden aangeboden. Met aller instem ming zal dus nu de Veurseweg worden verlicht. Het volgende punt, het vast stellen de winkelsluitingsverordening 1952, bleek zó grondig te zijn voorbereid, ook. of liever gezegd dank zij het overleg de plaatselijke middenstand dat deze verordening er eigenlijk met vlag wimpel door ging. Over één punt moest nog even worden gediscussieerd. Bij het overleg met de bakkers hadden dezen vergeten (en daarom hadden zij enkele raadsleden in de arm genomen om het alsnog ter sprake te brengen) hun wens lar voren te brengen om 's Zaterdags t zeven uur geopend te mogen zijn. De bakkers hadden daarvoor wel rede lijke motieven, maar de manier waarop de verordening ba deze zin gewijzigd moest worden, gaf nogal verschil var mening. Het resultaat is nu, dat de ver ordening vastgesteld is conform het ont werp, maar dat, naar de suggestie van d< heer Korthals, op de eerstvolgende ver gadering een voorstel tot bedoelde wijzi ging zal worden behandeld. De heren Griffioen en Van Dbdeweerd LEIDERDORP Hoe meer de Kerk zich van haar taak en roeping in de wereld bewust wordt, des te ijveriger zal zij zoeken naar wegen en middelen om haar boodschap aan de mensen te brengen. Het toneelstuk „Het Woord" van de bekende Deense predikant Kaj Munk is al dikwijls voor dit doel gebruikt. Het Ned. Volkstoneel gaf er gisteravond in Leiderdorp de 106de opvoering van. De avond was georganiseerd door de commissie voor bijzondet kerke lijk werk van de Hervormde gemeente aldaar. De schrijver bedoelt met dit stuk niet ;n antwoord te geven op vele vragen - een oplossing voor allerlei problemen. Hij zit er zelf nog midden in Kij ziet vraagtekens dan hij antwoorden heeft, maar hij ziet de nood, zowel van de kerkelijke als de buitenkerkelijke mens Men heeft het kinderlijk geloof erloren en opent een discussie met God. Ieder doet dat op zijn manier en haalt God naar zich toe, maar men mist het geloof in Hem. Als symptoom daarvan ziet Munk het niet meer geloven in het wonder. Toen hij preken moest over de op wekking van het dochtertje van Jaïrus, is hem dat scherp en duidelijk voor de geest gekomen. Het heeft hem n-iet meer losgelaten. Hij was er zozeer mee bezig, dat hij in enkele weken dit toneelstuk kon schrijven. Hierin constateert hij dit gebrek bij alle richtingen. Zo ls dit werk een appèl geworden voor alle mensen, een schreeuw van het hart. Het schudt wakker en roept om bezin ning. Al geeft Kaj Munk hier dan ook konden zich om principiële redenen niet verenigen met artikel 6, waarin fruit winkels bij de tramhalten toestemming Krijgen om op Zondag gedurende twee uren geopend te zijn. De heer Van Dode- weerd verzocht stemming hierover. Het artikel werd aangenomen met de stem men van de heren Van Dodeweerd, Grif fioen en Van Oosten tegen. Het verstrekken van ventvergunningen op de halve dagen, waarop verschillende winkels gesloten moeten zijn, aan koop lui van buiten Voorschoten, was punt dat de wetgever was ontgaan waarop de heer Boele niet geheel ten rechte wees. In beginsel werd besloten tot wijziging van de bebouwingsvoorsohriften (het verkavelen van de resterende terreinen voor de industrie). In dit verband her innerde de heer Korthals aan het onge veer 1 Vi jaar oude ETI-rapport. Welke kant gaan wij eigenlijk op? Industrie- of woongemeente? Op de volgende ver gadering zal uitvoering op het ETI- rapport worden ingegaan, beloofde de voorzitter. Eenparig was men voor het houden van instructieve lessen voor het onder wijzend personeel van de in onze ge meente gevestigde lagere en kleuter scholen. Even twijfelde de heer Griffioen of dit wel een taak voor de gemeente was, maar tenslotte was deze er ook De plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag krijgt een jaarlijkse subsidie van f 250. Het voorstel om een crediet van f 837.150 beschikbaar te stellen voor d« bouw van 56 woningen in de Oranje polder ontmoette geen tegenstand. Wel kwamen er enkele niet onbelangrijke ge dachten naar voren. De heer Korthals stelde vast dat de gemeente met deze bouw een belangryke stap in één rich ting doet (woongemeente). Maar boven dien: de K.L.M. huurt 51 van deze wo ningen wel voor tien jaren, maar dan De gemeente neemt in elk geval risico's. De heer v. d. Hulst, hoewel voorstan der van ééngezinswoningen, meende dat de gemeente er ernstig over moet gaan denken om etagewoningen te gaan bouwen. Niet alleen met het oog op de kosten, maar ook en vooral met het oog op de beschikbare ruimte. Er gaat met ééngezinswoningen veel meer cultuur grond verloren. De heer Viveen had geen principiële bezwaren tegen etagebouw en adviseerde eveneens grondige studie van de mogelijkheden van etagewoningen. Volgens de voorzitter wil Den Haag per se geen etagebouw in Voorschoten, doch hij zegde toe, aan dit punt aandacht te schenken. De rondvraag leverde wat „klein goed" op De heer v. d. Hulst verzocht met het polderbestuur te overleggen om te komen tot afbraak in de Papewegsepolder, en de heer Korthals kreeg op zijn vraag, hoe het stond met de school-paarde-bus te horen, dat het onderstel klaar is en dat ?t waohten is op de wagenmaker. Zondagsdienst doktoren De Zondagsdienst der doktoren wordt waargenomen door dokter Ton-ino. Christen-vrouwenbond De Ned. Ch-r. Vrouwenbond, afdeling Voorschoten, vergadert Woensdagavond om 8 uur in „Irene". Mevr. Kooiker Mohr uit Katwijk san Zee za-1 spreken over Meester Rembrandt van Jan Mens. Er zal ook verkiezing zijn van een viee- presidente en een penningmeesteresse. geen antwoord, toch wijst hij de weg. Met grote soberheid heeft het Ned. Volkstoneel dit stuk gebracht. Het is een moeilijke taak, maar er is met grote toe wijding gespeeld. Wij houden onze be en tegen sommige opvattingen, zo- ve vroeger, bij de opvoering te Lei den, reeds schreven. Munk schreef geen gechargeerde figuren. Het moesten ge wone mensen blijven. Daarom vonden we Hans van Mecrten als Peter Skraedder te onsympathiek en Ben Groeneveld als •e oude Mikkel te aardig en goed. Munk ond de volgelingen van Gruntvig even onsvmpathiek als de piëtisten. We hopen, dat de commissie een in velerlei opzichten geslaagde avond heeft gehad. Bn. Hervormde mannenvereniging Er zijn stemmen opgegaan om in onze gemeente te komen tot oprichting van een Hervormde mannenvereniging, die dan een afdeling zou zyn van de grote bond „In dienst der Kerk". Meldt zich i"annen aan' dan|avond 8 uur in Excelsior Schoolstraat zal tot oprichting worden overgegaan. I spreken ds Trouwborst van Monster. WASSENAAR Spreekbeurt Voor de Geref. bond zal Woensdag den voor de aankoop van vijf nieuwe kolenkachels ter verwarming van de schoollokalen. De oorspronkelijk gedach te gasverwarming bleek te duur te zijn. De nodige gelden werden ter beschik king gesteld. Aan hetzelfde schoolbestuur werden de benodigde gelden toegezegd voor de aanschaffing van tien nieuwe schoolban ken voor de 7e en 8e klas van de meisjes school. De Ned. vereniging tot bescherming van dieren had verzocht over te gaan tot aanschaffing van een installatie tot het pijnloos afmaken van kleine huisdie ren. Dit betreft een electrocutietoestel voor honden en een gaskastje voor de poezen. B. en W. konden zich met de gedachtengang van deze vereniging zeer goed verenigen en stelden voor, tot aan koop van deze apparaten over te gaan, mede met het oog op de volksgezondheid. Men moet namelijk voorkomen, dat de cadavers van de gedode huisdieren in de sloten, die in Hazerswoude zeer talrijk zijn, terecht zullen komen. De heer L. M. de Boer beaamde dit, waarna unaniem tot de aankoop werd besloten. Per 1 October j.l. was de zittingstljd van de huidige woonrulmtewetcommis- sies verstreken. Overeenkomstig het voorstel werden voor het nieuwe zittings jaar herbenoemd: voor de commissie dorp de heren, A. Verweij, C. Matze, J. J. van Vliet, P, A. Fase en H, van Wie- ringen. Voor de commissie Rijndijk zijn dit de heren G. van Ommering, H. H. Straver, A. Demoed, A. A. de Jong en F. de Boer. Het verzoek van de vleeswarenfabrlek „Hazerswoude" om vermindering van keurlonen en invoerkeurlonen lokte een uitvoerige discussie uit. De fabriek deed dit verzoek om haar producten tegen concurrerende prijzen op de markt te kunnen brengen. Zü verzocht de door haar voorgestelde verlaging te doen in gaan per 1 Jan 1952. In een uitvoerig praeadvies hebben B. en W. aangetoond, dat dit niet mogelijk was, maar om toch tegemoet te komen, stelden zü voor per 1 October 1952 de volgende tarieven te doen gelden: voor varkens tot 300 stuks f 4, van 300 tot 3000 stuks f 1.25 en daar boven f 1. Voor ingevoerd vlees: tot 10.000 kg f 0,03, van 10.000 tot 85.000 kg f 0,025 en daarboven f 0,01. Na zeer uitvoerige bespreking deed de heer L. M. de Boer uit oogpunt van bil lijkheid het voorstel om de verlaging te doen ingaan per 1 Juli 1952. Dit voor stel werd ondersteund door de heren Rietveld en Kouwenhoven. Bü de stem ming werd het met 8 tegen 3 stemmen verworpen, zodat de verlagingbehou dens goedkeuring zal ingaan per 1 October j.l. Bü de aanbieding van de gemeentebe groting 1953 werden als leden van commissie van onderzoek aangew de heren W. Slootweg, M. J. Ravensberg en P. J. Rietveld, die de benoeming aan namen. Op verzoek van de heer de Boer zegde de voorzitter toe, dat bü de me morie van toelichting zal gevoegd wor den een algemeen overzicht van de fi nanciële toestand van de gemeente. De begroting 1953 geeft op de gewone dienst een batig saldo te zien van f 4125,18 Bü de rondvraag vroeg de heer kou wenhoven naar de ventueel in verband met de Winkelsluitingswet vast te stel len verordeningen. De voorzitter ant woordde, dat het wachten is op het ad vies van de Kamer van Koophandel Zo spoedig mogelük zullen echter de nodige voorzieningen terzake worden getroffen. De heer M. J. Ravensberg vestigde de aandacht op een vervuilde sloot achter een aantal huizen aan de Dwarszüde. Film Rode Kruis In het parochiehuis aan het Zwaantje werd door de afdeling Ryndyk van het ALPHEN AAN DEN RIJN Acties voor kleuterschool in de Hoorn In tegenstelling tot de meeste andere wyiken in onze gemeente, is er in de Hoorn geen kleuterschool. Het gemis hieraan wordt reeds lange tijd door velen gevoeld. Een dergelijke school is dan ook in een wijk, die zich uitstrekt langs een drukke verkeersweg, geen overbodige luxe! Welnu, de Hoornse mensen zijn aan het werk gegaan, want één ding staat voor hen vast: wil er een kleuterschool komen, dan zal er eerst geld moeten worden bijeen gebraoht. Er is in het voorjaar al een commissie in het leven geroepen, die emkele acties heeft ge organiseerd. De verkoop van bouw stenen bracht tot dusverre f350.op in het laatje van de penningmeester, de heer J. Sprey L.zn. Verder is er een inzameling van zilverpapier, ledige tubes, capsules, enz. en ook wordt een aantal konijnen gefokt voor de verkoopdag, die tegen Kerstmis wordt gehouden. De zaak was nu in orde In December 1951 had een kantoorbe diende uit Alphen aan den Rijn een zaak in tabaksartikelen overgenomen. Hij was in Februari daaraanvolgend bekeurd om dat hij in overtreding was t-o.v. de vesti gingswet. Nu stond hij terecht voor de Haagse economische politierechter. On dertussen bleek de man in het bezit van de benodigde vergunningen te zijn. Hij zei bericht hiervan te hebben gestuurd aan de officier van justitie. De officier had niets ontvangen en eiste f 10 boete of vijf dagen. Conform de eis werd verdachte veroordeeld. Hy deed onmiddellijk afstand van zyn recht op hoger beroep. Geslaagd De heer B. Belt is geslaagd voor het examen precisie-monteur, Gouden huwelyk Op 7 November hoopt het echtpaar C. MaTkman en H. J. Pouw, Raadhuis straat 55 alfaier. vijftig jaar getrouwd te zyn. Het echtpaar heeft 6 kinderen, 26 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Burgerlijke stand. Geboren: Dick, z. v. J. Hogervorst en M. C. Hoogendoorn; Sophia H., d. v. J. Schonewille en S. G. van Schip: Sandrina L. Visser en J. Uithol; Simon J. J., S. Bezuijen en B. van der Meer; Jan, z. v. J. Büker en Chr. van den Berg; Johannes J., z. v. P. Oostervink en G. Buiten; Cornelis, z. v. C. v. Kippersluis en C. Hoogerwerf; Elisabeth T., d. v. M. Zuidam en H. A. de Groot; Petronella, d. v. J. P. van. Rijn en P. Kooij. Overleden: Johannes G. de Moree. S0 jaar; Wouter A. Vergouw, 1 jaar; Ger- rit Vijfhuizen, 65 jaar. Dirkje Groenen dijk, 73 jaar, weduwe van A. Sluis. Ondertrouwd: A. Boer 48 j. en H. Windhorst 31 j.; G. van der Lee 23 j. en J. C. Wiegman 21 j.; J. G. Blanken 24 j. M. L. Lagerweij 20 j.; L. de Kleer 33 j. P. A. Splinter 19 j. Gehuwd: V. Abbee 22 j. en A. Blouw 24 j.; L. C. Zwanenburg 28 j. en M. C. A. van Vliet 27 j.; D. Zuyderduijn 40 j. en M. van den Bosch 25 j. LEIMUIDEN Tweeledig doel Op 27 Ootober zal in de garage van de firma Maarse en Kroon een avond wor den gegeven ten bate van d-e kanker bestrijding en van het comité reis ouden van dagen. Op deze avond zullen onder meer de films 1915 en 1952 van de reizen der ouden van dagen worden vertoond. Verder werken een toneelvereniging en een muziekgezelschap mee. Filmvertoning Voor de ouden van dagen, die dit jaar de traditionele reis hebben meegemaakt, werden in de zaal Sneeboer de films 1951 en 1952 vertoond. De voorzitter van het comité, de heer Bakhuizen, heette de aanwezigen hartelyk welkom. Er werd van begin tot eind genoten. Rode Kruis een filmavond gegeven, die door 175 personen werd bezocht. Het mooie filmwerk De witte Engel wist de aandacht van de mensen sterk te boeien. De spreker van de avond behandelde ver schillende facetten van het werk van het Rode Kruis. De verloting heeft f25 op gebracht. Koudekerk aan den Rijn Nu weldra het officiële afscheid van de directeur van het Verpleeghuis, de heer RUsdam, zal plaats hebben, ls het goede ogenblik aangebroken om de figu ren van de gaande en komende vader eens ln het licht van de publieke belang stelling te zetten. De heer Rijsdam werd op 15 Juni 1886 te Alphen aan den Ryn geboren en is daar woonachtig en werkzaam geweest in verscheidene functies. Op 15 Augustus 1935 werd hij vader in het Verpleeghuis en hy heeft hier dus 17 jaar gewerkt. Later promoveerde hij tot directeur. In die tyd heeft hij heel wat gezichten aan zich zien voorbijtrekken. Niet altijd was zyn taak even gemakkelyk. Hy moest immers werken met „levend mate riaal", met mensen die zich al een oor deel hadden gevormd, ook over de lei- Lammers (met ding van de directeur. De heer Rysdam vertelde ons wel een boek te kunnen schrijven over het lief en leed, dat hij heeft meegemaakt. Het moeilijkst waren ongetwüfeld de oorlogsjaren met, als „bekroning", de hongerwinter. Allen die hem kennen zullen zyn arbeid zonder twü'fel op hoge prijs hebben gesteld. Te waarderen is zeker, dat de direc teur zün mensen gewezen heeft op „de heerlykheld, die aan ons zal worden ge openbaard". Nu zal straks de heer G. W. Lammers t Bodegraven zyn plaats innemen. Hy een volslagen vreemdeling in Koude kerk. Alleen kon hij zich nog vaag her inneren met zyn vader wel eens langs de plaats gevaren te zijn. De heer Lam mers laat in Bodegraven een brandstof- fenzaak achter, die hem te druk werd. Vooral zün echtgenote, die veel ervaring i" verlangde naar Koudekerk en zijn Verpleeghuia Wij betwijfelen het of zij hel hier min der druk zullen hebben dan in een goed beklante zaak. Een hele verandering zal het stellig zyn. Mogen zy Gods zegen op hun arbeid verkrijgen. Vaarwel De heer J. Hogenes vertrekt Dinsdag per ms. Grote Beer met zijn echtgenote naar Ontario, Canada. 35 Jaar N.C.B. Velen waren opgekomen om het 35-Jarir HnmuoIdP df *fde,ln* Koudekerk- uaierswoude van de Chr. bouwvakarbei dersbond te herdenken. Ze hebben een ï®®1® *vond ««"had met veel afwisseling der W v Waren 00k "'«thou Rn. u e?ten' de d'str'cUbfstuurder Bos en het hoofdbestuurslid Van der LcU. De heer T. van Vegten opende de bij eenkomst. Hy herinnerde aan de toestan den die 35 jaar geleden op het tSrïn eSkefe H?eid heerften- °P initiatief van d^ïfH .Ha2ersw°ud" ingezetenen werd heer P Pof-1D. leven groepen. De A Patijn is nog in leven. De heer Bos gaf een overzicht van de CNVeHrS,Vïn h? wcrk van het v Hokte °p de strijd van de vakbeweging daadwerkelijk te blyven öpg "lo».- S0Ci"C vr"«luk nog nl« Namens het hoofdbestuur sprak de heer on Int** ?-0k "ep de aanwezigen op tot trouw. Trouw aan de Chr.-sociale idealen. De arbeider moet de plaats In nemen, die hem krachtens Gods schep pingsordonnantie toekomt. hef^t„^1P n8nSt toneelgezelschap voerde het stuk „De kwetsbare plek" op Het stuk werd vlot gespeeld. Het was'naar °n" "ToV wel **n tikJe te romantisch, maar dat neemt toch niet weg dat de spelers de aanwezigen enkele uren van goede verpozing hebben geschonken. De collecte aan het eind der vergade. ring voor D.E.L. heeft f-12 opgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5