P'tis deskg! |Leen lt Hart en Rien Ritter noemd tot beiaardiers te Beiden zijn klokkenist van de Nieuwe Kerk in Prinsenstad (Delft) Leiden be- Ipp Commissie voor de prijzen deed goed werk in Leiden Ds J. Ph. Makkink veertig jaar in Leiden Gladiolenprijzen trokken wéér iets aan Bevolking groeit sneller dan de werkgelegenheid Hindoe-danseres Hima Kesarcodi voor het L.A.K. l fP Hyacintenkwekers debatteerden over nieuwe surplusregeling *52nietjwe letosche coühant 3 zaterdag 18 october 1952 Wekelijkse Zaterdagconcert wordt verschoven 'j{ naar Vrijdag daar wij vernemen, heeft het college van B. en W. van Leiden de heren Leen 't Hart en Rien Ritter, beiden te Delft, benoemd tot stadsbeiaardiers ran Leiden als opvolgers van de overleden heer R. Heering. Deze benoemin gen zouden op 1 November ingaan. haafd. Het plan is voorlopig, dat de beiaardiers om de maand in Leiden zullen concerteren. Leen 't Hart in November, Rien Ritter in December, enzovoort. roaA De heer Hart werd °P 30 April 1919 i Delft geboren. Hij studeerde orgel bij e heer A. Venderbos en behaalde in •042 het staatsdiploma. In 1939 was hij 'p "eeds benoemd tot organist van de Oos- •denerkerk der Geref- Kerk van Delft. In et jaar, dat hij het staatsdiploma ierf, werd hij benoemd tot organist [e Geref. Westerkerk aldaar. In 1943 werd de heer 't Hart benoemd deot hulpbeiaardier in Delft (Nieuwe lerk) en drie jaar later kreeg hij zijn jefinitieve benoeming. (nde Zomer 1949 meldde de heer 't Hart zich ion-p Rotterdam om deel te nemen aan een deriationale beiaardwedstrijd, waarbij vrij- yel alle Nederlandse beiaardiers zich lie- en horen. Hij wist de eerste prijs in de 29facht te slepen met niet minder dan 775 raar tij een maximum van 800 punten. Een aar later legde hij beslag op het eind- liploma van de beiaardschool te Meche- tn. Hij slaagde daar als eerste Neder- „met grote onderscheiding' Als beiaardier is de heer 't Hart ook nuS'H het buitenland verscheidene malen op- [streden. Zo wijdde hij in 1951 een kerk- gstJarillon te Sao Paulo in Brazilië in. Hij ker.ierbleef daar drie maanden en leidde Ajnige beiaardleerlingen met goed gevolg enip. Daarna reisde hij naar Curasao, waai lij het carillon „De vier Koningskinde- tec-ten" officieel in gebruik nam. De vier BDs-fOO^te klokken van deze beiaard zijn and"lenoernd naar onze vier Prinsesjes. In lit rijksdeel heeft de heer 't Hart ook agdviiige leerlingen opgeleid, i C. De heer 't Hart heeft in de loop der F J»ren al verscheidene radioconcerten ge- 1 "feven, èn als organist èn als beiaardier. ïesl.n Delft is hij ook dirigent van twee len-joren, terwijl hij verder nog een koor in lotterdam dirigeert. ?6H| inrt De tweede nieuwe Beiaardier, Rien itter, is te Delft geboren op 6 Juni 1922. 4 L ij studeerde orgel en piano eveneens bi heer Venderbos te Delft. Het staats- iploma orgel behaalde hij in 1942, het aatsdiploma piano in 1946. In 1949 aagde hij voor het eindexamen eiaardschool te Mechelen. In dat jaar laakte hij ook een tournee met de rei- :nde beiaard door Zwitserland. Twee jaar vóór de oorlog werd hij be- cemd tot organist van de Lutherse kerk Delft. In 1943 vond zijn benoeming tot oilpbeiaardier in Delft (Nieuwe Kerk) laats, drie jaar later ontving hij zijn laste benoeming van stadsbeiaardier. De heren 't Hart en Ritter zijn iet van plan hun muzikale arbeid in ;r_ Ie Prinsenstad te eindigen. Dit be- ekent voor Leiden, dat het wekelijk- beiaardconcert van Zaterdag zal irorden verschoven naar de Vrijdag, [et Woensdagconcert wordt gehand- Mej. C. van Weerlee in 't zilver Het was gisteren 25 jaar geleden, dat lej. C. van Weerlee in dienst trad bij Leidse Cartonnage Industrie aan de iterste Gracht. Temidden van familie personeel werd zij gisterochtend har- lijk gehuldigd. De eigenaar idrijf, de heer G. M. Seugling, overhan- igde haar een persoonlijk blijk van aardering. Zij kreeg ook het vererend tulgschrift wegens 25 jaar trouwe ichtsbetrachting van de Maatschappij nijverheid en handel. De heer Kluyt namens de vriendenkring. De ju- laresse werd op grootse wijze in de oemetjes gezet. Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt aargenomen door de dokters De Bruij- e, Jasperse. Pleiter. Simons en Ver- tigge. St Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst m~ fer apotheken te Leiden wordt van Za- ak Jrdag 18 Oct. 13 uur tot Zaterdag 25 Oct. iat uur waargenomen door apotheek Kok, lo. lapenburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot .v_ [ulp der Menschheid", Hooigracht 48. £*21060. zij r (Advertentie) "sun-kissed" tobacco» Familieberichten uil andere bladen ,OOFDF van Peursen en H Kuiter ng: mevr. Raadsheer-Bundels, z.. mevr. Wilton-Goslinga. d„ Rot- DEN: dra A v Thljn, m.. 84 Jr. Visser-van Lier, v.. 87 j.. A'dam; .ammerschaag. v.. 53 j„ Bilthoven; i E Stolk, m.. 80 j.. Zutphen. Dit artikel zou niet volledig zijn, als we niet vertolkten de waardering van veel Leidenaars voor het werk, dat de heer F. de Nie uit Leiderdorp als „tijde lijk beiaardier" in de toren van het stad huis heeft gedaan. B. en W. vroegen hem in Mei van dit jaar de arbeid van de heer Heering voorlopig voort te zetten, waar toe de heer De Nie, die méér in de Leidse stadhuistoren had gezeten, onmid dellijk bereid bleek. In de achterliggen de vijf maanden heeft hij niet één keer verzuimd. Hij heeft er in ruime mate blijk van gegeven, met het Leidse caril lon „overweg" te kunnen. Voor zijn be spelingen mag men hem dankbaar zijn. En we kunnen het begrijpen, dat hij de beiaardierskruk niet zonder weemoed zal verlaten. Oud-onderofficieren en het reddingswerk Voor de Leidse afdeling van de bond van oud-onderoffieren, gisteravond in de Harmonie bijeen, sprak de heer J. G. Wittpen over het werk van de K.N.Z.H. R.M. Spr. vertelde eerst iets over hel ontstaan van het reddingswezen. Het red dingswerk is geheel vrijwillig en wordt door vrijwillige bijdragen in stand ge houden. Vervolgens besprak hij de red ding met roeireddingboten, met de derne motorreddingboten en met het wippertoestel. Hierop verklaarde spr. de werking van de z.g. zelfrichtende red dingboten, waarvan de K.N.Z.H.R.M. op 't ogenblik drie bezit. Ten slotte v telde hij nog iets van enkele reddingen in 't bijzonder. Enkele films verduidelijk ten het gesproken woord. Werkloosheid in Leiden Seizoenstijging zet zich voort Op 11 October 1952 stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1803 werkloze mannen, waarvan 236 op DUW- objecten waren tewerkgesteld. Thans is de seizoenstijging, die in vorige jaren reeds enige maanden eerder in; wel definitief begonnen. Ook deze week de lichte stijging namelijk toe te schrijven aan de inschrijving van werk lozen, die afvloeiden uit seizoengevoelige bedrijven (bijvoorbeeld schilders). Het aantal ingeschreven werkloze vrou. en bleef constant en bedroeg op 11 Oc tober 189. Maar groot deel van het publiek weet de weg nog niet te vinden Verschenen Is het verslag van de contactcommissie van de prüsbeheersing te Lel den, lopend over de periode Augustus 1951 tot September 1952. De middenstand stelt over het algemeen prijs op het bestaan van deze commissie, omdat alle klagers volkomen opening van zaken krijgen. Het is voor een zakenman heel belangrijk, dat zijn klant tevreden gesteld huiswaarts keert en dus geen anti-propaganda tegen zUn zaak zal maken. totaal f 245,70 terug één geval bü van Steeds weer blijkt, dat de bona-fide middenstand nooit als beklaagde hoeft te verschijnen, het zijn de minder be trouwbare zakenlieden, die de commis- het werk bezorgen. Een algemene opmerking van de commissieleden voorts, dat het publiek te moeilijk de weg naar de commissie weet te vinden. Toch kan deze vaak waardevolle advie- geven, ook in zaken die niet direct betrekking hebben op een prijsverschil. In de verslagperiode heeft de commis sie 179 gevallen behandeld. Ruim 35 pro cent van de gevallen bleek ongegrond te zijn. In 41 gevallen heeft de bemiddeling succes gehad. De niet onbelangrijke som van f 1.872,67 werd terugbetaald. Hieruit kan men afleiden, dat de commissie zeker reden van bestaan heeft. Het vraagt veel tact, onderzoekingswerk en bespre kingen, voordat een beklaagde er var overtuigd is, dat teveel is berekend. Het genoemde bedrag zal nog wel hoger zijn, daar in elf gevallen partijen onderling een regeling hebben getroffen; de uit slag daarvan is de commissie niet be kend. De zittingen worden gemiddeld door tien klagers bezocht. Wanneer geen ad vies kan worden verstrekt, wordt de zaak in behandeling genomen. Eén van de leden gaat op onderzoek uit en dan wordt öf de beklaagde opgeroepen, öf het blijkt dat de klacht ongegrond is. In dat geval krijgt de klager een met re denen omkleed schrijven thuis. De mid denstand v was steeds bereid van advies te dienen. Omdat de zaken betrekkelijk lang lopen, was het gewenst dat een vaste kern iedere week zitting houdt. Tot deze kern behoren mevrouw E. J. On- vlee-Brugman en de heren G. J. van Kamp en C. J. van Cittert. De contact ambtenaar, de heer Ph. A. R. Balt, be zoekt de zittingen geregeld en geeft waardevolle adviezen. In de maand September zijn 30 geval len behandeld. Hiervan bleken er 15 on gegrond te zijn, in 9 gevallen is advies verstrekt, 1 geval werd onderling ge regeld en 1 is verwezen naar de econo mische controledienst. In de resterende Dokter Meyboom 25 jaar arts in Leiden Jubileumcomité bereidt viering voor Dokter J. C. Meyboom te Leiden hoopt eind October te herdenken, dat hy zich 25 jaar geleden als hulsarte in de Sleu telstad vestigde. Er is een comité opge richt, dat een viering van dit zilveren jubileum voorbereidt. De heer Meyboom heeft in Utrecht gestudeerd, waar hij in 1925 slaagde voor het artsexamen. Voordat hij naar Leiden vertrok, was hij onder meer assis tent in het gemeenteziekenhuis te Rot terdam. In Leiden werd hij de opvolger van dokter Mulder. Zijn drukke praktijk heeft dokter Mey boom niet kunnen weerhouden zich op verschillende terreinen in te zetten voor het algemeen belang. Zo is hij voorzitter van de huisartsenvereniging, bestuurslid van de afdeling Leiden van de maat schappij tot bevordering van de genees kunst, voorzitter van de afdeling Leiden de vereniging Het Groene Kruis en voorzitter van de commissie van toe zicht op het ziekenfondswezen. 4 gevallen werd betaald. Hier v f 120,70. In behandeling zijn op het ogenblik nog 21 gevallen, n.l. 10 betreffende re paratie, 6 over textiel, 1 over vervoer, 3 met betrekking tot huur en 1 over leveranties. Agenda voor Leiden Zaterdag Gehoorzaal, 8 uur: K. en O., Jugo- Slavisch Danstheater. Mare 43, half 8: toneelavond „Ons Ge noegen" (Jan Ongeluk). Zondag Pieterskerk, 7 uur: ds C. P. Klijn uit Driebergen over „Het huwelijk in nood" (ter opening van de gezinsweek). Maandag Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: K. en O., eerste avond cursus psychologie, drs W. A. Nell: zelfkennis en mensenkennis. Dinsdag Foyer, 8 uur: N.C.Reis-V., grote Oosten rijkse avond. Tentoonstellingen Museum Steenstraat la, 10—16 uur (be halve 's Maandags), Van 't Hoff-tentoon- stelling (t.m. 29 October). maar... Glazen wassen... Glazen drogen... In 1949 kreeg de Lutherse predikant emeritaat Naar wy hoopt ds J. Ph. Makkink, emeritus-predikant Evang. Lutherse Gemeente te Leiden, deze maand te herdenken, dat h\j veertig jaar geleden zyn intrede in de Sleutelstad deed. Ds Makkink is geboren te Kampen op 13 Juni 1884, waar zijn vader leraar Ne derlands was aan het stedelijk gymna sium en de H.B.S. Later te Rotterdam wonend, bezocht hij de lagere school A Ds J. Ph. Makkink het Erasmiaans gymnasium, waarna hij te Leiden het propaedeutisch examen theologie aflegde. Vervolgens studeerde de predikant te Amsterdam aan de ge meentelijke universiteit en aan 't Evang. Luthers seminarium bij de hoogleraren Völter en Brandt. In October 1907 werd het proponentsexamen afgelegd en op 19 Januari 1908 deed ds Makkink zijn intrede te Zierikzee. Reeds in 1909 werd deze standplaats verwisseld voor Kam pen. In October 1912 volgde dan de intrede te Leiden, nadat ds Makkink bevestigd was door zijn broer, ds H. Makkink. In de loop der jaren bedankte de predikant voor beroepen van Bodegraven, Winscho ten en Alkmaar. Hij vervulde consulent schappen o.a. te Woerden, Den Haag en Dordt. Per 1 Juli 1949 ontving de predi kant emeritaat. In 1948 heeft hij onder grote belangstelling zijn veertig-jarig ambtsjubileum gevierd. Ds Makkink heeft verscheidene func ties bekleed. In Kampen was hij curator van het stedelijk gymnasium, in Leiden secretaris-penningmeester van de Ned. Gustaaf Adolf-vereniging, penningmees ter van de vereniging „Tot steun van ge vallen en verwaarloosde kinderen", be stuurslid van de „Maatschappij Welstand voornamelijk onder landlieden" kring Leiden en voorzitter van de vrijzinnig- Lutherse kring. Staakt Colgate productie in Leiden? Moeilijkheden nog niet overwonnen Het Vrije Volk van gisteren wist te melden, dat de nieuwe fabriek v Colgate-Palmolive in Leiden in verband met het conflict met de meelfabriek De Sleutels de productie van toiletartikelen zou staken en dat het Belgische zuster bedrijf in het vervolg in de Nederlandse behoefte zou voorzien. 25 Arbeiders zou den hierdoor zonder werk zijn gekomen. Naar aanleiding hiervan deelde de di rectie van Colgate ons vanmorgen het volgende mee: De moeilijkheden, welke reeds enige maanden geleden waren gerezen, zijn nog niet overwonnen. Dientengevolge is de productie van toiletartikelen voorlo pig in andere banen geleid en elders ondergebracht, waardoor de ontslagen tot het uiterste beperkt zijn gebleven. De levering vindt normale voortgang. De bollenhandel De gladlolenkwekers hoeven kennelijk nog niet te wanhopen! Want nadat de handel, na een inderdaad alarmerend begin, zich vorige week reeds iets had hersteld, was de kooplust voor verschil lende soorten deze week nog iets vlotter. Ook de kleinere maten gingen wat ge makkelijker van de hand, vermoedelijk in verband met de export naar de lan den van het Zuidelijk Halfrond. Een opmerkelijke prijsstijging vertoon- Arbeidsoverschot in bollenstreek Overkoepelend orgaan voor industrialisering gewenst In verscheidene plaateen in de bollenstreek beginnen de ouders zich meer en meer met zorg af te vragen, wat hun zonen straks voor baan zullen moeten zoeken. In de hefle streek ligt het geboortecijfer boven het landelijk gemiddelde, het bollen- areaal breidt zich niet uit en toch moet elk jaar aan tweehonderd mensen meer dan het jaar tevoren werk worden verschaft. Dit probleem is zo moeilijk, dat af zonderlijke gemeenten het niet tot een oplossing zullen kunnen brengen. Met recht mag men nog eens de vraag stellen of het niet gewenst is dat er een overkoepelend orgaan komt, dat de industrialisering ter hand neemt. Het arbeidsprobleem, waarmee de bol lenstreek altijd te kampen heeft gehad, Hartstochtelijk-expressieve vertolkingen van klassiek èn modern De eerste avond van het Leids Academisch Kunstcentrum was gisteren gewijd aan de danskunst. De Hindoe-danseres Hima Kesarcodidie in ons land sinds enige maanden een zeer goede naam heeft verworven, bracht klassieke èn moderne dansen. Zo werden de studenten en leden vat wetenschappelijke staf der universiteit geconfronteerd met het Indië van de goden- en heldensagen èn met het huidige India, worstelend met zijn problemen en krimpend onder de slagen, die het werden en worden toe gebracht. te maken had. werd de mimiek op haast volmaakte wijze verenigd met zuivere danskunst. Het rhythme van deze dans was zeer moeilijk, het schakeren van de mimiek niet minder. Met haar vlugge voeten en haar expressief gezichtje maakte Hima Kesarcodi er echter belevenis van. Het slotnummer van het programma, „Hindole Tillana", een dans, die even eens zuiver dans wilde zijn. werd door de kunstenares gewijzigd in een reli gieuze dans ter ere van de god Civa, de grote schepper. Zij wilde hiermee het ge loof van alle volkeren der aarde aan een al-Schepper symboliseren en in Hem de mensheid verbonden zien in vrede eendracht. Dit gebaar werd door de a wezigen op hoge prijs gesteld, zoals trouwens het gehele programma. De bloemenhulde aan het slot, die gepaard ging met een ware ovatie, was daarvan een overtuigend bewijs. Het welkomstwoord op deze eerste avond van het L.A.K. in het nieuwe sei zoen werd gesproken door prof. dr J. J. L. Duyvendaik. De schouwburg was niet stampvol, maar goed bezet. C. Th. R. De danskunst van Hima Kesarcodi is op de eerste plaats pantomimisch met stylistische reminicenties aan de dans kunst van Java. Zijzelf zegt in een van haar explicaties (in het Engels), dat men haar gezicht moet kijken, wanneer de gebaren niet verstaat. Daarbij is an een hartstochtelijk temperament, dat zich het beste thuis voelt in de reli gieuze extase, de smart, de liefde en de humor. Het dromerige is haar vreemd. Vandaar, dat haar vertolking van de droomvertelling naar Tagore niet vol deed; haar barokke „vertelkunst" kon de poëzie van deze scène, die in de sfeer van het omsluierde, het peinzende lag, niet „De wenende vrouwen" echter, een representatie van de smart, die India heeft gekend in de tijd van de deling (in 1947), was subliem. Ook in de „Dans der s" kon zij zich volledig geven. De zaal reageerde hierop dan ook met een frenetiek applaus. Terwijl de humor in het vrolijke „Thaye Yashoda" óók voor Nederlandse toeschouwers aannemelijk werd gemaakt In dc dans „Ananda Bhairavi Varnam", ie voor Westerlingen wel wat lang duur de, zelfs nu men slechts met een gedeelte Dat kunnen de bevers ook was vroeger van heel andere aard dan tegenwoordig. Tijdens het hoogseizoen kon. in het verleden althans, ieder wel werk vinden. Maar in de wintermaanden ontstond een constante werkloosheid, omdat de bollenkwekers dan met veel minder arbeiders toekonden. Het aantrekken van industrieën zou een niet helemaal bevredigende oplossing zijn geweest, omdat dan in het bollen- seizoen een sterke onderbezetting in de bollenbedrijven het gevolg was. Het ligt immers voor de hand, dat de losse ar beiders liever een vaste baan in de fa briek hadden, dan een tijd lang werk op het veld. De kwekers van hun kant kon den onmogelijk met onervaren krachten uit de steden gaan werken. Enige cijieis De toestand ls nu wel heel anders ge worden. De bevolkins-aanwas is zo sterk geweest in de bollenstreek, dat de bol lenbedrijven zich In geen enkele periode van het jaar hoeven te bekommeren over de vraag: Zijn er wel arbeiders ge noeg? Sterker nog: de werkloosheid neemt steeds meer toe. Een staatje zal dit duidelijk maken. Hierin zijn vermeld de aantallen werklozen in enkele maan den van 1946 en in de overeenkomstige maanden van 1952: 1946 Januari 370 Februari253 Maart Juli 1952 Januari Februari Maart 984 19 Juli 174 December 365 Dec. ('51) In zes jaar ttfds is het cijfer van Juli, het hoogseizoen van de bollenstreek, negen maal zo groot geworden! Bijkomende ongunstige factoren voor de arbeidsmarkt zijn dan nog de mecha nisatie en de geringe uitbreiding vein het areaal. Op enkele bedrijven heeft men reeds machinaal tulpen geplant en ge rooid, het kabelploegen vervangt elders het diepspitten van de arbeiders. De om zet op de veilingen is niet hoog meer, de weerslag daarvan zal zich het volgend jaar op de arbeidsmarkt doen gevoelen. De jonge industrie kan eveneens geen arbeiders meer opnemen. De toestand is stabiel geworden en zelfs is een kleine teruggang waar te nemen. Wat te doen Een comité in Noordwijkerhout heeft onlangs een bijeenkomst belegd met het doel, belangstelling voor deze problemen gaande te maken. Reeds bij een opper vlakkige bestudering dringen de wensen ten aanzien van onderwijs en industria lisering zich onweerstaanbaar naar voren. Waarom is in de bollenstreek geen dag-ambachtsschool te vinden? Hoe denkt de overheid eigenlijk het arbeids overschot in het productieproces op te nemen? Zou het niet goed z\jn, wanneer er een ■erkoepelend orgaan kwam, dat met voortvarendheid het arbeidsprobleem on der de loupe nam? De agrarische sector de gemeentebesturen zouden dan samen kunnen werken op een wijze, dat de belangen van de bollenkwekers en het den Mrs Marks Memory, Nieuw Europa en Johan van Konijnenburg. De veer tienen deden resp. f 3,70, f 4.35 en f 4.80. Twaalf-veertien van deze soorten, draai de voor resp. f 3.05, f 3.30 en f 4.20. Be hoorlijk liep ook Limburgia, waarvan 12-14 afgedrukt werd op f 2.50. Firma ment werd met f 4 voor veertienen en f 2.50 voor 12-14 ook niet gek betaald. Allard Pierson noteerde f 2.15 voor de dikke maten, terwijl 12-14 voor f 1.65 weg ging. Leeuwenhorst bleef nog goed koop: f 1,25 voor veertienen en f 1.10 voor 12-14. Sneeuwprinses deed ongeveer dezelfde prijs Red Fox liep met f 2.45 voor veertienen op en f 1.65 voor 12-14 weer iets vlotter. Adinda vond kopers voor resp. f 2.15 en f 1.60. Johann Strauss stond niet erg in de belangstelling, wat de prijzen ook zeggen: f 1.25 en f 0.90. Han van Meegeren verwisselde van eigenaar voor f 2.05 (veertien en op) en f 1.65 voor 12-14. Hollands Glorie lag lager: f 1.80 en f 1.40. De aanvoer was dit keer niet zo groot. Kennelijk verwachten de kwekers een verdere stijging der prijzen! De kwaliteit daarentegen was over het algemeen best. VULPENKLINIEK heeft OSMIA Op 21 October zal het traject tussen de Oudekerkerlaan te Duivendrecht en de Geuzensloot te Loenersloot in de rijksweg AmsterdamUtrecht Geveilde percelen Ten overstaan van notaris B. H. Stum- pel te Leiden zijn de volgende percelen geveild: Winkel-woonhuis Oranjegracht 47 in bol f1800, koper de heer H. Niepoth Sr q.q te Leiden voor f 1800. Pakhuis Nieuwe Rijn 117 In bod f2150, koper de heer H. Niepoth Sr q.q. te Lei den voor f 2310. Huis met tuin te Oegstgeest Rhijn- geesterstraatweg 195 In bod f 6900, koper de heer N. J. Moonen q.q. te Leiden voor f8100. Huis Beestenmarkt 12 Is niet gegund. Ten overstaan van notaris W. S. Jong- sma te Leiden: Beneden- en bovenwoning Herengracht 80/80a in bod f 5700 koper de heer D. N. A. van Wijk te Wassenaar voor f5725. Huis Uiterste Gracht 117 in bod f550, koper de heer G. van der Burch q.q. te Wassenaar voor f625. Huis Haverstraat 67 In bod f750. koper de heer G. van der Burch q.q. te Wasse naar voor f870. Huis 2e Gortestraat 64 in bod f 370, ko per de heer J. C. van der Graaf te Voor schoten voor f570. Huis 2e Gortestraat 46 in bod f400, ko per de heer H. van der Donk te Wasse naar voor f600. Huizen 2e Gortestraat 50, 52, 54 en 56 tezamen na afmijning in bod f1875. ko per de heer H. Niepoth Sr q.q. te Leiden voor f 2575. Huis Noord Rundersteeg 6 in bod f740, koper de heer J. C. van der Graaf te Voorschoten voor f 890. Huis 3e Gortestraat 92 in bod f 220, ko per de heer P. J. van der Kleij te Leiden voor f240. Huis Koolgracht 9 in bod f230, koper de heer P. J. van der Kleij Q Q- te Lei den voor f310. Huis Koolgracht 15 in bod f 250, koper de heer L. Lolkes de Beer te Leiden voor f350. Huis Vestestraat 23 In bod f1300, ko per de heer E. van Starkenburg q.q. te Oegstgeest voor f 1675. Huis Hof de Blauwe Klok 5 in bod f300, koper de heer H. Niepoth q.q. te Leiden voor f 460. Grond de Blauwe Klok 2 in bod f 100, koper de heer P. J. van der Kleij te Lei den voor f 101. Huis Uiterste Gracht 141 is niet ge gund. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Margareta P dr v G J Altorf en R Schriebl; Johannes A zn v J Bos en M E Starkenbrug; Huibert E W R Charldorp en E C van Mot- Lidwina M dr v S P van Kins en M C Delsasso. OVERLEDEN: H L van Kampenhout an 51 jr; H P Zweistra man 54 jr; W J Copier man 60 jr M E Ouwerkerk wed Martijn 86 jr; P L Groen in 't Woud man 54 jr; J H Klumpers man 63 jr. Nationale inzameling voor ontheemden West-Europa herbergt op dit ogenblik 15 millioen ontheemden. Het zijn wan hopige mensen, voor wie de grens van het bestaan eindigt bij het prikkeldraad het vluchtelingenkamp. Zij hebben geen huis, geen warmte, geen gezinsle- dat daarop lijkt. Het is nood zakelijk, dat ieder meehelpt dit grote leed te verzachten en daarom houdt de nationale commissie voor vluchtelingen zorg dit najaar een inzameling. Er zullen hangertjes worden verkocht, de door de vluchtelingen zelf zijn ge maakt. Voorts worden straat- en huis huis-collecten gehouden, waarin ook de jeugd wordt betrokken. In het mu- onderwijs te Den Haag is een tentoonstelling ingericht, „De ontwortel- Deze expositie zal enkele maanden in Den Haag blyven en dan heel het land doortrekken. De Piins hooide tal van problemen Tijdens zijn werkbezoek aan Zeeland heeft Prins Bernhard ook het Westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen bezocht. De problemen van de streek, zoals de export I mr vlas naar België, de watervoor ziening en een nieuwe binnenhaven voor Breskens, werden met de Prins bespro ken. In Eede nam hij de vlasbewerking in ogenschouw en kreeg de Prins een koffertje met suikerwafels voor de Prin sesjes cadeau. In een pension te Groningen is eer gisteravond een bejaard echtpaar uit Siddeburen tengevolge van KOLEN DAMPVERGIFTIGING omgekomen, t gebruik worden genomen; op dezelfde wijl het op bezoek was bij een zieke dag gaat ook het weggedeelte van De dochter; de dochter is in bewusteloze Hommel bij Utrecht tot de Vleutenseweg toestand naar het ziekenhuis overge- voor het verkeer open. 'bracht Motie van tegenstanders verworpen met 172 tegen 173 stemmen Bijkans drie uur lang hebben de hyacintenkwekers gisteren ln de Hillegomse Beurs op de vergadering van De Hyacinth gedebatteerd over de publicatie van het Be- drtffssehap voor Sierteeltproducten met betrekking tot de nieuwe surplusregeling. Toen aan het slot een motie van de heer Selgnette in stemming werd gebracht een motie, waarin men de minister en het B.V.S. duidelijk wenste te maken, dat de nieuwe regeling tot onbillijkheden zou lelden ging die motie van de kaart met 172 stemmen voor en 173 tegen. alle kwekers zo doen, is Al was deze motie aangenomen, dan nog had men mogen betwijfelen, of deze' ook maar enig resultaat zou hebben ge had. Zowel de Stichting voor de Land bouw als de standsorganisaties nadden immers een advies uitgebracht in de lyn van de B.V.S.-publicatie. De nieuwe regeling is opgebouwd vol gens het nuttig areaal systeem. Het nuttig areaal is de beteelde oppervlakte, die in bepaald jaar nodig is om aan de vraag naar bloembollen te voldoen, e tueel met een klein overschot. Het laat de regeling betreffende het teeltrecht on aangetast. De kweker blijft dus vrij te planten volgens zijn teeltbcwijs. Wanneer karakter van de streek niet werden ge schaad. De onderlinge wedijver van de gemeentebesturen en een goede spreiding van de industrieën zou dan in de hand gewerkt kunnen worden Sassenheim heeft de minste werklozen, in Lisse en Noordwijkerhout is de toe stand veel ongunstiger, hoewel in de laatste plaats nog goede cultuurgrond wordt gewonnen. Daar staat echter tegenover, dat de bevolkingsaanwas juist daar het grootst Is. Er zijn dus zeer zeker minder gunstige factoren, maar over het geheel genomen Ls de toestand volstrekt niet hopeloos. Er moet nu iets gebeuren en het is te hopen, dat het spoedig zal zijn. overschot. Daarom wil men gaan berekenen, hoeveel bollen er in een bepaald jaar nodig zyn. Is dat bijvoorbeeld 80 procent van het teeltrecht, dan is die 80 procent nuttig areaal. Plant men de overige 20 procent toch vol, dan krijgt men een heffing aan het surplusfonds te betalen. Wie het over schot veroorzaakt, moet er dus voor beta len. Men zag nu graag een klassestelsel, zo als bij de tulpen. Het maakt een groot verschil of men l'Innocence teelt of Yellow Hammer. De voorzitter, de heer Nieuwenhuis, meende, dat de minimum prijzen wel zo laag zouden worden ge steld, dat ze onder de teeltkosten kwa men te liggen. Dit zou dus zeker geen aansporing zijn om snel groeiende soor ten te gaan kweken voor het surplus fonds. De heer Seignette daagde het bestuur uit, hem de verzekering te geven, dat alles terecht zou komen. Hij diende zijn motie in, met het bekende resultaat. De heer Van der Nat had te voren verklaard, dat een regering hierin een motie van wantrouwen zou zien met als gevolg: aftreden. Het bestuur voelde kennelijk niets voor een ..kabinetscrisis". Onder de tegenstanders van de motie bovonden zich de meeste grote kwekers. Het wachten is nu op de berekening J van het nuttig areaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3