Haagse familie Lomhert en notaris Quaedvlieg terstond EITCMI NIEUWE LEIDSCHE COUBANT ZATERDAG 18 OCTOBER 1952. Al een maand te Southampton Aan het einde van hun avonturen met de „President Roberts"? De ihet omzwervingen imysteriejaoht „President Roberts' waarsohij-nliijk voorgoed teri einde, zo meldt de „Tel.". Voor de internationaal vermaarde jachtwerf van Camper Nicholson te Southampton ligt het jacht, teruggekeerd van Afrika's kusten, reeds ongeveer een maand te wachten op een koper. Negen leden van de familie Lom- bert, het echtpaar Quaedvlieg en een deel der bemanning zijn nog aan boord. De dorectde van de firma Camper Nicholson bevestigde ons Vrijdagmiddag telefonisch, dat het jadht een week of vier, vijf geleden lahgs de werf had af gemeerd. Sedertdien ligt de „President Roberts", die in „behoorlijke conditie' verkeert, op een koper te wachten. Wie zuoh aan boord1 bevinden? „Geen idee. Niemand van ons heeft nog een voet het dek van het jaöht gezet Wde er inderdaad nog aan boord zijn, vernemen wij even later over dezelfde verbinding uit de mond van Dolly Lom- bert (enkele dagen geleden 25 jaar ge worden). Dolly Lombert's stem getuigt bij alles wat zij zegt van terughoudend heid en ook van een zekere gelatenheid. „Onder de negen leden van de familie Lomibert bevindt zich ook de leider ons gezelschap, Robert Lombert. Voorts o.a. de Haagse familie Lombert, bestaan de uit mijn vader, de heer F. A. Lom bert, mijn beide broers Frans en Hans en ikzelf." „Woont de Maastrichtse nota-ris Quaed vlieg nog op de „president Roberts"?" „Zeker, hij en zijn vrouw zijn bij ons.' „-Hoeveel man inaken nog deel uit var de bemanning?" „Zes of zeven. Kapitein Novak bevindt zich bij hen." (De oorspronkelijke bemanning be stond uit het dubbele aantal. Red.) „Is het de bedoeling, dat het jacht ,g. wordt verkocht? En zo ja, bent u dan van plan naar Nederland terug te keren?" De stem aan de andere kant van de lijn wordt plotseling vinnig. „Wij zoeken een koper, zeker. Op het tweede deel van uw vraag -kan dik u geen antwoord geven. Ik vraag u toch ook niet, waar u gaat wonen wanneer verhuist!" „Hebben de notaris Quaedvlieg en vrouw plannen om weer naar Nederland te komen?" „Daarop kan ik u geen- antwoord geven." „En de andere Lomberts?" „U kunt ons alles vragen, maar over onze zaken spreken wij niet. U bent welkom bij ons aan boord, maar van zaken reppen wij geen van allien." Een koper voor een 50 jaar oud jacht, waarvan de legende reeds op 14 Juli van dit jaar stierf in een der stille haven bassins van Duinkerken. Toen de Lim burgse familie Ross en zes leden van de familie Lombert op eigen gelegenheid naar Nederland terugkeerden. Twaalf -mensen, die vorig jaar have en goed hadden verkocht om er zich een avontuur mee te kopen en die, ont goocheld, berooid en beschaamd, in Casablanca durfden te breken met de man, die hen tot dit kostbare en -pijnlijke avontuur had aangezet, Robert Lombert. Zullen de overige opvarenden zich thans realiseren, dat nu voor hen dit moment is aangebroken? rfirlnt Mijnhardtjes: sterke pijn-, kou- en grlepbestrijders Beheerder krijgt ongelijk Huurders mogen niet in de kou zitten In het flatgebouw aan de Parnassus- weg te Amsterdam, waar een aantal huurders nog steeds in de kou zit, moet onmiddellijk de verwarming in werking worden gesteld. Voor iedere dag waarop de beheerder dit nalaat, moet hij drie huurders elk f 50 betalen. Dit heeft de president van dó Amsterdamse recht bank gisteren uitgesproken. Zoals men weet, weigerde de beheer der te stoken, omdat eón aantal huurders hem naar zijn "mening nog stookgeld schuldig was. Drie van de 24 huurders, welke dit wel betaald hadden, begonnen een kort geding en zijn thans door de president van de rechtbank in het gelijk gesteld. Reorganisatie departement van Buitenl. Zaken Vooruitlopend op en definitieve reorga nisatie van het departement van Buiten landse Zaken is het Bureau Indonesië var de directie Oosten opgeheven en inge steld een directoraat-generaal Indonesië (D.G.I.N.), onder leiding van mr. C. W. A. Schurmann. Het ligt in de bedoeling, onder dit di rectoraat-generaal twee directies komen te ressorteren. De organisatie van een dier directies, t.w. de Directie Beleidszaken Indonesië (D.BJ.). welke onder leiding staat var mr J. Rookmaker, is reeds tot stand ge komen. 4 Deze directie bestaat uit drie bureaux, t.w. Politieke Zaken (D.B.I./PL.) onder leiding van de heer R. C. Kwantes, Eco nomische en Financiële Zaken (D.B.I/EF) onder leiding van drs B. van Eldik. en Algemene Zaken (D.B.I./AZ) onder lei ding van R. H. J. Ch. Buurman van Vreeden. De resterende bureaux van de Directie Oosten, t.w. Zuid-Azië en Oost-Azië en Pacific, blijven als een zelfstandige afde ling (D.O.A.) bestaan. Met de leiding van deze directie wordt eveneens Mr J. Rook- maaker belast. Buitenland profiteert van Nederlandse kennis De Voedsel- en Landbouw-Organisatie van de Ver. Naties heeft de volgende Nederlanders in dienst genomen: ir J. M. J. Brantjes (kolonisatie-expert in Iran), ir C. v. d. Berg (voor drainage in Iran), W. F. van Beers (erosie-onderzoek in Zuidamerikaanse staten), J. Snoep (sta tistische adviezen voor de landbouw in Columbia), ir W. A. Boon (luchtkarte- ring in Oostenrijk) en mej. J. W. B. Vis ser (voor een diëtistencursus in Dja- Aan de Koninklijke Medische School te Baghdad, waaraan reeds verscheidene Nederlandse professoren zijn verbonden, zijn thans tot hoogleraar benoemd: dr F. Amelink, apotheker, dr D. P. R. Keizer, verbonden aan het diaconessenhuis te Hilversum en dr D. F. Veldkamp, tand arts in Zaandam. Door het bureau Technische Hulpver lening zijn de volgende Nederlanders aangetrokken: ir A. J, R. Cornelissen (adviezen voor tin-exploitatie in Bolivia), dr H. Rijken van Olst (statisticus in Panama) en W. F. ten Hoopen (emaille- deskundige in Birma) en J. A. Conen (fotolithografie in Brazilië). (Advertentie) HOE ASTHMA EN BRONCHIALE HOEST TE VERLICHTEN? Wat zou U er niet voor over hebben om Uw benauwende hoestaanvallen te kalmeren? Toch bestaat er een middel dat zijn doeltreffendheid bewezen heeft en dat aan duizenden l(jders aan asthma en bronchiale hoest verlichting heeft gebracht. De Adozo-tabletten z\jn zo samengesteld, dat één tablet de felste aanval in 30 seconden ver licht en de normale ademhaling ln 5-15 minuten herstelt. Neem zelf de proef; haal vandaag nog' de Adozo-tabletten b\j Uw apotheker of drogist. (Advertentie) Brokken Synode Gerei. Kerken (Art. 31 K.O.) 'Verzoek om samenspreking voor kennisgeving aangenomen Sommige leden willen Rotterdamse brie! echter onontvankelijk verklaren (Van onze Kerknieuws-redacteur) Op de Generale Synode der Vrijgemaakte Geref. Kerken is gisteren een vrij uitvoerige discussie gevoerd over het hernieuwd" verzoek tot samen spreking van de Rotterdamse Synode. De commissie stelde op grond van een aantal overwegingen voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Hiertegenover werd de wenselijkheid .geuit om het schrijven on ontvankelijk te verklaren. Om dit punt bewoog zich eigenlijk de gehele discussie. De Synode stelde de beslissing uit tot volgende week, nadat de commissie zich nader heeft beraden. uit te De commissie stelde spreken: De "Synode der Geref, Kerken, kennis -genomen, hebbende van het verzoek" vam de Genera-Ie Synode der- zich "noemende Geref, Kerken, inhoudende een her nieuwd verzoek om samenspreking over het onderwerp: „a-1 hetgeen in weerwil het vele, dat wij gemeenschaipipelijk bellijden, ons gescheiden heeft en nog gescheiden houdt" en dat z.g.n, ,,op de de H, Schrift en de Dne For mulieren van Enigheid" constaterende: a. dat door drie opeenvolgende Syno den, ml. die van Groningen (1946). van Amersfoort (1948) en van Kamipen (1951) soortgelijk verzoek uitvoerig is geantwoord; b. dat de Synoden van de zich noe mende Geref. Kerken in feite hebben nagelaten op de inhoud van de besluiten de genoemde Synoden te antwoor- ma-ar de zaïken, waarom het ging, stelselmatig hebben omzeild; dat ook de herhaalde oproep tot be kering het zij met droefheid opge merkt tot op heden -geen vrucht heeft afgewonpen, gelijk opnieuw uit bovengenoemd schrijven is gebleken; is-luit: d'eze twistzaak overgevende de Here (Psalm 35 vers 1), dit sohrij- i te nemen. Onontvankelijk In de discussie wierpen verscheidene leden (ds Doeke-s, -dis Lindeboom, de Van der Stoel en ds De Wolff) de vraag op, of dit schrijven wel ontvankelijk is. Het is zo ma-ar op de Synodetafel gelegd, zionder dat het i-n de mimdiere kerkelijke vergaderingen Ls geweest, aldus deze spreker. Volgens -hen was de brief ook onjuist geadresseerd Ds Lindeboom merkte nog op, het zo langzamerhand ais een vernedering .voor de kerken te voelen, dergelijke brieven ontvangst te nemen, Spr. verklaarde het ais een publieke belediging te be schouwen, dat alles wat de vorige Sy noden hebben uiteengezet na-ar aanlei ding v-an dezelfde verzoeken, maar -w-ordt genegeerd. Ds D. van Dijk betoogde o.a., dat het niet juist is wat de Rotterdamse Synode schrijft, nl. dat men voor eikaars argu menten en critieken moet openstaa-n, want zij doet d-a-t zelf niet. Spr. vreesde, dat de methode, welke -genoemde Sy node toepast, de kerken in een hiërar chische hoek dwingt. Afsluitende daad Andere sprekers, o.a. ds F. de Vries, ds Kuiper en de ouderlingen M. M." de Vos en A. Sonneveld Wz-n, steunden het voorstel der commissie. Zij waren van oordeel, dat -het tot een afsluitende daad dient te komen. Verklaart men de brief onontvankelijk, aldus sommige hen, d-an laat men de weg voor na dere verzoeken open en is de kans groot, dat een volgende Synode weer een der gelijk verzoek krijgt te behandelen. wenste te beraden, ds de beslissing ver schoven naar de volgende week. De Synode besloot verder, de uitnodi ging va-n de Free Ch-uroh of Scotland1 voor deelneming aan de Geref. Oecu menische Synode in 1953 niet te aan vaarden, in overeenstemming met de gronden voor de afwijzing, welke reeds iin de besluiten van de Synoden van Amersfoort en Kampen zijn vastgelegd. Geen correspondentie Met algemene stemmen werd het voorstel aangenomen om niet in te gaan- op het verzoek tot het aangaan van cor respondentie met The Reformed Chur ches of Australia. In de overwegingen sprak de Synode o.a, uit, dat het tegenstrijdig is. dat be doelde k-erken -gemeenschap willen oefe nen „met a-1 die kerken in de wereld, die de Geref. belijdenis onderschrijven en haar ook handheven", terwijl er onder de kerken-, die zij daartoe aanzoeken, zijn, d-ie deze belijdenis kennelijk ver krachten. Voorts wordt hierin verklaard, dat het onmogelijk is correspondentie aan te gaan met een kerkengroep, die va-n haar kant tegelijkertijd gemeen schap zoekt met verschillende kerken groepen, tussen welke onderling geen correspondentie en gemeenschap moge lijk blijkt. Het werk des Heren in de vrij making van 2Rj*i,kehk in Nederland, a-ld-us een andere overweging, wordt ontkend, of voor het minst miskend, wanneer The Ref. Churches gemeen schap zoeken .zowel met de Geref. kerken als -met de zich noemend© Geref. kerken, welke laatste intus sen reeds die gemeenschap hebben - Aangezien de zich nader1 gehouden Tenslotte wordt gezegd, dat er ook overigens een bijzondere relatie tussen de Ref. Ohuroh-es e: laatstgenoemde ker ken blijkt te bestaan via deputaten dezer kerken voor de geestelijke ver zorging van emigranten. De Synode komt eerst Woensdag in openbare zitting bijeen. Het is waar schijnlijk, dat volgende week hoofdza kelijk commissie-vergaderingen worden Van „luchtjes" gesproken... een winkel in de buurt, de geuren uit uw keuken en al die andere luchtjes kunnen uw avond lelijk vergallen. Houdt uw woning fris en verzorgd door Air-Wick met bet wonder baarlijke natuurproduct chlorophyl. EEN NEUS Synode Gerei. Kerken De diaconale practijk deugt vaak niet (Van onze kerknieuws-redacteur) De bespreki-n-g van het rapport in zake die onderlinge steunverlening der ker ken voor de armenzorg heeft gisteren ter Rotterdamse Synode Lange tijd i-n be slag ge-nomen. De commissie stelde voor. dat alle kerkeraden in ^en herderlijk schrij-ven zullen worden oipgewekt, geregeld voor de diaconie te collecteren en na-air de eis der H. Schrift ook in diaconaal op zicht elkander de helpende h-and te bie den. Ook wil de commissie de classes verzoeken, aan de onderlinge diaconale hulpverlening bijzondere aanda-cht' te sehen-ken. In de opdracht der deputaten moet de wenselijkheid worden opgeno men van het vo-rir-.en van een generale k-as voor onderlinge steunverlening. De rapporteur zei, dat dit vraagstuk dringend om een bevredigende oplossing vraagt, omdat er i-n de diaconale prac tijk steeds meer valt te constateren, dat afglijdt van de eigenlijke d-iaoona-le taa-k, diie Christus a-a-n Zijn kerk heeft toevertrouwd. De noodsituatie van verscheidene diaconieën- brengt mede, dat men ér ls meer voor ga-at voelen, over heidssteun i-n allerlei gevallen te accep teren. Volgens de rapporteur, ds Van A-ndel (Utrecht), is de verhouding DiaconieOverheid alleen goed op te ossen, indien de kerken tegenover l'ka-a-r weer haar roeping en taa-k g-a-an verstaan. De zaa-k werd -naar de commissie terug Ten slotte werd een bespreking ge voerd over het rapport va-n deputaten ad. art. 11 K.O. (hulpbehoevende ker ken). Aangenomen werd het voorstel- niet i-n te gaa-n op het verzoe-k van de Pa-rt. Synode van Z u id-Holland - Z u i-d be treffende de steun aan de Belgische kerken, omdat dit ee- ongewenste ver andering zou brengen - in het principe steunverlening der generale kas ad. a-rt. 11 K.O. en het pnactisch in de hui dige steunverlening aan de kerken i-n België weinig verandering zou brengen. Oud-studenten van de R.-K. Universiteit e Nijmegen hebben gisteren aan de senaat ivee schilderijen aangeboden van oud-pro- essoren. nl. van wijlen prof. mr E J J v d leyden en van wijlen prof J D M Cornelis- en. Ook minister Cals, die een schoonzoon van prof. v. d Heyden, was aanwezig. Advertentie),: Van het eri van School en Kerk Beroepingswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Mujderberg (toez.) cand, N. van Egmond tè Rijhsburg; te Voorburg (vac.J. Roodenburg, toez.) A. J. Hovy te Almelo. n o e m d: tot reserve-legerpredi- kant ds F. Brouwer te Harich, Ds L. Bonga in Leeuwarden overleden Ds L. Bonga, die Doopsgezind predikant is geweest in Dantumawoude, Leiden (19261934) en Leeuwarden, is aldaar op 59-jarige leeftijd na een korte ziekte over leden. Hij was secretaris van de Friese Doopsgezinde Sociëteit en hepft in Leeu warden veel werk verricht voor de reor ganisatie van het gemeentelijk leven. Hij preekte vaak in het Fries en publiceerde Friese en Nederlandse gedichten, de laat ste o.a. in de bundel Glas in Lood. Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch ver pakt. één voor één; zo practisch. En on opvallend in te nemen zonder water of wat ook. Het lied der aethergolven 19 OCTOBER 1952, Hilversum I, 402 m. NCRV: 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 8 30 Morgenwijding. 9 15 Vocaal ible. KRO: 9.30 Nieuws. 9.40 Gram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11-30 Gram. 11.40 Ka- 2.25 Radio Philh. 15—3.30 „Missiezondag"). 4.10 hulsfront Overal". 4.15 Sport. „De Kerk luister ïenzang. 7.30 „Geloc klank- 6.45 NCRV 10.30 Kerkdienst AVRO: .Even afrekenen. Herent" 12.40 Krontjong nuziek. 1.00 Nieuws. 1.10 Kamerorkest en lolist. 1.55 Boekbespreking 2.15 Dansmuziek. 35 Voetbalwedstrijd België—Nederland. 4.50 Sportrevue. VPRO: 5.00 „Gesprekken met ulsteraars." 5.20 „Van het Kerkelijk Erf". VARA: 5.30 Voor de jeugd. 5 50 Sportjour- Nieuws en sport. 6.30 Plano. 6.45 en woordensDel. 7.30 Radiolympus- -0 Nieuws. 8.05 Gev. muziek. 9.00 inher Blaze", hoor- ïziek 10 00 Cabar 1.25—12.00 Gra Boekbesprekine 5.00 Voor de kinderei •Ie. 5 55 Weerber. 6.00 Nieuws. 6 15 Ver in de Ver. Naties. 6 30 Symph. 8 30 Hoorspel. Boekbespreking. 5.30 Gram 6 00 ..Round iln Qui". 6 30 Gev programma 7.00 Nws. Hoorspel 8.30 Community hymn-singing. 9.30 Muzlkali ïuziek. 11.35 Frankrlik. irie. 10.45 Orgel. 11.1 11.5612.00 Nieuw: ïziek, 11.45—12.0 r de soldaten, 2,00 (Advertentie) 71 xxn Groenkerk valt meneer Harders niet met vra gen lastig. Het weet van Bram, het begrijpt dat van Joop, het veronderstelt misschien iets veel ergers dan de waarheid, maar het zwijgt. En in dit zwijgen voelt Harders meer waarachtig meeleven dan in de vele woorden, die hij moest aanhoren na het sneuvelen van Dick. Toen was trouwens het leed gemakkelijker te dragen dan nu. Dick de held, Joop de verrader. Nee, van zulk vuig verraad als waarvan Carla hem beschul digde, verdenkt zijn vader hem niet. Hij blijft geloven aan Joops oprechtheid, toen deze die beschuldiging met verontwaardiging afwees. Maar een jongen, die het vaderland zou willen overgeven aan de vijand, die tegen een bondge noot zou willen strijden, staat in zijn denken toch schuldig aan landverraad. Voor deze zoon bidt hij met meer aandrang dan voor Bram, al zit die laatste ook in een concentratiekamp. Amers foort is vreselijk en mogelijk wordt hij naar Duitsland gezonden, wat nog veel erger zou zijn, maar het is er een, die zijn plicht heeft gedaan, die een rein geweten heeft. Zelfs als het aller ergste gebeuren moest, zou hij om Bram niet de angst hebben, die hem vervult met betrekking tot Joop. Brams lichaam kunnen ze nemen, doch zijn gezaligde ziel zal ontbonden en met Chris tus zijn. Moeder zucht, als vader zo spreekt en Lien zegt: „Ja, als we daar zeker van zijn.." „Zou jij dat niet wezen? Heb jij soms nog geen der afscheidsbrieven van onze mannen ge lezen, die ze schreven in hun laatste levens nacht? Is het niet iets, om God voor te danken, dat er velen tot het geloof komen, getroffen door het rustig heengaan der onzen? Aan de ene kant beleven we een vreselijke tijd, maar aan de an dere kant een heerlijke, waarin we telkens weer getroffen worden door de wonderen van Gods een grond voor hun zaligheid maken", zou Lien willen antwoorden. Zij denkt er niet aan, even als Joop, deze strijd zonde te noemen, maar ze vreest wel, ,dat velen van die strijders geestelijk boven hun stand leven en misschien wel sterven ook. Haar zijn merendeels de zorgen opgedra gen voor de „logé's", zij kent ze beter dan va der, zij weet van hun heldenmoed, maar ook van hun onverschilligheid, van hun bereidheid tot het offer, maar ook van de koelbloedigheid, waarmee ze hun medemens neerknallen. Als dit is in een eerlijk gevecht, heeft ze er vrede mee, zover is Lien met haar antimilitaristische nei- 1 OEN DE VESTING VIEL door D. MENKENS-v. d. Spiegel „En veel hun verzetsstrijd gingen nu wel gekomen, maar zo vaak ze hoort van het „schot in de rug" noemt ze dat sluip moord en berouwt het haar, dat ze van haar vroeger standpunt afweek. Je geheel en al af zijdig houdenl Ja, maar dat was niet vol te hou den. De omstandigheden dwongen je tot partij kiezen en natuurlijk tegen de vijand- Maar daar om kon je maar niet zo zonder meer aanne men, dat zij die vielen ontbonden en met Chris tus waren. En ze hoopt vurig, dat Bram niet zal hoeven te sterven. Ze wil- liever hem zien leven, behoorlijker dan hij het in Rotterdam en Amsterdam heeft gedaan, in plaats van zo'n op geschroefde afscheidsbrief te moeten lezen. Al ligt Groenkerk vrij ver van die twee steden, toch is er genoeg over Brams daden bekend geworden, om te weten, dat hij niet als een Christen heeft geleefd Vader weet dit ook wel en het is haar een raadsel, hoe hij nu zo ge rust over hem kan zijn. Het heeft er van of het concentratiekamp zoiets is als het vagevuur voor een Roomse. Nee, dan zou ze liever in Joops schoenen staan en ze maakt er zich een verwijt van, dat ze opnieuw hem losliet. Het was in zijn eigen belang, meende ze. Te veel van haar idee- en hao hij zich eigen gemaakt en het was haar bedoeling, dat hij die zou vergeten. Hij had im mers zijn vrienden. Bob Hermans wel in de eer ste plaats en Bob was een nuchtere jongen. Hij moest meer met jongens van zijn jaren bomen dan met een zoveel oudere zuster. Toen hij zich van haar afwendde, meende ze dit doel bereikt te hebben. En nu is hij tot een radicaliteit ge komen, waarvoor zij hem allicht zou hebben be hoed. Zij had hem misschien in een richting kun nen voeren, waarbij hy èn aan vaders wens voldeed èn zijn geweten zuiver hield. Ze had hem terug moeten brengen van de gedachte, dat het verzet tegen zó'n bezetter ongeoorloofd was. Het is goed voor Lien, dat ze veel en velerlei werk heeft, dat haar gedachten afleidt. Daar is de huishouding, die in deze tijd zoveel extra zor gen vraagt, daar zijn de logé's van de schoo'.- zolder, die altijd onverwachts en soms op onge legen tijden komen. O nee, gebrek aan levens middelen is er in Groenkerk niet en zwarte prij zen betalen alleen de villa-bewoners, maar men moet zoveel zelf doen, wat vroeger aan ande ren kon worden overgelaten, er zijn zoveel werk zaamheden, waarvan men vroeger niet wist. Liens dagen zijn zó gevuld, dat er voor pieke ren weinig tijd overblijft, dat ze 's avonds ver moeid genoeg is, om direct in te slapen. En het vliegtuiggeronk moet al heel zwaar zijn, als ze er door ontwaakt. Wanneer dat gebeurt is er ook in haar deernis om de ongelukkigen in het vijandelijke land, die onschuldig aan de oor log zijn en evenmin het juk af kunnen schud den als de bezette landen. Dan zijn haar ge dachten bij Joop, die niet door een vermoeid lichaam tot slapen wordt gedwongen, die dit el ke nacht zal horen en die, overgevoelig als hij is, misschien als een kind ligt te huilen. Operaconcert. 3.00 Voetbalreportage. 4.45 Gr. 5 00 en 5.40 Idem. 5.45 Sportuitslagen. 5.50 en 16.00 Gram. 6.30 Godsdienstig halfuur. 7.00 Nieuws. 7.30 Gram. 8.00 Omroeporkest en so listen. 8.35 Gram 9.00 Symphonle-orkest en solist. 10.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogram. 11.00 Niéuws. 11.05—12.00 Dansmuziek. Barussel 484 m. 12.08 Lichte muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 Verzoekprogram. 2.30 Gi Reportage voetbalw*- 4.45 Gram. 5.00 Nieuws. 5.10 Gram, 7 00 Gods dienstige uitzending. 7.43 Nieuws. 8 00 Gev programma. 9.30 Militaire muziek. 10 00 Nws. 10 10 Amus.muzlek. 10 50 Nieuws. 11.00 Gram. 11-55 Nieuws. Televisie Loplk. ZONDAG: N.T.S,: Plm. 14.45 Voetbalwed strijd BelgiëNederland. Advertentie dag 8 00 Nieuws 8,10 Sportuitslagen 8.20 im. 9.00 Voor de zieken 9.30 Voor de 10,00 So-praan en piano n.15 Gev. 10,30 Morgendienst 11.00 Gi programma 12.25 Voor boer Orgelconcert 1,00 Nieuws 1,15 H'arpenensem- ble 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio 2.35 Gram. 3.15 Strijkkwartet 3.40 5.00 Voor de jeugd Gram. 4.00 Bijbellezing' de kleuters 5A5 Regerir 6.20 Sportpraatje „Uit de Kamer" kwinte D. Simons: "azigei Suri Engelse les 7.00 Nli ,30 „Volk en Staat" 7 45 Koor- nt 8.20 Toespraak 8.25 - hoorspej 1952". discus 15 Gram. 9.30 „Gezins Strijkkwartet en orgel 10 45 A\ snking 11.00.Nieuws 11.1512.00 G AVRO: 7 00 Ni tiek 7.30 Graim. Idem 9.00 Moi 7.10 Gram. 7 15 Nieuws 8,15 Gr; wijding 9.15 G: 9.25 9.30 Gram! 11.00 „Een'hengels telt" rio 11.35 Orgel 12.00 Lichte r- spionnetje 12.38 Pianoduo 1.00 0 Dansmuziek 2.00 „Wat gaat er wereld?" 2.20 Gram, 2 30 Voor- Pianorecitail 3.15 Voor de vrouw '•30 Voor de padvinder 5 45 Gram .r commentaar 6.00 Nieuws 6 15 Accordeonclub en solisten 7 00 gjl ziek 7.45 9.15—9.40 „Anecdotische bijzonderheden ovei Donizetti") 9 55 .Suriname", klankbeelc 10.25 Gram. 10..35 Oratoriumvereniging er orgel 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland, BBC, 330 m. 12.00 Rihythmdschs muziek 12.25 „The spice of life" 12 55 Weer berichten 1.00 Nieuws 1.10 Gev. muziek 2 0C 7?nrrd.e sfholen 320 Critieken 4.05 Gram. 6.00 Nieuws 6.15 Spi Doneert 7 30 Caus rikaans 9.15 Hoorspel 10.- ■userie 8.00 Ge verzicht 11.Oft—11.03 Nis Engeland, BBC 1500 en 247 m. 12.00 Orgel Gev- muziek 1.45 Voor 12 30 D; de kinderen 2,00 "V muziek 3.45 Lichte muzie Dag-boek 4.30 Hoorspel 6, Jeugdorkesten 6.45 Hoor 7 25 Sport 7.30 Hoorspel woording 8.30 Verzoekprogra programs- ,AAA ziek 11.0. en soliste 11.56—12.00 Nieuws." Frankrijk Nat. Progr. i Kamermuziek m 6.30 Ameriks 8.55 Idem 10.4: uitzending 8 00 11.45 Gram de landbou i 12 55 Gr 12.30 Weerbe- .15 Rhythmlsche muziek 130 Gram 1.4 in^2.45 Gram 3.3 Rhythm isehe Cello-recital 5,00 Nieuws 5.15 Lichte muziek 6.00 Franse 6.25 Financiële kroniek 6.30 7 45 Gram. 8.00 Voor de sold-at euws 1.10, 2.15 en 3,00 G: ïntsmuziek 4.25 Gram. 4 iziek 5.00 Nieuws 5.15, 5 0 Pianorecital 7.30 Gram. am 9 15 Belgis De wiskundige dr A. van Thijn (84 jaar) overleden m In de ouderdom van 84 jaar is inker Bussuim overleden dr A. van Thijn, - schrijver van vele wiskundeboeken voorl middelbare scholen en universiteiten, enr een der eerste Zionisten van ons landl^ Hoewel hij in de oorlog in drie kampen^ heeft gezeten, publiceerde hij ook daarna^ nog. De begrafenis is gisteren in NaardenL geschied ,Le: EXAMENS WISKUNDE M.O. K 5. Ir 's-GRAVENHAGE, 17 Oct. Geslaagd: C. deüt Groot te Deventer. Ier jefi In een bijzondere dienst zal volgende'Z' week te Westgraftdijk (N.H.) het driehon-fl l derdjarlg bestaan van het kerkgebouw derjati Ned. Herv. gemeente worden herdacht. U lij1 rechtanc r J C J Pels Rij eken. Amersfoort: gesl.; A! V Tnrtnn rerht mpj: L H MarchelinuS.h h Raden Soerongallo,) - mej. C Korenhof f.r. Oegst-P" maker, ert Lelden en de geest. J Haga, Spijkenisse Ajnig mej. W van Willigen teF Ti. Univ.) 17 Oct. Gesl.p G. Boissevaln, Aerden-|or lot x. -o-- —id. ex. tensch. L Flink. Dordrecht. M P H Den Haag, M C C van de Lindt," (i J Hoogenhout, Rotterdam: doet IJ Toch is het zo DE grens tot waar ondef de gun stigste voorwaarden bij de hoog ste zonnestand nog enkele stralen van het daglicht in de zee doordringen, ligt op ongeveer 400 meter diepte. Daar beneden heerst onder de zee spiegel de eeuwige, zwarte duisternis. Op nog grotere diepte, van ongeveer 1000 meter, houdt ook iedere bewe ging van het zeewater op. Noch de zeestromingen, noch de meest ver woede orkanen, die aan de opper vlakte de golven torenhoog opjagen, doen daar hun Invloed gelden. Een volslagen bewegenloosheid kenmerkt de wateren van de diepe oceanen. Maar behalve de bewegenloze, pik zwarte nacht welke alom heerst, is ook de koude een eigenschap van deze diepten, want de wisseling der jaar getijden die bijna overal elders het leven ingrijpend wijzigt, gaat hier vol komen onmerkbaar voorbij en be houdens enkele zeldzame uitzonderin gen heerst er een gelijkmatige tem peratuur, welke slechts weinig boven het vriespunt ligt. Hoewel men omtrent veel van wat zich in deze duistere, koude en stille gebieden afspeelt, nog in het onzekere verkeert, is de oorspronkelijke mening dat de diepzeegebieden uiterst schaars bevolkt zouden zijn, toch on juist gebleken. Integendeel, er speelt zich hier een gevariëerd, maar huive ringwekkend, leven in talloze vormen af. De grotere dieren van deze wereld zijn, blijkens hun lichaamsbouw, bijna zonder uitzondering geweldige rovers, die in tegenstelling tot hetgeen we zouden verwachten, slechts een be trekkelijk geringe lichaamsgrootte be- Uiteraard is het opsporen van buit in deze wereld van eeuwige duisternis een van de belangrijkste levensproble men. Een van de oplossingen bestaat daarin, dat de rovers zelf hun licht produceren, wélk vermogen bij vele diepzeebewoners tot grote volmaakt heid is uitgegroeid. In overeenstem ming hiermede zijn ook de ogen vaak bijzonder ontwikkeld; zij zijn in dat geval óf onwaarschijnlijk groot, zo dat zij bijkans de gehele kop bedek ken, óf zij hebben een telescoopach tige vorm verkregen, waardoor zij zelfs de zwakste lichtpunten die hier en daar in de eenzame verlatenheid van de eeuwige nacht stralen, kun nen opvangen. Er zijn echter ook soorten, de z.g.n. hengelvissen, die blind zijn en voor wie het verspreiden van licht dus ogenschijnlijk van geen betekenis zou zjjn. Het tegendeel blijkt echter het geval, want deze dieren zwemmen met een hengelachtig apparaat rond, aan welks uiteinde een lichtorgaan is bevestigd. Dit lichtje bengelt vlak bo ven (en bij andere soorten: ónder) de vervaarlijke muil. De slachtoffers die op dit vriendelijke lichtje in de nacht afkomen, zwemmen regelrecht in de vreselijke Kaken van dit ondier, dat dus geen ogen van node heeft, omdat de hapjes hem werkelijk „zo maar in de mond vliegen". Nu we het toch over ogen hebben, kunnen we elkaar misschien wel eens de vraag stellen hoeveel kleuren (tin ten) het normale menselijke oog kan onderscheiden. Wat denkt u, 50, 80 of misschien wel 100? Neen, het zijn er nog heel wat méér. Daarover Maandag. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2