Mietttur CcihsrlK (Ttmrant Soekarno houdt revolutie-speech tot de oproerlingen over Nw Guinea Apartheidspolitiek wordt in de V.N. besproken Spanning te Cairo: wordt Egypte een republiek? Wist U ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. F. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itaotwastlcfj l« gf)« bleoea aign bert in tegfjeaspoet" Drie en dertigste jaargang No 9562 Avonturen met „President Robert" Wel héél erg brutaal Neemt de Ned. regering dan werkelijk genoegen met zulk een houding? Terwijl gisteren de Nederlandse ministers Beyen en Luns aan de Indone sische zaakgelastigde, mr Soesanto, te kennen gaven, dat de Nederlandse regering de belediging onzer vlag te Djakarta ernstig opneemt, komt thans een bericht uit Djakarta, dat aanleiding geeft tot de opvatting, dat de verhoudingen niet ernstig zijn verstoord. Aneta seint namelijk, dat vol gens mededelingen van de zijde van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, de Nederlandse Hoge Commissaris, de heer A. Th. Lamping, Zaterdagochtend een bezoek heeft gebracht aan de secretaris generaal van dit ministerie, mr Darmasetiawan, die hem nogmaals namens de Indonesische regering verontschuldigingen aanbood, terwijl de heer Lamping uitdrukking gaf aan zijn tevredenheid over het correcte optreden van de Indonesische autoriteiten en de leden van de Indonesi sche machtsapparaten, die na de incidenten bescherming verleenden. Het blijkt uit de Anetaberichten voorts, man, een der bekendste leiders dat de betogers na de vernieling Nederlandse vlag voor het paleis door president Soekarno werden toegesproken. Hij zeide, dat het doel van de nationale revolutie is: de vestiging van een staat, die reikt van Sabang tot Merauke (in Nederlands Nieuw-Guinea). Zolang deze 80 millioen mensen nog niet onder be scherming van het rood-wit staan, zolang het rood-wit niet wappert van Sabang tot Merauke is de revolutie nog niet vol tooid. zeide de president. Wij wensen, zo zeide hij, de opneming van West-Irian (Ned. Nieuw-Guinea) in het Indonesische grondgebied en de vor ming van een rechtvaardige en welvaren de maatschappij. Hij was geen dictator, moest eerst het kabinet raadplegen en beloofde spoedige verkiezingen. Hij gaf een gesprek weer met een Nederlander, die het merkwaardig vond, dat Indonesië Nieuw-Guinea- wilde heb ben, terwijl het niet eens zijn binnen landse veiligheid kon waarborgen. Maar 'juist daarom moest Nederland toegeven, want dan werd de binnenlandse onrust voorkomen, voegde de president er aan Na de toespraak, die anderhalf uur duurde, trokken de betogers rustig weg. Het bekende partijloze parlementslid mr Moh. Jamin is aangehouden. Gelijk men weet, is Jamin een onafhankelijk communist en enige jaren gevangen ge weest op beschuldiging, dat hij premier Sjahrir had ontvoerd. Hij is een zeer anti- Nederlandse en chauvinistische figuur en heeft grote invloed. Oud-premier Soeki- Masjoemi, is eveneens in hechtenis deelt dit lot met Sjamsoeddin Soetan Makmoer, Bebasa daeng Lalo, lid van de volkspartij, en Joesoef van de arbeiders partij. Men deelde mede, dat dit geschied ter bescherming van deze personen. Soekiman mocht inmiddels weder naar zijn woning terugkeren. De beurs van Djakarta was gisteren ge sloten. Het K.L.M.-toestel uit Singapore naar Djakarta keerde naar de haven van ver trek terug. Het vertrek van het K.L.M.- toestel naar Nederland werd een dag vertraagd. De K.L.M.-vluchten op Indo le gaan echte normaal door. De com munist Sakirman schuift de schuld voor de betoging op Sjahrir. De vertegenwoor digers van de communistische vakbond Sobsi verklaren, dat de Sobsi niets met de betoging te maken heeft. Vrijdagavond was Djakarta weder rus tig, doch de voornaamste gebouwen wer den nog bewaakt. In België Toch geen vervroegde verkiezingen C.V.P. houdt 't been stijf Het R.K. Belgische kabinet-Van Houtte heeft gisteren officieel bekendgemaakt, dat geen vervroegde algemene verkie zingen zullen worden gehouden. De op- jositie had deze geëist, omdat de rege ringspartij (de C.V.P.) by de jongste ge- leenteraadsverkiezingen gevoelige ver heeft geleden. Intussen acht men politieke kringen opmerkelijk, dat iin sommige dagbladen wordt gewaagd van het feit, dat de regering voornemens is, de al lang voorgenomen wijziging van de grondwet ter hand te hemen. Gezien het feit, dat hiertoe een ontbinding van het parlement nodig is, zou Van Houtte jop deze wijze een elegante oplossing wil- jlen geven van de moeilijke situatie, waarvoor zij zich thans ziet geplaatst. Nieuwe olieboring te Berkel-Rodenrijs Ook in Rijswijk wordt en onderzoek ingesteld j De boring, die de Nederlandse Aard- (olie-Maatsohapipij te Berkel-Rodenrijs [heeft verricht en waar men inderdaad olie aantrof, is stopgezet, langezien Ihet door technische moeilijk- leden niet mogelijk is de diepere lagen levrediigend te onderzoeken. Een nieuwe i ©ring zal worden begonnen omstreeks ]een kilometer ten Zuid-Oosten van de (beëindigde boring. j Tevens zal binnenkort, als onderdeel van het onderzoek van de Nederlandse ibodem, een boring worden begonnen ronder de gemeente Rijswijk ten Noord westen van Delft In de St.Crt, van gisteren is opgenomen n beschikking van het college van ryks- jbemiddelaars met betrekking tot de ver- JOgde lonen in de De perikelen in Perzië Engeland verwacht alleen nog i wonderolie. Koningin en Prins met Auriol op jacht Bij aankomst op vliegveld met gejuich begroet Vandaag zyn Koningin Juliana en Prins Bernhard aanwezig geweest bij een jacht partij met de Franse president Auriol. Generaal Ridgway, de geallieerde opper bevelhebber, en admiraal Carney, de N.A.T.O.-bevelhebber voor Zuidelijk Europa, waren ook van de partij. Gistermiddag kwamen Koningin Prins per vliegtuig in Parijs aan om weekeinde bij president Auriol de gas ten te zijn. Op het vliegveld Orly was ambassadeur Van Boetzelaer van Ooster hout ter begroeting aanwezig. Honderden belangstellenden juichten het Koninklijk Paar toe. Fotografen mochten geen foto's nemen: het was in het geheel geen offi cieel bezoek. Gisteravond dineerden de Koningin, de Prins en de inmiddels ook aangekomen Prins Philip, hertog van Edinburgh, op Rambouillet met de Franse president Auriol. Over vijf jaar stappen we in Oosterpolder En dan zal daar nog veel harder worden gewerkt Gisteren is het eerste bestek van de Oosterpolder aanbesteed. „Over vijf jaar hopen we in de polder te stappen en het geheel in sneller tempo te bebouwen dan de beide andere polders", zei ter gele genheid daarvan de heer A. D. van Eek, van de Wieringermeer-directie. Laagste inschrijver was de fa H. Fokkens te Naarden met ƒ509.000 (hoogste ƒ558.700). De nieuwe burgemeester van Rijswijk, drs A. Th. Bogaardt, inspec teerde gistermiddag vóór zijn officiële installatie het politiecorps. Men ziet hem hier met zijn echtgenote. In het Kapitool van de vrede Zuid-Afrika en Engeland betwisten echter de bevoegdheid der Algemene Vergadering MET 45 TEGEN 6 STEMMEN, bij 8 onthoudingen (ook Nederland ont hield zich van stemming) heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gisteren besloten, de Zuid-Afrikaatise apartheidspolitiek op haar agenda te plaatsen. Zowel Zuid-Afrika als Engeland betwistten het recht van de Verenigde Naties, de kwestie te behandelen. it is niet onmogelijk, dat Engeland deze bevoegdheidsvraag bij het verdere debat opnieuw ter sprake zal brengen. Nederland, België, Engeland en enige andere landen steunden een poging van voorzitter Pearson (Canada) om de ver gadering eerst een beslissing te doen ïn over deze bevoegdheidsvraag. Met 43 tegen 10 stemmen, bij 7 onthoudingen, werd dit voorstel echter verworpen. Later heeft Polen de Algemene Ver gadering een „allesomvatende vredes overeenkomst" aangeboden. Deze houdt in: regeling van de Koreaanse oorlog (met aanvaarding van het principe van repatriëring van alle Noordelijke krijgs gevangenen, of zy willen of niet, juist het punt waarop de wapenstilstandson derhandelingen tot nu toe zijn gestrand); vermindering van de bewapening, ver bod van het gebruik van de atoombom, het buiten de wet stellen van de bacte riologische oorlogvoering en het sluiten van een vredesverdrag door de grote mogendheden. In een verslag aan Verenigde Naties heeft de commissie voor hereniging en wederopbouw Korea, president Syngman Rhee ZuLd-Korea er van beschuldigd, voor zyn herverkiezing in Augustus jl. getracht te hebben, de vrijheid van politieke ningsuiting te beperken. Voorts zou hy misbruik gemaakt hebben van de staat in beleg en van het regeringsapparaat. De Commissie voor de geloofsbrieven heeft het Amerikaanse voorstel, op de huidige zitting van de Algemene Verga dering niet te beraadslagen over uit sluiting van de vertegenwoordigers van Nationalistisch China, aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Tegen stemden Rus land, Zweden en Birma. Vandaag zou Wysjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken zijn grote rede in het algemeen debat uit spreken. Raadslid overleed tijdens raadsvergadering Tijdens de gisteravond te Geleen ge houden raadsvergadering is het raadslid de heer J. R. Soons onwel geworden even daarna aan een hartverlamming overleden. De heer Soons bereikte dc leeftijd van 56 jaar en was vader zes kinderen. Hij had zitting in de raad sedert 1949. Mensenmassa's op de pleinen Ex-koning Faroek wil Naguib c.s. het stempel „communistisch" opdrukken Tj^GYPTE ZAL DE monarchie prijsgeven en een republiek worden. Dit heeft een betrouwbare woordvoerder gisteren te Cairo verklaard. De plannen voor de overgang zouden reeds worden opgesteld, doch omtrent het tijdstip, waarop de republiek zal worden uitgeroepen, is niets bekend. In de koffiehuizen en op de pleinen van Egypte's grote steden zaten gister middag grote mensenmassa's te wachten op het communiqué over de ver andering van de staatsvorm. Het hoofdkwartier van het leger wil de be richten, dat Egypte een republiek wordt, bevestigen noch ontkennen. JJ-C van Egypie persöuuftm, a net westen er van te overtuigen, aoties van het Egypuscne leger cc nisiisch zyn. Naguio vestigae er a aacht op, aat er een aiepe Kloof t gens Qe generaal waren ae lananex unngen in net land net oeste wapen tegen ae .noae ïaeoiogie. „regenwooraig mi zens raroeKs memoires Komen in n ïana", aiaus Naguib. Het (Britse; xoreign Office heeft or kena, aat raroeK uroot-Brittannie o ue legen net ïeger m Cairo zi gevraagu, aocn weigerae coi te leveren op oericmen, voigens e ex-Koning via ae AmeriKaanse t ge- uaan op ae Britten. in verband met „zwarte Zaterdag", de wanoraeiyxneaen in Cairo, waaroy ge- oouwen weraen gepiunaera en in Drand gestoken, zal Naguio een onderzoek aoen nen naai- het optreaen van verscnei- mini&ters en anaere hoogwaaraig- neiasbeKieaers ten tyae van ae renetjes. corresponaent van ae New ïorü Times te Cairo, Micnaet CiarK, deeiae gisteravond mee, aat zyn Kamers noor ■c-gyptiscüe politie zyn aoorzoent en aat in toiK wera meegenomen voor onder- aging. Om de- reaen voor deze huis- zoeKing hangt nog een waas van gehenn- zinnigneia. vast staat evenwei, aat ae Amerikaanse ambassadeur in Cairo on- nuadellijK opheldering heelt gevraagd het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Verschllende Egyp tische en ook buitenlandse journalisten len gisteren gearresteerd en ver- Een aantal Egyptische deskundigen legt de laatste hand aan een ontwerp dat be oogt, voor alle Egyptische jongelieden een verpdiente arbeiasmenst van een jaar in In Korea gesneuveld De Nederlandse Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 10 Octo ber 1952 is gesneuveld korporaal J. Rijs. Korporaal Rijs werd op 25 Februari 1920 geboren, hij was on gehuwd en afkomstig uit Amster dam. Hij behoorde tot het regi ment stoottroepen. De familie is reeds gewaarschuwd. Dit i jesohied op advies var dr Hjalmar Schacht. De jongelieden zul len worden tewerk gesteld aan werken van nationaal belang. Ook enige minis ters nemen enige tijd aan de arbeids dienst deel. Stalin houdt touwtjes in handen Officiële kringen te Washington en Londen zyn tot de conclusie gekomen, dat, hoewel Stalin heeft toegestemd in de van de beide voornaamste party-organen, niets er op duidt, dat hij zich geleidelijk zal terugtrekken. Integendeel, de indruk bestaat, dat Stalin de teugels in de Sowjet-Unie stevig in handen houdt en zal houden. Hij is thans voorzitter van het presidium, dat in de plaats van het Politbureau is gekomen, van het partij secretariaat, van het Centrale Comité en van de Raad van Ministers. Wysjinsky, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, is gekozen tot adspirant-lid van het Pre sid-ium. Dit betekent een be langryke promotie, aangezien hij tot nu toe alleen lid van het Centrale Comité Automobilist omgekomen op onbewaakte overweg Weer een bejaarde vrouw door kolendamp overleden Bij de onbewaakte spoorwegovergang te M a r i n b e r g in de provinciale weg Almelo-Vriezenveen-Hardenberg, is gis teravond een auto gegrepen door de trein, De autobestuurder, de heer W. Meule- man uit Kampen, werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De auto werd totaal ver nield. In S w e y k h u i z e n, gemeente Schin- nen (L.), zyn gisteravond de bejaarde alleenwonende echtelieden Meeuws het slachtoffer geworden van kolendampver giftiging. De vrouw, die 70 jaar was, ver loor hierdoor het leven. De man (65 jaar) raakte bewusteloos en was vanmorgen nog buiten bewustzijn. Te Rotterdam is het tweejarig jon getje P. R. P. van der Weerden uit de Prins Hendrikkade door een takelwagen overreden en aan zyn verwondingen be zweken. Het ventje deed met zijn 7-jarig zusje een boodschap by de groenteboer en rende plotseling de winkel uit en d straat op, waar hij tussen een rij auto' terechtkwam. Bij ongevraagd ontslag Jaarsalaris extra voor beroeps-sergeants Beter vooruitzicht bij het aangaan van verbintenis In het Staatsblad van gisteren is een Kon. Besluit over de premie-regeling beroepsonderofficieren der Kon. Landmacht afgekondigd. Volgens deze regeling ontvangt een beroepsonderoffi- die een eerste verbintenis van zes jaar goed en ten volle heeft volbracht, premie gelijk aan het laatst genoten jaarsalaris, als hy buiten zijn schuld geen verdere verbintenis als beroepsonderof ficier by de K.L. kan aangaan. Ook voor de beroepsonderofficieren, die hun ver bintenis door een niet aan hun zelf te wijten oorzaak niet ten volle hebben kun- volbrengen, is een premieregeling getroffen. Deze regeling is gemaakt omdat niet alle onderofficieren in dienst gehouden kunnen worden. Het leger (en ook de luchtmacht) moeten nu eenmaal kunnen beschikken over personeel dat niet te Door deze premieregeling hoopt men thans dienstplichtige sergeants en wacht meesters na hun diensttijd nog zes jaar te houden. De onzekerheid over de mogelijkheid van een verdere verbintenis wordt opgevangen door het extra-jaar salaris. DAT binnenkort in Steenbergen (N. Br.) langs wegen en dijken ruim 2000 bomen en 16.000 struiken en heesters worden geplant. DAT tegen de 29-jarige lasser J. K. uit Rotterdam, die voor de Duitsers, aan het Oostfront heeft gediend en vier jaar ondergedoken is geweest, in R'dam 8 maanden is geëist. DAT bij de aanvaring tussen het Deen se stoomschip Nordvest en het Rynschip Daventria op de Nieuwe Maas volgens de inspecteur-generaal voor de scheep vaart beide schepen schuld hadden. DAT tegen de 34-j. mevr. M. M. A. A. van het H.—K. uit H'sum, die in een trein bij een woordenwisseling over de rommel van pinda's de 52-jarige hoofd conducteur A. W. L. een klap gaf, waar door zyn kunstgebit brak, voor het Am sterdamse hof bevestiging van het recht- bankvonnis (1 week) is geëist. DAT aan J. Rook op zijn verzoek m.i.v. 1 December ontslag is verleend als post directeur te Schiedam. DAT het Prov. Anjerfonds Noord-Bra bant een prijsvraag heeft uitgeschreven het ontwerpen van een oorkonde, uit te reiken aan emigranten (secr.: Waterstraat 16, Den Bosch). DAT de inventaris van de gasfabriek te Purmerend is verkocht, omdat de ge meente thans gas betrekt van de hoog ovens (opbrengst: ƒ37.600). DAT voor de bouw van 36 woningen in Wormer laagste inschrijver was de fa Timmerman en Janzen uit Krommenie met by na ƒ397.000 (hoogste: ƒ447.000). DAT wijlen ir A. E. Dinger als chef van de bouwafdeling der staatsmijnen wordt opgevolgd door W. F. Fontein te Heerlen, tot dusver plaatsvervangend DAT Dinsdagavond omstreeks acht uur in Rhenen een zeer heldere meteoor of vuurba-l is waargenomen en de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde (p/a Ster renwacht Utrecht) hierover inlichtingen vraagt. DAT de suikerfabriek Steenbergen de beschikking heeft gekregen over grond nieuwe afdelingen, waar 200 arbei ders werk zullen vinden. DAT Dinsdag in het Ned. Herv. Dia- konessenhuis te A'dam het 50-j. jubileum van de zusters J. Lange en H. Haks wordt gevierd, het 40-j. jubileum van de zusters C. Helderman, J. Broeren, M. Kuyper en R. Moor, en het 25-j. van zr D. van Vliet. DAT in de week van 10 t/m 17 Oct. 343 zeeslepers de Rotterdamse haven zijn binnengelopen, waarmede het record van het na-oorlogse weektotaal (totdusver 313) is gebroken. DAT dr L. A. Hulst, directeur var Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht, benoemd is tot voorzitter van d< World Medical Association, welke orga nisatie volgend jaar September in Neder land vergadert. DAT Van der Giessens scheepswerf te Krimpen a/d IJsel gisteren het motor vrachtschip Nyon (4956 brt), het eerste voor Zwitserse rekening in ons land ge bouwde koopvaardijschip, afleverde. Dit is dan het veelbesproken, Ame rikaanse atoomkanon. Het wapen werd dezer dagen op de artillerie- proefterreinen te Aberdeen (Mary land) voor de eerste maal gede monstreerd. Bij dit hypermoderne geschut ziet men van links naar rechts) de minister voor het Lager, Frank Pace en de generaals E. L- Ford en J. L. Holman. Tot nu toe werden bij de proefnemingen uit sluitend granaten gebruikt, die alleen uitwendig gelijk waren aan de atoomgranaat. In de nabye toe komst zullen echter proeven wor den genomen met echte atoom- Times kunnen echter alle kanon nen na kleine wijzigingen, atoom- granaten afvuren. De betekenis van dit kanon ligt dan ook alleen in de snelheid, Een Indiaanse schone werpt de demo cratische candidaat voor het Amerik. presidentschap, Adlay Stevenson, naar oud-Indiaans gebruik, een deken over de schouderDit bewijs van vriendschap kreeg Stevenson, toen hij, op weg naar San Francisco, een kort oponthoud had in het kleine plaatsje Umatilla (Oregon). Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en och tend hier en daar nevel of mist, overigens droog weer met enkele overdrijvende1 wolkenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Plaatselijk lichte nachtvorst Morgenmiddag onge- ;er dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt om tien uur.) j ZON EN MAAN Zondag: zon 7.11—17.37; maan 8.01— 17 14 uur. Maandag: zon 7.13—17.35; r 9.21—17.35 uur. Op 26 Oct. E K. Oproer te Djakarta? De gebeurtenissen te Djakarta hebben klaarblijkelijk de Indonesische regering volkomen verrast. Het is echter duidelijk, dat een grote en van spandoeken voor ziene betoging niet uit de lucht is komen vallen. Daarom kan er waarheid schuilen in de politieberichten, dat de betogers van buiten de hoofdstad gekomen zijn op aanstoken van een der communistische mantelorganisaties die als reusachtige spinnewebben het land overdekken en op dit uitermate gunstige ogenblik de herfst- manoeuvres zijn begonnen. Het feit dat de deelnemers bamboespe ren en rode hoofddoeken droegen, wijst in die richting. Dat zij rood-witte en geen rode vlaggen bij zich hadden, kan een kwestie van regie geweest zijn. Er zijn echter ook andere berichten en die spreken van rechtse betogers ten gunste van de sultan van Djokja. De meeste aan- wijzigingen gaan echter voorlopig in de richting van rode groeperingen. Als dat waar is zou de betoging ten doel hebben, parlement en paleis onder druk te zetten en het huidige regiem een zware slag toe te brengen voordat het er in slaagt, een gezagsapparaat op te bou wen dat betrouwbaar is. De betoging is dan een verlengstuk van de strijd, die in en buiten het parlement gevoerd wordt om het leger. Deze strijd begon met het ontslag van kolonel Bam- bang Soegeng, die in conflict was geraakt met de minister van Verdediging, de sul tan van Djokja. De minister was namelijk in samenwerking met generaal-majoor Simatoepang, kolonel Nasoetion en an dere hoge officieren bezig, met behulp van de 1500 man sterke Nederlandse Mili taire Missie het leger op te bouwen tot een gezagsapparaat, dat in niet al te verre toekomst eindelijk een einde zou moeten maken aan de chaos in sommige delen van het uitgestrekte eilandenrijk en een behoorlijk tegenwicht zou vormen tegen de woelige elementen. Hierbij werd in de eerste plaats gelet op militaire bekwaamheid en gaven, op wetenschappelijke opleiding en betrouw baarheid, op lichaamskracht en alle an dere eigenschappen, die iemand een goed soldaat of officier maken, en niet zozeer op het revolutionnair verleden. Met be hulp van goede officieren en instructeurs hoogte men na vele jaren hiermede ge reed te zijn en kon daarbij de missie niet n en ander was natuurlijk een steen des aanstoots voor velen, die in de revolutietijd zich zelf tot hoge rangen hadden gebombardeerd en honderddui zenden guerrillero's, die vreesden dat zij zouden moeten afvloeien en in de burger maatschappij een toekomst zoeken. Kolonel Bambang Soegeng was juist de lan om het conflict dat dreigde, te ont ketenen. Slechts enkele maanden geleden veroorzaakte hij een pijnlijk conflict op de Amerikaanse ambassade. Na het aftreden van de kolonel kwam de strijd in het parlement en werd daar en meer gecompliceerd door de ge schillen ih de partijen onderling en door de ruzies en scheuringen binnen de mach tige Mohammedaanse partij Masjoemi. Bij partijtwisten is laster een gewoon verschijnsel. Het praatje werd rondge strooid, dat de sultan KNIL-mensen be voorrechte en van het leger een nieuw soort KNIL wilde maken. Van de mili taire missie werd verteld, dat zy contact hield met de Daroel-Islam en andere re- volutionnaire organisaties. Het geeft te denken dat de Partai Nasio- nal Indonesia, die de strijd 't felste opnam ie ruggesteun ontving van de com munisten, proletariërs en andere rode groeperingen, terwijl een politicus als Sjahrir zich ten sterkste tegen deze actie verzette en daarom van plannen voor een staatsgreep beticht werd. Vele parle mentsleden begrepen echter wel dat men man als de sultan van Djokja niet missen kon en zo werd er eindeloos naar oplossing gezocht, waarbij men de Ned. Militaire Missie desnoods wel tot zondebok wilde maken, doch de sultan en het huidige kabinet behouden. Zo werd eindeloos in onderlinge vergaderingen der parlementsfracties naar gestreefd de sultan het leven zo zuur mogelijk te maken zonder hem te laten aftreden. Een en an der tot groot ongenoegen van de rode groepen. Toen de parlementaire strijd eindelijk doodliep in een motie, welke de regering nog net overeind liet, is het tot deze be togingen gekomen. Het is dus nog niet volkomen duidelijk ie deze ontketende, doch zij geeft uiting in de algemene ontevredenheid onder het volk over leiders, die niets dan ar moede en verwarring hebben gebracht, een parlement, dat nooit gekozen werd, dat niet weergeeft wat er onder het volk leeft, en niets anders doet dan :n nutteloos politiek spelletje te spelen. Voorlopig heeft de betoging een ave rechts gevolg gehad. Het verontruste par lement verzocht de regering, aan te blij- en hoge officieren hebben overleg gepleegd met president en kabinet. Ook schijnt er in Djakarta voorlopig nog voldoende garnizoen te zijn om de ist in de hoofdstad te handhaven. Eerder meent men tekenen van het tegendeel ener omwenteling te zien. Waartoe zullen de gebeurtenissen leiden? :r een Naguib komen, zoals sommigen verlangen? Een tijd van woelingen en onrust? Of il alles weer kalmeren zonder schokken de veranderingen? Gelukkig schijnen de Nederlanders geen gevaar te hebben gelopen, doch bij zonder ergerlijk is dat onze vlag pas beschermd werd, toen het te laat was. De Indonesische regering mag misschien overrompeld z^jn geweest, doch gaat niet vrij uit. Want de gebeurtenissen zijn een gevolg van Soekarno's gestook. Toen de oproermakers onze vlag hadden vernield vergastte Soekarno hen nog op een rede ver Nieuw-Guinea. Waarschijnlijk geschiedde dit uit zucht tot zelfbehoud. Veel meer dan protesteren kunnen we niet. Advertentie-) Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers iffii

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1