NYLON-KOUSEN GOEMAAT Sb{\leuws uit de ijn- en eenstreek Hervormde Zondagsschool Eben Haëzer vierde diamanten jubileum ZELDZAME ZATERDAGAANBIEDING 2.75 Natuurlijk man... N.V. Joh. Schaart Denk om de.... GEBR. MEIRINK NIEUWE LEIDSCHE COUHflNT 7 VEIIBAG 17 OCTOBER 19SI (Advertentie) Alphen aan den Rijn Gisteravond werd in het gebouw Jonathan een herdenkingsbijl komst gehouden ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Her vormde Zondagsschool Eben Haëzer. Ds P. A. Lefeber, ere-voorzitter. sprak het welkomstwoord, waarna er enige liederen werden gezongen aan het orgel begeleid door de heer E. D. Lodder. Ontstaan en de betekenis hiervan werden door ds Lefeber be sproken. De voorzitter, de heer C. A. Bo?, giaf een historisch overzicht. Hieruit bleek, dat de Zondagsschool in de wijk Hoorn haar bestaan te dainken heeft aam de in middels verscheiden heer C. Zwaan, er daarom in de volksmond veelal ..Zon dagsschool van Zwaan" genoemd wordt. De omstandigheid, dat de jeugd de Zon dagen grotendeels op straat doorbracht en allerlei kattekwaad uithaalde, deed hem besluiten haar In de deur van zijn huisje van de Here Jezus te vertellen. Weldra kwamen er zoveel meisjes en jongens luisteren, dat, mede op aanra den van ds Kalkman, besloten werd de Zondagsschool in 't vervolg in <fe kleine woonkamer te houden. Toen ware: reeds 30 meisjes en jongens; ook enkele ouderen gaven van hun belangstelling blijk. Van het kamertje verhuisde men een wagenschuur, waar de kinderzang begeleid wend aan een pijporgel, en ver volgens naar de schilderswerkplaats Een kamertje, waar enkele jongens we gens ruimtegebrek een plaatsje in de bedstee toegewezen kregen en een huisje voor acht dubbeltjes huur per week hebben eveneens onderdak verschaft Na nog bijeen te zijn geweest in eer dier lokalen van de inmiddels gereed ge komen Chr. school, kwam er een einde aan de verhuizerij, toen het gebouw Jonathan werd geopend. Ondanks de moeilijkheden ging het werk voort, aldus de heer Bos. Er werd op verschillende wijze hulp en steun ge boden. Vele namen werden genoemd hen die hun tijd en krachten aan Zondagssehoolarbeid hebben gegeven. Da M.V. Tabitha heeft een tijdlang kle. dlngstuken vervaardigd, die op de Kerst feesten werden uitgereikt. Tot 16 October 1932 precies veertig Jaar dus heeft de heer Zwaan die ar beid mogen verrichten. Momenteel telt de Zondagsschool 89 kinderen. Toespraken Tal van personen hebben deze avond nog het woord gevoerd. De heen Sprey opende de rij en bood namens bestuur van giebouw Jonathan een nelbond aan. Verder spraken de heren G. Zwaan, zoon van de oprichter, die een jubileumailibum zal schenken, J. C. de Geus, jeugdouderling Herv. Gemeen- te- N. van Vliet, oyd-leerlinig en voorzit ter Zondagsschool Bethel en E. D. Lod der. oud-bestuurslidSchriftelijk^ feli citaties waren ook ontvangen van de predikanten Scheers, Brouwer en Scho- neveld. Ook de bloemenhulde ontbrak niet. Ds C. J. Lambour, voorzitter van de commissie voor het jeugdwerk sprak het slotwoord. Naar wij nog vernemen, zal er Woens dag een speciale kindermiddag worden gehouden, waaraan een maaltijd zal zijn verbonden. 35 laai N.H. tehuis Onlangs deelden wij mede, dat 35 jaar geleden het Ned. Herv. Tehuis aan de Julianastraat ^in gebruik genomen werd. Thans vernemen wy, dat men, omdat het 25-jarig bestaan wegens de oorlogs omstandigheden niet ofifcieel kon wor den herdacht, dit feit niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Op 1 November, van 3—5 uur, zal er in het Tehuis een reoeptie worden gehouden en tevens ge legenheid gegeven worden het gebouw te bezichtigen. Ook in Alphen het Veteranenlegioen Verscheidene verenigingen interesseren zich voor de oud-milltairen en voor al len, die de wapenrok nog dragen. Ban den. die gelegd worden, wil men aanhou den en er zijn zoveel noden en problemen, die men in vertrouwde kring tot een oplossing wil zien te. brengen. Uit die overwegingen is 't vorig jaar opgericht het Veteranenlegioen Nederland. In het Nutsgebouw Is gisteren een oriënterende bijeenkomst gehouden om te komen tot oprichting van een afdeling Alphen en omstreken. De korte tijd van voorberei ding in aanmerking genomen viel de be langstelling zeker niet tegen. Namens het voorlopig comité sprak de heer A. H. M. Christiaanse een pittig openingswoord, waarin hij speciaal wel kom heette de luit.-generaal b.d. W. J. R. Baay, de voorzitter van het legioen, de heer W. Ramswinckel, het bestuur van de afd. Het Mobilisatiekruis en de inspecteur van politie. Generaal Baay gaf een over zicht van de gang van zaken in Indonesië. Vele soldaten, als jongen weggegaan, kwa men, als man terug, met een veel bredere kijk op de wereld. Op het feest van dé terugkeer volgden de bezinning en de hunkering naar wat ging, dat is een van de redenen tot oprichting van het Legioen geweest. Als tweede doelstelling gaf spreker aan de behartiging van in moeilijke omstan digheden levende leden. Ten derde is er de behandeling van politieke vraagstuk ken, zonder een politieke overtuiging op te leggen, maar slechts om het Nederlan der zijn bewuster te beleven dan tot nu toe. De heer Christiaanse verklaarde, dat niet alleen oud-Indonesiëgangers lid kun nen worden, doch alle oud-militairen en belangstellenden. Men hoopt eenmaal per maand te vergaderen. Na de pauze werd een film vertoond van een overwinning in de woestijn. 25 Jaar Zondagsschoolleidster Mej. M. A. E. Berkhout is 25 jaar lang leidster geweest van de Hervormde Zon dagsschool te Oudshoora. Zij heeft het werk niu neergelegd en wordt als pen ninigmeestereese opgevolgd door mej. M. M. J. Vis. Verkiezing ambtsdragers De kerkeraad ram de Hervormde Ge meente heeft voor de verkiezing var ouderlingen voor de wijik lage zijde de volgende dubbeltallen gesteld: Vacature J. C. de Geus, J. G. HoogteylSng en P. C. van Min wegen; plaats nieuwe ouder ling F. F. Kuti'lerneier en J. Schouten. Jonge Kerk De Jon,ge Kerk vergadert Dinsdag in Bethel. Ds C. J. Lambour zal spreken over „Nedergedaald ter helle". Voor het jeugdcentrum Ds Lambouw heeft weer drie flinke giften ontvangen voor het nieuwe wijk en jeugdcentrum aan de Lage Zijde, cl. tweemaal ƒ500 en eenmaal ƒ200. Kerkdienst uit Martha-Stlchtlng In verband met het 70-jarig bestaan van de Martha-Stichting zal de predi kant-directeur, ds J. Th. Meyer, Zon dagmorgen in de kerkzaai van de stich ting een gedachtenis-predikatie houden. Deze dienst begint om half elf en wordt door het I.K.O.R. via de radiio uitge zonden. Kaartverkoop C.O.V.-avonden We vostigen er nog even de aandacht op, dat het bestuur van de Chr. Oranje vereniging Zaterdagmiddag van 3—5 's avonds van 79 uur in Concordia zit ting houdt voor de kaartverkoop de familie-avonden. Suikerzieken en hun verzorgers Het voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad en de Ned. vereniging suikerzieken organiseren volgende week Woensdag om half acht een bijeenkomst in de bovenzaal van hotel Centraal. Dr F. Gerritzen, internist te Wassenaar er medisch adviseur van de N.V.S., zal eer inleiding houden over Wat is suiker ziekte en welke behandeling verlangt ze dn de practyk? Mej. Th. M. Cohen Stuart, diëtiste van het voorlichtings bureau van de voedingsraad, spreekt over het diëet van suikerzieken. Ten slotte zal een propagandistisch woord voor de N.V.S. gesproken worden door de heer J. D. Boks uit Den Haag, alge meen secretaris van de vereniging. Feestavond van de oudjes In Centraal is gisteravond een feeste lijke bijeenkomst gehouden van de ver eniging „Ouderdomszorgen". De heer J. J. v. d. Spelt van de afdeling Gouda drong in een toespraak aan op opheffing van de tweespalt tussen de verenigingen, die zich het lot van de oude mensen aan trekken. De Dito's en Brio's uit Aarlan- derveen zorgden er voor, dat de hele in de zaal HAZERSWOUDE De Witte Engel In het gymnastieklokaal wordt morgen avond half 8 de film De Witte Engel vertoond. Wachtmeester overgeplaatst De wachtmeester van de rijkspolitie H. M. Opdam wordt met ingang van 1 No vember overgeplaatst naar Hillegom. LEIMUIDEN Wat de raad zal afdoen De raad van Leimuiden komt Woens dag om 8 uur by een. Op de agenda staan de volgende punten: Voorstel van B. en tot aankoop van 100 vierk. meter grond In verband met wegverbredimg; behandeling verzoek om verhoging van die subsidie per verzorgingisdag kraamcentrum te Aliphen aan den Rijn; aanvrage van het R.K. schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van leermiddelen voor licha melijke oefening: voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden, liggende langs de Ringvaart; wijziging begroting '52; benoeming leden commissie woonruimte- wet '47; vaststelling van pensioen®rond- KOUDEKERK AAN DEN RUN Bezoek van ds T. J. Hagen De bij de Geref. Kerk beroepen predi kant, ds T. J. Hagen, hoopt Dinsdag de gemeente te bezoeken om half 8 wordt 'n Gemeente-avond gehouden. Afscheid en Installatie directeur Verpleeghuis Regenten zullen Maandagavond scheid nemen van de aftredende directeur van het Verpleeghuis. De nieuwe direc teur, de heer Lammers van Bodegraven, zal dan worden geïnstalleerd. OUDE WETERING Volgende week Groene Kruis-bazar In de dorpen Oude en Nieuwe Wete ring heerst een klemmende spanning. In vrijwel alle gezinnen is hard gewerkt voor de bazar van het Groene Kruis, die volgende week wordt gehouden. Uit dankbaarheid voor de grote prestaties, die zijn geleverd, b.edt het bestuur de leden een gezellige avond aan. Deze wordt Maandag om half acht gehouden in het paviljoen „De Brasem De hoofd bestuurder J. J. Droog uit Vlaardingen zal het woord voeren, het gezellige ge deelte wordt verezorgd door de humorist Kees Vergunst uit Delft. De burgemeester zal Dinsdagmiddag om 3 uur de bazar opènen. Woensdag Donderdag is de bazar geopend van half drie tot elf uur. Ruim 150 personen heb ben toegezegd in de stands te willen werken. „Door Gunst Verkregen" zorgt voor een muzikaal opfrissertje. Tot Zaterdaig kunnen goederen voor de grab belton worden bezorgd bij de heer P. van der Velden, Kerkstraat 73 te Ouds Wetering. RIJNS ATERWOUDE Wat de raad behandelt De raad van Rijneaterwoude komt Maandag om 8 uur bijeen. Op de agenda staat een voorstel van B. en W. tot aan sluiting by het registratuurbureau der vereniging van Ned. gemeenten, benoe ming leden commissie woonruimte wet '47, vaststelling pensioengrondslagen, wijziging begroting '52. behandeling ver zoek kraamcentrum Aliphen aan den Rijn om verhoging van de sulbsidiie per verzorgingsdag. TER AAR Uitslagen „Nooit Gedacht". De uitslagen van de schaak- en dam- wedstrijden voor het kampioenschap waren als volgt: Schaken: N. van Eyk H. Aaftink 1—0; M. HeynsA. Koeleman afgebr.; A. W. v. d. JagtJ. A. Esveldt 01; H. BosJac. Rietveld 10, A. v. d. HavenB. Rietveld 01. Dammen: W. v. d. StarrenW. Snater- se 20; H. C. A. BroerL. Koeleman 1—1; W. Vliet—N. Groen in 't Woud 2—0; A. HartveldJ. v. d. Starren 20; A. van. VlietW. Esveldt 20; 'J. CosterusN. Kalshoven 11. Gevonden: een polShorloge"Inlich tingen bij de politie WOU BRUGGE Wat de raad behandelt De raad van Woubrugge komt Maan dag om 7 uur bijeen. Op de agenda staan de volgende punten: Verzoek ran het kraamcentrum te Aliphen aan den-Rijn om verhoging bijdrage, subsidie-aanvrage van de bond tegen het vloeken, verzoe ken inzake toepassing ran de winkel sluitingswet, begrotingswijziging '52 en het aangaan van een kasgeld'lening van 100.000.-. NieuwsHitsen uit de omstreken LEIDERDORP Filmvoorstellingen Rode Kruis Al geruime tijd voert de afdeling Leiden van het Rode Kruis een actie het aantal leden in de omliggende ge meenten uit te breiden. Gisteravond werd in het gebouw Irene een voorstel ling gegeven. De heer E. H. Moens, bestuurslid de afdeling Leiden, hield een korte leiding over de verschillende taken het Rode Kruis. Ontstaan temidden het leed van de oorlog, stelt het zioh ook ten doel de mensheid in tijd van vrede te dienen. Als vredestaken noemde spr. het inrichten van noodziekenhuizen, het vormen van hulpposten langs de wegen en van transportcolonnes, het organi seren van de bloedtransfusiedienst, hulp bij het vervoer van invaliden, de inrich ting van centrale magazijnen en lectuur- verspreiding. Opdat het Rode Kruis paraat blijve, doet het een beroep op de gehele bevolking om het werk finan cieel te steunen. Na de inleiding werden enkele filmpj vertoond, o.a. „In Nood", waarin ec duidelijk beeld van het vredeswerk vé het Rode Kruis werd gegeven. Toen draaide de hoofdfilm: „Wat Leni Rosner beleefde", een filmwerk, dat diepe druk maakte. 'sMiiddags was een kindervoorstelling gehouden. Mannenverenlglng Vanavond 8 uur wordt de eerste vei gadering gehouden van de Geref. mar nenvereniging Rondom het Woord NOORDWIJK Filmavond Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Noordwijk van Tuinbouw en Plantkunde vergaderde gisteravond in „Het hof van Holland" onder leiding van de heer P. de Groot De opkomst was goed. De voorzitter deelde mede, dat gesticht was een „Willem Bosman"- fonds. Hieruit zal een zilveren wissel beker gekocht worden voor de beste La thyrus-inzending. Er werd een aantal fülms vertoond. Allereerst over de Kerkkraai als huis- en een tweetal nieuwe visseryfilms, beide door de voorzitter opgenomen. Vervolgens een film over een nieuwe ploeg die 1,80 m diep ploegt in de N.O.- Advertentie) Nu is 't de juiste tijd om voordelig BEHANG te kopen Na 1 Januari 1953 worden de prijzen van behangselpapier verhoogd. Wij hebben EEN PRACHTIGE COLLECTIE alleen goede kwaliteit papier vanaf 49 cent. U KUNT GULDENS BESPAREN! SCHILDERS - BEHANGERSBEDRIjF M. WIJSMAN RAADHUISSTRAAT 106 ALPHEN AAN DEN RIJN polder. Tenslotte vertoonde de heer De Roos enkele kleurenfilmpjes. Er was ook nog een geanimeerde ver loting van bloemen en fruit. Tenslotte werden aan een 35-tal leden bloembol len uitgereikt, beschikbaar gesteld door twee vrienden van de Mij. Begin van brand Bij de fam. P. aan de K. Doorman straat werd door een buurvrouw brand op de vliering ontdekt. Enkele matras sen bleken vlam gevat to hebben. Het brandje werd door omwonenden met emmers water geblust. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Meubciactie Chr. kleuterschool De actie om te komen tot nieuwe meubilering van de Chr. kleuterschool te Noordwijk aan Zee is tot een goed eind gebracht. Op een vergadering in de school werd dit met dankbaarheid geconstateerd door de voorzitter van het bestuur, de heer E. L. de Witt, Het slagen van de actie is voor een zeer groot deel te danken aan de ijver van het hoofd der sahool, mej. Van 't Noordende. De heer B. D. Arentahorst vertoonde enkele mooie films. Ook werd nog een verloting gehouden. Vrouwenbond bUeen De afdeling Noordvijk aan Zee van- de Christen-vrouwen-bond vergaderde onder leiding va-n mevr. Pasma-Hos-pers. Na de opening sprak mevr. Wijbenga— Gold-berg uit Leiden over „Moeilijke kinderen". Hiermede worden, aldus spr geen imbeoielen e.d. bedoeld, maar de gemiddelde normale kinderen, met wie men soms bepaalde moeilijkheden kan hebben. Als oorzaak noemde spr. o.a. de woningnood en gebrek aan liefde bij de ouders. Een bespreking volgde nog op deze interessante lezing. De presidente deelde mede, dat het koortje weer begint te repeteren. OEGSTGEEST Banketbakkerij A. P. Kraay heropend Gesloken in een keurig banketbakkers- pa-kj knipte Dick Kraaij vanmorgen een lint door, waaraan een levensgrote kra keling was gehangen. Hiermede opende hij de geheel gemoderniseerde winkel van banketbakkerij A. P. Kraaij aan de De Kempenaerstraat. De zaak bestaat vandaag bovendien twintig jaar. De winkel heeft een modern en fraai aan zien gekregen. De étalage bevatte een door de heer Kraaij vervaardigde bruids taart va-n vier verdiepingen hoog. Velen maakten van de gelegenheid gebruik, de heer en mevrouw Kraay met dit dubbele feest geluk te wensen. Collecte voor de vluchtelingen Van 20 tot 25 October wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor de in moderne tinten, alle maten, goede lengte en mooie hiel slechts Dat vindt U alleen bij Katwijk a. Zee, Voorstr. 7 Rijnsburg, Vliet N.Z. 5 nationale commissie voor de vluchtelin genhulp, waarvan H.M. de Koningin be schermvrouwe is. Hulp wordt gevraagd voor de niet-Duitse vluchtelingen, die nu nog in de meest benarde omstandig heden leven. Voor deze inzameling wer den twee comité's in het leven geroepen, een comité van actie en een van aanbe- SASSENHE1M Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna, d. v. Ph. T. Bakker en G. van der Mark. Hoofd straat 133: Johanna M, d. v. P. A. Vree burg en J. M. van Santen, Byweglaan 26. Marjan, d. v. P. Kruik en E. F. Schalk, Meidoornlaan 28; Jacoba J. L. Th., .d. y. A. P.-Eist en N. Overvliet, Menneweg 85; Margaretha P., d. v. J. W. Lestraden en P. J. Ramaker, Elba- laan 25; Anna C., d. v. D. Aret en E. Kyryliuk. Marijkestraet 12; Adrlanus H. M., z. v. J. P. A. van Rijzen en A. Th. J. Hoogervorst Hortuslaan 14. ONDERTROUWD: P. Potman, Rusthofflaan 6 en N. W. Verhoog, 25 j„ Hein Baderstraat 6; A. Goed Heemstrastraat 13 en J. H. Beyk, 21 j., Lisse. GETROUWD: G. M. Overvliet. Ber kenlaan 18 en W. A. M. van der Voort, Hoofdstraat 154, toekomstig adres: Hoofdstraat 154; W. F. Brocks, Hoofd straat 191A en P. H. Immerzeel, Linden- laan 2,. toekomstig adres: Hoofdstraat 268; C. M. van Beelen, Hillegom en A H. C. Kniest, Adelborst van Leeuwen laan 15, toekomstig adres: a.b. woonschip „De Vrouwe Cornelia", Sassenheimer- vaart, achter perceel Adelborst Leeuwenlaan 15. Wat de raad zal behandelen De raad van Sassenheim komt Woens dag om 8 uur bijeen. Op de agenda komen de volgende punten voor: Voorlopige vaststelling gemeenterekening '50, zieken- kostenregeling gemeentepersoneel; wijzi ging bezoldigingsbesluit '47; medewerking art. 72 L.O.-wet '20; aangaan geldlening ad f216.000 en financiering kapitaalsuit gaven; wijziging begroting '52; goedkeu ring rekening '51 en begroting '53 Burgerlijk Armbestuur; subsidie stichting Geref. gezinszorg; woningsplitsing Hoofd straat 154, bewoond door H. v. d. Voort; afrastering sloot achter woningen Sport- hoflaan; crediet regeling voor bebouwde RIJNSBURG Jaarfeest Smidstraat Toen gisteravond het „Tot Wederziens' de feestelijke vergadering van de buurt vereniging Smitdstraat «loot, was e avond voorbij met ontspanning van goed gehalte. De leden van de Rijnsburgse teerclub hebben het stuk „Tot weder dienst bereid" gespeeld. Blijkens langdurig applaus is dit bij ieder in de smaak gevallen. De voorzitter, de heer J. Zwaan, heette in het bijzonder de afgevaardigden de Oranje- en zusterverenigingen wel kom. De heer H. de Mooy van de Oranje vereniging legde er de nadruk op, dat de buurtverenigingen als onderdeel v; Oranjevereniging onmisbaar zijn. Burge meester Höweler heeft deze avond bij gewoond. koop" Menneweg 157 aan H. M. L. Hér- gratificatie chef plantsoenen; maat regelen winkelsluitingswet '51; bezwaar schrift hondenbelasting; comptabiliteits- besluit. Auto's In de sloot Een personenauto is op de weg bij Klinkenberg geslipt en in de sloot terecht gekomen. Een kraanwagen moest het on fortuinlijke voertuig weer op het goede pad, helpen. Op de Rijksweg slipte een vrachtauto, deze kwam eveneens in de sloot terecht. De wagen kantelde onder de val, de bestuurder brak zijn neus- Lakens gestolen Een koopman uit Leiden, die zijn be stelwagen met manufacturen langs de Bijweglaan had geparkeerd, kwam tot de onaangename ontdekking dat een pakket, inhoudende 6 lakens, uit de auto was gestolen. VALKENBURG Wilhelm inafonds Aanvankelijk lag het ln de bedoeling, dat er morgen in onze gemeente een huis- a*n-huiscollecte zou worden gehouden voor de gezamenlijke militaire fondsen Door een administratief misverstand kan dat echter niet doorgaan en wordt deze collecte nu op 29 November gehouden. Morgen zal ieder in de gelegenheid wor den gesteld zijn steentje bij te dragen aan het „Wilhelminafonds", dat werkt op het terrein van de kankerbestrijding. Laten de collectrices niet tevergeefs aanklop pen. Roekeloos omgesprongen met benzine Boete geëist tegen boerenknecht uit Rijnsaterwoude (Van een onzer verslaggevers.) De 24-jarige veehoudersknecht W. S. uit Rijnsaterwoude stond voor de Haagse rechtbank terecht wegens het roekeloos omgaan met benzine. Op 15 December had hij in een schuur uit een vat benzine laten lopen in jerry-cans. Op een meter afstand stond een brandende petroleum lamp voor verlichting. Toen de eerste bus vol was, liet ver dachte het werk over aan zijn broertjes 15 en 9 jaar. De laatste pakte, nadat verd. zich verwijderd had, de la-rpp hield deze boven het vat om beter te kunnen zien. Een knal, een vuurgloed ven later stona de schuur ln vlam- Het 15-jarig broertje rende met brandende kleren naar builen. De gevolgen bleken naderhand mee te allen, maar toch achtte de officier van Justitie f75 boete of 25 dagen'voor S. op zyn plaats. Uitspraak 30 October. Vier jaar voor overval op lavasche Bank De landrechtér te Soerabaja heeft A. an H. wegens de millioenenroof bij de Javasche Bank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 jaren met aftrek van voorarrest en tot betaling van de proces kosten. Hij zal geen arbeid huiten de ge vangenis behoeven te verrichten- Dr J. B. van der Weyden, e kende Haagse ZENUWARTS, is leeftijd van 53 jaar overleden. be- ALLEEN VRIJDAG en ZATERDAG afgehaald in de winkel 100 gram xeer fijne originele schouderham48 et. DE SPAR Druk programma voor de Prins in Z.-Amerika Op 5 November gast van de president van Columbia By zyn reis naar Latyns Amerika zal Prins Bernhard 4 November tj Carta gena aankomen, na ln Mexico de ten- toonstelling van Nederlandse industriële producten te hebben geopend. Op 5 November zal de Prins zich naar Bogota begeven, waar hy de gast zal zyn van dr Roberto Urdaneta, president van Columbia. Hy zal een krans leggen by het monument van Simon Bolivar. De president zal een gastmaal aanrichten. Op 6 November zal de Prins een tocht In de Savanne maken en hy zal later de Nederlandse kolonie ontvangen. Des avonds zal hy te gast zyn by dr Juan Uribe Holguin, minister- van.Rni- tenlandse-Zaken. die een" feest zal geven. Op 7 en 8 November zal Prins Bern hard musea bezoeken, alsmede de zout- mynen van Zipaqulra Hy zal voorts een bezoek brengen aan vyf grote Neder landse ondernemingen, die agentschap pen in C~'-u*- *-*-«— *- - een dinei Urbaneta. Op 10 November vertrekt de Prins naar Quito en van daar naar Lima, van waar hy naar Mexico terug zal réizen. Ziekenauto aangereden na dodelijk ongeluk De 64-jarige wielryder K. Korporaal is by het oversteken in Hengelo door personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Een ziekenauto, die het stof- felyk overschot naar het ziekenhuis zou rerd toen hy midden op de weg stond, aangereden door een perso nenauto uit de richting Hengelo. Beide wagens liepen lichte schade op. Afscheidscollege van prof. mr C. W. de Vries Prof. mr C. W. de Vries heeft afscheid genomen van de Nederlandse Economi sche Hogeschool. te, Rotterdam met een college, dat was gewijd aan de staatkun dige visie van de staatsman Cort van -1, minister-president van 1914—1918. Vier millioen gespaard De algemene spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond, hebben in September j.l. ƒ40,2 millioen aan inleg gingen ontvangen) terwylf 36,4 min werd terugbetaald. Er is dus 3,8 min ge spaard. Bij de bankspaarbanken bedroe gen de inleggingen 4,7 min, de terug betalingen ƒ4,2 min, zodat ƒ0,5 min is gespaard. Veertig doden bij trein ramp in Nigeria Veertig personen zijn Woensdag om het leven gekomen en verscheidene ge wond. toen een. trein ongeveer 150 km van Lagos ir» Niger» (Afrika) in bot sing kwam niet een loopkraan. New York tuimelde omlaag Vrees voor internationale verwikkelingen De New Yorkse koersen vertoonden Woensdag de grootste daling van het jaar tengevolge van geruchten als zou de Britse regering Amerikaanse effecten verkopen, die zy van Britse onderdanen verkregen had. In makelaarskringen meenden velen, dat de Britse verkopen 'ot weiden opgenomen, doch toen de omvang der verkopen to; een van de grootste totalen van het Jaar aangroeide de lyst der verhandelde fondsen de omvangrykste werd sinds twee jaren, ontstond een algemene zenuwachtige temming. Men vreesde, dat de rede van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties tot nieuwe ikkelingen in Korea zou leiden. Het gemiddelde is thans 104.40 dollar, het laagste punt na het hoogtepunt van 7 Augustus jl Nieuws van en voor Katwijk Mevr. M. L. H. Eerdbeek- Claassen overleden In de ouderdom van 73 jaar is te Den Dolder overleden mevrouw M. L H. i Eerdbeek-Claassen, weduwe van notaris H. Eerdbeek te Katwijk aan den Rijn. De overledene is in Katwijk éen zeer bekende figuur geweest. Zy zag het grote belang in van het behoud van oudheidkundige vondsten en werkte krachtig mee aan het tot stand komen an een verzameling. Zy zelf maakte ele foto's van voor Katwijk belangrijke gebeurtenissen, liet kaarten en schetsen maken en wist talrijke andere Katw(j- kers te interesseren voor de geschiede nis van hun eigen plaats. Om te voorkomen dat by haar over- lyden de verzameling verloren zou gaan, werd op haar initiatief de oudheidkamer opgericht, die later veranderd een stichting. Enige lezingen toonstellingen trokken ook van buiten de plaats belangstelling. Mevrouw Eerd beek-Claassen was zelfs al begonnen met een boek over Katwyks geschiedenis, doch kon dit wegens haar geestelijke toestand niet meer voltooier}. Zij heeft dus niet meer kunnen beleven, dat in Katwyk een goed uitgeruste oudheid kamer wordt ingericht, waar niet naar de eisen des tUds opgeborgen verzameling kan worden tentoonge steld. De begrafenis zal Zaterdag te Katwyk geschieden. Vertrek van het jeugdhuis om 2 uur. Rynmonders gaan hokkenshov „De Rynmonders" waren in gadering bijeen. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer L. Noort, k\ het bestuursvoorstel in behandeling eind November—begin December hokkenshow te houden; het werd 'i genomen. Ook werden de namen bekend gemaakt van de diverse kampioenschap pen van het afgelopen seizoen. Deze zyn: Vitesse: 1 A. Grimsbergen. 2 Kr. Schaap. 3 N. J. Verkaik; Midfond: 1 A. Grimsbergen. 2 L. Noort. 3 A. J Degens: Fond: 1 L. Noort, 2 J. Star, 3 N. J. Verkaik; Jonge duiven: 1 P. Var- kevisser, 2 N. J. Verkaik. 3 A. Grimsber gen; Navluchten: 1 H. Hoek. 2 N. J. Ver kaik, 3 P. Varkevisser; Generaal: 1 A. Grimsbergen. 2 N. J. Verkaik. 3 J. Heems kerk, 4. L. Noort, 5 P. Varkevisser; Kam pioenduif Vitesse: A. Grimbergen: Kam pioen Midfond: N. J. Verkaik; Kampioen duif Fond: J. Star; Kampioenduif na- luchten: N. J. Verkaik; Kampioenduif: N. J. Verkaik. KATWIJK AAN DEN RIJN Damclub KDC Prijzenwedstryd eerste klas. tweede ronde: J. Schoneveld—J. Houwer 2—0; DuivenbodeJac. Freke 0—2. H. J.' KoelewynH. Voorzaat 2—0; Jac. Koe le wyn—A. A. Vooys 2—0. Tweede klas, vierde ronde: G. Freke Am. v. Beelen 02; H. DurieuxJac. Heemskerk 0-2: C v. Klaveren—Ab Beelen 2—0, regl. Vijfde ronde: Am. v. Beelen—H. L eux 2—Ab. V. Beelen—H. Spieren burg 20; Jac. HeemskerkC. v Kla veren 2—0. Geslaagd Te Leidschendam slaagde voor het oiploma materiaalkennis van de Maat schappij voor tuinbouw- en pléntenken- de heer G. van Delft Nzn. KATWIJK AAN ZEE Collecte voor Christelijk kleuteronderwijs Men schrijft ons: In deze maanden wordt in geheel Ne- derland de Uniecollecte voor het Chr. onderwijs gehouden. Voor het eerst vond deze inzameling plaats in 1879, het jaar waarin werd gesticht de unie „Een school met den Bijbel", die in deze 73 jaar ruim millioen gulden heeft bijeengebracht, waarmee het Chr. onderwijs werd ge steund. In onze gemeente werd de collecte de laatste jaren niet meer langs de huizen gehouden, maar in enkele kerken. Daar door zijn vele duizenden guldens voor het Chr. onderwys alhier verloren ge gaan. Er heeft zich een piaatselyk comité Uniecollecte 1952 gevormd, dat morgen in de gehele gemeente een gave voor het Chr. kleuteronderwys te Katwyk aan Zee zal vragen. Zeventig dames en heren jstaan klaar om deze inzameling te doen I slagen. Katwyk aan Zee sta op de bres voor zijn Chr. kleuteronderwijs, dat met nog zoveel moeilijkheden te kampen heeft. Bijeenkomst voor Unie collecte In de zaal by de Oude Kerk Ls gister avond een bijeenkomst gehouden ter in leiding ran de komende collecte voor de Unie „Een school met de Bijbel". Ds P. J. J. Monster sprak over de betekenis de onderwijswet ran 1878. De te- leurgestelden uit die dagen sloten een hecht verbond. Hierna werd het woord gevoerd door ds H. J. Groenewegen u:t Den Haag. Jezus Christus moet gestalte hebben in het bestuur en in het besturen van onze Christelijke schoien. Spr. wees op de g era ren, die het Chr. onderwijs bedrei gen. Wy mogen niet rusten, voor het laatste kind in Katwyk op de Chr. school is. Dan is er nog het gevaar van de grote verdeeldheid. Onze aandacht moet gericht blijven op de jeugd, d»e in nood Dr C. W. Impeta uit Dinteloord sprak over het onderwerp „Om het kind". Wy hebben nist alleen de Bijbel op de school nodig, maar vooral de schooi op de Bij bel. Na een eerste overwinning van de schoolstryd moet de stryd toch niet worden gestaakt. Nu is er strijd te voe ren tegen het Bartniaoisme, terwijl ze kere Hervormde kringen rich eveneens tegen het Chr. onderwys hebben ge keerd in de kwestie-Hardegarijp. Spr. eindigde zijn beschouwing met de op merking, dat het gehele onderwys door trokken moet worden ran de Christe lijke geest. Benoeming De heer H. Ruwhof werd benoemd tot aajunct-commies ter secretarie te De Bilt Hoog en laag water Zaterdag 18 October: hoog water 2 51 'n 15.05. laag water 10.54 en 23.09 uur. V isserijgolties Veidacht van verduis tering van f 70.000 Verdacht van verduistering van onge ler f70.000 bij de landbouwcoöperatie »n de H.R.K. Boeren-en Tuindersbond te Bemmel (Gld) is de voormalige zaak voerder B gearresteerd. De man wa< reeds in April ontslagen, omdat in d« boekhouding onregelmatigheden waren ontdekt. Na een nauwkeurig onderzoek heeft men er dezer dagen de justitie in gemengd. De arrestant ontkent alle schuld. Zwolle krijgt grootste stoom ketels van ons land In de nieuwe IJsselcentrale bij Zwolle zullen de grootste zes stoomketels van land komen, die elk 230 ton stoom uur kunnen leveren. Er komt een schoorsteen van 110 meter hoogte by. Het eerste deel van de centrale wordt in 1955 ln gebruik gesteld. Dit betekent, dat de electrische energie in Overijssel en Zuid-Drente met ruim de helft zal toenemen. Een van de oudste HEILSSOLDA TEN in ons land, mevrouw A. Wykhuizen —Schinkel in Den Haag. hoopt morgen on jaar te worden. Duikeling De handel, die eergisteren zotte prij zen heeft betaald voor het beetje vis, dat er te bemachtigen was, kreeg daar giste ren kenhelyk berouw van. zodat het veel kalmer aan ging. De vele schepen, d:e voor het weekeinde op de nominatie staan, waren daar niet vreemd aan en de gunstiger vangsten by het betere weer min. Het gevolg was dan ook. dat heel wat soorten met een klap duikelden, waardoor b.v. de kisten dikkoppen naar rond f 100 sprongen en de braat zakte van f50 op f30 Conserveindustrie en rokers hielden zich eveneens rustig, waardoor de makreel doorzakte tot f 19 en dus een tientje achteruitholde. De kleine schol 'kwam nog wel wat te schraal aan en hier bleven de goede pryzen vrywel gehand haafd: f55 tot f50 voor de tweeën en f30 tot f32 voor de drietjes. Tong hield zich aan de de oude koers en liet zich met f4.50 betalen wat de lappen betrof, ter- wyl de grove slips f 1-80 tot f210 golden. Nog redelyke reizen Het resultaat van de schepen was Don derdag ondanks alles nog zo slecht n et en de Van Hattum mocht bijvoorbeeld best tevreden zijn met zijn f20.300 voor een 5-daags reisje...'. De Thorina haal de. zoals gemeld, de f16 000 voor 6 dagen haring trekken en de Vios maakte er f 19 800 van voor zes dagen haring. Liever even wachten De Sumatra, die gisteren met twee mede-Vemmers aan de markt zou ver schijnen, liet liever nog even verstek gaan met het oog op de val in de markt, zodat het schip vanmorgen zyn 1200 kis ten verse haring in de hal deponeerde. Verder waren daar nog de Herman (1000 haring) en de Abraham (ook 1000). waar van echter 800 kisten makreel. Een paar loggers zorgden voor haring aanvoeren van de Engelse wal. variërend van 100 tot 300 kisten per schip, terwyl ook vele kotters present waren. Zij brachten vangsten van zo'n 50 100 mandjes aan en hielden vervolgens «Engelse Zater dag". Morgen flink wat Voor de Zaterdag staan voorlopig op het lijstje de gegadigden Flamingo met 1800 kisten en een vyftigtal styve kabel jauwen en de Norma met 1000 makreel In uit voor Radio WAAIGAT 26 - TEL. 3423 Haarden. Kachels, Haardkachels „HET EMAILLEHUIS" Noordeinde 7, Katwijk aan Zee Balatums ABe-dekéns Zeilen Axminster Karpetten Rookstoel kussens Net matrassen Oud Holl. doeken Overgordijnen Ruige matten Damasten Sluisweg 86 Katwijk aan Zee Tel. 2759

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7