Ëden Met twee millioen Amerikanen op een klein stukje land oAfschuwelijke taferelen en kinderlijk plezier Klaas Haasnoot zeilde over de zeven zeeën I. Naar Havannah, Batavia enmet emigranten naar New York NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 17 OCTOBER 1351 (Van onze redacteur voor sociale zaken) TJET KAN ons weinig interesseren, hoe de directeur XX van de Union Bank zich in de dure, Floridase zon laat bruinbranden. Ook mr Kelly en zijn gezin genieten op alledaagse manier van de landelijke rust in hun kampeerhuisje. Maar het loont zeer zeker de moeite om John Smith te volgen naar Coney Island, dat grootste vermaakscentrum ter wereld, waar de honderdduizenden bezitters van smalle beurzen in New York trachten tegen een minimum aan kosten een maximum aan plezier te verwerven. Zij behoeven hun reis niet van tevoren te bespre ken; zij gooien maar een dubbeltje in de gleuf op het tourniquet in één van de stations van de B.M.T.- Subway en pakken de eerste de beste trein, die maai stoppen wil. Hangende aan de lus, heen en weer ge slingerd in de vele scherpe bochten, geduwd en ge perst tussen honderden lotgenoten rijden ze dan drie kwartier of een uur lang in de immense hitte door donkere tunnels om eindelijk met een zucht van ver lichting naar buiten te dringen op Stillwell Avenue, de toegangspoort tot de „kermis der ijdelheid". De dichte drommen, die hier de beach komen bevolken zijn de vertegenwoor digers van hen, die het ook in Amerika niet verder dan de onderste sport van de ladder gebracht hebben. Hier lopen de krantenjongens, die later kranten man werden in plaats van millionnair en de bedelknapen voor wie het beroep van petroleumventer en niet dat van pe- troleumkoning het uiterst bereikbare bleek. Een breedgeschouderde dokwerker schrijdt voort aan het hoofd van een aan monsterachtig grote lollies zuigen de kinderstoet. Een dikke negermoeder met een uitpuilende boodschappentas vol broodjes bekijkt met schelle stem haar kroesharig kroost, dat pogingen in het werk stelt om tot de gevonden voorwer pen te gaan behoren. Een melancholie ke man met een druipsnor duwt een aftandse kinderwagen voort onder het wakend oog van zijn krijgshaftig uit ziende echtvriendin. Aan weerszijden van de hobbelige straat lokken de schiettenten en de kop pen van Jut tot het nemen van een voorproefje op de lol, die wacht in Steeplechase Park daar in de verte Maar de grootste aantrekkingskracht heeft toch het wassenbeeldenspel. Ve len worden aangelokt door een baby met-twee-hoofden en de negenjarige moeder met haar pasgeborene in de etalage. Met graagte offeren zij hun eerste kwartje om de feestelijke dag met heerlijke griezelingen in te zetten. Binnen, in het schemerduister, wer pen ze slechts een haastige blik op de martiale figuur van generaal Mac Ar thur met z'n kijker en op de presiden ten Roosevelt en Truman, die van hun vitrine uit glazige blikken werpen op het langsstromende kiezersvolk. Dit is slechts de hors d'oeuvre, daar om de hoek wacht het hoofdgerecht. Daar drommen ze samen voor het grote raam, waarachter een slecht ver lichte badkamer te zien is. De badkuip is besmeurd met geronnen bloed en op de grond staat een geopende koffer, waarin op een laken enkele bloederige ledematen liggen. De hoofdfiguur, ge knield op de vloer, is bezig met een grote zaag een vrouwenromp van het hoofd te ontdoen. De hele scène is ake lig realistisch en de maniak daar op de grond krijgt heel wat te horen van de toeschouwers, dezelfden die in de bioscoop soms .otte appelen werpen naar de schurk op het doek. Naast het venster hangen ingelijste krantenknipsels, die de kijkers inlich ten over de juiste toedracht van de wan daad in kwestie en de veroordeling van de moordenaar. Een paar passen verder is een andere onverlaat met een voor het Amerikaanse publiek, dank zij de dagbladkolommen, zeer bekende naam bezig een van z'n jeugdige slacht offers te verbranden in de kachel van de centrale verwarming. Ook dit souter rain vol rommel en spinrag met het gloeiende peerlampje aan de zoldering is weer een juiste omlijsting voor het af schuwelijke tafereel. Een volgend raam geeft een kijkje op de electrische stoel. Een bekende kin dermoordenares is op dit apparaat vast gebonden en terwijl de dokter en de procureur-generaal nauwlettend toe zien, schakelt de beul in zijn aparte ka mertje net de dodelijke electrische stroom in. Zo schuift de stroom voort, van het ene griezelige tafereel naar het ande re. Deze vrouwen zijn door de gretig verslonden sensatiereportages en de even sensationele'' foto's in sommige dag- en weekbladen wel wat gewend en er valt dan ook niemand flauw. Zagen we juist dezer dagen nog niet ln verschillende dagbladen een van een man. die onder een zi vrachtwagen was geraakt en zonder kraanwagen niet kon worden bevrijd? Terwijl hU daar langzaam lag te ster ven was de fotograa' blijkbaar voor hem neergeknield om deze afschuwe lijke scène op de gevoelige plaat vast te leggen. „De man stierf drie minu ten later", zo vermeldt het onder schrift. Toch is het voor velen blijkbaar een opluchting, als het eind van de donkere gang in zicht komt en het daglicht w< wenkt. Dan storten ze zich met des meer animo in het gewoel van kramen en gigantische apparaten. Een negerfamilie zoekt een plaatsje één der kabines van het 50 meter hoge reuzenrad. Even later zet het rad zich in beweging en de met feestgangers ge vulde kamertjes rijden heen en v duikelen en maken de wonderlijkste capriolen. Een echtpaar van middelbare leeftijd neemt plaats in een trein wagentjes, die even later met een zelingwekkende snelheid voortsuist een baan van een kilometer lang met steile hellingen en diepe dalen en bochten, waarin het rammelende voermiddel een hoek van 60 graden maakt met de veilige begane grond. De glorie van de beach is de 70 me ter hoge stellage, waarlangs grote para chutes naar boven gehesen worden. Tallozen verdringen zich om zo'n twee persoons stoeltje te bemachtigen als aan elke parachute hangt. Als de stoeltjes bezet zijn, gaan de gesloten parachutes langzaam omhoog. Bovenaan gekomen schieten ze los, het linnen ontplooit zich en onder het opgewonden-angstige ge krijs van het vrouwelijk deel der be manning daalt de parachute snel naar beneden, waar het stoeltje wordt opge vangen door krachtige veren, die het nog weer eens een eind in de hoogte gooien voor het veilig landt. Zelfs vrouw met een kindje van ongeveer twee jaar op schoot komt op deze niet uit de lucht vallen. De Amerikaanse spoorwegen beschikken over dubbeldeks rijtuigen. De passagiers, die boven zitten, kunnen naar har telust genieten van het voorbij snellende landschap. in de avond blijven de mensen hier zit ten, etend en drinkend op het strand of in één van de vele goedkope eetgele- genheden. Om elf uur Is er Immers vuurwerk en dat willen ze voor geen geld mis sen. Dan waaleren de rode, gele er groene pülen de lucht In, dan davert het ver in het rond van de eni knallen, want ook het vuurwerk moet Amerikaans zijn, kleuriger en luider dan waar ook ter wereld. Het slot stuk, een apotheose van oorverdovend leven en oogverblindend licht betekent dan meteen het slot van de dag. Dan begint de rui duizenden op bussen trein na de andere rijdt tot de nol volgeladen weg en de stuwende senstroom bij de als dol draai Massa-verhuizing wegens werkloosheid Van 500 gezinnen uit het Noorden naar het Westen In totaal zullen ongeveer 500 arbeiders gezinnen, waarvan de man werkloos verhuizen naar gebieden, waar nog ge brek heerst aan arbeidskrachten, zoals omgeving van de Maasmond, Vlissin- gen, Zeeuwsch-Vlaanderen en Velsen. Het betreft hier gezinnen uit gebieden met een hoog werkloosheidscijfer, zoals Zuidoost-Drenthe, Zuid- en Oost-Gronin- gen en Oost-Friesland. De bedrijven, die deze arbeiders in dienst zullen ne zijn o.a. de scheepswerf- en machine fabriek Boele te Bolnes, de Kon. Mij De Schelde te Vlissingen, de scheepswerf Smit te Slikkerveer en de B.P.M. Pernis. De betrokken gemeenten hebben hiervoor een extra-bouwvolume gekre gen en de woningen zijn thans in aan bouw of al voltooid. Uit Emmen zijn thans reeds 60 gezin- ne v verhuisd naar Alblasserdam, de arbeiders werken op de N.V. Ned, Kabelfabriek. De directeur is zo tevreden over de prestaties van zijn nieuwe kers, dat hij al om meer heeft verzocht. Aanslag op Voorburger: 3 jaar gevangenisstraf De Rotterdamse rechtbank veroordeel de gisteren de 28-jarige tandtechnicus J. R. uit Bergen op Zoom. die zoals wij meldden, de heer J. van B. uit Voorburg, boekhouder van de Coöp. Vee Afzet Ver eniging, met een loden pyp op het hoofd sloeg en die zich met een tas. inhouden de f 37.000 van deze vereniging, uit de voeten trachtte te maken, conform de eis tot 3 jaar gevangenisstraf. Nieuwe Fiatfabriek in Amsterdam Op het nieuwe industrieterrein aan Amstel, bij de Zuidergasfabriek te Am sterdam, wordt Woensdag de eerste geslagen voor een fabriek waar de firma J. Leonard Lang zelf de assemblage var Fiat-auto's ter hand gaat nemen. Voor lopig worden de Fiatwagens echter vooi deze firma nog geassembleerd in Bos- Geen aansluiting bij dej Presbyterian Alliance Methode voor catechetisch onderwijs aanvaard (Van onze Kerknieuwsredacteur) De Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken te Rotterdam beslott gis teren dat men zich niet zal aansluiten bij de World Presbyterian Alliance. Deze alliantie had de Geref. Kerken tot toe treding uitgenodigd, doch gebleken is dat vrijzinnigen met gelijke rechten toege laten worden. De hoop werd uitgespro ken, dat de alliantie zelf het de Gerefor meerde Kerken mogelijk zal maken zich aan te sluiten. Dit zal mogelijk worden door herziening van de statuten die thans in bespreking zijn. Gisteren aanvaardde de Synode de methode met leerplan voor het cateche tisch onderwijs die door de in 1949 be noemde deputaten waren ontworpen. De Synode sprak uit dat de kerken er voor te waken hebben dat de catechese haar karakter van rechtstreekse onderwijzing van de Heilige Schrift en de belijdenis niet verliezen zal. De Heidelbergse cate chismus moet onderwezen blijven. Verder sprak de Synode uit, dat de doopbelofte voor de ouders tevens de plicht inhoudt om zo veel als mogelijk is scholen met de Bijbel te onderhouden en deze scholen door hun kinderen te laton bezoeken. Nederlands cadeau voor de Verenigde Naties Tussen de Nederlandse regering en l__. secretariaat van de Verenigde Naties zijn besprekingen gaande over de aanbieding van een Nederlands geschenk voor verhoogde gedeelte van de ingang het nieuwe gebouw te New York, dat door Warren Austin „Het Kapitool van de Vrede" is genoemd. Trygve Lie heeft tijdens de opening van de zevende alge mene vergadering reeds gezinspeeld op de aanbieding van dit geschenk. Op welke wy'ze er uitvoering aan gegeven zal worden, is nog niet bekend. Minister Luns zal pas na 22 October in New York kunnen arriveren. Neder land zal daarom eerst aan het einde deelnemen aan het algemeen debat, bij monde van minister Luns. In de com missie voor de beheerschapsgebieden zal ons land worden vertegenwoordigd door minister Kernkamp, als zijn ministeriële werkzaamheden zulks tenminste toelaten. (Advertentie). 2.000.000 Op het middaguur bereikt de hitte e de volte het hoogtepunt. Twee millioen ;en zoeken hier vandaag verkoeling en strook strand van 7 km lang i 1000 meter breed. De stank v; deze honderdduizenden slecht gewassen transpirerende lichamen ligt als i bijna tastbaar waas over het schierei- Uit de talloze hot-dogkramen golft de vette geur van de geliefkoosde lekker nij, de warme worstjes. Deze worstjes van Coney Island hebben kennelijk ook in een vorige incarnatie nooit iets met een zwijn of een rund van doen gehad; iedere normale maag komt op pijnlij ke wijze in opstand bij de eerste hap. Voor de donkere opening van een houten gebouw is een plankier opge steld en daarip dansen een blank en een zwart meisje, slechts gekieed ln enkele vierkante centimeters zwarte franje. Ze zijn kennelijk een bezwij ming nabij cn staren versuft zich uit, terwijl ze automatisch de danspassen maken. De man met de hangsnor blijft aarzelend staan, na een waarschuwende duw tegen de kinderwagen van zijn eega sloft hU haastig weer verder. De bootwerker blijft geïnteresseerd toekijken en de negerfamilie gaat er zelfs voor op de stoeprand zitten. Maar ondanks zijn aanmoedigend ge- blissement niemand bewegen tegen be- gramma te zien. Dus zet hij maar weer schreeuw kan de eigenaar van het éta- een nieuwe plaat op en de meisjes dan sen verder in de verzengende hitte. Op het eigenlijke strand is het in middels zo vol geworden, dat nieuw aangekomenen zich slechts met grote omzichtigheid kunnen voortbewegen zon der op armen en benen, baby's of bood schappentassen te trappen. Slechts met moeite gelukt het hier of daar een vrije vierkante meter te vinden, waar twee personen zich Kunnen neervlijen. Vaders van grote gezinnen moeten hun verkenningstocht tot een kilometer bui ten het centrum van de vreugde uit strekken, willen zij hun familie ook maar een klein beetje levensruimte kun nen aanbieden. Zo ver het oog reikt, ziet men op het strand het gewemel van gebruinde rug gen en kleurige badpakken met hier er daar een streepje geel zand. Natuurlijk heeft het wel iets van Scheveningen, maar dan met meer mensen en min der strand, meer bruin en minder bad pak. Op het blauwe water drijven de badmutsen ais bonte bloemen. Tot laat Zevenduizend paardekrachten trekken deze moderne, Amerikaanse trein door het landschap. Een triomf der techniek. tourniquets schijnt niet te verminderen. Maar na een uurtje begint het toch al wat stiller te worden en om een uur of één is ook de laatste familie op weg naar In de eivolle treinen hangen de man nen moe en zwijgend aan de lus. Kin deren jengelen met ogen, die dik zijn van de slaap om de restjes van de snoeperij. De man met de hangsnor zit met de baby op schoot en stelt onbeholpen pogingen in het werk om het geschrei van het wicht te doen bedaren door het een restant lolly in de mond te stoppen. De bootwerker haalt uit in de richting van zijn ru moerend kroost, treft de verkeerde, maar bereikt toch het gestelde doel, want de ruzie verstomt onmiddellijk. Zo trekt de schare huistoe, vermoeid maar voldaan. Allen zullen een gat in de Zondagmorgen slapen. Sommigen zul len daarna misschien weer naar de beach trekken. Maar vrywel geen van hen zal te vinden zijn in één van de honderden kerken en kerkjes, die mor genochtend hun deuren weer openen. De 560 verschillende kerkgenootschap pen in New York tellen maar zeer wei nig leden onder deze laag van de be volking. Zij hebben haar greep op deze mensen lang verloren, zoals zij nu zig zijn hun greep op de geschoolde beiders te verliezen. Als deze mensen zich morgen w scharen onder de feesthoudende menig te, dan is dat niet die menigte, v van de Psalmist spreekt en het geklank dat zij kennen is slechts het geklank van de draaimolens op Coney Island. Zij komen uit de donkere trappen huizen van de subway en sjouwen naai huis. Ze lopen langs de fel verlichte bor den, geplaatst door een Christelijk genoot schap: „Want wat baat het mens, als hij de gehele wereld wint en schade lijdt aan zijn ziel", staat daarop te lezen. Maar zij gaan er ongeïnteresseerd aan voorbij. Zij zullen pooit de gehele we reld winnen, ten hoogste een stuk brood en wat geld voor een daagje uit. En de meesten weten niet eens dat ze een bezitten die schade lijden kan. Zij leven verder, van week-end tot week-end, onbereikbaar voor het offi ciële Christendom. Bereikbaar alleen voor Hem, die met innerlijke ontferming bewogen werd toen hij de schare zag. dat zij waren als schapen die geen Medium Strength 75 CENT OUD-KATWl]K HERLEEFT tijds dermate 'geleden had, bij voorbeeld doordat de Stolkse kaas zo zacht als boter was geworden, dat er eenvoudig geen goede prijs voor te verwachten viel. Bovendien werd het bij het vorderen der veertiger jaren in de vorige eeuw steeds moeilijker om vrachten uit Ha vannah naar Europa te bemachtigen Wanneer onze kapitein dan ook in 1846 opnieuw met zijn brik is thuisgevaren. en de patroon besluit om de „Alida" uit de vaart te nemen, betekent dit tegelijk het einde van Klaas Haasnoot's Havan- Het was een bewogen jaar, waarin Klaas Pietersz Haasnoot, als zoon van de 30-jarige zeeman Pieter Haasnoot en zijn vrouw Neeltje Maartensd. Vooys, op de 16de Januari het levenslicht aanschouwde in Katwijk aan Zee. Want behalve een jaar van strenge winterkoude en veel werkloosheid, was 1812 het jaar van de conscriptie, waarbij alle varende personen van 24 tot 49 jaar werden opgeroepen'om te loten, teneinde de oorlogsschepen der keizerlijke vloot te bemannen. En toen de jonge Klaas Pietersz nog maar drie maanden oud was, trokken 200 man Franse soldaten en gendar mes met de prefect uit Den Haag het zeedorp binnen, om op krachtdadige wijze een einde te maken aan de weigering der Katwijkers om te loten, waarbij hartverscheurende tonelen zich in het zeedorp afspeelden. Evenals zijn ruim twee jaren oudere broer Krijn Pietersz Haasnoot trok ook Klaas naar zee; en het ligt zelfs voor de hand, dat hij het aan zijn broer Krijn, die we in 1833 reeds aantroffen als schipper van de kof „Onderneming", te danken heeft gehad, dat hij eveneens by de koopvaardij terecht kwam. Dat Klaas' loopbaan bij de koopvaardij alleszins voorspoedig is geweest, lijdt geen twijfel, waar we hem reeds bij zijn trouwen met de Noord wij kse Dirkje Kruyt op 8 November 1835 dus op 23-jarige leeftijd! vermeld vonden als kapitein ter koopvaardij! Havannahreizen Het oudste stuk in de nalatenschap van kapitein Klaas Haasnoot wórdt ge vormd door een brief van Aug. 1837. door hem van uit Alblasserdam gericht aan zekere P. de Moor en Zoon, welke een bestelling blokken omvat, en we zullen er wel niet ver naast zijn, wan neer het hier één van de voorbereidin gen betreft voor het zeeklaar maken van de 110 ton metende, in Amerika ge bouwde brik „Alida". aan boord waar van we hem het volgend jaar zien varen voor de Amsterdamse reder Jeremias Meijes. En het is met dit schip, dat wij onze kapitein in de jaren tot 1847 regel matig tegenkomen op het traject naar Havannah, teneinde suiker en tabak te halen, in ruil voor meegebrachte ladin gen Stolkse kazen, parelgort e.ö. Bij een van deze reizen namelijk in Augustus 1842 trof hij in Havannah twee Hollandse koffen aan, waarvan de kapiteins overleden waren, reden ge noeg om aan zijn eerste stuurman J. Kuyt, kennelijk ook een Katwijker, ver lof te geven de kapiteinsplaats aan boord van één der koffen, de „Archgangel". in De terugreis e niet minder dan waaraan het zware stormw— „Alida" beliep, niet vreemd geweest zal zijn; want tijdens het 26ste etmaal in zee woei het gereefde grootmarszeil uit de lijken, terwijl zware stortzeeën vele planken uit de verschansing wegsloegen, en een week later sloeg de briksgaffel in stukken tengevolge van de harde wind uit het zuidoosten. Dat onze kapitein echter tegelijk ook koopman was, blijkt ons telkens weer uit zijn correspondentie. Zo vertelt hij. hoe hij in 1844 ln Havannah lag en hoe juist terwijl hij met enige kooplieden aan boord van zijn brik zat te onder handelen en een goede prijs voor zijn la ding dacht te maken het Nederlandse schip „Antje" binnenliep, waarop de kooplieden ogenblikkelijk hun bod lie ten vallen, eerst eens bij de „Antje" poolshoogte gingen nemen, en hijzelf tenslotte met zeer slechte prijzen voor zijn kaas genoegen moest nemen. Ook de volgende jaren gebeurde het herhaaldelijk, dat kapitein Haasnoot by Naar Batavia In-tussen had de reder, tevens scheeps bouwmeester Jeremias Meijes op de werf ,,'t Witte Kruis" te Amsterdam een nieuw schip gebouwd, de 431 ton metende bark „Eensgezindheid", die op 8 Mei 1846 te water was gelaten. En gedurende de maanden Maart tot en met Augustus van het volgend jaar zien wij onze kapi tein druk doende met het optuigen van zijn nieuwe schip en het treffen van voorbereidingen voor een reis naar Ba tavia. En nadat de equipage gemonsterd was o.w. de Katwijkers Aldert van der Bent als eerste stuurman en Dirk Plokker en Dirk van Duivenbode als lichtmatrozen en de luiken naar be horen afgeschalmd waren, begon de reis 2an de lijn, achter acht of meer jaag- paarden aan, door het Noord-Hollands kanaal naar het Nieuwediep. vanwaar de „Eensgezindheid" op 27 September 1847 in zee stak. Na een reis van 100 dagen op de kop af, waarbij slechts het afbreken van kluiverboom en buitenkluiverboom ln het zuiden van de Indische Oceaan een incident van enige betekenis vormde, verscheen Klaas Pietersz Haasnoot op 4 Januari 1848 voor Batavia! De lading kaas bleek zich goed gehouden te heb ben. maar de hammen lieten te wensen over, omdat ze steeds nat werden aan de punten, zoals de kapitein aan zijn patroon rapporteert. Klaarblijkelijk had Jeremias Meijes ook een proef willen r.emen met het importeren van prente- boeken. want Haasnoot meldt hierover; Van de prenteboekjes was niets te ma ken, zoodat ik dien weer mede te Rug zal brengen." Een retourlading was blijkbaar spoe dig verkregen, want nog geen maand na aankomst, op 2 Februari 1848, schrijft de stuurman in het scheepsjournaal: ,,'s Morgens 4 uur porden „overal", he- schen de marszeils en bramzeils in top. haalden de schooten voor. hiefden ver volgens het anker op en neer; 5V« uur: hiefden het anker uit de grond en zet ten alle dienstdoende zeilen bij en zeijl- den tusschen de Eijlanden ln de In- diesche Zee." Emigianlensehip Op 18 Augustus 1850 zien wfj onze kapitein opnieuw met zyn bark behou den ter rede van Batavia verschijnen, na een voorspoedige reis van 95 dagen, waarbij als bijzonderheid vermeld wordt, dat gedurende de gehele reis niet ge pompt had behoeven te worden! By thuiskomst wachtte onze kapitein een nieuw reisprogramma, want ditmaal zou bij eerst naar New-York koers zet ten, met 124 landverhuizers wij zou den zeggen: emigranten aan boord, om vandaar opnieuw Batavia op te zoe ken. Om te beginnen echter werd zyn eerste stuurman D. (of C.) Kruyt, nog voor vertrek ziek en moest worden ver vangen door stuurman C. C. Jaski. Ver volgens ontstond er, op de eerste dag een Zondag nog wel waarop het schip door het Noordhollands kanaal gesleept werd door de jaagpaarden, een handge meen tussen de kok en de timmerman, waarna eerstgenoemde de tweede stuur man op grove wijze brutaliseerde, en tenslotte zijn handen niet thuis kon hou den, zodat een hevige vechtpartij tussen hen beiden ontstond. Nadat de harde Oostnoordoosten wind het noodzakelijk had gemaakt, het aantal jaagpaarden op te voeren, eerst tot 14 en later zelfs tot 20. bracht tenslotte de stoomboot „Ar chimedes" op Woensdag 14 Mei 1851 de bark naar buiten. Vier dagen later, juist nadat men bij nacht en dikke mist over stuurboord ge wend had, werd de „Eensgezindheid" aangezeild door een Franse brik; Haas noot zelf schrijft hierover aan zijn pa troon, hoe de Fransman met zijn klui ver pardoes „door mijn fok en zoo door mijn fokkenwand. regt op mijn fokken- mast zeilde waardoor hy zijn boeg spriet en zoo ver wij zien konden zyn geheelen voortuig verloor". Ofschoon dadelijk overstag gegaan werd, werd toch gevraagd of de Fransman hulp no dig had, waarop een ontkennend ant woord terugkwam. Dat de ontzetting onder de passagiers over dit voorval groot was, valt te begrijpen. Nog was echter het einde van alle ellende niet in zicht, want op 22 en op 24 Mei overleden twee jonge kinderen van emigranten, wier stoffelijke over schotten naar zeemansgebruik overboord werden gezet. Enige malen werd ver volgens een ijsberg gepasseerd, en na een flinke storm, waarbij het schip zwaar stampte op de hoge en moeilyke zee, en de bagage der tussendekspassa giers los en door elkaar geslagen werd, bereikten de emigranten na 37 zeedagen op 20 Juni hun nieuwe vaderland, ter- wyl de „Eensgezindheid" voor pier 8 te New-York l i anker kwam. (Slot volgt). W. A. Poort. Als reactie op ons verzoek om inzage in oude nog te Katwyk aan Zee bewaard wordende beschei den betreffende Katvvykers, die in de vorige eeuw ter koopvaardij zeilden, ontvingen wy van één onzer lezers diverse scheepsjour nalen, proviandlysten, factuur- boeken en een brievenboek van kapt. KI. P. Haasnoot uit de jaren 18401860 ter leen. Het resultaat van de bestudering daarvan treft u hiernaast aan. Piet Lustenhouwer een kwart eeuw bij KRO De bekende orkestleider Piet Lusten houwer viert op 23 October zyn 25-jarig jubileum in dienst van de KJt.O Lustenhouwer is zijn loopbaan 'begon- en als leider van een musicerend trio, _at in een café-restaurant aan de Am sterdamse Kalverstraat optrad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3