TRIUMPH „aar» ™Mpy l Zeventig dagen onschuldig in een Mexicaanse gevangenis Drie Nederlandse zeelieden keerden na vele ontberingen terug vieze POPENT (Scherpe Wind 1 Toch is het zo! NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIIDAG 17 OCTOBER 1951 Dood gevonden verstekeling de ooizaak fn** wint altijd Van het erf van School en Kerk (Van een onzer verslaggevers) ZEVENTIG DAGEN onschuldig in een smerige Mexicaanse gevangenis, blootgesteld aan grievend onrecht, corruptie en beledigingen, ziedaar de beknopte samenvatting van het avontuur, dat drie Nederlandse zee lieden hebben beleefd in de afgelopen maanden. Tijdens een oponthoud van hun schip, de Alblasserdijk van de Holland Amerika Lijn, te Vera Cruz (Mexico) werden zij gearresteerd onder verdenking van moord op een Cu baanse verstekeling, die dood in een ruim van hun schip was gevonden. Na ruim twee maanden in de gevangenis te hebben gezeten, zijn zij Donderdag 18 September jL in vrijheid gesteld. Met het s.s. Axel-dijk van de H AL kwamen zij gisteravond i-n de haven i Antwerpen aan, waar enige farni! leden hun een hartelijke ontvangst be reidden. De namen van deze gelukkige zee- Heden zijn: olieman J. P. W. de Haas uit Rotterdam, stoker H. J. Wagemakers uit Voorburg en W. Pijpers uit Rotterdam Terwijl de Axeldijk van Vüissin-gen naar Antwerpen opstoomde, vertelden de drie mannen ons in hun hut het avontuur. Een man in korte broek „In de naoht van Zaterdag 28 op Zon dag 29 Juni zag ik in de midscheeps plotseling een man, gekleed in een korte broek lopen met zwart haar en een lichte snor. Zodra hij bemerkte, dat hij was gezien, zette hij het op een lopen naar een of andere verborgen schuil hoek", vertelde de olieman Wagemakers, Rosenboomstraat 51, Voorburg. De Alblasserdijk was een dag tevoren op Vrijdag 27 Juni vertrokken uit Havan na (Cuba), vanwaar vrijwel met elk schip verstekelingen naar Mexico trach ten te komen. De twee andere mannen van de machinekamer, Pijper® en De Haas, zagen de man eveneens. Dadelijk bracht men de gezagvoerder van het schip, kapitein Blokland, op de hoogte van de aanwezigheid van de versteke ling, waarna men de volgende morgen het gehele schip van onder tot boven onderzocht. Men speurde in alle hoeken en gaten, behalve echter in de ruimen die op Cuba waren verzegeld Zondagavond om ongeveer zeven uur meerde de Alblasserdijk in.Vera Cruz. Diezelfde avond zag stoker Wagemakers plotseling de verstekeling van de gang way gaan, nu echter keurig gekleerd. Hoewel men dadelijk alarm maalkte, kon men de man niet meer achterhalen. Wel troffen matrozen Woensdagmorgen, (Advertentie Wereldnieuws in slagzinnen IN FINLAND dreigt een kabinetscrisis omdat de sociaal-democraten aan algemene huurverhoging voorwaarden willen verbinden met betrekking tot de prijzen van landbouwproducten. CHURCHILL HEEFT gistermiddag in het Britse Lagerhuis bekendgemaakt, dat binnenkort twee witboeken inzake de Europese eenheidsbeweging licht zullen zien. HEINRICH SCHWIND, een voormalige nazi-functionnaris in het beruchte ghetto van Lodz staat terecht wegens het vermoorden van 71 Joden in Polen. Hij heeft altijtj beweerd, zo populair onder de Joden te zijn geweest, dat zij hem „pappa" noemden.... KONINGIN ELIZABETH van Engeland zal op 4 November a.s. voor de eerst* maal de nieuwe zitting van het parle^ INDIA zal zich verzetten tegen elke stap van de Verenigde Naties om te trach ten, de blaam voor het vastlopen van de wapenstilstandsbesprekingen op communistisch China, aldus is in re geringskringen te New Delhi verklaard. HARRY WILLMOTT. een Engelsman, die b(jna zijn gehele leven blind is ge weest. stootte dezer dagen met zijn hoofd tegen het handvat van een krui wagen. terwijl h(j in een schuurtje iets zocht. Enkele dagen later ontdekte hij, dat hij weer kon zien. TIJDENS EEN bijeenkomst van socialis tische vrouwen uitl5 landen te Milaan werd met algemene stemmen het mengaan van socialisten met conn nisten veroordeeld. ENGELAND bezat in 1905 meer dan de helft van de wcreldvloot, in 1939 iets meer dan een kwart en thans slechts iets meer dan een vijfde. Deze inte ressante gegevens openbaarde gisteren Lord Runciman, president van de Brit se Kamer voor de Scheepvaart. VANDAAG zijn een kwart millioen Ja panse mijnwerkers instaking gegaan. Zij eisen loonsverhoging tot 100 pet. toe. (Advertentie) Wrijven met dc heerlijk ver warmende cn diepdoordringen de Akker's Kloosccrbalscm ver jaagt dc pijn cn heeft een wel dadige werking. Spoedig zegtgij KLOOSTERBALSEM toen men de luiken van ruim I opende, het stoffelijk Overschot aan van een jon ge blonde man. Dadelijk nadat de politie autoriteiten gewaarschuwd waren, ver schenen poldtiecommissarissen, rechters van instructie en talloze andere heióispersonen aan boord. Men na1 horen af. doorsnuffelde scheepspapieren en allerlei bescheiden, doch men geraak te niet tot de oplossing van het vraag stuk. Hoe overleed Julio Rodrigues Bor- ges? De Mexicaanse autoriteiten waren ei kennelijk van overtuigd, dat men op de Alblasserdijk meer van het overlijden van de verstekeling moest afweten, Onkies Op uiterst onkiese wijze hebben zij dagenlang verhoren afgenomen, zonder dat van de zijde van de consul voor Nederland te Vera Cruz, een Mexicaan, ook maar een woord van protest is aan getekend. Toen "tijdens het onderzoek bleek, dat de drie leden van het machinekamerper- soneel een verstekeling hadden gezien, is de verdenking in het bijzonder op hen gevallen. Na urenlange verhoren zijn Donderdagmorgen 3 Juli zes leden de bemanning onder geleide van r bewapende Mexicaanse polltie- boord gehaaid en naar de gevangenis overgebracht. Het waren de tweede stuurman, een leerling-stuurman en een matroos, alsmede de beide olie- lieden en de stoker. Kapitein Blokland protesteerde heftig tegen hun arrestatie. Hij telefoneerde links en rechts om intrekking van deze maatregel te bewerkstelligen, doch niets baatte. Na elf dagen liet men de beide offi cieren en de matroos vrij. Doch de man nen van de machinekamer bleven in arrest. Op de meest onzinnige manieren trachtten de. rechters van instructie de mannen verdacht te maken. Een moedervlek, een muggenbeet en een' lidtekentje van jaren oud bleken voldoende om de argwaan van de'Mexi- rechters opnieuw op te wekken. Men beschouwde dit als aanwijzingen voor een mogelijk gevecht met de dood aangetroffen man. Het verblijf in de ge vangenis te Vera Cruz was een verschrik king. Men was opgesloten in een somber lokaal met houten, vloer waar ho.pderj3.en misdadigers bijeen waren, Voor slechts ongeveer dehelft' van het aantal 'ge vangenen waren zeer primitieve bedden beschikbaar. De overigen' sliepen -zo maar -op de vloer. Het ongedierte kroop in rijke verscheidenheid over de bed den en de schamele bezittingen van de gevangenen en door de z.g. „wasruim ten". 's Nachts schrikten de ratten de gevangenen op in hun slaap, terwijl de muskieten bij duizendtallen de nachte lijke uren tot een ware kwelling maakte. De toiletten waren in één woord sme rig en verspreidden een onverdragelijke lucht. - Een halve meter daar vandaan sliepen de gevangenen op de koude Het voedsel was beslist- slecht, ver klaarden de ex-gevangenen. Omkoperij vierde zelfs in de gevangenis hoogtij. Nieuw aangekomen gevangenen worden c. adelijk 'onderzocht op geld en geldwaar dige papieren. Een bewaker (zelf ge vangene) die de titel „primer cabo" voert, eist een belangrijk deel van het geld op ender de belofte dat men dan van de verplichte arbeid is vrijgesteld. Na enige dagen is deze belofte in het vergeetboek geraakt en moet men of opnieuw van de toiletten met de blote handen. De naam van de gevangenis was „Car- cel de Allen'de", doch de drie zeelieden wisten een passender naam: „Hotel De Ellende". Gelukkig is niet de volle maat van deze ellende over hen uitgestort, dank zij de steun van het agentschap van de Holland Amerika Lijn te Vera Cruz, de firma Lopez Hermanos, die kosten noch moeiten heeft gespaard blijf der zeelieden in deze dige omgeving te verzachten. Kapitein C. Blokland van de Alblas serdijk zocht dadelijk zijn mannen op Het minderwaardige eten dat de gevan genen werd voorgézet, zouden zijn man- niet eten. Hij gaf opdracht tot levering van Amerikaanse maaltijden. Ook de medische verzorging droevend slecht De mannen hadden dan ook al spoedig verscheidene klachten: ringworm, muskietenbeten met infectie Lichtpunten Lichtpunten in het troosteloze gevan- genisbestaan waren -de regelmatige be zoeken van de aankomende H.A.L.-sche- pen in Vera Cruz. Kapitein Riedijk de Eemdijk bezorgde hun een stel kleren ter vervanging van het enkele stel kle ding. dat zij bij hun arrestatie hadden mogen meenemen. Veldbedden kwamen er door bemiddeling van gezagvoerder Snellemans van de Abbedijk. Andere Nederlandse zeelieden voorzagen van tijdschriften. Inmiddels waren de lichten van de ha ven van Antwerpen steeds duidelijker geworden en de mannen maakten zich klaar om hun familie te ontmoeten. Advertentie) P Oud papier en lorren als toegangsbewijs Wanneer morgen -de poorten van het grote stadion in Praag, waar een interes sant athletiekprogiramima za-1 worden af gewerkt, zich zuilen openen, zu/lilen de controleurs aan de ingangen niet voor zijn van een simpele papierbak voor de afgescheurde controlestrookjes. Neen, zij zullen er staan met bascules en -grote stevige kisten, want naar het Praagse blad ,,Prace" meldt, om de wedstrijden kunnen aanschouwen za-1 men niet met entreebiljetten behoeven aan te ko- doch met o-ud papier, lorren of oud metaal. Ieder die zich van een tri buneplaatsje will verzekeren, zal als be taling m-oeten inleveren of 10. kg oudi pÊCpièr'óf3-kg' textiel óf 2 fe non-fe'rro •ihetaafL- Zweedse Prinses Sybilla aangekomen Gebruikte bij Koningin in Soestdijk de lunch Met de Scandinavië-express is om half en vanmorgen te Utrecht aangekomen Prinses Sybilla van Zweden, die morgen de tewaterlating van het'vlaggeschip van de Svenska-Amerikalijn te Vlissingen zal Omkoperij verrichten. Nadat de trein op het afgezette eerste perron te Utrecht was aangekomen, werd het speciale rijtuig van de Prinses afge haakt en zette de trein zijn reis naar Hoek van Holland voort- Ter begroeting aanwezig de Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg en namens. H.M. de Koningin ritmeester W. F. K. Bischoff van HeemsKerck, adjudant van H.M. de Koningin. De Prinses bleef geruime tijd in haar be" I rijtuig, waarna zij per hofauto bij de Koningin (Advertentie) ÖOODt tN doos i 75 ct I SOctH VIRGINIA Synode Vrijgemaakte Kerken Interkerkelijk overleg over de psalmberijming afgewezen Verder onderzoek van de bundel-Hasper (Van onze Kerknieuws-redacteur) TJE GENERALE SYNODE van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) te Berkel heeft gisteren besloten geen medewerking te verlenen aan een inter kerkelijk overleg over de Psalmberijming. De Synode sprak o.a. uit dat er geen desbetreffend verzoek uit de kerkelijke vergaderingen is gekomen; dat er door de kerken geen bezwaar is gemaakt tegen het besluit van de Kamper Synode om .deputaten ad hoe te benoemen, en dat de Psalm berijming een zaak van geloof is, terwijl ,,de beoogde z.g.n. interkerkelijke commissie hiervoor geen waarborgen biedt." Er komen opnieuw deputaten ter voortzetting van het onderzoek van de berijming-Hasper. De Particuliere Synode van Zuid-Hol land had uitgesproken- „dat het niet juist moet worden geacht, dat een Generale Synode algemene regelen stelt t.a.v. het nl of niet geoorloofd zijn van een bepaalde huwelijksbevestiging, aangezien deze bc- hoori tot de competentie van elke plaat selijke kerkeraad". De Generale Synode heeft nu uitgesproken dat zij het desbe treffende besluit van de Generale Synode Utrecht-1943 niet langer voor haar rekening neemt. een verzoek van de Centraal Bond Inwendige Zending cn Chr. Maat schappelijk Werk om medewerking te de tót standkoming van eer. interkerkelijke commissie voor overleg in igelisatievragen, is de Synode niet ingegaan. een avondzitting is breed gesproken het verzoek van de Reformed Chru- ches of Australia tot het aangaan van correspondentie. De rapporterende com missie stelde voor daar niet op in te gaan, In het debat werd opgemerkt dat in de verzoekbrief ^uidelijk onderscheid, wordt gemaakt tussen de Geref. Kerken e: Geref. Kerken (Art. 31 K.O.), welke pos tale aanduiding niet louter als zodanig gebruikt. Om des tijds wille werd de di cussie afgebroken. Vandaag vergaderde de Synode verdi PROMOTIES. GRONINGEN, Nederland gekweeh GRONINGEN. 16 Oct. De iccr R. J. Helder tot docto: uurkunde geschiedde „cun Congres Unie Chr. Buitengewoon Onderwijs Hrethoofdbestuur rail de Unie Chr. Buitengewóón OndenVTjs réclpieerde' gis termiddag ip. het N&V-huis „Wpudscho- ten" bij Zeist ter gelegenheid van het 4Ö-jarig bestaan van de Vereniging van onderwijzers, en artsen, werkzaam bij het Chr- B O. Met deze receptie werd tegelij kertijd een congres geopend, dat de be doeling heeft aandacht in brede kring te trekken voor het werk in de BLO -scho len- Verschillende vertegenwoordigers officiële instanties gaven blijk van hun belangstelling. Het congres begon gisteravond met een openingswoord van de voorzitter J. J. Dondorp uit Hilver- die wees op de betekenis van het Buitengewoon Onderlijs. Dr D. A. v- Krevelen, privaat-docent uit Leiden, sprak vervolgens over „Selectie bij het L.C."- Op het programma staan verder nog lezingen van prof. dr J. Waterink „De paedagogische beïnvloeding de zwakzinnige" én van dr R. Ved-j uit Haarlem over „Het wezen van debilita mentis" Er is een demonstratie leermiddelen verzorgd door verschil- i lende uitgevers en vanavond en de con- ferentie wordt morgenavond besloten - een gezellig samenzijn. Twee van de i oprichters, W. F. H. v. d. Wart en A. J. i Calliber worden nog verwacht. (Advertentie) Als Rhenraatische Pijnen kwellen is dat vrij zeker een aanwijzing van onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen brengt b.ij talloze lijders aan rheumatische pij nen een wonder te weeg. 't Bloed gaat weer krachtig stromen en wordt zo, op natuurlijke wijze, gezuiverd van alle onzuiverheden die de oorzaak zijn van Uw pijn en ongemak. Koop vanc'eag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgen die heilzame kuur. Beroepin gsvreik Ned. Herv. Kerk Beroepbaar: Cand. H. C. Boer, Markt 4a, Eindhoven (verb, ber.) Aangenomen: De benoeming tot vicaris te Musselkanaal J. C. P. Erkel, emeritus predikant te Zwagerveen. Benoemd: tot vicaris te Harich Ruigahuizen cand. H. Belier te Enkhui zen. die deze benoeming ook aannam. Bedankt: voor Neerlangbroek J. T. Doornenbal te Oene; voor Aalst P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken Tweetal: te Amsterdam Th. van Andel te Vlaardingen en J. Nawijn te Bedankt: voor Putten Joh. P. Boer te Zwartebroek. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor Delft J. Kok te Leerdam. Geref. Gemeenten Beroepen: te Nieuw-Beyerland Rhenen H. van Gilst te Elspeet. Bedankt: voor Aagtekerke F. J. Dieleman te Yerseke. STICHTING KLINISCH HOGER ONDERWIJS. ROTTERDAM. 16 Oct. Geslaagd seml-arti ex. mej. J. van Balen Walter. Zutlen en d heren Haribans Brahma Tewarl, Rotterdan W Dille. Helmond. W Ripping, Schiedam, P Schm Apeldot i J Wie s-ex. mej. M. L. van Zijderveld. :n en.de heren J. H. de Bliek, Arn- H. J. Heinhuis, Den Haag. W. Jans- ida en W. Rodenburg. Rotterdam. UNIECOLLECTE. rmeldt: Transp buren f234—, 19.45; Hardegarijp f 129.25: Oud et 1 138,57. Oudega (Her f 147.65. Altevei arlo i 209.—, De Bilt f 127.07. Drie- f669.69. Houten 181.01. Brielle f 169.20. Katwijk 73.75. I 202.50. 's-Grs hipluiden f 151, liden f 136,68. Goes f 330. Almkerk •s-Gravenmoer £227,—. Venlo £76.16. Totaal van 50 locale comités 12.208.35. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot onderwijzerfes) aan dé Pr ses Ireneschool te Amsterdam G. Kieft Eindhoven; aan C.N.S.-school te Needc n A. A. Lukkien te Landsmeer (N.-H.); Chr. school te Rijssca C. Jonkheer te Yer seke (tijd.). ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 17 Oct. Geslaagd cand. e:. recht do damos F. Ruèck. Voorburg, M. Rus- schcn, Wassenaar en de heren R. Bakkers Den Haag, J. J. Nouwen. Rotterdam, B. A Schnitz, Rotterdam, Th. M. Th. Adriaansen Schiedam. H. van Imhoff, Berticum (Br.) er J. C. van Munster van Hcuven, Rotterdam; doet. ex. Ned. recht de heren F. F Kaarse maker. Den Haag. M. D. Ph. v. d. Werf. En schede en mej, L. S. Ch. Plate,.Rotterdam. AMSTERDAM (Gem. Univ.). 16 Oct. Ge slaagd: cand. ex. rechten de heer G Tuil A'dam; doet. ex. scheikunde E H Meui Dordrecht en doet. wiskunde J Vcrt Amsterdam. UTRECHT. 15 Oct. Geslaagd: doet. ex. chologic: J J Chr Bremer, Utrecht; - wis- en natuurkunde (a): J Onderstal laude) Ede; Idem (d): mej. N M v d C Utrecht cn A J Bosch. Utrecht; idem (1 Janssen, Arnhem en J Blommestein, Utrecht; doet. ex. dierkunde: W L van Utrecht, Utrecht en mej A K Kremer, Bussum; doet, 'wiskunde: S C Beentjes, Rotterdam; doet. natuurkunde: F P G Valkx, Utrecht: vee arts-ex mevr C E Birnie-Heringa, Utrecht. P v d Kerk, Hoogeveen, J H Staal, Assen, J J Koopman, Berkhout, P F v d Eynde, Mier- lo. (N.B., J Wgchgelaar,. Eek en, .Wiel, H .Qt- icr, Utrecht, mei. G H L Relnhold. stede.' D W SmaUegange, Goes. J" v d Zutphen, J -H.C'yarr Wijhe, Capelle 1.7 elr:ndrec-htcn. J M Hensgens. ind. H L J Eweg. Utrecht, J P M Geer- lihgs. Utrecht, ges chi" iM:lorr iude srburg, J. F. W. Ovei Het lied der aethergolven 745 Morgengebed. 800 I 9.00 Voor de huisvrouw. ,'oor de kleuters. 10.15 Grar ken. 11.45 Gram. 12.03 Gran 9.40 Gram 11.00 Voo. 12.55 Zon les. 2.40 Koorzang. 2 i en kunsten, 3.40 Far 4.25 Idem. 4.30 „De Zang. 6 15 Journalis' e orkest, 4 oonheid v jeugd. 6 Advertentie1 maakt Uw keel droog cn effent dc weg voor verkoudheden. Verzacht I cn maak Uw keel vochtig met 6.40 Regeringsu 10.30 Wij luider Tombola' 10.00' Am Zondag inl 11.00 Nieuws in Esperanto. 11.22- 12.00 Gramofoonmuziek, Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Ni. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Gi 7.10 Gr; 9 00 Gra wijding. VARA 10.2 iek. 3.30 „Van 4.30 Gra MÊ BH 6 20 Dansmuziek 6.50 Gra Staalkaart VPRO: 7.30 „I 7" „Vader, ik kan „Misschien ook, omdat militarisme en slaver- pjjn. Laat me nij voor mij synoniem zijn. Een militair heeft evenveel zelfbeschikkingsrecht als vroeger een negerslaaf. De dienstplicht werd door Napoleon uitgevonden, 't zal mij .benieuwen, wat jullie nog van Hitier leert." „Aan die zenuwpijnen kan hij toch niets doen. was? Vertrouwt hij' die jongen nu nóg? Heeft De oorzaak kan geen dokter wegnemen. „Vader, ik wou, dat ik het kon." „Maak asjeblieft, dat je wegkomt. Je gela menteer hindert me en ik wil rust, versta je „Vader, ik ga, als u het goedvindt. Deze. knul me?' van mij geen broer meer en ik wens niet Rust! Alsof hij niet nog met Carla naar de te ademen, die hij verpest." schoolzolder moet. En met welke berichten moet langer de lucht Harders merkt nauwelijks, dat zij en hebben Hans en Jan hem niet beter door zien? Vader heeft zich blind gestaard op zijn hard werken van de laatste maanden. Is hij dan slechte Paasrapport vergeten? En weet hij niet meer, .wat er in die maanden verhandeld is? Joop heeft dat allemaal gehoord. Zij zou wel willen weten, hoeveel hij genoteerd heeft. - heengaat, hij daar komen. Hij, die meende, een jonge held Hij moet toch iets' hebben gedaan, als hij daar Met saamgeknepen vuisten zit hij daar, de na- hun te kunnen voorstellen zou moeten erkennen, zogenaamd te werken zat. Is er niet overal ver- door een onwaardige was. Nee, hier zou raad en soms op zo onbegrijpelijke wijze? Nog een geluk, dat hij niets weet van de Engelse piloten, die ze sinds eergisternacht verborgen houden. Hij met zijn haat tegen Engeland en zijn meelij met de Duitse steden zou in staat zijn, de dappere kerels aan te brengen. Joop is altijd dwars tegen de draad in geweest. Van hem kun je alles verwachten. ,,'k Wou morgenochtend nog eens met hem praten", zegt Harders, ,,'k Had straks te veel pijn, om hem van repliek te dienen." ,Net of u hem iets zou kunnen vertellen, dat OEN DE VESTING VIEL MENKENS-v. d. Spiegel gels wonden zijn vlees, maar hij voelt het niet dat zijn door die andere pijn. die hem de maag tegen de tafelrand doet drukken. En zijn zielepijn over treft alles. Hoeveel heeft hij van deze jongen verwacht. Hij wou de woorden van wantrou wen niet horen. Carla en de aanstaande schoon zoons vertrouwden Joop niet, noemden hem een stiekemerd. Hij meende dat Joop zich op zijn werk concentreerde, meende dat hij dat nodig had, vreesde hoogstens dat zijn overgevoeligheid hem parten speelde. „Joop," zegt hij en de jongen kijkt op, ge- «een redeneren helpen, nu niet en morgen ook troffen door die matte stem, „jij dwaalt. Jouw niét. Joop zou koppig volhouden. Joop zou zich beweringen zijn dwazer dan ik ze ooit van an- niet laten overtuigen. Hij weet immers, welke J nog met weet- Dat kereltje moet tot bet eind deren hoorde. Natuurlijk zou ik elk van je op- argumenten er zouden worden aangevoerd? Daar- van ^5 opgeborgen worden, vader! Laat merkingen kunnen weerleggen, maar ik ben op tegen zal hij zich wel gewapend hebben. u ver<4cr de zaak maar aan mij over. het ogenblik te moe, heb ook weer zo'n aanval Als Carla, die Joop naar zijn kamer hoorde ..Nee Carla, de tocht naar de schoolzolder van maagpijn, 'k Zal een poeder innemen en gaan, terugkomt en haar vader zo ontdaan en wordt de 1 zwaarste, die ik ooit gemaakt heb, gaan rusten. Morgen zien we verder." in zulke pijnen ziet, biedt ze aan, zelf met de paar ik zal hem gaan. Ik neem nu een poeder „Vader, het spijt me zo. Ik wou u geen ver- jongens te gaan praten. Ze zal wel zeggen, dat 'n> zal daarna een half uur rusten. Dan gaan driet doen, maar ik moest u toch zeggen, hoe hij ziek is. Dat is hij ook. En wat Joop betreft we samen, m'n kind." ik er over dacht. O vader toch! Ik weet, hoe een knul, die zoveel weet en er zulke prin- Als vader iets met zo grote stelligheid zegt, u met de jongens bidt voor ze een overval gaan cipes op na houdt, is gevaarlijk. Stel je voor! durft zelis Carla niet tegenstreven, zij, die doen, waarbij ze soms mensen koud moeten ma- Zou aan het oostfront gaan vechten, als hij geen tegenwoordig meer kameraad dan dochter is. Nu ken. Vader, dat kan toch met goed zijn. We móè- anti-militarist was. Zuiver landverraad. Er zijn ja, allicht maar beter. Vader zal misschien de ten toch de Here Jezus meer gehoorzamen dan er wel geliquideerd om minder dan dit. Joop storm kunnen bezweren. Dat zou haar onmoge- de mensen. Gelooft u niet, dat ik graag wou, moet op de een of andere manier onschadelijk lijk zijn. Als je rekent, hoeveel die knul mis- het anders te kunnen zien? worden gemaakt. Nee, natuurlijk niet gedood, schien al verraden heeftEn dat is dan je „Ga nu, Joop! Wat denkt vader wel? Maar hy moet hier of broér. tout". 7 40 „Het tijd". 7.55 „Deze o 05 Gev progi VARA: 8.00 Ni. 0.00 Socialistisch "I „Onder ïclajid. BBC 330 m. 12.00 Gram. berichten. 1.00 Nieuws. 1.10 Gcv r 'ichtc muziek. 2.30 Amus muz 3 00 Con- 4.15 Hoorspel. 5.00 Voor de kinderen 5 55 9.15 Hoorspel. 10 45' Avondgebec 11,03 Nieuws. Engeland. BBC 1500 en 247 m mentsoverzicht. 12.15 Dansmi Sportparade. 1.15 Milltai de kinderen. 2.00 Gram. 2 45 Oi muziek. 3.45 Voctbalpraat'ie. 4 kest. 1.45 Voor Nieuws. 7 25 Sport. 7.30 jekprogr 9.15 Orkest en 11,56—12.00 Niei 1 347_na._12.10 Gran- 27i2"coi - - iMr 5.55 Gram. 6,10 Idem. 6 30 Amerikaanse ultz 58 Gram. 8 02 Concert. 8.30 Hoor- ano en viool. 10.55 cn 11.25 Gram. 5 30 Vocaal 1 7 00 Nieuws. 7-1 ma 9 15 Grafin i. 10.15 Nieuws. 10.30 Jaz 1.05—12 00 Dar I 484 m. 12.05 Omroepork 1.10 Verzoekprogram. 2.05 1 5.00 Nie ïram. 4.30 Amus. Amusementsorkest, ïellederen. 7.40 Gi srdeon. 7.00 Min- WORST ST0P wflT LEKKER STOPf JE STOPT NIET MEER ALS JE ER (Advertentie) AAN BEGINT Gerei. Synode Brede discussie over huwelijksvragen (Van onze Kerknieuws-redacteur) Gisteravond is op de Synode der Geref. Kerken een breed debat gevoerd over een brief van een lid van de kerk te Eindhoven met betrekking tot de kunstmatige geboorte-verhoeding. Hij bracht bezwaren in tegen een uitlating van ds Th. Delleman in het „Huwelijks boek". Een voorstel om deputaten te benoemen die dit vraagstuk in studie zouden nemen, kon geen meerderheid verwerven. De rapporterende commissie meende dat het niet wenselijk is dat de Synode over allerlei vraagstukken uit spraken doet zonder dat de mindere vergaderingen dit vragen, en dat be doelde vragen hun zwaartepunt moeten vinden in de pastorale bearbeiding der gemeente. De Synode nam ten slotte een voorstel Nauta-Van Andel aan, waarin uitgesproken wordt dat dit vraagstuk moet worden overgelaten aan de theo logische bezinning in de kerken. De ambtsdragers kunnen zich doen voor lichten door ter zake kundige personen. De Synode zette de behandeling voort van het schrijven van een aantal kerk leden met betrekking tot bedenkelijke verschijnselen in het kerkelijke leven, met name wat betreft de prediking, de doorbraak en de kerkelijke pers. De Synode sprak uit dat deze klachten te generaliserend zijn en te weinig berus ten op concrete gegevens, dan dat de Synode in de geest als waarin de adres santen dit wensen, zou kunnen hande len. Er zullen opnieuw deputaten worden benoemd die de kerken zullen steunen bij het beroepen van een evangelisatie predikant of een evangelist(e) als de eigen middelen tekort schieten. Ook ko men er nieuwe deputaten voor de cor respondentie met buitenlandse kerken. Zij zullen correspondentie „in engere zin" voeren met een twintigtal met name genoemde kerken (hetgeen o.a. in houdt kanselruil eiv 'het aanvaarden van elkanders attestatie). Met andere kerken zal „in ruimere zin" correspondentie worden gevoerd, zodat stukken zullen worden uitgewisseld- en men elkanders synoden zal bezoeken. Oecumenische j'eugdraad Teneinde de jongeren, met name de jeiigd van de kerken, in Leiden in de vragen rondom het „wordend Europa" heeft de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland tezamen met de stichting Oud- Poelgeest een aantal weekends belegd. Het eerste wordt gehouden 25 en 26 Oct. op Oud-Poelgeest te Oegstgeest. Advertentie Huid uitslag in de poriën door, D.D.D. dringt diep TNE GROTE TIJD van de inktvissen' is voorbij, want tegenover de 9000 soorten, die in lang vervlogen perioden hebben bestaan, doch sedert dien zijn uitgestorven, zijn de varia ties in deze tijd slechts zeer gering, hoewel het aantal nog steeds ruim vol doende is om de leek in verwarring te brengen. Een enkele soort, zoals de pijl-inktvis, wordt ook in de Noordzee aangetroffen, evenals de octopus, bet achtarmige monster, dat vroeger als, poliep werd aangeduid en waarvan de grote soorten door de Noren „kraken" werden genoemd. Dat de inktvissen zich volgens het beginsel der straaljagers voortbewe gen, mogen we bekend veronderstel len. Twee uitgroeisels ter weerszijde van het lichaam zijn n.l. óm de buik samengegroeid tot een zak, welke in een trechtervormige opening eindigt. Water, met kracht uit de zak geperst, spuit uit de nauwe trechteropening én doet het dier met een schok achter uit door het water schieten. De ont spannen zak, die tevens de kieuwen bevat, wordt daarna opnieuw gevuld, zodat het spelletje zich voortdurend kan herhalen. Dreigt er gevaar, dan wordt de sterk kleurende zwarte in houd van de inktbuidel mede door de trechter gespoten, zodat het, meters in de omtrek verduisterde water, dé inktvis gelegenheid geeft zich voor zijn vijanden te verbergen. (Sommige soorten hebben een inktbuidel, doch die blijven hier buiten beschouwing). Maar inktvissen hebben nog een ander beschermingsmiddel tegen hun belagers. In de huid van vele soorten bevinden zich cellen, gevuld met een rode, gele, bruine of blauwe kleurstof en deze cellen kunnen door kleine spiertjes van vorm veranderen, zodat de kleur over een groter of kleiner oppervlak van de huid wordt verspreid. Hierdoor is het deze inktvissen moge lijk door samentrekking van bepaalde celgroepen, de kleur van de omgeving aan te nemen. In de diepe gedeelten der oceanen leven lichtgevende inktvissen. Dit licht is niet alleen een aantrekkings kracht voor hun prooi, maar brengt tevens het bezwaar met zich mee, dat eveneens de belagers van het dier daardoor worden aangelokt. Om zich tegen vijanden te beschermen, heb ben deze inktvissen niét een inktzak. gevuld met een donkere vloeistof waartegen het lichtende dier immers alleen maar des te duidelijker zou af steken maar met een vloeistof, die bezwangerd is met myriaden lichtge vende micro-organismen; in deze wolk van licht ls de inktvis uiteraard moei lijk te onderkennen. Is het op zichzelf reeds verbazing wekkend, dat deze dieren in de diepe zee zich in lichtgevende watermassa's kunnen hullen, nog vreemdsoortiger zijn de inktvissen, die ingewikkelde lichtorganen bezitten, welke van een lens en een reflector zyn voorzien, en waarvan de eigenlijke lichtgevende massa eveneens uit lichtgevende bac teriën bestaat. Deze soort heeft het in zijn macht het van deze bacteriën af komstige licht te laten stralen, maar óók kan het dit naar believen uit doven In deze diepzee bestaan voorts vis sen, die. gelijk een menselijke stroper, met lichtbakken werken! Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2