Jlietttue feihscfft (flimmnt Zeventig dagen in de cel Nederlandse driekleur in Djakarta werd in stukken gescheurd Een oproerige menigte (communisten) drongen het parlementsgebouw binnen Acheson: op Korea strijden wij, zolang het nodig is Attlee wil de Bevan-groep laten royeren Wist II Onvergelijkbaar VRIJDAG 17 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen» en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMEB Chef-Bed.! H. W. J. ENSEB3NI CHRISTEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUnUuUdi l< «ictlnea •natattlarijlieiispml' Drie en dertigste Jaargang No 95A Zie pag. 2 Noodweer barst los Griezelige vondst Beenderen (van vrouw?) in kolenslib ontdekt Wordt mysterie na 9 jaar nog opgehelderd Van Schotse zijde heeft men, de Ne derlandse politie verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijke aanwe zigheid van menselijke beenderen in de lading kolenslib van twee schepen, die uit Grangemouth naar Nederland zijn vertrokken. Men heeft namelijk in een kolentip van de Whitrigg-mijn te White- church in Oost-Schotland een zak gevon den met beenderen van een menselijk skelet, waaraan het hoofd en been-ske- letdelen onfcbraiken. De politie denkt aan de mogelijkheid, dat het gevonden skelet is van de mijnwerkersvrouw Mary Clark, die in Januari 1943, toen 28 jaar oud, spoorloos verdween, of van de vijftien jarige Grace Izatt, die in dezelfde buurt in April 1949 vermist werd. De twee betrokken schepen zijn de Nieuwland van de Scheepvaart- en Steenkolenmaatsohappij te Rotterdam en de Traquair uit Leeds. De Nieuwland is inmiddels terug in Schotland. De Tra quair is 13 October naar Nederland ver trokken en heeft in Antwerpen een deel van zijn lading gelost. Er was geen politie bij. Over deze mysterieuze zaak meldt het Alg. Dbl. nog dat Mary Clark moeder was van twee kinderen. In Januari 1943 liep ze na een woordenwisseling het huis uit met de mededeling dat ze zelf werk ging zoeken. Sindsdien heeft men niets meer van haar vernomen. Haar man, die geruime tijd onder verdenking stond, be steedde daarna zijn kinderen bij familie leden uit en hertrouwde. De ontdekking van het geraamte heeft het politie-appe- raat nu opnieuw in beweging gebracht de spandoeken ook de terugzending van de Nederlandse Militaire Missieeisen. Een vrouwelijk lid van de staf van het Hoge Commissariaat vertelde aan A. P „Duizenden stormden door het hek de tuin binnen. Zij deden ons niets, maar riepen ons scheldwoorden toe. Daarna scheurden zij de vlag in stukken." Na deze daad begaf de menigte zich naar het paleis van de president en ging weer heen, toen Soekarno verteld had, dat de eis van ontbinding van het parle ment in overweging zou worden geno men. Hierop werden premier Wilopo en generaal Simatoepang naar het paleis ontboden voor een conferentie. Na een bijeenkomst van de parlemen taire delegatie en het kabinet verklaarde een woordvoerder der regering: „In dit stadium geen kabinetscrisis. De regering blijft aan het werk om de toestand het hoofd te bieden." Op de vraag of de voorstellen waren aanvaard, zeide hij: „Geen commentaar." De toestand blijft verward, de gerust- DUIZENDEN SCHREEUWENDE INDONESIËRS hebben zich hedenmor gen verzameld voor het Nederlandse Hoge Commissariaat te Dja karta, zo melden Ass. Press en A.N.P. Zij trokken onze vlag omlaag en scheurden deze aan stukken. Bovendien vernielden zij de Nederlandse vlag voor een ander gebouw van het Hoge Commissariaat en in de tuin van de ambtswoning van de Hoge Commissaris aan het voormalige Koningsplein. Zij gooiden met stenen naar een in de tuin van een der ge bouwen staande Nederlands ambtenaar. Via het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken werd bescherming gevraagd, welke onmiddellijk ter beschikking werd gesteld. Op een terstond gevolgd Nederlands pro test heeft de chef van het protocol mondeling verontschuldiging aange boden. De Hoge Commissaris heeft wij'ld de vlag weer doen hijeen. Het was niet gemakkelijk, er achter te komen, wie de aanstokers wa dit oproer, doch de politie deelde aam Ass. Press mede, dat de meeste betogers niet uit Djakarta maar van buiten kwa men. Hun kleding en sommige spandoe ken wezen er op. dat de communisten ten nauwste bij de woelingen betrokken zijn. Voor het incident bij het Hoge Com missariaat hadden zich nog geen ge welddaden voorgedaan, dooh daarna drongen zij het gebouw van het parle ment binnen, waar zij in de vergader- zaal wanorde aanrichtten. Zij plakten biljetten op de miuren met de woorden: „Dit .parlement vertegenwoordigt het •volk niet. Men maakt van dit parlement een koffietent". In het ministerie van Buitenlandse Zaken moeten enkele archiefkasten zijn vernield. De maatschappij vlaggen van de kantoren van de Koninklijke Rotter - damsche Lloyd en de Maatschappij „Ne- derland" aan het voormalige Konings plein zijn eveneens omlaag gehaald. Overal in de binnenstad plakten de be togers biljetten aan om ontbinding het parlement te eisen. Het parlementsgebouw is gesloten wordt door tanks en artillerie bewaakt, evenals het paleis. De P.T.T. te 's-Gravenhage ontving bericht, dat wegens de mindstersorisds Indonesië het telegraaf- en telefoonver keer Nederland-Indonesië tijdelijk werd gestaakt. Later op de dag werd het op last van de Indonesische minister v Defensie hervat. Geen Kabinetscrisis Om kwart voor elf was de 'betoging nog niet afgelopen.' De menigte bewoog zich weer in de richting van het par lementsgebouw. Terwijl het kabinet in het gebouw van de voormalige Raad van Indië beraadslaagde of het zou aftreden of niet, ontving president Soekarno op het paleis een delegatie ran het leger onder leidilng van kolonel Nasoetion. chef-staf. Om 1.15 uur was de kabinets- ziting afgelopen en deelde de minister van Voorlichting mede, dat er op het ogenblik geen kabinetscrisis was, zodat de regering haar taak zou blijven ver vullen om aan de toestand het hoofd te bieden. De regering hoopte, dat de rust spoedig zou terugkeren, zeide hij. Mi nister-president Wilopo deelde aan de pers mede, dat er op een bijeenkomst met de president en de vice-president een weg was gevonden om uit de moei lijkheden te geraken. Hij wilde echter niet vertellen,welke die weg was. De algemene verkiezingen zullen versneld worden. Om half twee verschenen de divisie- en sectiecommandanten van de alge mene staf der landmacht onder leiding van kolonel Nasoetion om de minister van Verdediging, de suil tan van Djokja, te ontmoeten. Onder hen bevonden zich ook de territoriale commandanten van Noord-Sumatra, West-, Midden- en Oost-Ja va, voorts overste Soemanti, overste Soetoko en overste Soerjo Soe- larso. Zij bespraken met de sultan de huidige toestand. Nader telefoneert Ass. Press ons, dat stellende woorden ten spijt. Het garni zoen is zeer actief. De verslaggevers mochten vijf uur lang geen telegrammen verzenden. Dit geschiedde op militair be- veL De plaatselijke telefoon werkte niet Er is een uitgaansverbod aangekondigd tussen 8 uur 's avonds en 5 uur 's mor gens. Voor verschillende kantoren van het H.C. te Djakarta zijn thans militaire wachten geplaatst. Het voorlichtingskan toor op Oost 3 had inmiddels de deuren gesloten. Excuus aan Ned. regering De waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië te 's-Gravenhage, mr Soe- santo Tirtoprodjo, heeft volgens A.N.P. hedenmorgen een telefonisch onderhoud gehad met de Indonesische minister Buitenlandse Zaken, mr Moekarto. Minis ter Moekarto deelde mr Soesanto mede. dat het parlement de Indonesische rege ring verzocht heeft, niet af te trëden. De regering zal aanblijven. Voorts deelde hy mede, dat de Indonesische regering de toestand beheerst en aan de Nederlandse Hoge Commissaris verontschuldigingen heeft aangeboden voor het neerhalen de Nederlandse vlag. Hedenmiddag om 12 uur had mr Soe santo op het pepartement een onderhoud met de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken over het gebeurde. Geen gebrek aan het schip De Franse duikboot Sibylle, die op 24 September met 48 man aan boord in de Middellandse Zee verging, is waarschijn lijk ondergegaan, doordat zij trachtte een botsing te voorkomen, aldus luidt ae voorlopige conclusie van'een commissie van onderzoek. Gisteravond vertrok de Staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranen burg, naar Korea. Hij zal 2 etmalen temidden van het Nederlandse ba taljon vertoeven, voorts besprekingen hebben met de opperbevelhebber der V.N.-troepen Mark Clark, en ook een bezoek brengen aan Tokio. De vader van de staatssecretaris, staatsraad prof. mr R. Kranenburg (links) en de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf (rechts) deden mr Kranenburg (midden) op Schiphol, uitgeleide. In 't „Kapitool van de viede": Marianne stemde tot aller verbazing niet tegen behandeling der kwestie-N.-Afrika „De strijd op Korea zal worden gezet, zolang dit nodig is om de agres sie een halt toe te roepen en de vrede veiligheid te herstellen!" zo verklaarde gisteren minister Acheson in een grote rede voor de V.N.-Assemblée. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken zei, dat de oorlog pas zal eindigen als op rechtvaardige voorwaarden bestand bereikt wordt. „Wij moeten de aanvaller er van overtuigen, dat een voortgezette strijd hem meer zal kosten dan hij winnen kan". Verwacht wordt, dat zijn Russische collega, Andrei Wysjinsky, hem vandaag zal den. Ondanks het feit, dat Engeland en Frankrijk zich uitgesproken hebben te gen een groot debat over Korea, in ver band met de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen, schijnt een de bat op grote schaal reeds verzekerd te zijn. Dit komt doordat er geen sterke op positie bestond tegen een Russisch voor stel de zaak onmiddellijk te bespreken. Verwacht wordt nu, dat Engeland en wel licht ook Frankrijk, wier ministers van Buitenlandse Zaken nog niet te New York zijn gearriveerd, met het houden van het debat zullen instemmen. Over de ontwapening zeide Acheson nog, dat Amerika nooit agressie zal plegen. Hij gaf toe, dat het handhaven van een grote bewapening op zichzelf een gevaar voor de vrede betekent, maar hij voegde hier tfr verduidelijking aan toe, dat ontwapening niet eenzijdig kan geschieden. Daarvoor zijn internationale overeenkomsten en bepaalde waarborgen nodig. Amerika zal zijn eerlijke pogin gen om anderen daartoe over te halen, voortzetten. Intussen heeft de Algemene Vergade ring de volgende kwesties op haar agen da geplaatst: Tunis, Marokko. Koren, Oostenrijk en de ontwapening. Tot ver bazing van de afgevaardigden maakte Frankrijk geen bezwaar tegen het opne men van de Tunesische en Marokkaanse kwesties. Een besluit over de opneming van de kwestie der apartheidspolitiek in Zuid-Afrika werd tot heden uitgesteld, omdat de Zuid-Afrikaanse gedelegeerde nog*het woord moet voeren. 4 Grootste partijcrisis sinds 1931 Handhaaft Labour de rebellen, dan bedankt hij voor leiderschap DE STRIJD IN DE BRITSE LABOUR-PARTIJ. tussen links en rechts, tus- sen Bevan en Attlee. schijnt in een beslissend stadium gekomen te zijn. Gisteravond heeft het „schaduw-kabinet", waarin de voornaam ste leiders van de Attlee-aanhangers onder de afgevaardigden in het Lagerhuis zitting hebben, besloten aan de fractie een resolutie voor te leggen, waarin Bevan en de zijnen een ultimatum wordt gesteld: de rebellie moet worden gestaakt, de groep moet worden ontbonden, de aanvallen op andere socialististen moeten tot het verleden behoren. En dat alles op straffe van uitstoting uit de partij. Niet-aanvaarding van deze resolutie door de fractie zou tot gevolg hebben, dat Attlee andere partijleiders hun functies neer leggen. Het lijkt er dus op, dat het in de La- bour-partij er opyof er onder gaat. Houdt Bevan het been stijf, dan moet hij er ernstig mee rekenen, dat hy buiten de partij komt te staan, althans wanneer de fractie-meerderheid Attlee in zijn ulti matum steunt. Verliest daarentegen Att lee de strijd in zijn fractie, dan is de onafwendbare consequentie, dat hy zelf het veld ruimt. Tussen Attlee's gematigde en Bevans linkse fractie staan een groot aantal par lementsleden, die vrezen, dat de partij door al de twisten zelfmoord zal plegen. Hun eerste belang is het behoud hunner zetels. In het voorjaar heeft deze groep de woede der gematigden nog weten te breuk met Bevan en diens volgelingen voorkomen. Parlementaire arnemers betwijfelen, of deze groep thans opnieuw in zal slagen, een com promis te bewerkstelligen. De plotselinge beslissing van de hoog ste leiding in de partij om de rebellen te dwingen, hun kaarten op tafel te leg gen, toont aan, dat Attlee c.s. de huidige toestand onduldbaar achten en dat zij dat daar definitief een einde aan moet komen, zelfs al zou dit gaan ten koste van een overwinning bij de volgen de verkiezingen. Attlee wordt in ieder geval gesteund door al de leden van het laatste socialis tische kabinet, dat plaats moest maken de conservatieve regering-Churchill. Achter Bevan staan stellig de oud-minis ters Wilson en Freeman, vier leden van het partijbestuur en een vijftigtal parle mentsleden. Deze thans op de spits gedreven, doch overigens reeds lang aanwezige crisis in de Labour-partij is de grootste, sedert 1931, toen de vroegere minister-president (Advertentie) FRONONCEen NYLONS zijn synoniem MacDonald en verscheidene zijner colle ga's uit de partij traden, teneinde zitting te kunnen nemen irt een „nationaal kabi net „Onbelangrijke stap", zegt Londen Oplossing van olie-geschil wordt alleen vertraagd Hoewel de Britse autoriteiten nog geen officiële. Perzische nota hebben ontvan gen, hebben .zij gisteren reeds het afbre ken van de diplomatieke betrekkingen met Engeland als „een onbelangrijke stap" aangemerkt. Volgens de Britten vertraagt deze Perzische houding alleen de oplossing van het oliegeschil; de Per zische premier Mossadeq, draagt zelf de verantwoordelijkheid voor deze stap. Engeland zal intussen alles blijven doen, om de oliekwestie te regelen. Mossadeq heeft gisteren in zijn radio rede, die vijf kwartier duurde, geen tijd stip genoemd voor het van kracht wor den van de maatregel. Hij sprak de hóöp uit, dat Engeland zijn politiek nog zal wijzigen in het licht van de omstandig heden en dat de vriendschappelijke be trekkingen weer hevat kunnen worden. Vóór Mossadeq sprak, had hij een onder houd van drie uur met de Sjah gehad. Hij had zijn verkldring in het parlement willen afleggen, maar dat ging niet door: i er waren te weinig leden. De sfgevaar-1 digden die niet aanwezig waren zullen' wellicht worden vervolgd- Amerika betreurt het besluit van Mos sadeq, daar het de zaak ingewikkelder maakt De berichten, als zou Amerika1 gedreigd hebben met stopzetterij van alle i hulp aan Perzië, zijn echter tegengespro ken. Voorts acht men het niet waarschijn lijk. dat Engeland zyn belangen in Per zië door de Ver. Staten zal laten behar tigen, aangezien Amerika te nauw be trekken is bij het conflict tussei? beide landen. TWEE RIVALEN: links Clement Attlee. de Britse Labour-leider, die genoeg gegeten en gedronken heeft van de meningsverschillen in zijn partij en daarom gisteren stappen ondernam tot het stellen van een ultimatum aan Aneurin Bevan (rechts), het hoofd van de rebellen. Deze schijnt er over na te denken, u-at hem nu te doen staat. Wie zal de stry'd winnen, de rustige eter o/ de felle peinzer? Lord Ismay (van Nato) bezoekt ons land Déjeuner met de koningin en jacht met de Prins Op verzoek van de Nederlandse rege ring zul'len Lord Isimay, secretaris-gene raal vam de Noord-Atlantische Verdrags organisatie, en Lady Ismay van 23 tot en met 26 October een bezoek aan ons land brenigen. Lord en Lady Ismay arri veren Donderdag 23 October op Schip hol. Het gezelschap reist onmiddellijk door naar hotel Wittébrug in Den Haag. Op 24 October-heeft Lord Ismay in het departement .ven Buitenlandse. £akey een bespreking mc'. de minister-presi dent, cie ministers- Beyen, Staf. Van de -Kieft en Zylstra, en jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, vertegenwoordiger van Nederland bij de N.-Atlantisehe Raad te Parijs. In de namiddag bezoeken de gasten de K.M.A. te Breda en een boerenbedrijf in West-Brabant. s-Avonds biedt de rege ring in kasteel Oud-Wassenaar een diner aan. Op 25 October wordt op het landgoed De Raaphorst te Wassenaar een jacht partij aangeboden door Prins Bern-hard. Diezelfde dag zal de Koningin Lord en Lady Ismay voor het déjeuner ontvan gen in het paleis Lange Voorhout in Den Haag. 's Avonds zitten Lord en Lady Ismay aan bij een diner ten huize ran de Britse ambassadeur Sir Ne vile Butler. Op 26 October bezoeken de hoge gasten 's ochtends in Den Haag de nieuwe En gelse kerk bij de Timorstraat. DAT aan minister Algera op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend als lid van de Zuiderzeeraad en de Raad van Waterstaat. DAT tot directeur van het vrij entre pot te Rotterdam is benoemd H. Stout, directeur van de N.V. Internationale Crediet- en Handelsver. Rotterdam. DAT B. en W. van Almelo bereid zijn de vermakelijkheidsbelasting voor cul turele films te verlagen van 35 tot 20 pet. DAT in Nijmegen binnenkort wordt begonnen met de bouw van een nieuw DAT de landbouwers D. te Norger- vaart, die een motorrijtuig met meer dan 1 aanhangwagen hebben voortbewogen, door het Leeuwarder hof zijn ontslagen van rechtsvervolging (vonnis kanton gerecht: 6 boete). DAT de organisatoren van de winkel week Survento te Surhuisterveen schadevergoeding van 7.000 hebben ge- eist van de uitgeefster van het Friesch Dagblad wegens een beledigend artikel over de winkelweek. DAT het Ned. motorschip Tromp, na gisteren bij de Zweedse Oostkust aan de grond te zijn gelopen, thans is droogge- pompt en vandaag ook de lading gelost DAT de Eerste Kamer Dinsdag om half twee bijeenkomt om een aantal wetsont werpen te behandelen, die deze week door de Tweede Kamer zijn goedgekeurd. DAT de Amstelbrouwerij overweegt sa men met Dumoleijn Hontenisse in Suri name een brouwerij met een productie vermogen van 15.000 hectoliter per jaar te vestigen. DAT in het Koninklijk Instituut voc de Tropen te Amsterdam een nieu laboratorium voor bodemonderzoek geopend. DAT tegen de 52-jarige Belgische ii dustrieel ir P. M. A. H. G., die door roi keloos rijden in de Haarlemmermeer de dood van een jonge landgenoot zou heb ben veroorzaakt, in Haarlem 1 maand i.< geëist met ontzetting uit de rijbevoegd heid voor 1 jaar. DAT het in Heemstede te openen inter naat voor slachtoffertjes van kinderver lamming niet, zoals gemeld werd, het eerste in ons land is. maar het vierde (na Arnhem, Nijmegen en Rotterdam). DAT minister Van de Kieft blijkens zijn antwoord aan het Tweede-Kamerlid V. d. Heuvel (A.R.) geen reden ziet de regeling voor het als inkomen belasten van inundatievergoedingen te wijzigen. DAT acht vooraanstaande Amerikaan se zakenlieden gisteren voor een twee daags bezoek in ons land aankwamen in het kader van de „Operatie Onderne mingsgeest". DAT diergaarde Blijdorp in Rotterdam is verrijkt met een aantal zeer zeldzame discusvissen uit de Amazonerivier. DAT de gouverneur van Belgisch Lim burg, mr L. Roppe, gisteren de Prov. Limburgse Electriciteits Mij in Maas tricht bezocht. DAT voor het Amsterdamse hof tegen de 28-jarige mannequin L.F.K. wegens meineed in een strafzaak over hazard spel opnieuw 4 maanden gevangenisstraf is geëist (overeenkomstig het rechtbank- DAT staatssecretaris Muntendam van daag in Groningen de viering van het 50- jarige bestaan der provinciale vereniging Het Groene Kruis bijwoonde. DAT de vereniging der middelbare vak- schoolstudcnten voor de leder- en schoen industrie Vedehova op 29 October in Waalwijk haar 25-jarig bestaan viert. DAT tegen de kolcnhandelaar C. P. van D. uit Nijmegen, die verduisteringen bij de Prov. Gelderse electriciteits Mij heeft uitgelokt, in Arnhem lYt jaar is geëist. DAT gisteravond bij de sluis over het Noordhollands Kanaal te Purmerend 100 mopperende automobilisten stonden te wachten, doordat de brug wegens herstel- "i was afgesloten en er geen waar schuwingsborden waren geplaatst. DAT voor het Amsterdamse hof wegens) de inbraak bij de machinefabriek Du Croo en Brauns (buit f 10.700) tegen de 36-jarige kantoorbediende K. T. 2Va jaa. is geëlst-frechtbankvonnis: 2 jaar). Waf is die tas waard? Dit vroegen de Engelse verslaggevers zich af, toen dr W. G. Penney, de geleerde, die de atoomproeby Australië heeft geleid, uit de machine stapte, welke hem naar Albion had terug gebracht. Vertelt U eens iets" drongen de journalisten aan Dr Penney zwaaide veelbetekenend en zei: „Deze oefening is een gesloten boek herenBinnenkort zal de geleerde in het parlement verslag uitbrengen van de proef. TT,"AAR het nu met het humanisme op neer komt is dit: Door de kerken zijn mensen: predikanten en geestelijken, I aangewezen om werkzaam te zyn onder gevangenen en militairen. Zy die dat 'doen, worden daartoe door de Overheid in de gelegenheid gesteld. Een soortge- lijke bevoegdheid eist nu ook het Huma- jnistisch Verbond voor zich op. I Hierover is vorige week op de con ferentie van het Nederlands Gesprek- centrum van gedachten gewisseld en daarbij is nog eens weer gebleken, dat over de kwestie zelf of in elk geval over bepaalde aspecten er van zowel onder rooms-katholieken als onder protestan ten niet gelijkelijk wordt gedacht. Daar waren rooms-katholieke spre kers, die van oordeel bleken, dat de Overheid daarom al aan het Humanis tisch Verbond de gevraagde bevoegdheid niet kan verlenen, omdat het humanis me zelf in de grond van de zaak een be dreiging van de staat betekent. Aange zien het humanisme het bestaan van God ontkent, die ook de grondslag van de staat is, brengt het de staat zelf in ge vaar. Op dezelfde conferentie echter werden van rooms-katholieke zijde ook andere klanken vernomen, waaruit meer welwillendheid jegens de humanistische A AN protestantse kant bleek men wel --*• bereid, in te zien dat de Nederlandse staat almeer bezig is een gemengde staat te worden Typerend was, wat iemand als prof. Van Ruler opmerkte, te type render aangezien hij immers veelal wordt beschouwd als een voorstander van de zgn. theocratische staatsgedachte. Welnu, hg was van oordeel, dat de Nederlandse staat langzamerhand zozeer een neu trale staat was geworden (hetgeen hij nadrukkelijk betreurde), dat hij het niet elegant kon vinden wanneer nu nog aan de humanisten werd geweigerd wat zij vroegen. Iemand als prof. Haitjema bleek be reid, tegenover de humanistische eisen een toegevend standpunt in te nemen om daarmee ook te tonen, dat achter de begrijpelijke aarzeling om aan die eisen te voldoen geen vrees school als zou het christelijk geloof tegen het humanisme niet zyn opgewassen. Er was nog een andere overweging, die naar voren werd geschoven. Het was deze, dat men, bij alle bedenkingen tegen het humanisme, daarin toch mogelijk c iets kon zien als een bondgenoot de bestrijding van het nihilisme. Al er een onoverbrugbare kloof tussen humanisme en christelijk geloof cn al kan het humanisme naar christelijke vertuiging bitter weinig bieden, zo zou, meende men, het niettemin de mens onl- ankelyk kunnen maken voor bepaalde evenswaarden. Het wekt in elk geval tot bezinning op. TTIEROVER was men het van protes- -n* tantse kant echter wel eens. dat wat de kerk brengt en wat het huma nisme brengt, onderling onvergelijkbaar is. De gedachte werd geopperd om dit verschil te doen uitkomen door onder scheid te maken tussen godsdienstige en geestelijke verzorging. Deze gedachte vinden wy pok terug in de. reeds in een vorig artikel genoemde, brochure van prof. mr I. A. Diepenhorst, die wjj ook in dit opzicht ter lezing aanbevelen. Ook wij zijn geneigd tot de mening, dat het in onze gemengde staat onver mijdelijk kan zijn, aan de humanistische wensen tegemoet te komen. Daarbij zul len we ook rekening moeten houden met het feit. dat in onze dagen de staat nu eenmaal zijn bemoeiingen zeer ver uit strekt. Het is duidelijk, dat dit op zichzelf al een veelvoud van problemen oproept. Om nog eenmaal prof. Diepenhorst te citeren: „Er zou, bij duidelijk gebleken behoefte, naar een zodanige constructie te zoeken zijn. dat zonder gelijkstelling van kerk en Humanistisch Verbond, on der handhaving der bijzondere positie van de kerken, zowel als van haar die naren, iedere volksgroep zoveel mogelyk ontvangt wat zij voor het zielelevcn harer onderdanen meent nodig te heb ben". FR zijn echter nog wel enige „mitsen". lj Het is bijvoorbeeld nog de vraag, in hoeverre het Humanistische Verbond ge acht kan worden voor het humanisme te spreken. We zagen, dat het humanis me een veelomvattend begrip is. Mag de staat, zo hij aan vertegenwoordigers van het humanisme bepaalde bevoegdheden geeft en hen tot de uitoefening daarvan in de gelegenheid stelt, niet eerst vergen, dat hem enige klaarheid wordt geboden in wat het humanisme dan te bieden heeft? Onze indruk is. dat een organisatie als het Humanistisch Verbond tamelijk spoedig geneigd is. als de typische re presentant van het humanisme, ja zelfs van alle buitenkerkelijken op te 'reden. Er moet echter toch iets zyn als een mandaat. Voor de christen wordt het intussen, bi) het duidelijker worden van de „gees ten", de al klemmender roeping, drager te zyn van het geloof, dat de enige troost in leven en sterven te vinden is bü Jezus Christus. De mens zelf heeft in dit op zicht niets te bieden. Automatisch dimmen bij auto's Afgezien van de tien k twintig nieuwe auto's, die op de London Motor Show- zullen worden tentoongesteld «22 Octo ber), zullen er een aantal noviteiten te bewonderen zijn, zoals koplampen die hun stralenbundel automatisch op de grond richten wanneer zij „getroffen" worden door de stralenbundel van een naderende auto. Zij worden bediend door een licht gevoelige foto-electrische cel en zullen het „verblinden" sterk tegen gaan. Er is ook een nieuw soort automatische versnel ling te zien die het overbodig maakt de versnellingshandle en gaspedaal te syn chroniseren en dc bestuurder in staat stelt zich ten volle op de weg te concen treren. Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Weinig bewolking met in de nacht en ochtend (Overigens droog weer. Op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Morgenmiddag dezelfde tem- andaag of iets lagere. Wei- Opgemaakt om 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1