Bic ti u>e £ei2tsrt)c (fourant Gratie-verlening: een moeilijke taak Frankrijk zal V.N.-besprekingen over Tunis en Marokko boycotten Nederland vreest verscherping van de verhouding blank-gekleurd Diplomatieke breuk tussen Londen en Teheran? Vrouw trok in volle kerk een heiligenbeeld omver Wist U Stenen en brood DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal 2— per maand; 0.47 per week ADVERTENT1EN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9560 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB Chei-Hed.: H. W. ENSER1NB CHR1STELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaaUosUcti ft gfcrtltfta tngn hert (n tcgtjenspoet" Zie pag. 2 In het Kapitool van de viede": PANKRIJK ZAL DE besprekingen in de Verenigde Naties over Marokko en Tunis niet bijwonen: het nemen van beslissingen over deze kwes ties zal geboycot worden. Dit heelt de Franse afgevaardigde gisteren verklaard, nadat de bestuurscommissie van de UNO (ook wel agenda commissie genoemd) besloten had, beide problemen op de agenda te plaatsen. Men zal .zich herinneren, dat een Arabisch-Aziatische groep van landen reeds lang op een behandeling heeft aangedrongen. De be schuldiging luidt, dat Frankrijk in Noord-Afrika de mensenrechten beknot en door zijn bestuur aldaar de wereldvrede in gevaar brengt. Het standpunt van Frankrijk daaren tegen, gisteren opnieuw geformuleerd Henri Hoppenot, is, dat het hier gaat om binnenlandse aangelegenheden, waarin geen inmenging door de Verenig de Naties kan worden geduld. Zijn pro testen hielpen echter niet, al zal de vol tallige Algemene Vergadering de eigen lijke beslissing over het plaatsen van deze vraagstukken op de agenda moeten temen. De vergadering van de agenda commissie gaf op deze wijze reeds een voorspel te zien van de strijd, die straks in de Algemene Vergadering zal worden gevoerd. Ook bij een ander punt bleek dit. Ondanks tegenstand van de Russen werd het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk op de agenda geplaatst Gromyko was van oordeel, dat dit vre desverdrag uitsluitend de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier (Rusland, Engeland. Frankrijk en Ame rika) aangaat. Rusland is bereid op korte termijn een vredesverdrag te sluiten als de andere partijen „ons maar halverwege tegemoet zouden willen komen". Tegen het op de agenda plaatsen van de ras senpolitiek in Zuid-Afrika protesteerde de Zuid-Afrikaanse afgevaardigde. Hij verzette zich echter niet tegen stemming en zo werd besloten, ook deze zaak aan de orde te stellen. Tenslotte werd het Tsjecho-Slowaakso voorstel geaccepteerd om te spreken over „inmenging van de Verenigde Staten in de binnenlandse aangelegenheden van anderen door het organiseren van onder mijnende activiteit in Rusland, China en andere volksdemocratieën". Dat de kwestie-Korea op de agenda komt spreekt vanzelf. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson. legt de laatste hand aan zijn rede over de toestand in Korea. Weste lijke geallieerden hebben er bij hem op aangedrongen, niets te zeggen, wat door de communisten als een ultimatum op gevat zou kunnen worden. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck heeft in een interview aan het A.N.P. verklaard, dat de taak van ons land op de Algemene Vergade ring in de eerste plaats zal zijn een poging te doen om de internationale tegenstellingen te verzachten. De discus sies over Tunis en Zuid-Afrika vreesde hij, omdat deze problemen uitermate ge schikt zijn om de groeiende scheidslijn Teveel hoofdambtenaren bij Staatsbosbeheer Het staatsbosbeheer dreigt topzwaar te worden en is erg bemoeizuchtig, zo ver klaren verscheidene Tweede Kamerleden in het voorlopig verslag over de begro ting '53 van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening. Deze Kamerleden menen, dat er in ver houding tot de totale oppervlakte bos in Nederland (242.300 ha - Red.) een veel te groot aantal hoofdambtenaren is. Zij tel den o.a. meer dan 40 ingenieurs. tussen de blanke en gekleurde volken nog scherper te trekken. Wat Nieuw- Gulnea betreft, waarover door de Indo nesische vertegenwoordiger waarschijn lijk in scherpe bewoordingen gesproken zal worden, is het Nederlandse st punt, dat de souvereiniteit hierover aangelegenheid is. waarmee de Verenig de Naties niets te maken hebben. Ten aanzien van het punt „het staken inlichtingen door Nederland ovei Nederlandse Antillen en Suriname' de heer von Balluseck aantonen, dat deze gebieden reeds zelfbestuur hebben sociale, opvoedkundige en economische aangelegenheden. Juist op deze punten moeten inlichtingen worden verstrekt aan de commissie voor niet-zelfbesturende gebieden van de Verenigde Naties. Bekentenis van Dominici: Elizabeth Drummond leefde nog Toen de boer haar vond Naar de politie te Digne (Z.-Frankryk) mededeelt, heeft boer Gustave Dominici, de belangrijkste getuige in de moordzaak- Drummond, na een ondervraging var verscheidene uren bekend, dat Elizabeth Drummond, de dochter van de vern de Britse voedseldeskundige, nog leefde, toen hij haar aantrof. De moord op de Drummonds gebeurde zoals men zich zal herinneren op vijf Augustus j.l. Dominici had nog een zwak doodsge rochel gehoord. De rechterarm van he meisje vertoonde nog stuiptrekkingen. Zo vertelde de boer thans. Hij heeft ech ter volgens de politie geen bevredigend antwoord gegeven op de vraag waarom hij tot nu toe het stilzwijgen over deze dingen heeft bewaard. Het verhoor zal worden voortgezet. Men neemt aan, dat Dominici zal worden aangeklaagd wegens het weigeren van hulp aan een mei doodsgevaar. Braziliaans vliegtuig verongelukt: 14 doden Amerikaanse machine met 25 inzittenden vermist In de dichte bossen rond de Braziliaan- ;e plaats Sao Francisco de Paula, is een DC-3 passagiersvliegtuig van de Brazi liaanse luchtvaartmij plotseling neerge stort. Opsporingsvliegtuigen signaleerden gisteren het wrak in de buurt van een afgelegen boerderij. Volgens de laatste berichten zyn bij dit ongeluk 14 mensen om het leven geko- Vier passagiers overleefden de Gisteravond is nabij Oldenburg (Duits land) een tweemotorig transporttoestel de R.A.F- neergestort. De piloot kwam om het leven, terwijl drie mili taire passagiers verwondingen opliepen. Het toestel kwam terecht op een flatge bouw, dat gelukkig nog niet bewoond n Amerikaans transportvliegtuig, net 21 passagiers en een bemanning vier, van een basis aan de Oostkust Korea naar een andere basis was vertrokken, wordt vermist- Tijdens zijn bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen nam Z.K.H. Prins Bern- hard even een kijkje in de klompenmakerij van C. J. Seghers te Clinge. „De complimenten aan de Koningin" Gul welkom voor de Prins in Zeeuwsch-Vlaanderen Oude visser kwam ongevraagd vertellen, hoe blij hij was over het prinselijk werkbezoek GUL EN HARTELIJK als de Zeeuwen zijn, heeft Zeeuwsch-Vlaanderen gisteren Prins Bernhard getoond, hoe dankbaar dit vaak vergeten stukje Nederland is voor het prinselijke werkbezoek. De oude visser J. v. d. Heiden, bij velen beter bekend als de „bodde", kwam voor die dankbaar heid heel rondborstig uit, toen hij in Nieuwnamen ongevraagd een brei- goederenfabriek binnenstapte om Zijn Koninklijke Hoogheid even te ver tellen, dat hij geweldig blij was over diens komst. En de Prins kreeg de complimenten aan de Koningin mee. ders, de gebroeders Mahu, samen twaalf kinderen hebben. „Waar zijn ze?", vroeg Even vrijmoedig was de eigenaar van de Klompenfabriek Seghers te Clinge, die van de gelegenheid gebruik maakte de Prins een paar wensen over te brengen, die bij de klompenmakers leven. „Kan daar nu niets aan gedaan worden?" vroeg hij. De Prins ging er met belang stelling op in. Hij verliet het kantoor over zijn wapen, dat in gekleurd zaagsel was uitgestrooid. Het deed de bevolking goed, dat de Prins overal waar hij kwam, dezelfde hartelijkheid toonde. Bij een bezoek aan een boerderij van het kroondomein te Graauw, hoorde de Prins dat de beheer- Koningin bij „test" van schilderijen Onverwacht heeft Koningin Juliana zich gistermiddag, vergezeld van haar particulier secretaris, W. J. Baron van Heeckeren, en mej. J. Geldens, particu lier secretaresse van Prinses Wilhelmina, naar Amsterdam begeven, waar zij in hotel Krasnapolsky een uur lang met belangstelling toezag, hoe een jury be gon met de beoordeling van niet minder dan 700 schilderijen en tekeningen var 180 Nederlandse schilders. Hier werd beoordeeld, aan welke zes schilders dit jaar de Koninklijke subsi die voor de vrije schilderkunst (in de vorm van studiebeurzen) ten deel zal Een uur lang volgde de Koningin het werk van de jury. De beoordeling v de 700 werken zal minstens drie dagen beslag nemen. hij. En toen ze binnenkwamen, kregen de twaalf jongens en meisjes allemaal een hand. In deze sfeer verliep de hele tocht: Kruiningen over Graauw, Nieuwnamen, Clinge en Sas van Gent waar de Prins de Eerste Nederlandse Coöperatieve Sui kerfabriek bezichtigde naar Hulst, waar de kamer van koophandel in het pas gerestaureerde stadhuis een maaltijd aan bood. „Ik ben hier niet gekomen om be langstelling te tonen, maar omdat de problemen, waarmee Zeeuwsch-Vlaande ren worstelt, mij zeer ter harte gaan", zei de Prins. En hij voegde hieraan toe, dat hij voor dit prachtige stuk Nederland zijn best zal doen. Bijzondere toelage voor straal j ager-piloten Minister Staf heeft zijn goedkeuring gehecht aan een regeling, waarbij zgn. kort-verband vliegers van straal vliegtuigen een bijzondere toelage wordt verleend van f8 voor elk vlieguur, n een maximum van plm 20 vlieguren de maand (zowel officieren als onderof ficieren). Kort-verband-vlegers zijn zij die zich voor zes jaar aan de luchtstrijdkrachten hebben verbonden. Zij ontvangen reeds een vaste zgn. kort-verband-toelage. die per jaar voor officieren f2000 onderofficieren f 1350 bedraagt. Deze regeling zal in de naaste toekomst in werking treden. Nederland gaat weer films maken De ramp te Harrow Seinhuiswachter deed het uiterste De seinhuiswachter, die dienst had, toen de vorige week drie treinen in Engelse plaatsje Harrow op elkaar reden, heeft gisteren voor van onderzoek te Londen verklaard, dat twee, bij de ramp betrokken treinen (de derde was een „tube" van de onder grondse) niet getracht hebben, zich naar de seinen te richten. Naar het de seinhuiswachter toescheen, had de machinist van de Schotse express niets gedaan om te remmen, ook niet, toen knalseinen op de rails waren ge legd Onmiddellijk had hij nog gepoogd, de tweede sneltrein op te vangen door het sein op onveilig te zetten, maar het mocht niet batenMeer kon ik helaas niet doen", aldus de seinhuiswachter. Het aantal doden bij dit ongeluk steeg intussen tot 111. Koffie en thee voor Duitsers Duitsers, die op collectieve passen ons land bezoeken en dan verder 100 km reizen, mogen voortaan per persoon 125 gram koffie en 50 gram thee mee naar huis nemen. Tot dusver mochten de Duit sers. die op collectieve passen reizen, in het geheel geen koffie en thee invoeren in hun land. Zal huilen nog helpen John Buil wees Mossadeqs onbescheiden eisen per nota van de hand IN DIPLOMATIEKE kringen te Teheran verwachtte men vandaag, dat Mossadeq, de Perzische premier, hedenmiddag via de radio zijn besluit bekend zal maken, de diplomatieke betrekkingen met Engeland af te bre ken, aldus Reuter. Diplomatieke waarnemers geloven, dat de Zweedse re gering zal worden verzocht, de Perzische belangen in Groot-Brittannië te behartigen, na het terugtrekken van de Perzische diplomatieke missie. Bull is slechts bereid te onderhandelen, als Perzië deze kwestie van de schede vergoeding aan een onpartijdig onder zoek wil laten onderwerpen. De graai die Westerling verborg Zal vermoedelijk op 21 Oct. terecht staan Graaf S. van Rechteren Limpurg te Laag-Keppel zal volgens het A.D. binnen kort. vermoedelijk op 21 October voor de Arnhemse rechtbank terechtstaan wegens het verbergen van kapitein Westerling in April JJ. Zoals men weet bevond Westerling zich i de orangerie van t afgebrande kasteel Enghuizen. die als woning voor de graaf dienst doet. Kapitein Westerling zelf zal tijdens de zitting als getuige optreden. De graaf zal worden verdedigd door mr J. H. Arnold uit Arnhem. Wegens de te verwachten belangstel- ng en de beperkte ruimte in de villa m de Velperweg, waarin de rechtbank gewoonlijk zitting houdt, is aan de pre sident toestemming gevraagd de zaak te behandelen i/n de villa Renenk, eveneens tan de Velperweg. Het motorschip Tromp aan de grond bij Zweden Het Nederlandse ms Tromp (498 brt) ran J Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rotterdam is vanmorgen ter hoogte Valde Marsvik. aan de Westkust Zweden, aan de grond gelopen. In het begin maakte het schip veel water, maar door de onmiddellijk genomen maatrege- :n is de toestand inmiddels stabiel ge- orden. Er is een sleepboot onderweg om het schip leeg te pompen en los te trek ken. Het schip was met een lading klei op weg van Plymouth naar Norrköpping. Voor de uit tien koppen bestaande be manning is geen gevaar aanwezig. Een en ander is het gevolg van de gisteren te Teheran overhandigde, Britse antwoordnota, waarin de onbescheiden t van Mossadeq van de hand wer den gewezen. Engeland is niet van plan, Perzië in gedeelten 49 millioen pond sterling te betalen „als eerste stap ter regeling van het oliegeschil" en ook zal geen Britse delegatie naar Teheran komen, om over een definitieve regeling te onderhan delen. De Britten willen schadeloos worden gesteld voor het derven van 40 jaren winst, de eenzijdige opzegging van het olie-accoord, dat in 1933 tussen Groot- Brittannië en Iran werd gesloten. John IJmuider treiter maakt schip buit Betere buit dan de huidige lage haringvangsten De Nederlandse motortreiler Al lan Water van de V.E.M. kwam gis termiddag te IJmuiden aan met een twee a driehonderd ton wit passa- giersscheepje op sleeptouw. Schipper H. Ouwehand van de Al lan Water trof het passagiersscheepje Maandagmorgen om tien uur aan bij de 54ste breedtegraad en het bleek volkomen verlaten te zijn. Met veel moeite heeft men het vaartuig dat de naam Nordan op de boeg draagt, op sleeptouw gekregen, waarna de te rugreis naar IJmuiden over een ruwe zee werd aanvaard. Twee leden van de bemanning van de treiler zijn met kunst- en vliegwerk op de Nordan overgestapt en hebben ruim een etmaal op het stuurloze schip ge bivakkeerd. De verbinding met de slepende treiler is tot twee keer toe afgebroken, maar de beide opvarenden van de Allan Water hebben ten slotte de Nordan de haven van IJmuiden binnengebracht. Tussen de pieren ging het blanke scheepje schrikkelijk te keer, maar om twee gistermiddag lagen sleper en buit veilig voor de wal in IJmuiden. De Allan Water zou, toen men het passagiersscheepje ontdekte, juist met de visserij beginnen, maar vermoedelijk Is deze opbrengst van de reis heel wat be ter dan de lage haringvangsten, die de treilers de laatste tijd boeken. Het buitgemaakte scheepje is Maan dag j.l. losgeslagen van de Duitse sleep boot Buelk, die haar sleep ter hoogte van Huil heeft verloren. Volgens de internationale verdragen inzake hulp en berging geeft .edere daad van hulp of berging, welke met gunstige uiteleg is bekroond, recht op een billijk loon. De te betalen som mag in geen geval de waarde der geredde zaken overtreffen. Indien de partijen het niet eens kunnen worden over het bergings- loon, wordt dit vastgesteld door de rech ter. Hetzelfde geldt van de verhouding waarin het bergingsloon tussen de hel pers moet worden verdeeld. De Cinetone-studio's te Duivendrecht zijn weer in bedrijf gesteld en daarmee zal Nederland opnieuw zijn aandeel gaan leveren in de filmproductie. Onder regie van Gerard Rutten is de N.V. Fili gisteren begonnen met de eerste opname van de film „Sterren stralen overal", waarvoor Gerard Rutten en Jan Gerhard Toonder het manuscript schreven. In de film zal een beeld worden gegeven van economische- en emigratieproblemcn waarbij ook Hollandse humor niet zat ontbreken. De studio's in Duiuendrecnt zijn thans voorzien met huis- en zitka mers, een keuken en een winkel in mode artikelen, waarvoor De Bijenkorf het materiaal leverde. Tal van bekende ac teurs en actrices waren bij de eerste opname aanwezig, alsmede minisrer Cals, die een financiële toezegging deed. De hoofdrolvertolkers zijn de familieleden van een Amsterdai taxichauffeur, die aan het slot van film op de „Johan van OldenbarnevcI:" naar Australië vertrekken. Alle weder waardigheden die zij voor die tijd maken, vormen de hoofdschotel van filmverhaal. Johan Kaart is de chauffeur en Peronne Hosang zijn m De 19-j. dochter is Kitty Jansen en haar vriendje Jim is Guus Oster. Men hoopt de film reeds 16 Januari in eerste verto ning te geven. Op de foto ziet me „De Bijenkorf" v.l.n.r. Kitty Jansen, Guus Oster, burgemeester d'Ailly, minis ter Cals en Gerard Rutten. Achter mi nister Cals de chef van de afd. Kunst vrn het departement van O., K. en W., dr N R. A. Vroom en geheel rechts met de bril de regie-assistent Jan Gerherd Toonder Kabinetscrisis dreigt in Indonesië Motie van P.N.I. aangenomen Men acht volgens Aneta een kabinets crisis in Indonesië thans zeer waar schijnlijk. daar het parlement een motie van de Partai Nasional Indonesia met 91 tegen 54 stemmen heeft aangenomen, waarin gevraagd wordt een staatscom missie te benoemen om het verddigings- beleid te onderzoeken. De strijd ging ten slotte om drie moties, de motie van wantrouwen, Ingediend door Baharoed- din en later gewijzigd, een motie van de Rooms-Katholiek Kasimo ter benoeming van een staatscommissie en de motie van de P.N.I.. die anders geformuleerd was dan de motie-Kasimo. De minister van Verdediging, sultan Hamengkoe Boewono van Djokja zeide, dat hij de motie-Kasimo kon aanvaarden, doch de motie-Baharceddin niet. Over de motie der P.N.I. zweeg hij echter. Ten aanzien van de Nederlandse Mili taire Missie, die velen willen zien ver dwijnen. wenste de sultan een grondige studie. De motie van de P.N.I. werd gesteund door de Partai Sarekat Islam, Nahdatoel Oelama, de Sobsi, de PK I. Godsdienstwaanzin Gistermiddag tegen half twee werd het beeld van St. Gerardus in de kerk va paters redemptoristen te Wittem bekend Gerardusbedevaartoord in Zuid- Limburg door een vrouw in een vlaag godsdienstwaanzin vernield, bleek te zijn de 32-jarige H. van M Mijdrecht bij Utrecht. De vrouw morgens speciaal naar Wittem geljp- ;n om het beeld te vernielen. De kerk t vol mensen, die uit verschillende plaatsen van Limburg ter bedevaart naai Wittem waren gekomen, aan de voor avond van het St. Gerardusoctaaf, het welk vanmorgen begon. Plotseling trok zij het beeld omver, dat toen tegen de vloer in stukken viel. Met een klein hamertje vernielde zij nog het glas DAT de K.L.M. bij de opening van de lijn naar Chili aan de gemeente Santiago drie witte zwanen zal schenken, die resp. K, L en M heten en afkomstig zijn uit Avifauna. DAT voor de verbreding van het Wil- helminakanaal en de aanleg van een in dustrieterrein te Oosterhout (N.-Br.) laagste inschrijvers waren W. en D. Groenen veld te Nieuwendyk met f357.800 (hoogste f516.000). DAT voor het plaveien van een deel van de rijksweg AmsterdamUtrecht laagste inschrijver was P. C. Zanen te Heemstede met f 636.700. DAT jeugdherbergouders uit tien plaat sen op 4 November in Haren (Gr.) voor het eerst een toneelstuk opvoeren, waar mee zij in 50 plaatsen in totaal f 15.000 willen bijeenbrengen voor het 25-jarig bestaan van de Ned. Jeugdherberg Cen trale. DAT mr D. J. van Gilse, procureur- generaal bij het Haags Gerechtshof, op 30 October de wisselbekers en oorkonden voor de steden-verkeersvciligheidscom- petitie zal uitreiken. DAT de Wereldbond van Padvindsters in 1954 in Nederland zijn tweejaarlijkse internationale conferentie houdt. DAT in Amsterdam is overleden W oe Boer. oud-chef van de tweede brand weersectie aldaar. DAT Oranjeverenigingen uit het gehele land in Juni te Hengelo een congres zul len houden om een federatie te vormen. DAT ongeveer 32.000 van de 40 000 ge repatrieerde gezinnen uit Indonesië zich in ons land een eigen bestaan hebben op gebouwd. naar de heer J. Moera uit Dan Haag gisteren in Leeuwarden mede deelde. DAT statenlozen. die in Nederland wonen en recht hebben op een rente krachtens de Duitse sociale verzekering binnenkort gelijkgesteld worden met Ne derlandcrs. DAT de fabrlekskernen in de Twentse textielindustrie zijn vervangen door tij delijke ondernemingsraden, waarin halve arbeiders ook leden van het kan toorpersoneel zitting hebben. DAT de KLM. weer drie zwaluwen naar Rome heeft vervoerd, die waren achtergebleven in de garage van dokter Van Welsenes in de Beemster. DAT het historische klooster in Ter Apel (Gr.) wordt hersteld, daar in de gewelven scheuren zijn gekomen. DAT rechters uit acht Europese landen, onder wie mr F. J. de Jong. raadsheer in de Hoge Raad. te Nice hebben beslo ten een Internationale Vereniging van Magistraten op te richten. DAT minister Staf morgen een inspec tiebezoek brengt aan het eerste regiment genietroepen in Den Bosch. DAT in Vlissingen binnenkort wordt Legonnen met dc herbouw van het be kende hotel Brittannia. tijdens de oorlog ten der laatste steunpunten van de Duitsers. het reliekenschrijn. Ook de bloemen op het zij-altaar werden door haar vertrapt. Alvorens de verbouwereerde kerkgangers konden ingrijpen, vluchtte de vrou kerk uit en zag nog kans per bus Maastricht te reizen. Toen zy daar uit de bus stapte, werd zij door de politie aangehouden Wittem teruggebracht. Uit het verhoor bleek, dat de vrouw reeds eerder schynselen van godsdienstwaanzin toonde. Toen zij drie jaar geleden i eens in Wittem vertoefde, zou zij reeds het voornemen hebben gehad het St Gerardusbeeld te vernielen. Op het be sliste ogenblik ontbrak haar toen echter de moed. Door de rijkspolitie van Epen Wittem werd de vrouw gisteravond per trein naar haar woonplaats terugge stuurd. De schade wordt geraamd op 300 tot 400. Nederland slaat munten voor de Libanon (Van onze correspondent Alfr. v. Sprang) BEIROET, October 1952. Na een felle concurrentiestrijd heeft cte Libanese regering tenslotte bij de Rijksmunt in Utrecht een bestelling ge plaatst voor de aanmaak van ruim teven millioen munten van vijf en-twintig piaster ter vervanging van de onhygie nische en snelslijtende muntbiljetten. De gipsmodellen voor de munten zijn dezer dagen aan d-r Libanese autoriteiten oorgelegd. AU deze er hun goedkeuring u-n hechten, zal m -n spoedig kunnen be ginnen met het slaan van de munten in aluminium-brons. Het is een werk waar ongeveer f 300 000 in deviezen mee ne- noeid Is. Intussen worden er nog besprekingen gevoerd over het slaan van zes millioen zilveren vijftig-piaster munten. HEBBEN wij in een vorig artikel ge zien, wat het humanisme is. dan is het nu ook mogelijk het nader te karak teriseren en het te beoordelen. Het is een levensbeschouwing, die van de mens uit gaat. die bereid is de beperktheid van het menselijke te erkennen, maar die in wezen ook niet boven de mens uitkomt. Het kan niet komen tot het geloof in het bestaan van God. kent ook niet een Goddelijke openbaring en in het bijzon der niet een Goddelijke openbaring in Jezus Christus. Voor de christen zal dan ook het uitzicht, dat het humanisme ver meent te bieden, in het geheel geen uit zicht zijn. Integendeel, bij al zijn zoeken en bij al zijn bezinning op het wezen der dingen, zal voor de christen de humanist juist dat venster sluiten, dat èn het licht laat vallen over het menselijk leven èn tegelijk de ware vèrgezichten opent op de diepe zin van 's mensen bestaan. De humanist kent dat venster niet en ontkent zelfs het bestaan er van. Hij is bereid, ook in dit opzicht de christen „het zijne te laten", maar zal het nu op prijs stellen, wanneer de christen hem de vrijheid laat, zich zijn eigen levensbe schouwing te kiezen, daarnaar te leven en die ook uit te dragen. T^R is dus levensbeschouwing naast levensbeschouwing Maar voor de vraag, of zij beide zonder meer naast elkaar kunnen bestaan, staat de christen toch wel iets anders dan de humanist. Want de levensbeschouwing van de chris ten is iets anders dan alleen maar een subjectieve keuze. Voor de christen is God er. Het bestaan van God is voor hem een objectieve, en niet slechts een subjectieve waarheid. De christen kiest maar niet; hij ls gekozen. En in deze keuze is een bevel, een op dracht vervat een opdracht van zeer wijde strekking. Daarom kan de christen tegenover de humanist ook veel minder „onverschil lig" staan dan de humanist „onverschil lig" kan staan tegenover de christen. HU kan de humanist bepaald niet „het zyne laten" Hij kan met het bestaan van het humanisme in de grond der zaak geen genoegen nemen, omdat hij hierin een ontkenning ziet van het Godsbestaan en tegelijk een loochening van Gods barm hartigheid jegens deze wereld. TTET is wel duldelUk, dat hieruit ook J verschillen voortvloeien tussen ener zijds de Kerk en anderzyds een organi satie als die van het Humanistisch Ver bond. De humanist moge bereid zyn, beide te brengen onder dezelfde noemer, de christen kan dat beslist niet. De Kerk is voor hem het lichaam van Christus. Men kan verder gaan- Omdat de huma nist het bestaan van God niet wil erken nen. kan hy rijn medemens ook niet wezenlijk van dienst zyn. Hy heeft voor zijn medemens tenslotte geen boodschap. Hij is mogelijk in staat, van zyn mede mens de ogen te openen voor de doelloos heid van zijn bestaan, maar voor de christen moet zelfs dat nog de vraag zyn. Deze toch ziet als de kennis van de men selijke ellende het kennen van de wet van God. Zal de „overtuigde" humanist voor de zoekende mens, die by hem om raad komt. het „hogere" niet juist be trekkelijk maken en daarom dat hogere juist voor hem afsluiten? Toen in onze volksvertegenwoordiging enige tijd geleden over het Humanistisch Verbond een debat werd gevoerd, heeft minister Mulderije de befaamde woor den gesproken, dat de humanisten uit- eindelyk niet anders kunnen bieden dan stenen voor brood. Hy is daarover hard gevallen. Maar de christen, die het wer- kelyk zeer wezenlyk verschil ziet tussen zyn christelijk geloof en de humanisti sche levensbeschouwing, zal deze woor den moeten onderschrUven Voor de christen zal de humanist tenslotte niets van eeuwigheidswaarde kunnen bieden. TNTUSSEN is daar de vraag, hoe in het •■•staatsleven tegenover het humanisme. o< juister nog: hoe tegenover de huma nist te staan Want het is een feit. dat de Nederlandse staat niet alleen christe nen als staatsburgers kent. Er zyn ook humanisten by, volgens de één meer, volgens de ander minder, maar dat laatste is ook niet het uitsluitend beslis sende Onze staat gaat steeds meer het karakter krijgen een „gemengde" staat te zyn. Daarbij komt, dat vele humanisten, en in het bijzonder zy die aangesloten zyn by het Humanistisch Verbond, een groeiende activiteit aan de dag gaan leg gen. Zy eisen ook voor zich bevoegd- aeden op, die aanvankelUk alleen aan de kerken toekwamen, met name geeste- lyke verzorging van militairen en ook van gevangenen. Het is aan de Overheid, met betrek king tot dit alles een bepaald standpunt in te nemen. Waarom te ontkennen, dat dit niet gemakkelyk is? Het is op de conferentie van het Gesprekcentrum. vorige week gehouden, wel gebleken, dat hierover èn onder rooms-katholieken èn onder protestanten ongelUk wordt ge dacht. Juist omdat dit alles niet gemakkelyk is. willen we ons in een volgend artikel er nog enkele opmerkingen over ver oorloven. HET WEER IN EUROPA li 1 Bewolk a s s ifs i k z j S s Oslo Stockn Kopenh Londen Amiterd Parils Nice Berlijn ZUrlch Wenen geh. bew. zw. bew. half bew licht bew zw bew. onbewolkt zw. bew. N 4 O 5 NO 2 windstil NO 2 NNW 4 ZW 2 ZW 2 ZZW 2 NNW 1 S 0 7 6 7 2 13 0 10 7 13 0 19 0 11 2 7 10 0 Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht de Bilt: Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke rtoLtmgen. Vannacht hier en daar mist en kans op nachtvorst. Mor gen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. (Opge maakt om 10 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag: zon 7 08—17.42; maan 5 30— 16 46 uur. Op 18 Oct- NIL

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1