Jlmuuo £clhsrl)c (l'mmuil Weinig sprekers-belangstelling in de vergadering der Ver. Naties Wist U ft IJ WOENSDAG IS OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJten .ItMtnitlc» h itttltira "gn bert la t<|ltnspnl' Drie en dertigste Jaargang No 9559 B.V.D. in Extase In het „Kapitool van de vrede" De Russen verschenen met een 90 man sterke delegatie NA ZEVEN JAAR Verenigde Naties moeten wij erkennen, dat wij tegen over een toestand staan, waarin de mogelijkheden voor vrede donkerder zijn in plaats van dat wij onze eerste doelen hebben bereikt. Met deze woorden opende gisteren de voorzitter van de vorige Algemene Vergadering, de Mexicaan dr Luis Nervo, te New York de nieuwe bijeen komst van de Verenigde Naties. Hij sprak zijn teleurstelling er over uit, dat in de Koreaanse kwestie nu weer met kanonnen wordt gesproken en hij verdedigde het beginsel van vrijwillige repatriëring van de krijgs gevangenen. Bestudeert nauwkeurig alle voorstellen, die een einde kun nen maken aan deze oorlog; de ideologische kloof, welke overal ter wereld wordt waargenomen, dient te worden overbrugd, zo riep hij de afgevaardigden uit zestig landen toe. De Koreaanse kwestie gisteren meldden wij het reeds is waarschijnlijk het belangrijkste punt van de agenda. Amerika rekent er op, voor zijn stand punt, dat gedwongen repatriëring Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, het struikelblok bij de wapenstilstandsonder handelingen, ontoelaatbaar is, een meer derheid te vinden. Bovendien hoopt dit land andere landen bereid te vinden een groter aandeel te nemen in de strijd op Korea. De Russen zijn verschenen met een delegatie van negentig man, groter dan ooit. Waarnemers trekken hieruit de conclussie, dat het er in de Verenigde Naties warm toe zal gaan. De stemming was gisteren bij de ope ning van de bijeenkomst in het nisuv/e gebouw mat. Wel een tegenstelling met het min of meer feestelijk aandoende, glanzende nieuwe huis. Warren Austin, de voorzitter van de bouwcommissie van het permanente hoofdkwartier van de Ver. Naties, die sprak na het begroetingswoord van de New Yorkse burgemeester Vin cent Impelliterl, gaf aan het gebouw óe naam „Kapitool van de vrede". Bij geheime stemming werd de Cana dese minister van Buit. Zaken, Lester B. Person tot voorzitter gekozen. Hij kreeg 51 stemmen, mevrouw Pandit, zuster van de Indiase minister-president en leidster van de delegatie van India^kreeg 4 stem men, terwijl 5 landen (vermoedelijk Rus land en zijn satellieten) zich van stemming onthielden. Vice-presidenten werden ge kozen uit de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Rusland, Honduras, China en Egypte. Op voordracht van Nederland, met steun van Mexico, werd Jaoa Carlos Muniz van Brazilië gekozen tot voorzitter van de politieke commissie. Ook de voor zitters van andere commissies werden zon der stemming op voordracht aangewezen. Alleen voor de leiding van de juridische commissie moest een geheime stemming worden gehouden. De strijd werd gewon nen door Prins Waithajakon (Thailand), die 50 stemmen kreeg, tegen de door Wit- Rusland aanbevolen Poolse tegencandi- daat prof. Lachs 10. Dadelijk na de verkiezingen ontstond de eerste schermutseling, toen Gromyko (Rusland) critiek oefende op het beleid van de voorzitter. Deze had nl„ in afwij king van de voorgeschreven gang var zaken zonder meer toegestaan, dat de speciale politieke commissie met een werd uitgebreid. Dit had eerst door commissie moeten worden bestudeerd, meende Gromyko. De Pool prof. Lachs het hiermee eens en wenste stemming intrekking van het besluit. Toen ver klaarden 27 afgevaardigden zich tegen herroeping en 25 voor, bij 9 onthoudingen. De voltallige bijeenkomst van de Alge- ene Vergadering, welke aanvankelijk vanavond was bepaald, is uitgesteld gens tekort aan sprekers. Men neemt dat de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson Donderdag het woord zal voeren. Gisteren had de agenda-commissie ten vergaderen, maar ook dit is uitgesteld tot vandaag. Deze commissie moet er o\ beraadslagen, of een algemeen debat o\ Tunesië, Marokko en de apartheid Zuid-Afrika aanbevolen moet worden. Belgische K.V.P.: In vele gemeenten is de positie gehandhaafd Vertrouwen uitgesproken in de huidige regering Het Nationaal Comité van de Belgische Christelijke Volkspartij heeft gisteren een verklaring uitgegeven naar aanlei ding van de uitslag der gemeenteraads verkiezingen. Het wijst er op, dat in vele gemeenten de positie as gehandhaafd dat zelfs in meer dan 400 gemeenten door de linkse groeperingen de strijd niet is aangebonden. Voorts vestigt het Comité er de aandacht op, dat er een hergroe pering der Marxistische krachten heeft plaats gehad, tengevolge van het door de socialisten terugwinnen van stemmen, die in 1946 onder invloed van de inter- nationale situatie naar de communisten gingen. Tenslotte spreekt het comité zijn vertrouwen dn de homogeen Katholieke regering uit. De permanente commissie van de Libe rale partij zal vandaag bijeenkomen een onderzoek in te stellen naar moge lijke initiatieven om met behulp legale middelen de ontbinding van parlement en dus nieuwe Kamerverkie zingen te verkrijgen. Ieder is het er echter wel over dat de regering voorstellen van oppositie in-deze richting van de hand zal wijzen. Te beginnen 21 October zal het „light programme" van de B.B.C. te Lon den een serie van zeswekelijkse pro gramma's van Ned. folkloristische mu ziek uitzenden. Paula Hitier wil van haar broer erven Mr Kranenburg morgen naar Korea Een groep militairen op de terugweg Morgen vertrekt de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, van Schiphol voor zijn voorgenomen bezoek aan Korea. Hij stelt zich voor op 1 November in ons land terug te keren. Door dit bezoek krijgen de Korea-vrij- willigers gelegenhe.d hun belangen per soonlijk met een lid van de regering te bespreken. Mr Kranenburg zal tijdens zijn verblijf in Tokio en Korea onder meer ontmoe ten de generaal Mark Clark, commandant van alle V.N.-strijdkrachten in Korea, alsmede generaal Van Fleet, comman dant van de landstrijdkrachten. Aan deze laatste zal hij persoonlijke boodschappen overhandigen van twee in Nederland voor de Amerikaanse wapenhulp werk zame hoge Amerikaanse officieren, de generaal Noble en de kolonel Crawford, welke boodschappen bestemd zijn voor hun in Korea vechtende zoons. Inmiddels bevindt zich een groep militairen van het Nederlands detache ment Verenigde Naties, hoofdzakelijk samengesteld uit personeel dat op 10 October en 11 November 1951 naar Korèa vertrokken is, thans op thuisreis naar Nederland. Zij worden midden Novem ber in Nederland verwacht. Post, bestemd voor deze militairen, dient wil zij in de tussenhavens kun nen worden uitgereikt uiterlijk op 22 en 27 October a.s. in Nederland ter post te worden bezorgd. De adressering" moet als volgt geschieden: rang, naam en voor letters, leger nummer, NDVN, op thuis- heid naar Nederland, Amsterdam Schiphol militair. De naam van het schip en de tussen havens mogen dus niet worden ver- Koningin Elizabeth van Engeland, prinses Anne, prins Charles en prin ses Margaret (van links naar rechts) arriveerden gisteren te Londen na hun vacantie in Balmoral, (Schotland). In het begin van 1954 zal de koningin met haar echtgenoot, prins Philip, een bezoek brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland, aldus is gisteren op Buckingham-palace bekend gemaakt. Egypte's Regentschaps- raad opgeheven Neef van Faroek belast met de koningsplichten Nadat generaal Naguib gisteren kolonel Rasjad Mehana had ontslagen als lid van de regentschapsraad, heeft thans het Egyptische parlement prins Mohammed Abdel Moneim benoemd tot regent van Egypte en hem bevoegd verklaard de koninklijke voorrechten over te nemen. De regentschapsraad is hierbij opgehe- (Wij herinneren er nog even aan, dat de regentschapsraad na het aftreden van Faroek werd gevormd, om de plichten van de ex-koning op zich te nemen. - Red) Enkele minuten vóór de genoemde be noeming werd bekend gemaakt, was prins Moneim reeds beëdigd. Hij is een neef van Faroek en 53 jaar oud. Prins Moneim staat bekend als een wijs man met een voudige manieren. De Britse ambassadeur in Egypte, sur Ralph Stevenson, is onmiddellijk na ie kabinetszitting, tijdens welke prins Mo neim werd benoemd, in conferentie ge gaan met generaal Naguib. Premier Naguib heeft de naam van zijn 14-jarige zoon Faroek veranderd in Salah. Nieuw licht in de zaak-Drummond De politie van Nice heeft gisteren een 31-jarige bordenwasser gearresteerd, die in dronkenschap over straat schreeuwde: „Ik ben de moordenaar van de Drum- monds". Toen de man zijn roes had uitge slapen, ontkende hij, iets met de moord te maken te hebben. Het blijkt evenwel, dat de man, Robert Martel, in de buurt van de plaats van de moord heeft ge werkt omstreeks het tijdstip van de misdaad. Commissaris Edmond Sebeille, die de leiding (ïeeft van het onderzoek, zal Mar7 tel persoonlijk aan een kruisverhoor onderwerpen. Motorrijder door auto gegrepen De 34-jarige motorrijder J. van de H. uit Abcoude is gistermiddag, toen hy de fabriekspoort van de N.V. Hazemeyer te eukelen uitkwam, door een vracht wagen gegrepen en enige meters mee gesleurd. De man overleed in het zie kenhuis. Franse maarschalk Juin naar Nederland De Franse maarschalk Alphonse Juin brengt op 22 en 23 October in zijn func tie van opperbevelhebber der geallieer de landstrijdkrachten in Centraal-Europa een bezoek aan Nederland. Op 22 Octo ber wordt hij in Den Haag ontvangen door minister Staf. Middags voert hy besprekingen met de generale staf. De volgende dag zal hij Nederlandse troepenonderdelen inspec- Wolken boven een stille vaart, een bootje en een hengel in het water een kannetje koffie onder de bank: wachten op de snoek. Iedere rechtgeaarde visser moet wel gaan popelen, bij het zien van zo'n tafe reeltje. De rust, de milde geur van gras en biezen een dobber, die zacht deint op een nauwelijks merkbaar strooompje. De spanning van het turen en de wondere sen satie van een vangst. De teleurstel ling van een onfortuinlijke henge laar, die 's avonds zonder een sicoekje naar huis fietst. Maar bij alles: de vreugde te smaken van zo'n middag, of een hele dag, aan of op het water met niets dan de natuur om je heen Wereldnieuws in slagzinnen KONINGIN MARY van Engeland lijdt aan een hoofdverkoudheid en moet op advies van haar lijfarts binnenblijven, zo werd gisteren op Buckingham Palace bekend gemaakt. DE HERTOG VAN EDINBURGH, de ge maal van de Engelse koningin, zal op 18 en 19 October een particulier bezoek brengen aan president Vincent Auriol van Frankrijk en diens echtgenote. DE DIRECTEUR-HOOFDREDACTEUR van het in Tunis verschijnende Frans talige blad „Mission" is veroordeeld tot 400.000 francs boete en 8 mnd voor waardelijk wegens het publiceren van artikelen, die schadelijk geacht worden voor het moreel van het leger en de Tunesische bevolking. ALFRED HUTSCHNECKER, de commu nistische directeur van de metaalafde ling van de USIA (het beheer van Rus sisch eigendom in Oostenrijk) is vol gens de „Wiener Kurier" naar Frank rijk gevlucht. SIR EVELYN BARING, de gouverneur van Kenya, heeft een brief ontvangen, waarin zijn leven wordt bedreigd. De brief is ondertekend namens het „Hoge Gerechtshof van de Mau-Mau". WINSTON CHURCHILL heeft gisteren tijdens een diner van een vereniging voor Brits-Amerikaanse vriendschap verklaard, een derde wereldoorlog on waarschijnlijk te achten, gezien de ver schrikkelijke gevolgen voor de mens heid. De „grote slag" in zo'n oorlog zou al in de eerste maand, misschien zelfs in de eerste week, komen. NEGENHONDERD dragers van het rid derkruis van het IJzeren Kruis, een van de hoogste Duitse onderscheidingen zullen van 22 tot 24 November te Bad Homburg bijeenkomen. Zy zullen om. spreken over de houding ten opzichte van de deelneming van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa. De generaals Speidel en Heusinger, mi litaire adviseurs van dr Adenauer, zijn ook uitgenodigd. EUGEN DOLLMANN. een voormalige tolk van Himmler, is te Frankfort tot twee maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij verleden week West- Duitsland was binnengekomen met be hulp van een vervalst Italiaans pas poort. HET TSJECHOSLOWAAKSE ministerie van Buitenlandse Zakén heeft bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen infiltratie van „spionnen en terroris ten" uit de Amerikaanse zones Duitsland en Oostenrijk. Verdediger van Anton v. d. Waals werkt nu als boerenknecht Brochure van mr Van der Starp was een hartekreet (Van een onzer verslaggevers) Voor de tweede maal stond gistermid dag de verdediger van de ter dood ver oordeelde spion uit het England-Spiel, Anton van der Waals, de Rotterdamse advocaat mr J. E van der Starp, terecht voor het Haagse Gerechtshof. De Rotter damse rechtbank veroordeelde Van der Starp wegens smaadschrift tot 6 weken gevangenisstraf, maar in hoger beroep werd vorig jaar de zaak naar de rechter commissaris verwezen. In zijn bekende brochure over het pro ces-Van der Waals schreef mr Van der Starp, dat de Rotterdamse rechercheur J. v. d. Ende, Van der Waals alsmede diens familie had mishandeld en be dreigd tijdens de verhoren. Voorts zou den stukken uit het dossier verdwenen zijn. Langdurig onderzocht het Hof, of de rechercheur vergeten was, dan wel opzettelijk had nagelaten, bepaalde ver klaringen van J. C. van der Waals, een broer van de spion, te noteren. Uitvoerig werd -nog ingegaan op de dood van Van der Meer, die door A. v. d. Waals ver moord werd met het oogmerk, zich van het persooonsbewijs van v. d. M. meester te maken. Rechercheur v. d. E, die als getuige gehoord werd, ontkende leden van de familie Van der Waals mishandeld te 'hebben. Ook de broer van de vermoorde Van der Meer, J. ïh. van der Meer, had bij een verhoor in de burgemeesters kamer van Tienhoven, niets van mishan- 'i Brood wordf duurder Maar nog niets bekend over de prijs ,,Alle berriohten over verhoging vaan de broodprijs met 6 cent zyn voorbarig", zo deelde men ons heden van be veegde zijde mee, n.a.v. een publicatie in een der ochtendbladen. Het overleg met de belanghebbenden over deze aangelegen heid is zelfs nog niet geopend. Er zal zeker een broodprijsverhoging] moeten komen, doch hoe dit gebeurt staat nog geenszins vast. Dat kan met een verlaging van de margarine- of de; suikerprijs gepaard gaan. doah het zijn allemaal nog veronderstellingen. Open biiet aan AVRO-bestuur Verontrusting over klikken deling gemerkt. De sfeer rondom het proces-Anton v. d. Waals herleefde bij het heftige debat tussen de president, mr Th. L. van Berckel, waarbij mr Van der Starp opkwam legen de bewering als zou hij alleen de verklaringen van Van der Waals voor waarheid hebben aan genomen. De procureur-generaal, mr H. A. J. Reumer, merkte in zijn conclusie op, dat van enige mishandeling niets gebleken is. De beschuldigingen, in de brochure geuit, zijn uit de lucht gegrepen. De ver dachte heeft, aldus de p g„ pech gehad door de verklaringen van v4 dL Waals voor waar aan re nemen, vooral nu. na dat v. d. W. vóór zijn executie gezegd heeft, bewust leugens te hebben verteld Om de carrière van mr Van der Starp, die thans als boerenknecht werkzaam Is, niet te breken eiste hij 2 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr H. W. A. van Toen, zei, dat men de brochure moest zien in de tijd, waarin zy geschreven is. De schrijver deed het niet uit onedele mo- en spionneren In e open brief aan het bestuur de A.V.R.Ó. hebben de gezamenlijke A.V.R.O.-actiecomité's een volkomen eer herstel voor de heer Vogt geëist. „De inquisitie-achtige verhoren, waar door ieder die van sympathie voor de heer Vogt verdacht kon worden zijn ont slag moest vrezen, en waardoor reeds vele slachtoffers zijn gevallen, veront rusten ons", aldus de brief. Men dringt aan op een wijziging van de statuten democratische geest. DAT in de Tweede Kamer gisteren de nieuwe leden E. Visch (vac.-Moorman- KVP). mr W. F. E. baron van der Feltz (vac.-Staf-CH) en dr J van Baal (vac.- Algera-AR) zijn beëdigd. DAT bij de werf Gusto in Schiedam het motorschip Thcano (1350 ton), ge bouwd voor de N.V. Mij Zeevaart te Rot terdam, is te water gelaten. DAT t.g.v. het zilveren jubileum' van de circusdirecteur Mikkenie een huldi gingscomité is gevormd, waarin o.a. zit ting hebben minister De Bruijn. mr L. G. Kortenhorst, prof. mr C. P. M. Romme en dr A. Plesman. DAT de Joodse kerkgenootschappen in ons land in een brief aan de Koningin en de ministerraad hebben geprotesteerd tegen de gratieverlening aan Lages. DAT bij de opening van de luchtlijn AmsterdamMexico ook op de terugreis philatelistenpost wordt vervoerd, die in Mexico door de KLM gefrankeerd en ge adresseerd zal worden. DAT de Centraal Bond voor inwendige Zending en Chr. maatschappelijk Werk van 31 October tot 3 November in Oos terbeek zijn 33ste jaarlijkse conferentie houdt. DAT de restauratie van de 15e eeuwse toren van Hilvarenbeek (N.-Br.) is op gedragen aan architect H. Valk in Den Bosch terwijl Rijksmonumentenzorg in de kosten f 36.000 zal bijdragen. DAT het gerestaureerde kasteel te Dussen vermoedelijk begin November ge deeltelijk als raadhuis in gebruik wordt genomen. DAT de drie Hoensbroekse bioscopen, die op 21 Juli werden gesloten. Vrijdag weer worden geopen^. omdat de ge meente de vermakelijkheidsbelasting heeft verlaagd van 35 tot 25 pet. DAT het Bedrijfschap voor Vee en Vlees waarschijnlijk volgende week weer begint met het overnemen van bacon- varkens, hetgeen sinds 1 September was stopgezet. DAT de Doesburgse grondwerker A. M. T.. die tijdens een woordenwisseling over de verkiezingen de Koningin had beledigd, overeenkomstig de eis 3 weken kreeg. DAT het Tweede-Kamerlid Willems P.v.d.A.) aan de ministers Algera en Cals heeft verzocht aandacht te schenken aan de goede vorm van de nieuwe Moer- dijkbrug i.v.m. het landschapsschoon. DAT minister Algera blijkens zijn ant woord aan het Tweede-Kamerlid Haken ■Comm.) niet zal ingrijpen in de rege ling voor het vervoer van suikerbieten door schippers, waarover onlangs een conflict ontstond. DAT in Breda een commissie is ge vormd om f 5 millioen bijeen te brengen voor een niw^|| denL waar zal beginm DAT de brand in de lading copra het stoomschip Meerkerk te Amsterdam lop 6 November) volgens de inspecteur voor de scheepvaart J. Metz, niet is staan door broeiing, maar vermoedelyk door vonken van een hijskraan of door een sigarettenpeukje. DAT Ged. Staten van Noord-Brabant tieven. Het was een cri de coeur! Voorts achtte mr Van Toen het niet juist, dat de rechter-commissaris niet is overge gaan tot het horen van de getuigen a décharge. Op grond daarvan bepleitte hy opnieuw verwijzing naar de instruc tie. Mr Van der Starp vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 24 October. Op Ike's verjaardag: Mijnwerkers scharen zich achter Stevenson Terwijl Eisenhower gisteren zijn 62ste verjaardag vierde met een intocht in zijn geboortestaat Texas, besloten de 2800 afgevaardigden van de Amerikaanse mijn werkers te Cincinnati de democratische candidaat Stevenson te steunen. Do mijn werkersleider, John Lewis, verklaarde onder toejuichingen: ,.Ik denk. dat als het Amerikaanse volk in November in grou getale ter stembus gaat. Stevenson h< volgend jaar Januari het Witte Huis zal binnenstappen Twee Fireflies boven Curasao in botsing Twee Firefly's van de Marinelucht vaartdienst zyn gistermorgen 8 uur 30 boven het landgoed Sint Joris op Cura- cao tegen elkaar gebotst en neergestort. De luitenant ter zee derde klasse P. Dekker verloor het leven. De luitenant ter zee tweede klasse H. Moekardanoe wist zich met een parachute te redden. Wat is en beoogt het humanisme? TT7AT is het humanisme en wat is het Humanistisch Verbond en wat be ogen zij? Dat zyn vragen. waarUjk niet gemakkelijk te beantwoorden en die be antwoord moeten worden, wil men aan de pretenties van het Humanistisch Ver bond gehoor geven. Over het humanisme heeft nog onlangs prof. mr I. A. Diepenhorst een lezens waardige brochure geschreven (..Huma nistische „geestelijke verzorging" voor belangstellenden te verkrijgen bij het secretariaat van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, Van Stolklaan 3, Den Haag). In deze brochure heeft hij het humanisme aan een geschiedkundig onderzoek onderworpen en daarbij ver schillende vormen van „humanismen" ge vonden. Prof. Diepenhorst somt op een gods dienstig, een pantheïstisch, een idealis tisch. een pessimistisch, een nihilistisch, een romantisch, een aesthetisch, een rati onalistisch, een irrationalistisch, een vita listisch. een existentiaUstisch humanisme. Een afdoende indeling is daarbij niet mogelijk. Deze enkele opsomming (die vermoe delijk zelfs nog niet op volledigheid aan spraak maakt) doet al zien, hoe moeilijk het is, hier tot een zekere begripsbepa ling te komen. Het wordt er waarlijk niet gemakkelijker op. wanneer men be denkt. dat men in de geschiedenis ook wel graag heeft gesproken van een christelijk humanisme. T"|IT kan in het algemeen gezegd wor- den. dat het humanisme is een zekere levensovertuiging, bij voorkeur uitgaande van de mens en hem. zijn waardigheid, zijn redelijk kennen, zijn zedelijk hande len in het brandpunt plaatsende. „Zelfs wanneer het humanisme de mens enkel als hoeder van het zijn laat gelden en de aandacht dus van die mens afkeert", aldus schrijft prof. Diepenhorst, „ge schiedt dit door de denkende mens, die uiteindelijk vanuit het zijn als zodanig tot benoeming van eigen zijn en bepaling van eigen houding zal terugkeren". Van de mens uitgaan doet het humanis me. Het woord zegt het trouwens zelf al. Dat betekent niet, dat er voor het hu manisme ook niet iets is als het mysterie, de erkenning van grenzen, de erkenning ook dat de mens behoefte heeft en in elk geval behoefte kan hebben aan iets dat alleen het denken niet geven kan. Er zijn humanisten die in dit verband zelfs het woord „religie" niet willen schuwen, al openbaart zich ook te dezen ien bij het humanisme een verschei denheid, die de begripsbepaling moeilijk maakt. T\E humanist voelt zich een deel van de kosmos In deze kosmos is veel wat hü ook met zijn verstand niet door dorsen kan. Hy staat hiertegenover, zo nen wil, met gevoelens van eerbied. Of iever, hy geeft dan de voorkeur aan het voord „verwondering", dat hij weer juis ter acht dan het woord „bewondering", omdat hierin reeds een zekere oordeel velling besloten ligt. De humanist ontkent niet. wil #zelfs gaarne erkend zien, dat het ook voor hem al deze dingen gaat om een zeer we zenlijke beslissing, een keuze van stand punt, een beslissing die zijn volle existen tie raakt. De humanist kiest. Zoals, zegt hij, zich de Christen een levensbeschou- ing kiest, zo kiest hij zich de zijne. Daartoe acht hij het recht te hebben i ook de vrijheid. De mens moet, zegt hij. in die keuze inderdaad vrij zijn. Wars wil hij zijn van dwang. Hij is bereid .ieder het zijne" te laten. Daarbij komt lij soms tot merkwaardige consequenties. Zo zijn er humanisten, die bepleiten dat toetreding tot een kerkgenootschap be neden de leeftijd van 18 jaar onmogelijk zal worden gemaakt, omdat zij hier ge loofsdwang menen te bespeuren. Nu doet men ongetwijfeld onrecht, -anneer men deze zonderlinge opvat ting aan het humanisme als zodanig in de schoenen schuift, maar het is toch consequentie die in deze kring wordt verkondigd en die reeds laat zien, waar een van de mens uitgaande „vrij heid" voeren kan. W7AT het humanisme nu bieden wil is een bezinning op de diepere levens vragen. Het ziet. dat zeer vele mensen voortleven zonder enige belangstelling voor de zin van het leven, ten prooi aan het nihilisme. Het ziet daarnaast, dat er mensen zyn voor wie het leven te zwaar is geworden. Onder hen zijn er, voor wie de kerk geen woord schijnt tc hebben, die zich althans door de kerk niet willen laten toespreken en bena deren. tVelnu, tot hen wil het humanisme zich wenden. Met hen samen wil de humanist zich bezinnen op de waarde het leven, hun ogen openen voor de menselijke „verantwoordelijkheid". Nogmaals, de humanist schuwt daarbij ook het woord „religieuze bezinning" niet. Hij spreekt van eerbied, al geeft evenals aan het woord „verwonde ring", gaarne de voorkeur aan het woord „bescheidenheid". Hierin ligt voor hem de erkenning van een mysterie. Hij is zelfs geneigd tot het standpunt, dat de kerk religieuze bezinning zozeer langs dogmatische paden heeft geleid, dat daarmede aan de religieuze bezin ning te kort is gedaan. De humanist wil in het vaak raadselachtige mense lijke bestaan tot zijn medemens spreken stelling hebben genomen tegen de brief: Hij liep lichte schrammen op. De die de Contactcommissie voor Natuur-1 zaak van de botsing is niet bekend. De en Landschapsbescherming aan de Ka-Firefly's oefenden in formatievliegen. heeft gericht over de inpoldering Dit is het eerste vliegongeluk met dode- sch. 'liika» af Ion van de Brabantse Biesbosch. 'lyke afloop op de Nederlandse An Uilen. als tot hem zoeken naar en nader komen tot de n van het leven. Echter, in een volgend artikel moeten we nagaan, of dit humanisme niet doolt in de mist, niet zwerft in het duister, nadat het zelf de luiken heeft gesloten. Tarieven van IJ-ponten moeten omhoog B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld de tarieven van de IJ-ponten met 50 tot 100 pet te verhogen. De jaarlijkse opbrengst van f 600.000 zal dan ongeveer verdubbelen. Dit is noodzakelijk, omdat elk jaar een tekort van f 1.170.000 wordt geboekt, dat vermoedelyk nog met f 550.000 zal sty- gen. Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Mees: matige wind, hoofd zakelijk int Noordelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opge maakt te 10 v ZON EN MAAN Donderdag: zon 7 06—17.44; maan 4 18— 16.35 uur. Op 18 Oct N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1