Jlieuwe ^citecfjr (Courant Kruisridders plantten hyacinten Verliezen voor de R.K. Socialisten en en winst voor de Liberalen De Communisten werden over de gehele linie teruggeslagen Churchill: Engeland loopt niet in Stalins val Frankrijk: geen scheiding van Afrik, gebieden Wist U Gespiekcentrum MAANDAG 13 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.- per kwartaal ƒ2— per maand; 0 47 per week ADVERTENT1ËN0 18 per millimeter (Bij contract belangrUke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9557 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W ENSERINK CHMSTELim-NATIONAAL DAGBLAD Vooj Leiden en Omslieicen .llantvatllcl) k glrlltvca inin hert In Itghtnspotl* Uitslag der verkiezingen in België TTIJF MILLIOEN Belgische mannen en vrouwen zijn gisteren naar de V stembus gegaan, om na de wettelijke periode van vijf jaar, nieuwe gemeenteraden te kiezen voor de 2666 gemeenten, die België telt. In 450 gemeenten werd evenwel niet gestemd en is de oude gemeenteraad automatisch herkozen, omdat er geen tegencandidaten waren. De ge deeltelijke uitslagen leren, dat vergeleken bij de cijfers van 1946, de (R.K.) C.V.P., dus de regeringspartij, een bescheiden nederlaag geleden heeft. In de grote bevolkingscentra boekten de communisten veel stem menverlies, terwijl Socialisten en Liberalen met de winst gingen strijken. In verscheidene kleine gemeenten werd de R.K. meerderheid in de ge meenteraad te niet gedaan. De volledige uitslagen voor het gehele land zullen niet eerder dan Woensdag bekend zijn. welft door de begenadiging van de oor logsmisdadiger De Bodt en de vrijlating van CoppenoUe. Er is dan ook wel reden voor de CVP zeer teleurgesteld te zijn, want ook in Antwerpen gingen 6 zetels verloren. Hoe was de uitslag in Brussel? Hier verwierf Naarmate in de loop van de dag de uitslagen der gemeenteraadsverkiezingen binnen kwamen, begon de winst van Socialisten en Liberalen spreken van een de CVP en de Communisten zich scher per af te tekenen. Zo werd in Gent de R.K. meerderheid in de gemeenteraad omvergeworpen. Reeds om 11 uur gister avond kon worden bevestigd, dat de So cialisten 10 tot 15 procent aan stemmen hebben gewonnen, zowel in de grote be volkingscentra als in de industriegebie den. De CVP handhaafde haar positie in de landbouwgebieden, maar verloor 6 tot 10 procent in de bevolkingscentra rond om Luik en Charleroi. De Liberalen boekten een winst van 2 procent, terwijl de verliezen der Communisten op 50 pet. werden geraamd. In het Vlaamse land heeft de CVP vooral stemmen verloren door het optre den van de z.g. „Vlaamse concentratie". Het was deze groepering, die een „scheur lijst" indiende, want zij behoorde tot de dissidenten. Ook in het R.K. bolwerk Leuven verloor de CVP twee zetels. Schevven, het vooraanstaande R.K. Ka- berlid. erkende, dat het zetelverlies voor namelijk is toe te schrijven aan de ver ontwaardiging, die in het land werd ge- de CVP 28.707 stemmen, tegenover 35.928 in 1946. De Socialisten 36.046 tegenover in 1946 het aantal van 24.855. De Libera len 34.463 tegenover in 1946 het aantal van 31.691. En let eens op het merkwaar dige achteruitgaan der Communisten in de Belgische hoofdstad, want zij kregen slechts 6884 stemmen tegenover 15.2i8 stemmen in 1946. De officiële uitslag luidt hier: CVP 11 zetels 3); Socialisten 14 zetels 5); Liberalen 13 (onveranderd) en Communisten 1 zetel 4). Cyfers die duidelyke taal spreken! Volgens de minister van Binnenl. Za ken is het verlies der Communisten de Socialisten ten goede gekomen. De CVP verliest de meerderheid in verscheidene steden, de Liberalen hebben een winst geboekt vergeleken met 1946. Zo staan dus de zaken: de CVP houdt vol. dat er geen reden Is om tot vervroegde verkie zingen over te gaan en de R.K. regering van Houtte dus in ieder geval aanblüft. Socialisten Liberalen spreken van een nederlaag voor de regeringsparty, waar uit zou voortvloeien, dat de homogeen CVP-regering van Houtte ontbonden moet worden. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Italië bezit luchtschip met straalmotoren Doch men doet erg geheimzinnig In Italië is het eerste grote bestuur» bare luchtschip met straalaandrijving gebouwd, aldus de Giornale d'Italia. Het luchtschip, de „Forliani" heeft een lengte van 56 meter en een inhoud van 4100 m3. Er zy'n reeds 14 geslaagde proefvluchten gemaakt, maar over de snelheid en het aantal opvarenden, dat het luchtschip kan meevoeren werd niets bekendge maakt. Mr Stikker als ambassadeur beëdigd H.M. de Koningin heeft ten paleize Soestdijk mr D. U. Stikker beëdigd als ambassadeur te Londen. De heer en me vrouw Stikker hebben daarna de lunch ten paleize gebruikt. Congres der Conservatieven gesloten Al is oorlogsdreiging iets verminderd, toch mag bewapening niet verslappen "ENGELAND zal niet in de val lopen, die Stalin heeft gezet om een "J_J breuk tussen Engeland en Amerika te bewerken", zo verklaarde Churchill Zaterdag op de sluitingsdag van het congres der Conservatieve partij te Scarborough. Hij acht het versterken van de banden met Amerika van groot belang, aangezien de wereldvrede en het voortbestaan van de vrijheid er van afhangen. De minister-president wees er echter op, dat dit nu niet tevens inhoudt, dat Engeland het in alles eens is met de Ameri kaanse bondgenoot, of dat het zal aarzelen over meningsverschillen met nadruk zijn zienswijze te uiten. Over de bewapeningspolitiek zeide Churchill, dat het, door de Socialisten tijdens hun bewind opgestelde, program niet kon worden uitgevoerd. Dit plan was gebaseerd op een zeer geforceerde financiële politiek. De minister-president, die zich herinnerde door de Socialisten als „oorlogsophitser" bestempeld te zijn, wees er op, dat het gevaar voor een derde wereldoorlog verminderd is, sinds de Conservatieven in Engeland aai macht gekomen zijnMaar hij zeide tevens, dat meer staal en meer geoefende soldaten nodig waren. Hij zag een grote taak voor de vak verenigingen, doch betreurde het, da vele leden hiervan zich laten misleiden door dwaalbegrippen van het socialisme en een te grote neiging hebben or de richting van de socialistische party te gaan. Hy spoorde de conservatieve loon trekkers aan, zich by de vakbeweging aan te sluiten. Ned. kustvaarder bij Ameland op een mijn gelopen Grote ravage aan boord van de Cornelia B2, maar geen gewonden De Nederlandse kustvaarder Cornelia B2 (950 B.R.T.) uit Groningen is Zon dagmorgen benoorden Ameland op een mijn gelopen. Aan boord werd een grote ravage aangericht en in de machineka mer ontstond een lek. Aanvankelijk vreesde men dat het schip zou zinken, maar de sleepboot Holland van de scheepvaartmij Doeksen en Zn wist het vaartuig op sleeptouw te nemen en van ochtend om vier uur de Nieuwe Water weg binnen te varen. Ook de redding boot Brandaris uit Terschelling en de motorreddingboot van Hollum op Ame land voeren uit om hulp te bieden, maar toen het gevaar voor de bemanning (plm. 10 man) bleek geweken, keerden ze naar hun standplaatsen terug. Men heeft het schip voor zinken kun nen behoeden doordat de sleepboot pomp- gerei aan boord van het getroffen schip kon zetten. Ook werd een dynamo aan boord gebracht, omdat de electrische in- Schilderijenvervalsing week in Duitsland t Vals.... wat ik je zeg! stallatie onklaar was geworden. De Cornelia B2, in 1951 gebouwd by Duivendijks scheepswerf te Lekkerkerk, is eigendom van de heer O. Bosma te Groningen en vaart voor Goudriaans scheepvaartkantoor te Rotterdam. Kapi tein is de heer Ludwig. Toen het sohip vanmorgen in Rotter dam aankwam, stond alle grotendeels weer op zy'n plaats. Kapitein Ludwig vertelde, dat tijdens de ontploffing van de mijn het schip als het ware wrd opgetild en weer neer- plonsde. Hü kreeg een gevoel, of hij met het hoofd tegen het plafond van zijn hut was gesmakt. De houtsplinters uit de hut vlogen hem om de oren. De gezagvoer der rende naar boven en zag nog juist de waterkolom, die achter het schip om- hoogspoot. Uit de radio was geen geluid meer te krijgen en de zender ging even min, maar gelukkig had de Deense tank boot Faero Shell het ongeluk bemerkt. Op verzoek van de kapitein waarschuw de deze op de noodgolf direct Scheve- ningen-Rado. Niemand van de bemanning had noe menswaardig letsel bekomen. Nu ja, zo vertelde de kapitein, de eerste machinist, die zich toevallig op de bolder bevond, had een luchtsprong gemaakt en was wat onzacht op zijn stuitje terecht ge komen en het deel van de bemanning, dat ter kooi lag, was uit bed gerold, maar dat was dan ook alles. Paul de Groot bood in Moskou spandoek aan „Wij zullen nooit tegen Rusland strijden" De Amsterdamse afdeling van de Com munistische Party Nederland heeft naar het party congres te Moskou een span doek gezonden met het opschrift: „De Nederlandse arbeiders zullen nooit tegen de Sowjet-Unie strijden". Het spandoek is aangeboden door de Nederlandse partij-secretaris Paul de Groot, die zich op het ogenblik in Mos kou bevindt, zo meldt het officiële Sow- jet-persbureau Tass. JAPAN IS van plan in de komende twaalf maanden zyn aantal divisies van 4 op 8 te brengen, terwyl er 500 piloten zullen worden opgeleid. Ook voorspelde Churchill, dat binnen het jaar het wegvervoer en de staal industrie gedenationaliseerd zullen zyn. Slechts een noodzakeiyk staatstoezicht Wereldnieuws in slagzinnen IN INDO-CHINA zyn 10.000 man Franse troepen een offensief begonnen, met het doel Vietminh-eenheden, die de delta nabij Ninh Binh waren binnen gedrongen, te omsingelen. De actie vindt plaats op 80 km Zuidelijk van Hanoi. LORD ISMAY, secretaris-generaal van de N.A.T.O., is na zyn besprekingen met de Portugese regering, te Parijs terug gekeerd. NENNI, de Italiaanse socialistenleider, die in Augustus met Stalin confereerde, had thans een onderhoud met de Ita liaanse premier de Gasperi. Nenni heeft de Gasperi geadviseerd,'hoe de betrek kingen tussen Italië en Rusland zouden kunnen verbeteren. EX-KONING FAROEK en zyn gezin ver trekken, volgens Reuter, deze week nog van Capri, om zich in Rome te vesti gen. NAGUIB heeft, op grond van een spe ciale amnestiewet, een aantal politieke gevangenen in Egypte, leden van de Mohammedaanse broederschap, vryge- laten. Een hoge krijgsraad berechtte 140 personen, die er van beschuldigd waren zich met hamsterpraktijken te hebben ingelaten. Naguib wil buitenlands kapitaal voor investeringen aanmoedi. gen. TRYGVE LIE heeft het apparaat van d< V.N. gezuiverd en een aantal Ameri kaanse communisten ontslagen. ARMSTRONG, bekend Republikein, be pleitte een Amerikaans „bevrydings- leger", bestaande uit burgers van den, die door de Sowjet-Unie worden beheerst. Amerika zal moeten streven naar de bevrijding van alle volken, door het aanmoedigen van lijdelijk verzet of het provoceren tot opstand. EEN ISRAËLISCHE delegatie van leger zal spoedig naar Joegoslavië gaan, ter bestudering van de militaire op- voedings-methoden onder het regiem van Tito. DUIZENDEN neo-fascisten en communis ten hielden in Milaan concurrerende meetings over de toekomst van Italië. Een grote politiemacht was op de been om de twee vijandige groepen geschei den te houden en ordeverstoringen te voorkomen. De fascisten eisten nie bundeling van krachten, teneinde Italië te „redden" van het communisme. TE SAVONA, in Italië, alsmede te Mi laan, werden grote hoeveelheden ver borgen wapens "ontdekt, kogels er handgranaten. IN TSJECHOSLOWAKIJE zou generaal Sartori, chef van het militaire kabinet van Gottwald, zelfmoord hebben ge pleegd. De, reeds door ons vermelde, massa-arrestaties worden bevestigd. De zelfmoord zou het gevolg zyn van opstand onder de officieren in Praagse kazernes. za\ gehandhaafd biyven. Volgende maand HET RUSSISCHE communistische party- wordt een wet tot ontnaasting van del staalindustrie Ingediend. Naar zyn me ning zal de staalproductie volgend jaar alle records slaan. Het werk in de staal industrie moet doeltreffend worden voortgezet om te voorkomen, dat de po sitie van Engeland op de wereldmarkt door prijsverhogingen verloren gaat. Ruim 8600 stofzuigers aan faillissement onttrokken Tegen de 54-jarige koopman J. A. Ch. M., wonende te Loosdrecht, ex-beherend vennoot van de in Juni 1950 geliquideer de Stofzuigerfabriek Efa-Produka-bedry- ven te Amsterdam, is voor de rechtbank te Amsterdam terzake van bedrigelijke bankbreuk: het onttrekken van totaal 8633 stofzuigers aan het faillissement van de Efa-Produka, 10 maanden gevangenis straf m.a. geëist. Schippersvrouw (in verwach ting) verdronken De 34-jarige mevr. C. JansenWent- tink, die op het binnenvaartschip Jolles uit Arnhem woonde, is Zaterdagmiddag in het Wilhelminakanaal ter hoogte van Aarle-Rixtel (N.-Br overboord gesla gen-en verdronken. Zy verloor haar evenwicht, toen haar schip in aanvaring kwam met de Chielda uit Zalbbommel- Schipper A. J. Vissers van de Chielda haalde de vrouw 20 minuten later uit het water, maar toen was zy reeds verdron ken. Mevr. J. verwachtte een baby. zy laat vijf kinderen achter. Russen schoten nabij Japan Amerik. superfort neer Uitteen Russiche protestnota aan Ame rika, 'dat de Russen de Vorige week Dins- Amerikaans superfort, dat in het gebied ten Noorden van Japan was ver dwaald, hebben neergeschoten. Volgens de Russen schoot het Amerikaanse toe stel het eerst. Nadat twee rode jagers het vuur hadden beantwoord verdween het superfort, zo zegt de Russische nota. in de richting van de zee. congres te Moskou heeft met algemene stemmen het vijfde „vijfjaren-plan" voor de periode 19511956 goedge keurd. De Amerikaanse party zond debroederlijke groeten van Wil liam Foster. .Hold last" for ever Ook na de grote oefening „Hou vast" blijft de Nederlandse soldaat dit parool getrouw! Dat heeft althans een fotograaf willen suggereren, toen hij dit aardige plaatje maakte. Prinses Margriet (zo maar eens) Een allercharmantste foto van Prinses Margriet, zoals zy zich deze zomer amu seerde op de Piet Hein of liever ge zegd: net er buiten. Ook u "kunt deze exclusieve opname, met nog elf andere, onze Prinsessen, in uw bezit krygen, ats u f2,75 stort op giro 517 400 van Pro Juventute. Watteaustraat 6 te Amster dam. U ontvangt dan n.l. de fraaie ka lender voor'" 1953 en doet tevens uit stekend werk ten behoeve van 't be dreigde kind. Pinay over de Franse Unie Anderzijds geen inbreuk op de politiek, die het Atlantisch Pact voorstaat PINAY, DE FRANSE PREMIER, heeft in een rede te^Metz opnieuw be vestigd, dat Frankrijk geen buitenlaftdse inmenging zal dulden in zyn bestuur in de Noord-Afrikaanse gebieden. Frankrijk heeft voldoende be wezen een trouw bondgenoot der Ver. Staten te zijn en evenmin zal het de voordelen vergeten, die het door dit bondgenootschap heeft verworven. Frankrijk moet echter zijn roeping vervullen en heeft een taak in de Franse Unie, een gemeenschap in politieke, strategische, economische en bovenal in menselijke zin. De belangen van het moederland en die der overzeese gebiedsdelen vormen één onafscheidelijk geheel. Op de voormalige sjeik van Dekhlia, Pinay legde er de nadruk op. dat het nooit in de lyn kan liggen der Franse politiek, van de Noord-Afrikaanse ge bieden te worden gescheiden, maai overweegt ook niet, uit de Atlantische gemeenschap te treden. Wat de actie tegen de communisten betreft, wee op, dat Frankryk niet kan worden blootgesteld aan aanvallen door de aanhan- van buitenlandse leerstellingen, die in strijd zijn met het wezen van Franse volk. De woorden van Pinay dienen vooral de aandacht, nadat de rige week een Amerikaans memorandum geweigerd was. Hy ondervindt de steun van de Zuid- Afrikaanse premier Malan. Malan gaf te kennen, dat Frankrijk een zeer krachtige houding heeft aangenomen tegen de po ging der Ver. Naties, die zich in Frank- rijks aangelegenheden in Marokko en Tunis te mengen. De V.N. voerden- 'n zelf de tactiek ten aanzien van Zuid-Afrika Doordat Frankryk de inmenging niet duldt, zal een verandering intreden i V.N. „Deze organisatie begint haar eigen schaduw te vrezen". Een en ander wijst een nauwer samengaan tussen Frank- jk en Zuid-Afrika. Wat de situatie in Tunis betreft, ook Zaterdag heeft de politie in de bureaux van verscheidene communistische organi saties huiszoeking verricht. In een mijn, in de omgeving van Sfax, gingen de mijn werkers in staking om hun eisen inzake autonomie voor Tunis kracht by te zetten. DAT Zaterdagmiddag by Purmerend een goederentrein uit de rails liep, w door het treinverkeer ZaandamEnk huizen enkele uren werd vertraagd. DAT in Bellevue te A'dam de derde radiotentoonstelling Firato is geopend, die voor het publiek tot Woensdagavond te bezichtigen is en voor vakmensen tot Donderdagmiddag. DAT voor 10.000 schade werd aan gericht by een brand in het rieten dak van de villa van de directeur der Simon's fabrieken N.V. te Oosterhout. DAT op 66-j. leeftyd in Tilburg is overleden P. J. van Haaien, oud-lid van ged. staten van Noord-Brabant en oud- secretaris van de Noord-Brabantse Chr. Boerenbond. DAT de Ned. Kath. Middenstands bond er by de Tweede Kamer op heeft aangedrongen de inkomensgrens voor de kinderbijslag aan kleine zelfstandigen te verhogen van 2400 tot 2800. DAT de voorzitter van de Ned. Bos- bouwvereniging, G. Gerbranda, is opge volgd door prof. dr G. Houtzager uit Wageningen. DAT gisteren in Leeuwen-beneden (Gld.) een herdenking van de gevallen stoottroepers ls gehouden. DAT de Limburgiafabriek voor me talen bouwbeslag te Blcrick een onder afdeling met 25 arbeiders zal vestigen In Bergen (L.). DAT het 60-j. bestaan van Het Hoge- land, Chr. Ver. tot Stichting en Instand houding van Arbeidskoloniën, op 3 Dec. in Tivoli te Utrecht wordt gevierd. DAT de Bond van Hogere Politie ambtenaren Woensdag in A'dam het 50- jarig bestaan viert. DAT de Ver. van Staten- en Raads leden van de WD (voorzitter D. W. Dett- raeyer uit Den Haag) i.v.m. de komende raadsverkiezingen een gemeenteprogram 1953 zal laten samenstellen. DAT dit jaar in Venlo bij de thans geëindigde campagne 10 millioen kg augurken (opbrengst f 5 millioen) zyn aangevoerd tegen 13 millioen in het recordjaar 1950. toen echter 2 millioen kg moesten worden vernietigd. DAT de gezochte O. P. de Ruiter, wiens foto-toestel in Zwitserland was gevon den, zich thans in Breda heeft aangemeld DAT de komende voetbalwedstrijd Belgie—Nederland behalve door 60 000 personen in het stadion te Deurne ook nog door ongeveer 100.000 televisie kijkers zal worden aanschouwd. DAT in het Natuur-historisch Museum te Maastricht een internationale tentoon stelling van paddenstoelen is geopend. DAT het gebouw voor de nieuwe spin nerij van de coöp. vlasfabriek Dinteloord te Steenbergen (inhoud 16.000 m3) nog deze maand gereedkomt en de machines in November proefdraaien. DAT het gasbedrijf Limagas N.V. Heerlen thans 25.000 aansluitingen heeft en op het transportnet van de Staats mijnen rechtstreeks 74 gemeenten er dustrieën zyn aangesloten. DAT de gebroeders Jaap en Dirk der Gevel te Ulft vandaag hun 50-jarig jubileum vierden in dienst van de pot ten-, pannen- en kachelfabriek aldaar. DAT 4 November In Lim? (Peru) tijdens het bezoek van Prins Bernhard het nieuwe carillon met 32 klokken, vaardigd in Heiligerlee. in gebruik wordt genomen. DAT een pensiongast, vermoedelyk ee oud-politiek delinquent, in Haren (Gr. een auto, geld en tafelzilver heeft ge stolen, waarmee hy vermoedelyk de grens is overgestoken. DAT 17 deskundigen, onder wie de in specteur-generaal van het nijverheids onderwijs, ir M. Groote. vandaag naar Engeland vertrokken om de opvoeding van de jonge arbeider te bestuderen. DAT de directeur der visserijen, ir G. J. Lienesch. is benoemd tot officier in de Daneborg-orde van Denemarken en idem van maritieme Verdiensten van Frankryk. genaamd Ibrahim El Doeafi, moordaanslag zyn gepleegd. In dit verband, waar het een krachtiger houding van Pinay en Schuman betreft, in de leiding der regering, wijzen wij nog op een verklaring van generaal De Gaulle. In een toespraak te Parijs zeide hij. die genen in de regering te zullen stennen, die actief dezelfde doelen nastreven ah zyn party, de R.P.F. Opnieuw wordt ge signaleerd. dat de Gaulle met andere par. tijen een nationale regering zou willen W.-Duitsland wil handel met Rusland c.a. Met inachtneming van de geblokkeerde goederen Volgens de Engelse Daily Telegraph hebben toon aangevende Westduitse in dustrieën in samenwerking met het mi nisterie van Economische Zaken in Bonn een speciale commissie benoemd, die tot taak heeft de handel op Rusland en zyn satellieten in Oost-Europa en China te bevorderen. De nieuwe „Oost-commissie" krijgt haar hoofdkwartier in Keulen. Zy zal onder meer zakenlui van advies die nen en zo nodig als tussenpersoon optre den. Volgens het Westduitse ministerie var. Economische Zaken is het de bedoeling dat het werk van de Oost-commissie" verlichting zal brengen in het tekort aan dollars door de invoer van voedsel en grondstoffen uit het Oosten te vergroten ten koste van de import uit Amerika. De verbetering van de handelsbetrekkin gen tussen West en Oost kan volgens het ministerie ook heilzaam werken op de politieke spanning Nadrukkelijk wordt gezegd, dat by de handel op de commu nistische landen strikt de hand zal wor den gehouden aan het embargo op de verzending van strategisch belangrijke goederen. Duitsland zal zyn economische belangen niet in de waagschaal stellen door in strijd met zyn militaire ver plichtingen te handelen, zo wordt gezegd. Te Londen verneemt het Franse pers bureau A.F.P., dat Engeland dit jaar uit de Sowjet-Unie meer dan een millioen ton graan zal invoeren in het kader van een handelsverdrag, dat deze week zou worden getekend. De onderhandelingen over dit verdrag zouden beëindigd zijn en de Engelse minister van Voedsel voorziening zou onmiddellijk het resul taat bekendmaken. IN JAPAN zullen vandaag 240.000 arbei ders in de steenkoolmijnen een staking beginnen om hogere lonen. THOREZ. de leider der Franse commu nisten. aldus A F P.. zal 20 November uit de Sowjet-Unie naar Frankryk terugkeren- "T\E bevolking van Nederland is wel van een grote samengesteldheid. Men vindt er protestanten (bovendien in rijke schakering), rooms-katholieken en wat men wel pleegt te noemen „buiten kerkelijken". Zij hebben allen gemeen, dat zij Nederlanders zyn. Maar hoeveel verschillen zyn er tussen hen en hoe ver schillend ook denken zy over allerlei, zelfs zeer belangrijke onderwerpen! Wij geloven ook niet, dat het zin heeft het te doen voorkomen, alsof die ver schillen kleiner zyn dan de werkelijkheid is. Men mag voor de verschillen de ogen niet sluiten. Aan de andere kant echter mag het ook niet zo worden, dat die ver schillen uitgroeien tot grenzen en dat de volksgroepen worden tot afgesloten een heden, naast elkaar voortbestaande en slechts met zoveel contact als nu eenmaal onvermijdelijk is. Dat contact is er trouwens toch al. Het is er op velerlei wijze. Men behoeft nog geen lid te zyn van dezelfde kerk. nog niet te zyn aangesloten bij dezelfde poli tieke partij of bij dezelfde sociale orga nisatie, om toch met elkaar in aanraking te komen. Men ontmoet elkaar op straat, men zit op kantoor in hetzelfde vertrek, men staat in de fabriek aan dezelfde draaibank, men heeft andersdenkenden als buurman of als buurvrouw. ■yERSCHILLEN zullen er blijven. maar die verschillen kunnen gepaard gaan met het kennen van eikaars standpunt, mogelijk zelfs met enig begrip. Verschil len behoeven niet gelijk te zijn aan mis verstanden. Dat worden ze wel. wanneer men naast elkaar voortleeft zonder hoe genaamd contact. Nu hebben we in deze kolommen al eens meer de aandacht gevestigd op het naar onze overtuiging zeer verdienste lijke instituut van het Nederlands Ge- sprekcentrum. Zy, die hiervan deel uit maken, hebben begrepen, dat de aanwe zigheid van zo gr3te verscheidenheid binnen de bevolking van Nederland niet behoeft te betekenen, dat men niet met elkaar zou kunnen praten ter verduide lijking van eigen standpunt. Dat praten kan er toe leiden, dat hier en daar de afstanden toch niet zo groot blijken te zyn, als men oppervlakkig zou vermoeden. Het kan ook voeren tot de conclusie, dat bij alle verscheidenheid in opvatting, de resultaten, waartoe men op bepaalde gebieden komt, voor een belang rijk dergelijk en gemeenschappelijk zyn. Het gesprek zal vaak ook de overtuiging bijbrengen, dat de verschillen werkelijk verschillen zyn in de volle zin des woords. Maar dan zal toch tevens enig begrip gewonnen zyn. TTET Öesprekcentrum heeft een dage- lijks bestuur met als voorzitter, prof. dr J. H. Bavinck, en voorts kent het een curatorium, dat in zyn gevarieerde samenstelling al een beeld is van de Nederlandse bevolking. Het secretariaat is gevestigd Mathenesserlaan 446 te Rot terdam. Onze indruk is, dat voor zeer velen het bestaansrecht van dit instituut nu wel buiten twijfel is. Niettemin ontvangt het nog altijd niet die steun, die het behoeft om op behoorlijke schaal zyn werk te kunnen doen. Daarom menen we er goed aan te doen. op dit instituut en zijn be langrijk werk nog eens opnieuw de aan dacht te vestigen. Wanneer wij dit thans doen, hebben wy daarvoor een bijzondere reden. Reeds meermalen heeft het Gesprekcentrum onderwerpen aan de orde gesteld, die van centrale betekenis waren. De keuze van deze onderwerpen al kan gelden als een bewijs, dat het Gesprekcentrum de ver schillen bepaald niet schuwt, doch veel- bereid is ze op te zoeken. Om enkele onderwerpen te noemen: Aan de orde werden gesteld „Arbeid en eigen dom", „Staat en cultuur", „Centralisatie en decentralisatie". Nu weer verscheen een rapport over het belangrijke onder werp „Politieke party en parlementair stelsel", welk rapport werd opgesteld door een commissie, onder meer bestaande uit mr dr J. van Bruggen en prof. mr A. M. Donner. We hopen nog wel eens gelegen heid te hebben, op dit rapport nader in te gaan. In voorbereiding zijn nog rap porten over onderwerpen als „Filosofie en geloof', „Kerk en staat" en „Funda menten van Nederlandse cultuur". T~\E byzondere reden echter, die wij hebben om het Gesprekcentrum zélf eens tot onderwerp van een artikel te maken is een conferentie, door dit insti tuut aan het eind van de vorige week ge houden. Op deze conferentie stelde het aan de orde de vraag, of de Overheid onderscheid moet maken tussen de ker ken en levensbeschouwelijke verbanden. Dat is inderdaad een punt. waarover ook onder Nederlanders nogal verschil lend wordt gedacht. De vraag zelf valt gemakkelUk in tweeën uiteen. De eerste, die dan rijst, is. of de Overheid onder scheid moet maken tussen de verschil lende kerken in ons land en of zy b.v. de ene kerk hoger mag taxeren dan de an dere. De andere komt hierop neer, of de Overheid de kerken en b.v. een organi satie als het Humanistisch Verbond in haar waardering op één lijn mag plaot- Over deze vragen is op de conferentie van vorige week, ten aanschouwe van een honderdtal belangstellende toehoorders, onder voorzitterschap van prof dr Th L. Haitjema een zeer interessant gesprek ge voerd door enkele protestanten, rooms- katholieken en humanisten. Wij achten een en ander, dat in dit ge sprek naar voren kwam. van voldoende belang om het. na deze inleiding, hier in enkele artikelen te venverken. Het is al daarom van belang, omdat ten onzent het humanisme almeer aandacht vraagt cn een goede stellingkeuze aanbeveling ver dient. WEERBERICHT Enige regen Tot morgenavond venvacht De Bilt: Op de meeste plaat sen zwaar bewolkt met enige regen Vannacht minder vyyp-' koud morgen overdag de- zelfde temperatuur als van daag of iets hogere Matige en tijdelijk krachtige wind. hoofdzakelijk uit Oost en ^uid. (Opgemaakt om 10 u.) ZON EN MAAN Dinsdag: zon 7 03—17.48 maan 15*- 16.13 uur. Op 18 Oct N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1