ltsrfje üTouraiit Wat biedt het Geref. jeugdhuis? 'inay bepleit een samenwerking tekening houden met verplichtingen in de overzeese gebieden nieuwe en nauwere der Pactlanden Leefde als een vorst en maakte zaak kapot Afschuwelijke strijd om de heuvel Witte Paard Wist U Recht en plicht ÉATERDAG 11 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 87. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. AD VERTEN TIEN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting). Directie: F. DIEMER Hooldredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.i H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUntinsUrtj H gMtoeti «go htrt la ttffteaspoef Drie en dertigste Jaargang No 9556 Een „pool" voor de N.A.T.O. f MERIKAANSE regerings-functionarissen trachten de „zaak-Pinay", 1> de moeilijkheden dus met Frankrijk, te sussen. Men spreekt van een Sverstand tussen premier Pinay en de Amerik. ambassadeur Dunn, middels blijkt, dat de Franse regering de N.A.T.O.-organisatie van het lantisch Pact een nieuwe vorm van samenwerking tussen de landen «ft voorgesteld. In het betreffende memorandum wordt betoogd, dat de nerikaanse dollarhulp niet langer gepaard mag gaan met een Ameri- lanse supervisie op de militaire prestaties der bondgenoten. De Fransen jgen er de nadruk op, dat bij het nakomen der Pact-verplichtingen ook andere verplichtingen rekening moet worden gehouden, bijvoorbeeld in Indo China en wat Engeland betreft, met die op Malakka. De mili- jre vereisten en de financiële mogelijkheden der 14 Pactlanden moeten jrden samengevoegd en als één geheel gezien, in plaats van land lor land. Zoals reeds gezegd, tracht Washington de gemoederen te kalmeren, aanvoerende dat hier een „misverstand" in het spel is. Vermoedelijk, aldus „Le Monde" kan het incident als gesloten worden beschouwd. Zware oilers in Indo China Indo China jaarlijks een bedrag vai milliard francs uitgeeft. Deze enorme gaven maken, dat Frankrijk zich niet kan veroorloven, de instelling van een Euro pees leger zonder Duitse eenheden, vooi te staan. Het tekort aan geldmiddelen veroorzaakt, dat er thans slechts een vol ledig uitgeruste Noord Afrikaanse divisie is gevormd. Het hadden er vier kunnen zijn, die men zonodig ook in Europa had kunnen legeren. Voorts zeide Juin, dat het op een bepaald tijdstip in ,de toe komst noodzakelijk zou zijn, de 2-jarige militaire dienstplicht in Frankrijk-' 5nay dringt Elannen v e van drie jaar vast te stellen, (niet langer jaarlijks. Hij wil de At tische defensie-productie samensmel- waardoor Europa's afhankelijkheid j Amerikaanse hulp zou verminderen, het jongste incident tussen ;n Frankrijk betreft, het vol- volgens de perschef van het Ame- ministerie van Buitenlandse wordt erkend, dat de ambassa- i> Pinay de nota over de Ameri- e hulp overhandigde en daarbij eer lichting gaf. Er had een onderhoud lis, waarbij ook minister Schuman e s collega van defensie, Pleven, aar Pinay heeft er toen op g< dat de door Dunn aangevoerde zaken waren die de Franse be ing betroffen en zulks louter een aan- jenheid was voor de Franse rege- In Parijs was de stemming, tot uiting ?nde in de Franse bladen, dermate Hkkeld, dat de Amerikaanse ambas- eur Dunn zelfs een persconferentie fede. I het blad „La Croix" wordt »gd. dat Amerikaanse vertegenwoor- >rs zich te veel mengen in de binnen- ise aangelegenheden der landen, j Amerika hulp verleent. Enige i geleden deed de ambassadeur der L te Athene zulks zo openlijk, dat lige rbacties werden uitgelokt. De j- Pinay, aldus dit oordeel, heeft dui- jk een machtsgebaar gemaakt, ten- ie een verder onhandig optreden te fkomen. De corr. van Reuter te Parijs kludeerde, dat de Fransen van mening als zouden de Amerikanen geen vi I hebben met de politieke realiteit it Europa en deze vrees is de reden de huidige reactie in de buitenland politiek van Frankrijk. rereldnieuws in slagzinnen ierd. &ELAND zal militaire goederen, jraaltoestellen, andere vliegtuigen en japens beschikbaar stellen voor gypte. De uitvoering der contracten as opgeschort, toen het EngelsEgyp- sch geschil oplaaide. De betrekkingen issen Londen en Naguib schijnen te prbeteren. ENHOWER, de Republikeinse candi- pat voor het Presidentschap, heeft lans verklaard, stellig vóór de verkie- ngen een overzicht te zullen geven In zijn financiën. TSJECHOSLOWAKIJE werden, vol- Bhet onafhankelijke persbureau gopress", massa-arrestaties ver- i onder hoge en lage officieren van it leger. Er wordt zelfs het cijfer van 10 man genoemd. De arrestanten wa in betrokken in een complot tegen het iiidige bewind. JOEKS vermogen, dat vóór zijn ponsafstand naar veiliger oorden was rergebracht, beloopt een totaal van j millioen pond. De boekhouder van ex-Koning heeft dit aan het licht Sbracht. VEILIGHEIDSRAAD hield zich giste- n bezig met het geschil tussen India 1 Pakistan over Kasjmir. De oplossing nog geen schrede verder. Het belang- jkste punt is, hoeveel troepen aan perszijden van de huidige militaire Ke in Kasjmir, na de demilitarisatie tergelaten mogen worden. jiT-DUITSLAND heeft voor de twee- I maal 500.000 mark bijgedragen voor ft Int. Kinderhulpfonds der Ver. fities. EE IERSE REPUBLIEK zal het ge- ik van electrische stroom weer ge fatsoeneerd worden. Oorzaak hiervan de langdurige droogte, waardoor er et voldoende water in de hydro- kctrische installaties komt. Met in- |ng van Maandag bedraagt de beper- fag 10 procent voor huishoudelijk |bruik en zelfs 25 procent voor andere Jeleinden. ARABISCHE Liga wil het Palestijnse aagstuk voorleggen aan de Assem- ée der Ver. Naties. Israël is bereid 1 lllioen pond van vroegere inwoners t het gebied van Israël, dus voorna- elijk Arabische vluchtelingen, te Iblokkeren. HONGKONG, de Britse kroonkolonie, I wel te Kowloon, kwam het bij de [rdenking van het feit der Chinese Ivolutie tot heftige wanordelijkheden. Btionalistische demonstranten deden Invallen op gebouwen van pro-com- Unistische vakbonden. Velen liepen irwondingen op en de politie ar- «teerde 35 personen. ENAUERS BROER, die professor was ui de academie, is op 81-jarige leeftijd een ziekenhuis te Augsburg over- eden. I JOEGOSLAVISCHE militaire missie Tiveerde te Damascus, teneinde in pdracht van Tito, nauwere banden aan knopen met Syrië en de Libanon. Maarschalk Juin, bevelhebber der At lantische strijdkrachten in Europa, ver klaarde, dat Frankrijk voor de oorlog De treinramp eiste reeds 114 doden Het aantal slachtoffers ten gevolge van de drievoudige treinbotsing bij het station van Harrow is tot 114 ge stegen. Gisteravond laat vonden de reddingsploegen bij de locomotief van de Schotse expresse-trein nog vier ernstig verminkte lichamen. Onder de doden bevinden zich vijf Amerikanen. Drie Amerikanen kwa men er met kwetsuren af. Zeven ei tachtig gewonden liggen nog in het ziekenhuis. De Franse motor-expert Georges Monneret is Donderdag Het Kanaal overgestoken op een doodgewone scooterdie hij had gemonteerd op een stel drijvers ter lengte van twee meter. Monneret startte in Calais tufte zes uur over zee en landde in Dover. Daar maakte hij met een gemakkelijke beweging zijn motorfiets los van de drijvers en zette zijn reis naar Londen voort, ditmaal over de grote autoweg. De aandrijving op het water geschiedde door een eenvoudige overbrenging van de draaiende beweging van het scooter-wiel op een schroef, die tussen de beide drijvers was aangebracht. „Bediiegelijke bankbreuk" berecht Duizenden stofzuigers onttrokken aan failliete boedel van Efa-Produka te Amsterdam DE HELE DAG heeft de Amsterdamse rechtbank zich gisteren bezig ge houden met de zaak tegen de 54-jarige koopman J. A. C. M. uit A'dam, die wordt verdacht van „bedriegelijke bankbreuk": het onttrekken van 4736 stofzuigers aan de failliete boedel van het Efa-Produkabedrijf, waar van hij beherend vennoot was. De Amsterdammer zou de stofzuigers tegen lagere prijs (f65 per stuk) hebben verkocht aan eigen N.V.'s in Antwerpen en Zwitserland. In totaal had de beherend vennoot stofzui-gerverkoop. Ten ongeveer 1800.000 aan het bedrijf ont trokken, waarvan hij in -met buitenland leefde als een vorst. Toen het geld op as, kwas hij terug en werd gearresteerd. Leverainitdes aan 'België waren ofwel lager gefactureerd dan normaal of hele maal niet geboekt, voor dn totaal 1.000. Bovendien bleek M. in privé f317.000 aan de kas te hebben ont trokken. De kantoorhoudster van het Antwerpse verkoopkantoor Hobelux, de Belgische mej. L., verklaarde dat M. uit de kas duizenden guldens had ontvangen, maar' M. verweerde zich met de woorden: „U hebt de boeken vervalst en zich rijk ge stolen aan het verkoopkantoor". Op de lijst van schuldeisers van de Hobelux kwam voor 50.000 francs (ruim f3500) een zekere mej. B. voor, die relaties met verdachte had onderhouden, vas door M. aangesteld als „commis- se" voor een salaris van 4000 francs n f 280) per maand, benevens provisie iedere verkochte stofzuiger. Saanen -met M. bewoonde de „commissaresse" paleisje te Capellen bij Antwerpen. De inrichting van deze woning was be kostigd door de Hobelu-x, die tevens de auto van het jaar had betaald. In de middagzitting deed zich een in cident voor, waardoor de be handeling de rechtszaak voor een uur moest worden onderbroken. De accountant KI., die dnderjyd in opdracht van M. naar Antwerpen wes gereisd om te onderzoe ken hoe het kwam dat de Hobelux geen geld afdroeg, bleek zich niets van een staatje, dat hij daar had gevonden over uitkeringen aan diverse personen. De zit ting werd geschorst en getuige KI. ging vergezeld van de rijksaccountant ei rechercheur naar zijn woning om document te zoeken. Tegen zes kwam het bewuste staatje ter tafel. Daarop stond, met initialen aangeduid de verdeling van de provisie voor de stond 70 francs per stuk. Verdachte M. beweerde dat dit een zekere Meier was. Niemand kende Meier echter Om zeven uur werd de zitting ge schorst en bepaald, dat de zaak Maan dag wordt voortgezet. De Duitse regering teleurgesteld Over Zinns verklaring Het onderzoek van een Amerikaans- Duitse commissie inzake de beschuldi ging van de Hessische premier Zinn.dat de Amerikanen in Duitsland een ge heime organisatie zouden hebben opge richt en gefinancierd, is gisteren begon nen. Reeds de eerste dag werd Zinns venklaring in grote mate bevestigd, aldus het Westduitse persbureau D.PA. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland zullen hun- standpunt bepa len, als het onderzoek is afgesloten. Het Bondskabinet heeft veel van kostbare vergadertijd besteed aan deze kwestie. Een regeringsfunctionaris klaarde gisteren, dat de regering het zou betreuren, indien thans, zeven jaar na de oorlog, zou blijken, dat geheime wapen opslagplaatsen en geheime groepen resp. zouden zijn aangelegd en opgericht zon der voorkennis -van de Westduitse rege ring.' Het Oostduitse blad Berliner Zeitung noemde de Amerikaanse organisatie ,,een vijfde colonne, bestaande uit gang sters, die bereid zijn, op ieder ogenblik daden van terreur te begaan". Het Oostduitse -persbureau AjD.N. pu bliceerde reeds een- lijst met namen van personen, d-ie in geval van oorlog door de ondergrondse organisatie uit de weg zouden worden geruimd. Meer salaris voor de onderofficieren Ook tijdens eerste oefening reeds effectieve rang De nieuwe salarisregelmg voor onder officieren is nu bijna gereed en zal bin nen enikele weken in iverking treden. Onderofficieren, die op het ogerfblik ge durende hun eerste oefenin-gstijd niet meer dan de titulaire onderofficiersrang kunnen toereiken, zullen dan eveneens de effectieve rang kunnen krijgen. Dit betekent een aanzienlijke salarisverbe tering. De regeling zal reeds gelden voor onderofficieren die op het tijdstip van de in werkingtreding onder de wapenen rijn, maar krijgt geen terugwerkende kracht. Dit blijkt uit het antwoord van m ter Staf op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Vliet (K.V.P.). Vierjarig kind in Gouda door trein gedood Toen gistermiddag tegen kwant voor twee een drietal kinderen -uit het gezin Bresse de onbewaakte spoorwegovergang bij de Burgvüetikade te Gouda dverstak, trok de vierjarige Tonny zich plotseling uit de handen van zijn broertje en zusje los. Hij liep de overgang over, juist toen de Rhein-Main-expresse met grote snel heid passeerde. Het kind werd door de trein gegrepen en gedood. Vlak voor het Goudse station bracht de machinist de trein tot 6tilstand. De trein had 25 minuten vertraging. Kampioen der negerslammen Ds Scott gaat naar de U.N.O.-vergadering Ds Michael Scott, die zich heeft op geworpen als kampioen der negerstam men van Zuid-West-Afrika, heeft, on danks het feit lat hij weigerde onder ede te verklaren, nooit communist te zijn geweest, een visum van de Ameri kaanse regering gekregen, dat hem in staat stelt de komende algemene ver gadering der Ver Naties bij te wonen. Scott mag slechts voor de duur van de algemene vergadering in de Ver. Staten blijven. Hij mag zich niet begeven bui ten een gebied in de omgeving van het hoofdkwartier der internationale orga nisatie. Ds Scott verklaarde te Londen, de algemene vergadering der Ver. Naties slechts te willen bijwonen, „omdat de Zuidafrikaanse rgering niet wil toestaan dat de negerstammen uit Zuid-West- Afrka er vertegenwoordigers heen zen- len". Zware ontploffing in Britse kolenmijn In een mijn in Thymney-valley (Enge land) heeft zich gisteravond een ont ploffing voorgedaan. Eén mijnwerker kwam om het leven, negentien arbeiders werden gewond. De toestaid van. acht tien gewonden is zeer ernstig. De ambassadeur van Zuid-Afrïka onthulde gistermiddag een gedenk teken voor Paul Kruger, ter gelegenheid van diens 100ste geboortedag. Het monument staat op het voorplein van Huize Oranjelust (thans de kweekschool Rehoboth) te Utrecht, waar president Kruger van 10 December 1901 tot 16 October 1902 heeft gewoond. Op de foto bekijken de ambassadeur, kolonel P. J. v. Hoogenhout, en zijn echtgenote na de plechtigheid het monument. Luidsprekers schallen Geel je over, Amerikaan 1 Roden veroverden de top, maar werden vanmorgen vroeg teruggeslagen DE JONGENS van de Ver. Naties, die zoals wij gisteren meldden door hevige inspanning de Koreaanse heuvel Witte Paard hadden kunnen behouden, zijn uit hun stellingen verdreven. Gisteravond, omstreeks het uur, dat de Nederlandse gezinnen aan tafel gaan, begonnen de Chinezen een artillerie-bombardement op deze heuvel van 20 minuten. Na dit bom bardement stormden de Roden wild schreeuwend de heuvel op, terwijl de regen in stromen neerdaalde. De geallieerde bezetters werden langs de Zuidelijke hellingen naar beneden gedreven. Geroeraal-majoor Kim Tsjong Oh, de commandant van het betrokken. Zuid- koreaa-nse detachement, zei gisteren: „Wij zullen de Chinezen weer terug slaan! Wie meester is van Witte Paard By het dorp Durian op Malakka tapte de Hertogin van Kent, die met haar zoon (rechts) een bezoek brengt aan Malakka, rubber van een rubber boom af. Intussen zijn de hoge be zoekers behouden in Singapore teruggekeerd. Juist vóór hun terug keer naar de beschaving, vond een Britse patrouille een communistische hinderlaag langs een weg, die de Hertogin en haar zoon moesten passeren.... DAT nü ook de Ned. Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars in een telegram aan minister Donker heeft geprotesteerd tegen de gratieverlening aan Willy Lages. DAT de openingsuren van de radio telefoondienst met de Libanon zijn ge wijzigd en de postkantoren hierover in lichtingen verstrekken. DAT acht Mexicaanse journalisten op 24 October als gasten van de K.L.M. t.g.v. de opening der luchtlijn naar Mexi co in ons land aankomen en op 26 Oct. o.a. Den Haag bezoeken. DAT Nederland van 22 tot 29 October in Athene bij de Int. Organisatie van Ho telhouders wordt vertegenwoordigd door de Hagenaars J. G. en B. G. Meyer en F. A. L. Bienen, de Noordwijker W. Tap- penbeck en de A'dammers J. F. Staal en D. de Bes. DAT minister Van Thiel gisteren in Tilburg afscheid heeft genomen als voor zitter van het prov. opbouworgaan Noord-Brabant en wordt opgevolgd door P. Koppens. DAT de veemarkt in Doetlnchem, de grootste in Gelderland, m.l.v. 1 November Lb.c.-vrü zal zijn. DAT dr ir H. J. Frankena, inspecteur van de landbouw, en de rijksveeteeltcon- sulcnt ir S. Iwema van 27 October tot 1 November in Kopenhagen een Euro pese studieconferentie over veevoeder bij wonen. DAT kapitein-vlieger-waarnemer J. A. Gulden van de vliegbasis Twente is onder scheiden met de verzetsster Oost-Azië 1942—1945. DAT minister Zijlstra een commissie heeft geïnstalleerd voor een onderzoek de werkgelegenheid langs de linker Maas- en Waaloevers (voorzitter: dr A. Winsemius). DAT voor de bouw van een Chr. indus- ie- en huishoudschool te Leeuwarden laagste inschrijver was de fa Joh. Smids en De Vries te Augustinusga met 340.000 (hoogste ƒ437.000). DAT de Nijmeegse automobielhandel V. C. wegens clandestiene invoer van 10 sloopwagens uit Duitsland en het niet weer uitvoeren van 70 Dodge-auto's in Arnhem tot ƒ5.000 boete is veroordeeld (els: ƒ20.000). DAT in het gezin van de heer J. J. Stuivenberg, Slachthuislaan 9d, secretaris het Leger des Heils in Schiedam, een drieling werd geboren en de drie baby's, van wie er twee in couveuses werden ondergebracht, resp. 4, 3 li en 3 pond wogen. DAT enige Ambonnezen in het kamp Almère in Huizen, die niet tevreden ren over het uitgekeerde zakgeld, de kampleider en de kampbeheerder te lijf gingen, waardoor deze builen en schram men opliepen. DAT de K.L.M.-directeur F. von Bal- luseck leider is van de Ned. delegatie, die op het I.A.T.A.-congres op 21 October in Nice zal deelnemen aan de bespre kingen over de invoering van de lucht vaart-toeristenklasse in Europa. DAT de Ned. mijnenveger Ternate mor gen uit Den Helder vertrekt naar Sorong op Nieuw-Guinea. DAT in September uit Yerseke 1.472.000 oesters zijn verzonden, waarvan 1.233.000 naar België, 105.000 naar Nederland, 79.000 naar Duitsland en 47.500 naar Engeland. DAT de steenkoolproductie van de Staatsmijnen in September 632.540 ton be droeg en in de eerste negen maanden van dit jaar 5.649.608 ton. DAT de Nederlander D. Crena de Iongh, schatmeester van de Wereldbank, als leider ener missie van die bank naar de Unie van Zuid-Afrika gaat. DAT op 15 October bij het opleidings- depöt van het bewakingskorps Kon. Land macht te Alkmaar een ouderdag wordt gehouden. DAT te Bussum, 77 jaar oud, is over leden G. W, Fresc, een zeer bekende figuur in de accountantswereld. DAT het telefoondistrict Den Bosch m-iy. Maandag niet alleen automatisch bereikbaar is voor aangeslotenen aan het net Den Haag. maar ook voor het ge hele district Den Haag. waaronder o.a. Leiden en Wassenaar vallen. DAT de maatschappij Nederland eind volgend jaar haar vloot zal hebben uit gebreid met de vrachtschepen Karimun. Karimata (elk 10.000 ton). Banka en Ba- wean en in 1956 de Kangean en Krakatau in de vaart komen. DAT de vertegenwoordigers van Suri name in Nederland, mr dr R. H- Pos. gis teren naar Suriname is vertrokken. is ook meester van de vallei van Tsjor- Ook de afgelopen nacht is er verbit terd gestreden. De zware wapens zwe gen. Hier werd een strijd geleverd van man tegen man. Tot op de huid door weekt, wadend door de modder, vochten Chinezen en U.N.O.-mannen met hand granaat, geweerkolf en bajonet. andere sector van het Koreaan se front, het Westelijk gedeelte, pogen de communisten het geallieerde leger op andere manier te verslaan, 's Nachts klinken weemoedige Kerstliederen door de stilte. Tussen de liederen door roept dan een vrouwenstem: „Hallo, Ameri kaanse mariniers, we gaan in deze sector een grote aanval ondernemen. Wij zijn met velen. Jullie zijn maar met wei nigen. Geef je over mannen en je zult goed eten en tabak, geneeskundige ver zorging en onderdak krijgen. Vecht door en je zult sterven De reactie van de Amerikanen? ,,We luisteren graag naar de muziek. De wachtdiensten gaan vlugger om". Volgens de laatste berichten zijn Zuid- koreaanse eenheden er vanmorgen vroeg na een hevige*strijd in geslaagd, de top van de berg te bereiken- Uit het onderzoek dat is in gesteld naar het bij vergissing bombarderen van Griekse stellingen door de Amerikanen, is thans gebleken dat bij dit bombarde ment geen Griekse soldaten zijn gedood of gewond- Aldus een communiqué v het Amerikaanse 8e leger. Extra aflossing van f 11 millioen De vermogensaanwasbelasting en heffing-ineens -hebben over 1951 een b. drag van 10.910.000 meer opgebracht dan was geraamd. Minister Van de Kieft heeft nu een wetsontwerp ingediend om, in overeenstemming met het doel, waar voor deze belastingen werden geheven, de buitengewone aflossing van de staats schuld over 1951 met deze kleine elf millioen te verhogen. Subsidie levensmiddelen in 1951 meegevallen In 1951 is voor ongeveer 64 millioen minder aan overheidssubsidie op levens middelen en veevoeder gegeven dan aanvankelijk was begroot. Het is n.L ge bleken, dat na Maart 1951 de wereld marktprijzen over de gehele linie een vrijwel voortdurend voortschrijdende daling vertoonden. Een en ander vindt zijn weerslag in een door minister Mans- holt ingediende wijziging van de begro- ting-1951 van het Landbouw Egalisatie fonds. Het tekort wordt daarmee terug gebracht tot ca 136 millioen. Thans 2377 millioen mensen op aarde De wereldbevolking tel-t op het ogen blik 2377 millioen zielen, dat is tussen de 300 cn 400 milloen zelen meer dan in 1939. Meer dan dc helft daarvan leeft in Azië. De landen met de grootste bevol king zijn China (463 millioen) en Indië 357 millioen). De kleinste staat is het Vaticaan, waar 890 mensen wonen op vier vierkante kilometer. Het dichtst bevolkte deel van de wereld is nog steeds Europa, het dunst bevolkte is Oceanië. ZON EN MAAN Zondag: Zon 7.0017.53; maan onder 15.46, op Maandag 0.45 uur. Maandag: Zon 7.01—17.51; maan coder 16 01 uur. Op 18 Oct. V.M, TAREN geleden in de tijd waarin men nog zwaar geladen titels aan durfde hebben we een spreker voor een vergadering van de Christelijke vakbeweging eens horen behandelen het onderwerp „de goddelijke plicht en het heilige recht van de arbeid". Wie deze titel even op zich laat in werken zal toestemmen, dat hierin wordt opgelost de spanning, de ogenschijnlijke disharmonie tussen het belijden der Chris tenen, dat de mens is „onbekwaam tot enig goed en geneigd tot alle kwaad" en het streven ook der Christelijk-sociale beweging naar sociale zekerheid De plicht tot arbeid, tot ijverige, toe gewijde arbeid staat bij de Christen, staat ook in de Christelijke vakbeweging al tijd voorop. „Mijn Vader werkt tot nu toe en ik werk ook", houdt onze Heiland Zijn discipelen voor. Luiheid, gebrek aan toewijding wordt in de Bijbel telken male gegispt. „Ga tot de mieren, gij luiaard", leert de Spreukendichter. De „luie en onnutte dienstknecht" wordt streng veroordeeld. A LTIJD weer kan ir leefd wordt naar de Goddelijke wet, een opbloei zien van sociale zekerheid, een spreiding van welvaart. Als dat wordt nagelaten, als de Goddelijke wet wordt veronachtzaamd, is er een inzin king op dit punt. Men ziet dit in de geschiedenis van het volk Israël, zoals de Bijbel ons die verhaalt, maar ook in de profane ge schiedenis. Men denke aan de toestand der arbeiders in ons land in de vorige V, onder de heerschappij van het liberalisme. Men denke ook aan de toe stand der arbeiders in Rusland. Het mag dan ook gezegd worden, dat het socialisme in Nederland, in plaats door de Christenen nagevolgd te zijn, de Christelijk-sociale beweging heeft geleerd hoe het moet Naar zijn afkomst uit het Marxisme geloofde het socialisme immers niet in verbetering van de toestand der arbei ders, maar in een „Verelendung", een steeds ellendiger worden van hun toestand. En toen de Christelijk-sociale beweging reeds lang aan sociale verbe teringen werkte, was de socialistische vakbeweging daaraan nog lang niet toe. TTET socialisme zag ook niet uit zich- zelf het verband tussen de arbeid en de sociale zekerheid. Toen het er toe kwam. de verbeteringen te zoeken, ver wachtte het de sociale zekerheid van de staat. Daarom was de leus: staatpension- nering.'En omdat ook het liberalisme de natuurlijke band tussen arbeid en sociale zekerheid niet zag. zijn vele jaren ver loren gegaan, waarin onder gunstiger omstandigheden een kostelijke basis voor de sociale zekerheid in onze dagen gelegd had kunnen worden. Na dit alles is het merkwaardig, wan eer de liberalist tot de socialist zegt: toen gij vóór sociale zekerheid opkwaamt, waart gij vooruitstrevend, maar nu wij deze tijd die sociale zekerheid aan vaarden. maar „een zeker terugtreden de Overheid uit haar al te omvang rijke bemoeiingen" bepleiten, zijt gij con servatief en wij vooruitstrevend. De Christelijk-sociale beweging heeft an het begin van haar ontstaan in de zeventiger jaren van de vorige eeuw ge streefd naar sociale zekerheid èn naar de uitvoering van de taken welke deze meebrengt, niet door de Overheid, maar door het bedrijfsleven zelf. Het tegen spartelen van liberale en socialistische krachten heeft de misgroeiingen veroor zaakt, die thans hersteld moeten worden. T"|E verwijten, die van „liberale zijde" tot de Christelijke vakbeweging ge richt worden, schieten haar dan cfc>k voorbij. En nogmaals de Christelijke vakbe weging komt op voor de rechten van haar leden, doch zij laat niet na. hen ook op hun plichten te wijzen. Trouwens, heel de kijk van de liberale schrijver op de Chris telijke vakbeweging is er naast. Hij schrijft, dat de vakbeweging „in ezen een strijdorganisatie" is en dat het haar moeilijk zal vallen, van karakter te veranderen. Dit mag waar zijn voor de socialistische vakbeweging, voor de Chris telijke is het niet juist Ook al heeft zij meermalen moeten strijden, een strijd organisatie was zü in haar wezen niet. "TJAAROM is het haar niet moeilijk ge- vallen, haar activiteit mede op andere doeleinden te richten. Misschien mogen wij dankbaar zijn, als de liberale schrijver formuleert dat de activiteit van de vak beweging zich „vooral moet richten op de w van de arbeider door onderwijs en voorlichting om haar in staat te stellen met het haar ter beschikking staand loon grotere behoeftebevrediging voor haar gezin te verkrijgen" nieuw is dit niet. Wie de activiteit van het C.N.V. vóór na de oorlog nagaat, kan constateren, dat reeds lang een deel van de activiteit der vakbeweging daarop gericht is. En ie de wonderen ziet, die tal van arbei dersvrouwen in deze ttiden van spanning tussen lonen en prijzen schier dagelijks verrichten, kan daarnaast constateren, dat ook deze activiteit niet zonder vrucht is gebleven. Waarmede we niet zeggen wil len, dat op dit punt niet meer te doen is. Maar dat is een zaak van de vakbeweging zelve. Wij vertrouwen, dat het C.N.V. zich daarbij evenmin als in het verleden niet onbetuigd zal laten. (Advertentie) WEERBERICHT Fiaai herfstweer Tot morgenavond verwacht T-Z'fm i A De Bilt: Koude nacht met op vcle plaatsen lichte, hier en daar aware nachtvorst en wOt lm Plaatselijk mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige Noordoostelijke tol Oostelijke wind. (Opgemaakt om 10 uur*

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1