1 s Bezoek aan de Hallen, het Luilekkerland voor de Parijzenaars Een mensenzee als op een „Prinsjesdag", en duizenden voertuigen 88 Lijvig boek over Nederlandse industrie verschenen Evangelisatiedienst in de Chr. Geref. kerk te Leiden Kwaliteit: nog nimmer zo goed Denny Miller NIEUWE LEIDSCHE COUBANT VRIJDAG 10 OCTOBER 195Ï Waar de Fransman werkt en zwoegt... (Van een onzer verslaggevers) WIE VOOR HET EERST probeert, Parijs te gaan zien, brengt ook on- getwijfeld een bezoek aan de „Hallen". Men moet er de atmosfeer gezien, geroken, geproefd hebben, om er zich een voorstelling van te kun nen maken. Zoals men weet, heeft Zola, de romancier van het realisme, indertijd in zijn „Ventre de Paris", techniek en sfeer van de Hallen op sug gestieve wijze beschreven. Ook tal van andere werken zijn aan „de buik van Parijs" gewijd. Toch moet een ieder, die de bezienswaardigheden van Parijs „afgraast", ook het Hallen-festijn zelf hebben meegemaakt. Op deze wondermarkt worden uit alle delen van Frankrijk de voedingsmiddelen aangevoerd. Een markt, waarvan de omvang, het typische en fantastische geenszins te vergelijken valt met bijv. bij ons de kaasmarkt te Alkmaar of een inlandse markt op Batavia. Deze „buik van Parijs" levert alles, wat niet slechts de tong, maar ook de neus streelt. Parys is nooit rustig of men z( des nachts moeten wegschuilen in dier bekoorlijke parken of tuinen, het maanlicht op geheimzinnige wijze de marmeren beelden omdroomt en spiegelt in de vijvers, waar het water blijft, als geslachten zijn heengegaan. Maar toch, 's nachts omstreeks twee uur, op weg naar het centrum der Hallen, valt het op, hoe relatief rustig de buitenwijken zijn, naarmate men de vele paviljoens der Hallen nadert. Stelt u voor de drukte „Prinsjesdag", maar zonder enige regle mentering, noch distribuering van sen of voertuigen. In 't nachtelijke duis ter, verhelderd door het licht van fantas tische lampen, de binnengloed van ge zellige, overvolle café'tjes, bars en res taurants, krioelt het van torenhoog bela den vrachtwagens, taxi's, mannen met lorries, terwijl de reusachtige étalage op de grond, op de- trottoirs, wordt opge bouwd. Pyzamiden van eetwaren constructie der pyramiden van levens middelen. Zaagt gij ooit zoveel vleessoor ten, vis, groenten, vruchten, gevogelte, wild, kaas en bloemen bijeen? Dit alles gelijkt op een materialisatie, als afkom stig uit een andere wereld: het bruisen de wit der bloemkolen in een pril, jong groen: de wortelen als oranje waskaar sen; de vleesbrokken uit een palet var rood, purper, geel en paars. Daar tussen in, stil en bescheiden, de rode edelge steenten van framboosjes, terwijl opeens de geur van rozen, anjers en violieren U bedwelmt. Een paradijs van kleurige fleurige eetwaren; een sprookjesachtig luilekkerland. Ergens, bijkans verborgen achter eer muur van levensmiddelen, bij het schijn sel van een petroleumlampje, zit eer Hallen-handelaar cijfertjes te noteren ir een klein boekje. Een, ditmaal dikke, be jaarde Frangaise (een legende, dat alle Franse vrouwen slank zijn) klaagt haar nood aan een. uit zijn lethargische slaap ontwaakte, Parijse politie-agent, omdat een transporteur met zijn lorrie door haar berg van pruimen is gereden. Hoe veel is de schade en er flitst een geba rentaal en „jargon", waar de buitenstaan der niet veel van begrijpt. Hier werkt, zwoegt, handelt Parijs, terwijl luidruch tige Amerikanen en Engelsen, na festijnen van „Parijs la Nuit", genoten te hebben, tussen de pyramiden, stalletjes, kraampjes, kratten en dozen doorzeilen. „How interesting!". Terwijl Den Haag slaapt... Terwijl de grote steden in Nederland nog in diepe rust zijn, Den Haag slaapt, zijn alle restaurants, café's, bars ii buurt van de Hallen ontbloeid. Ofschoon vele der typische straatjes, die op de Hallen uitkomen, sinds 25 jaar verdwe nen zijn, is hier en daar het spelonkige duister gebleven, met om de hoeken sende vrouwenfiguren en enigszins louche uitziende mannen. Het is de vroegere sfeer van de rode lantaarn; het „vaandel der zonde"! Binnen in de café's en (Advertentie) Nu komen wij met een kwallteits- aanbieding in dameskousen: links geweven," in de nieuwe herfst tinten, geheel geminderd, zeer fijn weefsel, met versterkte voet, enfin kousen, waar U anders, zelfs bij ons nog, 12,15 voor betaalt Zaterdagmorgen om 9 uur begint de grote verkoop van deze party links geweven dameskousen, le keus en U be- a taalt ons nu M geen 12,75 maar slechts BETER EN TOCH GOEDKOPER taurants genieten de toeristen van hors d' oeuvre en gekoelde champagne, terwijl de Hallen-verkopers en hande laartjes, vervoerders, sjouwers, helpers elders genieten van hun uiensoep, extra zw'arte koffie of dampende warme wijn, want deze Septemberochtend brengt wat koude en huivering. In een vorig artikel wees ik ever. die kleine categorie Parijzenaars langs de Seine, „clochards" geheten. Er zijn die leven van een ondersteuning van francs (2 gulden) per dag, maar anderen trachten bij de vele werkzaamheden de Hallen, een centje te verdienen. Ook studenten helpen daar wel bij het trans port, teneinde hun studie te kunnen be kostigen. Vreemd is deze wereldEen groenig licht, schijnsel van de dageraad, kiert door het nachtelijk duister. Als de dag aanbreekt een café'tje, waar op het terrasje de stoelen buiten staan, staat fris gescho- de „patron" reeds achter het buffet. Handen van mannen en vrouwen om klemmen de dampende koppen en glazen. aangeschoten, chocolade-kleurige neger grijnst, drinkt en speelt met twee soldaten-in-uniform aan een gokapparaat. De patron serveert mij twee knappende croissants en perfecte zwarte koffie. Twee keurig geklede middenstanders, de man met een actetas onder de arm, zijn vrouw met een koffertje, sluiten in café een koop af en even later zie ze achter een wagen met groenten vruchten aanstappen; het is nu half en Den Haag slaapt nog grotendeels. Straks worden de terreinen der Hallen met water schoon gespoten. De grond drijft dan van allerlei levensmiddelen, vooral groenten, vruchten, maar bloemen, die tijdens het transport verlo ren zijn gegaan. Die bloemenBij de fluwelige, betoverende gloed van een lampje kocht ik een paar bosjes „char- don", zoals de beminnelijke Hallen koopman mij uitlegde, gedroogd, orr effectvol te zy'n in de winter. Maar met het onbarmhartige daglicht, zag ik, dat de verleidelijke kleuren met verf waren aangebracht; de betovering verdween, zoals ook de revue van Casino of Folies Bergère niet tegen daglicht bestand is. Het is nu volkomen dag. In haar stalletje Op deze foto ziet men duidelijk, hoe groot de belangstelling is voor de Parijse marktstalletjes, waar zowel de gedegen Franse huismoeder als de elegante jeugdige Frangaise haar inkopen komen doen. De prij zen liggen altijd beneden die in de winkels en deze stijgen, naarmate men verder van de Hallen verwijderd is. Zulks merkt men wel in de Rue Sébastopol. Nog steeds wordt Frankrijk duurder, maar monsieur Pinay heeft de vrouwelijke marktbezoekers geadviseerd, het afdingen terdege te beoefenen! betasten de bevende vingers van een Parijs' volksvrouwtje reeds de laatste edities van „Dimanche-Soir, Figaro, en bonte periodieken en tijdschriften. Kleurige affiches voor winkels staren U aan: „Au 100.000 corsages" keurige reiziger, nog ietwat droomver loren, beent snel met zijn koffertje naar de dichtst bij zijnde metro. Ergens op het trottoir, in de buurt van de Rue Rambuteau gaat reeds een vrouw mei kinderwagen. De inkopen worden nu daan en de „stokkebroden" verschijnen. Foto's ontleend aan „Bonjour Paris", door Cas Oorthuys Jan Brusse. Leidse Grof niet ontevreden De resultaten over het eerste halfjaar in 1952 bij de N.V. Kon. Ned. Grofsme derij te Leiden zijn bevredigend te noe- Het totale bedrag van de afleve ringen nam niet onbelangrijk toe en ligl dertig procent boven het bedrag het eerste halfjaar van 1951. r ~i verbetering van de outillage in de laat ste jaren heeft ruim bijgedragen tot hoging van de omzet en tot verbetering an de resultaten. Hoewel de binnen- en buitenlandse concurrentie is toegenomen, is men er niettemin in geslaagd nog voldoende lo nende opdrachten te verkrijgen, zodat de werkplaatsen ook voor 1953 voor het grootste deel reeds van genoeg opdrach ten zijn voorzien. De liquiditeit is in de loop van het eerste halfjaar verbeterd, mede als ge volg van de opneming van een onder handse lening, die in het jaarverslag van 1951 al werd genoemd. Vereniging voor uitvaart verzorging opgericht De officiële oprichting heeft plaats ge- ad van de coöperatieve vereniging voor uitvaartverzorging Leiden en omstreken. In de laatstgehouden bestuursvergade ring deelde de secretaris mee, dat reeds vierhonderd gezinnen als lid toetraden. Binnenkort komen de uniformen voor de dragers klaar. De eerste algemene leden vergadering wordt gehouden op 20 No vember, zo wil het bestuur. Den zouden bestuursleden en commissarissen worden gekozen. Te hoge lonen... De directeur van een machinefabriek te Leiden was in eerste instantie ver oordeeld tot boeten van f200 of twee maanden en drie dagen hechtenis voor waardelijk cn tot f2000 of zes maanden, alsmede een week voorwaardelijk, omdat hij arbeiders zou hebben uitgeleend en deze een te hoog loon zou hebben be taald. In hoger Ijeroep liet het Haagse Hof de eerste straf van f200 en drie dagen voorwaardelijk gehandhaafd. In het tweede geval werd thans f500 of twee maanden opgelegd. De procureur- generaal had in het tweede geval f1500 boete of zes maanden gerequireerd. Tussen goud en diamant Op 20 October hoopt het echtpaar de WinterS. Arkeveld, Levendaal 191, zijn 55-jarig huwelijksfeest te vieren. Agenda voor Leiden Vrijdag Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedago- giek, J. A. Sellenraad, Jeugd van 1952. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: afdeling Leiden C.H. Unie, F. H. v. d. Wetering, De inhoud van de Troonrede. Het Centrum (ingang Moriaansteeg), 45 uur: Christenvrouwenbond, filmvoor stelling Ned. Fabrikaat. Foyer, 8 uur: K. en O., causerie J. van Dok over de hoogovens, met geluidsfilm. Doopsgezinde kerk, 8 uur: Ned. Pro testantenbond, voordrachtavond door de heer F. C. de Bordes. Zaterdag Vogelenwijk, 2—12 u.: openluchtbazar met attracties (einde Lijsterstraat). Rehoboth, half 3: Chr. onderwijzers, L. Kalsbeek uit Katwijk aan den Rijn over Schriftgezag en Schriftcritiek. Collegezaal Nieuwsteeg, 4 uur: Volks huis, cursus natuurkunde, (Kernphysica 1 lage temperaturen). Levendaal, 8 uur: C.H. jongerengroep, Bram Stikkelorum over de vakbeweging 1 de politiek. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen speelt Het Witte Legioen. Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Gerzon, 8 uur: stoffenshow. Kleine gehoorzaal, 8 uur: K. en O. en stichting tot bevordering van het tex- tielonderwijs, filmavond en causerie E. Dijkhuis van het Intern, wolsecretariaat. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie speelt Vrouw met een klein hart. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek. Lammen- sohansweg 4. tel. 23353. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oo iober) Bijzondere dienst met ds Klijn Ter opening van de gezinsweek De bekende „Open Deur"-predikant uit Driebergen, ds C. P. Klijn, hoopt op Zondag 19 October des avonds om 7 uur in de Pieterskerk in een bijzondere dienst „voor geheel Leiden" voor te gaan. Hij zal dan spreken over „Het huwelijk in nood". Met deze dienst wordt de ge zinsweek geopend. De heer A. J. W. van der Does, die Zaterdag 18 October als burgemees ter van Koudekerk aan den Rijn zal worden geïnstalleerd, bezocht gisteren zijn aanstaande gemeente. V.l.n.r. de heren T. Molema, G. J. Corts, A. J. W. van der Does en W. van Vegten. Foto N. van der Horst. Om het volk een betere kijk op het fabrieks wezen te geven i de industrialisatiepogingen te doen slagen is het nodig dat brede krin- van ons volk inzicht hebben in de industriële arbeid van ons land en in de :ssen, maar ook in de zorgen en >'s en de tegenslagen, welke iedere industriële vestiging en uitbreiding ken merken. is de opvatting van het Verbond Ned. Werkgevers blijkens een woord van zijn voorzitter de heer T. J. Twijnstra. En aan deze opvatting is het danken dat dit verbond vandaag boek van bijna 400 bladzijden laat schijnen, getiteld: „De Nederlandse In dustrie sinds 1945". In de inleiding wordt een overzicht gegeven van de omstandigheden, w onder de industrie in de afgelopen z< tot een reconstructie moest komen. Aanvankelijk een grote vraag naar ver bruiksgoederen voor het inhalen van dt achterstand en wegens de bevolkings uitbreiding. Terecht wordt er op gewe- dat de vraag hiernaast bevorderd werd. daar na een periode van goede- renschaarste de waardering van het geld steeds daalt terwijl dp drang naar con sumptieve bestedng toeneemt. Ook de drang om zelf te gaan voort brengen, wat nog niet of niet in vol doende mate kon worden ingevoefd ruime uitvoermogelijkheden bevor derden de industriële activiteit. De ontplooiing werd en wordt echter sterk geremd door kapitaalgebrek, ten dele een gevolg van de prijsstijgingen en ten dele van de sterke belastingdruk. Het boek wijst er op, dat het industriële bedrijfsleven in ons land .groot is gewor den door zelffinanciering. Nu niet r de uitgekeerde winst maar de gemaakte winst wordt belast en dat op een wijze als thans geschiedt, is dit niet langer Geen bijltjesdag Gisteravond werd in de Chr. Geref. kerk te Leiden de najaarsvergadering van de kring van Chr. Geref. evangelisa tiecommissies Holland-West gehouden. Ds N. Brandsma van Rijnsburg sprak het openingswoord. Spreker was ds R. J. van Pagée van Maarssen met het onderwerp „Geen bijltjesdag". Ds Van Pagée herinnerde aan de jaren van de bezetting, toen we onder de knoet zaten en machteloos waren. Veel land genoten hielpen zelfs mee de chaos nog groter te maken. De lust kwam op om na de bevrijding bij de verraders de boel kort en klein te slaan op de bij de wraak- lustigen zo begeerde bijltjesdag. „Wraak is zoet". Geldt dit nu ook in de verhouding mens en God? Aan de hand van een bij belse, oud-testamentische geschiedenis maakte de predikant zijn gehoor duide lijk, dat de Schrift een heel andere le venshouding onderwijst. De Kerk heeft in de wereld de taak om de mensen van voedsel te voorzien. Dat wil zeggen: het Evangelie te verkondigen. „Wij zijn helaas vaak onbewogen over degenen, die verloren zouden gaan", aldus de pre dikant. „Dat is heel onchristelijk". Er moet meer activiteit worden ontplooid. Spr. wees op het Zondagsschoolwerk en op de arbeid van de jeugdclubs en de PUZZLE- PROM1NENTEN 1 Mej. N. v. d. Haak, Brouwerstraat 25, Rijnsburg; 2 G. S. de Jong, Lange Mare 52, Leiden; 3 C. de Vos, Nieuw- veenseweg 42, Nieuwkoop. evangelisatiecommissies. Hij deed dringend beroep op de aanwezigen, deze arbeid krachtig te steunen. Als we gaan tellen, wordt het een benauwde geschie denis. We moeten niet leven bij de din gen, die we zien, maar bij de dingen, die we niet zien. God wil de dood niet. Het is geen bijltjesdag, maar het heden der genade. De zangkoren uit Alphen aan den Rijn en Lisse luisterden de bijeenkomst op. Het slotwoord werd ook door ds Brands ma gesproken. Leidens ontzet op Aruba Wie dacht, dat de herdenking van het beleg en ontzet van Leiden op Aruba stil zou zijn voorbijgegaan, heeft zich vergist. Vrijdagavond 3 October heeft een aantal oud-Leidenaren in hotel Strand op Aruba de traditie getrouw hutspot gegeten, alsmede haring en wit tebrood. Er werden plechtige toespraken gehouden en bovendien werd een tele grammetje naar de praeses-collegii van het Leids studentencorps gestuurd. Trouwens: ook op Curagao bleek op die dag de vraag naar hutspot met klap stuk groot. Jaar en drie maanden voor veediefstal De Haagse rechtbank veroordeelde een veehandelaar uit Nieuwkoop en een schelpenvisser uit Katwijk tot elk een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Zij hadden in totaal vijf koeien uit de weide gestolen Er was anderhalf jaar met aftrek geëist. De Katwijker had steeds ontkend. Vier gestolen koeien kon den worden opgespoord. mogelijk. Naast deze ernstige belemme ring treden dan nog vergunningstelsels, deviezengebrek e.d. op. Het wordt niet aannemelijk geacht, dat de arbeidsproductiviteit zo langzaam stijgt, als de statisteken willen doen ge loven. Het aantal administrerenden en controlerenden nam echter veel sterker toe dan het aantal direct in het voort- brengingsproces ingeschakelde werkers. Zo daalde het gemiddelde productie cijfer ondanks gelijke of hogere arbeids prestatie. Dit boek werd de verbondsleden aan geboden vlak voor de algemene verga dering, die op 23 en 24 October as. ir Den Haag zal worden gehouden. Het zal zeker in ruime kring belangstelling wekken, vooral ook door de goed ge documenteerde overzichten van de ont wikkeling en de situatie in alle takken der industrie die 'het biedt. Serviesgoed gestolen Voor het Haags Gerechtshof verscheen »n Leidenaar, die in eerste instantie as veroordeeld tot een week gevange nisstraf wegens meermalen gepleegde diefstallen van schotels, koppen, pullen, vaasjes e.d. uit het bedrijf waar hij „Het was allemaal tweede keus", ver weerde hij zich voor het Haagse Hof. „Het mocht in elk geval uw keus niet zijn", repliceerde de president. Het bleek dat verd. in de middagpauze overwerkte en dan had hij rustig de gelegenheid om zich in de (s)pulletjes te zetten- De procureur-generaal wilde verschil lende aspecten van deze zaak in ogen schouw nemen. Verd. stal regelmatig, maar anderzijds luidde het reclasserings- rapport vrij gunstig en terwille van gezin wilde de procureur-generaal middenweg bewandelen. Hij requireerde daarom twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, ondertoezichtstelling en voorts f30 boete of tien dagen. Katholiek Militair Tehuis Het gerestaureerde Katholiek Militair Tehuis, Mare 34, wordt Zondagmiddag I heropend en ingewijd. Zwarte lijst in Leidse levensmiddelenbranche Maatregel tegen de kwaadwilligen Het bestuur van de Leidse kruideniers- centrale is bijeen geweest om de wense lijkheid van het Instellen van een „zwar te lijst" te overwegen. Dat is een lijst van personen, die er bewust op uit zijn de winkelier te duperen door geleverde artikelen niet te betalen. Besloten werd in de gehele levensmiddelensector te gaan samenwerken en een actie te ontketenen om de kwaadwilligen tot betaling te dwingen, „desnoods met behulp van de sterke arm". Onnodig te zeggen dat de bonafide klant zich geen zorgen behoeft te maken, zo schreef men ons verder. Zij, die buiten hun schuld in moeilijk heden zijn geraakt, zullen een soepele regeling met hun leverencier kunnen be spreken. Het leven dei bijen De afdeling Leiden en omstreken van de C.B.P.B. hield gisteravond in Reho both haar maandelijkse bijeenkomst on der leiding van mevrouw Koning—Tolk. De heer J. Vermet vertelde iets over het leven van de bijen. Hij had een aandach tig gehoor, dat na afloop van de lezing van zijn erkentelijkheid blijk gaf. Eerste televisie-lezing voor Veron Gisteravond heeft de heer H. A. A. Grimbergen de eerste van twee lezingen over de bouw van televisie-ontvangers voor de leden van de Leidse Veron ge houden. Spreker behandelde het hoog frequent- en het videogedeelte. Voor de leden, die bezig zijn met de bouw van een TV-ontvanger. was de lezing uiterst leerzaam. Na afloop van de lezing was er een verkoop bij opbod van bijna nieuwe Philips eikelbuisjes, Amerikaan- se en Europese buizen. Er werd ter ver gadering ook nog gesproken over de vossenjachten-conferentie in Amersfoort. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robert, z v I Hensen en van Delft; Adrianus H M. z v J P A in Rijzen en A Th J Hoogervorst; Car- lina Chr. d v N J van Weizen en M Noordervliet; Josephine M H. d v A S in der Linden en H M A W Paarde- kooper. ONDERTROUWD: J A Roelofs en J Need; D Bakker cn J Th Mossel; P G Diest cn J Th Halvemaan; D Bink H M Scharloo; P Mieremet en H van Oosterhoud; J van Es en J M Zitman; G Blansjaar en J 't Vogelaar; J de Boer en M P van Essen; N Liebert en L E Sirag; J M de Graaff en A H A Schroder: P M Thorn en M C H Verplancke; P Winkel en R C Bodde Bouman; M S Kreft en C G Kors; J van Deventer en A E Boerstra; L J M Kuypers en A M H Driessen; A W J Berding en E J M Cas- telein; L M Hoorn en J A P Schellekens; van den Wijngaard en W J Nouse. OVERLEDEN: C Zwetsloot, man, 68 j; H P Veldhuyzen, wedn, 80 j; A Korsuns- ky, man, 57 j; A Smittenaar, man, 70 j. jongveedag te Lisse Het ging de laatste jaren niet goed met de jongveedagen, die georganiseerd werden door de fok- en contrölevereniging „Nooit Gedacht" te Sassenheim. De deelneming ging zich hoe langer hoe meer tot enkele leden beperken, en dat is altyd mis. Gelukkig heeft het bestuur tydig ingegrepen. Een" speciale commissie had de taak op zich genomen de zaak tot meer activiteit te brengen. Dat is gelukt: we hadden nu een goed verzorgd programma, grote deelneming (180 stuks) een respectabele lüst van schenkers van pryzen. Het belangrijkst is evenwel, dat de kwaliteit nog nimmer zo goed was. Deze fokvereniging, die in de Rijn- en geveen. De_ uniforme groep van Johan duinstreek verreweg de oudste papieren heeft, was in de laatste jaren, ook wat productie betreft, enigszins achteraan ge komen. Nu waait er echter frisse wind door de gelederen van „Nooit Gedacht". De keuringen werden gehouden op de terreinen van de heer J. P. Rotteveel, die zich hier goed voor De blaarkoppen derheid, wij zullen dan ook met deze afdeling beginnen. De heer G. P. War merdam te Lisse heeft rood-blaren, die deze afdeling een min of meer kleu rig cachet gaven. 2 tweejarige stieren, beide van beste kwaliteit. Gregor van gebr. Hoogeveen is robuust, sterk gebouwd, en „schoon van aanzien", hij kon iets dieper zijn en heeft iets ruime maat. Oscar van wed. Heemskerk (Gustaaf) is zeldzaam gesloten en van goed soort. Beide stieren kregen een eerste prijs. Bij de kalfstieren werd geen eerste prijs toe gekend. Tweede prijzen kregen Bertus (Maarten) van gebr. Hoogeveen Lzn, Frans (Joost) van J. en C. Hoogeveen Court 2 (Court) van J. Verdegaal. Melkvaan uitstekende collectie melk- 't algemeen met zeer goede uiers. De productie, zoals die in enkele melkboekjes getoond werd, was soms ook heel goed. Bijzonder goed waren de Torias van Toornwerd-dochters Mieke 3 Piet 4 van J. Granneman, die resp. en 1B werden. B. N. Ruigrok behaal de met drie Johan-dochters twee tweede derde prijs, zeer goede uiers. (Jo- s een Gustaaf-zoon van A. H. Rot teveel). De derde prijs was voorts voor Ella 15 (Herion) van W. v. d. Marei cn Ondina (Thijs) van G. P. Warmerdam. De oudste groep pinken was zeer gewoon. Een eerste prijs was voor Koosje (Gustaaf) van J. Granneman, geblokte en solide gebouwde vaars. Bij de drach tige vaarzen kreeg de iets kleine, doch ty pische Eva van W. de Wit een eerste prijs. De jongste groep pinken was zeer goed, twintig waren vlot bekroningswaardig. Over het algemeen zeer goede, typische dieren met veel toekomst. Eerste prijzen voor Wiene 2 (Arnold) an wed. C. P. Hoogeveen, Mieke 3 (Gustaaf) van Granneman, Ans (Johan) B. N. Ruigrok. Maartje van dezelfde, Aagje, idem en Wiera Gz van wed. Hoo- B. N. Ruigrok kreeg bij de groepen [pinken de eerste prijs. De groep Gustaaf (wat veel leeftijdsverschil) Granneman werd 1 B. W. v. d. Marei metl groep van Salomo werd 2A, G. Ciggaar met groep Reinder van der Horne, 2B G. P. Warmerdam met groep van Antoon, 3 A en 3 B J. P. Ruigrok met groep van Johan. Kalveren De koekalveren waren ook heel goed. Van de oudste groep werden er vijftien bekroond en van de jongste groep 22. Bij de kalveren-groepen bleek, hoe goed de fokkerij is van de stier Court 4070 R.P.S. De kwaliteit van deze dieren is opvallend, terwijl het type zeer uniform is. Daarnaast werden enkele zeer goede kalveren bekroond van Gustaaf en van Arend, 4920 S en Gregor, 4739 S. Eerste prijzen behaalden Dientje (Coürt), J. Verdegaal, Conora (Court) idem, Riet 8 (Gustaaf) van Granneman, Marie 4 (Gustaaf) van J. Heemskerk, Joke 2 (Arend) van B. N. Ruigrok. Louise 3 (Court) van A. van Noort, Margriet 3 (Court) idem, Roza 3 (Court) idem, Mar griet 2 (Arend) van Ruigrok. Bij de groepen kalveren behaalden J. Verdegaal (Court), A. van Noort (Court) en B. N. Ruigrok (Arend) eerste prijzen. Tweede prijzen waren voor: J. Heems kerk (Gustaaf). J. Granneman (Gustaaf) en W. de Wit (Court). Derde prijzen voor J. Heemskerk (Gustaaf), J. Granneman (Gustaaf) en W. de Wit (Court). Derde prijzen voor: G. P. Warmerdam (Antoon). wed. Hoogeveen (Gregor). J. en C. Hoo geveen (Gregor) wed. Heemskerk (Os car), J. P. Ruigrok (Arend) en P. F. Ver geer (Gustaaf). Zwartbonten De zwartbonten waren minder in aan tal, en ook in kwaliteit. Bij de melk- schotten werd geen eerste prijs toege kend. Tweede prijzen gingen naar Betje 29 van M. Duinevcld en Frieda van J. P. Rotteveel. Ook de melkvaarzen werd geen eerste prijs waardig gekeurd. Tweede prijzen voor Lida (Adelbert Adema 2) van W. L. Onderwater en Grietje 2 (Adema 2) van J. P. Rotteveel. De pinken waren redelijk goed. 14. Aukje 181 (Adelb. Adema 2) van C. van Zyverden, IB Arina van W. Onderwater, IC Marie 49 (Adelb. Adema 2) van C. van Zijverden. Ook de jongste groep pinken was goed. Snoek at rat Een vreemd visavontuur heeft de heer A. Paauw uit Rijnsburg beleefd. Hij zat gisteren te vissen in het boe zemwater achter de watermachine van molenaar C. Endeveld te Hazers- woude en ving met zijn hengel een snoek van ongeveer twee pond. Toen hij de haak uit de bek van de snoek haalde zag hij, dat uit die bek ook een staart hing. Hij sneed de snoek open en kwam tot de ontdekking, dat de snoek een rat had opgegeten, die al half verteerd was, alleen de poot jes en staart nog niet. De snoeker heeft zijn vangst maar niet geconsu- Japanse luchtlijn Tokio Honoloeloe m.m.v. K.L.M.? Vogens een officiële Japanse medeöe- delin-g is een Japanse scheepvaartmaat schappij voornemens een luchtlijn te openen tussen Tokio en Honoloeloe, via het eiland Wake (éénmaal per week). Men zou van de KX.M. vliegtuigen scharteren, aldus Reuter. Nu is bedoelde scheepvaartmij agente van de K-L.M. en laar verluidt onderzoekt de Nederl. naa-tschappy dit plan. Hulpprediker te Klaaswaal De heer D. M. A. van Teijlingen, hulp prediker bij de Hervormde Gemeente van -Grevelduin-Capelle, ontving een benoe ming tot hulpprediker bij de Hervormde Gemeente van Klaaswaal. Hij heeft deze benoeming aangenomen. In de Haagse Dierentuin werd Woensdagavond door circa 500 mannen vrouwen een protestmeeting gehouden tegen de gratie voor WILLY LAGES; het in dwaze, zinloze, communistische vertoning geworden. Ook in 1953 zal men een week „DEN HAAG—BLOEMEN—ZEE" organi seren, en wel van 3 tot en met 9 Aug. Advertentie OP VELER VERZOEK DE BEKENDE PIANISTE AAN DE VLEUGEL met haar nieuwsts repertoire ELK WEEK-END v.a. 6.30 u. Café-Restaurant „HET GULDEN VLIES" BREESTRAAT 125 IA Holida (Luctor 2) van J. P. Rotteveel, 1B Peetoom van M. Duineveld. By de groepen pinken kreeg een goede, uniforme groep best ontwikkelde dieren met voldoende adel, afstammend van Adelbert Adema 2. van C. van Zij verden. een eerste prijs; 2 groep van J. P. Rotteveel (Adelb. Adema 2). 3a groep idem (Luctor 2). 3b groep van W. L. On. derwater (Luctor 2). De koekalveren waren goed. we zagen enkele knappe, typische kalveren. Eerste pryzen voor: Willie 4 (Stienser Ru- dolf) van W. L. Onderwater. Catrien 13 (Aaltjes Adema). idem, Neeltje 66 (Jan 9). M. Duineveld. Irika (Aaltje's Adema) van W. v. d. Geest, Marietje (Friso Eduard) van M. Duineveld, Cornelia 15 (Idem) gebr. Van Ruiten, Ida (Idem) J. P. Rotteveel. Iertje (Aaltje's Adema) J. P. Rotteveel. J. P. Rotteveel wist als enige inzender iet een groep kalveren van Aaltjes Adema een eerste prijs te behalen. J. van der Gooi

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5