Jlicutue ITciJtsrli tÖTmtrant Elke dag tot op de minuut Premier Pinay weigert Amerikaanse nota te accepteren Marianne gebelgd over ongemotiveerde opmerkingen van Uncle Sam Dokter Zylker (in Korea) wist van kort geding niets af Wist U Ogenschijnlijke disharmonie VRIJDAG 10 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.! H. W. I. ENSERINI CHRISTEU1K-HATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastfcfc Is sbetkves myn bert la tegenspeel" Drie en dertigste Jaargang No 9555 Diplomatieke sensatie in Frankrijk PINAY, de Franse premier, heeft geweigerd uit handen van de Ameri kaanse ambassadeur Dunn te Parijs, een nota van Washington te accepteren. Deze betrof de toekomstige hulpverlening aan Frankrijk. Voorgesteld werd een bedrag van 550 millioen dollar, een som aanzien lijk minder dan Frankrijk nodig acht, om zijn verplichtingen als partner van het Pact na'te komen. De nota werd echter geweigerd, omdat er critiek in geleverd werd op het economische, financiële en militaire beleid. Zulks ging naar het oordeel van de Franse regering veel te ver. Pinay weigerde de nota met de woorden: „Ik ben bereid te vergeten, dat dit stuk ooit aan ons werd gericht." Volgens Reuter is het gebeurde zonder precedent in de na-oorlogse betrekkingen tussen beide landen. In diplomatieke kringen te Parijs verwekte dit incident sensatie. Later werden pogingen gedaan enkele feiten te weerleggen. Wjj herinneren er aan. dat Pinay de Ver. Staten en de V.N. de vorige week tglewaarschuwd had, zich niet met de buitenlandse politiek van Frankrijk in te laten, wat betreft de moeilijkheden met Tunis en Marokko. De spanning tus sen Frankrijk en Amerika schijnt nu wat groter te worden. In het Amerikaanse stuk, nota of „memorandum" werd uit eengezet, hoeveel Amerikaanse hulp vooi Frankrijk beschikbaar zou zijn in het Jaar, te rekenen vanaf 1 Juli. Dit bedrag ad. 550 millioen dollar, was aanmerkelijk lager dan de Franse regering noodzake lijk achtte, wilde zij haar bewaRenings- program kunnen uitvoeren, Wat nu de toorn van Marianne heeft gaande gemaakt is het feit, dat de gehele Franse politiek ten aanzien van de N.A.T.O. en het Europese Defensie Ge meenschap-verdrag werd becritiseerd. Ook werden er voorwaarden voor de hulpverlening gesteld, die verband hielden met een vroegere, mondelinge opmerking van de Franse ambassadeur, volgens welke Frankrijk 100 milliard franc per jaar zou kunnen uitsparen, indien het zijn contracten op andere wijze afsloot. Ook werd in het Amerikaanse stuk gevraagd, wat Frankrijks bedoelingen waren ten aanzien van de toekomstige herbewapening en de ratificatie der ver dragen met de Duitse Bondsrepubliek. Zoals reeds gezegd, weigerde Pinay de memoranda te accepteren. De Ameri kaanse ambassadeur is hiermede accoord gegaan. Moeilijkheden voor Schuman verdaagd Inmiddels heeft premier Pinay in de Franse Nationale Vergadering een be scheiden overwinning behaald. Immers, de door communistische en Gaullistische afgevaardigden ingediende motie, strek kende tot het onmiddellijk doen houden van het grote debat over de buitenlandse politiek, werd verworpen. Hierbij zou de positie van minister Schuman in het ge ding zijn gekomen. Schuman heeft de laatste tijd zware aanvallen van de afgevaardigden te ver duren gehad. Men verwijt hem, aldus De mannen van de V.N. hielden stand Hevige strijd om bezit van een heuvel in Korea Reeds drie dagen wordt thans verbit terd gestreden om het bezit van de Witte Paard-heuvel in Korea, een zeer belang rijke, strategische positie. De hellingen van de heuvel zijn bezaaid met de licha men van U.N.O.-soldaten zowel als van Chinezen en N.-Koreanen. Volgens mili taire deskundigen is deze heuvel van zó enorm groot belang, dat een Chinese overwinning op dit punt, waarschijnlijk een wijziging van de geallieerde front linie tot gevolg zou hebben. Fel vochten de mannen onder de vlag van de Ver. Naties, tot zij vanmorgen eindelijk kon den herademen: de Rode storm was voorlopig gaan liggen. Dc heuvel is vanmorgen al een keer ln Chinese handen geweest; dank zü de moedige verdediging kon zij, na her overd te zijn, worden behouden. Aan de voet van de heuvel woedt een hevige tankslag. Tien Amerikaanse vliegende reuzen- forten, geëscorteerd door ruim honderd jachtvliegtuigen, hebben aanvallen ge daan op belangrijke doelen in Noord-Oost Korea. In mededelingen van de lucht macht wordt gezegd, dat spoorweg emplacementen, bruggen en spoorlijnen hetzij vernield, hetzij zwaar beschadigd werden. Ex-nazi's mogen weer stemmen „Meine Volksgenossen... de onderhandelingen met Tunis verkeerd te hebben geleid en veel-te veel concessies te hebben gedaan aan Duits land, ten aanzien van het Europese leger en de Saar. Vermoedelijk zal het debat over de buitenlandse politiek eerst 21 October plaats vinden. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht dit nummer). PINAY Weerstaat Washington Het drama in Berkel Dokter schuift schuld op schoonmoeder Maar deed trouwbeloften aan dienstbode (Van een onzer verslaggevers) Als de Berkelse arts J. F. A M. O- over niet al te lange tijd voor de Haagse rechtbank verschijnt, zal er in de dag vaarding staan, dat hij er van beschul digd wordt zijn 28-jarige vrouw ve tigd te hebben. Hoewel de arts dit laat ste hardnekkig blijft ontkennen heeft hij de laatste dagen vel feiten moeten toe geven Zo ook de oorzaak van de dood van zijn vrouw. Deze had de arts aan vankelijk aan een hersenziekte willen toeschrijven. Toen echter onomstotelijk bleek, dat de vrouw aan cyaankali-ver giftiging moet zijn overleden, verklaarde O-, dat men slechts hem of zijn schoon moeder van moord zou kunnen beschul digen. „Ik heb het niet gedaan, dus blijft izij over", verklaarde de arts. Uit hetgeen inmiddels aan'het licht was gekomen over de herkomst van het vergif en de wijze waarop het werd be steld, moest men echter wel concluderen dat de schoonmoedr buiten elke verden king viel, temeer daar zij niet wist, waar -het vergif was opgeborgen- Een tweed feit, dat de arts toegaf, is de ver houding, die hij had met de vroegere dienstbode uit het doktershuis in Ber kel. het 19-jarige meisje P. A. uit Doe- tinohem. Zij was bij 'het doktersgezin in dienstgeweest van Mei 1951 tot ein'd Januar van dit jaar. Volgens haar eigen verklaring had zij een zeer intieme ver- houdingg ehad met O- Toen mevrouw er achter kwam volgde haar ontslag. Doch ook nadien bleef O. betrekkingen met het meisje onderhouden. Zij was toen niet meer in Berkel. De arts vertelde haar, dat zijn vrouw ongeneeslijk ziek was cn spoedig zou sterv. Was dat een maal gebeurd, dan zou hij mej. P. A. trouwen. Al deze verklaringen zijn door O toegegeven. Dit materiaal, gevoegd bij hetgeen uit het verhoor van anderen aan het licht kwam, heeft de rechter commissaris een heel stuk verder ge bracht bij het voor-onderzoek. Vreemde, dubbele moord op Engels landgoed Dader vandaag voor de rechter Op Knowsley Hall bij Liverpool, het buitengoed van de Engelse lord Derby, is gisteravond een dubbele moord ge pleegd op een butler en diens assistent. Lady Derby werd hierbij gewond en r oest met een zenuwschok naar een ziekenhuis worden vervoerd. Haar man was gisteravond juist afwezig. Politiemannen, soldaten en speurhon den zochten de gehele nacht naar de dader van deze moord, Harrold Wint- stanley, een 19-jarige bediende van de lord. Vlak voor middernacht werd Wint- stanley in een telefooncel te Liverpool gearresteerd. Hij verzette zich niet. Vandaag zal hij voor de rechter moesten verschijnen. Omtrent het motief van de moord is niets bekend gemaakt. De Zweedse speeltuindeskundige mevr. S. WretlindLarssen is als medewerkster aan de U.N.O. voor een verblijf van vier weken in ena land aangakomen. Brits voorschot aan Naguib Verhouding tot Egypte wordt gunstiger Engeland zal Egypte onmiddellijk een voorschot van 5 millioen pond sterling verstrekken, ter verlichting van de beta lingsmoeilijkheden. Een woordvoerder der Egyptische regering verklaarde, dat Engeland hiermede werkelijk zijn goede wil jegens Egypte heeft getoond. Voorts hebben de Britse autoriteiten, in de Suezzone, meegedeeld. dat de Britse militairen post op de El Ferdanspoorweg- brug, over het Suez Kanaal, zal worden teruggetrokken. Eenheden van het Egyp tische leger zullen de bewaking over nemen. Deze brug vormde een der sleutel posities in de Kanaalzone. Griekse regering afgetreden Nieuwe verkiezingen De Griekse coalitie-regering, onder lei ding van generaal Piastiras, is afgetre den. Koning Paul heeft het parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen afge kondigd, die vermoedelijk half Novem ber worden gehouden. De nieuwe kieswet voorziet in het „districten-stelsel", in plaats van het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging. Wereldnieuws in slagzinnen HET PLAN DER Geallieerden om het Krupp-concern te splitsen en Alfred Krupp een schadevergoeding van 170 millioen gulden te geven, is door de West Duitse regering voorlopig opge schort. Er zijn nieuwe bezwaren ge- ZWEDEN ZAL de kwestie met Rusland over het neerschieten van Zweedse vliegtuigen niet aan de Ver. Naties voorleggen. IN BOLIVIA heeft de machtige organi satie van mijnwerkers alle arbeiders opgeroepen, zich te mobiliseren in een „arbeiders-militie", zolang de regering de mijnindustrie niet nationaliseert. In La Paz werd geweervuur gehoord. MEVROUW KENNAN arriveerde met haar twee kinderen uit de Sowjet Unie te Bonn, waar haar echtgenoot haar opwachtte. Kennan is de, uit. Rusland gewezen, Amerikaanse am bassadeur. PRESIDENT 'PERON heeft Domingo Derisi, een jurist die zijn gehele leven werkzaam was in devleesindustrie benoemd tot ambassadeur in Londen. LORD ISMAY. de Britse secretaris-ge neraal van de N.A.T.O, brengt voor drie dagen een bezoek aan Portugal, zulks op uitnodiging van de Portugese regering. Hij voert besprekingen met de ministers van Buit. Zaken, Defensie en Financien. FRANKRIJK HEEFT behalve een Ame rikaanse ook een Russische nota ge weigerd, omdat de strekking beledi gend was. In deze nota protesteerde de Russische controlecommissie tegen de „uitdagende aanval van de West Berlijnse politie op een spoorwegsta tion in de Franse sector". De sta van West Berlijn staan onder Sowjet- contröle. TRUMAN HEEFT George Wadsworth, voormalig ambassadeur in Turkije, be noemd tot Amerik. ambasadeur in Tsjechoslowakije. DE LIBANESE KAMER heeft haar ver trouwen in het nieuwe kabinet onder Chalcb Sjehab uitgesproken. Zij ver leende volmachten voor zes maanden. Het regeringsprogram beoogt de nauw ste samenwerking met de Arabische staten en democratische hei-vormingen ten aanzien van pers en kieswet, als mede politieke rechten aan de vrouw. TITO HAD een langdurig onderhoud met de chef van de Franse generale staf, generaal Blanc, die vandaag weer naar Frankrijk terugkeert. IN DUINKERKEN werd een olieraffi naderij geopend, gebouwd door de „Societé Generale des Huiles dc Pe- trole". Deze raffinaderij zal 2 millioen ton ruwe olie verwerken, afkomstig van de exploltatie-veld van de Anglo Iranian Oil Company. HET WEST DUITSE parlement besloot aan oud-nazi's het stemrecht terug te IN AMERIKA wordt door een regerings commissie een onderzoek ingesteld naar de politieke gezindheid van per sonen, die verbonden zijn met de Ver. Naties. Er heerst ongerustheid over „infiltratie" in Amerika via personen, die hun diplomatieke status als dek mantel gebruiken. „Cars that pass by day Beatrice Harraden) Advertentie) ZATERDAG, 11 OCTOBER 9 UUR WÊÊÊÊHIÊÊÊK^M SEIZOEN - OPENING van BEDDEN en DEKENS In deze openingsreclame brengen \vy U MATRASSTELLEN, LEDIKANTEN, DIVANBEDDEN en DEKENS met speciale reclameprijzen, KORTING KOMT U EENS KIJKEN NAAR ONZE SPECIALE ETALAGES. Haarlemmerstraat LEIDEN TELEFOON 20750 Dokter Zylker had een verbandakte ge tekend om voor een jaar naar Korea te gaan. ingaande 1 October 1951. Omdat hü er van overtuigd was, dat hü uiterlijk 30 September zou terugkeren, aanvaardde hij per 1 November a.s. een medische Vader maakte zich bezorgd „De sterkste kerels krijgen na een jaar frontdienst een angstpsychose" T~JE 31-JARIGE reserve-officier van gezondheid H. J. F. Zylker uit Bilt- hoven is gistermiddag uit Tokio op Schiphol teruggekeerd. Dokter Zylker maakte „naam" door het kort geding voor de president van de Haagse rechtbank, waarbij van de staat een dwangsom van f 10.000 werd geëist voor iedere dag die de dokter na 30 September in Korea zou door brengen. „Waarom mijn vader tot deze stap is overgegaan, weet ik niet precies. Ik vernam er pas iets van door toegezonden krantenknipsels", zei hij. Dokter Zylker is van mening, dat niemand langer dan 1 jaar in Korea frontdienst moet verrichten. „De sterkste kerels kunnen daar niet tegen. Zij krijgen een angstpsychose en durven vaak zelfs nauwelijks meer in een auto te stappen uit vrees, dat hun wat zal overkomen." Bü zün aankomst op Schiphol ontving dokter Zylker het Kruis voor Recht Vrijheid, dat hem op de borst werd speld door majoor S. Da Costa, wa nemend commandant van het Van Heulsz-bataljon. Auto stortte in ravijn Voorzitter Utrechtse K.v.K. en echtgenote gewond Een auto van de Italiaanse legatie ln Belgrado, waarin o.a. gezeten waren de voorzitter van de Kamer van Koophan del cn Fabrieken te Utrecht, jhr L. Huy- decoper van Nigteveoht en zijn eohtge- note, is gisteren tijdens een tooht door de bergen in Macedonië in een -ravijn gestort. De vier inzittenden zijn naar een ziekenhuis in Skoplje overgebracht. Mevrouw Huydecoper—Ram heeft beide enkels gebroken en jhr Huydecoper van Nigtevecht liep bij de val diverse kneu zingen op. Zij z4jn beide per vliegtuig vervoerd naar Belgrado, om te worden verpleegd ten huize van hun schoonzoon mr A. F. Calikoen. eerste gezantschaps secretaris van de Nederlandse legatie te Majoor Da Costa speldt dokter Zijlker het Korea-kruis op hij zijn aankomst op Schiphol. praktijk in de Betuwe. Het zag er echter naar uit dat het departement aan zijn dringende verzoeken om repatriëring geen gevolg zou geven en daarom maak te zün familie het kort geding aanhan gig. Zoals men weet, werd de zaak naar het ambtenarengerecht verwezen. Nu het departement hem toch heeft laten terug komen, zal de heer Zylker de actie echter niet doorzetten. DAT de A'damse kamer handel B. en W. heeft verzocht tuele IJ-tunnel voor auto's niet af te maken eer de Hem-tunnel in gebruik is. DAT voor het A'damse hof wegens verduistering van f 5.000 tegen de 41- jarige makelaar J. v. d. P. uit A'dam 10 maanden is geëist (rechtbankvonnis 6 maanden). DAT de coöp. zuivelfabriek te Ruiner- wold plannen heeft om voor haar leden een gemeenschappelijke vriescel te bou wen, waarin men loketten kan huren. DAT de laatste van de 100 personen rijtuigen, die Werkspoor, Allan en Bey- nes voor de Indonesische Spoorwegen hebben gebouwd, morgen met de Mod- jokerto uit R'dam wordt verscheept. DAT de gemeenteraad van Bocholt (Duitsland) uitbreiding van het Duits- Ned. grensverkeer en de aanleg van een Noord-Zuidverbinding langs de grens heeft geëist DAT de Noors-Nederlandse atoomcom missie thans officieus heeft besloten de samenwerking tussen beide landen uit te breiden tot Frankrijk. DAT de jeugdige Haarlemmers J. P. en J. F. Th. W., die samen een auto had den gestolen om naar het Franse Vreem delingenlegioen te gaan, door de Haar- iemse rechtbank overeenkomstig de eis tot 6 mnd zijn veroordeeld. DAT vandaag in het Centraal Museum te Utrecht een tentoonstelling van Utrechts zilver is geopend, die tot 23 November te bezichtigen is. DAT de Aalsmeerse kweker J. Douglas, die drie jaar geleden assistent bij 's lands plantentuin in Buitenzorg werd en thans met verlof in Nederland vertoeft, is aan gesteld als hortulanus aldaar. DAT op 1 November te Koudekerke op Walcheren weer een boomplantdag wordt gehouden. DAT mevr. M. Ch. Ferwerda te A'dam met een even van haar vriendin geleende auto in het water van de Keizersgracht terechtkwam, doordat zij op het gaspe daal trapte i.p.v. op de voetrem, waai zü door. «en glazenwasser werd gered. DAT het telefoondistrict Den Bosch m.Lv. Maandag voor aangeslotenen in het net Den Haag automatisch bereikbaar is. DAT 16 Drentse boeren aanzegging hebben gekregen aan het Ned. Beheersin stituut ƒ42.000 te betalen voor voor schotten. die zü tijdens de oorlog ontvin gen van de Landstand (N.S.B.-boeren- organisatie). DAT m.i.v. Maandag weer dringende postpakketten kunnen worden verzonden naar Denemarken, West-Duitsland, Hon- garüe, Zuidsiavië, Noorwegen, Oostenrijk, Vaticaanstad, Zweden en Zwitserland. DAT blükens het jaarverslag 1951-'52 het Verbond van Ned. Werkgevers thans 43 (v.j. 28) verenigingen met 5500 leden telt en bovendien nog 517 (470) in dividuele leden. DAT de raad van Nümegen het voor stel om een grote üsbaan (3 ha) op de zg speelweide van het Goffertpark aan te leggen, heeft aangenomen. DAT de jongste Parüse modekoning Hubert de Gévenchy op 22 November zün collectie in het Victoria Hotel te A'dam zal tanen. Treinen rijden weer via Harrow Dodencijier gestegen tot 103 Reizigers verdringen zich Heit reddingswerk by Harrow, waar eergisteren een ontzettende spoorweg ramp plaats heeft gehad met drie treinen, die tezamen meer dam duizend personen vervoerden, duurt onafgebro ken voort. Nog steeds worden stoffelijke resten van slachtoffers uit de wrakstuk ken gehaald; hedenmorgen was het totaal aantal doden tot 103 gestegen. De lichamen 14 slachtoffers heeft men nog niet kunnen identificeren. De gehele dag waren gisteren reus achtige kranen bezig met het verwijdé- van vernielde locomotieven en wagons. Overal trof men, temidoen van versplinterd glas en houtsplinters, met bloed bevlekte kussens van de zitplaat sen aan: de redders hebben wel een heel moeilijke taak. Intussen is het spoorwegverkeer via station Harrow alweer hervat. Overvolle treinen rüden voorbij de wrakstukken, terwijl de passagiers zich voor de raampjes verdringen, om iets van de ver woesting te zien. In vele kantoren te Londen bleven vandaag bureaux onbezet, want door de treinramp is in de eerste plaats het kan toorpersoneel van de Britse hoofdstad getroffen. Vandaag maakt ReuteT bekend, dat het station Harrow dit jaar juist de En gelse spoorwegprijs had gewonnen als het best onderhouden station van deze lijn. Een regeringscommissie, die een onderzoek instellen, is op weg naar de plaats des onheils. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft het volgende telegram gezonden aan het Britse Rode Kruis te Londen: „Diep ontroerd door het spoor wegongeluk in Uw land, betuigen wij Uw vereniging al ons medeleven en onze beste wensen voor het welslagen van de pogingen om bijstand te verlenen en het leed te verzachten". De Haarlemse beeldhouwer J M. Veldheer legt de laatste hand aan een monument, dat hij cerraardiode m opdracht van het comité Wassenaar- Vooruit. Hij wordt geplaatst trgens in een duinpan, waar de stofielijke resten van illegale strijders en geal lieerde soldaten zijn begraven Het monument stelt een stervende strij der voor. Het zurnard plüdt hem u«t de handen. Zijn gezicht richt hij nog eenmaal omhoog om voor God te ge tuigen van zün daad. De figuur is 1£0 m hoog en gemaakt uit Franse DE „liberale zyde", die in de N.R.C. schreef over „conservatief of voor uitstrevend", heeft zich ook bezig ge houden met de vakbeweging. Ook daarbij bleek, dat de „liberale zyde", evenals de socialistische, geneigd is te negeren wat onder Christelijke naam geschiedt. Desnoods wil het dit beschou wen in het gevolg van wat van socialis tische of liberale zijde wordt gedaan. Een typisch voorbeeld: De liberale zijde zegt: „Waar het nu op aan komt is dit, dat, nu in ons land door de vakvereni gingen, zowel door het N.V.V. als door de r.k. en de prot.-christelijke zuster organisatie een beleid wordt gevoerd (en ook wel gevoerd moet worden), dat steeds verder gaat in de richting van een xo groot mogelijke bestaanszekerheid voor de leden en voor loon-nivellering, daar door ook steeds het gevaar van het de „kantjes er af te lopen" groter wordt gemaakt" DIT verwüt aan de vakbeweging is een vervolg op een betoog, dat we nog even breder moeten citeren. De schrijver zegt: „Het is toch een merkwaardig ver schijnsel. dat deze niet meer houdbare optimistische beschouwingen over de mens, waarover hierboven gesproken werd (men zie ons artikel van gisteren), in feite in de sociale politiek ook zijn overgenomen door de chr. vakcentrales, die in hun godsdienstig leven uitgaan van een dogmen-stelsel, dat deze mens verdorven en onbekwaam tot iets goeds acht. Op deze merkwaardige disharmonie van dogmatisch belüden en sociaal beleid in de practyk is reeds vaker gewezen. Men mag dus volhouden, dat wanneer men aan zijn dogmatisch belüden de zon deval ten grondslag legt, men dan deze daaruit voortvloeiende gesteldheid van de mens ook moet beschouwen als een zich in de werkelijkheid van het alle- dagsleven openbarende gezindheid. Toe gepast op ons huidige sociaal-economische beleid betekent het, dat, als men de mens van te veel verantwoordelykheid voor het alledagsbestaan ontheft of door vér gaande nivellering hem stoffelyk voor deel van eigen inspanning onthoudt, hij zijn zondige natuur ook daarin kan uiten, dat hij van deze mogelijkheden misbruik gaat maken en de kantjes er gaat af- HIER wordt een aanmerking ge maakt op de vakbeweging, maar in het byzonder toch op de christelijke. Deze zou, in strijd met het dogma van de menselüke verdorvenheid, de optimis tische beschouwing dat de mens „steeds opwaarts" zou gaan. heb ben overgenomen van de socialistische. Daarbij zou zü hebben voorbijgezien het gevaar, dat de mens, voor wie een zo groot mogelijke bestaanszekerheid is ge schapen, „de kantjes er gaat aflopen". Dat zou bü de christelüke vakbeweging zijn een „disharmonie van dogmatisch belijden en sociaal beleid in de practyk." Wat zullen we van dit schrijven anders gunnen zeggen dan dat het getuigt èn anbegrip inzake de christelijke dogma's èn van onbekendheid met de christelüke practyk? Wie de Heidelbergse Catechismus op slaat. vindt daar eenzelfde spanning. Als dit belijdenisgeschrift heeft uiteengezet, dat de rechtvaardigmaking alleen uit ge nade geschiedt en de goede werken niets daaraan kunnen bijdragen, komt de min of meer ontstellende vraag: „Maar maakt deze leer niet zorgeloze en goddeloze mensen?" Het antwoord luidt kortweg: .Neen'. „Want het is onmogelijk, dat. zo wie Christus door een waarachtig geloof ingeplant is. niet zou voortbrengen vruch ten der dankbaarheid." HET gaat b'ü dit laatste om de spanning op het allerhoogste niveau. Maar ook op het niveau van het gewone, practische leven is deze spanning, deze ogenschijnlüke disharmonie, te vinden. De Christen mag streven naar geluk hoewel hü weet dat het ware ge luk op deze aarde nooit is te vinden. Hij mag, ja moet streven naar welvaart, hoe wel wetende dat hü zich nimmer aan deze aarde mag binden. Hij mag zün vaderland liefhebben, hoezeer uitziende „naar een beter vaderland". Zo staat het ook op sociaal terrein. De Christen en dus ook de Christelijk-sociale beweging heeft te zoeken naar goede sociale verhoudingen. Dat betekent niet alleen streven naar arbeidsvrede. maar ook. dat ieder, ook de arbeider, zün ge rechte deel van de arbeidsopbrengst krijgt. Daartoe behoort ook, voor zoveel mensen mogelijk is. „sociale zekerheid". In zijn rede „Maranatha" van 1889 (er bestond toen nog geen S D.A.P. of P.v.d.A. of N.V.V., die de Christenen op sociaal gebied konden navolgen) wees Kuyper er reeds op, dat „de onzekerheid van levens-existentie" het meest knagende was voor de arbeider. Die moest weg genomen worden. Wij willen ten slotte nog nader zien, hoe juist ook van christelijk standpunt uit de spanning, de „ogenschijnlijke dis harmonie", kan worden opgeheven. Zal Stalin te Moskou spreken Algemeen verwacht men tc Moskou, dat Stalin tegen het einde van het congres, dus Zondag of Maandag, een belangrijke rede zal uitspreken. Hoewel er r.iet veel nieuws te vermelden valt. nadat Molotof en Malenkof het woord voerden, willen wij nog even de aandacht vestigen op Saboerof, die het einde van het kapita lisme voorspelde, voor het geval Ame rika een nieuwe oorlog zou ontketenen. De richtlijnen voor het nieuwe vijfjaren plan werden goedgekeurd. Plaatselijk nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met voornamelijk in de kustpro vincies r.og enkele verspreid optredende buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk r.og krachtige, overigens ma tige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht met plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen aLs vandaag. (Op gemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zoo 6.58—17.56; maan onder 15.28, op 23.32 uur. Op 18 Oct. N M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1