Op driehonderd stations stopt elke anderhalve minuut een trein Jacht ran millioenenstad onderbroken door lang weekend buiten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 Paiool van New Yoik: Huny up!" (Van onze sociale redacteur) DOOR DE STRATEN van New York gaat de men- De New Yorker en de Amerikaanse stedeling in senmassa, te voet, per auto of per bus, in een het algemeen, slentert niet, flaneert niet en zit niet op eindeloze stroom. Op de spitsuren zwelt die stroom een terrasje met een kopje koffie naar het verkeer te aan tot een vloed, die buiten haar oevers dreigt te kijken. Terrasjes zijn er trouwens niet. Voor hem is treden, om daarna weer wat te versmallen. Maar in de straat geen plaats van rustig vermaak, maar het hart van Manhattan, op Times Square, Broadway slechts een middel om naar een bepaalde plaats te en de grote avenues houdt zij nooit geheel op, zelfs komen. niet in het middernachtelijk uur. Tien jaar geleden Daarom spoedt hij zich voort door de rechte sleu- was daar de mensenstroom en over tien jaar zal ze ven tussen de hoge gebouwen zonder zijn omgéving daar vermoedelijk nog zijn. De massa als geheel veel aandacht waardig te keuren. Daarom mist hij niet schijnt tijdeloos en zinloos te zijn, maar de individuen, de kronkelende smalle straatjes, het grachtje met de die de mensenstroom helpen vormen, spoedden zich stenen boogbrug en de oude kerk op het pleintje. Dat 1 25.000 allen voort naar een zeer concreet doel'met een haast is goed om bewonderd te worden tijdens of iedere verloren minuut een groot onheil zou kun- tiereisje naar Europa. Maar hier is tijd altijd geld nen betekenen. daarom geldt het parool: hurry up! Avonds na 7 uur is het alleen druk ondernemers zowel als arbeiders, secre- wijze die met zijn smaak en zijn beurs1 taressen en werkstudenten: Ryendik krui pen de Fords en de Chrevolets, de Buicks en de Cadillacs over Brooklyn Bridge en Manhattan Bridge, door de Lincoln Tun nel en de Queens Midtowntunnel. Het schijnt in het begin zelfs v< Haagse taxichauffeur een onmogelijke opgaaf zich in dit verkeer te mengen, maat het lijkt erger dan het is. De auto is alleenheerser op de weg. Een fiets op Manhattan nooit te zien; fietsen zijn speelgoed voor kinderen en die blijven in de buitenwijken. Bakkers- en melk boerenkarren vormen ook geen obstakels, want er zijn geen woonwijken in het centrum en bovendien komen leveran- sporadisch bij de klanten aan de deur. De voetgangers moeten wachten op de groene oversteeklichten voor zij de rijweg mogen betreden. Wie goed op de verkeersborden let en het hoofd koel houdt,,, merkt dan ook spoedig dat het New York gemakkelijker is om auto bestuurder te zijn dan in de smalle met in het betrekkelijk kleine vermaakcen- p trum van New York. Klein, want 't lang- e gerekte eiland Manhattan is slechts o- -j onderdeel van deze stad en op Manhattan I_ j is het - alleen het gedeelte rond Times Square dat de gehele avond gonst g' I leven. Rondom Times Square a" j Broadway is uit boek en film bekend 'els de straat, waar het hart van New c. I York klopt, maar het kost een wandelaar 3t- 5 bijna 7 uur om de hele Broadway af te lopen. Manhattan is een schiereiland ongeveer 30 km lang en 3 km breed. Van IUS j Noord naar Zuid lopen de aver jOost naar West de straten, genummerd 1 van 1 tot diep in de 200. Dwars door die p. - ijzeren regelmaat van vierkante blokken J loopt Broadway, beginnend in het haven- kwartier op de Zuidpunt en eindigend ir ihet Noord-Westen, waar de gebouwen g. j van de Columbia-universiteit en de River- en- ride Church uitkijken over het water var G-- ,1de Hudson. i??' j In het Zuiden is de drukte en het be nei'. wee2 van de ferries, de grote veerboten, a! die met enorme snelheid door het water snijden en in het Noorden lopen de stu- op identen druk discussiërend heen en v itussen moeders met kinderwagens mannen, die al wandelend luisteren i 1 ;de laatste rede van Eisenhower via dse, draagbare radio, die ze bij zich hebben. 1 A-«1 Ergens daar tussen in. ligt dan wat de .Amerikanen de „Great white way" men* het stukje Broadway tussen Times h. |Square en de Vijfenvijftigste Straat dat van 's avonds en 's nachts baadt in een zee uaij, van licht. Waar de nachtclubs zijn en de '(bioscooppaleizen, de grote hallen met 'amusementsautomaten en de dansshows met de grote plakkaten waarop „geheel ^naakte vrouwen" worden aangekondigd en de kleine bordjes bij de ingang: „Meis jes gevraagd van 17 tot 25 jaar, ervaring niet vereist". Zee van licht Hier schitteren 's avonds de lichtrecla mes in rood en geel en blauw. Oogver blindende composities van tientallen me ters oppervlakte storten hun steeds wis selende beelden uit over de mensenmas- niemand al dit fraaie ook maar Één oog waardig keurt. Hier denkt de vreemdeling de New Torker in zijn doen en laten te kunnen kadeslaan, maar hij vergist zich schrome- lijk. De lieden, die hier him vermaak toeken, zijn meestal zelf vreemdelingen ren m de stad, buitenlanders of Amerikanen, nik Ijie hier voor enkele dagen vertoeven en aar liier verstrooiing zoeken. Niet voor niets im- iijn alle grote hotels om dit centrum ge- de jroepeerd. 'pr- De doorsnee New Yorker kan geen vijf en- lollar missen om in een nachtclub een vhisky-and-soda te drinken en boven- lien moet hij vaak een uur of zelfs an- er lerhalf uur reizen met bus en subway om ran zijn huis in de voorstad dit centrum e bereiken, in- De jongelui gaan met hun girl-friend nog aar de bioscoop in de eigen buurt, waar de e entrée 80 cent is dn plaats van 1.25, het oals in de buurt van Times Square en •ken e echtparen blijven heel vaak thuis. Het chtpaar uit de Amerikaanse, midden- de lasse is lang niet zo uithuizig als vaak 'Uit- edacht wordt. Dikwijls werkt de vrouw es huizes over dag ook in de fabriek of p het -kantoor en is zij blij 's avonds ftjgè ustig onder de schemerlamp te kunnen ^en- Voor het uitgaan wordt dan de xye Zaterdag gereserveerd. Eén »ram I aakt 9 MiJJioen reizigers per dag in- 's Morgens tussen zeven en negen uur etels egint de grote stroom van werkers uit woonwijken naar het centrum der kd. Enkele millioenen worden aange- van perd door de vier zelfstandige subway- vanieatschappyen. De ondergrondse treinen igen voort door de eindeloze tunnels on- Java-fer de stad met snelheden, die op de vaar-. Imgere trajecten 120 km per uur of meer en in- fedragen. Iedere 1% minuut stopt een trein op Ik van de 300 stations in het centrum. ;d. In ie deuren vliegen automatisch open, een orteri jroom van mensen wurmt zich naar bui- ïmin-p. met een klap gaan de deuren dicht j1 binnen een halve minuut is de trein 1 weg naar het volgende station enkele ndien-foWten verder. t leren komen aan met de grote stads- in ossen of de „elevated", die over het van Third Avenue rijdt. De bus- subways vervoeren tezamen 9 hoog— uuioen passagiers per dag. met;Dan komen er natuurlijk honderddul- ;n de (nden per auto naar hun werk gereden, „lange weekend" te gaan geniefen op fietsen 7.000.000 „Cokes" In de wolkenkrabbers suizen de liften ïar de 23ste, de 54ste en de 70ste ver dieping. De kappen gaan van de schrijf machines, de warenhuizen openen hun deuren en een nieuwe werkdag is begon- i. Een dag, die alleen onderbroken wordt door de lunch, want koffie drin ken doet men niet op de Amerikaanse kantoren. Overal staan de fel-rode Coca-Cola automaten opgesteld in gangen en hallen. In de kantoren, op de departementen, in de gangen tussen de collegezalen op de Columbia universiteit, ïii de corridors van de Library of Congress in Washington en hoekje tussen de machines van de stoelenfabriek in Grand Rapids. Ieder, die behoefte heeft aan een kleine pauze met een verfrissing gooit zijn stui- in de gleuf en zet de fles met „Coke" de mond. Tijdens de jongste hitte golf werden in New York dagelijks 7 millioen flessen verkocht, afgezien nog de tienduizenden liters sinaasappel sap, rootbeer en ander verfrissend vocht, 'de dorstige kelen der New Yorkers verdween. Middags op het lunch-uur haalt nie mand een trommeltje boterhammen te voorschijn. Iedereen, van de directeur af tot de jongste bediende toe, gaat naar de cafetaria. De grote regeringsgebouwen hebben meestal zo'n instelling voor het eigen personeel, de grote kantoorgebou- hebben er een in het souterrain en de anderen zijn er de openbare cafétaria's, waar ze voor zeventig of tachtig cent ook een uitstekende warme lunch, b.v. bestaande uit een glas sinaas appelsap, soep, gebakken aardappelen met biefstuk en appelmoes, een stuk kersen taart en een kop koffie, kunnen verorbe- Ieder, die zo'n eetpaleis binnenkomt, krijgt een knipkaart en neemt een blad van de stapel benevens een bestek en een papieren servet. Dan sluit hij zich aan bij de rij, die langzaam voortschuift langs de toonbanken, beladen met heerlijkheden. Ieder kiest uit, wat van zijn gading is het eind zijn kaart aan te bieden juffrouw, die na nauwelijks een blik op het volgeladen blad geworpen te hebben, het juiste bedrag van- een gat voorziet. Dan zoekt men een plaatsje aan de tafeltjes en betaling volgt aan de cassa bij de uitgang. Door een minimale perso neelsbezetting en een massale omzet kun- deze inrichtingen uitstekend voedsel verschaffen voor een ongelooflijk lage prijs. ZQ kunnen zich dan ook meestal een grote bloei verheugen. Weekend 's Avonds om vijf uur gaan de kanto ren, de werkplaatsen en de niet continu- werkende fabrieken dicht. Alleen de winkels in het centrum rond Times Square blijven tot tien of elf uur open. De mensenstroom zet zich dan in om gekeerde richting in bewegen en ieder, 'die niet noodzakelijk om deze tijd van een vervoermiddel gebruik moet maken, zorgt dat hij vroeger of later uit Man hattan vertrekt want het is geen pretje drie kwartier of een uur aan de lus te moeten hangen in de «moorhete en heftig schommelende subway. Zo gaat het leven zijn gang in New York, regelmatig als het komen en gaan vloed in de Upper Bay, tot de Vfijdagavond in zicht komt en deze jachtige gang even wordt onderbroken. Ieder maakt zich dan gereed om Mr Gene Johnson, directeur Union Bank (met een salaris v; dollar) stuurt zijn secretaresse reisbureau om de twee gereserveerde plaatsen in het vliegtuig voor Florida af te halen. Mr Peter Kelly, pakhuischef bij de Collier's Hardware Inc. ($5500) is 's morgens al naar de zaak gekomen met een aanhangwagen vol potten en pannen achter zijn Chrevolet 1949, want hij gaat met vrouw en kroost naar een kampeer- huisje in de buurt van Bridgeport. En mr Jack Smith, die met de New York Herald Tribune vent ($2000) moet in de drugstore nog even twee blikjes bier aan halen, want hij gaat de volgende morgen ook naar het strand, maar dan naar Coney Islands en daar kom je op Zater dag niet aan de beurt in de drugs. En als de Maandagmorgen weer daar is, heeft mr Johnson enigszins last van zonnebrand en mr Kelly is te laat, want hij kreeg een mankement aan de motor om één uur 's nachts en mr Smith ver stuikte zijn pols toen hij met de kleine boy te vroeg uit de draaimolen stapte. Maar toch werpen ze zich allen weer vol moed op het werk, op naar het volgende weekend Agenda voor Leiden Donderdag Gehoorzaal, 8 uur: openingsconcert Residentie-orkest; solist George van Re- ^Rehob'oth! 8 uur: VERON, H. A. A. Grimbergen over bouw van televisie ontvangers. Chr. Geref. Kerk, 8 uur: kring van Chr. Geref. evangelisatiecommissies, ds R- J. van Pagé'e van Maarssen over „Geen Bijltjesdag"' Volkshuis, 8 uur: contact- en film avond voor aanstaande emigranten. Vrijdag Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedago- giek, J. A. Sellenraad, Jeugd van 1952. Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: afdeling Leiden C.H. Unie, F. H. v. d. Wetering, De inhoud van de Troonrede. Het Centrum (ingang Moriaansteeg), 7.45 uur: Christenvrouwenbond, filmvoor stelling Ned. Fabrikaat. Foyer, 8 uur: K. en O., causerie J. van Dok over de hoogovens, met geluidsfilm. Doopsgezinde 'kerk, 8 uur: Ned. Pro testantenbond, voordrachtavond door de heer F. C. de Bordes. Zaterdag Vogelenwijk, 212 u..' openluöhtbazar met attracties (einde Lijsterstraat) Rehoboth, half 3: Chr. onderwijzers, L. Kalsbeek uit Katwijk aan den Rijn oyer Schriftgezag en Schriftcritiek. Collegezaal Nieuwsteeg, 4 uur: Volks huis, cursus natuurkunde. (Kemhysica en lage temperaturen). Levendaal, 8 uur: C.H. jongerengroep, Bram Stikkelorum over de vakbeweging en de politiek. Sohouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen speelt Het Witte Legioen. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesuon, Mare 110, tel. 20406, en de Zulder-apotheek. Lammen- sohansweg 4. tel. 23553. Tentoonstellingen Volkenkunde. 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oc tober» De verblindende lichtzee in het nachtelijk New York. In de verte ziet men de lichten van Long Island. Het hoge gebouw rechts is het Chrysler Building. Bontshow met verrassingen van Alb. de Vries Eenvoudige soorten kunnen ook goed verwerkt De bontwerkerij en pelterijenhandel van Alb. de Vries had zich bij de mode-show, die gistermiddag in de bbvenzaal van het Vlies werd gehouden, vooral toegelegd op eenvoudiger bontsoorten, echter zó verwerkt, dat het geheel geen „goedkoop" aanzien had. De nieuwe Parijse lijnen waren daarbij met de uiterste reserve toegepast, omdat wel blijkt, dat de Neder landse vrouw er in het algemeen nog maar weinig voor voelt en het ook vaak niet dragen kan. Een aardige vondst was het -verder drie kleuters te laten optreden in kin derlijke bontjasjes, die het werkelijk heel goed deden. Voor de pauze was als 3e verrassing bo vendien een raadwedstrijd ingelast ten bate van de bloedtransfusiedienst het Ned. Rode Kfuis. De prijs, blauwvoskraag, was ter beschikking ge steld door de firma Alb. de Vries. Ge vraagd werd de prijs van een bepaalde jas te schatten. Een Haagse dame ging met de blauwvoskraag naar huis. De hoeden werden verder geleverd door het dameshoedenmagazijn H. en W. Middelkoop, de schoenen door de firma Hulst. De commentaar werd verzorgd door de heer Alb. de Vries zelf. Piano muziek vormde de begeleiding. Uiteraard waren de meeste van deze jasjes fingertips, royaal behandeld, met wijde mouwen en opstaande kragen. Aan de onderkant was het bont vaak als ,.zoom" verwerkt. Deze korte, vlugge manteltjes vulden het programma de pauze bijna geheeL Na de pauze kwamen de lange mantels aan de beurt die meestal van kostbaar der materiaal waren gemaakt. Veel Per- sianer, bruin en zwart. En overigens tuurlijk de nieuwere bontsoorten als Toscaans lam en kangeroe, dat bever-effect heeft, maar minder duur Ook biberette als bever verwerkt v op deze show te zien. Bijzondere show-stukken waren het half^Persianer jasje met aangesneden mouwen, die opgestroopt konden worden, een zilvervos stola met vele mogelijkhe den, een promenade-cape in Persianer- pattes, een jas van Bagdad-kid en set van ocelot: een hoedje, een shawl, een mof en een parapluie-huls. De avond capes waren alle zonder uitzondering prachtig. Een bijzondere noot in het geheel wa ren de hoedjes van mevr. v. d. Plas, ver vaardigd van het bont van de jas. Wij denken hier aan het hoedje van mol met de kwieke lintgarnering, het witte hoedje met de zwarte airgrette en het charmante gevalletje van Toscaans lam, gecombi neerd met hei-rode melusine. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Martinus L. zn van M. L. Hereur en J. H. Verver; Henny T. dr van A. W. Tholen en S. de Vries; Johanna M. an H. van de Langenberg en A. J. Osch; Maria J. H. Th. dr van J. Grimbergen en H. G. de Water; Petrus Th. L. M. zn van P. W. B. Brandenburg M. A. van Teijlingen; Johannes zn van C. Klinkenberg en G. Bakker. GEHUWD: G. Keereweer G. J. War mond; J. W. M. den Dubbelden en M. A. Klaver; W. van Eijgen en W. C. C. van de Laar; J. J. W. van As en M. C. van der Hoogt; G. J. Kemperman en S. M. van Beukering; W. F. Neuteboom en E. J. Meijers; M. Janssen en G. van Meurs; B. J. van der Mark en H. S. Schwarze; R. J. Hamerling en B. Schel vis; L. Kanbier en L. van Velzen. Winkelsluiting Adres Leidse broodslijters aan de raad De afdeling Leiden van de Ned. bond van broodslijters heeft zich met een adres over de nieuwe winkelsluitings wet tot de Gemeenteraad gericht. Het adres is ondertekend door de heren P. Woudwijk en W. Verhoeven. De nieuwe wet verbiedt om des Zaterdags na 18 uur brood te bezorgen. Men verzoekt nu, dit artikel'zodanig te wijzigen dat dit 19 uur wordt, aangezien vele slijters anders niet klaar kunnen komen. Een andere moge lijkheid' zou nog zijn om de slijters ver gunning te verlenen des Zaterdags 1 uur vroeger te bezorgen, en wel dm 9 uur, aldus het adres. Zilveren jubileum De heer A. W. Mieremet heeft gisteren zijn zilveren jubileum by de broodbak kerij Van der Mey gevierd. Directie en personeel kwamen hem gelukwensen en •boden geschenken aan. De jubilaris bracht na de huldiging de dag verder in. de huiseUjke kring door. Genie! -rQ? vandaag van Leidse Expogé-ers hoorden over humor achter prikkeldraad Levendige schildering van donkere toestanden dezèr De geest van Sint-Michielsgestel heeft gisteravond rondgewaard door de boven zaal van het Vlies, waar de afdeling van Expogé by een was. Die geest werd ver- stoffelykt door de heer H. J. Meyer uit Amsterdam, die een causerie hield onder de titel „Humor achter prikkeldraad". De causerie ging eigenlyk veel verder dan de titel aangaf; de heer Meyer bleef niet alleen stilstaan by de aardige mo menten, die ondanks alle druk toch in het gyzelaarslkamp voorkwamen, hij gaf een levendige schildering van de toe standen, van het zeer gevarieerde gezel schap en van de manieren, waarop men met succes gepoogd heeft een gees- teiyk pantser te formeren tegen de druk van het ogenblik. Spr. behoorde tot de eerste groep gij zelaars, die op 4 Mei '42 werd geïnter neerd, hij heeft dus alles van het begin af meegemaakt. Op soms rake wyze typeerde hy in enkele zinnen de geest van een hele zaal met geïnterneerden. Hy memoreerde het stijgende stroomver bruik, stygend wegens het in gebruik nemen van talloze kookplaten, waarop het gestuurde voedsel werd klaarge maakt, omdat het kampeten uiterst slecht van kwaliteit was. In de maanden Juni en Juli joegen de gyzëlaars 35.000 kilo watt door de kookplaten, de comman dant was de razerny nabij, maar nooit heeft hy ook maar één kookplaat kun nen vinden. Uitvoerig schetste de heer Meyer de gang van het ontwikkelings- en ontspan ningsleven, het theater „Kykuit" er cabaret „De Pretentielozen", waarii zelf een groot aandeel heeft gehad. Is k\va>! ebben d, dat allicht j :extiel teelt Een 'droom werd !l'm w"k'"jkhei<i •a We/ tegen In de pauze bewees de inleider, dat in hem een verdienstelijk kleinkunste naar verloren is gegaan. Met begeleiding van de heer Franke zong hy enkele zelf gemaakte liedjes, die ook op de cabaret avonden in het kamp zyn gebracht. De aanwezigen zullen met genoegen deze avond terugdenken. Bij de aanvang deed de voorzitter, de heer Questroo, voorlezing van de brief, die het hoofdbestuur aan de minister Justitie en de Kamers heeft gezonden inzake de gratieverlening aan Lages. Kinderen traden op als mannequin V. en D. toonde de nieuwste kinderkleding Tien kleuters, twee jongetjes en acht meiskes van héél klein tot even in de schoolleeftijd, paradeerden gistermiddag by V. en D. tydens de mode-thee-uurtjes voor een groot gezelschap moeders, groot moeders en zelfs opa's om te laten zien, wat er tegenwoordig al zo op het gebied van kinderkleding te koop is. Zy alle tien leerlingen van de balletschool van de heer Tjemkanoff uit Oegstgeest en dus wel een beetje gewend om in het publiek te verschenen. Overigens had den zy hun kinderiy'ke frisheid niet loren en veroverden aller harten stor menderhand. Getoond werden peignoirtjes, tricot pakjes waarin vaak nylon was ver werkt, slobpakjes, windjacks vaak met schapenwol gevoerd, skibroeken, matro- zenjurkjes, teddy-jasjes, jekkers „avondkleding", d.w.z. feestjurkjes -pakjes van zyde en fluweel, zelfs de couture-ontwerper van V. en D. Gregoire, aan de slag was gegaan. Er was opmerkelyk véél tricot, terwyi ge streefd was naar originele kleurcombi naties en garneringen, nogal eens geïnspi- reerd door de Tiroler drachten. Ook in de mutsen en petjes had men getracht meer fantasierijks te brengen. Hetgeen op een enkele (overdreven) uit zondering na goed gelukt was. Het publiek toonde zich enthousiast. Te Zeyerveld by Assen is de 27- jarige T. de Jong van zyn woonschip in het water gegleden en verdronken. Gisteren is de wijzerplaat en daar mee de gehele toren van de Oude Kerk te Katwijk aan Zee gereed gekomen. De nieuwe toren is dus klaar! (Foto D. Kruyt). I Cor de Groot komt niet In de plaats van de pianist Cor de Groot, die nog niet geheel hersteld is, zal op het Kunstkringconcert van Dins dag optreden de pianist Theo van der Pas met werken van Bach, Schumann, Brahms, Debussy, Ravel en Chopin. Katwijker reed op melk- auto te Zwammerdam Vanmorgen om half zeven reed een personenauto bestuurd door de heer C. van der Plas uit Katwijk aan Zee, met grote snelheid op een langzaam rijdende melkauto van de heer De Kruif uit Zwarramerdam. Het ongeluk had plaats op het oude gedeelte van de Rijksstraat weg voorby het dorp Zwammerdam. De Katwijkse auto, die tegen de achterkant van de melkauto reed, sloeg daarna over de kop. De heer Van der Plas werd door- de voorruit van zijn Ford Taunus naar buiten geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De Taunus was totaal vernield. Bij het medisch onderzoek bleek de heer Van der Plas een zware hersenschudding en 'n paar gekneusde ribben te hebben opgelopen. Hij werd naar Katwijk a. Zee vervoerd. Zijn toestand was in de loop van de morgen redelijk goed te noemen. Uitbreidingsmogelijkheden voor C.N.V. moeten van binnenuit komen Goedbezochte kadervergadering in Leidse Burcht Voor de najaarskadervergadering van het C.N.V., die gisteravond in de Jacoba- zaal van de Burcht te Leiden werd gehouden, bestond grote belangstelling. Veel gemeenten hadden een vertegenwoordiging gezonden. Boeiend en leerzaam was de causerie van de heer O. J. van Mastrigt, die tal van nuttige aanwijzingen gaf voor de innerlijke groei van het organisatieleven. niet veel meer bereiken? Er zyn nog zo veel onderwerpen, die onze aandacht vragen. Genoemd werden: bestrijding werkloosheid, morele werklozenzorg, woningbouw, ouderdomsvoorziening, uit breiding sociale verzekering, het mede- zeggenschapsprobleem en de hervorming van het vennootschapsrecht. Sprekende over de morele werklozenzorg deelde de heer Van Mastrigt mee. dat men druk bezig is om te komen tot een centrale voor de werklozenzorg. Hij legde er de nadruk op. dat deze morele zorg vooral van levensbeschouwelijke aard moet zyn. Ten slotte vertelde spr. nog iets over de invloed, die het CJ7.V. op internatio naal niveau zou moeten uitoefenen. Met name wees hy op de roep uit Indonesië en Nieuw-Guinea. Winkelbedienden en winkelsluiting Men schryft ons: Het bestuur vaa de afdelingsunie der drie samenwerkende organisaties van landels-, kantoor- en winkelbedienden spreekt er zyn voldoening over uit dat vooralsnog door B. en W. van de ge meente Leiden geen voorstellen zullen worden gedaan betreffende het instellen van een koopavond. Het spreekt echter zyn teleurstelling uit, dat door een misverstand de afde- kngsunie niet tydig genoeg in de ge legenheid is gesteld geworden haar standpunt inzake de halvedagsluiting kenbaar te maken. Thans worden aan de Raad voorstel len gedaan, waarin .met de redeiyke ver langens van het winkelpersoneel geen rekening is gehouden. Honderden win- keibedienden in en buiten de organisa ties zyn voor een vrye middag. Hierdoor zou een einde worden ge maakt aan de sociale achteruitstelling ten opzichte vaq de andere groepen, die de zo gewaardeerde vrye Zaterdagmid dag hebben. Het unie-bestuur is van mening, dat voorstellen aan de Raad, waarby dé be langen van grote groepen betrokken zyn, slechts dèn voor bespreking in aan merking komen, indien alle daarby betrokken partijen hun standpunt heb ben vastgesteld en kenbaar gemaakt Uit de toelichting van B. en W. blykt, dat alleen het grootwinkelbedryf en de middenstand zyn gehoord geworden. De winkelbedienden zijn echter niet in de gelegenheid gesteld, tydig enigerlei invloed op deze voorstellen uit te oefe nen. In een nadien gehouden bespreking met de wethouder van Sociale Zaken heeft het uniebestuur zich bereid ver klaard, alsnog de besprekingen met het grootwinkelbedryf en de middenstand te openen. Het uniebestuur nam nota van de toe zegging van de wethouder, dat. ook al zou de Raad de thans ingediende voor stellen aanvaarden, de uit de besprekin gen tussen de betrokken party en voort vloeiende nieuwe voorstellen opnieuw by de Raad' ter behandeling konden worden ingediend. Het spreekt teven* de wens uit, dat bQ voorkomende gelegenheden èn door hefc gemeentebestuur èn door de werkgever* èn door de Kamer van Koophandel er rekening mede zal worden gehouden, dat de vertegenwoordigers van de bedien den zyn: de drie organisaties van han dels-, kantoor- en winkelbedienden, verenigd In de afdelingsunie voor Lel den en omstreken- De heer Van Mastrigt begon zijn in leiding met te constateren, dat vele men sen angstig zijn. Er is angst voor werk loosheid. oorlog en een geestelyk-zede- lyke ondergang. Ten aanzien van de werkloosheid zei spr., dat de structurele werkloosheid onmiskenbaar reëel is. Het cijfer zal deze winter hoogstwaarschijn-l lijk tussen de 200 en de 250.000 liggen. De vraag is nu, of er angst mag zijn. De diepste oorzaak van de angst is, dat men het leven niet meer aandurft. Velen laten zich leven. Het vaste punt is weg gevallen. Voor de Christen is het enige vaste punt God. In deze wereld zelf is geen vaste grond te vinden. Intussen leven wij echter nog in de vryheid. Spr. onderscheidde drieërlei soort vrijheid: sociaal-economische, staatkun dige en geestelijke. Wat doen we er mee? Zyn wy op alle gebied niet te laks? Hoe graag zouden de mensen, die nu in on- vryheid leven, in onze situatie willen staan. Uiteraard nam de heer Van Mas trigt vooral de activiteit voor de Chr. vakbeweging onder de loupe. Het aantal leden van het C.N.V. stygt namciyk niet zodanig, dat men tevreden zou kunnen zyn. Dit deed de heer Van Mastrigt de vraag stellen, of de methode nog wel goed ls. Voelen we onze verantwoordeiykheid? Is het gevaar er niet. dat we als beweging levenloos apparaat worden, dat onderduiken in de collectiviteit? De uitbreldlngsmogeiykheden voor he C.N.V. moeten van binnenuit komen. De spreker gaf een aantal practische richtlynen voor de propaganda-avonden, het huisbezoek en de gewone ledenver gaderingen. Kunnen we met de kernen, die de vergaderingen trouw bezoeken. Inaugurele rede Prof. dr Hegnauer aanvaardt morgen middag om 4 uur in het grootauditorium der Leidse universiteit met een inaugu rele rede zyn amibt van hoogleraar in, de phanmacognosie en galenische phar- macie (faculteit der wis- en natuur kunde). Nieuwe Perzische gezant voor Den Haag benoemd Tot gezant van Perzië in Den Haag is benoemd Abdol Hossein Massoud Ansari, die de vacature zal vervullen, ontstaan door de benoeming van Hossein Navab tot minister van Buitenlandse Zaken Perzië. Chocoladelabrikant vrijgesproken Prijsvraag niet in strijd met loterijwet De Amsterdamse rechtbank heeft van daag in hoger beroep een der directeuren van een chocoladefabriek te Weesp vrij gesproken van de ten laste gelegde over treding van de loterijwet. De kantonrechter had een boete van 300 opgelegd. De fabriek had, zoals men weet, prijsvraag uitgeschreven, waarby i door een zo groot mogelijk aantal reep- omslagen moest verzamelen om mee te dingen naar de prijzen. Dr Veldkamp benoemd tot staatssecretaris Thans is officieel tot staatssecretaris Jan Economische Zaken (speciaal voor de Middenstand) benoemd dr G. M. J. Veldkamp te Breda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3