Jiiemiic geihsdfe(fouranl Parool van N. York „Hurry up Het aantal doden tot 85 gestegen en dat der gewonden tot 170 Vertrok de sneltein Londen-Manchester te laat wegens een rem-defect? Marokko en Tunis blokken aan het been van Pinay Wist U De éne wortel DONDERDAG 9 OCTOBER I9S2 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: j 6.— per kwartaal 11— per maand: f 0 47 per .week 0pe' millimeter <By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9554 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chei-Red.: H. W. ENSERINB CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatvastlc* «firbtteen «VB lurt to Ugljeaspoet" De spoorwegramp in Engeland DE SPOORWEGRAMP bij Harrow is een der ergste, die sinds jaren de Britse spoorwegen getroffen hebben. Volgens de laatste cijfers vallen er 85 doden te betreuren, waarvan er totnutoe slechts 66 konden worden geïdentificeerd. In totaal zijn er 170 gewonden, waarvan er 113 in zeer ernstige toestand verkeren. In 1915 kwamen bij de spoorwegramp in Schotland 227 personen om het leven en werden er 246 gewond. Van daag begint het officiële onderzoek naar de ramp. Deskundigen van het Britse ministerie van Vervoer zijn reeds bezig met het verzamelen van gegevens. Zij achten het waarschijnlijk, dat het ongeluk zulke grote afmetingen aannam, omdat de sneltrein LondenManchester vijf minu te laat uit Euston vertrok. Het officiële onderzoek zal zulks nader moeten bevestigen. De opwinding in Londen was enorm, I hebben zich talloze dramatische tonelen temeer omdat aanvankelijk werd aange- afgespeeld. Een geestelijke zong voor een nomen, dat de Hertogin van Gloucester, stervende „Abide with me"; steeds wan- een tante van Koningin Elizabeth, zich neer een slachtoffer weggedragen werd, eveneens als passagier in de PerthLon-steeg een gekreun uit de menigte op. den express bevond. Later bleek echtef, I Voor het inlichtingenbureau staan hon- dat zij in een andere trein zat, die op derden angstige mensen te wachten, dode- 10 km afstand van de plaats des onheils lijk ongerust over het lot van hun ver tot stilstand werd gebracht. In totaal miste verwanten. Manschappen van het zaten er een duizendtal mensen in de geneeskundige corps der Amerikaanse drie treinen, die met elkaar in botsing kwamen. Een der overlevenden van de forensen trein, de 55-jarige Percy Pawson. vertel de: „De trein was zó vol, dat ik wagon, die voor de conducteur bestemd is, moest plaats nemen. Wij stonden er opgepakt als sardientjes. Plotseling hoor den wij een hevig gekraak en het vol gende moment zaten wij onder een loco motief." Een tweede overlevende gaf het volgende relaas: „De coupé waarin wij zaten, werd eenvoudig versplinterd. Het scheen of wij in de hoogte zweefden en de situatie was verschrikkelijk." Uiteraard ontbreekt het niet aan gis singen over de oorzaak van de ramp. De expresse uit Manchester was, zoals reeds vermeld, vijf minuten te laat vertrokken en volgens A.P. was er iets niet in orde met de remmen. De seiner, zijnde de man die dienst deed op het Harrow-station op het ogenblik van de ramp, ligt met een zware zenuwshock in het ziekenhuis Ontzettende chaos Bij het schijnsel van electrische lam pen heeft men gisteravond en ook een deel van de nacht het onderzoek voort gezet of zich in de wrakstukken van de wagons nog meer slachtoffers bevinden. Op de plaats van het ongeluk heerst een schier onbeschrijflijke chaos. Zwijgende mensenmenigten staan te kijken naar de, elkaar aflossende, ploegen lassers, die druk in de weer zijn met acetyleen branders. De pleg waar de tegen elkaar botsende treinen het meest in elkaar zijn verward, biedt een angstwekkend beeld. Een per sonenrijtuig staat boven op een ander, hetwelk onder de stationsbrug bekneld zit. Ergens moet nog een locomotief te vinden zijnIn een ketel van een andere locomotief bevinden zich nog gloeiende kolen, staahde temidden der wrakstukken dwars overeind zonder kap of rookschermen. De veiligheidsklep blaast zo nu en dan wat «toom af. Er Tot John Buil: Asjeblieftweer een nota Mossadeq, betaal die nu toch eens...." Onbeschrijfelijk was de ellende, de reddingsploegen zien geplaatst zagen, die onmiddellijk de afschuwelijke spoorwegramp i de afschuwelijke sporowegramp aren gerequireerd. Het gekerm i geschreeuw der zuaar gewon den bezorgden sommige helpers shock. Ook de taak van de de krant was verre benijdenswaardig. Geheel rechts maakt een fotograaf zijn opnamen diefstal te voorkomen. Een man werd gearresteerd en hij zal zich voor de po litierechter moeten verantwoorden. Wij hebben reeds herinnerd a^n de ramp in Schotland, die zich op 15 Mei 1915 bij Gretna afspeelde. Toen reden twee passagierstreinen op een troepen- trein in, waarbij 227 doden warer wel allen soldaten en 246 gewonden. ^Ook 1947 en 1948 waren voor de Britse spoor wegen .rampjaren. Immers, op 24 October 1947 werden bij een treinramp 32 per sonen gedood en 66 gewond, toen voorstad van Londen drie treinen op elkaar inreden. Twee dagen later loren 28 mensen het leven, .toen de presstrein EdinburghLonden in 1 luchtmacht zijn de gehele dag aan de wiek (Schotse grens) ontspoorde. Op 7 zijde der Engelse reddingsploegen druk April 1948 reed in Cheshire een post in de weer geweest. Een speciale afdeling trein in op een passagierstrein, waarbij rechercheurs van Scotland Yard is belast 24 mensen werden gedood en 30 gewon- met de bewaking der wrakstukken om den vielen. Verhouding ParijsWashington een zwakke plek ACHESON VERKLAARDE tegenover de pers, dat Amerika het geschil tussen Frankrijk en zijn protectoraten in Noord Afrika met de Franse en andere delegaties bij de V.N. zal bespreken. De sultan van Marokko heeft er in een nota over geklaagd, dat de Franse voorstellen voor hervor mingen in Marokko neerkomen op een „verdeling der Marokkaanse souve- reiniteit". De Franse resident-generaal, generaal Guillaume, vloog uit Parijs naar Rabat terug, waar hij een onderhoud had met de sultan over de dringende kwestie. Het jongste besluit van de Franse ministerraad be treffende Tunis heeft, naar Reuter uit Spanje meldt, de spanningen tussen Frankrijk en Amerika verhoogd. Bij de besprekingen, die de Amerik. ambassadeur te Parijs, de heer Dunn, met premier Pinay en diens min. van Buit. Zaken, Schuman, heeft gevoerd, werd ook de kwestie Tunis onder de loupe ge nomen. Zoals men weet, heeft de Bey van Algiers de Franse hervormings-plannen verworpen. De Fransen menen nu, dat de Bey in deze aangelegenheid door de Amerikanen werd aangemoedigd. De Franse regering heeft het moeilijk, waar de oppositie de trom roert. Generaal De Gaulle dringt aan op her ziening van het Noord-Atlantische ver drag, een verdeling der kosten van de oorlog in Indo-China over de Westelijke Geallieerden, terwijl hij een Verenigd Europa-voorstaat in plaats van een „war boel van gemeenschappen". Wij moeten, aldus De Gaulle, een werkelijk Europa scheppen, een statenbond georganiseerd voor verdediging, economie en cultuur, Britten voelen er niets voor Mossadeq heeft zich in zijn antwoord nota aan Engeland bereid verklaard, een missie van de Anglo Iranian Oil Com pany te ontvangen. Zulks met het doel om over een compensatie voor de ge nationaliseerde olie te onderhandelen. Hij verbond er echter de voorwaarde aan, dat direct 20 millioen pond betaald zou worden als voorschot op de, door Perzië van de Anglo Iranian geëiste, 49 millioen pond. Daarna, dus aan het eind der onderhandelingen over drie weken, zou de rest, 29 millioen pond moeten worden opgebracht. De Britten staan hier vrijwel afwij zend tegenover. Londen wil geen missie naar Teheran zenden, zolang met Perzië geen accoord is bereikt over de begin selen van de compensatie. Derhalve is het geschil nog geen stap nader tot een daadwerkelijke oplossing gebracht, al zijn de diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en Perzië nog niet verbroken. In een schrijven aan Acheson heeft Mossadeq gewezen op de ernstige ge volgen die uit verder uitstel kunnen voortvloeien. Door de economische blok kade. door nEgeland toegepast, komt Perzië voor steeds groter economische moeilijkheden te staan. Frankrijk met zijn eigen leger met zijn overzeese gebieden een deel vormt. Voorkomen moet worden, dat er een Europese gemeenschap tot stand komt, die de alleenheerschappij van Duitsland zou betekenen door Frankrijk te beroven van zijn leger, zijn kolen en zijn staal, terwijl de tussen Frankrijk en de Saar bestaande unie verbroken wordt. Politieke waarnemers zijn van oordeel, dat De Gaulle in deze belangrijke ver klaring het program heeft uiteengezet, op grond waarvan hij bereid zou zijn deel te nemen aan de vorming van een nationaal kabinet. Wij wijzen er op, dat De Gaulle ook onmiddellijke herziening wil van de grondwet. Man schopte z'n vrouw: lVï jaar geëist Baby levenloos geboren na echtelijke vechtpartij Tegen de 25-jarige fabrieksarbeider H. W. te Stiens (Fr.), die zijn vrouw zo heeft mishandeld dat haar baby kort daarna levenloos ter wereld kwair, gisteren voor de Leeuwarder rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. De man had, toen hij zijn weekloon had ontvangen, een café bezocht, hij meer dronk dan goed voor hem Van de ruim ƒ50 loon bracht hij slechts ƒ10 naar huis. Toen de vrouw hierover een schampere opmerking plaatste, wond de arbeider zich zo op, dat hij haar als een wildeman te lijf ging en haar sloeg en schopte, waar hij haar raken kon. De vrouw ontvluchtte door het dakraam da woning en ging naar de buren. Kort daarna werd een levenloos meisje ge boren. Volgens dr J. Zeldenrust uit Den Haag was de dood van het kind het gevolg van de mishandeling. Dit was echter niet de bedoeling van de herdachte geweest, want beide echtgenoten waren over de verwachte komst van het kind verheugd Uitspraak over 14 dagen. Jongen gedood op zelfde plaats als zusje Militair ernstig gewond door ontploffing van plastic De 13-jarige J W. Jonker is gister middag by het oversteken van de Utrechtsestraatweg te Heelsum door een vrachtauto aangereden en c leden. Vrywel op dezelfde plaats is derhalf jaar geleden een 7-jarig zusje van de jongen eveneens bij het over steken aangereden en om het leven ge komen. Op de speelplaats van de Koningin Wilhelminaschool te Apeldoorn is gisteren de 7-jarige jongen Renze Peter- zon onder een vrachtauto gekomen, waarmede kolen naar de school waren gebracht. Het kind was op slag dood. De 19-jarige motorrijder A. Linthout uit S t M a a r t e n s d ij k is gisteren in het schemerdonker tegen de vermoede lijk onverlichte wagen van de landbou wer Van H. gebotst en overleden. Door het ontploffen van een stuk ex plosief plastic heeft de 20-jarige kornet M uit Na arden gisteren op de heide tussen Laren en Bussum ernstige won den aan het gelaat opgelopen Een van zijn handen werd verbrijzeld. De mili tair had het plastic waarschijnlijk te lang in zfln handen gehouden. Militair uit Naaldwijk spoorloos verdwenen De politie te Naaldwijk verzoekt na mens de vader opsporing van Henri Adolf Bredow, geboren in Den Haag op 17 Maart 1930, dienstplichtig soldaat le klasse en chauffeur, gelegerd te Oirschot. Bredow is Zondagavond van Naald wijk naar zijn onderdeel te Oirschot ver trokken, doch is daar niet aangekomen. Signalement: lang 1.72 meter, bruine gelaatskleur, krullend zwart haar, brui ne ogen, gaaf gebit, militaire kleding. Hij had een bruin leren valies bij zich met militair ondergoed. Een ongeluk wordt gevreesd. De Naalowijkse politie (tel. K 1740— 4333) vraagt inlichtingen. Deze foto laat een der zware locomotieven ziendie ondanks heftig geblaas en gesis tot machteloosheid waren gedoemd. Twee machinisten behoorden eveneens tot de dodelijke slachtoffers. Twintig arrestaties verricht Hevige botsingen met politie op kermis te Echt Keiëzen taakten slaags met butgetssteekpartijen en mishandelingen T~\E KERMIS IN ECHT is dit jaar wel zeer onrustig en ongelukkig ver- -L' lopen. Nadat Maandagavond een eerste steekpartij was begonnen, is het niet meer rustig geweest in het dorp. Toen Dinsdag de aldaar in ba rakken ondergebrachte Keiëzen ruzie kregen met de burgerbevolking, werd de toestand zelfs zo ernstig, dat de Rijkspolitie inderhaast assistentie moest inroepen bij de Rijkspolitie in Roermond. Gisteren hadden de Keiëzep posten uitgezet langs de wegen. Het kwam tot hevige ruzies en botsingen met de politie. In totaal zijn een 20-tal Keiëzen, van wie verschillenden bewapend waren, gearresteerd. sant de plaats van inwoning en her- Rond zes uur in de avond passi •lletjes begonnen, zo meldt de Vkrt, Maandagavond toen de tw< broeders L. uit Susteren, die de kermis Echt bezocht hadden, omstreeks half twaalf een zakje frites wilden kopen. Zij hadden plotseling hevige haast toen zekere B. uit Echt zijn plaats hem niet niet wilde afstaan, heeft der broeders het mes gegrepen. Hij gaf B: daarmee drie steken in de rug. In •pstige toestand is het slachtoffer Dinsdagavond meenden enige Keiëzen dat een meisje in de danszaal Weda werd lastig gevallen. Vart het ene w kwam het andere totdat er plotseling klappen vielen en een regelrechte vecht partij ontstond, waarbij aan beide zijden harde slagen werden uitgedeeld. Er den toen enige arrestaties verricht. Gisteren zonnen de Keiërs op wraak. Zij hadden posten uitgezet langs de weg naar de markt. Zy zochten kermisbezoe kers uit Susteren en vroegen elke pas- Vandaag werd de duizendste K.L.M.-vlucht gemaakt tussen Amster dam en CuraKao en wel met de „Prinses Beatrix". Deze mijlpaal werd niet onopgemerkt gepasseerd, want voor de inzittenden van het vlieg tuig sloofden de koks zich eens extra uit. De stewardessen keken daarbij vol belangstelling toe. DAT op 23 October in Blijdcnstein (gem. Ruinerwold. Dr.) het 800-jarig bestaan van het thans door de Her vormden gebruikte kerkje wordt ge- DAT het stoffelijk overschot van prof. dr A. Johannes uit Djakarta, die onlangs in Den Haag overleed en op Oud Eik en Duinen werd begraven, gisteren met de Modjokerto naar Indo nesië wordt vervoerd waar het opnieuw Zal worden teraardebesteld. DAT aan de derde cursus van het Defensie Studiecentrum in Den Haag, ene op 1 October is begonnen. 5 officie- ïen, 10 ambtenaren en 7 vertegenwoor digers van het bedrijfsleven deelnemen. DAT de 23-j magazijnbediende N W. S. uit R'dam, die bij de marine in Hoek van Holland enige kijkers heeft gesto len, vandaag Ln R'dam tot 9 mnd waar van 3 voorw., is veroordeeld. (Eis: 12 maanden, waarvan 4 voorw DAT wegens verduistering van ƒ4000 bij de Ned, Herv Diaconesseninrichting te R'dam de 31-j. administrateur J P is veroordeeld tot 4 mnd. plus 4 voorw (Eis: 5 mnd. plus 3 voorw.). DAT de Arbeidsinspectie (Nieuwe Uit leg 12. Den Haag) nieuwe veiligheids voorschriften voor de bouw van houten steigers heeft opgesteld. DAT Zondag te Leeuwen-beneden (Gld.) een dodenherdenking van het Regiment Stoottroepen wordt gehouden. DAT mevr. Bolt-Kuiling uit Middel- stum (Gr.) het leven heeft geschonken aan een drieling (twee meisjes en een jongen, van wie inmiddels een meisje is overleden). DAT tijdens de Vdchema (vakbeurs voor chemische-, pharmaceutische en voedings- en genotmiddelindustrie) van 21 tot 29 October in Rotterdam congres sen worden gehouden, o.a. over industrie- waier en constructiematerialen. DAT de drie bioscopen in Hoensbroek (L.). die op 21 Juli werden gesloten, ver moedelijk weer opengaan, daar de ge meenteraad de vermakelijkheidsbelasting van 35 pet heeft verlaagd tot 25 pet. DAT door werkstakingen en uitsluitin gen in September 6231 arbeidsdagen ver loren gingen tegen 1848 in Juli cn 1594 in Augustus. DAT minister Cals gisteren in het dep. van O.. K. en W. de commissie van onder zoek inzake het middelbaar technisch on derwijs installeerde (voorz. mr ir M. Goote). DAT de Sloterdijk (9200 ton) van de H AD. gisteren bij Gibraltar door een aanvaring met het Deense schip Anglo Maersk aanzienlijke schade san de voor- DAT de gisteravond gesloten beurs voor mode cn huishouding, Femina. te Rotterdam 104.000 betalende bezoekers trok tegen 101.000 ln het vorig jaar. DAT het 315 ton metende Ned. schip Heemskerk gisteren, nabij de Zweedse kust aan de grond te hebben gezeten, de haven van Oeregrund (Zweden) is wordt. DAT de R'damse rechtbank aan de 30-j. schilder A. C. v. d W. uit R'dam, die zijn schoonvader met een zakmes heeft gestoken, 4 maanden waarvan 3 voorwaardelijk oplegde. (Eis: 6 maan den). DAT de Alg. Verladers- en Eigen Ver voerders Organisatie lE.V.O.) minister Algera heeft gevraagd om een regeling voor het vervoer van speciale hulpmid delen (laad- en losmiddelen e.d.) over de weg. DAT bij de ..klokkenklinieken" in A'dam en R'dam thans resp. ruim 100 en 30 klokken zijn hersteld, die tijdens de oorlog weggevoerd en beschadigd wer- DAT de Wereldfederalisten Beweging Nederland aan de Europese Raad voor Kernphysisch Onderzoek heeft verzicht zich uit te spreken voor het vormen van een wereldregering, om de atoomkracht te gebruiken voor vredesdoeleinden. DAT thans het in de loop van dit jaar uitgebrachte verslag van de commissie in zake herziening van de auteurswet 1912 is verschenen. DAT er volgens het C.B.S. in ons land van Januari t/m Augustus 155-297 (v. j. in hetzelfde tydvak 155.297) kinderen werden geboren en 50.523 (53.276) per sonen overleden. F. M. uit Susteren. Hij werd door de Keiëzen vastgegrepen, geslagen en gestompt, zodat hij naderhand ernstig toegetakeld bij een slager moest worden binnengedragen. De Rijkspolitie trad doortastend op cn arresteerde zeven Keiëzen. Terwijl deze zeven geboeid naar de poHttekaiérne werÜcïi ovei gebracht, waarschuwde een ander de thuisgeble ven kameraden. Onmiddellijk snelden een twintig hunner het dorp binnen. Op de markt kwam het tot een treffen tus sen deze groep, waarvan verschillende mannen gewapend waren, en de Rijks politie. De heftig gesticulerende en schreeuwende Keiëzen werden uiteen geslagen, waarbij een vechtersbaas een politieman met een stalen staaf op de schouder sloeg. Naderhand werden nog enige arrestaties verricht, zodat nu twin tig Keiëzen gevangen zitten. Laat in de aVond heerste nog steeds een zeer nerveuze stemming in Echt, vooral onder de Keiëzen. De politie loopt versterkte patrouille en is op alles voor- Wereldnieuws in slagzinnen DE PROBLEMEN, veroorzaakt door het nationalisme in Azië en Afrika, alsmede die, welke op economisch ter rein ligen in de z.g. „ten achter ge bleven gebieden", zijn even verontrus tend als het conflict tussen Oost en West. aldus Trygve Lie. LESTOR PEARSON, de Canadese mi nister van Buit. Zaken, zal tot voor zitter gekozen worden van de Assem- blée der V.N., die op 14 October geopend wordt. AMERIKA heeft het Kremlin meege deeld, dat de regering geheel achter Kennan staat, toen deze te Berlijn ver klaarde, dat de Russen de diplomatieke gewoonten, verband houdende met liet verblijf van buitenlanders te Moskou, heeft geschonden. De nota zegt. dat Kennan ten onrechte werd terugge- DE RUSSEN hebben er in toegestemd, dat de zeven belangrijkste oorlogs misdadigers in de gevangenis te Span- dau, meer bezoekers en meer post ont vangen. IN EGYPTE zullen omstreeks Februari verkiezingen worden gehouden, indien de politieke partijen een solide basis voor samenwerking hebben geschapen, aldus generaal Naguib. WOLFGANG HEDLER, het rechtse lid var. de West Duitse Bondsraad, is ge arresteerd. omdat men wilde voorko men dat hy zou uitwijken, teneinde een gevangenisstraf van negen maan den te ontgaan. IN DE BRITSE machine-industrie wordt het arbeidsconflict als opgelost be schouwd. nu de onderhandelingen over loonsverhoging op 21 October worden hervat. Het vakverbond omvat 3 mil lioen leden. KONINGIN ELIZABETH heeft de Joe goslavische min. van Buit. Zaken een uitnodiging toegezonden tot het bij wonen van de kroningsplechtigheden. Anderhalf jaar voor overval in Leiden Drie personen, die op 1 Mei getracht hebben een roofoverval te plegen op een sigarenwinkel in de Kraaierstraat te Lei den. zyn vanmorgen door dc Haagse rechtbank tot gevangenisstraffen ver oordeeld. De hoofddader, J. J. de B.. kreeg een jaar en zes maanden met aftrek. Voor zyn handlangers J Th de B en H. K. de K. was het vonnis: een jaar en zes maan den zonder aftrek, door te brengen in een jeugdgevangenis. De rechtbank gelastte voorts vernietiging van de gebruikte re volver. Tegen J. J de B was 2 jaar met af trek geëist cn tegen de beide anderen een straf. gelijk aan het thans uitgespro ken vonnis TN de NJR.C. werd in de zomermaanden een discussie geopend, die aanvanke lijk zeer interessant leek te zullen wor den. maar die al vrij spoedig in het zand is gelopen. „Van liberale zyde" verscheen er op 22 Juli een hooggestemd artikel in ge noemd blad hooggestemd, doch hier en daar nogal verward dat, onder de titel ..Conservatief of voortuitsrevend". de positie van de VVD- en van de P v d A. in discussie nam Er kwam ant woord op „van socialistische zyde". An deren, aangeduid als „men", van wie d« éne kennelijk liberaal, de ander bespie gelend-wijsgerig P.vd.A.-er was. een .politiek neutrale" en een „andero" socialist namen nog de pen op en daar mee was het afgelopen. Was het vacantietijdperk voor de dis cussie tóch ongunstig? Of was „van liberale zijde" het ge sprek alleen ingezet in verband met de lopende kabinetscrisis? Dit laatste lijkt mogelijkTwee schrijvers verwezen «r zelfs heen Het z-u ook kunnen zijn, dat de be langstelling voor de. discussie wegebde, toen gezaghebbende zijde de artikelen negeerde eir ze zeker geen gevolg had den in deze richting, dat de V.V.D. als nog by de kabinetsformatie betrokken werd. Wij schrijven dit laatste niet neer, om dat wij daarmee een boze veronderstel ling willen maken. Integendeel. Het kan zijn waarde hebben, als, bij een breuk tussen twee politieke partijen, gepoogd wordt,door een „gesprek" de breuk TNDERTIJD hebben wy de betrokken artikelen opzij gelegd, omdat wy meenden, dat het zijn nut kon hebben, ernstig kennis te nemen van wat. er in naar voren werd gebracht, om dan, te gelegener tijd, er eventueel het onze van te zeggen. Hoewel de bespreking in de N.R.C. is verzand, menen wij toch. dat het waar de heeft, enkele punten uit de gewissel de stukken nader te bespreken. Dat kan te meer nut hebben, omdat deze artikelen duidelijk hebben aange toond, dat er principieel tussen libera lisme en socialisme geen verschil is. Dat beider wegen uiteen gaan, is alleen een verschil op practisch gebied Eén zijn de schrijvers van beide zijden de negatie van wat er van Christelijk standpunt over de politieke en sociale kwesties wordt gezegd en gedaan. Doch laten we, voor we dat nader aangever., eerst vertellen, waaróver de discussie feite ging. TI/TEN BEGON „van liberale zyde" met •"Aaan te tonen, dat de begrippen „con servatief" en „vooruitstrevend" relatief zijn. Het liberalisme begon als vooruit strevende beweging. Omstreeks <i® eeuwswisseling „neigde het naar de con- itAme-kaat en was he* oplcQmende socialisme inderdaad bij uitstek vooruit end". Echter, de P.v.d.A. Is by de opvattingen van het socialisme van om streeks 1900 blyven staan. Zij verwacht als toen „van een veel grotere bemoeiiing van de Overheid met het maatschappelijke leven sociale en cul turele opbloei". Maar dat standpunt, steunende op een mensbeschouwing van in het geestelyk klimaat van die tijd, toen „men" immers geloofde in de vooruitgang, in een voorwaarts en op waarts vcor immer en altijd", is ver ouderd En de P v d A. is daarom con servatief. De liberalen evenwel erkennen het feit, „dat wij met het elkaar over en weer garanderen van een grote mat» van bestaanszekerheid in Nederland te vens hebben binnen gehaald een logge democratie, die een groot deel v>n da maatschappelijke energie opslokt". Dit „leidt al meer en meer tot de overtui ging, dat een grotere mate van vryheid, een grotere mate van bestaansverant- woordelijkheid en een zeker terugtreden van de Overheid uit haar al te omvang rijke bemoeiingen noodzakelyk worden. De erkenning daarvan kan een eis des tyds zijn en houdt in het breken met geykte opvattingen en wordt daardoor vooruitstrevend. Op grond hiervan ma- \vy, dat men de V.V.D. thans met recht vooruitstrevend mag TNDIEN de .liberale zijde" hiermee volstaan had, zou de discussie zien waarschijnlijk beperkt kunnen heboen een nadere concretisering van de begrippen „conservatief" en „vooruit strevend" cn tot een nadere bepaling de houding van de Pv.d.A en V V.Ddie elkaar blijkbaar wederzyds woord „vooruitstrevend" willen be en en dan eikaar omgekeerd voor ..conservatief" willen uitmaken Maar men begrijpt en in de verdere discussie is daarover ook niet getwist is geen principieel verschil. „Con servatief" of „vooruitstrevend" kunnen hoogste duiden op een meer of min dere behoudzucht dan wel veranae- gsbegeerte. doch wijzen niets aan omtrent het uitgangspunt. In deze verhandelingen bleek, dat het uitgangspunt van zowel V.V.D. en P.v. d.A.. liberalisme en socialisme tezamen stoelt op de wortel van het humanis me. In dat raam is het begrijpelyk. dat men veronderstelt, om toerbeurt voor uitstrevend of conservatief te kunnen zyn. Was het trouwens met een liberaal staatsman, die uitsprak, dat men van zelfsprekend in zijn jeugd socialist en op oudere leeftijd conservatief is? De discussie bleef echter met tot dit punt beperkt. Over wat er verder naar voren kwam hopen we nog nader te WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Later wisselende bewolking met plaatselyk enkele buien. Krachtige tot matige wind, N- ruimend van Zuid-West naar Noord-West. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 10 uur). ZON EN MAAN Vrydag: Zon 6 56—17 57; maan ondea 14.59, op 22 20 uur. LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1