Koningin Elizabeth eert hulpverlening van Jan Peelen uit Renkum Boerenslimheid en zorgeloze Duitsers hielpen hem Kleuren vervullen belangrijke functie in het leven Zes deskundigen belichten de onderwijsvernieuwing NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG S OCTOBER 1952 Bos verborg 200 Engelsen (Van onze -redacteur) OP 20 OCTOBER A.S. zal de ambassadeur van Engelands Koningin in zijn residentie aan het Westeinde te Den Haag de eenvoudige Ren- kumse boerenzoon Jan Peelen ontvangen. Hij zal hem dan sieren met de .King's medal for courage in the Case of freedom", die Koningin Elizabeth Jan Peelen toekende. Een reeks van moedige daden, alle verricht in de herfstmaanden van het oorlogsjaar 1944 wordt daarmee beloond. Hoewel Jan Peelen, op het ogenblik dat hij de bondgenoten, na hun vergeefse strijd bij Arnhem en Oosterbeek bijstond, geen moment aan een beloning gedacht heeft. Daarvoor was, wat hij deed, te gevaarlijk en de tijd, waarin hij het presteerde te vol spanning. Het heeft hem, na de oorlog, niet aan officiële waardering ontbroken. Voor hetzelfde feit, dat Engeland nu waardeert, kreeg Jan Peelen van H.M. de Koningin de Militaire Willemsorde. Hij is Ridder vierde klas. Bovendien ontving hij het Oorlogsherinneringskruis 1940'45 en het Mobilisatie Oorlogskruis, het z.g. Verzetskruis. Na de oorlog ging hij als vrijwilliger naar Indië. Hij verwierf daar het Ereteken voor Orde en Vrede met de jaarkruisen 1946, '47, '48, '49. 't Begon onder melkenstijd Jan Peelen's broer, de verzorger de Postzegelrubriek in ons blad. C Peelen- heeft over de prestaties van gedurende de oorlog een boek geschre ven. dat veel opgang heeft gemaakt. Het was ..Het begon onder melkenstijd" Daarin wordt de episode beschreven, die Jan Peelen later tot Ridder M.W.O. en nu tot drager van de King's Medal zou ma- Het was 20 October 1944. De luchtlan dingen bij Arnhem en Oosterbeek wa ren voor de geallieerde bevrijders uit gelopen op een nederlaag. Een Duitse gepantserde divisie, juist op weg naar het Oostfront, had, op het bericht van de gedurfde luchtlandingsoperatie van 17 September 1944 in de Achterhoek rechtsom gemaakt en die beweging had Montgomery de kans benomen, nog vóór het invallen van de winter het Ruhr- gebied te bereiken. De bange maanden van de winter '44'45 braken aan. In die laatste dagen van October zaten er in de omgeving van Renkum, waar Jan Peelen's ouderlijk huis staat, nog een honderd-en-tachtig Engelsen geïsoleerd. Het waren soldaten die de gevechten overleefden, dóch niet meer weg kon den komen, piloten van gestrande vlieg tuigen en enkele leden van Nederlandse verzetsgroepen, die naar bevrijd gebied wilden. Die ochtend van de 20ste October 's morgens om vijf uur. juist toen hij bezig was een van de koeien van zijn vader te melken, begon het vóór Jan Peelen. Er kwamen een aantal burgers in de schuur waar hij bezig was. Zij waren hem niet bekend, maar uit hun gesprek maakte hij op, dat een neef van hem, in Ede. hen gezonden had. Twee van hen behoorden tot een ondergrondse verzetsgroep. De derde was een Engels majoor. De vraa'g was kort én goed. of Jan Peelen kans zag een kleine twee honderd Engelse soldaten met hun wa pens en uitrustingsstukken twee dagen in Renkum te verbergen en hen daarna naar de Rijnoever te brengen, van waar zij naar de overkant, die in Engelse handen was. zouden kunnen oversteken. Een „September-illegaal" Jan Peelen had tot dat ogenblik nog nimmer illegaal werk gedaan. Het moge alle smaders op de September-illegalen van 1944" gezegd zijn, dat deze man nimmer iets gedaan had aan verzets beweging. om de dood-eènvoudige re den, dat hij boer was en niet als soldaat diende. Maar hij had op 17 September de Engelsen als bevrijders begroet, was, na de nederlaag met de bevolking van zijn dorp door de diepte gegaan en zag zich, bij de concrete vraag om mede werking, voor een gewetensconflict ge plaatst. Hét vaderland of de koe, wier aanstaande bevalling hem had belet de huisgenoten naar Ede te volgen, werd de keus. Hij koos het vaderland en deed het zó, dat de twee honderd veilig de overkant bereikten. Het ié het verhaal van een eenmans- guerilla. De Engelse soldaten, die nij beloofde te zullen verbergen, kwamen, tijdens de evacuatie van Bennekom, op fietsen tussen de andere burgers in. als burger gekleed naar Dennenrust bij Renkum. Daar vonder, ze een boer Jan Peelen bezig met het hakken in 'n dennenstam. Dat was de afgesproken herkenningsmogelijkheid. Dé inkepingen van de bijlslagen staan nu nog in de boom. maar lang heeft hij niet gehakt, want het wegwerken van de bijna twee honderd man in het herfstbos heeft hem toen veel zorg gegeven. De Duitsers za ten vlak bij. Zij bezetten aan de over zijde van de weg een mortierpost en liepen bovendien voortdurend over de Hartenseweg. Éénmaal zagen ze niet minder dan zes ..burgers" tegelijk zo maar de weg oversteken en in het bos verdwijnen. „Wat zijn dat voor men sen?" vroegen ze de inwendig trillende Jati. ..Evacué's uit Bennekom. ze zijn bang voor jullie, daarom lopen ze het bos door", zei Jan. néar waarheid. Twintig maal I Hij heeft hen een dag later hun uni formen gebracht, hen van wapens voor zien en alle nodige uitrusting bezorgd. Dat moest allemaal op een transportfiets gebeuren. Op een van de tochten, die hij moest maken, kon hy twintig snel vuur geweren in één keer meenemen, terwijl er vierhonderd handgranaten in een mudzak gingen. Een Duitse patrouille versperde hem eenmaal de weg en in formeerde ijverig naar de inhoud van de zakken. „Aardappelen" zei Jan. Be halve zijn boerenslimheid hielp hem een De dieren moesten geweid worden en dat geschiedde in een degelijk afgeperk te uiterwaarde Dat heeft de hengsten echter niet verhinderd zich onverdroten in het Rijnwater te storten, de rivier over te steken (het was in de eerste bezettingsjaren) en bij Betuwse merries op vrijers voeten te gaan De stamboe ken zijn daar toen een reeks van malen ernstig in de war geschopt, maar het was nu eenmaal oorlog Toewan-seigeant hielp Aanpakken leerde Jan Peelen dus van huis uit Hij was nog maar een klein kereltje, toen hij al in het boerenbedrijf en in de neven-branches van zijns va ders ondernemingen meehielp Hij was daarbij een ijverig boekenvriend en dat is hij nog. Hij leest vier boeken in de week en des Zondags tussen de kerk gangen door- één boek compleet! Ouder geworden werd hij chauffeur op de expeditiewagens. Die brachten hem heel het land over. Er zat dus al een avontuurlijke inslag in de jongen. Dat gevoegd bij zijn ervaringen in de oorlog, zijn hunkering het vaderland vrij te maken en de omstandigheid dat hij nog steeds ongetrouwd was. deden Jan Peelen in 1946 besluiten als Oorlogsvry- De Edese ondergrondse strijders, die williger naar Indië te gaan. Hij werd er per wagen de uniformen en wapens had- sergeant-fourageur. Dat hij tevoren nim- den aangevoerd, namen de burgerkleren mer soldaat was geweest, waardoor hij van de soldaten mee terug naar Ede Zij een wat vrijere opvatting had van de brachten Jan bovendien het nodige ..dienst" dan» andére militairen, kwam voedsel voor de troep in het bos en Jan hem en de troep daarginds uitstekend heeft hen die twee dagen nauwgezet van pas Twee politionele acties maakte verzorgd. Ergens in het bos is nu nog hij mee en welke Nederlander zich een diepe zandkuil. Daarin huisde toen daarbij ook gehaat gemaakt heeft bij de de staf van die kleine Engelse afdeling Indonesiërs. Jan Peelen allerminst, in vijandelijk gebied. Op een donkere In de zwartste tijd der vyandeUjk- nacht, die op 22 October, heeft hij de heden, toen het doortrekken van een troep, dwars door de bossen een wan- kampong levensgevaar betekende, reed deling' van drie uur over weilanden en Jan Peelen eens met zijn jeep door een uiterwaarden heen naar de vrijwel tót i Javaans dorp. Uit een der gebouwen een ruïne geschoten boerderij Van der complexen kwam geschreeuw van een Kamp aan de Rijnoever gebracht. Daar'menigte en het gebrul van een koe- scheepten de Engelsen zich in rubber-beest in doodsnood. Het geoefend boe bootjes in en staken de'rivier over. De renoor van Jan Peelen kende de klan- tocht was voor hen veilig volbracht. Zij ken. Daar wérd op even wrede als on- hadden Jan mee willen nemen. Maar zijn j deskundige wyze een kaLf tpr wereld taak aan deze kant van de Rijnoever] §eholpen. Als dat zó doorging zou het was nog niet ten einde. De boer in hem alleen maar schade betekenen ^Ueel ergernis met rijwiellichten is te voorkomen LS één onzer fietslampjes het begeeft, kunnen we niet maar op goed geluk een nieuw lampje laten halen. Dit komt eensdeels doordat er in de verschillende rijwieldynamo's, die in gebruik zün, zo'n grote verschei denheid van soorten is. anderdeels omdat achterlicht en voorlamp een totaal verschillend fietslampje vereisen -5^ Ridder M.W.O. 4de klas, Jan Peelen, met zijn dochtertje Grietje, die 16 maanden oud is en, als vader even pauzeert tijdens de dagelijkse werk zaamheden snel op zijn knie kruipt. kwam weer boven. Er liep nog vee on-1 boer. die toch al een verschrikkelijke beschermd rond. er waren nog varkens tijd doormaakte. in hokken en het ouderlijk huis in Ren-! Al die dingen flitsten door Jan Pee- kum lag helemaal onbeschermd. De be-len's hersens, terwijl hij door dat dorp volking van Renkum heeft van die be- wuste keuze van Jan Peelên veel ple zier gehad- Hij is een van de leiders de voedseltransporten gedurende winter geworden. Patriarchaal bedrijf Het nieuwe huis dat de Peelen's in Renkum bouwden na de oorlog draagt, boven de deur die toegang geeft tot het deel waarin Jan met vrouw en dochter tje wonen, de gevelsteen, die hetzelfde opschrift draagt als het boek: ,.'t Begon onder melkenstijd". In dat huis vertelt Jan sober, maar smakelijk over de gebeurtenissen nu acht jaar geleden. Hij heeft geen last van die irriterende bescheidenheid, die er alleen maar op uit is zichzelf belang rijker voor te doen. dan men is. Als U de hall van zijn woning binnenstapt hangt daar. keurig ingelijst het ridder diploma van de Militaire Willemsorde op de muur. En Jan laat de fraaie ver zameling kruisen graag zien ook. Hij is er trots op, omdat hij weet ze niet voor niets gekregen te hebben. Wat dat aangaat lijkt hij op zijn va der: de 75-jarige Jan Peelen, die uit keuterboerderijtje van een koe en hectare gnjnd in een heel mensenleven een groot boerenbedrijf van 120 ha annex kunstmesthandel, annex zand- en grini- handel. annex brandstoffenhandel. annex expeditiebedrijf en nog het een en ander meer smeedde. Acht kinderen zijn er, die vrijwel alle in de zaak zitten. Jan is er één van. Vader, hoewel officieel uit zaken, bemoeit zich nog met alles, weet alles en ziet alles. Van hem heeft Jan Peelen Junior het vermogen om uit wegen te zoeken in penibele situaties. ..Beleid" heet dat in de M W.O. quali- ficaties. Toen de Duitsers de auto's van de Peelen's vórderden ging de oude heer terstond over op paardentractie voor het bedrijf. Toen dat gedierte de vorderingslust der bezetters bleek aan te wakkeren, kocht vader Peelen allerwege hengsten. Die deugden niet voor het militaire werk. Eigenlijk ook niet voor het bur gerlijke, maar in dat bedrijf en dat huis, waaruit Jan Peelen stamt, heeft niemand iets te zeggen, dan de oude Jan. Zelfs de hengsten niet. Hoewel: bloed kruipt waar het niet gaan kan. Jan Peelen staande aan de Rijnoever bij Renkum: „Op deze plek gingen de Engelsen op 22 October 1944 in de boten om de rivier over te steken". reed. Hij stopte de auto. sprong er, tot ontzetting van z'n mede inzittenden on gewapend uit en rende naar de schuur, waaruit het getier kwam Onder het produceren van de meest plastische Gelderse termen voor de onverstanden, die dachtert zó een koe te kunnen helpen, gooide hij iedereen aan de kant. wierp de overtollige- en'hinderlijke uitrustings stukken ter zijde en deed de geboorte procedure verlopen- zoals hij dat thuis in de stal geleerd en gezien had. Een prachtig kalf lag er weldra op het stro. In dat Javaanse dorp was met de meest vreedzame, want voor iedere boer be grijpelijke middelen, orde en vrede ge bracht. Het werd echter moeilijker, toen de volgende dag een jongetje buiten adem naar de „toewan sergeant" gerend kwam om hem te vragen „weer te helpen" Maar nu ging bet om 's jongetjes moeder! En omdat zoiets de ongehuwde Jan Pee len te machtig was heeft ie maar een tegenstribbelende militaire arts 'ln de jeep geladen en dat karwei, tot ieders genoegen, laten verrichten. Dat was weer de Jan Peelen van de 22ste October 1944: Wat gebeuren moet, moet gebeuren. En nooit bang zijn jon gens! Hij is, direct na terugkeer uit Indië. getrouwd. Met een verpleegster van hét Oranje Nassau Oord. hét Renkumse sa natorium. waar hij in die benauwde da gen zoveel bescherming en onderdak genoot Er is een zestien maanden oude dochter. Het Ls één van de weinigen voor wil Jan 'Peelen capituleert. Foutieve aanwending kan slecht zijn voor de ogen De kleur vervult een belangrijker func-teerd met de invloed die van de kleur tie in het leven van de mens- dan men kan uitgaan. veelal aanneemt Wat zou de wereld, wat Die invloed is heel belangrijk en kan de samenleving zijn. zonder de veel- wellicht met een enkel voorbeeld ge- illustreerd worden- In hoeveel gevallen komt het b.v. niet voor in een schooi. dat de kinderen de gehele dag moeten kijken naar het zwarte schoolbord met de witte wand daarachter- Het oog van het kind moet nu steeds diafragmeren bij het afwisselend kijken van het zwarte bord op de witte wand. Daardoor kun nen oogklachten ontstaan. Een donker groen schoolbord met een lictite groene wand kan hier oplossing brengen. Hoe vermoeiend kan he' niet zijn voor in zieke, die de gehele dag in een zie kenhuis naar een wit plafond moet kij ken. En in een kamer met witte wanden en grote vensters, waardoor de zon schijnt, ontstaat ook oogverblinding De reflectie-coëfficient van kleur mag niet te hoog zijn. Dit zijn enkele voorbeelden van de physiologische invloed van de kleur Er zijn echter ook psychologische invloeden De moderne geneeskunde laat de kleurentherapie dan ook een grote rol spelen Men weet. dat rood onrustig maakt en groen een prettige rust geeft. Blauw is ook een rustige kleur, die bo vendien een indruk van koelte geeft- In een zeer warme ruimte van een fabriek of van een schip b v kan een lichtblauwe tint een aangename werksfeer geven. De kleur heeft invloed op de gemoeds toestand en op het welbevinden van de held van kleuren, die zich dagelijks oordoet. En wat zou uw woning zijn. zonder dat er gebruik was gemaakt de kleur Het ondergaan van kleur licht is een heel elementair-biolo- gische-vitale noodzakelijkheid en is even sterk als de behoefte aai. licht en warmte- De kleur komt de mens toe. evenzo goed als licht en lucht Die belangrijk heid van de kleur heeft Goethe wel heel erg beseft en hij schreef zijn ..Farben- lehre". een studie die hij misschien het belangrijkste van zijn gehele oeuvre be schouwde De vraag is echter wat men met ae kleuren kan doen; hoe men de kleur het beste kan gebruiken. En dan blijkt bet maar al te vaak, dat men de functie de kleur niet juist ziet. Wel spreken van warme en koude kleuren, van weke en harde, maar in vele gevallen worden de betekenis en de werking van de kleur nog verontachtzaamd Om hierin enige verbetering te brengen heeft de Consu mentenstichting Goed Wonen, die onge veer 5 jaar geleden begon met een kruis tocht voor een betere wooncultuur. in haar gebouw aan het Rokin 56 te A'dam, een tentoonstelling georganiseerd onder de titel „Kleur in het interieur" Hier zijn verschillende voorbeelden te van het juiste gebruik van kleur in keu ken, zitkamer, kinderkamer en badka mer en de bezoekers worden geconfron- besef wordt bijgebracht van wat in deze tijd rechten en plichten van het Neder landse staatsburgerschap betekenen en van wat het samenleven en samenwerken in een veelvormige, democratische ge meenschap veronderstelt. Prof mr M. J. Langeveld prae-advi- seerde over de irdividueel-paedagogische «V b!f'op de da« af acht laar. zijde der onderwijsvernieuwing. Hy con- nS de melkenstijd waaronder hét begon, stlteer, ln het pian.Rut,en een betere rat Jan Peelen wéér bij de Engelsen „me„hang dan tot duiver bestond. Er ontbreekt echter nog een regeling, die het Het plan-Ruiten Belangrijk congres wordt Vrijdag en Zaterdag op Woudschoten gehouden T7RIJDAG EN ZATERDAG 10 en 11 October wordt op Woudschoten te Zéist een onderwijscongrès gehouden, georganiseerd door de vereni ging het Nederlands Cultureel Contact. Het onderwerp van de beraad slaging is het onderwijs-plan, indertijd gelanceerd door de toenmalige minister van O., K. en W., prof. Rutten. Thans zijn de prae-adviezen schenen, die een basis zullen vormen voor de discussies. Prof. dr W. Bannirtg prae-adviseerde, zonder een terugkeer naar een grotere over de sociaal-paedagogische zijde. Hy' vrijheid. Inderdaad geeft het plan-Rutten meent, dat de sector van de organisatie gegronde hoop, dat het M.O zal verkrij- der beroepen en de opleiding daartoe, is I gen wat het nodig heeft. Een hogere verwaarloosd. Voorts vindt hij het o.a.j waardering van de constructieve selectie nódig, dat door het gehele onderwijs een zal inzicht openen in de noodzaak een betere keuze van leerstof en var twee-rondenstelsel voor elk vak en elk leerjaar. Als de ambassadeur zijn noemt zullen tweehonderd mannen en al hun familieleden in Engeland het hoofd begrijpend en instemmend kun nen opheffen. ..Moed ip de zaak van <j« vrede" Er is geen betere qualificatie voor Jan Peelen van Renkum denkbaar! Een tiental jaren geleden heeft men in enkele rijwielstallingen eens een reeks van steekproeven genomen om te onderzoeken in hoeverre de fietsen wel met de juiste lampjes waren uitgerust. Het bleek toen, dat in 90 procent van de gevallen 'niet of onvolledig op de dyna mo was aangegeven voor welke span ning (in volts) en voor welke stroom (in ampères) of voor welk vermogen (in watts) de dynamo berekend was. In zulkè gevallen is het puur geluk als men het juiste lampje monteert. Op de fietsen met merk-dynamo's. waarop wèl spanning en stroom of vermogen zyn aangegeven, waren slechts in vyf percent der gevallen de juiste lampjes aangebracht. In acht-en-dertig procent was welis waar niet de geheel juiste, maar toch wel een aannemelijke combinatie van lanmpjes aangebracht. In meer dan de helft der gevallen was de zaak echter niet in orde, omdat men bij de keuze der lampjes fouten had gemaakt. Fou ten, die de gebruikers van de fiets, al naar gelang van de ernst van de fout, ergernis, ongemak of schade veroor zaakten Fouten, die hem voortdurend deden mopperen over lampjes, die te gauw doorbrandden of te weinig licht gaven, of over een te zwakke dynamo Al die ergernis kan men voorkomen, als men slechts de juiste combinatie van voor- en achterlampje kiest Welk lampje dit moet zijn? Daarvoor kan helaas geen behaald recept worden ge geven, want dat hangt af van ae ge bruikte dynamo en van de combinatie van voor- en achterlicht, waar men fietslampje in wil gebruiken. Alle dyna mo's leveren namelijk niet eer» even grote spanning en bovendien is een rijwieldynamo niet zo'n kolossaa! ding als het electrische net voor kracht en licht, waar men zonder bezwaar en naar willekeur grotere en kleinere lampen op kan aansluiten, als men maar op de goede spanning let Wanneer men slecht licht heeft of wanneer een fietslampje het heeft bege ven. doet men het best naar een fietsen handelaar te gaan en hem te vragen, het juiste lampje te monteren. Hij zal éérst gekeken te hebben met welk soort dynamo de fiets is uitgerust, stellig de juiste lampjes kunnen verschaffen. Voor wie er belang in stelt volgen hier de benodigde gegevens: Dynamo Stroom Vermogen 0,35 A(mpère) 2,1 W(att) 6 V 0,3 A 6 V 0,45 A 8 V 0.45 A 10 V 0.4 A 6 V 0.05 A 6 V 0.05 A 8/lft V 0 05 A 8/10 V 0,05 A fflCl'KK Even kijken hoe laat het is... mogelijk maakt, de ouders van kinderen, die alleen met vrucht buitengewoon basis-onderwijs zouden kunnen volgen, te verplichten hun kinderen naar een dergelijke school te zenden. De aesthetiscbe vorming is het onder werp van het nrae-advies van de heer Bernard Verhoeven. Aesthetische vorming noemt hy opvoe ding tot vormgeving. De primaire voor waarde voor het welslagen van aesthe- tisch onderwys is de vorming van compe tente leerkrachten Hij wil een commis sie. die het gehele complex van aesthe- tisch onderwijs in onderlinge samenhang beziet. Prof. dr K. J Popma prae-adviseerde over de levensbeschouwelijke vorming, Hij schrijft o.m dat ook onder de voor standers van byzonder en christeiyk onderwys het besef levendig is, dat de school haar eigen karakter verliest, wan neer ze wordt gezien als verlengstuk, hetzy van de kerk. hetzij van de gezin- De sociaal- en ontwikkelingspsycholo gische aspecten van de onderwijsvernieu wing zyn bekeken door dr B. C. J.Lieve- goed Hij schrijft o.m„ dat ons huidige (negatieve) selectie-systeem, sociaal-psy chologisch gezien het nadeel heeft, dat het een aantal maatschappelyke kasten schept, die haast even onherroepelyk zyn als de kasten-stelsels der oude culturen. Tenslotte adviseerde dr C. Jansen S.J over de vernieuwing van het middelbaar onderwys, mede tot oplossing van selectie-probleem Hy concludeert, geen onderwijsvernieuwing mogelijk is Dierenbescherming Over electrisch doden van vee Voederen van slangen met levende konijnen verwerpelijk In de bestuursvergadering van de We reldfederatie voor Dierenbescherming te Scheveningen werd ook nog lang durig gedebatteerd over het electrisch doden van slachtvee. Na ampele bespre kingen werd dit in principe als de minst te laken wyze van doden beschouwd, ai laat de practijk nog veel te wensen Wat de kwestie mond- en klauwzeer be treft, besloot het bestuur het rapport prof. Beyers uit Utrecht over deze aan gelegenheid, op te zenden naar het Inter nationale studiecentrum te Kopenhagen De federatie acht het voederen van gen met levende konijnen verwerpelijk, en wijst op Londen, waar de slangen met pas gedode dieren worden gevoederd, zonder er nadelige gevojgen van te onder vinden. Men besloot een protestsehryven te sturen aan de Belgiaehe Regering, zake het duivenschieten te Spa. en de Noordafrikaanse Vereniging voor renbescherming met betrekking tot de czelskerkhoven ln Noord-Afrika. Het daar de afschuwelijke gewoonte een ezel die te oud geworden is om dienst te richten, naar een bepaalde plaats te b gen, waar hy zonder eten of drinken zijn lot wordt overgelaten. Voorts nlela men zich bezig met de vivisectie in Brits- Columbia. Amerika en Berlyn en de uie- renmishandeling. die plaats heeft by het opnemen van films. In Engeland is het verboden dergelijke films te vertonen. Gerei. Synode stelt vast: Minimum-tractement voor predikanten Richtlijnen van commissie verworpen (Van onze Kerknieuwsredacteur) De Geref. synode heeft gisteren i Rotterdam de rlchtiynen, die een com missie had voorgesteld voor de predi- kantstractementen, verworpen Aangeno men werd een voorstel van ouderling T. Spaan uit Leidschendam, waarin de sy node uitspreekt, dat als algemene richt- wordt aanbevolen een minimum- tractement van f 4500 met een kinder geld van ten minste f 150. Verder zullen de kerken rekening moeten houden met de ontwikkeling van het algemene sa larispeil. Verscheidene leden vonden richtiynen van de commissie teveel in byzonderheden traden. Zy uitten de vrees, dat by aanbeveling van deze richt iynen het aantal hulpbehoevende kerken "iu toenemen. Wat de vrouweiyke werkkrachten In dienst van de kerken aangaat, sprak de synode uit dat elke kerk die zo'n kracht in dienst heeft, behoort te zorgen voor een goede regeling van arbelds- dienstvoorwaarden. Luchtmachtofficieren berecht door Hoog Mil. Gerechtshof Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde gisteren de eerste luitenant D. K. van de Luchtmacht, die valse decla raties had opgemaakt en steekpenningen had aangenomen van leveranciers, maanden militaire detentie met aftrek van 2 maanden en f250 boete subs 50 dagen hechtenis. De advocaat-fiscaal bad bevestiging gevraagd van het Krijgsraad- vonnis (9 maanden m.a. en ontslag uit de dienst). De luchtmacht-kapitein Van H.. die aan een korporaal verzocht had een verklaring af te leggen, welke stryd was met de waarheid, hoorde als vonnis: 14 dagen militaire detentie met onmiddellijke gevangenneming. Ook hem had mr Zaayer bevestiging gevor derd van het vonnis van de Krijgsraad: 2 weken voorwaardelijk. Druiventeelt dit jaar verliesgevend De teelt van In kassen gestookte drui ven ls in het afgelopen seizoen verlies gevend geweest. Deze druiven haalden by verkoop de voortbrengingskosten niet. Ook de teelt van druiven ln de koude kassen kon, biykens mededeling van de Ned. Fruittelers Organisatie uit. De teelt van „koude" druiven, w van de afzet bijna voorby is, was dusverre ook verliesgevend. Voor toeristen meer deviezen meer deviezen De nieuwe regeling, waardoor toeristen van 12 jaar en ouder voortaan naar de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking f 600 aan de viezen kunnen meenemen is gisteren in werking getreden. Zoals gisteren gemeld is, kregen personen van 14 jaar en ouder u toe f 400. Sfeer fn 'f gezin? De „Nieuwe Leidsche" e, Daarnaast is er nog het geval, dat ge lijktijdig waargenomen kleuren elkaar beïnvloeden Complementaire kleuren, gelyktijdig waarnemen, verhevi gen eikaars werking: rood schynt het roodst in de aanwezigheid van groen en geel het geelst in de aanwezigheid van blauw. Een broodwinkel moet nooit als achtergrond of voor de trommeltjes leverkleurige tinten gebruiken en rood vlees moet op een witte schaal worden gelegd. Het vlees zal er frisser en sma kelijker door schynen En een groenten- boer moet de kleur van zijn zaak nooit groen maken, wan* dat verlaagt de aan blik van zyn groene groenten Zo is er heel veel over kleur te zeggen en de expositie in A'dam geeft in dit opzicht en goed overzicht. Conclusie adv.-gen. Hr> oge Raad: Rijswijkse tandarts geheel aansprakelijk Voor sterfgeval van patiënt (Van een onzer verslaggevers) Voor de Hoge Raad concludeerde de adv.-generaal jhr mr dr L. H. K. C van Asch van wyck, tot verwerping van het beroep, waarin de Ryswykse tandarts A. L. was gegaan, nadat hij zowel door de Haagse Rechtbank als door het Haagse Hof veroordeeld werd wegens dood door schuld tot 1 maand voorwaardelijk, als mede tot een boete van f 1000. Zijn pa- i zekere Kalshoven uit Zeven hoven was by het trekken van tanden en kiezen tijdens de narcose gestorven. Na de verdoving schoot er een prop watten in de keel van de man, waardoor hy stik te De advocaat-generaal stelde L. vol ledig verantwoordelyk voor het gebeurde, ook al werd hy bygestaan door de plaat- selyke arts. In zyn conclusie noemde jhr Asch van Wyck het een grote nalatigheid, dat er nog proppen watten in ae keel van de patiënt waren achterge bleven. Als medicus is L. ernstig tekort geschoten aangezien hy kon weten, dat watten, in de keelholten aangebracht om het bloeden te stelpen, de neiging hebben te gaan glijder., waardoor de onder nar cose gebrachte patiënt in levensgevaar kan komen te verkeren. De onachtzaam heid. die zo'n verschrikkelijk gevolg had, moet L. volledig worden aangerekend al- aus de adv.-generaal. De rol van de plaat- «elyke arts was uitsluitend een assiste rende. De Hoge Raad zal Dinsdag 4 No vember uitspraak doen. Industrie stelt voor: Roomijs met een lager vetgehalte De coöp. Roomijs-industrie acht het wenselijk, dat het vetgehalte van het roomijs wordt verlaagd tot 8 pet en daarnaast bepalingen worden gemaakt voor invoering van een product „melkys." Thans wordt consumptieijs in de handel gebracht met ongeveei 24 pet vet. dus geiyk aan dat van de gestan daardiseerde melk, waarin geen ir.tlkvet aanwezig is. Het consumptie-Usbesluit 1935 dat slechts twee soorten Us kent. nl »oomy« met een melkvetgehalte van tenminste 12 pet en consumptie-ys. wordt thans door een commissie herzien De arts uil Berkel blijft in arrest Gisteren heeft de Haagse Rechtbank na raadkamer de verlenging van het voorarrest van oe 36-jarige arts J. F. A. M. O. uit Berke' bevolen. Dokter O. werd een week geleden ge arresteerd. nadat zyn 28-jarige vrouw onder verdachte omstandigheden over leed. Onder leiding van dr Froentjes, van het gerechteiyk laboratorium wordt dé apotheek van dokter O. op het ogenblik grondig onderzocht Fell© brand met veel rook in Groningen Een felle brand woedde gisteren in een opslagruimte van de chemisch* fa briek N.V. A Gruno aan het Winschoter- °'®P Je Groningen, waar zogenaamd* r .M.E.-stof (een besproeiingsmiddel voor de landbouw), zwavel en natrium waren opgeslagen. De rookontwikkeling was enorm, zodat de brandweer gasmaskers moest gebruiken. Een der brandweer lieden raakte bedwelmd. Na een half uur was men het vuur meester. Weer Nederl. vee naar Zuid-Afrika De Zuld-Afrlkaanse autoriteiten heb ben het verbod tot Invoer van hoornvee. Khapen en gelten uit Nederland en Engeland, dat in Januari 1952 in ver» band met mond- en klauwzeer was af gekondigd. opgeheven. Op het ogenblik vallen duizenden stuk* vee In uld-Afrlka ten offer aan de grola droogte

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5