COEBERGH'S Chefarine 4 Toch is het zo 2 WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 In de Gereformeerde Kerken Ook diakenen voortaan naar classes en synoden Maar alleen voor zaken die de dienst der barmhartigheid betreffen (Van onze Kerknieuws-redacteur) /~\P DE GENERALE SYNODE der Geref. Kerken is gisteravond de actuële kwestie van de verhouding DiaconieOverheid aan de orde geweest. Deze zaak heeft de laatste jaren in-diakonale kring de gemoederen bezig gehouden. De Synode heeft er opnieuw op gewezen, dat de diakenen er naar dienen te streven de orde in het verzorgen, waarvan de H. Schrift spreekt, tot haar volle recht te doen komen. Voorts besloot de Synode, dat naar de meerdere vergaderingen ook diakenen zullen worden afgevaardigd, indien en voor zolang daar zaken, die de dienst der barmhartigheid betref fen, aan de orde zijn. De kerkeraad van de Geref. Kerk var Rotterdam-C. had zich tot de Synode ge wend met de vraag, of de „gewone" of „thuiszittende" armen der Kerk ook de huidige situatie hun ondersteuning 'van de diaconie moeten blijven ontvan gen, of dat de Diaconie hun mag aan raden, gebruik te maken van de Over heidssteun, volgens art. 28 der Armenwet. Prof. Polman verdedigde het standpunt van de commissie, dat geen enkel prin cipieel argument, aan Schrift en belijde nis ontleend, wordt aangevoerd voor hel standpunt, dat de Diaconie bedoelde armen mag aanraden van de Overheids steun gebruik te maken. De minderheid die dit standpunt inneemt, kan zich nooit beroepen op art. 28 der Armenwet, aldus spr. Hoofdzaak is, dat de H. Schrift duidelijk leert, dat het uitoefenen barmhartigheid taak der Kerk en dienst aan Christus is. De Synode sprak ten slotte met alge mene stemmen uit, dat het desbetreffende besluit van de Gen. Synode van Den Haag (1949) ter beantwoording vraag van Rotterdam-C. duidelijke richt lijnen geeft, en dat tegen deze beslissing in de stukken geen enkel principieel argument is ingebracht, zodat er geen reden aanwezig is om op deze zaak terug te komen. Positie diakenen Bij de bespreking van een amendement van dr Hoek (Den Haag) om de diakenen af te vaardigen naar de meerdere gaderingen, die keurstem zullen hebben in diakonale zaken, alsmede in alle zaken welke de algemene leiding der kerk raken, merkte prof. Nauta op, dat het inconsequent is. dat diakenen deze wel bezitten in de kerkeraad. De had nl. in haar conclusies dit laatste gesteld. Spr. bracht naar voren, da algemene zaken dikwijls een diakonale kant zit. Het amendement-Hoek werd echter verworpen met slechts acht stemmen vóór. Van de zeven aanwezige prae- adviserende hoogleraren spraken zich vijf vóór dit amendement uit. Breed en smal Het Synodebesluit, dat ten slotte met algemene stemmen werd aanvaard, houdt in de bepaling, dat in het vervolg onder scheid zal worden gemaakt tussen brede en smalle kerkeraad. De smalle kerke raad zal bestaan uit predikant(en) en ouderlingen, tot welke raad iri elk geval behoren alle zaken betreffende de tucht en het opzicht der gemeente. De brede kerkeraad zal zijn samengesteld uit pre- dikant(en), ouderlingen en diakenen en tot de taak van deze vergadering behoort het behandelen van alle zaken, die de algemene leiding der gemeente raken. Naar de classicale vergaderingen zullen behalve predikanten en ouderlingen ook diakenen worden afgevaardigd, indien en voor zolang daar diakonale zaken aan de orde zijn. Deze laatste afgevaardligden zullen keurstem hebben bij de behan deling van zaken, die de dienst der barmhartigheid betreffen. (De woorden „en voor zolang" zijn op voorstel van ouderl. Spaan (Leidschendam) ingevoegd. Alle prae-adviseurs verklaarden zich tegen dit voorstel). Voor Part. Synoden en Gen. Synoden geldt dezelfde bepaling als voor de classicale vergadering. Naar de classis zal één diaken uit elke kerk, naar de Part. Synode één of twee diakenen uit elke classis en naar de Gen. Synode zal één dfeken uit elke Part. Synode worden afgevaardigd. Het is de bedoeling, dat deze regeling terstond in werking treedt. Aan deputaten voor herziening van d« K.O. wordt opgedragen, de nodige wijzi gingen en aanvullingen, die uit boven staande bepalingen voortvloeien, te ont werpen en aan de volgende Gen. Synode aan te bieden. De te benoemen deputaten tot her ziening van het formulier voor bevesti ging van ouderlingen en diakenen wordt opgedragen, zo nodig met dit besluit rekening te houden. Voor hedenavond staat o.a. op het agendum de „oecumenische samenwer king". Morgenochtend komen in behan deling de zaken betreffende orde van eredienst, Psalmberijming en „gezangen en liturgie" en morgenavond worden aan de orde gesteld het rapport over het tuchtrecht meerdere vergaderingen en dat terzake vrije tijdsbesteding. (Advertentie) (Advertentie) Vier betrouwbare middelen in 1 tablet De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun patiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. 'n 4lje doet wonderen Kwart millioen aangevraagd Marinehospitaal naar Heemstede Voor de aankoop van het landgoed Eikenrode te Heemstede, waar als de plannen doorgaan het marinehospitaal uit Overveen wordt gevestigd, heeft minister Staf bij de Twede kamer 250.000 vraagd. Het landgoed is reeds aangekocht onder voorbehoud van de goedkeuring der Staten-Genëraal. De kosten van bouw inrichting van het nieuwe hospitaal schat men op 5 millioen. De minister houdt nog rekening met de mogelijkheid een reeds bestaand gebouw /erwerven, dat door enige uitbreiding wijziging geschikt is te maken voor hospitaal. Als dit doorgaat, kan de grond Heemstede zonder nadeel voor de staat eer verkocht worden. Jan van Gent weet zijn weetje in Amerika Jan van Gent, de jonge Nederlandse buschaffeur die een maand in New York werkt, heeft gisteren voor een televisie show 50 dollar (pl. f 190) gewonnen. Toen gevraagd werd wie de beroemdste Italiaanse onderzoeker was na Columbus geboortedag vandaag herdacht werd antwoorde h(j terecht: Marco Polo, meldt A.P. Een luchtvaartpionier, kolonel Augustus T Post die in 1908 van 1000 meter hoogte uit een ballon viel en op een bed terecht kwam zodat hij behou den bleef, is Zaterdagavond in een New Yorks ziekenhuis op 78-jarige leeftijd overleden- Feest in Oost-Berlijn Duitsers in Russische uniform in parade langs Sjwernik Spandoeken, waaiop haat tegen het Westen en trouw aan „vadertje Stalin" HPER HERDENKING van de derde verjaardag der Oost Duitse volksrepu- bliek, trokken gisteren een kwart millioen mannen en vrouwen met gebalde vuist en „lang leve Stalin" roependé, lahfes president Pieck en dè Russische president Nikolai Sjwernik. Onder déze demonstranten bevonden zich verspreide eenheden der nieuwe strijdkrachten van Oost Duitsland, waarbij ook het corps voor de luchtvaart. De aanwezigheid van Sjwernik bewijst welk belang de Sowjet Unie hecht aan de Oost Duitse satelliet. Hij is inmiddels weer uit Berlijn vertrokken; op het staatsbanket was hij niet aanwezig. Voorzitter Chr. Beambtenbond: Stichting nodig voor de kruideniersopleiding De volledige opleiding tot kruidenier moet worden toevertrouwd aap een stich ting, die beheerd wordt namens de ge zamenlijke vakorganisaties. Dit zei de voorzitter van de Chr. Beambtenbond, de heer H. J. Vermeulen, gisteren op bijeenkomst van de bondsraad var Chr. Kruideniersbond in de Ernst Sillem hoeve te Lage Vuurse. De vergadering werd geleid door de bondsvoorzitter P. Renkema. De secretaris, de heer J. Keulen, sprak over de verhouding vak- en commerciële organisaties, laatste behoren zich naar zijn mening riet met de algemene vakbelangen te be moeien. Fondsvorming voor pensioen-dekking Een onder voorzitterschap yan prof. dr G. A. van Poelje staande subcommis sie van de staatscommissie voor de pen sioenwetgeving. heeft rapport uitgebracht over de dekking der pensioenlasten. De conclusie is, dat het huidige stelsel dekking door fondsvorming in gemitigeer de vorm moet worden gehandhaafd. Het kapitaal van het fonds bedraagt nu f 1% milliard, waarmee de helft van de toe komstige verplichtingen is gedekt. T.a.v. de mogelijkheden, het tekort te dekken, doet de commissie nog geen uitspraak. Het kan niet door de premiebetalers wor den aangezuiverd. Een jaarlijkse bijdrage uit 's Rijks kas ter grootte van de rente op het tekort zou ieder jaar f 27 millioen vergen. Uitdrukkelijke aanvaarding van de overheidsaansprakelijkheid voor de pensioenen, voorzover zij door het beleg de kapitaal niet fcijn gedekt is ook een mogelijkheid. De hoofdredactrice van het Nieuw Surabajaasch Handelsblad, mevr. Führi- Nierop, zal 20 October as. terecht staan wegens een artikel van 29 October 1951, getiteld „Oude koeien", waarin zij pre sident Soekarno zou hebben beledigd. I Air, nttej De Duitse communisten hebben hun Russische meester een bevredigend schouwspel laten zien en demonstreer den tevens hoever de russificatie van hun strijdkrachten reeds gevorderd is. De „Volkspolitie", die naar verwacht wordt, het volgend jaar een sterkte zal hebben van 375.000 man, was vertegen woordigd door een regiment van 4000 man in gloednieuwe uniformen. Er was niets Duits aan hen. Zij hebben de tra ditionele stijve kragen van het Rode Leger overgenomen. De Duitse laarzen z(jn vervangen door de zachte zwarte schoenen van de Russen, terwijl zij een Russische muts met klep dragen. Achter dit leger volgde de „Zeepoli- tie" met 1000 man en daarna kwamen de voorlopers van de nieuwe „Luft waffe". die distinctieven dragen met ge borduurde vleugels. Of deze vleugels er op wijzen dat de Oost-Duitsers, nu een luchtmacht hebben is een communistisch geheim. De enorme demonstratie vond plaats „Unter den Linden" en langs het Rode Plein. Sjwernik stond vier uur in een koude motregen en naast hem de Oost- Duitse president Wilhelm Pieck. Zij ver wachtten tot de laatste demonstrant voorbijgetrokken was. Het merendeel van hen kwam genationaliseerde fabrieken. Allen droe gen spandoeken en vlaggen waarop trouw aan het Kremlin beloofd werd, de haat tegen het Westen tot uitdrukking werd gebracht en op minder luide toon aangedrongen op vrede en eenheid Duitsland. Na de parade volgde een receptie voor Sjwernik die alleen bijgewoond werd door hooggeplaatste Russen en commu nisten. Sjwernik heeft in een rede ver klaard, dat Oost-Duitsland door zijn com munistische programma een speciale plaats verkregen heeft in het ..vredes- kamp" van het Kremlin. Een opmerkelijke figuur op het ere podium was de gewezen commandant van het achtste Duitse leger, generaal Vincenz Müller, die in 1943 door de Rus sen was gevangen genomen. Hij droeg het uniform van generaal der Volkspoli tie. met brede rode strepen langs zijn broekspijpen en gouden uitmonstering. Vorige week werd hij tot plaatsvervan gend minister van Binnenlandse Z^ken benoemd. Iedere Vrijdagavond: Radiopraatje voor emigranten In de komende maanden zullen in radiorubriek Verklaring en Toelichting van de Regeringsvoorlichtingsdienst (iedere Vrijdagavond van 7.10 tot 7.30 uur over Hilversum I, 402 m) de laatste vijf minuten gewijd zijn aan emigratie. Zoveel mogelijk zal dit wekelijks gebeu ren. Voor aanstaande emigranten is het luisteren naar deze uitzendingen van veel belang, daar zij hierdoor op de hoogte blijven van de actuele ontwikkeling der emigratie-mogelijkheden en problemen. Spreker in deze rubriek is de heer H. A. van Luyk, hoofdambtenaar bij het Com missariaat voor de Emigratie, die zijn reeks radiopraatjes as. Vrijdag zal be- Als organisaties dié leden van de Raad voor de Emigratie mogen benoemen, zijn nu aangewezen: Chr. Emigratie Centrale, R.K. Centrale Emigratiestichting, Alge mene Emigratie Centrale, Ned. Vrouwen- comité en Stichting Hulp aan Vluchtelin gen. Zij zullen respectievelijk aanwijzen vier, vier, vier, drie leden en één lid. Belastingambtenaar verdacht van verduistering Te Leeuwarden is onder verdenking van verduistering van een bedrag ƒ1800 gearresteerd de 31-jarige adjunct commies van de Rijksbelastingen J. var der V. aldaar gehuwd en vader van viei kinderen. De man was werkzaam ter in spectie van invoerrechten en accijnzen. Het vermoeden wordt geuit dat hij gel den van derden niet besteed heeft het doel. waarvoor men hem die ter hand heeft gesteld. Hertogin van Kent diep in de jungle De hertogin van Kent, die met haar zoon een bezoek brengt aan Malakka, heeft gisteren een tocht gemaakt Britse nederzetting Koeala Koeboe, diep in de jungle. De hoge bezoekers maakten de rit een kogelvrije auto. Vóór en achter deze auto reden twaalf pantserwagens. In de genoemde nederzetting trof de hertogin de soldaten van het Koninklijke regiment West Kent. Niet ver van Koeala Koeboe werd de vroegere Britse Hoge Commissaris, Henry het vorig jaar in een hinderlaag vermoord Duitsland houdt zich niet aan afspraak Inzake de invoer van Nederl. aardappelen De aardappelhandelaren overwegen maatregelen tegen West-Duitsland, dat in strijd met de afspraak bij voorkeur in- voermachtigingen geeft voor de laagst ge prijsde aardappelen. Vorige week was men overeengekomen, dat de Wesduitse regering aan iedere im porteur in haar land invoermachtigingen verstrekken zonder op de prijs te Ietten. Aan de andere kant zou Nederland wakend oog houden op de hoeveel heid die geëxporteerd wordt. Nederland heeft zich aan deze afspraak gehouden, West-Duitsland niet! De Vereniging ter behartiging van de Ned. Aardappel- handel heeft haar leden nu aangeraden alleen nog aanbiedingen te doen tegen en prijs die men meent nodig te hebben. Grote oliemaatschappijen vinden geen gehoor Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft 18 grote olie-maatschappijen dertijd van beschuldigd, de wereldmarkt te beheersen en daarvan misbruik te maken bij de prijszetting. Gisteren heeft nu rechter Jamer R. Kerkland het zoek van vijf maatschappijen, een reeds benoemde grand jury van haar taak te ontheffen, afgewezen. Ook een ander ver zoek van de maatschappijen, de proce dure voor het Federale. Hof te New York te brengen de boeken van de maat schappijen bevinden zich alle te New York werd van de hand gewezen. Ht Amerikaanse Hoge Gerechtshof heeft thans opdracht gegeven, het onderzoek uit te stellen tot 15 October, ten einde de maatschappijen gelegenheid te geven in hoger beroep te gaan. Gebed tegen zelf verzekerdheid Vergeef, wie de Theologie verlaagde tot astronomie en niet meer leefde uit het WONDER. Geef, dat ik Uw GENADE zie en U, op diep gebogen knie, dank uit de schuilplaats voor Uw donder. De zon stond stil te Gibeoh, de maan in 't dal van Ajalon. Gij hebt ons schema steeds doorbroken. God, Die Uw reddingswerk begon geen mens iets vatten kon, oor U in 't stof gedoken. Wat dwaalde ik, Heer, eind'loos ver, terwijl ik steeds de weg versper waarlangs Gij mij terug woudt halen. Geef mij weer blijdschap om Uw ster die boven JEZUS, eeuwen her, mijn zondenacht stond stuk te stralen. R. R. raken uw ademhalingsorganen verstopt. Het natuurlijke afweermiddel, da bloeda- i de knel. U krijgt het be at entho-re: dé 8 gen o-rex Jagen het bloed weer door de weefsels. mentho- rex verdrijft de kou vla de bloedsomloop. Advertentie) De Saaikwestie Parijs teleurgesteld over Duits voorstel In Bonn heeft een woordvoerder va de Westduitse regering medegedeeld, dat Schuman, de Franse minister van Buit. Zaken, per brief de voorstellen van Ade nauer voor de oplossing van het Saar- probleem, heeft verworpen. De inhoud van de brief werd niet be kend gemaakt. Verklaard werd slechts, dat dit antwoord een gevolg wa feit van het „niet begrijpen van ver scheidene belangrijke delen van Ade nauers voorstellen." Het voornaamste van de inhoud var Adenauers voorstellen is zelfbestuur voor het Saargebied onder oppertoezicht de raad van ministers van de Schuman- ianden, waarborging van alle vrijheids rechten van de bevolking, vertegenwoor diging in het buitenland door genoemde ministerraad en het beginnen van onder handelingen om de conventies tussen Frankrijk en het Saargebied te gen door een nieuwe economische orde, welke de belangen van het Saargebied, Frankrijk en Duitsland zou beschermen. Deze oplossing zou slechts voor vijf jaar gelden en later worden vervangen door ;n definitieve regeling. In Londen wordt Vernomen dat Frank rijk bitter teleurgesteld is over de Duitse voorstellen, vooral de beperking van vijl niet in goede aarde gevallen. Schuman zou geen bezwaar hebben ge maakt tegen uitstel van de Saarlandse verkiezingen tot 15 December a.s. Langer uitstel zou wijziging van de Saarlandse grondwet betekenen. In Londen veronderstelt men, dat de V.S. en Engeland niet bemiddelend zul len optreden, nu de Frans-Duitse bespre kingen kennelijk in een impasse zijn ge raakt. Een kleine jongen een oor afgesneden In Mranggen op Midden-Java Is, vol gens het A.I.D. De Preangerbode, een kleine jongen, die ijs verkocht, van zijn drie thermosflessen beroofd door een on bekende, die hem een oor afsneed om-' dat hij weerstand bood. Japanse missie naar Indonesië Japanse handelaren in oliën en vetten hebben besloten een missie van 15 man naar Indonesië te zenden, die 14 firma's vertegenwoordigen. BESSEN JENEVER O/p t/esyaarafage/r oogst f.5.70 Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bedum cand. L. A. Eigenraam te Delft; te Biggekerke ds A. D. H. Roscam Abbing, hulpprediker te Soesterberg. Beroepbaar: cand. P. H. de Pree, vicaris in De Bilt, Blauwkapelseweg 28. Geref. Kerken Tweetal: te èchiedam (4e pred.pl.) M. Feitsma te Amstelveen en E. J. Oom- kes te Appingedam. B C- land'. Aangenomen: naar Hillegersberg- Terbregge J. H. Baas, evangelisatie-pre dikant te Noordwolde. Geref. Gemeenten te Scheveningen D. L. te Terneuzen. Da J. Fokkema Ds J. Fokkema. lid van de Tweede Kamer, heeft afscheid genomen van de Ned. Hervormde gemeente in Zijderveld omdat de termijn van zijn hulpprediker- schap aldaar is beëindigd. Ds Fokkema heeft zich thans in Ede gevestigd. Scholen verlammen actie voor vacantiespreiding Comité vraagt ministerraad in te grijpen Het Centraal Werkcomité Vaoantie heeft de Ministerraad er op gewezen dat de vacantiespreiding in een slop dreigt te geraken. De reden is dat volgens het comité de scholen niet voldoende mede werken. Het comité vraagt daarom de instelling in een staatscommissie die zou moeten rapporteren over de wenselijkheid maatregelen te treffen voor het vaststel de zomervacantieperioden de lagere scholen en voor een wijziging m de tijdstippen der examens. Daar vele bedrijven de vacantie moeten regelen naar de tijd waarin de kinderen van hun werknemers vrij hebben, ver lammen de scholen de gehele actie. Ruim 30 M.T.S.-ers naar Technische Hogeschool Het aantal M.T.S.-ers dat gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid de colle ges aan de Technische Hogeschool te volgen, varieert tussen de dertig en de veertig. Thans wordt nagegaan in hoever hun ontwikkeling aansluit bij het onder wijs aan de T.H. Prof. Bavinck uit Zuid-Afrika terug Prof. dr J. H. Bavinck, die op uitno diging van de Geref. Kerk en de Ned. Geref. Kerk in Z.-Afrika een reis van maand door de Unie heeft gemaakt, is dezer dagen met de Klipfontein land teruggekeerd. Hij heeft in Z.-Afnka ongeveer 80 spreekbeurten vervuld. Dr N G de Bruyn aanvaardde gisteren in de Gem. Universiteit van Amsterdam eerste lijst van de nieuwe unie-collecte. Lijst 1 van de 74e jaarcollecte Scholen met de Bijbel vermeldt d. opbrengsten: Bergs 189,—, Cubaard Elburg f 550—, Engwierum f 67.95, Grouw f 179 72. Haa f85 31. Lage Vuursche f36.25. Marken 199.52, Mljnshecrenland f60. Naaldwijk f 1.152,59: Nieuwdorp f69.05. Nieuw Vennep f122.71. Oenkerk f615 80, Oostkapelle f 149.59, Oud- dorp f310.—. Rouveen f513 Rijswijk (Z-H) f530.83. Serooskerken f459 90, Luinjeberd f 193.45. Treebeek f67.30, Wassenaar f876,23. WUnjeterp f203.20. Zaltbommel f23.70, Zand- voort f30.15. Totaal van 25 locale comité'* f6.714.08. r chr. onderwijs. onderwijzer(es) zijn benoemd ln ïnhage-Scheveningen (U.L.O. Willem rvormde school te Voorthuizen de heer G. Jongh te Rossum (Gld.l: Geref. Groen i Prlnstererschool te Zwolle mej. A. Teijen Coevorden (voor tijdelijk). tengewoon onderwijs, 40 Jaar. Dit zal her dacht worden in een driedaagse conferentie op Woudschoten. 16,. 17 en 18 October, waai dr Van Krevelen, prof. Waterink. dr Veddei en hoofdinspecteur Vlietstra het woord zui- i toegepaste wiskunde. (Advertentie) Het éc/tfe merk voor sublieme BOVEN- en ONDERMATRASSEN l Het lied der aethergolven DONDERDAG 9 OCTOBER 1952. muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.33 Orgel .a, m ypn- 7on vipuws I piano. 12 50 „Uit het bedrijfsleven J Iram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 ff r„Uno on Vnn^ Schoolradio. NCRV.JO.OO Gcwjldc Jeugd. 5.30 Militaire causerie. 5.40 Gram. 5.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr M. H. Lunet 'S. 1.20 z Luistert" Nlei .00 Gelders rouw 3.15 Kamermuziek. 3.50 Gram. Bijbellezing. 4.30 Gev. muziek. 5.00 V 1.00 0 -bed is ook voor U ideaal! Lekker warm en volkomen geruisloze vering. allerlei aard sm. 8.00 .45 Vra- toord. 7.30 Gram. 8 00 Radiokrant. 8.20 gen aan voorbijgangers. 10.15 Haarlei kostvereniglng. 10.45 Avondoverdenking. 1L00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws Ti. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gram. .50 Dagopening. AVR. 8.00 Nieuws. wijding. 9.15 Grair VPRO: 8.15 Gi Voor de huisvi et wat u niet weet. 10.50 Vo< 11.00 Gev. muziek. 12.00 Am us JTihi «2 baar over het brede pad tussen de populieren De Bijbel geeft kracht en raad voor alle tijden. „Hij komt" getuigt ook deze gevechtsmachine, liep. Zijn verstand zegt hem, dat het een half Wie in deze bodem graaft, vindt altijd weer ver- Ja. hoog boven de oude wereld, die sterft aan jaar geleden nog vrede was, dat Dick toen nog borgen schatten. Maar alleen degene, die met haar haat, leeft een God van liefde, die, als Zijn leefde, maar voor zijn gevoel liggen er tientallen overgave zoekt, vindt er Gods boodschap, tijd is gekomen, opnieuw Zijn Zoon zal zenden van jaren tussen die Meidag en deze November- Overgave! Jezelf afstaan! Het eigen ik begraven! tot eeuwige vreugde van al degenen, die in Hem avond. wie zover is, staat op de drempel van het Vader- geloven en hebben geloofd. Dan zal Dick verrij- Een palmtak! Zou dat iets van Lien zijn? Hij huis. zen, dan zal zijzelf 't zij ze dan nog leeft of neemt het blad in de hand, ziet aan de achter- Is Harders zo ver? Zijn die andere Bijbelvorsers al gestorven is met hem een eeuwige zalig- kant van de dikke stengel een wit kaartreepje. het? Als ze het waren, zouden ze niet aan de hand heid tegemoet gaan en eeuwig bij Christus met Een naam?" Neen, enkele versregels zijn daar ge- van een Bijbelboek voorspellingen doen over din- u-_:i-..u—«<- gen. die alleen bekend zijn bij God. Als ze het hem samen zijn, op een wijze, zo onuitsprekelijk schreven heerlijk, als het een sterfelijk mens niet gegeven is, te verstaan. Voor Helga betekent de „weder- opstanding des vleses" iets anders dan voor Lien en, met de woorden van het oude adventlied zingt het in haar: ,,Nog is die dag verborgen, Wacht hem gelovig af. Terwijl de grote morgen Reeds schemert boven 't graf." Als ze huiswaarts gaat, is ze gelukkiger, dan ze gedacht had ooit nog te kunnen zijn. Wanneer ze nu Lien Harders was tegengeko men! Maar Lien Harders zit thuis, wordt ver teerd door zelfverwijt en wanhoop. En haar moe- i fijn, regelmatig schrift waren, zouden ze niet met onbeantwoordbare vra gen komen, zoals dit bij het huisbezoek telkens gebeurt. Vroeger ging het bij dat huisbezoek zo gemoe delijk. Men praatte wat over het kerkgaan, het Avondmaalsbezoek het ene zo goed als het an dere was in Groenkerk wel in orde men stelde vragen, waarop men gewoonlijk de antwoorden ontving, die men verwachtte, men deed ten slotte „Straks roept de Heer Zijn welbeminden ee" ge.bed- °iaj er war.en w.el eaas. zwarigheden, In 't licht van d'eeuwge zonneschijn. ™.?ar d"e «J ,da 7ag te.ruimen vtel met moei- Daar zullen wij elkaar hervinden geestclljk, leY5n glng langs,€e" eeleideliilc En zonder einde zalig zijn." ma" Zeloatde. =Prak wel met als ,Dick, jongen", mompelt hij, legt dan met een een R?om?.e °ver. ha' vervullen van zijn plichten. OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. d. Spiegel door 'alk: „Indoi Chlnj 11.15 Sport- meiien. il.3012.00 Gramofoonr reland, BBC 330 m. 12.00 Gram. de boeren. 12.25 Voor de arbeider /ragen. 9.00 Nlei teportage. 10.30 Cau- 9.15 Klankbeeld. 1 trie. 10.45 Hobo t Engeland, BBC 1 uziek. 12.45 Cone 2.00 Voor de vrou\ j. 3.43 Dansmuziek. 4.15 „Mrs Dali Dagboek". 4.30 Causerie. 4 45 Militair orkei 5 30 Gev. muziek. 6.15 Voor de jeugd. 6.45 Hoorspel. 7 00 Nieu' - - programma. 8.00 Ci 8 43 Hoorspel. 9.15 E 10 20 Dansmuziek. Orgel. 11.5612.00 Nieuw Frankrijk, Nat. program, 347 m. 12 30 Om- eporkest. 100 Nieuws 1.20 Omroeporkest. )0 Nieuws. 2.05 Pianorecital. 2.25 Hoorspel. !0 Orgelconcert. 5.53 Gram. 6.30 Amerikaan- uitzending. 7.01 Lichte muziek. 7.58 Gri >2 Concert. 8 30—8.50 Gram. 11.15 Gn Gram. 2.30 Frar 2 45 Gram. 3.00 1 :iek. 3.30 Concert. /oor de kinderen. 6.15 Gram. 6,30 Voor c oldaten. 7.00 Nieuws. 7.40 Vrije politiek de der zijnen is, weet hij, en hij begrijpt van wie Mll u j- u*u-« het komt Nu weet men hem dichtbij. Niet ver van Groen- Thuis zwijgt hij over deze tocht. k"k „hfe" b<"? boerderij getroffen. De boer werd gedood, de boerin is blind en móet een arm missen, de oudste dochter is naar een krank- „Er staat geschrevenDat was een der zinnigengesticht gebracht, de jongeren hebben dubbele feestdag. Vader laat lang op zich wachten. Na schooltijd had hij nog les, is daarna het dorp ingefietst, weet Ant Horstink te vertellen, Ant, die deze dag meeleeft en meelijdt met dit gezin. ov.» Ja, Harders is het dorp ingefietst en daarna de meest geliefde uitdrukkingen van ouderling Har- in meerdere of mindere mate door geleden, het weg opgegaan, die Kerkhoflaan wordt genoemd ders. Met deze woorden en wat er op volgde heeft huis is verwoestEn er vallen bijna iedere Hij is niet van plan geweest, dit vandaag te doen, hij vaak twijfelenden tot verzekerdheid gebracht, nacht bommen, dan hier dan daar. Men slaapt maar iets, sterker dan zijn wil, drong er hem bedroefden getroost en dwalenden teruggevoerd, niet rustig meer, kent de verschillende vliegtuigen toe. Als hij het poortje naast het grote hek in- Er staat véél geschreven in zijn Bijbel, die hij aan hun geluid, ligt naar het ronken te luisteren gaat, vraagt hij zich af, of het werkelijk nog geen nooit nog zó heeft gelezen en onderzocht als deze en verkeert in de grootste angst, als men een ma- half jaar is geleden dat hij achter Dicks doods- winter. chine in de nabijheid van zijn woning weet. 1015 Planorecital. 10.45 Grar Nieuws. Brussel 484 n -ïieuws. MO. 2. orkest. 4 25 Gram, 4.35 Ai Nieuws. 5.15 Verzoekprograt koren. 1.00 Strijkkwartet 1 Nieuws. 8.00 Hoorspel. 10 0 Lichte muziek. 10.50 Nieuws oeporkest. J.00 00 Gram. 4.00 j Advertentie Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur hebben er Dozijnen Rennies op zak... Altijd en ovevai ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aandè lof die zé voor Rennies heb ben. Innemen doen ze die tabletjes onop vallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuift op de andere. Ook U l electrotechnisch ingenieur: H. L. Voorburg: A. F. Baljet. J. P. Beck, L. ts. Beijer, W. Frijllnk, H. van Kampen, G. R. Nooy. H. J. M. Osse. allen Den Haag. P. J. van Berckel, M. H. Bodmer. J. F. E. ten Brink. Ong Kian Kie. H. K. Ostlle. H. Slttrop en T. Sluijter, allen Delft. J. W. H. van Rees. Voorburg; J. W. M. Roodenburg, Wassenaar; prop. ex. natuurkundig ingenieur: D. van Dalen, Den Haag; H. P. van Heel. Dieft; E. G. A. W. van Hooff. Wassenaar; J. K. Landré. Den Haag; R. K. M. Sonnen. Delft; W. F. Volker. Den Haag prop. ex. geodetisch ingenieur i. L. P. Roelfzema, Den Haag. AMSTERDAM. 7 Oct. Geslaagd: cand. geneeskunde: de dames: M. J. de Pree, Rothschild. F. N. Venema, en de heren h. Block, R. C. Boon, J. v. d. Borden, K. M. J. Ccha, R. Coster. W. M. G. Crasborn. iberg, A. G. M. Hoek. J. P. v. d. Hooft. K. S. Kho, J. v. d. Linde. r. G. L. du Mee, H. B. G. Peters, P. Rlenstra. G. H. Smals, T. G. M. Steffens, J. C. Zeyl- .ans, J. Krijger. GRONINGEN, 4 Oct. Gesl: doet. rechtsge leerdheid: J H Beek, Leeuwarden: arts-ex. edeelte: de dames A Dikboom, Zuidlaren, Kliphuis, St Anna Parochie, S J Sassen, Apel, de heren: W A Groothof. Gronin gen. H D Hamming. Leek. B van KalsbeeK, Witmarsum. J J-Winter, 2e Exloërmond,-'F Woltjes. Groningen: vanJ 1 i der Werf, Bolsw Dokkui Bevorderd tot beek. lngen. M Smits, F P J M van der Wegen. Tilburg. J M Betjnes, Groes- Kerkelijke KAMPEN (Theol. Hogeschool der Ge ref. Kerken onderh. art. 31 K.O.) Ge slaagd: prop. ex. A. Geelhoed te Hoek y R. Timmerman te Enschede. "TTET klinkt misschien wat zonder- ling, maar de slaap die ons zo levenloos en inactief doet schijnen, is in werkelijkheid een der belangrijk ste levensfuncties. Alle levende we zens, dus ook de planten, vertonen een regelmatige afwisseling van tijden van rust en tijden van bezigheid. De rustpauzen van de planten en de lagere dieren zijn echter niet gelijk aan de slaap van de hogere dieien en de mens. De slaap wordt door vele onderzoekers gerekend tot de Instincten. Wanneer wij dit Instinct beletten in actie te komen, b.v. door ingespannen arbeid, dan dwingt ver moeidheid ons tot slapen. Deze slaap- dwang is op den duur even onweer staanbaar als de dwang tot ademha len en de dwang tot drinken bij kwellende dorst. Vooral na de eerste wereldoorlog is het onderzoek naar het wezen van de slaap met kracht ter hand geno men, omdat in de jaren 1917 en 1918 de slaapziekte in Europa een ont stellende uitbreiding kreeg. Zorgvul dig onderzoek van de hersenen van gestorven patiënten bracht aan het licht, dat een zeer klein gebied, diep verborgen in de hersenen, aangedaan was. Aldus werd het slaapcentrum ontdekt, dat ln betrekking moest staan met de regeling van de slaap. Evenals de mens beschikt over een centrum dat de ademhaling regelt, beschikt hü over een slaapcentrum. Zoals wij op deze plaats reeds heb ben vermeld, wordt het ademhalings centrum geprikkeld door het kool zuur in het bloed, waardoor wij ge dwongen worden verse lucht in te ademen. Op gelijke wijze nu blijkt ook het slaapcentrum te worden ge prikkeld door stoffen die bij de lichaamsarbeid ontstaan. Het is bekend dat de Chinezen mis dadigers ter dood brachten door hen gedurende vier a vijf dagen het sla pen te beletten. Daama trad onher roepelijk de dood in. De terroristen tijdens de Franse revolutie maakten eveneens van dit wrede middel ge bruik en naar het ons toeschijnt is deze martelmethode ook in onze tijd nog niet verlaten. Franse onderzoe kers hebben aangetoond dat de doodsoorzaak door gebrek aan slaap gelegen is in de afbraakproducten der stofwisseling, waardoor een niet door slaap gerestaureerd lichaam, totaal wordt vergiftigd. Nu we het toch over vergiftigin gen hebben, is het wellicht belang wekkend ook eens aandacht te schen ken aan de brandharen van sommige netels,, die stoffen blijken te bevat ten, welke tot de sterkste vergiffen worden gerekend. Daarover morgen. (Nadruk verboden) VAN DELFT'S ~7&a/-7a0/ Uw winkelier heeft zé in allerlei formaat! k. '- A

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2