Jlieuiuo £ri&sd|c (fouranl Wantoestand in Ambonnezenkamp Rode stormloop met heel veel tanks geallieerde posities in Korea De bestandsbesprekingen zijn uitgesteld voor „onbepaalde" tijd op Atoomvliegtuig zal ongeveer 100 millioen kosten Spoorwegramp in de buurt van Londen: 50 doden Wist IJ De stem van Nieuw-Guinea "H WOENSDAG 8 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenjtraal 37 Directie. Redactie Abonnementen- eD Advertentie-afdeling Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: r 6.- per kwartaal 12— per maand: 1 0 47 per week Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red-: H. W. I. ENSER1NE CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat» astlcli gbrlltsea «in bert la te^easpoef Drie en dertigste jaargang No 9553 Ondei het blazen op hoorns begonnen, teneinde een doorbraak in de stellingen der Verbonde nen te forceren. Aan de stormloop op de geallieerde posities wordt deel genomen door 15.000 communisten en een groot aantal tanks. Langs tweederde deel van het front zijn de gevechten plotseling hevig opge laaid. Voorlopige berichten wijzen er op, dat de Chinezen zeven belang rijke héuvelstellingen hebben veroverd. De V.N.-troepen zijn thans bezig de ontstane bres te dichten. De besprekingen over een wapenstilstand, die na een pauze van tien dagen te Pan Moen Djon waren hervat, zijn door het opperbevel der Ver. Naties voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het betekent een afbreken der onderhandelingen, totdat de Noordelijken de voorstellen der Geallieerde delegatie inzake de repatriëring der krijgs gevangenen hebben aangenomen. Een zeer teleurstellende gang van zaken, aangezien velen reeds verleden jaar Kerstmis rekenden op een bestand. Wij herinneren er aan, dat de Verbon denen een tiental dagen geleden drie voorstellen hadden ingediend voor een oplossing van het vraagstuk der te repa triëren krijgsgevangenen. Dit was feite lijk het enige belangrijke punt. dat een wapenstilstand in de weg stond. In de radio-uitzendingen der communisten werd het betreffende aanbod van de V.N. on derhandelaars van de hand gewezen. Uit de vele berichten van Reuter en Ass. Press valt op te maken, dat de Chi nezen er in slaagden, de Geallieerde stel lingen voor Tspjorwon, in de West- Koreaanse frontsector te doorbreken. De Geallieerde infanterie levert thans slag, ten einde de communistische opmars in de richting der stellingen, aangeduid als „witte paard"-berg. (N.W. van Tsjorwon) te stuiten. Dit is van groot belang, omdat deze stellingen de hoofdweg naar Seoel beheersen. Volgens de cijfers nemen ten minste 15.000 man Roden aan het offen sief deel en zouden reeds meer dan 1300 Noordelijken gesneuveld zijn. Een Geallieerde officier verklaarde, dat de Chinezen evenals vroegA vóór de aan val met bepaalde stimulerende middelen in een strijdlustige stemming waren ge bracht. Flessen op de lijken van gesneu velden gevonden wezen hier op. Dec laatste stormaanval werd uitgevoerd on der het blazen op hoorns en ging gepaard met een oorverdovend geschreeuw en lawaai. Lovett, de Amerik. min. van Defensie, heeft op een persconferentie te kennen gegeven, dat Zuid-Korea op het ogenblik 50 procent meer manschappen te velde heeft dan de Ver. Staten. Hij zeide, dat de Zuid-Koreaanse verliezen aan gesneu velden reeds de helft groter waren dan de Amerikaanse. De Amerik. militaire politie zal de opleiding van Zuid-Kore- Sybil Johnson werd vergiftigd Een lijkopening van de stoffelijke ten van de Britse verpleegster, Sybil Johnson, die in Augustus op het strand naby Wimereux (Frankrijk) dood werd aangetroffen, heeft thans aan het licht gebracht, dat zij waarschijnlijk vergif tigd is. De lijkopening werd verricht door pro fessor F. Griffon. Gisteren is zijn rap port aan de Franse misdadigheidspolitie overhandigd. aanse troepene ter aflossing van andere eenheden aan het front, bespoedigen. Vermelden wij nog, dat de onder minister van Buit. Zaken in Zuid-Korea, Kal Hong Ko, is gearresteerd. Evenals de ontslagen minister Tsjang Tai Sang, wordt hij er van beschuldigd het verblijf van een hoge Japanse functionaris te Poesan begunstigd te hebben. Drie hoge Zuid- Koreaanse functionarissen en twee bur gers zijn eveneens in arrest gesteld. Dappere houding van de Fransen De doorbraak der Chinezen wordt voortgezet. De afgelopen 24 uur schoot de communistische artillerie bijna 100.000 granaten af op de Geallieerde stellingen. Vanmorgen hernieuwden duizenden com munisten de aanval op de heuvel, die het „witte paard" genoemd wordt. Hel zwaarst wordt gevochten aan het Zuide lijke uiteinde van de nabij gelegen heuvel ..Pijlpunt", waar de Franse troepen hevige aanvallen wisten af te slaan. De Franse troepen, dft numeriek veel zwakker ren. hielden stand ondanks het feit dat de lopen der machinegeweren rood gloeiend stonden. Volgens generaal Van Fleet, commandant van het achtste Amerik. leger, is de vijand sterk genoeg om thans aanvallen met beperkt doel in het voorste gedeelte van het front te ondernemen maar hij acht zijn tegenstander nog niet in staat tot een algemene aanval. Radio- Pek'/ing heeft de Ver. Naties vanmor gen (ge .heel ten onrechte, Red.) beschul digd van pogingen om de bestandsbespre kingen te laten mislukken, daarbij doelen de op schendingen van het Mandsjoerijse luchtruim. Mr B. J. Stokvis bedankt voor de C.P.N. Was zes jaar lang voor deze partij Kamerlid (Van onze Parlementsredactcur) Blijkens een mededeling van het ANP heeft mr dr Benno J. Stokvis te Am sterdam gisteren ter kennis van het partijbestuur van de Communistische Partij Nederland gebracht, dat hij voor het lidmaatschap der partij bedankt. Voor wie mr Stokvis kende, is dit be sluit niet gekomen als een donderslag bij heldere hemel. Wij hebben tenminste reeds jaren geleden horen voorspellen, dat eens de tijd zou aanbreken, dat hij uit innerlijke overwegingen moest ko men tot een breuk met de C.P.N., zoals deze zich in ons land in organisatorische vorm heeft ontwikkeld. Desgevraagd heeft dr Stokvis ons niet willen inlichten over de concrete motivering van zijn besluit. Een standpunt, dat wij voor lopig kunnen billijken: hij zal nog min of meer met zichzelf in het reine moe- Van 1946 tot 1952 was mr Stokvis lid van de Tweede Kamer. Hij heeft zich steeds doen kennen als een zeer scherp zinnig jurist. Wij hebben onlangs nog de gelegenheid gehad, hierop te wijzen in verband met zijn werkzaamheden als lid van de Parlementaire Enquête-com missie. Zijn laatste openbare daad als com munistisch Kamerlid is geweest de in diening van een initiatief- wetsvoorstel tot het treffen van wettelijke voorzienin gen met betrekking tot de instandhou ding en de bevestiging van de vrede. Dat gebeurde op 6 Mei van dit jaar. Het ontwerp was opgesteld op verzoek van de (communistische) Nederlandse Vre- desraad en verklaart „oorlogspropagan da" tot een strafwaardig misdrijf. Bij de jongste Tweede Kamer-verkie zingen werd mr Stokvis niet herkozen. Hij kreeg bij de candidaatstelling nl. slechts de tiende plaats op de lijst, waar mee het partijbestuur duidelijk te ken nen gaf, dat intellect in de communis tische opvattingen slechts een onder geschikte rol speelt. A'damse protestbetoging tegen gratie aan Lages Het Amsterdamse protestcomité tegen de gratieverlening aan Willy Lages heeft van burgemeester d'Ailly toestemming ontvangen Zondag een betoging te hou den. Van de Nieuwmarkt vertrekt men in optocht naar de voormalige Euterpe-: straat (thans G. v. d. Veenstraat), waar Lages tijdens de oorlog zijn bureau had. Voorts worden bij de verzetsmonumen- ten Weteringschans en Apollolaan kran sen gelegd. In de Betuwe wordt „door de klok gedraaid" fruit gewoonlijk naar de mestvaalt vervoerd. Ook in Gelder- malsen geschiedde zulks. Maar het rottende fruit' verspreidde zo'n stank dat besloten werd de millióenen ap pels en peren iri een zgn. wiel een poel te werpen. Het resultaat bleek nog ernstiger. De vissen nl. in het wiel sterven ten gevolge van gassen die veroorzaakt worden door het rottende fruit. Snoeken vein enige ponden, vette palingen en andere vissen komen snakkend naar adem naar de oppervlakte om daar weldra te sterven. Op die dode vissen ko men bij zwermen tegelijk de meeu wen af. De vissers betreuren ernstig deze gang van zaken. Uit een hygië nisch oogpunt ten slotte wordt het noodzake\ijk geacht, dat aan dit euvel spoedig een eind Wordt ge maakt, want de geurtjes worden al lengs onaangenamer en allerlei on gedierte krioelt er rondom en op die vissencadavers. Toekomst.,muziek" op Schiphol Dr Plesman reikte penningen uit aan K.L.M.-ers met meer dan 10.000 vlieguren TN 1967 hebben wij misschien één, misschien twee vliegtuigen, die f 100 millioen per stuk hebben gekost. Dat zijn dan de atoomvliegtuigen. Maar die brengen jaarlijks ook f60 millioen op." De president-directeur van de K.L.M., dr Plesman, zei dit gisteren toen hij op Schiphol ter ge legenheid van de 33ste verjaardag van zijn bedrijf, bronzen, zilveren en gouden legpenningen uitreike aan 55 K.L.M.-ers, die 10.000, 15.000 of 20.000 vlieguren hebben volgemaakt. Twintig anderen, die niet aanwezig konden zijn, krijgen een penning toegestuurd. De instelling van deze penningen was een idee van Viruly. Dr Plesman wilde zijn getrouwen een kijkje geven in de financiële zorgen van het bedrijf. Want, zei hij, u hebt nu on langs wel een plaatje in de krant gezien, waarop ik aan de minister een chèque van 5 millioen (aflossing op- amortl- satiebewijzen) overhandigde, maar dat wil nog niet zeggen dat ons bedrijf nu uit de financiële moeilijkheden is. Vlieguren blijven trouwens altijd denk- uren, zorgenuren. Vroeger betekenden 10.000 vlieguren ruim anderhalf millioen Narriman gaat niet van Faroek scheiden Zo iets komt in onze familie niet voor" Ex-koning Faroek en ex-koningin Nar- riman van Egypte gaan niet scheiden. Deze berichten zijn „geheel en al vals": Dit verklaarde Narriman tegenover de pers te Lausanne. Integendeel, de ex- koningin zal spoedig uit Zwitserland ver trekken om zich weer bij haar echtge noot op het eiland Capri te voegen. Zij heeft de kliniek, waar zij ter observatie verbleef, verlaten en haar intrek geno men in een hotel te Lausanne. Ex-koning Faroek zelf verklaarde het volgende: „Niets is belachelijker; wij gaan niet scheiden en er bestaat tussen ons niet de minste onenigheid." Ja, zelfs de groot moeder van Narriman, die in een dorpje ten Zuiden van ..Cairo woont, zeide: „Zo iets komt in onze familie niet voor!" kilometer vliegen, nu betekenen zij drie millioen kilometer. Gouden onderscheidingen, voor i dan 20.000 vlieguren ontvingen de ge zagvoerders J. J. Moll en G. J. van Mes- sel. De gezagvoerders Iwan Smirnoff en P. Both, die ook de 20.000 uur hebben volgemaakt, waren op deze verjaardag de K.L.M. niet thuis. Ook Viruly, Van Veenendaal, Van Dijk, Hondong. Witkamp, Groeneveld en nog enige an deren, aan wie de zilveren penning voor 15.000 vlieguren is toegekend, moesten rstek laten gaan. Sillevis en Frijns, e -eveneens met het zilver zijn onder scheiden, waren echter aanwezig. Zij en de andere aanwezige gezagvoerders, boordwerktuigkundigen, radiotelegrafis ten en stewards kregen van „de baas" een stevige handdruk en een paar rake woorden, die meermalen een herinnering opriepen aan de tijd toen de luchtvaart nog in de kinderschoenen stond. Honderd gewonden naar de ziekenhuizen Drie treinen, waaronder de nachtexpres uit Schotland, met elkaar in botsing Drie treinen, waaronder de nachtexpres uit Schotland, zijn vanochtend vroeg mét elkaar in botsing gekomen nabij de Lon- dense voorstad Harrow. Volgens de eerste berichten zijn veel mensen gewond. Brandweer en ambulance-auto's zijn naar de plaats des onheils gezonden. Reuter meldt nader: De nachtexpres PerthEuston liep op een locaaltrein, om ongeveer half negen, wanneer het verkeer op zijn drukst is. Het ongeluk gebeurde ongeveer twintig km. ten Noorden van Londen. De rails de "exprestrein lopen op dit punt pa rallel aan een bovengronds gedeelte de „ondergrondse". Alle lijnen, met inbe grip van de electrische, zijn geblokkeerd. Veel gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. een telegram van A.F.P. wordt mel ding gemaakt van 11 doden, die uit de vernielde rijtuigen te voorschijn werden gehaald. Vele gewonden, die vast zatett tussen de brokstukken, schreeuwden om Het ongeluk is nog ernstiger dan men aanvankelijk dacht, waar de exprestrein Euston naar Manchester er ook bij betrokken was, behalve de Schotse expres en locaaltrein. Een ooggetuige ver klaarde nog, dat hij een doffe explosie hoorde, gevolgd door een geweldige knal. Een aantal rijtuigen is vernietigd en ligt elkaar heengeschoven op de spoor lijn, en wel op een punt 12 meter hoog. Een brug voor voetgangers, die de per rons verbond, is door de botsing ingestort. Vanmiddag seinde Reuter nog, dat 50 personen om het leven zyn gekomen en ten minste 100 gewond. Vermoedelijk Is het aantal slachtoffers nog groter. De reconstructie der feiten is als volgt: De nachtexpres uit Zuid-Schotland reed in op een locaaltrein, die tragische bij zonderheid veel schoolkinderen ver voerde. Diryht daarop botste een snel- ttrein op weg zijnde naar Manchester op de twee reeds genoemde treinen. De twee locomotieven van de sneltrein naar Manchester drongen in op het pèrron, waar honderden arbeiders stonden te wachten op de „ondergrondse". Het onge lijk gebeurde even na acht uur. Het tion biedt het toneel van een ontzettende verwoesting. Een R.K. geestelijke en officier van het Leger des Heils wrongen zich tussen de brandende wagens om ster vende bij te staan. Vele gewonden kregen van de doktoren morphlne-injecties, voor zü naar het ziekenhuis werden vervoerd. 't Standbeeld-fonds voor Koning George Premier Winston Churchill is gisteren de campagne begonnen voor een stand beeld van de overleden Britse koning George VI. Via de B.B.C. lichtte de pre mier deze campagne toe. Het fonds, waar in de bijdragen kunnen worden gestorr, zal het Koning George VI Fonds heten. Het kapitaal, dat in het fonds vloeit, is dus in de eerste plaats bestemd voor het standbeeld. Wat er over blijft en wat er nog bij komt, zal worden gebruikt ter be scherming van ouden van dagen en jonge Nederlandse schenkingen aan dit fonds worden door de PTT gratis overgemaakt. De drie Engelse koninginnen hebben ieder 1000 pond (10.000 gld) bijgedragen. Ambon lacht nog, maar hoe..? „Ambon lacht nog, maar hoe.Het was deze opmerking van een insider over het Ambonnezenkamp Beenderribben, nabij Steenwijk, die ons de oren deed spitsen en het besluit nemen daar toch ook eens te gaan kijken. En we zagen Ambon lachen, alle narigheid, slechte be huizing, miskenning en terugzetting ten spijt. Over deze dingen vertelt U pag. 3. Dokter H. P. Veldhuyzen overleden Werkte van 1903 tot 1942 als arts in Leiden Vanmorgen is, na een ziekte van zes weken, op de leeftijd van 80 jaar over leden dokter H. P. Veldhuyzen. Zaterdag middag om 1 uur vindt op Rhijnhof de begrafenis plaats. Dokter Veldhuyzen vestigde zich in 1903 als huisarts in Leiden, In 1942 werd zijn practijk overgenomen door zijn zoon H. P. Veldhuyzen jr. Van de functies, die hij in de loop der jaren op verschillend terrein heeft be kleed, noemen wij zijn bestuurslidmaat schap van de Chr. wijkvereniging „Pniël" (ten tijde van ds Riemens) eri dat van de vroegere armenraad. Dokter Veldhuyzen is geruime tijd school- en gemeente-arts geweest, terwijl hij eveneens de medische verzorging in het Heryormd tehuis voor ouden van dagen (Geref. Minnehuis) behartigde. De herdenking van het 125-jarig bestaan van dit tehuis enkele maanden geleden, mocht de oude arts nog meemaken. Zeer velen in Leiden zullen dankbare herinneringen aan zijn practijk bewaren. Meisje te 's-Gravenzande aan kinderverlamming overleden Na ruim een week ziek te zijn geweest, is de 18-jarige mej. H. te 's-Gravenzande overleden aan kinderverlamming. In het gebouw van de Ned. Handel Mij. te Amsterdam reikte Prins Bernhard gisteren de onderscheiding van de Zilveren Anjer uit aan per sonen, die belangrijk werk hebben verricht voor het Nederl. culturele leven. De heerHH. Kiezelrink, koster van de Walburgkerk te Zutphen, ont ving het ereteken als dank voor de groede zorg, die hij aan de hem toe vertrouwde cultuurmonumenten besteedde. DAT de gemeenten Zaandam, Koog de Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Wijde- ner zullen samenwerken bij de stich ting van een openluchtbad in de Wijde- Bij hel kijken naar veisiezing: Kleuter in het nieuwe tuindorp verdronken Vlak bij de plaquette, die Koningin Juliana gistermiddag in de nieuwe tuin stad Slotermeer bij Amsterdam onthul de, is 's morgens het 21^-jarig jongetje Bobje Duffels in het water geraakt verdronken. Het kind was met zijn m der naar de versiering gaan kijken werd plotseling gemist. Een agent sprong de kleine nog na, maar toen was het j reeds te laat. DAT de reddingsboot Insulinde giste ren uit Oostmahorn uitvoer naar de Wel tevreden, die door het ruwe wee deel van de deklast had verloren, geen hulp nodig had. DAT tegen de 20-jarige fotograaf M. M. uit Nijmegen, die bij zijn patroon 800 had verduisterd, om zich in Parijs bij het Vreemdenlegioen te gaan melden, in Arn hem 20 mnd. jeugdgevangenis is geëist. DAT het aantal rijwieldiefstallen in Maastricht sterk toeneemt en tegen personen, die een fiets hadden gestolen, IVfe jaar is geëist. DAT in Maastricht 5 jaar is geëist tegen de 41-jarige los-arbeider D. W„ die bij de Spoorwegen textielgoederen had gestolen. DAT de Utrechtse gemeentebegroting sluitend is gemaakt met de raming DAT de Unie van Handelsreizigers- organisaties op 25 Oct. in Utrecht een congres houdt, waarop de verbetering de rechtspositie der handelsreizigers wordt besproken. DAT de pachtprijzen In het jaar 1951/ 52, vergeleken met die van 1950/51, voor boerderijen stegen met 57 pet en voor los bouwland met 512 pet. DAT het verbond van Ned. Werkge vers vandaag aan zijn leden een boek van bijna 400 pagina's over „De Neder landse industrie sinds 1945" heeft aange boden. DAT de stichting Zonnefonds geldelijke steun vraagt voor de oprichting van eer recreatieoord voor toevallijders (Penning meester: mr P. D. H. Schlecht, Soester- bergsestraat 100, Soest, giro 323416). DAT drie jongelieden van 19—21 jaar uit Eindhoven zijn opgesloten onder ver denking een maand geleden nabij Dom mel een man te hebben overvallen. DAT een directeur van een Rotterdamse kledingmagazijn door de kantonrechter aldaar tot f 50 boete werd veroordeeld, daar hij zonder vergunning van de K. v. K. een opruiming had aangekondigd. DAT de legerauto van de hoofdleger- bijzondere uitkering van 3.4 mil- predikant, kol. A. T. W. de Kluis, 200.000 lioen uit het gemeentefonds (v.j. een te- km heeft afgelegd zonder ooit gerepa- kort van T6 millioen.) J reerd te zijn. DAT bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te A'dam pasklaar een nieuwe huis- telefooncentrale (gewicht 4 a 5 ton, kos ten 100.000) is gebouwd, die gisteren over een afstand van 20 meter naar bestemming is verrold. DAT Maandag in de tweede technische school aan de Westerstraat te A'dam de eerste driejarige avondcursus voor leder bewerkers wordt geopend (40 leerlin gen). DAT de Stichting voor de Landbouw aan minister Mansholt heeft verzocht maatregelen te nemen wanneer de bin nenlandse graanprijzen onevenredig hoog stijgen. DAT gisteren in Soest een kinderwa gen door een vrachtauto tegen een in elkaar werd gedrukt, maar de negen weken oude baby ongedeerd uit de wrak stukken te voorschijn kwam. DAT de voorzitter van Zonnestraal. Jan van Zutfen, een der pioniers de t.b.c.-bestryding gisteren te Hilver sum zijn 89e verjaardag vierde. DAT voor het hof te A'dam tegen de 45-j. viskoopman H. S. uit IJmuiden, die 6 maal in beschonken toestand zijn auto had bestuurd. 4 maanden gevangenis straf en 7 jaar intrekking van het rijbe wijs werd geëist. Britse atoomproef was een succes De ontploffing van de eerste Britse atoombom op de Monte Bello-eilanden bij Australië, was een groot succes; alles verliep volgens de plannen. Dit verklaarde gisteren dr O. M. So- landt, een Canadese atoomgeleerde, die de proef heeft bijgewoond. Dr Solandt zal een rapport uitbrengen aan de Cana dese chefs van staven. Het officiële rapport van de Britse proef zal worden uitgebracht door dr Penney, die de leiding had op de Monte Bello-eilanden. Vierde lening 1952 van gemeente Leiden Voor de vierde maal dit jaar is de ge meente Leiden overgegaan tot de uitgifte 4Yi procent 30-jarige obligatie lening, ditmaal groot 5.000.000, waar- reeds 2,500.000 op inschrijvings- voorwaarden is geplaatst. Op Woensdag 15 October a.s. staat bij de Ned. Crediet- bank N.V. te Amsterdam en bij Bankiers kantoor Staal en Co- NV te 's-Gravenhage de inschrijving open op de resterende 2.500.000, tot de koers van 100 procen». De opbrengst dient voornamelijk ter nanciering van de woningbouw en ove gens voor andere dringende plannen. Wereldnieuws in slagzinnen EEN AMERIKAANS voorstel beoogt het Handvest der V.N. te wijzigen, teneinde het mogelijk te maken, dat alle onaf hankelijke staten, niet in oorlog zijnde met de V.N., voor het lidmaatschap aanmerking komen. DE VEILIGHEIDSRAAD komt Vrijdag bijeen ter behandeling van de kwestie Kasjmir. FRANKRIJK heeft besloten geen enkele inmenging te dulden van de V.N. in zake de kwesties met Marokko en Tunis. Indien hierover toch een debat in de V.N. zou ontstaan, zal de Franse delegatie waarschijnlijk de zaal veria- DE ARGENTIJNSE ambassadeur in Ma drid, generaal Silva. is teruggeroepen. KONING BOUDEWLJN van België be vindt zich met zijn vader in Noord- Tirol ter deelneming aan de jacht. Mor gen zal de Prinses van Rethy zich bij hen voegen. JU AN DUARTE. secretaris van de Ar gentijnse president Peron, werd te Parijs door president Auriol ontvangen. KENNAN. de Amerik. ambassadeur, die niet meer naar Moskou mag terugke ren, zal nog enige tijd in Europa blij ven als adviseur voor speciale Rus sische kwesties. GOLDMANN. vertegenwoordiger van de Joodse wereldorganisatie, voert te Bonn besprekingen met vooraanstaan de leden der Duitse regering en zal ook door Adenauer, als deze van een griepje hersteld is, worden ontvangen. DE ECHTGENOTE van de vermoorde premier Liaquat Ali Khan werd be noemd tot Pakistaans gedelegeerde bij de V.N. ENGELAND zal niet deelnemen aan de financiering der voorgestelde inrich ting van het West-Europese kernphy- sisch laboratorium te Genève, aldus de Daily Mail. EIGENAARS VAN hotels, restaurants en koffiehuizen, georganiseerd in een in ternationale vereniging, zijn te Inns- briick hun vierde naoorlogse congres begonnen. Ook het int toeristenver keer staat op de agenda. DE „DWAZEN-INTERNATIONALE" een club van inwoners van New Delhi, die van het principe uitgaat, dat de mens in wezen een dwaas is. Stalin. Truman. Churchill en Mao Tse Toeng ontvingen een uitnodiging om tot de vereniging toe te treden, omdat zulks de vrede zou bevorderen. TEMEER nu Indonesië pogingen doet Nieuw-Guinea in het brandpunt der internationale belangstelling te plaatsen, is het noodzakelijk, dat Ne derland laat zien waartoe het in d(aat is. Nederland kan met een reeks van goede argumenten komen. In de eerste plaats kan het duidelijk maken, dat in de overeenkomst van de souvereiniteits- overdracht een uitdrukkelijke uitzonde ring is gemaakt voor Nieuw-Guinea. Ook kan het herinneren aan het feit, dat in 1901 de „rechten" van Tidore op sommige delen van Nieuw-Guinea zijn afgekocht. Voorts kan het wijzen op de noodzaak, dat Nieuw-Guinea krachtig wordt ver dedigd door een land, dat geen dubbel zinnige politiek voert tegenover de Rus sische bedreiging. Daarbij kan het steu- ;n op Australië. Nog véél belangrijkere argumenten zijn, dat de bevolking van Nieuw-Guinea tot een ander ras behoort dan de Indo nesiërs en liever samengaat met rasge noten in de Stille Oceaan, voorts dat zij, voorzover tot de vorming van een opinie in staat, de voorkeur geeft aan het Ne derlands gezag, en tenslotte dat zij zich desnoods gewapend tegen de Indonesiërs zal verzetten. HET allervoornaamste argument zal echter zijn wat Nederland zelf in Nieuw-Guinea presteert. Hierover is een zeer uitvoerig rapport ingediend bij de Verenigde Naties. Als alle Nederlandse rapporten is het van een opmerkelijke eerlijkheid en zonder enige propagandis tische strekking. Wanneer men kennis neemt van de Indonesische propaganda, met de verbluf fende foto's van al het mooie, dat Neder land in Indonesië heeft gepresteerd, maar dat nu als Indonesische prestaties wordt aangemerkt, en men ziet in ons rapport over Nieuw-Guinea een schilderachtige foto van een buffelkar met massieve wielen; wanneer men leest, dat er in Nieuw-Guinea geen musea zijn, dat de voornaamste wegen in slechte staat ver keren; wanneer men bemerkt, dat geen woord en geen enkele afbeelding gewag maken van de pro-Nederlandse betogin gen, dan heeft men tegelijk een indruk, hoe het Nederlandse rapport is opgezet. Het bevat verder een zeer onvolledige kaart van het land, terwijl men gaarne stel kaarten had gezien met het aan tal scholen, havens, vliegvelden, olie ondernemingen enz. er op. Nederland heeft blijkbaar nog altijd niet geleerd, dat in het internationale verkeer propaganda vaak belangrijker is dan werkelijke prestaties. MAAR ook wat die prestaties betreft kan men niet tevreden zijn. Welis waar kan Nederland bogen op een roem rijke geschiedenis van de zending en later ook van de missie, waardoor reeds een groot deel van een wilde bevolking in een ontoegankelijk en onherbergzaam land is opgeheven tot de staat van menselijke wezens, bezield door geloof, voorzien van nieuw cultuurgoed, enigermate ook reeds in staat de botsing met de Westerse cul tuur te doorstaan. Wat echter het Neder, landse bestuur vóór de oorlog presteerde veel te weinig, omdat alle krachten Nederland toendertijd door Java en Sumatra werden opgeëist. En na de oor log regent het klachten. Hierbij willen wij niet de nadruk leg gen op de algemene klacht, dat de vele millióenen die Nederland schenkt niet goed worden aangewend, dat het geld on doelmatig wordt besteed en zodoende het land niet ten goede komt. Nu willen we niet Ingaan op dure tennisbanen, op een R.K. H.B.S. in een volkomen Protestant se streek en tientallen dergelijke klach- nieer. Wel echter willen we vermel den het feit, dat de Papoea's zelf niet te vreden zijn over de huidige gang van zaken. En die ontevredenen zyn juist de personen, die met hart en ziel voor het Nederlandse gezag zijn. TT ET volkomen ambtelijke bestuur, dat alles in handen heeft en een ondoor- drihgbare muur vormt rondom de goed willende gouverneur, veroorzaakt thans op Nieuw-Guinea een even grote erger nis als vijftig jaar geleden in het toen malige Nederlands-Indië. Erger is, dat, de goeden niet te na gesproken, vele ambtenaren tegen hun taak niet zijn op gewassen. Verbittering heerst er ook over de keu van het gouvernement bij de benoe ming van Papoea's iji de raden van ad vies. Personen die men kan beschouwen als vertegenwoordigers van wat onder het volk leeft, komen er te weinig in in tegenstelling tot anderen, die noch lezen noch schrijven kunnen en met verbaasde gezichten de beraadslagingen btJwofga Nieuw-Guinea. Daarom is het nood zakelijk, dat Nederlandse Kamerleden van alle partijen (op één na) het land bezoeken en dat er veel meer gelegen heid wordt geschonken aan ontwikkelde Papoea's om zich in Nederland verder te w/AAROM zou men ook niet gaan overwegen, wanneer het mogelijk zal zijn Papoea's tot onze volksvertegenwoor diging toe te laten? Vooral naar dit laatste dient, dunkt ons. met snelheid te worden gestreefd. Waarom zouden we ook niet bedenken, dat het in Nederland de communisten zijn geweest, die de eer ste Indonesiërs in de Tweede Kamer brachten en dat hun voorbeeld slechts door één politieke partij is nagevolgd? Men vergete toch niet, dat Nieuw- Guinea nog een wildernis is, omgeven door een zuiver ambtelijk gebied waar elke critlek k a n en vaak ook z a'l wor den gesmoord. Voor deze critlek echter moet een juiste uitlaat worden gescha pen. Dan is. met vermijding van alle demagogie, ook een gezonde ontwikke ling mogelijk. WEERBERICHT Toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: «^np Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. In net binnenland vannacht tij delijk zwakke, overigens matige tot krachtige, langs Waddenkust wellicht tot hard toe nemen de wind tussen West en Zuid-West. De zelfde of iets hogere temperaturen. (Op gemaakt te tien uur). ZON EN MAAN i dag Zon 6.54—17.59; maan on der 14.21, op 21.12 uur. Op 10 Oct. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1