Jlicuuif geitetfft (tfouranl Kracht van het Westen dwingt Moskou zijn tactiek te wijzigen Russische spijkerlaarzen worden niet verwisseld voor pantoffels Voor een opperbevel, dat de „koude oorlog" leidt Wordt de leerplicht verlengd tot vijftien jaar? Wist U Voorstel om twee soorten melk in de handel te brengen DINSDAG 7 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal f2— per maand: f 0.47 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter <Bu contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9552 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. EL DIEMER Chel-Red.: H. W. I ENSERINB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staatva<Ucf) ft gfreblevea «in twrt tn Ugfjeaspoet* Verordening winkelsluiting Acheson antwoordt Stalin DEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, heeft Stalin geantwoord. Het is duidelijk dat het Kremlin, nu de zaken niet gaan zoals verwacht was, van tactiek gaat veranderen. In 1947 zeide Stalin, dat geheel Europa en Azië voor de Sowjet-Russische druk zouden bezwijken. Deze verwachting is echter verijdeld door de kracht, waar mede het vrije gedeelte der wereld zich tegen de Russische aggressie teweer heeft gesteld. Weliswaar heeft de groeiende kracht van het Wes ten het Kremlin gedwongen zijn tactiek van geweld te wijzigen, maar indien Rusland uit tactische overwegingen zou besluiten het sabel- gekletter te staken, dan nog zou zulks niets veranderen aan de vijandige instelling van Rusland tegenover de niet-communistische staten. Aldus de zienswijze van Acheson. De Sowjet Unie zal haar militaire macht blijven uitbreiden, ook al zou zij haar spijkerlaarzen verwisselen voor zachte pantoffels. Het Westen dient reke ning te houden met toenemende „onder grondse" communistische actie, 't zaaien van verdeeldheid tussen de vrije landen en het uitbuiten der bestaande moeilijk heden. Dit is de duidelijke waarschuwing, welke de redevoeringen van het commu nistische congres te Moskou inhouden. Wat is het gevaar? Gesteld dat de Russen voor een ogenblik hun tactiek wijzigen, de methode van de openlijke aanval zal onverwijld worden hervat, in dien de niet-communistische landen zich in slaap laten wiegen, en verslappen bij het opbouwen der defensie. Acheson leg- Wereldnieuws in slagzinnen WISJINSKY en een groep hoge Rus sische diplomaten arriveerden te Parijs op weg naar New York, ter bijwoning van de Algemene Vergadering der V.N. De reis wordt vandaag voortge zet per „Queen Elizabeth". DE RUSSISCHE diplomatieke missie in Brussel zal niet langer bestaan uit een zaakgelastigde, maar Moskou zal een ambassadeur naar België zenden. WEST DUITSLAND heeft nauwe ban den met Egypte aangeknoopt en be noemde Günther Pawelke tot ambas sadeur in Cairo. DE HERTOG VAN WINDSOR, die een week in Engeland vertoefde, en bij zijn moeder op Marlborough House dineerde, vertrok met de boottrein naar Parijs. Het viel op, dat hij een sigaar rookte. GENERAAL BLANC, de chef van de Franse generale staf en twee andere officieren^ arriveerden te Belgrado voor een vriendschapsbezoek aan de Joegoslavische regering. KONING PAUL van Griekenland zal het Griekse parlement volgende week ontbinden en nieuwe verkiezingen doen uitschrijven. Een week geleden werd een nieuwe kieswet aangenomen: het aantal afgevaardigden wordt ver hoogd van 258 tot 300 en de vrouwen mogen er nu ook stemmen. TRYGVE LIE's voorstel voor de ver werving van een reserve-leger voor de V.N, van 60.000 vrijwilligers is door een commissie naar de Assemblée ge zonden. De Russen zullen zich er fel tegen verzetten. DE N.A.T.O. bestudeert plannen voor een billijke verdeling van benzine tus sen de 14 aangesloten landen, zowel voor vredes- als oorlogstijd. HET EERSTE wereldcongres van jour nalisten zal op 2 December te Santiago (Chili) gehouden worden. Ieder land kan twee gedelegeerden zenden. VAN DE OOST-DUITSE Volkspolitie zijn sedert 1950 ongeveer 5600 leden naar West-Duitsland respect. West- Berlijn uitgeweken. IN WEST-DUITSLAND daalde het aan tal werklozen in September tot 1.050.571; het grootste aantal bedroeg tot voor kort ruim 2 millioen. BIDAULT, de Franse min. van Defensie, sprak voor de derde maal de Duitse persberichten teg enals zou er een ge heim Frans-Russisch overleg inzake Duitsland hebben plaats gevonden. „Krijgsgevangenen" in Nederland de er de nadruk op, dat de Sowjet Unie zich thans vooral zal gaan toeleggen op het zaaien van verdeeldheid tussen de niet-communistische staten en pogingen zal doen deze landen van binnenuit „uit een te doen vallen". De communistische invloed in landen als West Duitsland, Zweden, Neder land is afgenomen en de communisten zoeken thans naar nieuwe wegen om hun doeleinden te verwezenlijken. Om de grote spanningen in de wereld te doen verminderen is heel wat meer nodig dan enkele uitspraken van Russische leiders over een „vreedzaam samengaan". De Sowj et-aanvoerders zullen hun woorden met daden waar moeten maken. De ge legenheid daartoe wordt hun geboden bij de onderhandelingen over een wapen stilstand, te Pan Moen Djon. De man die te veel zei I George Kennan, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, arriveert hier in de Westduitse stad Frankfort, op weg naar Berlijn, nadat hij te Londen geheime besprekingen had gevoerd met de onder-minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten. Kennan zal, zo men weet, niet naar Moskou kunnen terugkeren, daar hij zich enige tijd geleden misprijzend heeft uitgelaten over de positie uan buitenlandse diplomaten in Moskou. Over enkele dagen komen Kennans vrouw en twee kinderen uit de Rus sische hoofdstad in Berlijn aan. Na het altreden van Nahas De Wafdpartij heeft nieuw bestuur Naguib wint op alle politieke fronten De Wafdpartü in Egypte heeft 't hoofd gebogen voor generaal Naguib en stemde toe in het aftreden van Moestapha Nahas als partijleider, zoals in een deel onzer edities gisteren reeds vermeld. De Wafd blijft ,,oppositie"-partij zonder Moestapha El Nahas. Deze is tot erevoorzitter voor het leven benoemd. Er werd een nieuw bestuur gekozen, maar uitdrukkelijk Is verklaard, dat de Wafd zal blijven stre ven naar de bevrijding van het Njjldal. Nahas, die 30 jaar lang in de politiek is geweest, wordt als leider opgevolgd door Abdel Salaam Fahmy Gomaa, een lid van de oude garde en voorzitter van de ont bonden Kamer van Afgevaardigden. Er hebben zich te Cairo demonstraties voorgedaan. Jonge Wafdisten trokken door de straten en riepen: „Wij willen Nahas houden, weg met Abdel Salaam". Wij wijzen er op, dat Nahas zich liet overreden de leiding van de partij over te dragen, indien daardoor het voortbestaan van de Wafd verzekerd zou worden. Kort geleden had generaal Naguib meege deeld, dat de regering tegen zijn aan blijven als leider van de Wafd ernstige bezwaren koesterde. Wil ex-koningin Naniman scheiden Volgens het Egyptische blad Al Ahram overweegt ex-koningin Narriman zich te laten scheiden van ex-koning Faroek. Zij zou haar familie in Egypte v£ dit voornemen op de hogte hebben ge bracht. Deze zou, aldus „Al Ahram", reeds advocaten raadplegen en een snel le echtscheidingsprocedure hebben ge vraagd. De man die te veel zei II Herist op het Haagse Voorhout Prinses Beatrix maakte een rebus En die moet geld opbrengen voor oud-verpleegsters (Van onze A'damse correspondent) De hulpactie voor de honderden in financiële nood verkerende oud-verpleeg sters begint een nationaal karakter aan te nemen. Reeds is 150.000 bijeenge bracht via het Erefonds voor Oud-ver pleegsters. Ruim 60 plaatselijke comité's zijn aan het werk getogen, en er komt een rebus-actie. Deze rebus is door prinses Beatrix en haar klasgenootjes in elkaar gezet, toen zjj met vacantie aan zee vertoefden. Met goedvinden van de, Koningin zal deze rebus dienst doen om bij heel ons volk aan te kloppen. Het betreft een kleine 1000 oud-ver pleegsters, die niet van pensioenregelin gen kunnen profiteren en te weinig heb ben verdiend om zelf voor haar oude dag te zorgen. Men schat voorlopig ƒ114 mil lioen nodig te hebben. Het Erefonds stelt zich n.l. voor 1200 per jaar uit te keren en aldus de betrokken zusters uit haar kommervol bestaan te bevrijden. Men stelt zich voor met de actie einde Pleidooi van Montgomery Als deze met succes wordt gevoerd, kan strijd met de wapens voorkomen worden VELDMAARSCHALK MONTGOMERY heeft op een persconferentie ge- pleit voor een opperbevelhebber in de koude oorlog, die een vaste lijn moet brengen in de Westerse propaganda. Omdat wij voorheen de koude oorlogen niet konden winnen, moesten we daadwerkelijk oorlog voeren. Als de politici niet meer uit de knoeiboel van een koude oorlog konden komen, kregen de militairen opdracht, het dan maar echt uit te vechten, aldus de veldmaarschalk. Het is, volgens hem, van vitaal belang dat twee dingen worden gedaan: i eenstemming bereiken over een geza menlijk plan en een doelmatig werkende organisatie scheppen, die zich met het vraagstuk van de koude oorlog kan bezighouden- In een werkelijke oorlog gaat me te werk, waarom dan niet in de koude Frankrijk moet. volgens Montgomery de oorlog in Indo-Ghina snel beëindigen, daar anders het Franse leger in Europa niet tot die graad van ontwikkeling kan worden gebracht die noodzakelijk is - andere dringende problemen zijn: de deze maand of in begin-November teluchtmacht, de reserves te land, de [beginnen. plaatsing en legering der troepen, de Het werkcomité heeft zijn adres Heren- Duitse deelneming aan de Europese gracht 306 te Amsterdam, ten name van dediging en een gezonde basis voor de mevr. T. Zelle-Braaksma. Giro 3650. Europese economie, aldus de veldmaar- Verdacht van diefstal van ƒ20.000 zijn op verzoek van de Nederlandse politie ir een hotel te Brussel de 46-jarige Neder lander A. V. en zijn 25-jarige zoon ge arresteerd. Zij worden er van beschul digd de diefstal te hebben gepleegd in de woning van de pleegvader van V. jr, Utrechtse koopman. Binnenkort advies te verwachten van de Sociaal-Economische Raad Goed gezien lezer, dit is nu Nederlands Siberië- Vooral Duitse socialis ten hebben geklaagd over de behandeling van Duitse „krijgsge vangenen" in Neder land. Een rapport var de heren Scueps er Moser heeft alle be schuldigingen weer legd. (Krantenber.) (Van onze Parlementsredacteur) In Mei van dit jaar vroeg de toenma lige minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr A. M. Joekes, aan de Sociaal Economische Raad advies over een voorgenomen wij^ging van de ar beidswet, tengevolge waarvan meisjes beneden 15 jaar geen fabrieksarbeid mo gen, verrichten. Gelijk bekend is de mi- leeftijdsgrens voor fabrieksmeis jes thans 14 jaar. Naar wij vernemen is de sub-commis- e, aan welke de voorbereiding van het advies was opgedragen, met haar ont werp gereed. Waarschijnlijk zal het be handeld worden in een S.E.R.-vergade- ring in de loop van de volgende maand. Wij hebben de indruk, dat er, op zich zelf genomen, weinig verzet is tegen de verhoging van deze minimum-leeftijd. Het gaat om een 7000 meisjes in geheel Nederland, zodat het vroeger wel ge bezigde argument, dat een dergelijke maatregel een personeelstekort tenge volge zou hebben, weinig kracht heeft. Overigens herinneren wij er aan, dat in de Tweede Kamer van verschillende zij den de wenselijkheid van de leeftijds verhoging is bepleit en dat bijv. het Christelijk Nationaal Vakverbond dit punt in zijn jongste urgentie-program heeft opgenomen. ■BZZ dus, wat de zaak zelf betreft, geen verschil van opvatting, wel echter over de vraag, hoe een en ander moet wor- gerealiseerd. Minister Joekes had kennelijk het oog op een wijziging van de Arbeidswet. Wij menen te weten, dat in de S.E.R. een andere oplossing voorstaat, nl. verhoging van de maxi mum-leeftijd, waarbij een kind nog der de leerplicht valt. De leerplicht kan thans op de 14e verjaardag eindigen. Zou deze leeftijd niet veranderd worden, dan is het nodig, speciale maatregelen te treffen, omdat anders zich de practijk zöu voordoen, dat een meisje, bestemd voor ecu fabriek, een jaar zou kunnen „rondlopen", nadat zij op 14-jarige leef tijd de school heeft verlaten. Verhoging van de leerpliohtige leeftijd tot 15 jaar zou automatisch tot gevolg hebben, dat meisjes beneden deze leeftijd niet aan het werk kunnen gaan in fabrieken enz. In de Verenigde Staten van Amerika Engeland is de maximum leerplichtige leeftijd reeds hoger dan thans in Neder land. In België is ook reeds geruime tijd de verlenging van de leerplicht tot .15 jaar in studie. In eigen auto op Heiloo's pad De koning te rijk toert W. Cedee uit Heiloo (N-H.) met zijn vrouw en vier kinde ren in een autootje, dat hij in zijn vrije tijd helemaal zelf ge bouwd heeft. Van kindsbeen af is de heer Cedee een auto-enthousiast ge weest. Het goedkoop ste fabriekswagentje was voor hem echter even onbetaalbaar als de duurste Ameri kaanse „slee" en daar om stak hij zelf de handen uit de mou wen. Hij 'bestudeerde allerlei tekeningen van „gewone" auto's, piekerde over een voordeliger model en had tenslotte zijn plannen tot in de puntjes uitgewerkt op papier staan. Met de onderdelen die hij kocht, bouwde hij een sierlijk wagentje, dat een snelheid van 80 km per uur kan halen en vijf volwassenen kan vervoeren. Met de belastingen is bij de bouw angstvallig rekening gehouden. Het wagentje weegt ondanks zijn breedte van 1.60 meter en zijn lengte van 3.60 meter slechts 260 kg en valt daardoor in de belastingklasse van een motorrijwiel. 1523EE1 Het is een driewieler met merkwaardig genoeg niet twee achterwielen, maar twee voorwielen, die worden gedreven door een motor van 10 pk. Het achterste wiel dient voor de besturing. DAT in Bussum op 84-jarige leeftijd is overleden de bouwmeester C. J. Kruis- eg. oud-wethouder en raadslid aldaar. DAT het televisietoestel, uitgeloofd bij de appel-prijsvraag van het Kon. Wilhel- ina Fonds op de tentoonstelling Amato Amsterdam is gewonnen door mej. S. m Susteren, Hartenstraat 8, Amsterdam DAT wegens de aanwakkerende Zuid ester storm gisteravond langs een groot deel van de Ned. kust de loodsdiensten werden gestaakt, wat zelden zo vrot het najaar voorkomt. DAT met ingang van 15 October weer dringende postpakketten van Nederland naar West-Duitsland en omgekeerd kun nen worden verzonden. DAT de elf Ned. gezinnen, die een be gin van een kolonie gaan vestigen in de Braziliaanse staat Parana, met Alioth in Rio de Janeiro zijn aange komen. DAT van 6 t.m. 19 October in het land een inzameling wordt gehouden voc gezamenlijke militaire fondsen (Fonds 1815, Stamil, Ereschuld en 1 ankbaar- hard Stichting en het VrWeerden heid, Karei Doormanfonds, Xros Bern- Poelman-fonds). DAT de Rotterdammers G. K„ J. K. en G. B. wegens het uitlokken van de smok kel van 6 Duitse auto's in R'dam tot 6 mnd, waarvan 2 voorw., zijn veroor deeld (eis: 6 mnd) en L. tot 6 mnd, waarvan 3 voorw. (confrm de eis). DAT tegen de 21-j. schoorsteenveger W. J. S. uit Kerkrade 8 maand is géïist wegens oplichting van twee bouwonder- 1 bedrag DAT de montagewerkplaats van de N.V. Fabriek van electrische Apparaten Hazemeijer te Emmcrcompascuum op 1 December wegens gebrek aan orders wordt opgeheven en het personeel (40 meisjes en 5 mannen) wordt ontslagen. DAT de klokkengieterij Van Bergen te Heiligerlee een carillon van 32 klok ken (zwaarste 1250 kg) zal vervaardi gen voor Lima, de hoofdstad van de Zuid-Amerikaanse staat Peru. DAT prof. dr L. J. Zirnmerrnann, sinds 1947 hoogleraar in de economie te Mainz. binnenkort een leidende functie krijgt op het directoraat voor buitenlandse economische betrekkingen bij het minis terie van Econ. Zaken. DAT 4 Ned. deskundigen op het ge bied van het landbouwcrediet (A. C. M. Deurloo uit Wassenaar en de Hagenaars drs F. W. J. Kricllaars. drs P. M. van Nieuwenhuyzen en dr J. H. van Stuy- DAT in Valkenburg volgend jaar een kabelbaan van 300 meter lengte komt, die 64 luchtreizigers tegelijk met een snelheid van 30 meter per minuut tot 80 meter hoogte kan brengen. DAT het Zieken- en Ondersteunings fonds va nde Ned. Spoorwegen op 1 Januari wordt opgeheven en de zieken fondsen thans een felle jacht maken om do 120.000 aangeslotenen als lid te DATde postduivenvereniging De Voor bode te Ede op 18 Oct. een nieuw club huis opent en de leden bij die gelegen heid enkele kilometers buiten Ede wor den „gelost" om te zien wie het snelst het clubgebouw kan bereiken. DAT de in priesterkleren gehulde pas poortenvervalser, die in Breda opereer de. thans in Genua is gearresteerd en op transport gesteld naar Nederland, waar hij uit een psychopatengesticht blijkt te zijn ontvlucht. DAT de raad van Arnhem 102.000 heeft beschikbaar gesteld voor het tweede deel van de herbouw van de grote cn besloot de vermakelijkheidsbelasting voor het nieuwe Rembrandt-theater te verlagen van 35 tot 20 pet. DAT de Ned. Jeugdgemeenschap het wenseljjk acht een staatscommissie in te bestudering van het vraag- schalk. Hij is voorts van mening, dat binnen afzienbare tijd geen oorlog meer gevoerd behoeft te worden, als de koude oorlog gewonnen kan worden- In het boekje, dat „Atlantic Al liance" getiteld is, aldus A.P., wordt de verwachting uitgesproken, dat de koude oorlog nog lange tijd zal voort duren. De Prins bij herdenking van Spaans geleerde Prins Bernhard heeft vanmiddag in de Rijksuniversiteit te Utrecht als voorzitter van de stichting Het Spaans Instituut een bijeenkomst geopend ter gelegenheid van het feit. dat de Spaanse histoloog Ramon Y Cajal honderd jaar geleden werd gebo- De figuur van deze Spaanse geleerde werd belicht door de professoren dr J. Boelje en dr C. F. A. van Dam. Hij is vooral bekend geworden door zijn onder zoekingen op het gebied van het zenuw stelsel. De gezanten van Spanje en Uruguay woonden de plechtigheid bij. Gezin in Tilburg nu toch onderdak Het Tilburgese gezin, dat bijna drie maanden op straat onder een tentzeil heeft gewoond is nu eindelijk toch on derdak gekomen. Van particuliere zijde is aan hen een klein huisje in de Volta straat aangeboden en het huisvestings bureau heeft het gezin vergunning ver leend deze woning te betrekken. Russische hoop TTIT de redevoeringen op het U communistische congres te Moskou blijkt wel wat de verwachting en in elk geval de hoop daar is: een groeiende onenigheid tussen de landen van het Westen en in het bijzonder een toenemende verwijdering tussen Europa en Amerika. Het is duidelijk, waarop de Russen speculeren. Zij zijn de minderen van in eendracht samengaande vrije volken, maar zij zijn de meerderen van elk van die volken. Daarom zullen zij elke onder linge onenigheid toejuichen en zelfs aan wakkeren, zullen zij bijv. in een land als Frankrijk gaan spelen op het klavier van het nationalisme. Dat doen zij niet omdat de nationale zelfstandigheid hun zozeer ter harte gaat, maar om de Westerse lan den zo tot een gemakkelijker prooi te maken. Daarom is het Moskouse congres en alles wat daar gezegd wordt tegelijk een waarschuwing voor de Westerse wereld. Men kan aannemen dat de communisten in deze richting niet zouden werken wanneer zij hier geen mogelijkheden zagen. Zij zullen gaan proberen de landen van het Westen te scheiden en elk land afzonderlijk te verlokken tot toenadering jegens Rusland. Gelukkig kan ook in deze dingen een gewaarschuwd man voor twee gelden. Mooi besluit "pjE ATOOMGELEERDEN die in -L* Amsterdam hun congres hebben gehouden, hebben een mooi besluit geno men: het Europese atoom-laboratorium zal worden gebouwd in Genève. Stellig betekent dat aanvankelijk voor enkele landen een teleurstelling. Tot die landen behoort ook het onze. Nederland had gaarne gezien dat het laboratorium hier zou worden gevestigd. De gemeente Arnhem had er zelfs al erond voor ter beschikking gesteld. Soortgelijke wensen leefden in andere landen. Edoch, de mannen de wetenschap wa ren zakelijk genoeg om te begrijpen dat er zaken gedaan moesten worden. Ze waren bovendien overtuigd, dat het on derzoek van de atoomenergie van zulk een enorme betekenis is. dat overwegin gen van nationaal prestige moesten wij ken voor het algemeen belang. Lange tijd heeft men niet nodig gehad om tot dit besluit te koTnen. Het lijkt ons een gelukkig besluit. Zwitserland ligt centraal in West-Europa. Reeds in de jaren van de reformatie was men zich dit bewust. Maar wij achten he! vooral daarom een gelukkig besluit, omdat het na,een begrijpelijke aarzeling eenstem mig werd genomen. Trouwens, wie beter dan de beoefenaars van deze wetenschap zouden beseffen om welke grote dingen het hier gaat? Hoe voorkomen? vijf personen verdronken, doordat hun auto te ver doorreed, roept onwillekeurig de vraag op: hoe enigszins mogelijk zulke ongelukken in het vervolg te voor komen? In berichten over deze ramp lazen wij van een ketting waarmee de pont werd afgesloten. Maar een ketting zal als regel niet voldoende zijn. Waarom hier geen sterker afscheiding gekozen? Verder blijkt, dat de passagiers de auto niet had den verlaten voordat deze de pont opreed. Verdient het geen aanbeveling dat dit in het vervolg wordt voorgeschreven? Fl. 2500 bij Minerva ontvreemd Midden vorige week heeft de heer Van lid van het collegium 1951'52 van het Leids studentencorps uit de kamer het Collegium in de studentensocië teit Minerva aan de Breestraat een be drag van ongeveer ƒ2500 ontvreemd. Bjj het onderzoek door de politie zou den nog andere duistere feiten aan het licht zijn gekomen. De heer Van N. zou reeds naar Den Haag zijn overgebracht. Tot dusverre weigerde de Leidse poli- e ons ook maar één enkel gegeven over deze diefstal te verstrekken. laarvergadering Zuivelbond Andere zuivellanden hebben ons reeds ingehaald In de gisteren te Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Kon. Ned. Zuivelbond heeft de voorzitter, mr J. Linthorst Homan gewaarschuwd tegen een in zelfgenoegzaamheid gekoesterde gedachte, dat in ons land alles zo prachtig is, hoewel andere zuivellanden ons hier en daar reeds hebben ingehaald. keus laten tussen de gestandaardiseerde Op zuivelgebied staan wij weliswaar over het geheel genomen op een mooie hoogte, maar het zuivelland bij uitne mendheid zijn wij niet, ofschoon velen wel van dit standpunt uitgaan. Men moet zich in Nederland de zelf- critlek echter niet sparen, aldus de zitter. Tijdens een lezing over de melk veehouderij en het prijzenbeleid heeft prof. dr J. Horring een voorstel ontwik keld om twee soorten melk In de handel te brengen. Hij wilde de. consument de venberg) uit Amerika zijn teruggekeerd, stuk der vacanticspreiding. De trein der toekomst: op één rail De Zweedse grootindustrieel dr Axel L. Wenner-Gren heeft in Keulen ver klaard. dat waarschijnlijk binnen een jaar de eerste monorailspoorlijn gebouwd zal worden. De proeven met het model op de proefbaan bij Keulen zouden thans zover beëindigd zijn dat de practische voorbe reidingen voor de aanleg van de eerste spoorlijn op ware grootte begonnen kun- ;n worden. Dr Wenner-Gren wil zelf bijdragen in de financiering van de eerste monorail. WaWar zij geconstrueerd zal worden zou nog niet vast staan volgens Wenner-Gren. Men heeft de keuze tussen Groot-Brit- tannië. Frankrijk. Zweden en Duitsland. Het model var. de monarilspoorlijn zal WWoensdag as. bij Keulen voor het eerst voor talrijke prominente gasten en vak lieden uit allerlei landen worden gede monstreerd Het betreft hier een kleine cer.tuurbaan. waarop een brede rail van beton is aangebracht. melk en melk met een hoger vetgehalte. Een bijdrage uit het landbouwegalisatie- fonds zou volgens zijn plan nodig zün om te verhinderen dat de kleinhandelsprijs plotseling te hoog zou oplopen. Uit een overzicht van de secretaris bleek dat de Nederlandse boterproductie in de afge lopen twee jaar met ruim 25 pet is ge daald. Het wereldcongres voor de .zuivel zal het volgend jaar in Den Haag worden gehouden. Zondag werd in Indonesië de „dag van het leger" gevierd. Ter gelegenheid hier van heeft de Indonesische militaire at taché in Den Haag Maandagavond een druk bezochte receptie gehouden op het landgoed „Backershagen" te Wassenaar. WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met hoofdzakelijk in het Noorden van het land enkele buien. Langs de Waddenkust aan vankelijk nog krachtige, ove rigens matige wind tussen Noord-west en Zuid-west. Vannacht tets kouder. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN. Woensdag: Zon 6 53—18 02; Maan onder 13.29; op 20.12 uur. 10 October L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1