Jlicuwr £rifcsrije (iToumnl Russisch partijcongres werd gisteren te Moskou geopend Auto reed van pont in Rijn: 5 personen verdronken AVRO-comité eist aftreden van dagelijks bestuur Wist IJ MAANDAG 6 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal f2— per maand: 0.47 per week Directie: P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. ENSERINB CHRISTELIIE-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastlcli f« gfctMtftii «n«n hert ia tegheaspott" Drio en dertigste jaargang No 9551 Dat ging Arnhems neus voorbij Stalin houdt wapenschouw Wereldnieuws Malenkof: Het „aggressieve" Amerika doet gevaar voor oorlog toenemen STALIN en leden van het Politbureau der Russische Communistische partij hebben de opening bijgewoond van het 19e partijcongres in het Kremlin. Dit is het eerste congres van dien aard in dertien jaar. Ongeveer 1300 gedelegeerden uit alle gebieden van de Sowjet Unie. alsmede talrijke communistische afgevaardigden uit het buitenland, waren in de Kremlinzaal aanwezig. Toen Stalin binnentrad, werd hij begroet met een ovatie, die minutenlang duurde. Het congres koos een presidium, een secretariaat en de leden voor de commissies; de agenda werd goedgekeurd. Malenkof kwam aan het woord na een inleiding door Molotof, de minister voor Chinese Zaken. Op dit congres zijn de belang rijke punten; versterking van de partij-discipline, alsmede een nieuw „vijfjaren-plan" voor de economische ontwikkeling van de Sowjet Unie. zich vele bekende persoonlijkheden, leden van het op te heffen Politbureau, maar schalken, generaals, ministers en voor aanstaande functionarissen. Een enorm aantal glanzende auto's staat ter beschik king van de eregasten, van wie er velen logeren in het nieuwe, weelderigé „Sowjetskaja"-hotel. Het congres koos een presidium van 16 leden; een voor lopige benoeming. Gekozen werden: Sta lin, Molotof, Malenkof, Beria, Worosjilof, Boelganin, Kaganowitsj en Chroesjtsjew, allen lid van het Politbureau. In deze volgorde werden de namen genoemd. Molotof neemt hier dus weer de tweede plaats in, vóór Malenkof, waaruit men afleidt, dat bij overlijden van Stalin, Molotof toch nog favoriet zou zijn bij de opvolging. Overigens sprak Malenkof de belangrijkste rede van het congres uit, waarin de nieuwe koers was vastgelegd. Vroeger werd deze rede altijd door Stalin zelf uitgesproken. Rusland kent geen ciises Malenkof diende het rapport in van het centrale comité. Hij verklaarde o.a., dat de tweede wereldoorlog het bestaan van vele volken en staten grondig had geschokt en het aangezicht der wereld veranderd. Als gevolg van de wereld oorlog waren Japan, Duitsland en Italië geen grote mogendheden meer en had den Frankrijk en Engeland hun vroegere posities verloren. Hij herhaalde wat Sta lin in de „Bolsjewiek" had geschreven, namelijk, dat voor de kapitalistische lan den grote economische moeilijkheden waren ontstaan, na de uitbreiding van het Amerikaanse.... imperialisme. Dit Thans deiinitiei Chili op 6 Nov. in het K.L.M.-luchtnet Het staat nu vast dat Chili in het K.L.M.-luchtnet wordt opgenomen. Met ingang van Donderdag 6 Novem ber a.s. zullen de moderne Douglas DC-6 vliegtuigen van de K.L.M., die twee maal per week van Amsterdam naar Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires vliegen, eenmaal per week door gaan naar de Chileense hoofdstad San tiago. In Europa doet de K.L.M. op deze route Frankfort, Genêve en Lissabon De afstand AmsterdamSantiago be draagt 13.337 km, juist een derde van de aardomtrek. Door deze nieuwe luchtverbinding is het aantal steden en landen opgenomen In het 195.000 km lange luchtnet geste gen tot resp. 97 en 65. Santiago is tevens de 32ste stad op het Westelijk halfrond binnen het bereik van de „Vliegende Hollanders". „De Hoop" kon vandaag nog niet uitvaren Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" werd, zoals we reeds meldden, voor on derzoek te Amsterdam in het dok op genomen. Daar bleek, dat het schip ernstig aan het roer beschadigd is. Het schip zal vermoedelijk pas Woensdag voor zijn nieuwe reis kunnen uitvaren, in plaats van vandaag, zoals eerst de bedoeling was. Buitenlands kapitaal naar de Unie van Zuid-Afrika Gedurende de eerste helft van dit jaar bedroeg het netto buitenlandse kapitaal, dat de Unie van Zuid-Afrika binnen- vloedde, 420 milldoen gulden, hetgeen ruim 150 milMoen gulden meer bedraagt dan het totaal der buitenlandse investeringen gedurende het eerste halfjaar van 19 Hoe was het in Parijs? De situatie werd verscherpt door de im perialistische tactiek, voor dit alles een uitweg te vinden in „voorbereidingen voor eeirriieuwe oorlog." Juist de Sowjet-Unie kende geen crises, want de Russische productie was in. 1951 reeds gestegen tot meer dan 12 maal die 1929. Hij stelde de tegenstelling in i de Sowjetfüni Dat is. ook weer achter de rug ÖRÏfëHSTKP KA8TEI De 63-jarige Nazi-generaal Von Mackensen, die indertijd wegens oor logsmisdaden ter dood werd ver oordeeld, is thans toch weer een vrij man. In 1946 werd Von Mackensen beschuldigd van massamoord op gijzelaars in Italiaanse grotten; nog geen twee jaar later werd dit vonnis verzacht tot levenslange gevangenis straf. En nu kan hij weer keurig de hoed afnemen, gelijk een gentleman betaamtThens komen Van Kes- selring en Von Manstein vermoedelijk aan de beurt. kwam hierop neer, dat de „democrati sche" markt zich uitbreidde (bedoeld de Russische), terwijl de imperialistische markt steeds te kampen had met nieuwe economische crises. Malenkof wees bo vendien op de ernstige tegenstellingen tussen Amerika enerzijds en Japan, West- Duitsland en Italië anderzijds. Niemand houdt ops tegen Malenkof vervolgde: De „tegenstellin gen" tussen Amerika en Engeland en die tussen Amerika en Frankrijk zullen steeds groter worden. De Ver. Staten trachten hun economische moeilijkheden te overwinnen door de oorlog in Korea, de herbewapening en de militarisatie de industrie. Hij beschuldigde Ame rika van een gehele serie aggressieve daden, die het gevaar van een nieuwe oorlog doen toenemen. (Dit is dus in flagrante tegenspraak met de visie van Stalin in de „Bolsjewiek" als zou tussen Rusland en Amerika met de Westelijke partners geen oorlog dreigen. Red.). Met nadruk verklaarde hy, dat het ge ar voor een oorlog toeneemt, aange- ?n Amerika, Engeland en Frankrijk sedert de jongste wereldoorlog hun tijd besteed hebben aan voorbereidingen voor een nieuwe. Amerika wil de wereldheer schappij en past daarbij het geweld van Hitier toe. Op*de bekende wijze werd voorts het aggressieve Atlantisch Pact gehekeld. Maarer is geen kracht ter wereld die de beweging van de Sowj et- gemeenschap kan tegenhouden. Aldus Malenkof. Het „vijljazen-plan" Aan de rede van Molotof, die het zgn. „Vijfjarenplan" ontwikkelde, ontlenen wij nog, dat dit met spoed ten uitvoer zal worden gebracht, ter verhoging van de welvaart der bevolking, in haar overgang socialisme naar communisme. De industriële productie, vergeleken met 1950, zal met 70 procent worden verhoogd, dit percentage zal in 1955 bereikt zijn. Hij noemde productiecijfers voor de staalproductie, auto's, textiel, schoeisel en vlees. Besluiten wij met de mededeling, dat de, toch al zeer vaste, partij-organi satie en discipline op drastische wijze zullen worden verscherpt. Dreigement tegen het Westen Aan later ontvangen Reutertelegram- len ontlenen wij, dat Malenkof Ame rika tegen Engeland uitspeelde. Hij zeide- „Gen vijand heeft Engeland ooit zulke slagen toegebracht als de Ameri kaanse vriend, die zijn imperium stuk stuk ontneemt. Het zijn de Ameri kaanse milliardairs, die het imperium Engeland overnemen. Zulks ge schiedt in Canada, Australië, Nieuw Zee land, de Suezzone, maar ook op de mark- in van Zuid Amerika en in het Nabije- i Midden Oosten. Er bestaat een zwaar conflict tussen Amerik. en Britse monopolies over de bronnen van olie. rubber, non-ferro me talen, zwavel, wol en over markten voor de verkoop dezer goederen. Amerika spant ook samen tegen de andere Wes telijke bondgenoten, omdat gebieden ge bruikt worden voor „oorlogsbases" en de volken zelf straks dienen als kanonnen- voer voor een toekomstige oorlog." Malenkof zeide. dat de defensie van Rusland door de communistische party onwrikbaar zal worden versterkt, de paraatheid vergroot om iedere aggressor te vernietigen. Het Westen weet nu, na de „donder rede" van Malenkof, waar het zich aan te houden heeft en dat de politieke stra tegie van Moskou geenszins veranderd is, zoals men aanvankelijk in verschil lende bladen opmerkte, na het artikel van Stalin, in de „Bolsjewiek", hetgeen wij Zaterdag publiceerden. Weigelden remmen Zesde passagier zag zijn vrienden (allen uit Haarlem) in rivier verdwijnen VIJF HAARLEMMERS zijn gistermiddag op tragische wyze om het leven gekomen, toen hun auto bij Doornenburg over de pont van het Pan- nerdense veer schoot en in de Rijn stortte. De slachtoffers zijn de 33-jarige bakker H. Best en zijn 29-jarige vrouw J. C. Best-Verslages, de 29-jarige bakker H. Wempe en zijn 27-jarige echtgenote T. Wempe-van Luyken, en de ongetrouwde 26-jarige broodbezorger Piet Gortzak, die de wagen be stuurde. „Wou., lopen., lopen., lopen..' Een zesde passagier, de 26-jarige Haar lemse broodbezorger M. M. van Dijk, was koirt tevoren even uitgestapt. Dit redde hem van de verdrinkingsdood. Hij zeug zijn vrienden voor zijn ogen in de rivier verdwnijen. De heer Van Dijk vertelde, dat de zes taarfemmers per huurauto een uitstapje aar Elften maakten. Onderweg hadden .e remmen van de wagen een keer ge weigerd. De rem-olde werd later bijge vuld, maar de heer Van Dijk achtte het niet onmogelijk, dat de remmen het op nieuw begeven hadden, toen de wager de pont opreed. Op de pont zouden geen remsporen zijn gevonden. Andere getui gen be weien echter, dat de bestuurder kennelijk niiet met de plaatselijke toe stand op de hoogte is geweest en te sne op de afrit naar de pont heeft gereden. Deze afrit is tamelijk steil. De onge veer 15 meter lange pont lag, vergeleken by het vertrekpunt van de auto, laag, doordat ook de waterstand in dit jaar getij niet bijster hoog is. De rivier hier 4 tot 5 meter diep en 125 meter breed. Groot was de ontsteltenis van de pont knecht, van de heer Van Dijk en van de anderen die overgezet wilden worden, toen de grote gesloten wagen zonder te stoppen dwars door de dikke afsluitket- tung szhoot aan de achterzijde pont. De zware auto dreef met de stroom Onmiddellijk werden met een roeiboot en een kraanwagen reddingspogingen in het werk gesteld, maar men slaagde er niet in ook maar één van de slachtoffers tijdig op het droge te brengen. Later heeft men de wagetf opgehaald en d< stoffelijke overschotten van de inzitten den naar het ziekenhuis te Bemmed over gebracht. in slagzinnen MINDER PRATEN in de Assemblée dei Ver. Naties en meer positieve arbeid aldus het advies van Trygve Lie, de secretaris-gyeraal der V.N. BRUSSEL „NOORD-ZUID" is tot stand gekomen. Koning Boudewijn heeft de nieuwe verbinding tussen het Belgi sche Westelijke en Noordelijke spoor wegnet met het Oostelijke en Zuide lijke, welke verbinding dwars door Brussel loopt, plechtig ingewijd. RUSLAND WIJST de Zweedse beschul diging inzake spionnage van Sowj et- diplomaten te Stockholm van de hand. GROMYKO, de Sowjetambassadeur te Londen, zal deel uitmaken van de Russische delegatie naar de V.N., wel ke geleid wordt door minister Wi- sjinsky. INGEVAL VAN NOOD zullen burger vliegtuigen dagelijks een divisie vol ledig uitgeruste militairen van Ameri ka naar Europa kunnen overbrengen, met als resultaat, dat binnen twee we ken een kwart millloen man zouden kunnen worden vervoerd. Een uit spraak van Harris, van de „Pan- American World Airways". CIRCA 2500 moderne oorlogsvliegtuigen zullen einde 1952 ter beschikking staan van he* Atlantisch Pact in Europa. Hierbij niet inbegrepen de in Enge land gestationneerde escadrilles, zegt Sulzberger In de „New York Times". RIDGWAY ACHT de militaire kracht van het Atlantisch Pact nog op zeer gevaarlijke wijze „in onvoldoende staat verkerende". Hij drong er op aan, dat de partners van het Pact hun ver plichtingen nakomen. IN BOEDAPEST vinden op grote schaal deportaties plaats van leden der Hon gaarse sociaal-democratische party. IN JAPAN is een arrestatie-bevel uit gevaardigd tegen Takeo Nakano, een der gekozen liberale candidaten, er van verdacht zijnde bij de jongste verkie zingen Btemmen te hebben gekocht. Wegens onwettige handelingen zijn in totaal reeds 28 candidaten aangehou- IN TURKIJE is een lid van de Amerik. hulpcommissie gearresteerd, beschul digd van spionnage ten gunste van de Sowjet Unie. Een Amerikaans-Turks onderzoek heeft deze zaak aanhangig gemaakt. DE UNESCO KRIJGT te Parijs aan de rand van het Bois de Boulogne, een hoofdkantoor van 16 verdiepingen, dat ruim 7h* millioen dollar zal kosten. DE GROOTSTE AUSTRALISCHE kran tenmagnaat, Sir Keith Arthur Mur- choch, overleed te Melbourne op 66- jarige leeftijd. EEN NIEUWE DUITSE INVASIE be- lèefde gisteren Parijs, waar 8000 Duit sers zich in het Stadion de Colombes verzameld hadden om de voetbalwed strijd FrankrijkDuitsland bij te wo nen (3—1). 't Schijnt voor de persmensen een goed land te zijndat kleine Capri, gelegen in de buurt van Napels, voor de Italiaanse kust. Want na al het nieuws, dat ex-koning Faroék er produceerde, bereikte ons van ochtend weer deze foto van het zonnige eiland. Ze stelt voor het echt paar Marshall met vacantie. Mevrouw vermaakte zich op een ezeltje en de grote baas" ziet men er naast lopen. Reeds velen bedankten als lid van de omroep TERWILLE van een krachtig voortbestaan van de AVRO zal het lan delijk comité uit de AVRO-leden een actie ondernemen, welke eist de onmiddellijke aftreding van het dagelijks bestuur, volkomen eerherstel voor de heer W. Vogt, genoegdoening aan onrechtmatig ontslagen perso neelsleden en tenslotte een democratisering van de statuten, waardoor wanverhoudingen, zoals die nu zijn voorgekomen, binnen de AVRO in de toekomst tot de onmogelijkheden zullen behoren. Binnenkort zal er een manifest De Zaandamse firma „Betona" heeft Zaterdagmiddag waarschijnlijk een record gevestigd. Deze firma is er namelijk in geslaagd in zes uren een prefabricate-woning, bestemd voor de export, in elkaar te zetten. Althans wat de buitenkant betreft was het huis in die tijd kant en klaar. Om te bewijzen dat de wanden van de vertrekken brandvrij zijn, stak men op een van de slaapkamers een hoeveelheid houtwol in brand. De wanden werden niet aangetast. Slechts de verf blakerde zwart. Naar Nw Zeeland en Australië Weer 820 landverhuizers Zaterdag vertrokken let M. Waterman is Zaterdagmiddag uit Rotterdam naar Australië en Nieuw- Zeeland vertrokken, met 500 emigran ten voor Nieuw-Zeeland en 320 voor Australië. Aan boord was o.a. het echt paar Lemmen-Janssen uit Venray, waar van de vrouw verleden week nog tijdens het Koninklijk bezoek aan de katholieke emigratiecursus H. M. heeft toegespro- Vanmorgen is teElft de motorrijder W. H. A. Lenting uit Arnhem-(Zuid) tegen een vrachtauto gebotst. HU werd de motor geslingerd en overleed ter plaatse. DAT minister Algefa Woensdag in Leeuwarden de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer zal bijwonen. DAT dc Belgische vissersboot Monte Christo, die bij Vlieland motorschade had gekregen, door de lseepboot Holland in Delfzijl is binnengebracht. DAT de Australische directeur-gene raal van de posterijen en minister voor de burgerluchtvaart, L. Anthony, van daag in ons land o.a. sprak met de heer L. Neher. DAT Zaterdag in Arnhem het vracht schip Marquette (2700 ton), gebouwd voor Frankrijk, te water werd gelaten, in Lobith de Jolette (2700 ton, even eens voor Frankrijk) en te A'dam het verdween toen geheel, tankschip Saxonheath (voor Bermuda). DAT op 78-j. leeftijd in Velp is over leden Jhr H. A. van Reigersberg Ver- sluys, adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Dat het Edelambachtshuis te Schoon hoven sinds de opening op 4 Juli onge veer 5.000 bezoekers heeft getrokken en thans tot het voorjaar is gesloten. DAT tot hoogheemraad van het groot- waterschap Bijleveld en de Meerndijk ii benoemd prof. dr Ir F. A. Vening Mei- nesz te Amersfoort DAT als hoofdbestuurslid van het Ned. Roode Kruis voor vijf ja-r zyn herbe noemd mej. dr J. J. van Dullemen, P Bolt, mr D. P. C. de Hoop Scheffer, E. M. J. de Vlam en Jhr dr J. N. v. d. Does. DAT het hoofdbestuur van de R.K. Landarbeidersbond St Deus debit nu evenals de Prot. Chr. bond heeft ver klaard de staking bij De Ommelanden onjuist te achten. Een Britse treiier bij Groenland vergaan Slechts één van de 21 opvarenden gered In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich aan de Zuidkust van Groen land een vreselijke gebeurtenis voor gedaan, die aan twintig Britse vissers het leven heeft gekost. De 629 ton meten de Britse treller Norman, afkomstig uit Huil, liep in het nachtelijk duister te pletter op de rotsen. De opvarenden wisten zich nog enige tyd aan de rotsen vast te klampen, maar tenslotte moest de één na de ander de ongelijke strijd tegen de woedende elementen opgeven. Van de 21 koppen tellende bemanning zijn twintig mannen, onder wie dc ge zagvoerder, om het leven gekomen. Dc enige overlevende is door een Noors reddingsvaartuig, dat toevallig passeer de, op weg naar Bergen, opgepikt. De Poseidon, zo heet het schip, kwam ech ter te laat, om de andere mannen te redden. Het Noorse schip is met de over levende doorgevaren naar Noorwegen: een andere Britse treiier heeft de lijken van acht der verdronkenen opgepikt. In Huil waaien de vlaggen halfstok. In tenminste twintig vissersgezinnen i tol w. Er is we e betaald. Schacht zag een oude vriend in Spanje En nu is hij dan weer thuis Dr Hjalmar Schacht is Zaterdag van zijn bezoek aan Spanje naar West-Duits- land teruggekeerd. Volgens dr Schacht had zijn bezoek, een zuiver zakelijk karakter gedragen. Schacht vertelde ver slaggevers te Nice, dat de voormalige S.S.-kolonel Skorzery, de bevrijder van Mussolini, hem uitgeleide had gedaan. Hij noemde Skorbery „een oude vriend". schynen, waarin de bezwaren tegen de huidige gang van zaken uitvoerig wor den uiteengezet Dit werd medegedeeld op een dezer dagen gehouden vergadering van het landelijk comité van actie onder voor zitterschap van ir A. Ruys. Volgens een uitgegeven communiqué bleek de vergadering, die werd bijge woond door afgevaardigden uit vrijwel alle delen van het land, eensgezind in haar scherpe critiek geuit op de ondemo cratische statuten van de vereniging, de wijze waarop deze werden gehanteerd, op het bestuursbeleid inzake het beheer der AVRO-gelden en de behandeling van het AVRO-personeel, op de overmach tige invloed van ondeskundigen by de samenstelling van het programma en op de bestuursdaden, waardoor de AVRO by de andere omroepverenigingen in crediet dreigt te geraken. De aanwezigen achtten het dringend noodzakelijk, dat de leden van de AVRO krachtdadig tegen deze toestanden protesteren, niet (zoals op vrij aanzienlijke schaal is gebeurd) door voor het lidmaatschap te bedanken, maar door zich aan te sluiten by een van de gewestelijke of plaatselijke actie- Vóór 17 September Saarbevolking naar de stembus Tenzij Frankrijk en Duitsland elkaar nog vinden Premier Hoffmann van de Saar ver klaarde, dat In zijn gebied, conform de grondwet, vóór 17 December a.s. algeme ne verkiezingen zullen worden gehouden. Hij voegde er aan toe: „Tenzij Frankrijk en West Duitsland tegen die tijd tot accoord over de „Europeanisering" het gebied zijn gekomen". Inzake jongste besprekingen te Parijs zeide hy. dat de bevolking van de Saar onmoge lijk belRng kan stellen in een voorlopige oplossing. Roomboter 20 cent per oond goedkoper De prys van roomboter, die onlangs reeds is gedaald van f 1.55 tot f 1.40 per pond. zou vermoedelijk met ingang van heden, opnieuw worden verlaagd en wel met 10 cent per >6 pond. De boter zal dan dus fl.30 per pond kosten. Sinds 4 Augustus was de boterprijs ge stegen van f 1.15 tot f 1.55 per pakje, als gevolg van de grote vraag van het buitenland in een tijd, dat de fabrieken veel kaas maakten en dus minder boter afleverden. WEERBERICHT Guur weer Tot morgenavond verwacht j| De Bilt: Wisselende bewoi- king met enkele buien. Mati- Re tot krachtige, aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Noordwest. VrfJ koud. (Opgemaakt om tien uur). ZON EN MAAN Dinsnag: zon 6.51—18.04: maan onder 12.22, op 19.24 uur. Op 10 Oct. L.K. Naamsverandering VOOR iedere Nederlander bestaat de theoretische mogelijkheid. van naam te veranderen. De voorschriften daartoe treft men aan in de zesde afdeling van de derde titel van het burgerlijk wetboek. De geslachtsnaam kan worden gewijzigd by Koninkijk besluit, de voornaam met toestemming van de arrondissement* rechtbank, in welker ressort de betrok kene woont. Thans zal nog een andere wyze van naamsverandering in practïjk worden gebracht, nl. verandering bij wet. Dit geldt echter alleen by naturalisatie van een vreemdeling. Deze mogelykheid is voor de eerste maal geopperd in de Tweede Kamer op 18 Juli 1951 door de aanvaarding van een motie-Scheps. De redenering was als volgt: Veel vreemde lingen, die Nederlander wensen te wor den, dragen een naam, waarover men hier te lande de tong breekt. Is het nu wer- kelük ernst, een andere nationaliteit te verkrijgen, dan kan men er ook geen be zwaar tegen hebben, zijn naam te verne derlandsen. Men kan tegen deze opvatting het be zwaar inbrengen, dat een geslachtsnaam inderdaad een geslacht s-naam is en dat de band aan de voorvaderen, ongeacht de nationaliteit, zich verzet tegen veran dering. Wij achten het dan ook verstandig van de nieuwe minister van Justitie, mr L. A. Donker, die zich (evenals trouwens zijn voorganger eenmaal) thans heeft be geven op de weg van naamsverandering by naturalisatiewet. dat hy de doorvoe ring daarvan afhankelijk heeft gesteld van de toestemming van de betrokkenen zelf. Op deze wijze zal bijv de naam Pazdrijowski worden veranderd in Pas- driofski en de naam Kostrzewa in Koschèva. Specifiek Nederlandse r.amen worden het niet: alleen de spelling is „vernederlandst". GEHEEL anders staat het echter met de voorgestelde naamsverandering van de te naturaliseren Duitser Paul Siegfried Müller. In de naam zelf ligt geen enkele reden tot verandering. Maar toch wordt voorgesteld, hem in het ver volg de naam Sytze van de Graaf te laten dragen. Müller woont van zijn eerste jaar af in Nederland. In 1942 werd hij gedwon gen tot dienst in het Duitse leger. In Noord-Afrika liep hy over naar de En gelsen en nam daarna dienst bij de Prinses Irene Brigade. Hij is nu nog vrij williger in het Nederlandse leger. Gedu rende de oorlog heeft hy, met toestem ming van de minister van Oorlog, zijn dienst verricht onder de naam Sytze van de Graaf, onder welke naam hij nu nog bekend staat. Hij wil deze naam nu graag ook rechtens dragen en minister Donker meent, dat er redenen zijn, dit verzoek in te willigen. t is duidelijk, dat deze laatste naamsverandering een gans ander karak ter draagt, dan werd bedoeld door de aanvaarde motie-Scheps. Het is geen kwestie van vernederlandsing. De grond ligt in de levensgeschiedenis van de heer Müller, alias Van de Graaf. Wij misgun nen de heer Müller de naam Van de Graaf in het geheel niet, maar toch vra gen wy ons af, of hier het verkrijgen van een andere naam voor een oorspronkelijk niet-Nederlander niet gemakkelijker is gemaakt dan voor een Nederlander van geboorte, die de moeizame weg van art. 63 en daar het hier ook voornaamsveran dering betreft, tevens die van art. 68 van het burgerlijk wetboek moet volgen. Wij geven natuurlijk toe, dat ook de natura lisatie-weg een moeizame is, maar het komt ons toch voor. dat het hier gaat om een naamsverandering die niet strikt verband houdt met de naturalisatie als zodanig. Er kunnen natuurlijk persoon lijke redenen zijn om het verzoek van de heer Müller langs deze weg in te willi gen. doch uit de bij het wetsontwerp ge geven toelichting blijkt hiervan niets. Op zijn minst zal toch duidelijk moeten blijken, dat het om een incidenteel geval gaat. opdat eventuele anderen aan deze naamsverandering geen enkel recht kun- ontlenen. WIJ MENEN ook bezwaar te moeten maken tegen de door minister Don ker voorgestelde administratieve afwik keling van de naamsveranderingen bij naturalisatiewet. Op de ambtenaren van de burgerlijke stand wordt de last ge legd, in hun registers van de verandering melding te maken op de kant der akten, waarin de namen in hun oorspronkelijke spelling (dan wel de oorspronkelijke namen) voorkomen. Op zichzelf is deze tirade in de wet een vooruitgang. Reeds eerder, nl. bij een naturalisatiewet van 26 Maart 1952 werd de spelling van een naam gewijzigd. Szczpaniak werd toen veranderd in Sepaniak. In die wet werd echter hele maal geen administratief voorschrift ge- Het is ons echter niet duidelijk, waar- n is afgeweken van de procedure, die gevolgd moet worden bij „normale" is- en voornaamsveranderingen krachtens de zesde afdeling van de derde titel van het burgerlijk wetboek. Deze procedure gaat er van uit. dat het Ko ninklijk besluit, resp. de rechterlijke uit spraak. wordt ingeschreven in de lopende geboorteregisters en dat de ambtenaar de burgerlijke stand op grond h;er- zorgt voor de nodige kantmeldingen. De inschrijving van de naamsverandering krachtens naturalisatiewet wordt nu niet oorgeschreven. Natuurlyk kan dit ook dikwijls niet in de lopende geboorte registers van de geboorteplaats, aange- meestal de genaturaliseerde buiten Nederland is geboren. Maar het kan wel het geboorteregister van de woonplaats n de betrokkene, naar analogie van het bepaalde ln art 66 burgerlijk wetboek v. de naamgeving aan onbekenden. TTET systeem van de bepalingen in het AA burgerlyk wetboek met betrekking tot de burgerlijke stand is nu eenmaal, ;en kantmelding op een akte steeds teruggrijpt op een andere, in een register de burgerlijke stand ingeschreven akte. Voorts Is het de gewoonte, dat men, wanneer het begrip „geboorteplaats" om practische redenen niet kan worden ge hanteerd. terugvalt op het begrip „woon- wetgever zou dit systeem nu inci denteel gaan doorbreken, door de amble- van de burgerlijke stand op te dra gen. kantmeldingen te maken, zonder dat deze teruggrijpen op een in oen der registers van de burgerlijke stand inge schreven akte. Dit achten wij onjuist. Het komt ons voor, dat uit een oogpunt van methodiek by deze nieuwe wyze van naamsverandering een overeenkomstige administratieve afwikkeling behoort ta worden gevolgd als reeds jaren voor nor male gevallen in het burgerlyk wetboek neergelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1