MET BOWIENTJE (alweer) naar het 3 October-jeest Gedeeltelijk verregende taptoe bracht toch de sfeer Spijbelende deelnemers en afgedekte trommels In volle breedte van huidige wereldnood doet God nóg wonderen Wat men voor onmogelijk hield, werd plotseling werkelijkheid Het ging in 1574 om de belijdenis der Kerk God veranderde de doodsschaduw in morgenstond Hutspot van de Timdelerclub ging er best in nieuwe leidsche coubant ZATEBDAG 4 OCTOBEB 1952 En omdat Bowientje en ik gister ochtend om 7 uur al in de Waag aan wezig waren hij de bonloze distri butie van haring en wittebrood, uren lang langs de straten hebben gestaan voor militaire mars en historische op tocht, nameloos veel hutspot met klapstuk hebben gegeten, gezellig tot onze knieën door de modder op het Schuttersveld hebben gewaad, om tenslotte ons blind te staren op des heren Kats brillant-vuurwerk, bat terijfront, draaiende zonnen en jas- minvuur kortom, omdat wij met die andere negentigduizend Leide- naars gisteren op een vre-se-lij-ke manier onze stad voor de zoveelste maal hebben ontzet, moet ge van mij, beminnelijke lezer, geen keurig op- getuigd, gedocumenteerd en geordend verslag verwachten over de feest- orkaan, die voor één dag over onze goede stad heeft gewoed. Bowientje ligt met een grote staaf ijs op haar hoofd in bed, al de lieve dag lang, en voert in haar koortsdro men hele gesprekken met Rembrandt en Van Mieris, terwijl ze onder de dekens telkens weer nerveus zoekt naar een weggelopen haring. En ikzelf, ach ikzelf ben noch bij kas noch bij stem, vanwege de enor me uitgaven respectievelijk opge wonden kreten, die ik heb gedaan respectievelijk geslaakt, op die bewo gen dag. Zoals een matroos in zijn snert pleegt te vissen naar een kluif, zo zal ik trachten hier en daar een brok be levenis te lichten uit de zeventien omgevlogen uren, waaruit de voorbije 3 October voor Bowientje en mij be stond. En mocht ik in het komende relaas een vereniging, een persoon of een voorval niet noemen, welaan, niet ge mokt, vrienden, want ge hebt allen braaf gefeest, actief zowel als passief. Ge hebt gisteren zoveel pluimen op vorige-eeuwse hoeden gezien, steekt gij dan déze pluim op uw dophoed of alpinopetje, al naar uw hoofd dracht is. Daar gaan we dan, zoals de zei, die per fiets de Nieuwe Rijn in reed. Het is heel merkwaardig, dat dat Bowientje van me het 3-Octoberfeest altijd stemmig begint. Wanneer ge ons rustig aan het (haastig) ontbijt zoudt zien zitten, is het onmogelijk te geloven, dat ze twee uur later de meest opgewonden vrouw van Lei den is. Tè opgewonden soms, mag ik wel zeggen, want toen we door de Bree- „Wist jij," zei Bowientje, toen mijat er altijd krijgsvolk bij te pas moet wang wat bijgetrokken was, „dat de komen, bij de 3-Octoberfeesten? 3-Octoberdag voor Frangois Henri Krijgsvolk en hoge hoeden1 Kinschot de zwaarste dag des straat liepen te flaneren, vloog ze zonder meer dr Reitsma om de hals, uitjubelend: „O, sinjeur Steen, wat zag u er eergisteren schattig uit!" De heer Reitsma, die aanvankelijk glunderend de knuffel in ontvangst nam, bekoelde prompt en bekende eerlijk: ,J)at was ik niet, vrouwe Bo wientje. Dat was...." Waarop Bowientje zonder blikken of blozen interrumpeerde: „O, dat hindert niet! In elk geval ziet u er nü ook schattig uit!" „Er zijn, ondanks het politieverbod, heel wat apen langs de straat?', zei ik, om de situatie te redden. En prompt kreeg ik van een onwelleven de overigens met zelfkennis be giftigde Leidenaar een draai om m'n oren, vergezeld van de kant tekening: „Kijk naar je eigen". jaars is?" (Bowientje praat over on ze burgemeester altijd van ,J?rangois Henri", hoewel ze vroeger nooit met 'm geknikkerd heeft). ,£o?" zei ik. „Ja," zei zij toen weer. „Hij moet op die dag, op z?n nuchtere maag haring eten in de Waag. En hij houdt evenveel van haring als Faroek van Naguib". Ik kon geen antwoord ge ven, want op datzelfde ogenblik reed de heer Commandeur voorbij, hoog gezeten op zijn paard. ,J)e Toscanini van de optocht", zei Bowientje. „Dag, meneer Commandeur!" „Er zijn weer veel hoge hoeden, dit keer", zuchtte ze verder. „Daar heb je 't al eens over ge had," zei ik. „Met de braderie". We stonden toen juist op de trap pen van het stadhuisbordes, waar langs de militaire parade voorbij trok. Geboeid keken we naar de over gierende straaljagers, die niet te zien waren. „Ze kunnen het een volgende keer veel goedkoper doen," zei Bowientje, „wanneer ze in plaats van die dure straaljagers een of ander gier-appa- raat opstellen. Want je ziet toch niks. Overigens: hoe zou het toch komen, Daar begon ze weer over die ho- gezijen. En daarom sleepte ik haar haastig mee naar de baandraverijen, waar juist de achttienjarige Allouez een nummertje lopen weggaf, Slijkhuis z'n vingers voor afgelikt zou hebben. „Toch wel zielig," zei Bowientje, „dat je op je ouwe dag nog zó moet sjouwen". Bowientje heeft geen ver stand van paarden, zoals ge ziet, want een goed renpaard en dat is Allouez staat evenzo goed te hun keren aan de start als Gaston Reiff of Fanny Blankers. Die dieren heb ben drommels goed in de gaten, dat ze 't van de ander moeten zien te Moet ge maar eens kijken hoe ze met de ogen langs de kleppen heen loeren, waar de concurrent zich bevindt. En toen? Wel, toen hebben we nog heel veel gezien. En heel veel gegeten. Peen met uien, stroopwafels, ijsjes, warme worstjes, appels, cake. En we zijn naar de optocht geweest, en naar het feest in de Stadsgehoorzaal, naar de hospartij en naar het vuurwerk, en Och, beminde lezer, zoals ik zei: Bowientje ligt te bed met een fikse ijsschots op haar hoofd, en in mijn maag spelen de hutspot en de klap stuk, de warme worstjes en de cake, de ijsjes en de appels het 3-October- est nog eens dunnetjes over. Ik zie alleen nog maar vuurpijlen en dansende aapjes, grote klapstuk ken en Leidse meesters, veel hoge hoeden en marcherende drumbands. Ik kan werkelijk niet meer. Ik gap een stuk ijs van Bowientje en zal proberen m'n bed te bereiken. Maar.... 't was weer een mooi Nog twee dagen bestaat er gelegenheid voor de deel nemers aan onze braderie-kleurwed- strijd om in te zenden. Na Maandag October is dit niet meer mogelijk Laten allen, die wel met het werk begonnen, maar het nog niet voltooi- i -n, dus nog even de tanden op el kaar zetten. Er wordt naar gestreefd om zo spoedig mogelijk de uitslag te publi ceren Dadelijk ua de dag van sluiting wordt begonnen met het omvangrijke werk van het beoordelen Reeds nu maken wjj met voldoening gewag van talrijke uitingen van waardering over deze wedstrijd, zowel van ouderen als van de jeugd. AAN DE VOORAVOND Lucas Bols in Leiden Ter gelegenheid van de Leidse Week hield de firma Erven Lucas Bols te Am sterdam in samenwerking met verschei dene slijters in Leiden een etalagewed strijd. Donderdagmiddag heeft een jury onder voorzitterschap van Lucas Bols en verder bestaande uit twee Amsterdamse poorters en een poorteres, allen ge kleed in costuums uit de zestiende eeuw. de etalages van de deelnemers beoor deeld en de prijzen uitgereikt Aan vaders hand naar het feest.Maar goed dat er nog laarzen zijn. Op de avond van 2 October was de stemming er een van: „Het had erger kunnen zijn". De regen liet de Leidenaars weliswaar ook op de vooravond van het grote feest niet met rust,-maar tijdens het vertrek van de taptoe was het droog en de tallozen, die langs de route geschaard stonden, hebben voor het grootste gedeelte een gave stoet gezien. Het begon pas te regenen, toen de voorzitter van de 3-Octobervereniging, mr Geertsema, de traditionele krans aan het beeld van burgemeester Van der Werff hechtte. Toen gingen de paraplu's van de autoriteiten rond het standbeeld in de hoogte en vluchtten de genodigden voorlopig onder het bladerdak van de bomen in het rond. Toen is ook een deel van de stoet gaan spijbelen. Bij het défilé ontbraken drie van de zeven muziekcorpsen en nogal wat ver enigingen. Gelukkig hield de regen later weer op, zodat de feestvreugde in de stad niet helemaal in het water viel. Herdenking in de Pieterskerk Als de herdenking van het beleg en ontzet van Leiden ons iets kan leren dan is het dit, dat het onmogelijke mogelijk is bij God. Aldus ds J. Groot gistermorgen in de dienst in de Pieterskerk. Wat men in 1574 voor onmo gelijk hield, is toen op wonderlijke wijze werkelijkheid geworden. God is de God der wonderen. Hij is het, Hij was het en Hij zal het zijn. De tekst 72 de de prediking was psalm en 19: Geloofd zij de Heer, de God van Israël, die alleen deren doet. En geloofd zij de naam Zijner heerlijkheid tot in eeuwigheid. En de ganse aarde wordt met Zijn heerlijkheid vervuld. n Heeft het nog zin om op 3 October kerkdienst te houden? Zo begon ds Groot de prediking. Natuurlijk: het 3-October- feest moet doorgaan. Wat zou Leiden zijn zonder 3-Octobervereniging? Wat het Kerstfeest is voor de Christenen is het l-Octoberfeest voor de Leidenaars, had nen ds Groot verzekerd. Staat het ge beuren van 1574 niet te ver van or dan dat er nu nog een lofzang voor God i onze harten zou kunnen stijgen? Ds Groot beantwoordde al deze vragen met de woorden, die de kern van zijl prediking vormden: Wat er in Leiden ge beurd is, is niet het belangrijkst, maai wat God heeft gedaan. Wat gebeurd is, is voorbij. Wat God aan ons heeft gedaan, blijft werkelijkheid, wordt nooit verle den tijd. Wat Hij heeft gedaan, doet Hij zal Hij doen. De verkondiging de grote daden Gods is de zin van deze kerkdienst, is ook de zin van het besluit de vroedschap van Leiden oir jaar op 3 October in de kerk bijeen te komen. We worden gesterkt met nieuw* moed, met nieuwe kracht en met nieuw geloof in Hem, Die niet laat varen hel werk, dat Zijn hand aan ons begon. Het Is vooral In deze tijd nodig, zo ge sterkt te worden en te horen, dat er eer God is, Die schouwt op alle mensenkin deren. God is de God der wonderen. Als de herdenking van het gebeuren in 1574 iets kan leren, dan is het dit, Ds Vergunst in Geref. Gemeente: In de kerk van de Geref. Gemeente werden gisteren twee diensten gehou den, waarin voorging ds A. Vergunst van Zeist. Des morgens sprak ds Vergunst over Psalm 18 19a. Hij zei in zijn inleiding tot de prediking, dat wij de bijbelse opdracht hebben om de weldadigheden des Heren te ge denken in Zijn tempel Ook de weldadigheden in de historie van onze stad. Het beleg en ontzet moeten elk jaar tot Gods eer worden herdacht. Ook ds Vergunst stelde de vraag om het gebeuren van Leiden in 1574 nog steeds wordt herdacht. Ook na 1574 zijn er in de geschiedenis van ons land won deren gebeurd, waarbij we niet meer stilstaan, althans niet zó als op 3 Octo ber. Spr. bracht een en ander in verband met de 31ste October 1517. Luther heeft niet kunnen vermoeden, dat Rome eens op zijn grondvesten zou schudden. Het bloed der martelaren is het zaad der Kerk. Ten tijde van koning Philips II en de hertog van Alva scheen de toestand van de Kerk hopeloos. God regeert ech ter en Hij zorgt voor Zijn Kerk Hel ging in 1574 om de belijdenis der Keik. We kunnen derhalve over 3 October niet spreken zonder dat we letten op de be ginselen van de Hervorming. Het kloeke getuigenis van het geloof stond tegen over de moord- en brandschavotten. Uitvoerig ging ds Vergunst in op de toestanden in Leiden gedurende het be leg. Er was naast de halfslachtigen geluk kig ook een groep, die van overgave niet wilde weten. Tot haar was het doorge drongen, dat het ging om de vrijheid om naar Gods Woord te leven. Zouden wij vandaag zóveel voor Gods Woord en Zijn Kerk kunnen lijden en verdragen? Spr. stelde zijn hoorders Mozes ten voor beeld, die liever smadelijk behandeld wenste te worden dan de genietingen der wereld te smaken. Wie achter Jezus wil komen, die verloochene zichzelf, neme zijn kruis op en volge Hem. In de avonddienst bepaalde ds Ver gunst zijn gehoor bij het ontzet van Lei den, dat een wonder was van Gods hand- dat toen het onmogelijke werkelijkheid is geworden. Het onmogelijke. Valdez was ning, dat Leiden zich onvermijdelijk vroeg of laat zou moeten overgeven. De rebel len zouden immers door honger en pest omkomen. Het water, waarop de hoop van de Leidenaars nog was gevestigd, was na zes weken nog niet nader geko men. Boisot schreef aan de Prins: Tenzij de Heer ons genadig zij en ons middelen geeft, die nu nog ongezien zijn, is het onmogelijk het werk der bevrijding uit te voeren. Zelfs de laatste dagen ontzet leek alles nog onmogelijk. Toen, in de nacht van de tweede op de derde October, heeft Valdez de schans laten ontruimen. Onnodig. Wij moeten weer leren beseffen, zo vervolgde ds Groot, dat ook in de volle breedte en diepte van de hui dige wereldnood God de God der wonderen is. Waarom is er nog steeds oorlog in Korea? Waarom moet het Westen nog altijd zuchten onder de zware lasten van de bewapening? De zaak van de vrijheid en van de ge rechtigheid hangt alleen van God af. Hij kan alleen wonderen doen. God is de God van hen, die zichzelf niet helpen kunnen, de God van Israël, het volk, dat werd,, verdrukt en door Zijn machtige arm uit bet diensthuis werd uitgeleid. En alles wat God doet, doet Hij ter verheerlijking van Zijn naam alleen. Aan die verheerlijking moet alles dienstbaar gemaakt worden. Op die naam mogen wij vertrouwen. Dan is er hoop en uitzicht. Zijn Koninkrijk komt. Eens zal de ganse aarde van Zijn heerlijkheid vol worden. Gerechtigheid en vrede zullen elkander kussen. En een ieder juicht: Door U. door U alleen om 't eeuwig welbehagen. Voor negentien eeuwen is op de heuvel Golgotha een kruis opgericht. Dat kruis spreekt van de nood, waarin de wereld is gedompeld, maar ook van de liefde Gods, die het altijd wint. De dienst begon met het zingen van vier verzen van psalm 9: Ik zal met al mijn Hart de Heer blijmoedig geven lof en eer! Na de lofprijzing zongen de aan wezigen, die de kerk geheel vulden, ge zang 304: Gelükkig is het land, dat God de Heer beschermt. Het antwoord va Gemeente op de prediking was gezang 103: Behoed uw Kerk, zet uit, o God, haar palen. Toen de dienaar de zegen had uit gesproken en de Gemeente het driemaal Amen had gèzongen, zette de organist Leo Mens, het Wilhelmus in, waarv Men het eerste en zesde couplet zong. Ook woonden tal van autoriteiten de dienst bij, onder wie de burgemeester, enkele wethouders, de garnizoenscom mandant, de rector-magnifiucs, het be stuur der 3-Octobervereniging en afge vaardigden van de V.V.S.L. en het L.S.C. Aldus ds Den Boer in Chr. Gerei, kerk Ook in de Chr. Geref. kerk werden Leidens beleg en ontzet gistermorgen herdacht. Voorganger was ds L. S. den Boer uit Den Haag. Ds Den Boer sprak over de woorden uit Amos 5: Die de doodsschaduw verandert in de morgenstond, Here is Zijn naam. Israël, zo zei spr., kreeg van God de opdracht om bevrijdingsfeest te vieren, toen het nog in Egypte, dus eigenlijk nog niet bevrijd was. Hieruit kunnen leren, dat de ware bevrijding alleen in het geloof ligt. Al is Leiden in 1574 be vrijd, toch zitten we nog midden in de moeilijkheden. De echte bevrijding zonde, duivel en dood brengt alleen de Kerk, aldus spr. We moeten onze vrydingsfeesten dan ook vieren in het besef van de grote bevrijding, die komt In de zestiende eeuw lag er een doods schaduw over Nederland. Denk alleen maar aan het beleg van Leidén. In Leiden heersten de honger en de pest. Er is echter vurig en veel gebeden tot God om uitredding. Door dit verborgen ge bed hebben de Leidenaars kracht ont vangen. In de nacht van 2 op 3 October heeft God de doodsschaduw in morgen stond veranderd. We mogen echter niet bij het ontzet van Leiden blijven staan, anders hebben we de bedoeling van de bevrijdingsfees ten niet begrepen. We hebben onze Ver bondsgod, Die de doodsschaduw, ons bezet-zijn door zonde, duivel en dood, verandert in morgenstond. Het grote ge heim van de bevrijding moeten we op Golgotha zoeken. Golgotha ligt achter ons; betaald is er voor onze zonden. En dwars door de doodsschaduwen van nu komt de grote bevrijding, want ziet: Hij komt op de wolken. Eoht, glorieus 3 October was het, toen kop van de stoet in de Breestraat Dor de stoep van het geheel verlichte stadhuis aankwam er de autoriteiten werden uitgenodigd mee te wandelen. De kapel van de marine-luchtvaart-troe pen van Valkenburg, die voorop ging. was toen al een aardig eindje door ge marcheerd en stond ongeveer voor de Turk een lustig stukje muziek te blazen. De burgemeester, zijn ambtsketen over het deftig zwart van zijn jacket, de wet houders, ook in jacket, mr Bool, de ge meentesecretaris. het bestuur van de 3 Octobervereniging, het stond alles op gewekt handen te schudden En daarop ging het in eensgezindheid verder: het collegium van het Leids Studenten Corps, de Leidse Joffers, het bestuur van de V.V.S.L., sportverenigingen, stoer in hun frisse pakjes en uniformen, speel tuinverenigingen en muziekcorpsen, op zijn mooist en glimmend van het koper. De trommels roffelden en de muziek klaterde hoog op over de hoofden en tegen de oude gevels van de binnenstad Keurig in vorm Ook het standbeeld van burgemeester Van der Werff baadde in een zee van licht. Toen de autoriteiten zich voor het beeld hadden opgesteld, meldden zich de troepenonderdelen, die voor de 'taptoe zouden zorgen. Het ging alles keurig in de vorm. De trommels van de drumband der Nat, Reserve roffelden en de fakkels vlamden. Echt plechtig werd het, toen de Kom Militaire Kapel o.Lv. Rocus van Yperen het „Dankt, dankt nu allen God" inzette. Toen gingen de hoge hoeden af en er ontstond een stilte vol betekenis. De ge dachten gingen uit naar de Octoberda- gen van 1574. Hoe lang geleden al was het, dat dit lied de Leidenaars aLs een kreet van bevrijding uit de keel sprong? Zij zullen wei niet bevroed hebben, van hoe grote waarde hun verzet en hun standvastigheid voor de toekomst zouden zijn. De taptoe werd geblazen en weer klonk een lied: „O Nederland, let op u saeck". En daarna weer de trompetten. Maar Rocus van Yperen vond, dat er ook vrolijkheid rond dit standbeeld paste. Er werd nog een programma van vrolijke melodieën afgewerkt.-- En dat begon wel nodig te worden, want inmid dels begon het weer te sijpelen en al gauw stevig te regenen. Toen mr Geert sema de krans voor Van der Werff op hees, school heel het deftig gezelschap op het heuveltje onder grote para-plu's. Hetgeen echter niet wegnam, dat het WilheLm-us dat volgde toch de sfeer van pleohtigheid schiep, die bij dit moment past® Toen konden de deelnemers aan de tocht, die al een poosje geduldig in de reg;n hadden staan wachten en menig fakkeltje hadden moeten weggooien, voorbij marcheren. Helaas waren zoals wij reeds meldden verschillende onderdelen van de stoet gespijbeld En jammer genoeg moesten de trommels, die nog meegingen, voor de regen wor den afgedekt Wat een teleurstelling bij voorbeeld voor de jongens van het Chr. tamboer- en pijpercorps Kunst en Genoe gen. die zo vol ijver hadden geoefend! De speeltuinverenigingen Ons Eiland en De Demping hadden, met anderen, óók stand gehouden. Maar zij hadden dan ook iets om te laten zien. De uitbeelding van de siprookjes door Ons Eiland was danks plastic regenmantels e.d. nog best de moeite waard en de '-artewens De Demping zo keurig in beeld ge bracht als die was zal zeker niet na- p '.eten hebben het college van burge meester en wethouders te ontroeren. Tweede krans Intussen wtc het bestuur van de 3 Octobervereniging naar het monument aan de Geregracht gegaan, waar even eens een krans werd gelegd ter herinne ring aan de andere leiders van het Leid se verzet tegen de Spanjaarden. Het défilé langs het standbeeld van burgemeester Van der Werff duurde dit jaar niet zo lang. En de afzetting rond het park en in de stad kon al gauw wor den opgeheven. Inmiddels was het weer droog geworden en de Leidenaars be nutten deze opklaring om vrolijk door de stad te zwerven. De autoriteiten trokken in groepjes naar het stadhuis, waar in de koffieka mer een kleine ontvangst plaats had. De burgemeester herinnerde er daarbij aan, dat de feestviering ter gelegenheid van Leidens ontzet mogelijk was geworden door het offer van zeer veel levens, dat ie stad in 1574 had gebracht. Spr. wenste nadrukkelijk de doden (bijna veertig procent der Inwoners) te herdenken, zoals wij immers óók de doden, die voor de bevrijding van 1945 vielen, op 4 Mei herdenken. Vervolgens braoht hij een dronk uit op het ontzet. En op de Leidse garnizoens- con-jmandant, die juist in zijn bruidsda gen was. Mr Geertsema beantwoordde deze woorden en verheugde zich daarbij over het verblijdend grote particuliere aan deel in de feestelijkheden, el zal in de toekomst nog wel eens een beroep op het gemeentebestuur moeten worden gedaan. Hij was er echter van overtuigd, dat dit beroep niet tevergeefs zou zijn. In de Burcht Traditie getrouw, dat mag me: langzamerhand wel zeggen, waren de leden van de Leidse Chr. Oranje vereniging gisteravond in de Burcht te vinden. De Timdelerclub kon de volle zaal een hutspot voorzetten, be reid in de speciale 3-Octoberkeuken. Mr dr N. G. Geelkerken opende de bij eenkomst. Er is in Leiden, aldus spr., ook tijdens de dagen van het beleg en ontzet heel wat verschil van mening geweest. Echter nooit over het feit, wie de dank moest worden gebracht voor de bevrij ding in 1574. Men heeft besloten deze Derde October tot een gedenkdag te ma- en juist onze generatie kan zich, na alle ellende die achter ons ligt, die be narde tijden zo goed indenken. Tenslotte verzocht spr. het zesde couplet van het Wilhelmus te zingen. Hierna was het woord aan de Timde lerclub of wil men: de aandacht voor de hutspot. Een draaiorgel, niet zo als een echt pierement met namaak-engeltjes, maar nu met levende versierd, vormde het voorproefje. Een Leidse meester, een levende, die levende kunst bracht, ont brak niet op het program. Spookachtig phosphoriserende knotsen zwaaiden hier- i over een duister toneel. Prachtig werd door een achttal dames Geuren, muziek en...... een poppenkast De voornaamste indruk, die een feest ganger uit de compacte mensenzee gis termiddag uit het hartje van Leiden zal hebben meegenomen, is een aanslag op de reukorganen bij de kraampjes, i alle lekkernijen ter wereld klaar gemaakt werden, een lichte aantasting van gehoorzenuwen na een tocht langs straatorkesten, die de befaamde padde stoelen in aantal overtroffen, en het on bedaarlijke plezier, dat de kinderen ge had hebben bij de poppenkast op de Beestenmarkt. Over het algemeen gedroeg men zich gistermiddag zeer rustig, de café's met muziek daargelaten. Vaders en moeders met kinderen werden door hun kroost natuurlijk meegesleept naar de straat- en pleinhoeken, waar fantastisch uitge doste lieden hun speelgoed aan de man brachten. Veelal was het allesbehalve een vermaak, want de gezamenlijke speel goedfabrikanten schenen zich op een eenvoudig apparaatje geworpen te heb ben. waarmee men zo ongeveer de ge luiden, die uit een kippenren opstijgen, kan nabootsen. Lang behoefde men daar- nooinaar een verkoper van dit fraais te zoeken, want deze mensen schenen hun vingers speciaal geprepa reerd te hebben op een onvermoeid han teren van het touwtje, met behulp waar van de kunstmatige kip pen hun geluids organen op de proef stelden. En dan was er natuurlijk de poppen kast. „anno 1663", al zal die aanduiding lichtelijk overdreven geweest zijn. Jan Ad fundum! Burgemeester jhr mr Van Kinschot en mr Geertsema, 3-October-voorzitter, klinken aan de vooravond, in de burgerzaal van het stadhuis, op de goede afloop. en Katrijn hebben op 3 October zoveel meegemaakt, dat de rest van het jaar gevoeglijk in een genoeglijk samenzijn kan worden doorgebracht. De kinderen hebben uitbundig genoten van de kern- Paling Tekening Rita Jansen), achtige uitdrukkingen, waarmee de komst van de gewapende macht door het edele poppenkast-tweetal werd begroet. De boeienkoningen deden het dit jaar met kettingen en een hangslot en de helpers hebben luide klaagzangen moe ten aanheffen om althans nog enig geld voor deze pseudo-zwoegers in de wacht te slepenPseudo. want het bevrijden van de kettingen ging deze koningen wel wat al te gemakkelijk af. Helaas hebben we ook overtredingen van de politieverordening moeten con stateren. Er waren weer uitbuiters van dieren, die met hun aangeklede aapies telkens weer een massa publiek wisten te trekken. Dan zien we maar liever gretig happende mensen bij haringstal letjes en dringende menigten bij oliebol-' «en- en wafelkramen: Bij één kxinstenaar moeten we tenslotte nog even blijven stilstaan. Daar is ons voor de zoveelste maal duidelijk gewor den, dat journalisten bitter weinig eer van hun werk hebben. Een timmerman kan tot zijn zoontje zeggen: ..Kijk Jan. dat huis heb ik gebouwd". Een penne- voerder kan er hoogstens uitbrengen: „Moet je zien, Marietje, in de krant die deze meneer zo mooi verscheurt, heelt je vader nog geschreven". En mooi scheuren, dat deed die geblinddoekte heer in de buurt van de Steenstraat. Hij wrocht met dit bedrukte papier wonde ren van tafelkleedjes, poppetjesseries en alle mogelijk figuren, zonder enig ander hulpmiddel dan zijn vingers. Op deze wijze brengen oude kranten hun geld dubbel en dwars op, doch laat dit geen toekomstbeeld voor uw schrijvende die- en heren in 18de-eeuwse kledij het me nuet van Boccherini gedanst. Verder waren er nog enkele stukjes, die aan de zaal een vrolijk schaterlachen ontlokten. De zaal zorgde zelf voor de entr'acte- muziek. De eenacter Wie is de bruid, die tot slot werd opgevoerd, was hier en daar wat langdradig, hoewel vlot spel hier veel vergoedde. Om nog even in de sfeer het geheel te blijven: men kan ge- In gehoorzaal kreeg men zand in ogen gesttooid Verreweg "het meest geslaagde nummer was gisteravond in de stads gehoorzaal Het Spectrum, waarbij vooral de dames konden genieten. Een rat, een spin en andere griezelig heden zwaaiden tot voor de neuzen der toeschouwersZo leek het tenminste. Het gezelschap Roland Wagter had op handige wijze gebruik gemaakt van de nieuwste vindingen op stereoscopisch terrein. Eigenlijk weer niet zo heel nieuw, want oudere lezers zullen zich de stereoscopen nog wel herinneren. Op de andere kant van een op het podium opgesteld wit doek werden tel kens twee beelden van een zelfde dier, voorwerp of handeling geprojecteerd! een groen en een rood beeld Door een speciale bril zag men de beelden als één geheel, maar dan stereoscopisch, met perspectief dus. „Het leek net echt". Op deze wijze kan het gebeuren, dat men een persoon van het podium tussen het publiek ziet stappen, tot achter in de zaal. Wonderlijk maar waar. Zo lijkt het alsof een glas water over de zaal wordt uitge goten. Het publiek krijgt zand in de ogen gestrooid of wordt met verf bestreken. De Nacarro-shojv voorts gaf inderdaad toverkunst in de beste zin van het woord Carla verrichtte met haar sprekende pop pen handelingen en gesprekken, die veel respect afdwongen. De rest van het pro gramma konden we meestal maar matig waarderen. Een hartelijke uitzondering evenwel moet worden gemaakt voor de accordeonist Willy Teunissen. De avond werd, terwijl velen hun jas of mantel reeds aantrokken, besloten met het eerste couplet van het Wilhelmus. Dorine en het toeval In de Schouwburg stelde het nieuwe gezelschap Nederlands Operette Ensemble zich voor met de muzikale comedie Dorine en het toeval, met muziek van Jaen Gilbert in Nederlandse vertaling en onder regie van Rob Milton. Het gebeurt niet dikwijls, dat men bij eerste kennis making precies weet. wat men aan elkaar heeft. Zo gaat het met personen, zo gaat het ook met ensembles. Men moet aan elkaar wennen, ook aan de taal. die men spreekt. In dit geval de taal van dit ensemble, de muzikale comedie. De gedeelten, die nagenoeg operette stukken zijn. waren het best. en het is daarom goed, dat men vanuit de operette sfeer de regie gevoerd heeft. Het begin (eerste bedrijf) liep tamelijk stroef, het tweede en derde gingen aan merkelijk beter. De kracht van het gezel schap zit in de zang en de dans, en wan neer men dat goed weet uit te buiten, wat Julius Susan en Rob Milton onge twijfeld zullen weten te doen. dan zeg gen we na deze eerste kennismaking van harte: tot ziens en veel succes, want er liggen hier mogelijkheden. Na afloop kwam er aan de bloemen- stroom bijna geen eind. Truce Spijk kreeg zo'n geweldige bloemenhulde, dat ze er bijna achter schuil ging. Het was ver diend. en zij deelde mot kwistige hand aan haar collega's uit. Dat was ook ver diend. Prof. dr J. Prins Prof. dr J. Prins te Leiden is bij KB. belast met het geven van onderwijs in de sociologie van buiten-Europese ge bieden aan de faculteit der letteren en wijsbegeerte van de Utrechtse univer siteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5