Jlieuwe £eiAsrf)? (fourant Wat viel het mee met het weer! Amerikaanse ambassadeur door Russen botweg de deur gewezen Washington voelt er niets voor om tegenmaatregelen te nemen Wist U Een slecht begin ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2— per maand: 0.47 per week Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSERINE CHR1STEL11K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken ,Stant«asMcii Is gheftlrvea mgn hert In legfjenspott" Dri« en dertigste jaargang No 9550 Zo zijn onze diplomatieke manieren AMERIKA heeft sedert gisteren geen ambassadeur meer in Moskou, De Amerikaanse ambassadeur, George Kennan, is niet langer aanvaardbaar voor de Russische regering. Zijn onmiddellijke terugroe ping wordt geëist, naar aanleiding van de jongste verklaringen var Kennan over het leven in de Sowjet Unie. Toen de „Prawda" verleden week felle critiek uitoefende op George Kennan. was het duidelijk, dat officiële stappen, leidende tot de terugroeping van de ambasasdeur, zou den volgen. In een nota van het Kremlin wordt zijn terugroeping gemoti veerd.' als 'zou hij „lasterlijke aanvallen op de Sowjet Unie hebben gedaan". Wij wijzen er op, dat Kennan op een persconferentie te Berlijn de behandeling van de buitenlanders in Moskou vergeleken heeft met die, welke de Amerikanen in het Duitsland van Hitier ondergingen gedurende de tweede wereldoorlog. Acheson legt de Russische beschul digingen naast zich neer. Hij zeide iin zijn. verweer: „Degene, die erkende gebruiken schendit, is de Sowjet- Unie, welke staat de toestand geschapen heeft, zoajg, deze volkomen juist ii door Kennan te Berlijn afgelegde, klaring wordt besohreven. De Russische regering zal d'it -worden meegedeeld" Op desbetreffende vragen antwoordde de minister, dat het „State Department" op het ogenblilk niet voornemens is, d« terugroeping van de Russische ambas sadeur te Washington, Zaroebin, te vra gen. Hij voegde hieraan toe, dat niet wordt overwogen de diplomatieke be trekkingen te bemoeilijken. Naar Aoheson zeide, bevindt Kennan zioh op het ogenblik in Genève. Hij zal nog tijdelijk in Europa blijven, waarna hij voor overleg naar Washington gaa-n. Gegeven de huidige omstandigheden, zad hij echter in geen gevad naar Moskou terugkeren. Over de benoeming nieuwe ambassadeur is echter nog niet gedacht, aidus Aoheson. Kennan werd in April te M-oskou be noemd. Hij is één van de opstellers van de Amerikaanse politiek van „vreedzame inperking" der Sowjet-Unde. Kennan zelf verklaarde te Genève, dat hij uit Washington -nog geen mede deling over zijn terugroeping 'had ont vangen. „Volgens mijn toffiduge plannen vertrek ik Zondag uit Genève naar Frankfort en Berlijn," zo dieelde hij mee. B;i zijn omstreden vraaggesprek te Ber lijn op 19 September gaf hij te kennen, d^t hij tegen 4 October naar Moskou zou terugkeren. Hij was toen op weg naar Londen voor het bijwonen van een confe rentie van Amerikaanse diplomaten. Zün gezin vertoeft thans nog in de Russische hoofdstad, Kennan was de achtste Amerikaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie en de eerste, die Russisch sprak. Hij overhan digde op 14 Mei zijn geloofsbrieven. Hij Wereldnieuws in slagzinnen DE NOBELPRIJS voor de vrede wordt dat jaar niet toegekend. Voor duit be sluit uiit Oslo wordit geen reden opge geven. DE POOLSE president Bierut is aan het hoofd van een delegatie naar Moskou vertrokken ter bijwoning van het congres der Russische communistische partij, hetwelk morgen aanvangt. VOOR HET EERST sinds 70 jaar ver toont de Tunesische begroting voor 1952 een deficit van 3.3 milliard francs. DOODSTRAFFEN te Sofia werden uit gesproken tegen de Bulgaarse bisschop rj ïskof en de R.K. paters Jonkof, Djidjof en Bosiikof. Anderen kregen gevangenisstraffen van 10 tot 20 jaar. UIT COMMUNISTISCH Ch.na werden tot 18 September jl. 33 R.K. bisschop pen uitgewezen, terwyl zich 21 bis schoppen in hechtenis bevinden. TECHNISCH PERSONEEL van de Italiaanse Nationale Omroep, de R.A.I., zal vandaag in staking gaan, indien aan de gestelde looneisen niet wordt voldaan. DUITSLAND heeft aan de „Grote Drie" verzocht om teruggave der geheime militaire en wetensohappelijke archie ven, die in 1945 zyn buitgemaakt. OVER „KLEIN EUROPA" vindt heden te Bonn een conferentie plaats tussen de plaatsvervangers der ministers van Bu.t. Zaken der zes landen, w.o. Nederland, ter bespreking van de grondwet voor Europa. MET EGYPTE heeft West-Duitland weer diplomatieke betrekkingen aange knoopt; eveneens worden de banden met Irak, Jordanië, Perzië, de Libanon, Syrië, Libye en Saoedi Arabaë her steld. BIJ KOREA werd de Canadese torpedo- bootjager „Iroquois" door kustgeschut getroffen; drie op\ arenden werden ge dood en vier gewond. DE EGYPTISCHE regering heeft 5000 kalveren uit de veestapel ex-Koning Faroek gevorderd, met het oog op de vleesechaarste. De „zn ring" bij adle bestuursinstanties moet op 15 October voltooid zijn. EEN GRIEKSE militaire delegatie, onder leiding van generaal Tsakalotos, brengt in October een bezoek aan Belgrado. Het betreft hier militaire samen king tussen Joegoslavië, Griekenland en Turkije. HONGARIJE neemt 69 ondernemingen, die voor de bevrijding in Duitse han den waren en volgens de conferentie van Potsdam aan Rusland kwamen, van de Sowjet-Unie over. DE NEDERLANDSE directeur van het Unesco-bureau voor N.W. Europa is bij het „IJzeren Gordijn" aangekomen, tei bestudering van het Duitse vluchte lingenprobleem. STEVENSON, de Democratische candi- daat voor het Presidentschap der Ver. Staten, heeft de Republikeinse „oude garde" beschuldigd van een nk isolationistische pvlitiek, die ook door Elsenhower wordt gesteund. Sir Roger Makins, economisch expert bij het Britse ministerie van Buit. Zaken, is, aldus Reuter, benoemd tot opvolger van Sar Oliver Franks als Britse ambas sadeur te Washington. Makins, die 48 jaar oud is. zal begin Januari zijn nieu-we post aanvaarden. Hij heeft een belangrijke diplomatieke staat van dienst: vertegen woordiger van Engeland op de confe rentie te Washington, pl.v. en onder minister van Buit. Zaken en voor2 van de Britse „commissie voor at energie". Hoogstwaarschijnlijk zal de scheidende ambassadeur, Sir O" Franks tegen het einde van het jaar naar Engeland terugkeren. Minister Donker voor de radio: Reclassering mislukt, als niet ieder meewerkt „Zonder actieve medewerking van d< maatschappij is de reclassering bij voor baat. gedoemd tot mislukking." Dat ze de minister van Justitie, mr L. A. Don ker, gisteren in een radiotoespraak aar de vooravond van de nationale reclas- seringsdag. Allien moeten de reclassering steunen. „Dit geldt zowel voor de huisgenoten, waarheen de reclassant kan terugkeren, ais voor het arbeidsmilieu, waarin moet worden opgenomen. Dit geldt ook voor sport- en gezelligheideverenigingen en tevens voor w erkgevers en overheid, zei de minister. Ten slotte deed hij ee oproep om ook geldelijke steun te vei Een kalme studenten veldslag in Delft De traditionele 3 - October -ontmoeting tussen eerstejaarsstudenten uit Leiden Delft heeft gisteren weer plaats gehad in de Phoenlxstraat in Delft. De politie had de 6traa-t voor de sociëteit als ge vechtsterrein toegewezen en voor hei publiek afgesloten. Om ongeveer half negen kwamen de Leiden aren bij de sociëteit Phoenix, waar zij al dadelijk nm ontvangen werden met voetzoekers ander luid knallend vuurwerk. Zij ren echter in de minderheid moesten dan ook al spoedig de strijd staken. Enkelen hunner werden gevan kelijk naaT de sociëteit gevoerd en ovei het balcon naar binnen gehesen, waai het verbroederingsfeest tot laat in de avond duurde. De veldslag had een zeei g verloop. Aischeid mi Ph. H. M. Werner Van Rijksarbeidsbureau naar nieuw ministerie Gistermiddag nam mr Ph. H. M. Wer ner, de past benoemde secretaris-gene raal van het nieuwe ministerie van Maatschappelijk Werk, afscheid van het Rijksarbeidsbureau. Op het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag is de vertrekkende inspecj teur-generaal, tevens plv directeur- generaal, met zijn echtgenote in aan wezigheid van alle ambtenaren van he hoofdbureau en de vier inspecteurs, toe gesproken door de heer A. N. van Mill, directeur-generaal, drs H. A. M. Moes kops, chef van de afdeling research en de heer C. J. Bakker, directeur-inspec teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau ie Arnhem. Namens het personeel van het hoofd bureau cn van alle arbeidsbureaux en rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling in het land werd een radiotoestel aan geboden als blijk van waardering. Mevr. Werner kreeg bloemen Mr Werner dank te tot slot voor de hulde hem gebracht. Iri het afscheid werd mede betrokken mej. M. C. J van Buel, secretaresse van de heer Werner, die mede overgaat naar het ministerie van Maatschappelijk Werk en aan wie als herinnering een fototoestel werd overhandigd. P. Knop inspecteur-generaal Rijksarbeidsbureau (Van Parlementsredacteur) Hoewel zijn officiële benoeming nog steeds niet is gepubliceerd, heeft de in specteur-generaal van het Rijksarbeids bureau, mr Ph. H. M. Werner, reeds afscheid genomen van het departement van Sociale Zaken. Gelijk bekend, zal hij optreden als secretaris-generaal het jongste departement, dat van Maat schappelijk Werk- Zijn opvolger als inspecteur-generaal tfan het Rijksarbeidsbureau wordt de heer P. Knop, thans nog directeur van het Rijks Arbeids Bureau te Rotterdam. Hoewel ook deze benoeming nog niet officieel is afgekomen, heeft de heer Knop zyn werkzaamheden ten departe- mente van Sochle Zaken reeds aange- In Oost-Duitsland De Nazi's hebben weer burgerrechten Het Oostdoiitee parlement heeft gisteren met algemene stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan voormalige nazi's en legerofficieren dezelfde burger rechten als aan de Oost-Duitsers werden toegekend. Vice-premier Loth ar Bolz deelde tijdens een debat mede, dat de Oostduitse regering, die het wetsontwerp indiende, president Pieck tevens zocht had „een groot aantal wegens fascistische activiteit veroordeelde per sonen" amnestie te verlenen ter gelegen heid van de derde verjaardag van de stichting van de Oostduitse republiek (Dinsdag a.s.). De nieuwe wet heft alle vroegere be perkingen op voor „oud-leden en hangers van de nationaal-socialistisohe partij alsook officieren van de fascisti sche weermacht". Zij geldt niet vooi personen, die veroordeeld zyn wegens oorlogsmisdaden of misdaden tegen de mensheid Proefproces over nieuwe wet Automatiekhouder liet zich bekeuren In Zaandam heeft een banketbakker gisteren na zes uur en onder politietoe zicht bij een collega uit diens automaat een appelbol gekocht. Er werd proces verbaal opgemaakt en de economische rechter zal nu moeten uitmaken of het verkopen vla de automaat na zes uur al dan niet een overtreding is van de nieuwe Winkelsluitingswet. Deze wet maakt het, zoals men weet, niet meer mogelijk voor automatiekhou ders hun automaten na zes uur bij te vullen. Verkoop via automaten automatische restaurants wordt echter niet beschouwd als kleinverkoop, als het verlenen van een dienst. Hier zijn de beide banketbakkers ook van uit gegaan toen zij in het portiek waar hun automaten staan een kruk plaatsten. De bekeurde banketbakker heeft een Hore- cafvergunning en een vergunning van de minister van Economische Zaken voor het uitoefenen van een automatiekbe- driif. Speciaal poststempel voor vlucht naar Mexico Drie vrachtdiensten per week naar Amerika De poststukken, die met het K.L.M.- toestel op 27 October naar Mexico (openingsvlucht) gaan, worden van een speciaal stempel voorzien.. Voor deze vlucht heeft de K.L.M. een speciale enveloppe ontworpen, waarop het adres van de K L.M.-vertegenwoor diger in Mexico City is gedrukt. De terugzending van deze enveloppen ge schiedt kosteloos. Ook is er een speciale enveloppe voor e eerste tentoons tellings vlucht naar Monterzy en Mexico City op 14 October a.s. Het verdient aanbeveling in de lin kerbovenhoek aan de adreszijde te ver melden „Eerste KL.M.-voorbereidings- luoht Amsterdam - Monterey - Mexico City, 14 October 1952. Deze enveloppe wordt echter niet van een speciaal post stempel voorzien. Met ingang ran morgen onderhoudt de K.L.M. 3 vrachtdiensten per week in beide richtingen tussen Amsterdam en New York, waarbij op een dezer vluch- een tussenlanding wordt gemaakt te Montreal (Canada). De vliegende Hol landers zijn dan in staat wekelijks 60.000 kg vracht tussen de oude en de nieuwe wereld te Dr G. Veldkamp wordt staatssecretaris Voor de middenstand (Van c Parlementsredacteur). Wij hebben redenen om aan te nemen, dat in de ministerraadsvergadering van Maandag a.s. zal worden besloten, aan HM. de Koningin voor te dragen de be noeming van dr G. Veldkamp te Breda tot staatssecretaris voor de middenstand. Voor dit staatssecretariaat zijn reeds verschillende namen genoemd. In de eerste plaats drs Huub Janssen, secreta ris van de Sociaal- Economische Raad. Daarna dook de naam op van het Tweede Kamerlid mr Bachg op. Eindelijk schijnt dan nu dr Veldkamp te zijn gepolst. Dr Veldkamp is werkzaam bij de Raad van Arbeid te Breda. De laatste tijd was hij echter gedetacheerd bij het departe ment van Sociale Zaken waar hij de functie vervulde van adviseur bij de afdeling Sociale Verzekering. Dr Veld kamp is voorzitter van de KV.P.-ge- meenteraadsfractie te Breda. Reeds voor f 100 millioen i Duizend machines doen bloembollen uitgevoerd Met de u.tvoering van een exportorder uit de bloembollenoogst 1952 werd gistermiddag het totale export bedrag van bollen voor dit seizoen op 100 rmllioen gulden gebracht. In vakkringen toonde men zich hier over zeer verheugd, temeer daar dót resultaat heeft weten te bereiken ondanks de invoerbeperkingen vai Engeland. Goiirtchem zag meteoor op klaarlichte dag In Gorinchem is Maandag omstreeks zes uur 's avonds bij vol daglicht een heldere meteoor waargenomen. Dat iets dergelijks overdag gebeurt, is een grote zeldzaamheid. Ieder die de meteoor eveneens gezien heeft, wordt verzocht inlichtingen te verstrekken aan de werk groep meteoren der Ned. Ver. voor weer- en sterrenkunde, p/a Sterrenwacht, Utrecht. De jaarlijkse 3-October-studenten-ontmoeting tussen Leiden en Delft speelde zich, evenals verleden jaar, af voor de Sociëteit Phoenix te Delft. Leidse groenen worden bij dit festijn over het balcon de „soos" binnengesleurd. Dr. i!teren studenten zijn echter wel gekleed op derge lijke hardhandigheden en een troost voor de medelijdende toeschouwer is, dat de studiehoofden het zich zelf aandoen. Onderzoek met Noorwegen Nederland denkt over atoomschepen Ook mogelijkheden voor centrale verwarming Nederland is thans in samenwerking met Noorwegen bezig onderzoekingen te doen naar de mogelijkheid van toepas sing van atoomenergie voor de industrie en de scheepvaart. Voor schepen van 3000 tot 5000 ton en voor de centrale verwarming van grote steden biedt atoomenergie vele kansen By de opwekking van electriciteit heeft atoomsplitsing het grote voordeel van gering materiaalverbruik en bijzonder goede regelbaarheid. Dit verklaarde prof. A. Brinkman uit Arnhem, die ver bonden is aan het natuurkundig labora torium van de Rijksunversiteit te Gro- nnigen, gisteravond op een bijeenkomst van Groningse handelaren. Door de Londense straten reed gisteren voor het laatst een tram op weg naar het Museum voor Transport. Het vervoer door de stad is thans geheel overgenomen door autobussen, omdat het heet dat die econo mischer zijn. De olifant „Cornet" uit de Chessington-dierentuin was ook van de partij. Willem Ruys met 50 auto's naar Indonesië Met 950 passagiers is de Willem Ruys van de Kon. Rotterdamsche Lloyd giste ren zijn 29e reis naar. Indonesië begon nen. Het schip vervoert oa. 250.000 kg Kerstpakketten van particulieren familieleden. In Southampton komt daar nog 100 000 kg by. Niet minder dan 50 passagiers hebben deze keer eeng ge bruikte auto meegenomen, omodat de onlangs afgekondigde invoerrechten op nieuwe wagens ontstellend hoog zijn. Viiendelijkheidscomité boos op iepoitei Brusse verklapte, dat renners autobus gebruikten Het Groningse vriendelykheidscomité is weinig vriendelijk gestemd over een reportage, die de radioverslaggever J. Brusse via de regionale omroep Noord heeft uitgebracht over het bezoek Parijs. In zyn reportage moet de heer Brusse o.a. hebben meegedeeld, dat de wielerestafette grotendeels per bus gemaakt. De renners zouden pas in 1 derland op hun fiets zyn gestapt, terwijl de Groningers die hen toejuichten niet beter wisten, of de fakkel was van Parijs naar Groningen geheel per fiets ver- Het comité heeft nu meegedeeld, da: een bus is gebruikt omdat het vertrek van de estafette enige uren was traagd door een plotselinge receptie op de Nederlanse ambassade Over de portage waren aanvankelijk enige n lijkheden geweest, die echter in eer spreking met de heer Brusse in prettge sfeer werden opgelost. De heer Brusse beloofde toen een reeds gemaak te, zeer bittere reportage te vernietigen. Naderhand heef: hij blijkbaar gemeend, dat het niet nodig is beloften na te ko men. aldus het comité. Met de voorzitter van de A.V R.O. is hierover contact op genomen DAT van 11 tot 16 October in Bcllevue te A'dam voor de derde maal de radio tentoonstelling Firato wordt gehouden (bijna 40 s ands) DAT in Utrecht en Driebergen va tot 17 October cursussen voor winkel bouwers en kruideniers worden gegeven, waar Amerikaanse deskundigen spreken op uitnodiging van de stichting Onder nemersopleiding Kruideniersbedrijf (Driebergen). DAT de vereniging 2-7 R.I. 1945 (oud leden van het voormalige vrijwilligers- bataljon) op 11 October een rans legt bij het monument op de Dam. DAT dr Ph. J. Idenburg. directeur- generaal van de statistiek, binnenkort voor enkele weken naar Ottawa (Cana da) vertrekt om als gast van de Ver. I.-.tiea les to geven. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in ons land In September met 6560 steeg tot 1.702.771 en het aantal aangeslotenen op de radiodistributie met 86 toenam tot 483.133. DAT het maximum-bedrag voor ge wone vcrrekeningspostwissels, afkom stig uit Zwitserland, is verhoogd tot 1200. DAT minister Algcra gisteren te Leeuwarden aanwezig was hij de viering van het 100-j. bestaan de- prov. Friosc bibliotheek. DAT de burgemeester v>n Nijmegen een politieke Jongerencontactraad heeft geïnstalleerd, waarin zeven j-artijen ver tegenwoordigd zijn. DAT de FTT de visitekaartjes nog tot 1 Februari 1956 in het postverkeer zal handhaven. DAT B. en W. van Nijmegen 162.000 willen uittrekken voor de aa- leg van ijs banen in het ^-offertpark, wa rdoor 100 werklozen 13 weken "Vcrk kunnen vin den. DAT „vliegende schotels", die een rode kleur hadden, zyn waargenomen door een jongen en een meisje van resp. 17 en 18 jaar in Geleen (L DAT Waalwijk, nu het volgend Jaar geen schoenenbeurs krijgt, in Augustus een leder- en schoenententoonstelling DAT 50 reizigers voor Nederland die vandaag met het ss Surrlento in Mar seille aankwamen morgenmiddag om 16.28 uur in Roosendaal en om 17.45 uur ln Den Haag worden verwacht. DAT men het volgend voorjaar in Am sterdam hoopt te komen tot oprichting van een organisatie voor dc fotohandel op Europese basis. DAT het Verbond voor Veilig Verkeer op 8 October ln Leeuwarden zijn jaar vergadering houdt. DAT minister Cals aan de schoolhok- den hee't verzocht op 24 October in e les aanuacht te laten besteden aan de dag va do Ver. Naties. „aanval" op Engeland Luchtmachtoefening Ardent vannacht begonnen Vannacht begon ds. luchtmachtoefe- nic.g Ardent, waaraan wordt deelgeno men door Blitse, Amerikaanse, Franse, Nederlandse en Belgische eenhe den. De oefening wordt Donderdag a.s. voortgezet en het daaraanvolgende week einde geëindigd. Donderdagavond stonden ruim duizend vliegtuigen van de Noordatlantische mogendheden, waaronder toestellen die de atoombom kunnen vervoeren, gereed voor een oefenaaoval op grote schaal op Engeland. Aan de aanval zal ook den deelgenomen door de nieuwste typen der Britse Cartberra-straalbommenwer- pers. Deze zullen van Engelse bases naar het Europese vasteland vliegen, om van daar uit, te zamen met Amerikaanse „vliegende vestingen", die van Europese bases opstijgen, Engeland aan te vallen. In de loop ran de avond zond lucht- maacsohalik Sir Basil Embry, opperbe velhebber der Britse luchtverdediging, gisteren de volgende boodschap aan zijn jagers-escadrilles: ,.U weet dat de vijan delijke. over lange afstand opererende bommenwerpers, de atoombom kunnen vervoeren. Ik twijfel er niet aan dat de vijand van het allereerste begin der vijandelijkheden aan zal pogen atoom bommen op Engeland uit te werpen. Ik wens, dat u één ding vooral goed be grijpt: Het komt er vooral op aan d< vijandelijke atoombommen vervoerende bommenwerpers, te vernietigen vóór zij hum doelen hebben bereikt". „Verlicht de lasten van de middenstand" Deskundigen uit organisaties over belastingdruk Een commissie van belastingdeskun digen uit de drie grote middenstands bonnen heeft enkele voorstellen gedaan om de zware lasten van de middenstand te verlichten. De premies voor alle sociale verzeke ringen. die zelfstandigen moeten afslui ten, dienen volgens ae commissie worden afgetrokken van het bedrag, waarover inkomstenbelasting verschul digd is. Tevens vindt men een algehele technische herziening van de inkom stenbelasting noodzakelijk. De in een onderneming aanwezige stille reserves (vaak schijnwinsten) moeten bij het overlijden van de onder nemer onbelast blijven, wanneer de zaak door de weduwe of kinderen van de overledene wordt voortgezet. Van de vereveningsheffing acht de commissie onbillijk, dat deze verschuldigd is on geacht het bedrijfsresultaat en zij vindt dat dit een extra-belasting betekent voor ondernemingen die werknemers dienst hebben. Voorts moet de herhaal delijk gegeven belofte van een tege moetkoming aan de middenstand door wijziging van de omzetbelasting worden ir gelost, aldus de Wim v. d. Voort zal toch nog rijden Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is het thans zeker, dat de 's-Gravenzandse schaatsenrijder Wim van der Voort, die o.m op de Olym pische Winterspelen te Oslo het vorig jaar zo'n prachtig succes behaalde, ook deze winter nog de Nederlandse kleuren op internationale wedstrijden zal ver dedigen. Van der Voort heeft zich reeds bij de door de K N.S.B. geselecteerde groep, waarin o.a. Kees Broekman zit, geveegd, die elke Zaterdagmiddag op het CIOS (Centraal Instituut Opleiding Sportleiders) te Overveen droogtraining ontvangt van dr Carlier. Verwacht wordt, dat de Nederlandse rijders om streeks half December naar Noorwegen zullen vertrekken voor de training op Dat zal me een huis worden 1 Te Zaandam werd heden een poging gedaan een huis te bouwen in zes uur. Vanochtend om 8 uur begonnen arbei ders van de Betona te Zaandam, op het terrein van deze onderneming, met de bouw. Het betreft hier de fabricage van een nieuw type prefab huis (een huis, waarvan de onder delen tevoren zijn klaargemaakt), in het bijzonder geschikt voor de export. Boerderij bedreigd met afbraak Trouwlustige bouwde zonder vereiste vergunning e economische politierechter te Zutphen heeft de landbouwer Zweers te Nijbroek (gemeente Voorst), die zonder vergunning een nieuwe boerderij had gebouwd, gestraft met een boete van f 40 onder bepaling, dat binnen een maand al wat wederrechtelijk gebouwd i, moest worden afgebroken. De aan- ier van het werk werd tot f600 ver oordeeld. 32-jarige Z. had in Mei 1951 vergunning gekregen tot het bouwen van een schuur. Maar omdat hij reeds zes jaar verloofd was, graag wilde trouwen vergeefs naar een woongelegenheid had litgezien, besloot hij aan de schuur huis met boerderij te bouwen. Zelf iohrtte hij hert grondwerk, kocht hout planken en balken liet zagen, kocht srtenen en zocht toen een Alles wat hij zelf kon doen, deed hij zonder hulp van anderen. Zo kwam op zijn eigen grond een boerdery met schuur en woning onder één dak gereed. In Juni 1952 ontdekte een ambtenaar in de gemeente Voorsrt echter, dat het gebouw groter was dan de vergunning toestond cn kwam Z. voor de economi sche politierechter te Zutphen terecht. Z. overweegt in hoger beroep te gaan De minister -president dr W. Drec6 heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan zijn Ierse collega dr Eamon de Valéra, die wordt verpleegd ln b' oog-, Maand lijdersgasUiuir te Utnec^' ij.02 o- sische vertegenwoordiger i missie der Verenigde Naties voor gebie den zonder zelfbestuur gedaan heeft op Nederland, geschiedde ongeveer op het zelfde ogenblik waarop Nederland gehoor gaf aan het verzoek van Indonesië om de onderhandelingen aver Nederlands Indonesische Unie eg Nieuw-Guinea te heropenen, nadat zij door Indonesië waren afgebroken. De tegen Nederland geuite beschuldi gingen waren belachelijk en onwaar. Ter wijl de overeenkomst van souvereiniteits- overdracht Nederland erkent als souve- rein over Nieuw-Guinea. acht de Indone sische vertegenwoordiger handhaving van de souvereiniteit een schending van die overeenkomst. Terwyl Indonesië her haaldelijk de onderhandelingen had afge broken, beschuldigt de Indonesische ver tegenwoordiger Nederland er van, dat het niet onderhandelt. De aanval liep op niets uit, omdat de commissie niet bevoegd was, dit onder werp te behandelen. Ook van de zijde van India. Egypte en Pakistan, landen waarop Indonesië zijn hoop had gevestigd, schijnen de reacties merkwaardig lauw te zijn. ZOU men zich nog kunnen vleien met de hoop, dat deze aanval in elk geval niet bedoeld was om de onderhandelingen met Nederland bij het begin te torpe deren. maar om een uitlaat te geven voor de verhitte gemoederen, dan treffen toch wel pijnlijk de door de vertegenwoordiger geuite dreigementen, dat Indonesië het Nederland zal lastig maken wegens de niet-indiening van rapporten over Suri name en de Nederlandse Antillen. Nog merkwaardiger Ls het, dat Indo nesië Nederland verwijt, geen rapporten in te dienen over deze beide gebieden in de West, en het aan de andere kant af keurt, dat Nederland over Nieuw-Guinea wèl een rapport indient. Eveneens verdient het aandacht, dat Indonesië's actie in zake Nieuw-Guinea samenvalt met een officieel Indonesisch rapport (niet gericht aan de V.N.) over West-Java, waar in een half jaar tijds 850 burgers zijn vermoord en meer dan 100 ontvoerd. West-Java is het duidelijkste bewijs, dat Indonesië goed zal doen eerst eigen huis te reinigen. Hiermede is het aantal merkwaardige gevallen van samentreffen nog niet uit geput. Immers, tegelijkertijd wordt be kend gemaakt, dat de Australiërs geens zins lijdelijk 'wensen toe te zien bij een overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië. afleider. De vrijheid heeft de Indonesiërs teleurgesteld. De leiders leven er goed ?n de bevolking zit in de ellende. Het huidige regiem heeft nog weinig meer te gegeven dan grote plannen en gebrek daden. Op een vergadering van de Persatoean Indonesia Raja is te kennen gegeven, dat men verlangt naar een sterke naar een tweede Naguib, die orde op zaken stelt. In West-Java sterven de kinderen van honger. De vruchtbare grond spoelt in zee, omdat de bossen op de bergen ver dwijnen. In vele streken heersen de pok ken. omdat de kinderen sinds tien jaar meer worden ingeënt. Er is gebrek dokters en aan medicijnen. Op de begroting van Indonesië dreigt een te kort van vier milliard. Dan moet er iets zyn. dat de bevolking de ellende van het heden doet vergeten. is de actie-Nieuw-Guinea, het enige onderwerp dat president Soekarno nog gelegenheid kan geven, met zijn oratori sche talenten te schitteren. Het is ook het enige wapen tegen het communisme, tegen de enige georganiseerde macht in het land. ;N vraagt zich af wat er gebeuren zal. als Nederland Nieuw-Guinea op geeft. Het antwoord is niet ver te zoeken. Een nieuwe zondebok moet worden ge vonden. De enige die nog voorhanden is. de Nederlander zelf. Reeds nu worden de Nederlanders slachtoffers van maat regelen, van acties, dreigementen, zelfs van moorden. Eindeloos zijn de dreige menten tegen Nederlanders, in geval Nederland Nieuw-Guinea niet overdraagt. Het gevolg is, dat vele Nederlanders in de illusie leven van een beter lot. zodra de kwestie-Nieuw-Guinea is afgedaan. Deze hoop is ijdel. Men kan het in Indo- niet stellen zonder een hoofd van Jut. De felle actie van de Partai Indone- is daarvan een aanwijzing. Het is gemakkelijker, een volk dat in armoede leeft, op te hitsen tegen een in meerder heid nog betrekkelijk welvarende bevol kingsgroep. dan het volk zelf uit de llende op te heffen. Toegeven van Nederland zal geen betere verhoudingen brengen, hoezeer daarnaar van Nederlandse zijde wordt verlangd. Men schijnt in Indonesië niet te beseffen, dat er in Nederland een diepe belangstelling voor Indonesië leeft, niet voortkomend uit zucht naar dividenden, uit een diepe liefde voor land en volk. Men schijnt te willen voorbijzien het feit. dat er vele Nederlanders zijn, die land en volk kennen en beide graag willen dienen, mits zij niet worden bedreigd en weggeplaagd. en dat men alleen door samenwerking iets groots tot stand kan brengen. Aitverirnti Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met morgen op vele plaatsen enige regen. Zwak ke tot matige wind uit Zui delijke richtingen, 's Nachts minder koud. Overdag onge veer dezelfde temperatuur ïg- (Opgemaakt om tien uur). i 6.47—18.08; Zondag: zo 9.36. op 18.23 i Maandag: zon 6.49—1806; n.aan onder 18.49 uur C. 0 October LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1