JTrifcs dje GTmtranl Alarmtoestand in Cairo na conflict tussen Naguib en Nahas Dreigement: de Wafdpartij zal ontbonden worden En ze kookt nog beter dan ze kan tikken Berkel in opschudding door vreemd sterfgeval Wist U MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal ƒ2— per maand: 0.47 per week ADVERTENTlÊN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STEL1JK-NATÏONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanteastlcb ft ghrbfmo mgn hert In tegljenspoeT Drie en dertigste jaargang No 9546 en Sport wedstrijden ZIE PAG. 4 EN S Spanning in Egypte gestegen QJINDS ZATERDAG is de spanning in Egypte weer toegenomen. De Spoorbomen waren dicht Electr. trein grijpt auto bij Amersfoort Twee van de 4 inzittenden licht gewond Terwijl de afsluitbomen gesloten waren, is gisteravond tegen half acht op de spoorwegovergang aan de Hogeweg Amersfoort een personenauto uit Rotter dam door een electrische trein uit Apel doorn gegrepen. De wagen werd geheel vernield. De vier inzittenden bleven wonder boven wonder in het leven ge spaard. Slechts twee van hen, de bestuur der J. B. en zyn echtgenote, moesten met lichte verwondingen aan hoofd en armen in het ziekenhuis worden opge nomen. De beide anderen, de heer en mevr. M., konden naar huis terugkeren Waarom de bestuurder van de Opel de gesloten spoorwegovergang wilde pas seren, is niet bekend. De politie wenst hierover nog geen inlichtingen te geven. De auto, genummerd HX 53315, kwam uit de richting Hoevelaken en passeerde een file wagens die voor de gesloten bomen wachtten. Een man en twee kinderen, die bij de overweg stonden, werden ge troffen doordat de motorkap van de auto bij de aanrijding werd weggeslin gerd. Zij kwamen met de schrik vrij. De Amersfoortse politie (tel. K 3490 4445) verzoekt inlichtingen. Stevenson schudt de modder van zich af Hij heeft financieel niets te verbergen Stevenson, de Democratische candi- daat voor het presidentschap der V.S., heeft verantwoording afgelegd inzake de beschuldiging van een speciaal fonds voor bepaalde ambtenaren. Alle betref fende namen en feiten heeft hij gepu bliceerd. Het fonds was ingesteld om bekwame mannen te bewegen, in rege- ringsdienst te treden tegen een veel kleiner salaris dan zij elders konden krijgen. Met nadruk voegde Stevenson hieraain toe, dat de staat Illinois, ln tegenstelling tot andere staten, geen en kele verantwoording eist voor bijdragen ten bate van politieke of verkiezings doeleinden. Hij beloofde voorts, de aan gifte van zijn inkomstenbelasting over de afgelopen tien jaar beknd te zullen maken. Ook Sparkman, de Dem. can- didaat voor het vioe-presidentschap, zal dit doen. Terwijl de, door de Republikeinen uit gedaagde Steevenson zijn boeken ge opend heeft, eiste hij van zijn kant, dat Eisenhower volledige tekst en uitleg zal geven van zijn persoonlijke financiële positie. Hij doelde blijkbaar op de in komsten van Eisenhower uit dienns boek „Kruistocht door Europa", waar aan hij, naar schatting, bijna 1 millioen dollar verdiend zou hebben. Stevenson ineemt het standpunt in, dat iedere can- didaat voor een hoge post, zijn persoon lijke financiële positie dient uiteen te zetten. moeilijkheden tussen de Wafdpartij en generaal Naguib zijn toe gespitst. De veteraan der Wafdpartij, de 73-jarige leider Nahas, die sinds gisteren ziek is, verzet zich tegen generaal Naguib. Nahas zal de aan voerder van de partij blijven. Prompt werd in Cairo de alarmtoestand afgekondigd. Militairen, die op wacht stonden voor het omroepgebouw en andere belangrijke punten, kregen opdracht stalen helmen te dragen en de bajonet op het geweer te plaatsen. Hier en daar verschenen pant serwagens ten tonele, terwijl de patrouillediensten door de straten van Cairo verdubbeld werden. Naguib nam deze maatregelen, na de wei gering van de Wafd om de wet op de politieke partijen te gehoorzamen. Naguib eiste, dat Nahas zou worden afgezet. Zoals de zaken thans staan, is de kans groot, dat de Wafd ontbonden zal worden. De regering-Naguib heeft na 6 October het recht, de Wafd „onwettig" te verkla ren. haar fondsen van meer dan een mil lioen gulden in beslag te nemen en haar hoofdkwartier te sluiten. Nahas officieel van beschuldigd, de pers te hebben beïnvloed, uitspraken oppergerechtshof in de wind te hebben geslagen en overal zijn bloedverwanten overheidsbetrekkingen te hebben be- Zes maanden dwang arbeid voor Sachs Het Zuidafrikaanse Hoge Gerechtshof an Pretoria heeft de in Juli tegen de voormalige secretaris-generaal van de Bond van Arbeiders in de Kledingindus trie, Sachs, op grond van de wet tot on derdrukking van 't communisme geëiste s maanden dwangarbeid bevestigd. Sachs was op 26 Mei van dit jaar ge arresteerd wegens het bijwonen van poli tieke vergaderingen, hetgeen hem door de minister van Justitie, Swart, was ver boden. Hij werd toen onder borgtocht vrijgelaten. Achtervolging in Rotterdam Gedetineerde ontsnapte door raampje van trein Vluchteling in beide benen geschoten na klopjacht in rioolbuizen DE 18-JARIGE B. S. uit Rotterdam is Zaterdagmorgen even na het ver laten van station Maas uit de trein gesprongen, toen hij door twee politiemannen naar Leeuwarden werd vervoerd. Er ontstond een ware klopjacht op het terrein van de Rotterdamse Drinkwaterleiding, waarbij de achtervolgers van hun vuurwapenen gebruik maakten meldt de Vkrt. Twee kogels raakten de vluchteling in beide benen, zodat de vrijheid van korte duur was. dichtstbijzijnde politiebureau van Rot terdam gealarmeerd. Enkele agenten hiervan schoten te hulp en al snel was ontdekt, dat de vluchteling zich op het terrein van di Drink waterleiding moest bevinden. Des- De 18-jarige gevangene nam zijn kans waar toen hij vam het toilet gebruik mocht maken. Een der geleiders stelde zich op voor de deur, maar de jongen dook door het raampje van het toilet naar buiten op een ogenblik, dat de trein slechts weinig vaart had. Zijn uitbreek pogingen waren echter ndet aan de oren van zijn geleider ontgaan. Met de noodrem werd de trein tot stil stand gebracht en onmiddellijk werd de achtervolging ingezet. Ook werd het Even oversteken in Parijs Zouden we de metro maar nemen? ondanks vied de jongeman ontdekken, omdat hij zich verborgen had in een grote bergplaats riaal. Hij was ondergedoken in de daar liggende buizen, maar de politiemannen zochten het terrein zorgvuldig af gaven zich met zaklantaarns in iedere buis. S. vluchtte, toen hij zich ontdekt zag, maar de achtervolgers brachten hem met enkele schoten tot staan. In ziekenhuis werden eerst de verwondin gen van de vluchteling, welke dingen van lichte aard bleken, verbon den. Vervolgens werd het transport naa Leeuwarden voortgezet. Unie van waterschaps bonden in 't zilver Ter gelegenheid van het feit, dat de Unie van Watérschapsbonden 25 jaar be staat, wordt op 8 October a.s. in Den Haag een congres belegd, worden deelgenomen door 2000 schapsbestuurders. De directeur Unie, mr dr Th. F. J. A. Dolk, tevens dijkgraaf van Delfland, zal de bijeen komst openen. Ook de ministei van Ver keer zal het woord voeren. De volgen de dag wordt een excursie door Delflana gehouden, waaraan plm. 1500 personen deelnemen. Zij worden vervoerd met 40 autobussen en 150 personenauto's. Een bezoek wordt gebracht, o.m. aan de zee wering van Delfland en aan de veilingen i;i Naaldwijk, waarna in Arendsduin nog een uiteenzetting wordt gegeven door de heer Kolff. Des middags worden de congressisten door het Haagse gemeentebestuur ont vangen. noemd. Voorts zou hij getracht hebben het wapenschandaal te verdoezelen. Nahas zou verantwoordelijk zijn voor de slachting onder de politiemannen van Ismailia tijdens de strijd in de Suez- kanaalzone. Naguib verklaarde tegenover een Ame rikaanse persvertegenwoordiger, dat het koningschap niet afgeschaft zal worden en dat spoedig algemene verkiezingen zullen plaats vinden. Hij zeide, Egypte graag economische hulp Amerika wil hebben, maar dat het nog niet bepaald heeft, of het zich zal sluiten bij een Westelijk defensiepact of bij het Arabische wederzijdse verdedi gingsverdrag. Op de vraag, of hij nieuwe oorlog met de Joden verwacht, antwoordde Naguib. met de gehele we reld bevriend te zijn. De Soedan be schouwt hij als een deel van hel koninkrijk Egypte. „Wat het Britse be stuur betreft, dat is een vraag, die de Britten zelf moeten beantwoorden' dus Naguib. Spoedvergadering kabinet Aan Reuter ontlenen wij nog, dat het Egyptische kabinet Zondagavond ruim a uur bijeen is geweest. De wet in zake de economische ontwikkeling Egypte is goedgekeurd. De kwestie de amnestie voor de politieke werd tot Woensdag verdaagd. Veel aandacht wordt gewijd aan het feit, dat ter gelegenheid van een Joods feest, gene raal Naguib een synagoge in Cairo be zocht, waar hij verscheidene prominente Joodse figuren de hand drukte. Het is nog niet eerder voorgekomen, da^ Egyptische minister-president een syna goge bezocht, wel, dat de gouverneur Cairo in het geval van een Joodse plechtigheid, van zijn belangstelling blijk gaf Vermelden wij nog, dat Naguib ver trokken is voor een tweedaagse reis door Dr Schacht, de voormalige m-in. van Financiën van het „Derde Rijk", finan cieel expert, die thans de economische Ollenhauer leider der Duitse Socialisten Hij verklaart de oorlog aan Bonn Het jaarlijkse congres van de West- duitse Sociaal-Democratische Partij is ge ëindigd met de goedkeuring van het politieke partijprogram, dat de politiek van de verleden maand overleden partij voorzitter, dr Schumacher volgt. Het programma wenst spoedig bespre kingen tussen de „Grote Vier" over hereniging van Duitsland, terugkeer van Duitse krijgsgevangenen en herziening van alle vonnissen wegens oorlogsmis- De partü dringt aan op de vorming van een Verenigde Staten van Europa, omvattend Engeland en Scandinavië en verwerpt het plan voor een „Klein Europa". Op binnenlands gebied eist de partij socialisatie van de kolen- en staalindustrie en energiebedrijven als maatregelen tegen, wat de partij noemt, „discriminatie tegen West-Duitsland in ae Europese Kolen- en Staalgemeen- De nieuw gekozen Ollenhauer, opende op de verkiezingscampagne een „oorlogsverklaring" aan de regering- Adenauer. Hij en de partij zouden „de regering van de bezittende klasse" fee- strijden, totdat er grondige sociale her vormingen zouden zijn doorgevoerd. De Scandinavische en Nederlandse af gevaardigden op het congres te Dortmund aarzelden niet d® buitenlandse politiek cier Westduitse sociaal-democraten te cri- tiseren, waar deze niet met hun opvat- t'ngen overeenkwam. Vermelden wij nog, dat Jakob Kaiser, de West-Duitse minister voor zaken ge heel Duitsland betreffende, in een radio rede verklaarde, dat het niet mogelijk is, met de Oost-Duitse regering te onder handelen. Propaganda en buitenlandse bajonetten kunnen nooit gezag, verkregen door vrije keuze van het volk, vervangen. Aldus Jakob Kaiser. De helft van Nederland niet met vacantie Op het eind van het vacantieseizoen beeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie gevraagd: „Wat hebt u dit jaar in uw vacantie gedaan?" 30 Pet is thuis gebleven; 26 pet heeft (nog) geen vacantie gehad; 44 pet (ruim 2,6 millioen volwassenen) is wel op vacantie geweest, en wel: bij familie of kennissen 22 pet, in hotel, pension, huur huisje 9 pet, naar het buitenland 7 pet, leizen en trekken in Nederland 6 pet. Van hen die vacantie hebben gehad, verklaarde 38 pet dat ze prachtig weer hadden; 42 pet gaat wel; 12 pet slecht geen antwoord 8 pet. moeilijkheden ven Egypte bestudeert, heeft Naguib aangeraden een „Arbeids dienst" in het leven te roepen. Hierin zouden alle vailide Egyptenaren moeten worden opgenomen, die dan grote irriga- tiew rken moeten uitvoeren. Inmiddels heeft dr Schacht Egypte weer verlaten. Vanavond arriveerde hij op terugreis naar Duitsland zijnde, op het vliegveld van Genève, vanwaar hij doorreist naar Frankfort. Er is met man en macht gewerkt om de Scheveningse botter „Leendert", die Woensdagnacht met slecht weer op een zandbank ten Zuiden van Texel is gevaren, weer vlot te krijgen. Het gelukte de Amsterdamse sleepboot „Hulp in nood" in de nacht van Zaterdag op Zondag de Sch. 10 los te trekken. Het schip heeft vrij veel averij opgelopen en is de haven van Den Helder binnengebracht. Belgische werd eigen lijk no 1 Mejuffrouw Florentina M. T. J. Pasteels uit Eindhoven is, met een ge middelde van 430 aanslagen per mi nuut, winnares geworden van de nationale wedstrijden in machine- schrijven, die Zaterdag in de Houi- rusthallen in Den Haag gehouden zijn Zij werd evenwel geen nationaal kampioene, want zij is geen Neder landse, doch Belgische van geboorte, hoewel zij nooit ergens anders dan in Nederland woonde. Nationaal kampioene werd mevrouw Berdina M. J. Wijsma-Booms uit Huizen met 398 aanslagen per minuut. De nationale kampioene van vorig jaar, mej. F. Kant, behaalde toen 422 aanslagen per minuut. Zij overtrof dit jaar haar eigen prestatie met 495 aan slagen per mnuut of 814 aanslag per seconde, maar zij overschreed het toe gestane foutenpercentage en viel dus buiten de prijzen. Mevrouw Wijsma won Nat. Typewedstiijd Een andere dame was nog veel sneller, maar maakte te veel fouten (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag was de spanning groot in de rotonde van de Houtrusthal in Den Haag, waar de uitslag van de Nationale typewedstrijd werd bekend gemaakt. Mevrouw B. M. J. Wijsma-Booms uit Huizen werd nationaal kampioene, hoewel mej. F. M. T. J. Pasteels uit Eindhoven (Belgische van geboorte) een hoger aantal aanslagen behaalde en du9 eigenlijk de win nares werd. Er hadden zich 155 deelnemers gemeld. Van hen waren er 16 niet opgekomen, zodat er in werkelijkheid 139 deelnemers waren. Onder hen bevonden zich slechts mannelijke candidaten. Van die zes alleen de heer Th. L. van Pelt uit Tiel Deze dames waren nauw betrokken bij de nationale type-wedstrijden, welke in Den Haag werden gehouden. In het midden mevrouw B. Af. J. Wijsma-Booms, die kampioene werdmaar volgens haar man nog beter kan koken dan typen. Links van haar Florentina Pasteels uit Eindho ven, de eigenlijke winnares, doch Belgische van geboorte en daarom buiten de prijzen vallend. De blonde juffrouw rechts van de kampioene is de kampioene van vorig jaar mej. F. Kant. Een 36-jarige arts gearresleerd Jonge doktersvrouw (moeder van 3 kinderen) overleden aan vergiftiging met cyaankali Het dorp Berkel is in opschudding gebracht door het plotselinge overlijden van d 28-jarige doktersvrouw A. C. O. De sectie, op het stoffelijk overschot verricht wee uit, dat de vrouw, moeder van drie jonge kinderen, om het leven is gekomen door cyaankali-vergiftiging. Verdacht van moord op zün echtgenote is Zaterdagnacht de 86-jarige arts J. F. A. M. O. in het Huis van Bewaring te Den Haag opgesloten. De man ontkent alle schuld. Zaterdagavond heeft het Haagse parket met als officier vam Justitie mr G. J. de Lint en als rechter-commissaris mr H. K. A. Stoffels, ter plaatse een onderzoek ingesteld. De politiedeskundige dr J. P. L. Hulst uit Leiden had 's middags vast gesteld, dat mevrouw O., die Woensdag avond in haar woning aan de Noord- eindseweg onverwachts overleed, om het leven was gekomen door cyaankali-ver giftiging. Tegelijkertijd ongeveer werd de arts en echtgenoot door de rükspoktie gearresteerd. O. vertelde, dat zijn vrouw tijdens haar huwelijk zij stierf een dag voor haar vijfde trouwdag altijd ziekelijk was geweest. Volgen6 zijn zeg gen, wees de aanwezigheid van cyaankali in haar lichaam slechts in de richting van zelfmoord. Terwij] de vrouw ster vende was, had haar moeder nog om een tweede dokter verzocht, doch Van O. wilde over raadpleging van een collega niets horen. Volgens hem zou een tumor m de hersenen waarschijnlijk haar dood tengevolge hebben gehad. De familie van mevrouw O. koesterde echter het afschu welijke vermoeden, dat zij door haar eigen man zou zijn vergiftigd en haalde dv rijkspolitie er bij. Vrijdag werd het stoffelijk overschot in beslag genomen en naar een Delfts ziekenhuis overgebracht, waar dr Hulst constateerde dat de dood door cyaankali-vergiftiging was ingetre den. De verklaringen, die de arts uit Berkel tegenover de politie aflegde, kalme stem, klopten niet met die getuigen, zoals familieleden en dienst personeel. Deze verwerpen de gedachte aan zelfmoord geheel. Volgens de familie heeft Van O. vaak gesuggereerd, dat zijn vrouw ernstig ziek was. en op zijn aar dringen zou zij enige tijd in ob6ervat: zijn geweest bij een bekend Rotterdams specialist. Een open vraag is nog, welke reden Van O. heeft gehad een hoeveel heid cyaankali, door de rijkspolitie ir woning aangetroffen, in te slaan. Cyaan kali wordt nimmer als geneesmiddel ge bruikt. De inmiddels vrijgegeven stoffe lijke resten van de doktersvrouw, dis drie kinderen achterlaat waarvan h jongste nog geen jaar is, voorts e meisje van bijna drie en een jongen v vier zün vandaag ter aarde besteld. DAT in Nieuwe-Pekela evenals in Den Bosch bij overtreding van de winkelslui tingswet ook de koper strafbaar is ge steld. DAT in A'dam een afdeling is opgericht van de Bond van Ouders van spastische Kinderen (Tot de spastische verlammin gen behoort o.a. de ziekte van Little Red.). DAT de thans gesloten groente- en fruittentoonstelling Amato te Amsterdam in vijf dagen ongeveer 175.000 bezoekers heeft getrokken. DAT het echtpaar HovenNiermeijer te Utrecht vandaag 65 j. is getrouwd. DAT in de vacature-H. C. W. Moorman (K.V.P.) thans tot lid van de Tweede Kamer is benoemd E. Visch te Hilversum. DAT de Chr. Bond van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers in Nederland, die te Putten zijn jaarvergadering hield, thans 1160 leden telt DAT o.l.v. prof. Van Houtte uit A'dam een onderzoek wordt ingesteld naar de reacties van de kinderen bij het volgen van de schoolradio. DAT op 1 October met de Klipfontein de eerste grote wijnzending uit Zuid- Afrika (25.000 liter) in ons land aankomt. DAT een das tot driemaal toe werd weggejaagd uit een kippenhok van de weduwe P. te Overloon en ten slotte door de buurman werd doodgeslagen. DAT de grenskantorer. Putte en Nispen van 1 October tot 1 April voor het han delsverkeer zijn geopend tussen 7.30 en 17 uur en van 1 April tot 1 October van 6 tot 19.30 uur. DAT aan de Ned. militairen in het bui tenland 7.000 Kerstpakketten (totale waarde 100.000) worden toegezonden, waarvan de eerste Woensdag met de Abbekerk naar Korea vertrekken en de laatste op 29 October met de Oranje naar Indonesië. DAT de 19-j. mej. P. W., die in verschil lende inrichtingen is verpleegd en ten slotte uit een Delfts ziekenhuis ontsnapte, In Bolsward is aangehouden, waar zij reeds enige maanden was ondergedoken. DAT de duur van de tentoonstelling Eeuwfeest Rykstelegraaf opnieuw is ver lengd thans tot 12 October. DAT Nieuw-Zeeland voortaan telefo nisch bereikbaar is op Maandag t/m Vrijdag van 1 tot 4 uur en op Zaterdag van 8 tot 10 uur tNed. tijd). DAT in Assen een Drents consultatie bureau voor het alcoholisme is geopend DAT B. en W. van Middelburg aan de raad hebben voorgesteld de vermakelijk heidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen te verlagen van 35 tot 25 pet, hoewel de begroting 1953 een tekort van bijna 77.000 vertoont. DAT de alleenstaande woning van J Weikamp te Ulft (Gld), bewoond door acht personen, is uitgebrand. DAT in Tiel een districhtsconsultatii bureau voor de t.b.c.-bestrijding is gi opend. DAT t.g.v. het zilveren jubileum va Brederodetuin te Bloemendaal, het tehuis van de N.-H. Ver. tot Bestrijding van de t.b.c., namens de oud-patiënten een radio- en versterker-installatie is aangeboden. DAT 40 Surinaamse studenten Zaterdag werden ontvangen door het gemeente bestuur van Bolsward. DAT do Langkoeas (kap. T. W. de Haan uit Den Haag) als laatste pelgrims schip naar Djeddah is vertrokken om bedevaartgangers uit Mekka terug te brengen naar Indonesië DAT de oude houten zeewering van het Rode Klif tot Makkum (Fr.) nu over eïn afstand van 30 km geheel is vervangen karwei van 14 jaar is voltooid. het met 356 aanslagen per minuut tot een negende prijs te brengen. Merkwaar dig was het ook, dat er onder de veer tien eerst geplaatsten acht gehuwde dames waren. De tweede prijs was voor mejuffrouw J. C. Bfeloo, Schiedam met 396 aanslagen per minuut. Derde werd: mevrouw E. Polman-Dessauv&gie, Den Haag met 392, vijfde: mevrouw H. W. Maas-Damen, Den Haag met 379, zevende: mejuffrouw J de Hoog, Voorburg met 376, achtste mevrouw G. Blokland-van Lith, Den Haag met 367 en tiende: mevrouw L. L. M. van Dalen-Kuyper, Den Haag met 355 aanslagen per minuut. Eervolle vermeldingen gingen naar: mejuffrouw A. Mastenbroek. Schevenin- gen met 344, mejuffrouw J. C. Smit, Den Haag met 334 aanslagen per minuut. Van 114 deelnemers moest het werk ter zijde worden gelegd, omdat het toe gestane aantal fouten n.l. een half pro cent was overschreden. Het werk van de resterende tien deelnemers kwam niet voor beoordeling in aanmerking, omdat het bruto aantal aanslagen per minU' beneden de 300 bleef. Ook allen, die t deze groep behoorden hebben het fo tenpercentage overschreden. Het laagste aantel fouten werd 'g noteerd voor mejuffrouw M. A. Sonjo uit Rotterdam, die dertiende wet t slechts 18 fouten of 0.018 pet. 'r u-aren 6? deelnemers uit Den Haa<* omgeving. 12 uit Rotterdam. 16 uit Amsterdam en 2 uit Leiden. Geschenken %onder tal De secretaris van de jury begon met het vermelden van de laagst geplaatsten. Daardoor steeg de spanning voortdurend. Mejuffrouw mr J. J. H. ten Broecke Hoekstra, lid van de Haagse gemeente raad reikte de oorkonden en de prijzen uit. Die prijzen werden, al naar de hoog te van de gelukkige op de ranglijst, steeds omvangrijker. Het begon met aan zienlijke dozen post; het schreed voort langs kostbare vulpen en -potloodsets en het eindigde bij een portable schrijf machine voor mevrouw Wjjsma en een gouden armbandhorloge plus een schrijfmachine voor Florentina Pasteels. Mevrouw Wijsma kreeg bovendien de Babylon-wisselbeker en een kleine be ker els herinnering aan haar overwin ning. Mejuffrouw Pasteels kreeg ook kleine beker. En bovendien waren bloemen voor de winnende dames en groot lint, dat haar glorie de jaren door zal blijven verkondigen. De kampioene De kampioene is klein van stuk, 25 jaar oud en gehuwd met de heer H. Wfesma, die ambtenaar van het departe- Financiën in Amsterdam is. Wfesma werkt bij de OFKA- print in Amsterdam en zij leerde het type-vak als telexiste op het Telegraaf kantoor te Amsterdam. Vorig jaar heeft ze ook meegedaan, maar ze werd toen niet geplaatst, omdat ze twee regels had over geslagen. Van haar achttiende jaar af tikt ze altijd volgens het befaamde tienvingersysteem. Speciaal geoefend voor deze wedstrijd heeft ze niet. Trou wens. ze heeft daar weinig tfed voor. 's Morgens gaat ze met haar man de deur uit en des avonds keren ze samen naar Huizen terug, waar de huiselijke plichten wachten. De heer Wjjsma zei: „Ze kookt even goed als ze tikt en waar schijnlijk zelfs nog beter!" Het is geens zins haar plan, haar leven lang op kan toor te blijven. Nog enkele jaren en dan gaat ze voorgoed ln de eigen huishouding Mevrouw Wijsma is. behalve een goed typiste ook een uitstekend pianiste. Zij heeft haar man niet op kantoor leren kennen, maar ln een amateur-toneel clubje en wel bij het spelen van het stuk „De Huistyran" Onder de meest sombere voortekenen worden soms de beste verbintenissen tot stand gebracht! Mejuilrouw Pasteels Het was voor mejuffrouw Pasteels uit Eindhoven, die met vader, moeder en broer naar Den Haag trok om er glorie te oogsten, natuurlijk wel even hard dat ze geen kampioene kon worden, maar de wedstrijdleiding heeft haar met vorste lijke geschenken vlug over het leed heen- geholpen. Ze werkt in Den Bosch op het Dioce saan Sociaal Charitatief Centrum van het bisdom en op de Diocesane gezins zorg. Beide Instituten dient zij als secre taresse. In 1939 heeft zij type-examen gedaan, doch zij leerde zichzelf het vak. Ze heeft dus een eigen systeem en ze gebruikt steeds „een stuk of 2es vingers" Zij is bü haar ouders in Eindhoven thuis. Haar vader, die Belg is. heeft in 1940 al de Nederlandse nationaliteit aange vraagd, maar door de oorlog Is er toen niets van gekomen. In haar vrije t|jd heeft mejuffrouw Pasteels veel aan de S5£l*wTe«,nS van h't RK Jeugdwerk gedaan. „Ik had er geen idee van dat ik zou kunnen winnen" zei ze. Ze heeft »S.Ï"?l02£ieM<"7,dsi"K ,Mn over de 400 aanslagen per minuut. Toen mM" het er wel op te kunnen Loonsverhoging landbouw Na overleg met het college van rijks- bemiddelaa-rs is besloten om de reeds eerder aangekondigde loonsverhoging m de landbouw voor vakarbeiders in de akker- en weidebouw en veehouderij op 28 September te laten ingaat Zulks ge schiedt op dezelfde dag als het Ingaan van de verhoogde premies voor het be- dryfspemsioenfonds van de Landbouw. dan regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend i bewolkt met nu en dan re gen Matige tot vry krachtige wind. krimpend naar rich tingen tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde Jgmpera- i als vandaag. (Opgemaakt öm tien

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1