Ook in Noorderkwartier komen „werkplaatsen" voor de jeugd In 1951 aan Ons Belang geen woningen toegewezen Vlotte mode-show van herfstmodellen Sportstichting klaagt over tekort aan terreinen DAMESBELIRS Bollenprijzen aan lagere kant NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 Aldus wethouder op receptie van speel tuinvereniging In de Jacobazaal van de Burcht heeft de speeltuinvereniging Noorderkwartier de viering van haar zilveren jubileum afgesloten met een receptie, waarop wethouder A. J. Jongeleen namens het gemeentebestuur blyk van zyn belangstelling gaf. Verder waren er afgevaardigden van speeltuinorganisaties en enkele bouwvereni gingen. De heer Lasschuit vierde ook een zilveren jubileum, als bestuurder van Noorderkwartier. Begrijpelijk dat hem veel lof werd toegezwaaid. Hij is een van de pioniers van dit werk geweest. Voorzitter Duivenstein zei in zijn leidend woord, dat 25 jaar niet zo lang is. Maar wie in de speeltuinwereld beetje thuis is, zal toch erkennen, dat er in zo'n periode heel wat kan gebeu ren. Er is ook veel gebeurd. De tuin be schikt over materiaal, dat de toets van de critiek glansrijk kan doorstaan. Nog altijd wil men komen tot de bouw van een clubhuis. Of die wens in vervulling zal kunnen gaan? Dat hangt af van de hele buurt. De medewerking kan beter zijn. De jeugd van 14 tot 17 jaar doet ook een beroep op ons, aldus de heer Duivenstein. „We hebben niet alleen te maken met kinderen, die met een schom mel, een wip en een glijbaan genoegen Spr. deelde nog mee, dat er geluks- brieven waren binnengekomen van houder Van Schaik, ir Boogerd, direc teur van gemeentewerken, de heer Coers ambtenaar lichamelijke opvoeding, en d( L.J.A. De voorzitter van de feestcom missie, de heer Cornet, bood na een har telijk toesDraakje een bedrag van i liefst ƒ1127 aan. Dat wijst er onmisken baar op, dat er wel activiteit in Noorder kwartier zit. Het is ten minste een sti mulans voor het bestuur om aan de bouw van een clubhuis niet te twijfelen. Huldiging Toen kwam de huldiging van de heei Lasschuit. Ja, wat moet men eigenlijk zeggen tot iemand, die zich voor hel speeltuinwerk zó verdienstelijk heeft ge maakt. Men kan er alleen respect vooi hebben. „Als er iets gedaan moet wor den. hoe klein ook. dan is hij er altijd bij," zei de heer Duivenstein. „Merkwaar dig, dat iemand die een druk verenigings leven heeft, altijd nog een beetje tijd kan vinden." „Doe het zelf; laat zo min gelijk verdienen," was altijd het parool van Lasschuit. Daar is hij nu eenmaal penningmeester voor. Weer trad de heer Cornet naar voren, nu met geschenken voor de heer en mevrouw Lasschuit. De vrouw van de jubilaris werd natuur lijk niet vergeten. Oud-voorzitter Ver hoeven zei even later: „Als hij die vrouw niet had gehad, dan zou het misschien zo niet zijn gegaan." Namens de NUSO sprak de heer Du bois. Vroeger heeft deze organisatie wel eens zorgen over Noorderkwartier ge had. De uitbreiding van de wijk deed de vereniging evenwel krachtig omhoog gaan. En niet te vergeten de grote werk zaamheid van de bestuursleden. In het bijzonder noemde hij Lasschuit, een voor beeld voor allen. Verschillende geschen ken werden overhandigd, waaronder een NUSO-wimpel. Als voorzitter van de Leidse bond merkte de heer Flippo op. dat het speel tuinwerk offers vraagt. Nu, die zijn in Noorderkwartier wel gebracht. Geschenk: enveloppe met inhoud. Dat komt het bouwfonds ten goede! Ook hier: hulde aan de heer Lasschuit. Een meisje en een jongen van de korf balclub van Noorderkwartier boden eer bloemstuk aan, na een leuk rijmpje te hebben opgezegd. Van de vele personen, die toen nog het woord hebben gevoerd, noemen we al leen de wethouder van openbare werken. Werkloosheid in Leiden Nog geen seizoenstijging Op 20 September stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1613 werkloze mannen, waarvan 234 op D.U.W.. objecten waren tewerkgesteld. Deze week bracht een zeer geringe daling in de werk loosheid. die zich over alle bedrijfstakken uitstrekte. Het aantal Ingeschreven vrou wen onderging in de afgelopen week geen wijzigingen en bedroeg op 20 September 174. De verwachte seizoenstijging, die in an dere jaren reeds in Augustus viel te con stateren, heeft zich dus ook deze week niet ingezet. Een verheugend verschijn sel. Het verschil tussen het aantal inge schrevenen in September 1951 en Septem ber 1952 is 67, n.L 1546 in 1951 en 1613 in 1952. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes A., z. v. Th. Kgree en A. Ramak; Adrianus J., z. v. Th. Koree en A. Ramak: Cornelis J., z. v. H. Steen beek en M. van Akooij; Abraham J.. z. v. K. van Eijgen en C. van Es; Geertruida, d. v. D. J. Schlagwein en A. Bavelaar; Jannetje, d. v. M. C. v. d. Bent en A. J. van der Plas; Trijntje H. M., d. v. J. Wassenburg en A. A. Roijendijk; Robert, z. v. G. J. van den Hooff en E. H. van Kasbergen; Adrianus L. A. Th., z. v. G. J. A. van de Weijden en J. C. Smit. Overleden: B. S. Horstink, man, 66 j. Hij verklaarde, dat het gemeentebestuur het nut van het speeltuinwerk inziet. WU hebben niet kunnen doen wat we wilden doen. De gemeentebesturen moesten vaak worstelen met grote financiële moeilijkheden. Maar het speeltuinwerk heeft de volle aan dacht. Spr. wees op het Morskwar- tier, waar binnenkort met de aanleg van een tuin kan worden begonnen. Inderdaad komen er in het Noorden weer veel woningen bij. Er is een plan voor 329 huizen. En daarbij komen gemeenschappelijke tuinen (hoven). De ouders zullen er dan voor moeten zorgen, dat de kinderen van het groen afblijven. Dat is een taak voor iedereen. De heer Jonge leen onthulde, dat in de onderbouw van de verschillende blokken een lokaliteit zal worden gemaakt voor jeugdwerk. Het Haagwegkwartler krijgt de beschikking over vijf van die „werkplaatsen". Bij de uitvoering van de plannen kan het gemeentebestuur de steun vai verenigingen niet missen, zei de wet houder nog. Hij hoopte dan ook, dat de besturen en de leden diligent zullen blijven. Agenda voor Leiden Zaterdag Middelstegracht 3: Opwekkingssamen komsten Evang. Christengemeenschap Ned. Beatenbergers), 3 uur: zen deling mr Henry K. Warhentin, met ge kleurde zendingsfilm; 8 uur: Openbare samenkomst met kleurenfilm „De God Schepping": Zondagavond 8 uur: Openbare samenkomst. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Bona- ventura. Overdekte, 8 uur: Leidse zwemkam- pioenschappen. tgeest. Van Wassenaerlaan 37, 8 uur: start tweede avond-vossenjacht afdeling Leiden VERON. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, 8 uur: Blijde incomste" van Aleida van Poel geest met haar gevolg, viering eerste ustrum der stichting: half 8—8 uur: ont vangst der gasten: Zondag: bezinning op de levenswaarde van de Bijoel en de Westerse cultuur. Maandag Stadhuisplein, 8 uur v.m.: tweede ex cursie K. en O. naar Leerdam en Gouda N.V. Zeepfabriek Sanders, 11 uur: aan deelhoudersvergadering. Pieterskerk, half 9: Avondmuziek, Adr. Blankeristein. Mare 43, 8 uur: vijfde lustrum R.K. lyceum, Arsenicum en oude kant. Schouwburg, 8 uur: Het vrije toneel. Het witte schaap van de familie. Burcht. 8 uur: jaarvergadering woning bouwvereniging „Ons Belang". Dinsdag L.D.M., Stationsweg 12, 9 uur v.m., aandeelhoudersvergadering. Waaggebouw, 8 uur: repetitie koraal- muziek. Schouwburg, 8 uur: Het vTije toneel, Het witte schaap van de familie. Tentoonstellingen Volkenkunde. 10—6 uur: Vertrouwa bezit van vreemde herkomst (tot 12 Oc- Rumoerige vergadering j SoedanDen Haageen mddnd N.V. Van Wijk en Co. Op de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Leidsche textielfabrieken Gebr. Van Wijk en Co. is het nogal rumoerig toegegaan. By de aandeelhouders bestond ernstige critiek op het beleid van de dent-directeur. De vergadering moest zelfs enige tijd geschorst worden om het bestuur de gelegenheid te geven zich nader te beraden. De president-commissaris, mr F. J. J. Trapman, gaf in aansluiting op het jaar erslag een nadere uiteenzetting over de moeilijke positie in de wolverwerkende industrie en, daarmee samenhangend, in de N.V. De aandeelhouders hadden scherpe critiek op het gevoerde beleid. De N.V. heeft ƒ2 millioen aan nieuwe aandelen uitgegeven, alsmede 2 millioen 3% procents obligaties, terwijl bij de bank een schuld is ontstaan van onge veer 214 millioen. De reserve ad ƒ214 millioen en de belastingreserve van 1 millioen zijn verdwenen. De voorraden daarentegen zijn slechts gestegen van 5 tot 7 millioen. Mr Trapman gaf toe, dat bij de wolinkopen fouten zijn ge maakt. In de directie heeft te dien zien een diepgaand verschil van mening bestaan. Het bestuur hoopt in de toe komst dergelijke moeilijkheden te kun nen voorkomen. Er zijn veel orders. Alvorens de vergadering werd ge schorst. deelde de president-directeur, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, mede, dat hij zijn aandelen niet had gedeponeerd, omdat hij wenste dat de andere aandeel houders zich vrij zouden kunnen t Hy zag het gevraagde onderzoek gaarne en koesterde daarvoor geen vrees. Een voor de pauze gedaan voorstel een commissie van onderzoek te benoe men, werd na de pauze door het bestuur verworpen. Indien men het toch wenst te handhaven, zullen aandeelhouders, samen vertegenwoordigend één-tiende deel van de aandelen, een nieuwe gadering moeten aanvragen. De jaarstukken werden goedgekeurd met 509 stemmen voor, 10 tegen e blanco. De commissarissen stemden allen blanco. De aftredende president-directeur de heer J. G. J. Verhey van Wijk. werd bij acclamatie tot commissaris benoemd. De adjunct-directeur, de heer J. M. Gor ter, wordt directeur. Olie-limiet: 10 dagen/ Offerte van Mossadeq aan Churchill Britten hebben voorstel „ijzig" ontvangen l Churchill Tru- Er zijn soms in het internationale post verkeer merkwaardige staaltjes, die wel eens even in de krant mogen. Ergens in de verre Soedan, in Afrika, moet op een warme middag een soezerige typiste ge zeten hebben op het kantoor van een bierimporteur. Zij had een briefje getikt, bestemd voor de Zuid-Hollandse Bier brouwerij in Den Haag, maar als men die typiste verteld had, dat Holland een voorstadje is van Wladiwostok, dan zou zij het ook geloofd hebben. Want het adres, dat zij op de enveloppe tikte, was er radicaal naast. In de eerste plaats haal de zij twee firma's door elkaar: „Mess Roep. Holla an Perltein en ch. Ltd., N.V. Zuid- Sta apga 18, Stockholm. Sweden". Die twee firma's hadden niets met el kaar te maken. Bovendien is de eerste in Rotterdam en de tweede in Den Haag gevestigd, dus geen van beide in Stock holm in Zweden. De brief zwierf langs enkele Zweedse steden, maar ov schreef men er op: „Onbekend". Tot schrandere postambtenaar op het idee kwam, dat ergens in dit adres 't woordje „Holland" stond en hij schreef er Volgend jaar het veertig-jarig bestaan Enkele modellen van Ninette Couture", getoond op een Haagse show. V.l.n.r.: 'n hoog gesloten muisgrijze swagger met groen hoedje; een donker grijze japon met aparte sluiting en parelmoer-knopen; 'n zwart Persianer kapje met veren; een wit-vilten baret; een grijze ja pon en zwarte hoed met rand van veren; een grijsgroene cocktailjapon met zwarte nop pen en afknoopbare stola. Hele familie voor Haagse politierechter De Voorschotense caféhouder M. C. v. d. V. en diens zoon A. v. d. V. stonden voor de Haagse Politierechter terecht wegens het ten verkoop voorhanden hebben van 1046 ongezegelde sigaretten. Zij zeiden deze te hebben gekregen van buitenlandse bezoekers. Op een desbe treffende vraag van de rechter ant woordde verd. dat hij de sigaretten zelf oprookte met hulp van zijn vele zoons en dochters, die dit op de publieke tri bune enthousist beaamden Zij kregen hiervoor een waarschuwing. Nadat deze zaak was aangehouden voor het horen van een getuige stond de vader alleen terecht omdat hfj be halve ongezegelde buitenlandse ook ge- banderolleerde Nederlandse tabaksarti kelen in voorraad had gehad en ver kocht zonder bedrijfsvergunning. De buitenlandse sigaretten zou hij van de voetbalclub Sunderland hebben gekre gen, de binnenlandse had hij gewoon in de winkel gekocht om zijn klanten in het restaurant een dienst te bewijzen. ƒ300 Boete was zijn straf. Blijkens het thans versohenen jaar verslag van de woningbouwvereniging Ons Belang is, omdat de aanneming nieuwe leden nog steeds stil staat, ledental iets terug-gelopen wegens c lijden en vertrek naar elders. Het be stuur zal dan ook in overweging nemen, oramddideilij-k nieuwe leden toe te laten, als een nieuw bouwiplan wordit toege wezen. Het aantal leden bedraagt nu 1082 en het aantal woningen 590. Een groot aantal leden wacht dius nog op woning. Het was voor de leden een grote te leurstelling, dat Ons Belang in 1951 géén woningen kreeg toegewezen. Het bestuur meent, gezien de procentsgewijze meerdering van het aantal woningen de andere V/oningbouwverenigingen, daarop reoht te hebben en aanspraak mogen maken. Pogingen om hierin v- andering te brengen, zowel bij het ge meentebestuur als bij de federatie woningbouwverenigingen, hadden geen I succes. Het is voor Ons Belang niet j ge-naam te moeten constateren, dat de vereniging haar huizen bezit met Ook C. en A. is geïnspireerd De grote mode-shows te Parijs, New York en Wenen en de navolgers in ons land hebben de directie van C. en A. ge ïnspireerd tot een geheel eigen inter pretatie. van dit thans wel erg in de mode zijnde evenement. In diverse grote steden worden thans ook door deze firma shows gehouden, geen extravagante ten toonstellingen van apartigheden of bij zondere chique, maar eenvoudige varia ties op de hoofdthema's van het seizoen, toiletjes die door iedere Nederlandse vrouw te dragen zijn, niet duur (daar voor staat C. en A. bekend), maar ook niet duur gemaakt met allerlei tirelan- tijntjes, een euvel, waarvan nogal eens gebruik wordt gemaakt om de waar ver koopbaar te maken voor het grote pu bliek. Een andere verd., zekere G. kreeg voorts 100 boete omdat hij als directeur van een N.V. met alle bescheiden voor de omzetbelasting zou hebben getoond, Wanneer komen B. en W. en de raad het gegeven woord na „Het tekort aan sportvelden is zó urgent, dat het onmogelijk Is het jaarverslag te beginnen, zonder op dit ontstellende tekort te wijzen". Aldus begint het jaar verslag 1951 van de Sportstichting te Leiden, dat zo juist is verschenen. We vinden het sombere klanken en we hopen, dat ze zullen doordringen tot de vroede vaderen van Leiden. Temeer, omdat deze klanken niet van vandaag of gisteren zijn. Leiden heeft al jarenlang een tekort aan terreinen! sportstichting een uitstekend beheerder van het tennispark gevonden. Men is over banen zeer te spreken. „Leiden" bezet des Zaterdags Pomona en de velden aan de Da Costastraat moes ten verdwijnen. Helaas hebben B. en W en de raad hun belofte inzake compensatie voor de verloren gegane velden nog steeds niet ingelost. Verscheidene vereni gingen zitten nu nog steeds zonder eigen Het evenwicht tussen de uitbreiding van de stad en het recreatiecentrum is lelijk verstoord. In plaats van méér kwamen er minder sportvelden en vooral het zuide lijke deel van de stad is misdeeld. De Leidse Hout heeft na de aange brachte veranderingen aan de verwach tingen voldaan. Bij de interland-ontmoe ting Nederland—België (Zaterdagmiddag afdeling) waren plm. 9000 bezoekeis op het terrein en de vuurproef slaagde zó goed, dat de K.N.V.B. overweegt deze categorie interland-ontmoetingen steeds in Leiden te houden. Jammer genoeg moest het aanbrengen van een nieuwe toplaag op de sintelbaan tot 1953 worden uitgesteld, daar de be nodigde credieten ontbraken. In de heer C. Vredenburgh heeft de Het verslag geeft voorts nog bijzonder heden over velden, die onder de Sport stichting ressorteren en besluit met een opsomming van de moeilijkheden, waar mee de stichting te maken heeft. Gehoopt wordt, dat de raad de weg en de midde len zal vinden om Leiden uit de sportvel den-misère te helpen. VERI vierde feest Ter gelegenheid van de opening van bet nieuwe gebouwencomplex van de Dienst verificatie van 's Rijks zee instrumenten aan de Maaldrift te Was senaar heeft de personeelsvereniging van die dienst, bekend onder de naam „Veri", gisteravond feest gevierd in het Sint-Antonius-Clubhuis. De personeels vereniging kon niet genoeg eigen krach ten opbrengen voor een cabaretprogram- daarom had men het operettegezel schap „Odes" uit Den Haag uitgenodigd. Het heeft geen zin alle onderdelen van het programma te gaan bespreken, daar- was het te uitgebreid en ook te wisselend van kwaliteit. Enkele nummers kwamen beslist boven de middelmaat naar andere bleven daar even beslist onder. „Odes" heeft dit programma „Van alles wat" gedoopt, vandaar dat er geen lijn in te bespeuren viel. Op zichzelf hoeft dat niet erg te zijn, maar bedenke lijker wordt het, wanneer men al te plat getreden paden gaat bewandelen, zoals met de onuitroeibare pseudo-Tiroolse liedjes en dansjes. Verreweg het beste programmapunt vonden wij het optreden van mevrouw Willy Burgerhout, die over een prach tig geschoolde stem beschikt. Vooral haar perfecte uitspraak van het Engels en Frans was opvallend, zulks in tegen stelling tot het programma zelf, dat er een eigen spelling op na hield. Jeanne v. d. Schilde had veel succes met haar goede keus Nederlandse caba retliedjes, charmant gebracht. Mevrouw Ria de Zeeuw neigt teveel naar het Duitse genre, haar (enige) Franse chan son deed naar meer verlangen. De schets jes hadden niet veel om het lijf en het zelfde geldt in figuurlijke zin de conferencier Guus Bogmans Van de heren moeten wij A. C. Fortanier noe men, die over een verrassend stembe- reik bleek te beschikken. Na de pauze werd nog een fragment uit de „Bettel- student" gebracht. Bij de aanvang van de avond had de directeur, de heer Haalebos, nog een dankwoord gesproken voor de geschen ken van het personeel bij de opening van het nieuwe gebouwencomplex. Ook het Leidse filiaal hield gisteravond in de winkel de eerste officiële show. Een show, die de talrijke dames, die met grote interesse langs de groene loper ge schaard zaten, zeker niet teleurgesteld zal hebben. Niet alleen, dat het geheel buitengewoon vlot verliep er w practisch nergens gapingen in de orga nisatie maar ook de getoonde model len waren „keurklasse", zelfs de jurkjes en mantels, die officieel niet op die nier geklassificeerd waren Natuurlijk waren de rokken iets langer, ware: mouwen raglan ingezet, waren er staande kraagjes en presenteerden zich de nieuwe kleuren en stoffen: anthraciet- grijs, groen, koningsblauw en zwart, en mollige stoffen voor de mantels met in geweven fantasie-dessins, de gewilde traversstoffen en veel Yersey in japon nen en deux-pièces. Er werden ook bak vismodellen èn japonnen voor grotere maten getoond. Een en ander op aan trekkelijke manier door negen aller aardigste verkoopstertjes, die de routine van de beroeps-mannequins misten, i het daardoor des te frisser deden. Vooral in de prachtige en toch voor Nederland geëigende avondjaponnen voelden zich echt op z'n best Ze oogstten dan ook menig hartelijk gemeend applausj' Vermeldenswaard was, dat aan deze show zes middenstandszaken deelnamen: het Nieuwe Modehuis voor de hoeden, die eenvoudig maar smaakvol gekozen waren, Hulst voor de schoenen, die er eveneens bij pasten, De Jong voor de tassen, Van Oerle voor de paraplu's, Van der Vlist voor de bijoux en De Haas voor de handschoenen. Uit deze opsomming blijkt tevens, dat de show tot in de acces soires bijzonder verzorgd was. De firma Pander zorgde voor de aan-^ kleding van de zaal. En ook dat was kt. Advertentie «in d! dameskroniek HOUTRUST DEN HUS 19 Ilm 30 SEPT. ENTREE F. 1.- HEDEN de 100.000ste bezoeker 1 Maandagmiddag: BONTSHOW SPLITTER FRèRES Cor v. d. Lugt Melsert Causerie .ACHTER DE COULISSEN" rudm 100 procent zag toenemen, terwijl zij zdch tevreden moest stellen met nog geen 50 procent. Dit slaat dan op n; oorlog gebouwde huizen. Heit onderhoud van de woningen blijft een moeilijk vraagstuk. De tuintjesver eniging is ondergebracht in het fonds voor cultureel en maatschappelijk werk, Hoewel de deelneming enigszins -terug liep, werd het werk van 't vorig bestuur voortgezet en weer een tuintjes- en pot- kweeikwedstrijd gehouden. Het jaarverslag besluit met de mede deling, dat het -10-jarig bestaan van di vereniging in 1953 niet onopgemerkt voorbU zal gaan. Behandeling Velser- affaire uitgesteld De Haarlemse rechtbank zou op 6 Oc tober beginnen met de behandeling de strafzaken, die men pleegt aan te dui den als de Velser-affaire. J vernemen, dat de verdachten bij de rechtbank bezwaarschriften hebben ingediend tegen kennisgeving van ver dere vervolging. Nu deze bezwaar schriften zijn binnengekomen zal de openbare behandeling van de strafzaken niet in October geschieden. De bezwaar schriften zullen begin November in raad kamer in behandeling komen. Twee E.V.C.-ers naar Indonesië vertrokken De heren C. Geugjes, landelijk secrt taris van de E.V.C. in Nederland e Wolff eveneens functionaris van de EVC in Nederland, zijn gisteren met een vliegtuig van de KL.M. te Djakarta aan gekomen. Zij zullen op uitnodiging van de Sobsi (het links georiënteerde Indo nesische Vakverbond), het congres van de Sobsi, dat vandaag begint, bijwonen. ook bij: „Netherlands". De brief ging naar Nederland en precies een maand nadat Nicola Angelou in El-Obeid die brief had verzonden, bereikte hij de juiste bestemming: de bierbrouwerij ir Den Haag. Dader van 42 inbraken Vorig jaar Augustus werd er ingebro ken in het huis van het hoofd der school te Haskerdijken. Bij het onderzoek vond de districtsrecherche te Heerenveen vingerafdruk Deze vingerafdruk ii dief noodlottig geworden, want een dezer dagen heeft de politie hem, de 30-jarige J. V. uit Leeuwarden, gearresteerd. Hij bleek alles bij elkaar 42 inbraken te hebben gepleegd. Kinderrechter grijpf in De Engelse filmmakers hebben de functie overgenomen, cie eens Dickens vervulde in het Engelse leven: die beschrijver en waarnemer van leven. Er is, sinds de oorlog, een aantal films uit de studio's van Arthur Rank geko men, die stuk voor stuk, ieder op eigen wijze, een even onthullend beeld van het Engelse leven gaven als Dickens' boeken ;t in de vorige eeuw deden. De film „I believe in you", ede thans Nederland gebracht wordt onder de titel „Kinderrechter grijpt in" en die in Lido draait, behoort ook tot dat genre Het is een film over het Engelse leven rond de zitting van de kinderrechter. Méér dan op de slachtoffers en de rech ters, hoewel aan hen een ruime plaats is ingeruimd, valt de nadruk op de recla; seringsambtenaren, die in het Engelse rechtsbestel een zeer uitgebreide taak hebben. In veel gevallen doen zij het werk, dat hier door de advocaten ge schiedt, met dien verstande, dat zij per soonlijke onderzoeken instellen naa: leven der verdachten en de achtergron den naspeuren, die tot ontsporing leidden. De hoofdfiguren zijn de vroegere ambte naar van Koloniën Phipps, die „omdat de koloniën schaars worden" naar een nieuwe baan zoekt en deze vindt in de arbeid voor gevallen medemensen. Hij ontmoet er twee medewerkers: Matty en de oude mr Dove. Verder een hele verzameling gevallen: vreemde mannen en vrouwen, op de rand misdadigheid levende jeugd, onverschil lige ouderen, en gemene jonge kerels. Hetjs een -prachtige verzameling kar rakterrolleh, stuk voor stilk meesterlijk gespeeld en buitengewoon goed verfilmd. Iedere figuur, elke situatie, komt prach tig „uit de verf". Deze film behoort onge twijfeld weer tot die producten uit de illusie-werkplaats, die men niet vergeet Omdat er weinig illusie en véél realiteit in schuilt! Er is iets waar van de critiek, dat deze film de reclasseringstaak wel sterk ziet van de kant der ambtenaren. Het is kijk op de kinderrechterklantjes, die de camera weergeeft. Daardoor win humor het nog al eens van de deernis. Al breekt die laatste met het vorderen van de film meer en meer door. Ten slotteFhipps moet alles leren. Het voornaamste wat hij ontdekt is: dat de reclasseringsambtenaar naèst zijn slacht offers moet gaan staan. Alleen dan kan hij ze begrijpen en. zoals in dit geval van Hooker en Norma iets voor hen doen. Mossadeq heeft „ian voorgesteld, de eisen der Brits- Iraanse oliemaatschappij nogmaals aan het Int. Hof van Justitie te Den Haag voor te leggen. Deze Perzische offerte blijft tot 4 October as. van kracht. Dit betekent dat bij verwerping van het voorstel,! de diplomatieke betrekkingen met Enge land verbroken zullen worden. De Per- zische regering vraagt voorts om 49 mil-l lioen pond sterling in omwisselbare dol-| lars te betalen, zulks als voorschot op de uiteindelijke afrekening met de oliemaat schappij. Mossadeq verwerpt echter het Brits- Amerikaanse voorstel van 30 Augustus, Hij acht slechts de Perzische rechtbanken bevoegd, de aanspraken van de A.I.O.C. te onderzoeken, maar om zijn goede wil te tonen, wil hij het Int. Gerechtshof op nieuw inschakelen. Althans op een aan- tal voorwaarden en dat binnen zes maan den uitspraak wordt gedaan. Het moet echter een kwestie blijven tussen de Per zische regering en de particuliere maat schappij, de A.I.O.C. (dus niet de Britse regering) Volgens A F.P. gaat Camille Gutt, oud- directeur van het Int. Monetaire Fonds binnenkort naar Perzië voor reorganisa tie-maatregelen. Turkije onderhandelt mo menteel met Perzië over de aankoop van 10 000 ton olie per maand. De Britten heb ben het Perzische tegenvoorstel, alduii A.P., „ijzig" ontvangen. De vijf Amerik. ambassa deurs te Londen bijeen Donderdag zijn in Londen de Ameri kaanse ambassadeurs uit vijf Europest landen bijeengekomen om geheime be sprekingen te voeren over het verloop! van de „koude oorlog". Verwacht wordt, dat de ambassadeurs een gedetailleerd rapport zullen opstellen over de Europest pogingen, de communistische expanslt een halt toe te roepen. Voorts zullen aanbevelingen worden opgesteld voor de toewijzingen van bul-; tenlandse huLp in 1953. Uit de keuken van „Straatsburg" Mej. Klompé legt haar functie als rapporteur neer De Nederlandse afgevaardigde Van der Goes van Naters heeft zich in Straats-j burg de kwestie van het Saargebied aan-, getrokken. Hij is voor de „politieke com-! missie" van de Assemblée (van de Raad van Europa) tot rapporteur voor dit vraagstuk aangesteld. Echter zal de As semblée eerst in haar zitting van het volgend jaar het rapport van de heer Van der Goes van Naters kunnen behandelen) Een week geleden verraste hij Straats burg door de indiening van een voorstel om-de toekomstige status van het omstre den gebied op de agenda te plaatsen. De „politieke commissie" der Assem blée heeft de besprekingen geëindigd de Britse voorstellen, om „klein C. Schout erelid In een ledenvergadering van de Ned. vereniging van nachtveiligheidsdiensten en bewakingsbedrijven Is aan de oud-pen ningmeester, de heer C. Schout uit Lei den, het erelidmaatschap aangeboden. Exporteurs op Duitsland hadden voldoende gereserveerd In bollenkwekersk ringen koesterde men nog steeds de hoop, dat de exporteurs op Duitsland niet voldoende gereserveerd hadden. Zy zouden dan yiings nog by moeten kopen, met de daaraan verbonden prysstygingen. Van dit alles Is niets gekomen, een enkele soort uitgezonderd zakten de prijzen over de hele linie. Bij d-^ triumphtu'l'pen bleef Komeforus met f 7,80 en f 5,50 nog aardig lopen, evenals Crater met f 5.15 .en f 5,30. Edith Eddy bleef ongeveer op hetzelfde prijs peil hangen: f 4,15 en f 3,85, Elmus werd verkocht voor f 5 en f 4,-5, terwijl Te- lescoplum nog f 5,20 en f 4,30 noteerde. De kortkrondge narcissen bleven slecht te verkopen. Gele trompetten Hepen nog wel. Zo haalde King Alfred nog f 9 en f 10 voor „énen" en f 7,60 voor tweede sortering. Queen of the bicolors vond ko pers voor f 16,30 en f 12,80 en Spring Glory ging weg voor f 14,20 en f 10." Dubbele narcissen bleven graag, werd Texas afgedrukt op f 13,40 f 12,60. Trosnarcissen: Laurens Koster f 6,20 en f 5,40 en Geranium voor f 9,20 Bij de enkele vroege tulpen hielden Brillant Star (f 10,20 en f 7,40), Couleur Cardinal (f 7,80 en f 4,75), Keizerskroon (f 11,80 en f 12,20) en Prins Carnaval 11,20 en f 10,30) nog aardig stand. Maar Crown Imiperila zakte tot f 3,30 en Gene raal de Wet op f 3,90 en t 4,65. Van de ciubbele vroege tulpen bleven alleen Vuurbaak met f 11 en O.-Nassau met f8.50 best aan de prijs. Mr v. d. Hoeff deed echter niet hoger dan f 4,75 en f 3.70. Electra bleef staan op f 5,25 en f 5,10 en Peach Blossom op f 5 en f 4,65. Darwintulpen waren over het alge- leen goedkoop. Nartigon, La Tulipe Noire, Pride of Haarlem, Princess Eli sabeth, Prunus, Rose Copland, Sunkist. Utopia, Victoire d'Olivièra en Yellow Giant draaiden vrijwel allemaal voor de minimumprijs. All Bright kon het in beste kwaliteit nog tot f 4 voor twaalven brengen. Demeter bleef best lopen met f 10,30 en f 9.80. Insurpassable deed f 5,60 Niphetes f 7.60 en Pride of Zwanenburg f 5.10 voor zift 12 Ook in de sector der enkele late tulpen waren plenty soorten voor m.p. af te drukken. Onder andere: Carrara, Ingle- oombe Yellow. Kleurenpracht en Motherday, Advance bleef stug op prijs voor zift 12, Golden Harvest cursisten' w rhrphr». n.ofvn t A isCUTSlSten prijs met f kon niet meer opbrengen dan f 4,15 f 3.85 voor 11. John Scheepers vond kopers voor f 4,75 en f 4,15 Ossi Oswal- da deed f 5.20 en f 5,60. Parkiettulpen waren eveneens lager in uitgezonderd Red Champion zift 12 f 12.60 en zift 11 f 7.80 opbracht. Sunshine noteerde f 7 60 en f 6,80, Thèrése f 4.75 en f 4,50. terwyl Fantasay voor de m.p. net zo veel te koop was als men maar wilde Mendeltulpen: Early Queen f 5,60 en f 4.40, Fridjof Nanssen f 3.90 en f 4,30, Her Grace f 4.75 en f 4. Hillegarda f 5 15 Tuinbouw en Plantkunde In het Vlies was gisteravond de afd. Leiden der Kon. Ned maatschappy voor tuinbouw en plantkunde byeen: een groot gezelschap, dat kwam zien naar de film van de coöperatieve zaai-zaadvereniging West-Friesland „Hoe wy werken". Voor deze gelegenheid had men bovendien cursisten van de tuinbouwcursus uitgeno digd en leden van diverse tuinbouwver- enigingen in de Sleutelstad. De film, bedoeld als propaganda- ma teriaal, was voorzien van Nederlandse, Franse en Duitse teksten en gaf een beeld van het kweken van zaaizaad, de selectie en de ziektebestrydlng Men be zocht via deze interessante rolprent ver schillende land- en tuinbouwbedrijven, waar men zaai-zaad kweekt. De opzet van de vereniging, die niet commercieel, maar vaktechnisch is, bleek uit deze film duidelijk. rT*L75 f 4' V5! De vergadering, die voor de pauze en- J *11 i y 203 6 fcebruikeltfk I kele interne aangelegenheden behandel- "an der Eerden f 3.75, de, stond onder voorzitterschap van de 'heer Joh. Jonker. Europa" zo nauw mogelijk met Engeland te binden. Nieuwe voorstellen willen d< mogelijkheid openen, dat de landen, wel-! ke niet deelnemen aan het „plan-SchuJ man" waarnemers sturen naar het Ko-j len- en Staalparlement. De commissie sprak zich met grote meerderheid uit voor een uitnodiging aan de regeringen van alle landen, behorende tot de Raad van Europa, om onderhandelingen te be ginnen over de vorming van een „klein- Europese" politieke federatie. Men wil d« te vormen organen van alle West-Euro- pese gemeenschappen „inpassen" in af bestaande organen en in het ambtelyke apparaat van de Raad van Europa. De Ned. afgevaardigde mej. Klompé, die zich zeer verdienstelijk heeft ge maakt als rapporteur, heeft haar functie om gezondheidsredenen neergelegd. Ie naar plaats werd de Engelse afgevaar digde Amery gekozen. De Ned. afgevaar digde Serrarens nam afscheid van d« „sociale commissie" der Europese As semblee en droeg zijn functie over aar de Belgische afgevaardigde Heymans. I Ook de 9 andere Britten op Groenland gered De negen Britten, die meer dan een hen d°P ee,D Gt°eniands ijsplateau heb- ben doorgebracht, zijn gisteren door een reddingsvhegtuig opgepikt. Zoals mei zich zal herinneren, hadden de mannen beschutting gevonden in de romp van hui h»d"m egtU,ig' dal ecn "°°<ilaïd3 had moeten maken. Drie der mannen (ei S er "T* i2) die b« landing ver- wondingen hadden opgelopen, zijn reedt iT -eeP amPhibie-vliegtuif opgehaald en bevinden zich thans in ee» Thufe V3n de Amerikaanse basif Postzak met 140 mille geroofd „X°ÏT ,dVW?e i"»al sinds de maani Mei is zn Engeland een postzak geroofd ml <S,n dieven er vandooi met 14.000 (ongeveer 140.000 gulden) waardoor de totale bult in de laatste vijf maanden (en verlies voor de regering) stegen86^61" d"e miIlioen 8ulden is ge- Churchill van vacantie uit Nice terug De heer en mevrouw Churchill zijn pa vliegtuig uit Nice, waar zij een vacantil n veertien dagen hebben doorgebracht Londen teruggekeerd. Prinses Irene bezocht Bijbet tentoonstelling Gistermorgen heeft Prinses Irene een' onofficieel bezoek gebracht aan de bijbeltentoonstelling, die deze week ge houden wordt ip de St. Joriskerk te) Amersfoort. De prinses die in gezelschap was van haar klassegenootjes van hel lyceum te Soestdyk, maakte onder dt deskundige leiding van ds Visser één van de inrichters van de expositie', een rondwandeling langs de diverse stands Het bezoek duurde ruim een uur. waar na de Prinses en haar gezelschap per auto neer naar Soestdyk vertrokken. 86 Nieuwe gevallen van kinderverlamming Van 14 tot en met 20 September U --jnm het gehele land 86 gevallen van kinderverlamming aangegeven, waarvan in Zuid-Holland 18, n.l. 8 in Rotterdam, 5 in Den Haag en telkens 1 in Bleiswijk Monster. Naaldwyk, Pynacker en Zwijn- drecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4