jjm Feestgave en kerkelijke herdenking geven 3 October betekenis Nieuwe lidmaatschappen zullen ver wendheid moeten rechtvaardigen Hasselman en Pander Vier eeuwen Leidse Meesters gaan straks aan ons voorbij In 372 etalages prijken reproducties van beroemde schilderijen Interessante „Wie - Wat - Waar?"- wedstrijd voor jong en oud i mm K |j|\ ÉffeL oi|a Bp %mÊ ft 4°1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 Het pro gramma is er Verenigingsbestuur verheugd voor haring en Het bestuur van de Drie-Octobervereniging ziet in het feit, dat zich dit jaar meer dan dertienduizend mensen hebben opgegeven voor het ontvan gen van haring en wittebrood, hèt bewijs, dat het elk jaar terugkerende feest niet aan vervlakking lijdt. Men zal toch de uitbreiding van dit aantal niet kunnen toeschrijven aan de tijdsomstandigheden. Er kan maar één oorzaak zijn, namelijk deze dat de vereniging er in geslaagd is het gevoel voor gezonde traditie bij de Leidenaars wakker te roepen en te houden. We mogen temidden van alle feestvreugde nooit vergeten, dat wij feitelijk een periode in onze vaderlandse geschiedenis herdenken, die, ondanks haar gelukkige afloop, een ramp ook voor onze stad betekende. „En het zijn in hoofdzaak twee gebeurtenissen op 3 October, die ons daaraan herinneren", aldus mr W. J. Geertsema, de voorzitter der 3-Octobervereniging, in de feestwijzer, „t.w. de uitdeling van haring en brood en de dienst in de Pie terskerk". Wil het Leidse feest zijn zin en betekenis behouden, dan zullen deze twee steeds in de warme belangstelling van de burgerij moeten staan. Wie het programma voor 3 October 1952 aandachtig bekijkt, komt onwille keurig tot de slotsom, dat in het bijzon der het bestuur van deze vereniging zich weer ..vorstelijk" heeft gedragen. Hij zal in ieder geval niet op de gedachte komen, dat de kas van 3 October dermate zwak is. dat de feestelijkheden onmiddellijk gevaar zouden lopen. Zou deze kas wer kelijk de berooidheid nabij zijn, dan zou het bestuur wel zo verstandig zijn ge weest bescheidener uit de bus te komen- Waarmee natuurlijk niet gezegd is, dat men uren in de schatkist van 3 October kan graven om de bodem te bereiken. De penningmeester hééft ongetwijfeld ogenblikken, dat de financiële zorgen op doemen. Welke vereniging, die leeft, krijgt daar niet mee te maken? De heer C. J- van Spall is er van overtuigd, dat «en groot aantal nieuwe leden die zorgen geheel zou kunnen terugdringen. Er wordt op het ogenblik een stille actie gevoerd om het ledental der 3-Octo- bervereniging aanmerkelijk te vergroten- Het kèn en het zal ook gebeuren. De voortekenen bedriegen niet. Het bestuur ral niet ontkennen, dat dit nodig is, wil het in staat worden gesteld he* peil. waarop de feestelijkheden nu staan, te handhaven. Dat peil is zeker niet laag. Wat dat betreft zijn de Leidenaars ver wend. Die verwendheid is niet erg, in dien men bereid is de consequenties er van te helpen dragen. Het lidmaatschap der vereniging nu is de beste vorm. waardoor deze bereidheid tot uitdrukking kan worden gebracht. Naar onze mening zal het komende feest ruimschoots de medewerking, die men van de burgerij verwacht, kunnen losmaken- Koperblazers De Chr. zangvereniging Ex Animo opent Woensdagavond 8 uur de feeste lijkheden weer met een wijdingsure in de Pieterskerk. Spreker is ds D. J. Vos- sers, voorzitter van de Hervormde cen trale kerkeraad. Organist Leo Mens. Medewerking wordt verder verleend door een aantal koperblazers ter bege leiding van de zang der aanwezigen. Ge zongen worden verzen van psalm 146. realm 9. gezang 306, psalm 66 en gezang 301. Dinsdag 2 October half 8 de grote tap toe. Alie Leidse muziekcorpsen nemen hieraan deel, alsmede de drumband de Nationale Reserve en de kapel „Val kenburg" van de marine-luchtvaart dienst aldaar. De taptoe bij het stand beeld van P. A. van der Werff wordt ge blazen door de Kon. militaire kapel in samenwerking met de genoemde drum band- Bij het Jan van Hout-monument Plantsoen zal een couplet van het Wil helmus worden gespeeld. Na afloop var de taptoe maakt de kapel nog een man door de stad. Het bestuur venocht ons er nog eens op te wijzen, dat kinderen be neden twaalf jaar niet in de stoet mogen meelopen- Dit om wanorde te voorkomen. Auto's, wagens en andere vervoermiddelen kunnen ook niet worden toegelaten. „We moeten van de taptoo geen 3-Octoberoptocht ma ken. Het Is uitsluitend een loop- stoet", zei mr Geertsema- De vereni gingen moeten om 7 uur op het Kaas marktterrein aanw ezig zijn. Hoe meer vlaggen, vaandels, lampions en fak kels, hoe beter. De dag zelf begint weer met eer reveille op het achterbordes van het stad huis door het Leids politie-muziekgezel- schap. Acht nummers worden gespeeld. De leiding van deze muziek, die om uur begint, berust bij de heer D. Ander- zon. In de oranje feestwijzer staat oc deze bladzijde: Stadgenoten, vergeet niet te vlaggen- Wellicht is deze herinnering overbodig- Vroeg En dan om 7 uur ook de uitdeling haring en wittebrood. Er zullen dus vroeg al heel wat mensen op de been zijn. Drie heeft men voor dit programma onderdeel uitgetrokken- Men zal dig hebben! Er zullen in toaal 8 000 bro- 20.000 haringen worden uitgereikt- Aan 13-115 mensen, uit allerlei kringen. De 3-Octoberverenlging is over deze overweldigende toeneming zeer verheugd, al laat zij vanzelfsprekend niet na invloed uit te oefenen op de financiën. Het aantal uit te reiken broden is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Alleen de post haringen wordt aanzienlijk overschreden. Men verwacht, dat de nieuwe lidmaat schappen de vereniging in staat zul len stellen de wassende stroom van aanvragen volledig te blijven opvan- Het aantal uitreikposten werd weer uitgebreid. De schenkers zullen toch ge durende drie uur de handen vol hebben. In verband met het grote aantal inschrij- het Waaggebouw alleen bereik baar via de Vrouwensteeg en de Aal markt. De Mandenmakersteeg is afgeslo- Het Waaggebouw is alleen toegan kelijk voor hen. die de feestgave in ont vangst komen nemen. lubileum Acht uur de koraalmuziek in het Van der Werffpark onder leiding van Leo Mens- Medewerking verleent de Chr. muziekvereniging Concordia o.l-v. de heer P. van Bruggen Er worden acht gezongen. De repetitie wordt gehouden Dinsdag in het Waaggebouw avonds 8 Het is bekend, dat de heer Mens 25 jaar dirigent is van de koraalmuziek. Het bestuur van de 3-Octobervereniging Dinsdagavond aan dit ju bileum enige aandacht te wijden. 3 Oc tober zelf is daarvoor te druk bezet- Het dus van belang, dat de repetitie door veel mogelijk zangers en zangeressen wordt bijgewoond, opdat het gehele koor over belangstelling brood getuige zal zijn van deze bescheiden hul diging. Nieuw nummer Van half 9 tot 10 uur is er op het Levendaal een kortebaandraverij (aan gespannen) met een baanlengte van on eer 300 meter (tussen Kraaierstraat Vierde Binnenvestgracht). Men zal strijd tussen acht bekende, snelle paarden kunnen zien. Er wordt gekampt partijen van twee- Om winnaar te zijn, jeten twee ritten worden gewonnen. Op het terrein is een apart gedeelte ge reserveerd voor leden van de 3-October- liging. De jury. de keurmeesters en de starter zijn afkomstig uit het bestuur de stichting Ned. draf- en rensport te Den Haag. Het bestuur heeft gemeend een nieuw immer voor de jeugd van 6 tot 12 jaar moeten inlassen- Om 9 uur treedt in de Stadsgehoorzaal voor de jongens en isjes op de balletgroep Scapino. Op gevoerd wordt „Er was eenseer collectie gedanste sprookjes. De kinde ren zullen kennis maken met verschil lende sprookjesfiguren, zoals de gelaars de kat, Hans en Grietje en Roodkapje- In het stedelijk museum De Lakenhal wordt weer de tentoonstelling gehouden van voorwerpen, die alle betrekking hebben op Leidens beleg en ontzet. Deze tentoonstelling, van 10 tot 12 langzamerhand een populair punt dagprogramma geworden. Moge dit ook nu blijken. Verschuiving Dan is er nog een militaire mars var kwart over 9 tot kwart over 10 met eer défilé van onderdelen van de marine, de landmacht en de luchtstrijdkrachten er met medewerking van de studentenver eniging Pro Patria. De stoet wordt voor afgegaan door de Kon- militaire kapel, de kapel van Valkenburg en de drum band van de Nat Reserve- Tijdens de mars zullen enkele vliegtuigen van de tactische luchtstrijdkrachten uit Brabant demonstraties boven de stad geven. Als laatste punt van het morgen- programma noemen wij de plechtige herdenkingsdienst in de Pieterskerk, die wordt geleid door ds J- Groot. Wil de lezer de aanhef van dit artikel nog eens rustig lezen? De 3-October vereniging heeft de centrale kerke raad van de Hervormde Gemeente verzocht de dienst, met het oog op de uitdeling van haring en wittebrood en de verschuiving van een kwar tier van de militaire mars, in plaats van om tien uur om half elf te laten beginnen. De kerkeraad was voor dit verzoek zeer dankbaar. Half elf dus in de Pieterskerk. Deze dienst duurt altijd een uur. In de Chr. Geref. kerk is om 10 uur dienst. Voorganger ds L. S. den Boer van Den Haag. In de kerk der Geref. Gemeente om 10 en 7 uur. Voorganger ds A. Vergunst van Zeist. Voor de historische optocht Leidse Meesters verwijzen wij naar een apart artikel elders in dit blad. De avond 's Avonds zijn er enkele festiviteiten. In de Stadsgehoorzaal komt om half 8 Roland Wagter met zijn ontspannings programma ..Juist iets voor u" de be langstellenden vermaken. In de Burcht 'ftiïfc SftccftcnT S)iftorl(c(jf Optocfjt op 3 October 1952 tc £ci6cn zit dan de Leidse Chr. Oranjevereniging, die ook elk jaar met een kostelijk huts potprogramma voor de dag treedt. Het zal dit gerecht weer niet aan de nodige smaak ontbreken. Wie wil hossen, kan op het Schutters veld terecht, waar de muziekvereniging Paul Kruger een ..concert" geeft. En dan om 11 uur het feest van brillantbom- men en magnesiumfronten, dat Aanwijzingen voor 3 October Het verkeer in de binnenstad De commissaris van politie maakt be kend, dat op 3 October as. krachtens besluit van B. en W. de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wijze voor het verkeer met rijpaarden, door trekdie- voortbewogen voertuigen en motor rijtuigen op meer dan twee wielen zal orden afgesloten van 's morgens 7 uur .jt 's-nacht 1 uur. Onder verwijzing naar de desbetreffende publicaties wordt be kend gemaakt, dat een beperkt aantal bewijzen van toegang tot het door afsluit bomen afgesloten gedeelte der gemeente zal worden uitgereikt, indien kan worden aangetoond, dat tot het toelaten van de omschreven vategorie vervoermiddelen :n dringende reden bestaat. Aanvragen tot het verkrijgen van bewijs van toelating kunnen gedaan w Maandag 29 September tot met Woensdag 1 October van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur aan het politiebureau Zonneveldstraat 10. Schriftelijke aanvragen worden alleen dan in behandeling genomen, indien daarin duidelijk vermeld staan: 1 naam en adres van de aanvrager; 2 voor welk soort vervoermiddel de aanvrage geldt; 3 de reden van aanvrage. Aanvragen, welke niet volledig zijn of na 1 October binnenkomen, worden niet in behandeling genomen. Gezien het jaarlijks steeds groeiende aantal aanvragen, waardoor de rij-beper- king op de 3de October illusoir dreigt te worden, zal ook dit maal wederom alleen voor urgente gevallen een bewijs worden uitgereikt. Drie October voor radio en televisie Getrouw aan de traditie hoopt de N.C.R.V. in haar programma October enige aandacht aan de feestelijk- Elk meubel van is een H EEST ER-STUKJE op zich zelf. SPECIALE ÉTALAGE „LEIDSE WEEK" BREESTRAAT 146. Dat wordt het hoogtepunt! Mr Van Roijen voorzag de commissie van talloze gegevens Het lijdt geen twijfel, dat, als het weer meewerkt, de optocht Leidse Mees ters op de middag van 3 October het hoogtepunt van het feest zal zijn. De gegevens voor deze praalstoet werden verzameld door mr R. van Roijen, gemeente-archivaris van Leiden, die vele uren aan dit vaak gecompliceerde werk heeft besteed. De optocht bevat onder meer zeven praalwagens, on geveer 450 gecostumeerde deelnemers, 130 paarden en ruim 400 mu zikanten. vele duizenden zal trekken- heden in Leiden te wijden. Er zal echter Volledigheidshalve vermelden wij nog. niet een directe uitzending worden ge- dat het Lunapark op fyet Schuttersveld geven, wat vorig jaar nog het geval was. Donderdagavond 8 uur wordt geopend. Van kwart over 1 tot vijf voor half 2 Het veld is in volle omvang ter beschik- zal een reportage worden uitgezonden king gesteld. met verschillende feestflitsen. waarvan de uitdeling van haring en wittebrood de hoofdmoot uitmaakt, 's Avonds om kwart over 8 komt 3 October in het filmjour naal van het N.C.R.V.-televisiepro- gramma. In ieder geval zullen opnamen van de uitdeling van haring en brood Leidse invaliden kunnen zich Maandag- worden gemaakt. Men zal trachten ook avond tussen 7 en 9 uur bij Herengracht de optocht in dit programma op te nemen. nog aanmelden voor een gereserveerde Het kan echter zijn, dat men dit niet plaats aan de Breestraat voor de 3 Octo-.meer „haalt". Er is ook gedacht a: beroptocht. Het is zaak, een invaliditeits-1 dienst in de Pieterskerk, maar dit bleek kaart of doktersbewijs mee te brengen, lop te grote bezwaren te stuiten. Na de feestelijkheden rijden er voor de vreemdelingen extra treinen, trams en bussen. Invaliden en 3 October De Leidse meesters hebben grote in vloed gehad op de schilderkunst en het culturele leven van ons land. Hun naam is ver over de grenzen bekend. Namen als Rembrandt van Rijn, Lucas van Ley- den en Jan Steen zjjn voor tallozen 'n be grip geworden. Vandaar dat de optocht commissie van mening is, dat in de lange rij van 3-Octoberoptochten een stoet, het werk van deze mannen gewijd, niet mag ontbreken. Het Leiden van 1952 mag zich zeer zeker met trots realiseren, dat de stad ook in dit opzicht een schoon roemrijk verleden heeft. De kop van de stoet wordt gevormd door vier trompetters, een erewacht met het vaandel van de 3-Octobervereniging, de harmoniekapel Werkmans Wilskracht, het bestuur der 3-Octobervereniging in LEIDSE WEEK BEGONNEN Lucas van Leyden komt Maandag z'n stad bezoeken Tussen de braderie en het drie-Octoberfeest ligt dit jaar de Leidse Week, die vandaag is begonnen. De heer H. de Wilde, lid van het comité voor deze actie, deelde ons over deze week iets mee. „We hebben haar op touw gezet om het leven, dat door de braderie in de Leidse brouwerij is gebracht, tot en met drie October gaande te houden. Deze dag is dan de apotheose van de activiteiten onder het motto „Leiden Leeft". Ofschoon de Leidse Week voornamelijk binnenshuis is georganiseerd, zal men er toch genoeg van kunnen merken. van de Leidse school uit de overgang Causerie van mr W. C. Feitkamp Parade van Leidse meesters „Om in één avond een overzicht te geven van het leven en werken der Leidse meesters, is een onmogelijkheid. Zelfs een summier overzicht zou in grote mate te kort schieten. Zonder dat men ons beschuldigen mag van jf locaal chauvinisme, mag men zeggen dat Leiden een buitengewoon groot aantal meesters op schildersgebied heeft geleverd van nationale en inter nationale vermaardheid. Ik zal mij daarom alleen bepalen bij hen, die in Leiden geboren zijn en in korte trekken iets van hen vertellen." Aldus be gon gisteravond de kunstkenner mr W. C. Feitkamp zijn voordracht, die hij voor K. en O. in samenwerking met de 3-Octobervereniging in de Grote Pers van de Lakenhal hield. Familieberichten uit andere bladen VERLOOFDH. van Alkemade en Nijman. Rotterdam. GETROUWDJ. J. Doyer—van Marken, Djakarta—Bloemendaal. BEVALLEN: mevr. Van Bemmel—Scheep vaart, d.. Tokio: mevr. Millaard—Posma, z„ Soestdijk: mevr. v. d. Eijken—Mersmann, z., Pulau Radja, Sumatra-Timur; mevr. Duijvis— Burmeister. d., A'dam: mevr. Penning—Van Marwijk Kooy. d.. Valkenburg. OVERLEDEN: N. van Muiswinkel, v., 39 J-. Zwammerdam; A. LekkerkerkerSpijker, v. 71 j.. Kamerik; C. F. Fiscalini, m 75 J.. W. Grüper, nv. 49 j„ A'dam: D. Allereerst verscheen op het witte doek - de heer Feitkamp verluchtte zijn oorden met lantaarnplaatjes enkele werken van Cornelis Enge- brechtsz., die in zijn altaarstukken, afkomstig uit het klooster Mariënpoel en thans het eigendom van de Lakenhal, duidelijk toonde zijn eigen innerlijk te willen uitbeelden. Hier is reeds de over gang van gothiek naar renaissance te be merken door de knappe uitbeelding der figuren (waarbij de verstijving van het lichaam van Christus vooral opvalt) en de diepte van het landschap. Lucas van Leyden, die een leer ling van Engebrechtsz. was, gaf al vroeg blijk van bijzondere talenten. Op acht jarige leeftijd maakte hij reeds gravures en z'n Hubertus-legende (12 jaar) is van buitengewone schoonheid en rijpheid. In zUn werk is de dageraad der renaissance al zeer goed merkbaar. De psychologie is nog niet zijn sterkste kant, wat vooral opvalt bij het stuk „Salomé", waar het kuise meisje zonder enige innerlijke be wogenheid het hoofd van Johannes de Doper op een schotel draagt. Jan van Goyen, als eerste Leidse 17-de eeuwer, gaf in zijn werk hoofdza kelijk weer wat hij met eigen ogen zag. Niet dus, wat de mode aangaf. Ook hU moest opklimmen in de kunst, want do mineerden aanvankelijk de personen bo ven het landschap, later wordt dit an ders. Dan is de natuur, met haar Om te beginnen is in niet minder dan 372 etalages van winkels een reproductie geplaatst van een schilderij van een Leidse meester. Twintig schilderijen zijn hiervoor uitgekozen. Het publiek moet nu inzenden wie de schilderijen, die door de reproducties worden voorgesteld, heeft gemaakt, wat ze voorstellen en ten derde waar ze zijn opgesteld. Een prijsvraag „Wie-Wat-Waar?" dus. Er zijn prijzen be schikbaar gesteld tot een bedrag van 600. De hoogste prijs is f 100. De organisatoren zijn er van over tuigd, dat dit een moeilijke prijs vraag is, die aan de liefhebbers heel wat eisen stelt. Maar er zijn verschil lende middelen om het" de zoekers minder moeilijk te maken. In het of ficiële drie-Octoberprogramma is een lijst opgenomen van de deelnemende firma's, alsmede een lijst van de reproducties. Bovendien kan het pu bliek zich in de Lakenhal oriënteren, waar de schilderijen dan wel repro ducties er van zijn opgehangen. Vanmiddag om vier uur zou de Leidse Week door het Leids politie-muziekgezel- schap worden geopend. In de loop van de volgende week komen er nog enige ver rassingen in het kader van deze prijs vraag. waarvan nu nog geen melding kan worden gemaakt. Wel mogen wij een hoog bezoek aankondigen, dat Maandag aan stad zal worden gebracht. Het geldt Lucas van Leyden en Lysbeth van Bos- huysen, zijn echtgenote, die dan een rond rit maken en enkele malen zullen afstap- luchten, nummer één, en dienen dè men selijke figuren slechts om een en ander te accentueren. Leidens, Nederlands, 's werelds grootste schilder, wordt in zijn geboortestad geëerd door de naamgeving aan een obscuur straatje. Aanvankelijk, als zijn geest nog niet ge rijpt is, de weelde van de voorspoed en het ongemak van de roem hem in de weg staan om zichzelf te vinden, schildert hij pompeus, met zin voor het dramatische. De Emmaüsgangers (1629) en het Sterf bed van Maria zijn hier voorbeelden van. Mèt het vinden van zijn evenwicht klimt Rembrandts werk in pijlsnelle vaart omhoog en gaat zijn populariteit pen bij deelnemende firma' verloren. Als moeiten en zorgen hem kwellen, iedereen hem in de steek laat en hem slechts een kleine kring van ge trouwen overblijft, weet hü dat al het aardse ijdel Is. Dat er waarden zijn van hoger gehalte. Het verstilt in hem, zoda# de bloem van zijn genie zich gaat vor men, ontplooien en weldra tot volle was dom van ongekende schoonheid en zeld zaamheid komt. Dan ontstaat er een tweede Emmaüsgangers (1648, bezit van het Louvre), waarin een schril clalr- obscuur, geen dramatiek de beschouwer van het hoge niveau van dit onderwerp aftrekt, doch een stil, vroom doek, waar in de mystiek van het Godswonder zich voltrekt. In G e r r i t D o u, de precisieuze fijn van gothiek naar renaissance. Hij leefde van 1489-1533 en behoorde met Albrecht Dürer tot de grootste graveurs van zijn tijd. In het stede lijke museum De Lakenhal hebben we ook zijn beroemde schilderij „Het laatste Oordeel", een drieluik, aanvankelijk in de Pieterskerk heeft gehangen. Van Leyden bracht in 1521 een bezoek aan Dürer te Ant werpen. Dit zal op 3 October in de optocht worden uitgebeeld. Lucas komt Maandagmiddag om drie de Rijnsburgersingel af de stad binnen.' Hij zal met zijn echtgenote ge zeten zijn in een fraaie karos, voorafge gaan door een muziekgezelschap. Een horizon en haar onvergetelijke wolken- schilder, vond Rembrandt een waardige Misschien weet niet iedereen, wie Lucas van Leyden was. Welnu, we kunnen hem zien als de hoofdfiguur leerling, hoewel hü zeker niet tot de grootste onzer schilders mag worden ge rekend. Na de pauze zette mr Feitkamp zijn boeiend betoog voort, en behandelde hü achtereenvolgens Jan Steen, Ga- briël Metsu en Floris Verster. Als inleiding op de wedstrüd „Leidse Meesters" van de Leidse week en de his torische optocht van 3 October was het een zeer nuttige en leerzame avond. De Grote Pers was tot op de laatste plaats bezet. Jeugdavond in de Zuiderkerk Over de jeugdproblemen wordt te veel getheoretiseerd. Er is maar één zaak van werkelijk belang: dat we in ons jonge leven het Woord van God horen. Dit zei ds M. de Goede gisteravond in een toespraak voor het Gereformeerd jeugdverband. Ds De Goede vergeleek de problemen in deze tijd met die van Israël uit de dagen van Saul. Koning Saul begint, zo zei hij, met God, maar glijdt dan langzamerhand af en Israël kan geen weerstand bieden tegen dit afglijden van zijn koning. In deze situatie doen de Filistijnen een inval. Koning Saul en zijn ■olk zijn hun wezenlijke waarde kwijt •n dan is Israël altijd de mindere. Go liath hoont God en geen Israëliet durft Pols-stok even goed als sleutel I I J i~|f jr°c',"'7.p fr <^rrh°g«» route kunnen wij niet bekend maken, want het mag niet de bedoeling zijn, dat zich rijen belangstellenden langs de stra ten gaan vormen. Het is ook geen op tocht. Men moet zich er dus niet tè veel voorstellen. Wie zich Maandagmid dag in de stad bevindt, zal de hoge gasten ongetwijfeld kunnen zien. Er is voor ge zorgd, dat de mensen in de zaken, waar- voorname echtpaar een bezoek zal brengen, verantwoord tegenspel te zullen geven. Over de andere rassingen hopen wij Maandag en Dinsdag ïn publicatie te doen. Luchtvaarttentoonstelling Dinsdag, Woensdag en Donderdag wordt op het Pieterskerkplein een grote lucht- vaarttentoonstelling gehouden van de ■luchtvaartdienst te Valkenburg. De expositie is Dinsdag open van 10 tot Woensdag van 10 tot 7 Donderdag van 10 tot 3 uur. Ze is dus onderdeel van de drie-October- feestelijkheden. In verband met de Woensdag om 8 uur in de Pieterskerk te houden wijdingsdienst van Ex Animo moet de tentoonstelling dan reeds om uur worden gesloten. Donderdag om uur met het oog op de taptoe. De expositie zal allerlei materiaal be vatten, dat de dienst bij zijn reddings werk gebruikt. Er zal ook een vliegtuig de Karei Doorman worden tentoon gesteld. Doordat omhooggaande loopplan ken worden aangebracht, zal het publiek in de gelegenheid zijn het toestel van staart tot kop in ogenschouw te Vooral iets voor de jeugd en technici. Het andere tentoonstellingsmateriaal wordt ondergebracht in legertenten, be schikbaar gesteld door de garnizoens commandant te Leiden. Hierna vertelde ome Jan Oosterwelder in van zijn bekende Jordaan-verhalen, getiteld: Het offensief in de Zwartebijl- steeg. Ome Jan verstaat de kunst, zelfs envoudigste dingen voor zijn hoor ders te laten leven. Hij vertelt over he' >ne leven, met zijn mooie en droevi lenten. op een manier, die laat zien dat ook dit gewone leven door Gods Genade waardevol is. zich 1 Hier opent de Bijbel een wjjd per spectief. Als in deze tijd de uitdaging tot ons komt, staan er maar weinig op om haar het hoofd te bieden. Komt dat ischien, omdat ook wij het wezen lijke van ons leven aan 't verspelen zijn? Als David Goliath verslagen heeft, vraagt Saul wie hij wel is. Uit Davids antwoord blijkt, dat hy zijn daad alleen heeft kunnen verrichten in een volledig Godsvertrouwen. Ook in deze tijd, zo zei 'slotte, kunnen we maar op één manier leven, namelijk als kind van God. we het leven in 1952 aan! Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters De Bruijne, De Jager, Lahr, Van Leeu wen en Teeuwen. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 September 13 uur tot Donderdag 2 Oct. 18 uur waargenomen door apotheek Boek wijt, Breestraat 74. tel. 20552 en de Ha ven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De herinnering aan de braderie wordt in vele huiskamers levendig gehouden door onze kleur wedstrijd. Het aantal inzendingen van kin deren neemt thans snel toe. De ouderen besteden blijkbaar meer tijd aan hun kunstzinnig werk, want door deze categorie werd tot nu toe minder ingeleverd dan door de jeugd. Op 6 October dient alles in ons bezit te zijn, en spoedig daarna zal blijken wie een van de vele aantrekkelijke prijzen wist te ver overen. 50 en 55 jaar getrouwd Het echtpaar Blommendaal, Oranje, gracht 32, hoopt op 1 October een halve eeuw getrouwd te zijn. Op 8 October zijn 55 jaar getrouwd de heer en mevrouw De Winter. Levendaal 191. rijtuigen en bestuursleden van de vereni ging Alkmaars Ontzet en van de Gronin ger ontzetvereniging, ook in een rijtuig. Groep één van de optocht is gewyd aan Cornelis Engebrechtsz, die leefde om streeks 1500. Hij was een van de eersten in Leiden, die olieverf gebruikten. Men ziet eerst de schilder met zijn drie zoons, Cornelis. Lucas en Pieter, dan een groot gevolg. In totaal nemen 45 personen aan deze groep deel. Ze geven de kijkers ook een fleurig beeld van de gewaden en wapenrustingen, die destijds in zwang Groep 2 speelt zich af rond Lucas van Leyden (1494—1533). Hij was de eerste Leidse schilder, die zich een wereldnaam verwierf. De befaamde Albrecht Dürer heeft in deze afdeling ook een plaats. Van Leyden heeft namelijk eens een tocht naar Antwerpen gemaakt om deze kun stenaar te ontmoeten. Izaac Nicolaas van Swanenburgh en Pieter van Veen (resp. 1538—1614 en 1563—1629) vormen de volgende groep. I. Nicolaas was burgemeester, maar tevens schilder. De Lakenhal bezit van hem nog enige schilderstukken, de wolfabricage betreffende. Pieter van Veen schilderde het bekende doek „De spüziging der ver loste Leidenaren op de derde October 1574". Joris van Schooten (1587—1651) staat in de vierde groep. Hij heeft de schut terij van zijn stad vooral in beeld ge bracht. Verscheidene stukken van zijn hand zijn bewaard, al richtte de brand van het stadhuis ook onder zijn werk aanzienlijke schade aan. Bijna veertig personen maken deel uit van deze groep. Groep 5 is gewijd aan het St-Lucas- gilde, dat in 1648 werd opgericht. Hierin verenigden zich mannen, die de schilder kunst beoefenden. Op de praalwagen zullen vier oprichters van het gilde plaats nemen. Groep 6 Rembrandt, ongetwijfeld de grootste beroemdheid, die Lelden op schilde rgebied heeft voortge bracht. Deze groep is opgebouwd uit vier delen, t.w. a het huwelijk van de schilder met Saskia ln 1634, b de figuren van De Nachtwacht, o de Staalmeesters, d verschillende Oosterse modellen, die Rembrandt heeft geschilderd. De gehele groep bestaat uit 89 personen. Jan Steen zit in groep 7. HU werd omstreeks 1626 in Lelden geboren, stierf in 1679 en liet een oeuvre van ongeveer zevenhonderd schllderUen na. Vaak ge compliceerde onderwerpen met een op- merkelük gemak voorgedragen. Gehecht aan Leiden De schilder J. J. van der Stoffe was van 16441659 in de Sleutelstad werk- Om hem is de achtste groep ge vormd. Er zUn van hem nog enige schil derijen in het stedelijk museum, die de strijd van voetvolk of het gevecht van ruiterij tot onderwerp hebben. Groep 9 Harmen Steenwyck (1612— 1656), een stillevenschilder, die welis waar in Delft is geboren, maar toch een tijd in Leiden moet hebben gewerkt. Frans van Mieris de Oude leefde van 16351681. Eerst was hij leerling van A. den Tempel, later van Gerard Dou. Zijn begaafdheid trok veler aandacht Ook in Weenen. Men verzocht hem zelfs daar te komen werken. Maar hij deed het niet, omdat zijn vrouw zo aan Leiden gehecht was. Groep tien gaat over zijn werk. Verder zijn er groepen over Gabriël Metsu (1629—1667), A. H. Bakker Korff (1824—1882) en J. L. Cornet (1815—1882). Gabriël Metsu is waarschijnlijk leerling van Dou geweest. Hij was een van de eerste leden van het St-Lucasgilde. Z'n stillevens maakten grote indruk. Bakker Korff vervaardigde een aantal kleine, maar pittige schilderijen. Cornet was een schilder van zuiver plaatselijke beteke nis. Hij bekleedde ook de functie van directeur van het Leidse prentenkabi net. De praalwagen van deze groep stelt het atelier van Cornet voor. Voor een historische optocht is het van belang, dat de deelnemers so veel mogelijk spel te slen geven. Vorig Jaar is men begonnen met het geven van spellnstructlea. Over de resnl- taten was de heer H. de Wilde toen tevreden. De optochtmensen sullen ook nu van de vele aanwUslngen seker een dankbaar gebruik maken. Première in Leiden Operettes in het Nederlands Uit het publiek ia de laatste tijd da vraag naar korts operetteprogramma's ln het Nederlands naar voren gekomen. Het Ned. operettegezelachap 'mil aan die vraag voldoen en sal op 3 October ln Lelden starten met de première van de muzikale comedle „Dorlno en het toeval". In vertaling van Rob Milton, die het stuk ook regisseert. De muzikale leiding berust bij Julius Susan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3