Libanon: uitgestorven stad kiest president PSEUBODOMENEE IN TOGA OP MODESHOW geen NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1952 (Vervolg vaii pag. 1) Buiten begint een stuk artillerie de tradionele één-en-twintig saluutschoten ter ere van de nieuwe president te lossen. En even later sluiten de schepen in de haven zich bij het luidruchtig eerbetoon aan door hun stoomfluiten te laten blazen. Men steekt ook vuurwerk af. Het lijkt wel twaalf uur op oudejaarsavond. Jour nalisten rennen naar buiten om de uitslag aan hun bladen door te geven. Radio Bei roet onderbreekt haar ochtendconcert om de luisteraars te vertellen wie het nieuwe staatshoofd is, een twee en vijftig jarige advocaat en ex-minister, een van de leiders van de oppositie, algemeen geacht en geprezen om de strafheid waarmee hij leiding weet te geven en (zoals de grond wet voorschrijft) een Christen van Maronitische overtuiging. In de kamer schudden alle leden de hand van de nieuwe president. Dan ha mert de voorzitter om stilte. „Het woord is aan Zijne Excellentie de President van de Republiek Meer applaus. „Het Libanese volk heeft zich in 1943 als één man verheven om uiting te geven aan zijn verlangen naar vrijheid". Grote instemming. „Datzelfde Libanese volk heeft zich nu opnieuw verheven om eerlijkheid en waardigheid te eisen". En dan somt de president op welke plannen hij heeft. Het is een lange reeks. In de eerste plaats wil hij een einde maken aan de corruptie en wanorde in het regeringsapparaat. Dat betekent, dat er heel wat functionarissen ontslagen zullen worden. Het is ongelofelijk hoe de vorige president (plus zijn zoon. viei broers en een onnoemelijk aantal neven en andere familieleden) misbruik heeft kunnen maken van hun positie. Men schat het persoonlijk vermogen van Cheikh Be- chara el Khoury (grotendeels in het bui tenland in veiligheid gebracht) op onge veer dertig millioen gulden. Een andere driehonderd millioen gulden is op onre gelmatige wijze in de zakken terecht ge komen van hen. die goede relaties met de president onderhielden. In politieke Krin gen dringt men aan op een serieus onder zoek naar de praktijken van deze ambte naren. Tegelijk heeft de nieuwe presdent besloten een einde te maken aan de spe ciale privileges welke de president op het gebied van douane en bankwezen genoot. En aan het systeem van de geheime fond. sen. Andere plannen omvatten het wijzi gen van de kieswetten, het opheffen van de censuur op de pers, bescherming van vakverenigingswezen, verlaging van de kosten van het levensonderhoud en ver betering van de sociale voorzieningen. De vrouw en het ambt van minister i het Nederlands Publieke Opinie: „Zoudt u het een goed of geen goed idee vinden alt ook eens een vrouw in ons land minister werd?" ant woordde 55 pet: „een goed idee"; 16 pet „geen goed idee" (29 pet geen oordeel)- „Hoe komt het volgens u, dat wij in ons land nog nooit een vrouwelijke minister gehad hebben?" heeft het Nipo verder gevraagd. Daar is heel wat commentaar op gekomen (hoewel 47 pet van de vrouwen het niet wist). Dit zijn de belangrijkste antwoorden: vrouwen doen er zelf geen moeite voor, stellen zich geen candidate, doen niet (genoeg) aan politiek 8 pet-; ons land is te conservatie/, staat in dit opzicht achter bij andere landen 6 pet; vrouwen kunnen het niet; zijn er niet voor opgeleid; er zijn te weinig vrouwen, die dat kunnen 6 pet; krij gen de kans niet: tegenwerking van de mannen 5 pet; de mannen zijn de baas, hebben overhand; vrouwen niets te vertellen 5 pet; is tegen ge woonte; mannen vinden het vreemd 4 pet; stellen geen vertrouwen in vrouwen: denken dat we te dom zijn 2 pet. Andere opmerkingen zijn: „Wij vrouwen zijn te bescheiden", „Grond wet laat dit niet toe". Wij zijn niet bijdehand genoeg.„De mannen durven het niet aan", „Wij worden Politieke zijpheid Een nieuwe fase breekt aan. Het is met gerechtvaardigde trots, dat het Libanese volk erop wijst, dat de ge hele omwenteling zonder geweld en bloedvergieten heeft plaats gehad. Men heeft het doel weten tc bereiken met de middelen welke de grondwet toestaat. Dat demonstreert een beheersing en politieke rypheld. welke in dit deel van de wereld schaars is. Het is ook een zuiver bin nenlandse aangelegenheid. In de buiten landse politiek is dan ook geen verande ring te wachten. De Libanon is door haar ligging temidden van uitgesproken mo hammedaanse landen min of meer ge dwongen lid te zijn van de Arabische Liga. De meerderheid van het Libanese volk echter Christen (overwegend R.K.). Deze zeshonderdduizend christenen hebben echter weinig bestaanskansen als ze zich de gramschap van de mohammedanen op de hals halen. In hun hart voelen zij zich echter sterker tot het Wésten aangetrok ken dan tot het Oosten. In deze onzekere tijden zou de Libanon graag een soort Zwitserse neutraliteit in acht nemen. In geval van een conflict zal men zich ech ter ongetwijfeld voor het Westen uit spreken. En vooral nu er een erkende anglophiel als Camille Chamoun aan het hoofd van de natie staat. De storm is over. Een week van spanning en agita tie behoort weer tot het verleden. Het leven heeft zijn gewone gang ge nomen. Maar het Libanese volk heeft haar regeerders laten zien, dat zij met haar wensen rekening hebben te houden. En dat het over de macht beschikt hen tot de orde te roepen, die 'menen te kunnen regeren zonder naar de vox populi te luisteren. Nadruk verboden. Nederlands contact hersteld Liberalen blazen „verzamelen" op congres te Straatsburg De Belg Motz levert misplaatste critiek op „Internationale in Christelijke geest" rpE STRAATSBURG werd het congres van de Liberale Internationale ge opend. Aan dit congres nemen een 60-tal Liberalen uit 11 landen deel, benevens enkele vertegenwooridgers van emigranten-partijen uit Oost- Europa. Duitsland en Zwitserland hebben de grootste delegaties gezonden, Indertijd had de Ned. afdeling der Internationale haar banden met de or ganisatie verbroken, naar aanleiding van een geschil. Nederlanders wilden namelijk, voor het, aanvankelijk in Amsterdam te houden, congres de Duitse taal niet toelaten. Inmiddels is het eerste contact tussen de Internationale en de Ned. Liberalen weer gelegd Nederlandse afgevaardigde in de Straatsburgse Assemblée, tot de Congres- I ^aittér*hebbën"';ömdat anders de V.Ü. leiding heeft gericht. j zich onder het leergezag van een be- De Belgische afgevaardigde Motz heeft„Wij zijn er echter niet zeker van, dat paalde kerkformatie zou moeten stellen Zuid-Afrika vraagt Ned. specialisten Bij de Stichting Landverhuizing Ne derland is een verzoek binnengekomen n Nederlandse afgestudeerden voor •n aanzienlijk aantal specialistische icatures bij hei departement van Land- >uw van de Unie van Zuid-Afrika. De vacatures liggen op het gebied van de biochemie, de landbouwchemie, het kundig bodenonderzoek, bodem- microbiologie. spectrografie, planten- physiologie, phytopathologie, entomolo- genetica en dierphysiologie. Ook worden werktuigbouwkundige en civiel- ngenieurs gevraagd. Van de candidaten wordt verwacht, dat zij bereid zijn zich voorgoed in de Unie te vestigen. In November a.s. zul- ;d-Afrikaanse autoriteiten hier te lande de collicitanten, die zich voor de ze vacatures aanmelden, ontvangen. Ook het Zuid-Afrikaanse departement van Bosbouw heeft Nederlandse acade mici gevraagd, wier sollicitatie reeds deze maand wordt ingewacht. V.U. stelt zich niet onder leergezag van kerkformatie De Vrije Universiteit staat nog steeds op de grondslag der Gereformeerde be ginselen. Behalve t.av. de theologische faculteit zijn die beginselen echter nooit nader omschreven. Zo begon gistermid dag prof. dr H. Dooyeweerd zijn college ter opening van de lessen aan de V.U. Dat dit voor de theologische faculteit wel geschiedde, vloeit voort uit haar bijzondere band met de Geref. kerken verband met de opleiding van dienaren brief,'die de'heer Korthals, de|<fes Woord* Voor de niet-theologisehe 'faculteiten kunnen zy geen kerkelyk Van het eri van School en Kerk Beroepingsweik Ned. Herv. Kerk _.roepen: te Oldebroek (toez.) 2e pred.pl.. G. H. Kooten te Brandwijk; te Hilversum (wijkgemeente D) W. L. Tuk ker te Delft. Aangenomen: naar Jaarsveld (toez.) I. de Tombe te Zalk en Veecaten; ïr Idaard (toez.) cand. G. W. Reitse- te Groningen; de benoeming tot vi- is te Warnsveld cand. H. C. van It- zon te Den Haag. 5 e d a n k t: voor Elburg H. G. Abma Rotterdam-Delfshaven; voor Giessen- dam-Neder-Hardinxveld J. T. Doornen- ;al te Oene. Geref. Kerken Beroepen: te Oudewater J. v. d. Berg te Ottoland. Geref Kerken (Art. 31 K.O.) •roepen: te Wieringermeer W. Borgdorff te Oversohie. Aangenomen: naar Alblasserdam- Nieuw Lekkcrland G. Boersema te Kat wijk (Advertentie) zijn openingsrede voorop gesteld, dat een groeiende eenheid van Europa het dringend noodzakelijk maakt de liberale stem op internationaal niveau te laten horen. Hij bepleitte de weg der vooruit gang „voor alle vrije mensen, van welke wijsgerige of godsdienstige opvatting ook." Volgens Reuter zeide hy eveneens: Er zijn echter ook vrouwen die het helemaal niet erg vinden, dat Neder land nooit een vrouwelijke minister heeft gehad. Deze groep is echter sterk in de minderheid. Hier zijn hun belangrijkste argumenten: Is niet nodig: er zijn mannen genoeg; man nen kunnen het beter 4 pet; is geen beroep voor vrouwen, vrouwen horen in het huishouden 3 pet; is geen be hoefte aan vrouwen als minister 1 pet. Wat men uitgeeft voor ontspanning —&Q, Onder het licht van vele schijnwerpers houden de Nederlandse maatkleermakers in de Haagse Dierentuin hun nationale modeshow, georganiseerd door de vak groep kleermakerij. Het is geen show met geroutineerde mannequins, maar deze „nationale wapenschouw" heeft de kleer maker zélf èn zijn vrouw en zijn dochter op de planken gebracht, om modellen te tonen uit de maatkleermakery, die Dor vele beurzen wel bereikbaar zyn. Gistermiddag en -avond was de show speciaal voor vakbroeders en vakzusters, ar vandaag kon ook het publiek ken- maken met de distinctie van de maat kleding. Er worden ruim 120 modellen in verschillende stijlen getoond. Voor de ELKE DAG O A AN ONOEVEER 235.000 MENSEN UIT; Z'J BESTEDEN DAARVOOR OAOELUKS ONOEVEER FL. 185.000! JJAP WA» mp 6&A O Men hoort zo dikwijls de verzuchting: „Ik begrijp maar niet waar mijn geld blijft. Het vliegt gewoon weg!" In bovenstaand statistiekje is één der kanalen aangegeven, waardoor geld kan verdwijnen, n.l. de ontspanning. Per jaar geeft het Nederlandse volk ongeveer f 97.000 000 uit aan ontspanning, dus gemiddeld per hoofd circa f 9.70. Maar 32% van de Nederlandse bevolking heeft de leeftijd van 1—15 jaar. We kun nen dus gevoeglijk aannemen, dat het totaal bestede bedrag neerkomt op de resterende 68%, dat is gemiddeld per persoon f 14.30. En dat loopt op. ter daar een echtpaar zonder kinderen meestal één inkomen heeft, maar deze uitgave krijgt, dus f 28.60. Om dan nog maar niet te spreken van gezinnen met kinderen die nog niet verdienen De gemeenteraad van Assen heeft een onderhandse lening van f 1 millioen goedgekeurd. De looptijd is 40 jaar. de rente 4V* pet- namelijk stuk voor stuk een soort „Internationale in Christelijke geest" ons oprijzen tussen de zes landen het plan-Schuman." Hij kwalificeer de deze als een machtige beweging, rvan het optreden het Vaticaan niet mishagen. De heer Korthals (V.V.D.) merkte nog op, het ontbreken van nauwe betrekkingen met Nederland te betreu ren. Hij nodigde de Internationale uit, een delegatie naar Nederland te zenden om een spoedige hervatting der werking te bespreken. Volgens AP. heeft de hier genoemde Motz ook een felle aanval gedaan op Malan en diens rassenpolitiek. Ook de Fransman Yvon Delbos voerde het woord Hij riep de Liberalen op te strij den tegen R.K. of Socialistische blokken, die zouden trachten de nieuwe Europese organen te beheersen en de Liberalen buiten te houden. Tijdens het congres werd er op gewezen, dat de Liberalen in de beide Straatsburgse vergaderingen 20 tot 25 procent der zetels bezetten. (Uiter aard verzetten wij ons met klem tegen deze Liberale opvattingen, maar uit ob jectief standpunt, willen wij onze lezers de Straatsburgse principes der Liberalen niet onthouden. Red.). Dr Philipse chef directie Buitenlandse Dienst Met ingang van 1 October a.s. wordt de benoeming verwacht van dr A- H. Philipse, tevoren hoofd van de econo mische afdeline van de ambassade te Washington. tot dhef van de directie Buitenlandse Dienst op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij krijgt de rane van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister. Mede i.v.m. de overgang van de In donesische zaken naar het ministerie van Buitenl. Zaken is mr J. G. Kist. tevoren raad bij het Hoge Commissariaat te Dja karta, aangewezen voor de administra tieve kwesties die daarmee samenhan- er Franse, Engelse en Duitse jacquets, fantasie-costuums, gelegenheids kleding, winterjassen. De dames kunnen haar hart ophalen aan fantasierijke deux pièces, diverse soorten jurken en man tels, bontmantels, avondjaponnen. Ook is er een complete bruidsstoet, die van het podium komt, onder de tonen van de bruidsmars uit Lohengrin. Zelfs ontbreekt daarin niet de dominee in toga, die in de statige tred van een predikant- in-functie achter bruid en bruidegom schrijdt met om niemand in zijn voelens te kwetsen Pyttersen's st almanak onder de arm. Een origineel idee. om ook eens een maattoga aan publiek te laten zien, ook al zijn de do minees onder de toeschouwers moch ten zij er al zijn dun gezaaid! De taak van minister A. C. de Bruyn Het K. B. van 25 September 1952 geeft een nadere omschrijving van de taak van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, de heer A. C. Bruijn. Dit besluit bepaalt, dat tot de taak van de minister behoort de zorg de bevordering van de totstandkoming van bedrijfslichamen als bedoeld i Wet op de Bedrijfsorganisatie, met name productschappen, hoofdbedrijfschappen- en bedrijfschappen. Die taak omvat tevens de zorg voor de aangelegenheden betreffende de samenstelling en inrich ting van deze lichamen Daarnaast is de minister voor Publiekrechtelijke Be dryfsorganisatie belast met de zorg vooi de bevordering van de productiviteit in het gehele Nederlandse bedrijfsleven- Tenslotte behoort tot de taak van ge noemde minister de zorg voor de bezits vorming. Naast bovengenoemde taken zal dt minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, in overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, een deel van de bemoeiingen met con crete kartelvraagstukken op zich ne- de Gerefom. wetenschap zowel tegen de Staat als tegenover de Kerk aangedurfd. Natuurlijk betekent dit niet dat de kerkelijke belijdenisgeschriften i onverschillig zouden zijn voor het be palen van de Geref. beginselen voor het lenschapsbeoefening. Het betekent alleen, dat de vraag in hoe de grondslag deT V.U. be tekenis hebben door de Universiteit zelf haar bevoegde organen moet worden uitgemaakt. De stichters van de V.U. bedoelden niets meer en niets minder dan het grote beginsel der Reformatiebeweging ook door te voeren op het terrein van de wetenschap. In het Eindhovens Kanaal ls ter hoogte van de Poeyerse brug het stoffe lijk overschot gevonden van de 56- jarige E. v. d. L. uit Stratum. De man moet in de duisternis te water zijn ge- VOOR UV* gezondhö° VUIG)**1 Geref. synode Langdurig debat over zaak-ds Schep Kwestie van emeritaat nog niet afgehandeld De generale synode der Geref. Kerken heeft gisteren de afgebroken bespre- king van de ementering der predikan- verzorging van predikants-, weduwen en wezen voortgezét. De be handeling is nog niet ten einde en deze kwestie komt dus volgende week op-! .euw aan de orde. De synode besloot dat voor predikan ten. die na de leeftijd van 40 jaar pre-j dikant zijn geworden, bij het berekenen van hun emeritaatstraktement rekening zal worden gehouden met hun aantal dienstjaren. De premiebetaling voor enkele ge- emigreerde predikanten was aanleiding tot een vrij uitvoerige discussie. In haar rapport had de commissie er haar ver wondering over uitgesproken, dat met goedvinden en medeweten van generale deputaten voor art. 13 K.O. aan ds J. A. Schep, die van Schiedam naar Tasmanie is vertrokken, een uitgesteld pensioen en zelfs een invaliditeitspensioen Het lied der aethergolven ZONDAG 28 SEPTEMBER 1952. i-ersum I. 402 m. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgel 8 58 Sport. 9 00 .Langs 0 Cabaret AVRO: 12.00 Dans- Bven afrekenen. Heren". 12.40 mble. 1.00 Nieuws. 1 05 Gram. 130 Gevar. .15 Kamerork .praatje. 3.40 Lichte mu- .00 Amus. muziek. 4.30 Sportrevue. VARA: 5.00 Amus.muziek. 5 30 Voor de jeugd. 5.50 Sportjournaal. 6.15 Nieuws en sport. VPRO: 6.30 Korte Kerkdienst. IKOR: 7.00 Voor de jeugd. 7 35 Radio-catechisatie. AVRO: 8 00 Nieuws. 8.05 Operette-muziek 1.15 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", ïoorspel. 9.40 Hammondorgel. 10.00 Cabaret. 10.30 Strijkkwartet 11.00 Nieuws. 11.15 Re portages of gram 11.2512.00 Gram. KRO: 8.00 Nieuws. 9 45 Gram. IKOR: 10.00 „De Open Deur". 10.30 Lutherse Kerkdienst. NCRV: 12.00 Ge- de muziek. KRO: 12.15 „Apologie". 12 35 im. 12.40 Lichte muziek. 1255 Zonnewlj- 100 Nieuws. 1.10 Lunchconcert. 1.40 ïkbespreking. 1.55 Gram. 2,00 Voor de jeugd. 2 30 Bijeenkomst t g.v. 4e eeuwfeest in het Heilige Afsterven van Sint Francis- is Xaverius. 4.00 Gram. 4.10 „Katholiek Thuisfront Overall" 4 15 Sport. 4.30 Vespers. 5.00 Geref Kerkdienst. 6.30 Gramof. 6.45 Idem. 7.15 Strijkkwartet en solist. 7 30 .Rondom 't Koningschap ln Israël". KRO: .45 Nieuws. 8.00 Gram. 8.25 De gewone man ssel 324 m. 12.00 Radiojournaal. 12.30 V/eerber. 12.34 Gev. muziek. 1.00 Nieuws. 1.15 êev. muziek. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Gr. .00 Sport. 4.45 Strijkorkest. 5.00 Gram. 5.40 dem. 5.45 Sportuitslagen. 5.50 Gram. 6.00 dem 6.30 Godsdienstige uitzending. 7.00 Jteuws. 7.30 Gev programma. 9.30 Gram. 0.00 Nieuws. 10.15 Verzoekprogram. 11.00 egt 't zijn. J ctualltfelten. 10.45 ïuws. 11.1512.00 Grai Ingeland. BBC 330 m. lerberichten. 1.00 Nlei Avondgebed. 110 kinderen. 5 6 00 Nieuw 6.30 Symphon Causerie. 5.53 6.15 De Raad 9 45 Klankbeeld. 10.15 Muzikale 10 52 Epiloog. 11 00—11 03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 1 •v. program. 3.15 Gr 4.30 Hoorspel. 5 00 30 G. nity hymn singing. 9.00 Gev prog Nieuws. 10 15 Piano 10.30 Muzlkalt Orgel. 11.13 ..Dudley Nightshade". 11.35 1 20 Hoc )te". opera. 5.15 Gra ;t en solist 7.30 G muziek 10 0011.4; 53. ik maer nae me eigen kijken. Ik ben ook nijdig „Omdat we dan wel erg motten teugenvallen, ..Baak, je gaat te ver. Ik kan tamelijk wat van eweest, al was et dan op anderen. Ik ben d'r erg as de mensen ons echt veur zo vroom ebben ehou- je verdragen, maar dit niet. Je belastert de do- nijdig over eweest, dat ze d'over mosten prak- wen. We kommen nogal wat tekort, meheer! Er minee, man! Heb je in je Bijbel misschien gele- kezeren, of ze wel veur deuze overreid bidden staat eschreven; indien uw vijand ongert, zo geef zen, dat dat geoorloofd is? Je bent er zo sterk zouwen. Daer schreven ze over in de krant. Ik em te eten en ier is et een en al emopper, omdat voor, dat de toon weerklinkt: ik heb gezondigd, heb et wel driemael overrelezen, eer ik et eleu- er wat van ons eten weggaet. Nee, zo braef ben maar 't lijkt me niet kwaad, dat je zelf die toon ven kon, dat er dat sting. Dat ze over zowat nog nen wp niet en godvruchtig ook niet, daerveur ver- eens aanslaat. Ik geloof niet, dat er op het ogen- denken en schrijven mosten. As Christenmens kopen we veuls te veul praetjes, om nog maer blik in jouw hart liefde tot dominee Ekkers woont, schaem je er je dan toch over dat je eigen broe- niks te zeggen van al de leugens, die d'r worden Nee uit je woorden blijkt duidelijk het tegenover- ders zo doen Hoe kijken ze dan toch de dingen rondgestrooid. We zitten in zurg over dut en over gestelde, wat verdacht veel op haat lijkt. Medl- an. Gods Weurd ebiedt et, dat we veur de over- dat, maer niet als te veul over onze zunden. Wij cijnmeester, genees jezelf." reden en allen, die in ooggeid ezeten zijn, bidden, mit al onze zurgen leven of t'r geen God is, die Lange stilte. Een diepe zucht en Baak zegt Nou, affijn, ze zaggen dan toch in, dat et mos. de Zijnen nooit zal begeven of veriaeten. D'r staat met neergeslagen ogen: „Uwes heb recht, heer! Ik liet me niet deur de liefde lijen toen ik zo ovei de deumenie praette. Dat spijt me. Ja, ik eb ook mit me eigen te strijen. Maer uwes mot niet zeggen, dat ik me geen zundaer voel. Op die Pinksterdaegen had ik aldeur et gevoel, dat alles mijn schuld was. Ik ben zo veur et oog een vroom mannechie docht ik, maer in me art is bar veul zunde en ijdeleid. Ik kom mit allerhande slag volk ir» aenr'aking, zo op ?t waeter, t eschreven: ik eb nooit de rechtvaerdige veriaeten ezien, of zijn zaed zoekende brood. Waerom ebben de meeste mensen niks an zo'n weurd? Omdat ze mit al d'r christelijkeid van de Here zijn offe- dwaeld. En verder: as we godvrezend wazzen of et tenminste wouen zijn, mosten we deuze overreid zonder klaegen eheurzaemen, omdat er eschreven staet: want daer is geen macht dan van God en de machten die daer zijn, die zyn van God geor- ik eb veul En toen, meheer, toen eb ik et deumenie Ekkers dineerd. En we zouwen veural blij zijn, dat de te weinig etuigd.De Here eb mijn zoveul egeven euren doen en dat sting me maer maeger an. 't Here ons wakker schudde, maer we slaepen lie- bij tijen zoveul goeds doen smaeken in j£ f OEN DE VESTING VIEL D. MENKENS-v. i. Spiegel Leek een bietjie op: Here ik dank u, dat ik zoveul ver deur. De christelijke mensen ebben veul alleniggeid. Daer had ik van motten etuigen. En beter ben als die anderen. En nu zal ik voor die van de dwaeze maegden. De Bruidegom is wel nou ik ier zo mit uwes zit voel ik d'r een nieuwe mensen bidden, omdat et mot, maet ik dee et wat lang weggebleven, maer Hij komp en zal ier zunde bij. Ik ben niks beter as de deumenie, want liever niet." de mensen slaepende vinden. En de meesten nog ik zit wel over em te praeten, maer ik ad nae em „Oordeel niet, Baak, en vraag je eens af, of zonder olie ook. Ze zitten nou maer te verlangen, toe motten gaen en motten zeggen, oe ik over em je wel goed geluisterd hebt." dat er betere tijen komen en ze vergeten dat de docht Dat durfde ik neturelijk niet, meheer! Ik „Eurdelen doe ik niet. Ik zee maer wat ik docht, tijden al maer slechter zallen worden in 't laest was een lafbek. Ik gaf niet deur, wat de Here Et eurdeel is an God, maer as we met open ogen der daegen. Ab we echt eleuvig wazzen, zouwen me had anvertrouwd. Ik eb veul vergeving nodig, rondlopen, kennen we bang veur dat eurdeel wor- we blij zijn met al de naerriggeid. omdat we we- Nee, ik mag toch eindelijk niet zeggen, dat de den. Ik eb me wel eens laten vertellen, dat ze ons ten, dat er erge dingen an 's Heren wederkomst deumenie anleiding egeven eb tot al dat aeten. in andere landen zo vroom vinden. Zou dat waer veurot motten gaen en dat die dag dan toch niet Hij bedoelde et misschien niet zo kwaed Maet zijn, meheer?" meer zo ver of kan zijn. Ik bid ier in me eentjie ziet uwes. ik wist, oe de meeste mensen praetten „Wij Hollanders hebben oo dat gebied geen slech- aldeur maer: Uw Koninkrijk kome. Elke aevend, en ik docht, dat weet de deumenie toch ook wt te naam. En. zonder dat we er ons op mogen ver as 'k slaepen gaen, denk ik: zou ik vannacht wak Waerom gaet ie d'r niet teugenin! Waerom zegt heffen, kunnen we toch zeggen, dat bier, ondanks ker emaekt worren deur de leste bazuin? Zou de ie niet, dat et geen mensen bennen, die et ons alle afwijking, nog veel ware godsvrucht wordt Here Jezus vannacht al kommen. Maer zo denken andoen, maer dat de Here teurnt en dat wij ons gevonden. Dat is genade, waarvoor we God mop d'r weinig, meheer! En de Here ken toch elk veur Hem motten buigen. Jae, uwes eb elijk, laet ten danken. Maar waarom vraag je dat?" ogenolik verschijnen." .15 v. 4.45 Gr; 8 00 Omroeporkest, k» 12.08 Omroepork. 6.00 1 Brussel' 484 i 2.30. 3.Ó0, 3.35, 3.45 t 5.00 Nieuws. 5.10 Grar leend. De oommissie vroeg zich af, hoe ds Schep ooit emeritus kan worden v"~ de Geref. Kerken in ons land. Vanuit de synode werd opgemerkt, dat vi de zaak-ds Schep ongewoon is geweest, aangezien deze predikant geheel voor eigen risico naar Tasmanië is gegaan. Verscheidene leden achtten het onjuist g' dat een predikant die op eigen initiatief is vertrokken financieel voor rekening gj van de kerken komt. Ds Kruyswijkl daarentegen verklaarde dankbaar te( zijn, dat alles zo gelopen was. Op Tasj te manië is een kerk geplant, hetgeen toch d, de bedoeling van de betrokken predi-j kant is geweest. Deze predikant heeft zich toen zeker niet „te eng gebonden' j aldus ds Kruyswijk. Verscheidene conclusies, ook die in- zake het maximum-emeritaats-trakte- ment en het maximum-weduwenpen- sicen, werden naar de commissie terug- Ge verwezen. i at Dinsdag komen enkele commissies; 8 bijeen. De openbare zittingen worden Woensdagmorgen hervat. Eerst w°r(^ dan de behandeling van deze zaken, voortgezet. m Niemöller naar India d Ds Martin Niemöller, de Evange-, oi lische kerkpresldent in de Westduitse d' deelstaat Hessen, de meest vooraanstaan-j k de voorvechter van verzoening met het-. c Oosten, is van plan in December en Janu?i •i een bezoek aan India te brengen. gl Hij verwacht een bijeenkomst by te wonen van de oecumenische raad van] g| Noordindiase kerken. Begin October fe( zal Niemöller een reeks lezingen en pred ken in de Sowjet-zone houden, na netj bijwonen van de synode-vergadering der Evangelische kerken te Elbingrode in Oost-Duitsland. Verscheidene Oostduitse gemeenten hebben hem uitgenodigd te J komen preken. Gisteravond heeft prof. dr H. J. Jager lessen aan de theol. hogeschool der a Geref. Kerken (art 31 K.O.) te Kampen v rede geopend. Er zijn 14 stu-, d denten voor de eerste maal ingeschre- 0.00 Nieuws. 10,10 Gram ilisten. 9.00 i 1 Gran 11.55 Niei MAANDAG 29 SEPTEMBER 1952 Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuw 7.18 Gram. 8.00 Nieuws 818 Gram 9.C „Onder de pannen" hoorspel 915 Gran VPRO: 10.00 „Voor de oude dag" 10.05 Moi genwljding VARA: 10.20 Gram. 10 30 Vooi jcht 10 50 Voor de zieken 1140 Alt e 1.20 Orgel en zang 1.55 Voor de 2 00 Voor de vrouw 2.15 Pianorecital 2 45 Gram. 255 „De heer van de Grote Berg", hoorspel 4.00 Residentie-orkest 4 45 Voor de jeugd 5,15 Gram. 5.50 Militair commentaar 6.00 Nieuws 6.15 Lichte muziek 6,30 Parle mentair overzicht 6 45 Voor de jeugd 7 45 Regeringsuitzending: Landbouwrubrlek 8 00 Nieuws 8.05 Cabaret 8.35 Aetherff Gram. 9 20 Philharmonla orkest 10 05 „Die Partei hat immer recht", klankbeeld 10 35 Gram. 10.45 „Het welvaartsplan ••..15 Socialistisch N.V.V." nieuws In Esperar Gramofoonmuziek Hilversum II. 298 m. NCRV: 7 00 1 7 15 Gymnastiek 7 30 Gram 7.45 Een voor de dag 8.00 Nieuws 8 10 Sport 8.23 9.00 Voor - 9 35 Gran 11 00 Plai i 11.20 Orgel 1145—12 00 i 9.30 Voor de huisvrou 10.00 Orgel 10 30 Morgendier i 1 15 Lichte •adio 2.35 Gra ram 3 30 Plar :iek 1.45 Gram 2 45 Voor de t 4.00 Bijbellezing Aalders vertelt" 6 00 Grar mannen in grijs, groen t blauw 6.30 Gra 7 15 Volk en Staat" l Gram 7 40 Radiokrant 8 00 Gram. 8 :aal ensemble en solist 8 45 ..De Jong: Kamermuziek 9.30 enking 11.00 Nieuws 11 15—12 00 Gramofoonmuziek. Engeland. BBC. 330 m. 12 00 Rhythmlsch. muziek 12.25 ..The spice of life" 1 00 Nieuw. 1 10 Lichte muziek 2 00 Voor de scholen 3 2- Critleken 4 05 Gram 4.30 Interviews 5 0- Voor de kinderen 6 00 Nieuws 6 15 Sport 6.2- Boekbesprcklng 6 30 Concert 7 30 Causeri- 7.45 Dianoduo 8 00 Gev. programma 8 4: Wereldcommentaar 9 00 Nieuws 9.15 Hoor spel 11 0011 03 Nieuws, Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Orgel 12,30 Dansmuziek 1.00 BBC Midland Light Ochestra 145 Voor de kleuters 2 00 Voor de vrouw 3 00 Salonorkest en soliste 3 45 te muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 30 orspel 8.00 Vrage lekprogramma 9 ïuws 10.15 Actua! Frankrijk. Nat. Progr. 347 m. 12 00 Gram 12.30 „Pomme d'Apl", operette 1.00 Nieuw; 1 18 Omroeporkest en solisten 158 Gram. 2 0- Nieuws 2.47 Gram 2 30 Vocaal kwartet er solist 3.30 Gram 4 00 Kamermuziek 5 4! Gram, 6,30 Amerikaanse uitzending 7 0- Gram. 8.02 Symphonie-orkest. koor en so listen 9 50 Gram. 10,50 Joegoslavische muzle) 11.25 Gram 11 45—12 00 Nieuws Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.34 Voor dl landbouwers 12 42 Gram. 12.50 Koersen 12 51 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2 00 Concer 2.35 Gram 4,00 Planorecital 4 35 Gram. 5 0( Nieuws 5 10 Amusementsmuziek 6 00 Frans» les 6.15 Gram. 6 25 Causerie 6.30 Voor di Orkest 9.55 Koorzang 10.00 Orgel 10 55—11.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12 05 Ge> Nieuws 1.10 Gram. 4 00 Lich Gram. 4 35 Lichte muziek 5 Gram 7 00 Zang en piano Uw voeUn moeten boeten,,... Waarom eigentiikt De Alda-stift tegen eksterogen een en wratten, veriest (J voor 90 ets van die narigheid/ BU Uw apoth. en drog. verkrljgb. Toch is het zo in staat zijn koolzuur uit de lucht binden (welke koolzuur slechts in ge ringe hoeveelheden van 0.03 pet in ae omringende atmosfeer voorkomt) maar niet in staat zijn de stikstof vast te houden, die ruim 2000 maal zo overvloedig in de lucht voorhanden is. Ondanks deze omringende over daad hebben planten vaak gebrek aan stikstof, waaruit de voor het leven zo noodzakelijke eiwitten moeten wor den opgebouwd. Sedert eeuwen ploegt de boer wik ke, bonen of lupinen onder om het stikstofgehalte van de arme gronden te verhogen. Reeds Plinius (2379 n Chr.) maakt melding van het feit dat de tuinboon de rol speelt van mest en dat men daarom in Macedonië en Thessalië de bonen op de velden om ploegt. zodra ze beginnen te bloeien. Zouden de vlinderbloemigen dan, als uitzondering in de plantenwereld, in staat zijn stikstof in voldoende mate te produceren? Neen, dat kunnen deze planten niet, maar zij hebben er een middeltje op gevonden, waardoor hun oorspronke lijke armoede in rijkdom verkeert. De wortels van deze vlinderbloemi gen hebben gezwellen, die men op het eerste gezicht voor ziekelijke woeke ringen zou verslijten. Zij ontstaan doordat bepaalde bacteriën <ie tere wortelharen binnendringen en in de- wortel galachtige gezwellen veroor zaken. Deze bacteriën teren op suiker en zetmeel, welke stoffen de plant met behulp van het bladgroen uit koolzuur en water heeft opgebouwd. Tot zover zyn deze bacteriën dus vijandige parasieten. Maar het zon derlinge is nu, dat de plant alles doet om het deze ongenode gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken! In de wortelharen ontwikkelen zich echte voorraadkamertjes. die overvloedig van proviand worden voorzien, zodat de gasten zich geen ogenblik over de verzorging behoeven te beklagen. Dit lijkt op het eerste gezicht een tegenstrijdigheid, totdat het ons dui delijk wordt dat hieraan een welover wogen politiek ten grondslag ligt. Im mers, deze bacteriën bezitten het ver mogen de in de lucht aanwezige stik stof te binden en deze voor de op bouw van hun organismen wenden. En daar delen de vlinder bloemigen dan gaarne van mee. Zij ruilen als het ware zetmeel en suiker tegen eiwit. Door deze levensgemeenschap met stikstof-bindende bacteriën kunnen de lupinen, bonen, wikke enz. over bij kans onbeperkte hoeveelheden stik stof beschikken, welke zij op eigen gelegenheid nauwelijks kunnen be machtigen. Wanneer by groenbemes- ting deze planten worden omgeploegd, komt door rotting en afbraak deze stikstof vrij voor andere planten die op deze wijze ook weer profiteren van de vindingrijkheid der vlinder bloemigen. Deze vindingrijkheid schynt m de I natuur onuitputtelijk te zijn. Het systeem van de bril met twee lenzen U kent haar wel, de bril met de halve maantjes wordt bijv. door een vis toegepast, lang vóór de mens er het gemak van ontdekte! Daarover Maandag. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2