RIJN- EN VEENSTREEK Koningin bij 100-jarige Friese Maatschappij van Landbouw Ontvluchte psychopaath maakt misbruik van priesterkleren NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 ALKEMADE De raad vergaderde gisteravond elftal van de roodbroeken in dit seizoen gered zyn. De eer van de eerste wedstrijd zal aan De gemeenteraad was gisteravond on- A-B^-2 be"rt ïalI«°- Db T°°ïA®-0-,1 der voorzitterschap van burgemeester OP Zaterdag as vastgestelde thuiswed- Hoynck van Papendrecht in vergadering i C-S-?.D. nmgezet In een bijéén. De ieden dokter A. v. d. Bijl e„uitwedstrijd en ook op de volgende Zater- W. C. J. Versteege waren met kennis-1 uitwedstrijden op het pro- afwezig igramma, nl. tegen Rynsb. Boys op 4 en De heren L. van Berkel en G. M. Turk, I Monster op 11 Oct De eerste thuiswed- beidén te Roelofarensveen, en J- Borst u Rijpwetering krijgen een tegemoet koming in de vervoerskosten vo leerplichtige kinderen, die scholen te Lei den bezoeken. Twee personen kwamen voor deze tegemoetkoming niet in aan merking. De rijkspolitie krijgt een onder dak in het te verbouwen raadhuis. Besloten werd de annuïteit van eer geldlening terug te brengen van 25 op 22 jaren, daar een een betere afsluiting op de afschrijving woningen, waarvoor de lening werd gesloten, werd bereikt Het reglement van het armbestuur werd gewijzigd, waardoor de administra teur van dit college onder de pensioen wet komt te vallen. In verband met de per 1 Juli var kracht zijnde werkloosheidswet, werd aan het personeel, dat niet in vaste dienst van de gemeente is, een loonsver hoging van 1.6 pet toegekend. Voor de burgemeester, de secretaris en de ontvan ger werden de grondslagen van het pen sioen opnieuw vastgesteld. Een wijziging van de begroting 1952 en enkele reclames op schoolgelden werden goedgekeurd i afgehandeld. De gemeenterekening 1951 sluit m een voordelig saldo van f 48.650.84 en 'kapitaaldienst van dat jaar met een n delig saldo van f 1.158 359,82- De her dokter A. v. d. Bijl, M. R- v. d- Veld i J. M. Rietbroek zullen beide rekeningen onderzoeken. Ten slotte werd nog de vergoeding 'in zake art. 101 der l,o.-wet 1920 over 19-51 voor de bijzondere scholen vastgesteld. Propaganda S.W.G. De plaatselijke commissie ..Steun Wet tig Gezag" heeft de inwoners van Alke made boven 16 jaar uitgenodigd voor eer een bijeenkomst op 30 September in de zaal van J. Heemskerk te Roelofarends- veen. Men zal de films van de Neder landse luchtmacht ..Vleugels over Ne derland" en „Mannen in overall" verto nen. Tijdens de bijeenkomst zal men zich kunnen opgeven voor het korps luchtwachtdienst- ALPHEN AAN DEN RUN De nieuwe winkel sluitingswet In verband met het feit, dat 1 Oct. de .Winkelsluitingswet 1951 in werking -treedt, deden B. en W. de raad verschil lende voorstellen toekomen. De winkelsluiting op Zondag, v voor de wet bepaalde ontheffingen leent, wensen B. en W. ten volle te hand haven, zoals steeds het geval is geweest, evenals de straatverkoop van eetwaren op Zondag. Een ontheffingsmogelijkheid voor d« winkelsluiting gedurende de Laura- rijwielvierdaagse, wordt voorgesteld. Wat de instelling van een koopavond anders dan op Zaterdagavond betreft, heeft de Alphense middenstandsvereni ging zich in meerderheid tegen een koop avond uitgesproken. De R.K. midden standsvereniging heeft zich in meerder heid uitgesproken voor de aanwijzing bij wijze van proef, bijv. voor de tyd één jaar, van de Vrijdagavond als koop avond. B. en W. vroegen deze vereniging om nadere inlichtingen om na ontvangst hiervan zich nader te beraden tueel nog de mening van andere daarvoor in aanmerking komende organisaties verenigingen te vragen. Indien daartoe aanleiding bestaat, zal het college t.z.t.' met een voorstel komen. In afwijking v van 18 en 18.30 (verzoek middens tandsv erenlg inghet sluitingsuur stellen op 18.1 ©p dat tijdstip aanwezige klanten te hel pen tot 19 Wat de strafverordeningen betreft, die in verband hiermee ook vastgesteld dienen te worden, stellen B. en W. in overleg met de organisaties en de Kamer van Koophandel voor, geen wijziging te brengen in de halve dagsluiting. Dat be tekent, dat de kruidenierswinkels kappersbedrijven Dinsdagmiddag na uur gesloten moeten zjjn. Over de w sen, die de beide middenstandsvereni- gingen hebben ten opzichte van andere branches, willen B. en W. zich nader beraden. De instuif Gisteravond kwam de commissie voor het Instuifwerk der Ned. Hervormde Gemeente met enkele vaste medewer kers (sters), ondeT voorzitterschap van ds C. J. Lambour, in de consistorie van de Julianakerk bijeen, om het programma en de werkzaamheden voor het nieuwe seizoen te bespreken. Deze bijeenkomst werd ook bijgewoond door de jeugd- ouderlingen, de heren G. H. Franken en C. Otto. Zaterdagavond zal de Instuif, die ge houden wordt in het wijkgebouwtje aan de Aarkade, weer geopend worden. Alleen jongelui van veertien jaar af zullen toegang hebben. Op 4 October zal er, zoals wij reeds meedeelden, in Bethel een „speciale" instuifavond gehouden worden, waar dan de heer J. Ooster- welder, de populaire volksverteller uit Amsterdam, de jongelui aangenaam hoopt bezig te houden. Ook staan er weer enkele filmavonden op het pro gramma, benevens een gezellig Sinter klaasfeest. De Kerstfeestviering werd vastgesteld op 20 December. Er zal dan, evenals vorig jaar, een gemeenschappelijke brood maaltijd worden gehouden. De heer Otto zal vertellen. Wat de afdeling handenarbeid betreft, er zijn momenteel twee clubs, die in het vorige seizoen veel hebben gepresteerd. Wanneer het gelukken mag, meer leiders voor dit werk te vinden, zal er nog een derde club worden opgericht. De Jon gens zijn er wel. De clubs voor handen arbeid zijn ondergebracht in het jeugd honk „De Vluchtheuvel", een gedeelte van het voormalige veilinggebouw. Ver der zal de mogelijkheid onder ogen wor den gezden, om ook een afdeling handen arbeid voor meisjes op te richten. Het begint voor A.R.C. te dagen Naar wij vernemen, is na onderzoek en overleg tussen de D.U.W. terreincommissie van de K.N.V.B. thans besloten, dat het voor A.R.C. bestemde A.R.C. 1 zal zijn tegen Quick Boys. Van een officiële ingebruikneming zal volgende week geen sprake zijn. Dat wacht tot het kleedlokaal van water en licht is voorzien. Voorlopig gebruikt men, evenals vorig jaar, de oude „keet" Het moet niet onmogelijk worden ge acht, dat over enkele weken ook het bij terrein, oa herkeuring, bespeelbaar is. En hoe staat het met de Steenstraat- terreinen? Vrijwel alle verenigingen hebben zich bereid verklaard hier tegen de lagere elftallen van A.R.C. te spelen. Men mag verwachten, dat de voetbal volgende week ook aan de Steenstraat zal rollen. Zaaiers gaan uit Er volgen nu nog twee bijeenkomsten in de zaaiweek. Morgenavond wordt een massale bijeenkomst gehouden voor de jeugd in de kerk aan de Juli anas tra at. Spreker is de heer O. Jager, theol. can- didaat te Delft. Zijn onderwerp is: „Liefde zonder eind". Mevr. Alice Sam- som-Galaz zak zingen, „Arti et Religion!" verleent ook medewerking, bovendien wordt er gedeclameerd. Hedenavond voor het laatst straatpre- diking, nl. in de Toussaintstraat, te Gouwsluis bij de N.H. kapel, in de Hoornstraat en in het woonwagenkamp. M.S.V. 1 wint Schokkingbeker Na een spannende wedstrijd is MSV 1 houder geworden van de burgemeester Schokkinig 'beker, die in 1949 werd uit geloofd voor de jeugdechaakwedstrijden. Het eerste jaar werd de beker gewonnen door Lyceum I, vervolgens door Lyceum 2 in 1951 weer door Lyceum 1 en thans door MSV 1. Het werd voor Lyceum 1 geen absolute nederlaag, want het ver loor slechts met 1 punt verschil. Het eindresultaat is: 1 MSV 1 met 4^ wed- strijdpunt en 24 bordpunten; 2 Lyceum 1 met 4V2 wedstrijdpnt en 23 bordpunten; 3 MSV 2 met 3 wedstrijdpnt en 14 bord- punten; 4 Ghr, Techn. sch. 1 met 2 wed- strijdpunten en 16'A bordpnt; 5 Lyceum 2 met Vz wedstrijdpnt en 6% bordpnt; 6 Cbr. Muloschool 1 met wedstrijdpnt en 6 bordpnt. Wedstrijdleider was de heer H. de Ruiter van de ASC, onder wier auspi ciën deze wedstrijden werden georga niseerd. Examens E.H.B.O. Onder auspiciën van de vereniging E.H.B.O. werd in hotel Centraal een cursus gegeven voor het aanvangsdiplo- ma aan leden van de Bescherming Bur gerbevolking. De volgende personen slaagden: B. Al- tona, Th. A. Ausems, H. v. d. Bos, J. v. d. Bos, Ch. Dusoswa, H. de Groot, A. Spaan, J. A. Verhoef, W. v. Vliet, Th. Vrisekoop, T. v. Wieringen. De cursus werd gegeven door dokter J. Veenendaal. „Hou-Vast" bèspreekt halve-eeuwfeest De gymnastiekvereniging „Hou-Vast* heeft in haar in „Centraal" gehouden 68 groentestands behaald. jaarvergadering de viering van haar halve-eeuwfeest besproken. Dit feit zal volgend jaar Juni en September dacht worden. De notulen en het jaarverslag van de heer J. van Zwieten getuigden van rustig, gezond verenigingsleven. De be stuursverkiezingen bracht de aftredendi mej. C. Zuidam weer in het bestuur, dc heer P. Zuidam werd herkozen als voor Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan zullen in Juni '53 op een Z dagmiddag grote turnwedstrijden den gehouden. Verenigingen uit de kring Leiden zullen hieraan meedoen. Na afloop volgt een massale optocht 'enals op Oudejaarsavond, zullen olie bollen geget strijd e - Vermoedelijk op 2 of 3 September zal het dames- en heren keurcorps van het K.N.G.V. een demon stratie komen geven. De feest- en ba- zarcommissie staat onder leiding van d£ heer P. Zuidam. HAZERSWOUDE Tekort schaakclub verminderd De schaakclub heeft Dinsdagavond in het oude raadhuis haar jaarvergadering gehouden. Het speet de voorzitter, de heer G. Ruis, dat de vereniging van de eerste naar de tweede klasse Is gede gradeerd. Men zal alles doen om er weer bovenop te komen. De penningmeester kon nog geen optimistische geluiden doen horen, het nadelig saldo Is echter wel verminderd. Besloten werd de club avonden op Maandag te houden. Bij de bestuursverkiezing stelde de secrel de heer J. Harkes, zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Ruis. De heren F. de Haan en J. P. Kok werden, herkozen. Benoemiiig Onze plaatsgenoot de heer G. van de Haven is benoemd tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterenschool te Delft. Geslaagd De heer A. Geerts is te Den Haag ge slaagd voor het examen derde stuurman cjer koopvaardij. OUDE WETERING Chr. school Dinsdag zal in een ledenvergadering van de Chr. schoolvereniging het nieu we schoolhoofd, de heer Oosterwold, geïnstalleerd worden. De heer Ooster wold, die verbonden is aan de Chr. school te Zoetermeer, zal op 1 October bier in functie treden. TER AAR Succe9 op „Amato" Op de grote tentoonstelling „Amato" te Amsterdam heeft de Ter Aarse groen te een goede beurt gemaakt. De groen- tehandel Th. A. Pouw en Zonen een regelmatige koper bij de Ter Aars€ groenteveiling heeft een stand inge richt uitsluitend van producten uit Aar. Direct valt de grote verscheiden heid van producten op, die hier den aangevoerd. We zagen nog m jonge peultjes alsof het de laatste week van Mei of begin Juni was. Het polder landschap. waarin de vele vruchtbare akkers zijn gelegen, wordt gesymboli seerd door een molen. De aanvoer i« realistisch verbeeld, nl. aoor een tuin' der in zijn roeiboot, temidden van zijn producten. De jury heeft deze stand bekroond met de derde prijs. Voor originaliteit werd het cijfer 9 toegekend, is uit een mededinging Wijdingsdienst in Leeuwarden Vlag met „pompebledden" wapperde van honderden boerderijen en molens Van honderden boerderijen, molens en woningen wapperden gisteren in Friesland het vaderlandse dunaoek en de vlag met de Friese „pompebledden" ten teken van vreugde over het honderd jarig bestaan van de strijdbare Friese Maatschappij van landbouw, waarbij tienduizend boeren zijn aangesloten. Van vreugde ook over het feit, dat op dit feest Koningin Juliana, bescherm vrouwe van de jubilerende organisatie aanwezig was. Hare Majesteit arriveerde om goed negen uur per auto de voorgenomen vliegtocht ging wegens het minder gun stige weer niet door aan de grens van de gemeente Leeuwarden. In haar gevolg bevonden zich Jonkvrouwe C. E. B. Roëll, hofdame, van de Koningin. W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris, en majoor J. J. L. Baron van Lynden, adjudant van onze landsvrouwe. De Koningin was gekleed in een kort donkerbruin bontjasje met een zeegroene japon. Na korte tijd in het huis van de Com missaris der Kóningin, mr H. P. Lint horst Homan, vertoefd te hebben, begaf Hare Majesteit zich naar de Grote Kerk, waar een wijdingsdienst werd gehou- Generaal Bradley te Washington: Atoomwapens ook voor de Europese partners Kunnen nooit sterke land- en luchtstrijdkrachten vervangen Tijdens een persconferentie in het machtige Pentagon (ministerie van Oor log) te Washington, heeft de Amerikaan se generaal Omar Bradley dezer dagen te kennen gegeven, dat de Ver. Staten vroe ger of later hun atoomgeheimen zullen moeten prijsgeven aan de geallieerde, militaire commandanten in Europa Generaal Bradley acht het van essen tieel belang, dat de Europese geallieer den „operationele gegevens" over de atoomkracht worden verstrekt. Het is de generaal opgevallen, dat In Europa veelal een onjuiste mening heerst m.b.t. de atoomkracht voor militaire doeleinden. Het Amerikaanse bezit van atoomwapens maakt de opbouw van een eigen defensie absoluut niet overbodig. Generaal Bradley merkte op: „Atoom wapens zullen een grote rol spelen bil verdediging van West-Europa, maar kunnen nooit sterke land- en lucht strijdkrachten vervangen". Lijkje van pasgeboren kind gevonden In een beerput te Ommen is dezer da- hoofdterrein van Zaterdag 4 October af gen het lijkje van een pasgeboren kind bespeeld mag worden. Het veld wordt gevonden. In dit verband is de 28-jarige dan vrijgegeven voor één wedstrijd per ongehuwde moeder van het kind. mej. middag, waardoor het eerste en tweede W. van L. uit Zutphen, gearresteerd. den. Ter begroeting was o.a. minister Mansholt aanwezig. Terwijl de Koningin en haar gevolg het kerkgebouw betraden, ruisten klanken van het prachtige orgel, be speeld door Piet Post, langs de hoge gewelven. Onmiddellijk nadat de Konin gin haar plaats had ingenomen, wérden het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Dc bijeenkomst stond onder leiding van ds Hettinga, en werd opgeluisterd door zang van Mien Peters. Na afloop van de wijdingsdienst Het de Koningin zich in de woning van dc commissaris in de provincie voorlichten door een aantal figuren uit het Friese maatschappelijk leven. Intussen recipieerde het hoofdbestuur van de Friese Maatschappij van land bouw in hotel Amicitia, waar o.a. mi nister Mansholt het woord voerde. De minister deelde mee, dat de voor zitter, de heer Dedden, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en de oud-vice-voorzitter, de heer K Visser te Hyiaard. tot ridder in dezelfde orde. De Koningin gebruikte de lunch in hotel De Nieuwe Doelen in gezelschap van minister Mansholt en verscheidene andere autoriteiten. Tegen twee uur ver trók het gezelschap naar De Harmonie,, waar Hare Majesteit werd ontvangen door de heer R. Buisman, oud-voorzitter van de Friese Kamer van Koophandel. (Advertentie) In verband met a.s. verbouwing hebben wij enkele dagen met AANTREKKELIJKE KOOPJES zoals: ENGELSE HUISKAMER, best. uit: Dressoir, uitschuif- tafel, 2 armfauteuils en 4 stoelen, bekleed met trijp ƒ295. EIKEN SLAAPKAMER met toogledikant ƒ375 ZWAAR CRAPAUDSTEL, nu ƒ395 ENKELE DRESSOIRS 'met glas in lood deur) ƒ110 THEEMEUBELS, vanaf 42.50 STEL EIKEN STOELEN met leerdoek ƒ150 STEL BEUKEN STOELEN met idetr. r'12.5 STEL EIKEN STOELEN met trijp f175.— HOI.TAP KARPETTEN. 14 4. vanaff 45.— ENKELE WOLLEN PLUCHE TAFELKLEDEN29.50 Verc'or een pracht sortering wollen en gestikte dekens, lopers, gordijnstoffen enz enz. tegen voordelige prijzen. Alles zolang de voorraad strekt en a contant. Komt beslist eens kijken. WONINGINRICHTING P. V. DUIJVENBODEN VARKEVISSERSTRAAT 126 KATWIJK AAN ZEE TEL. 3067 Nieuws van en voor Katwijk KATWUK Gemeente leent l'A millioen De gemeenteraad is gisteravond i half uur bijeen geweest om een voorstel B. en W. te bespreken om geldleningen aan te gaan, een f 1 millioen en een van f 250.000. Hoewel de gemeente op het ogenblik in ruime mate over kasmiddelen beschikt, zjjn de pogingen tot het aantrekken van geld op lange termijn onverminderd voortgezet. Ter voorkoming van renteverlies zal tijdelijke belegging, voor zover mogelijk verantwoord, moeten worden gezocht, en W. verdedigden in het praeadvies het aantrekken van dit geld, omdat de voorraad kasmiddelen niet van blijvende aard zal zijn. Twee leningen, resp. f 1 millioen en f 250.000 groot, werden aangeboden, terwijl nog onderhandeld wordt over een lening van f2 millioen. De raadsleden was een opsomming va verse werken toegezonden, waarvoo de op te nemen bedragen zouden kunnen worden gebruikt. De heer H. Haasnoot sprak naar aanleiding hiervan zijn vi wondering uit over het feit, dat e groot bedrag ten goede zou komen a zaak waarover reeds beslissingen financiële zin waren genomen. Spr. doelde op het nieuwe politiebureai de herbouw van de toren van de Oude Kerk. Een verward en voor buitenstaander; oeilijk te begrijpen debat volgde, waar bij rond de tafel van B. en W. hele con ferenties nodig waren om de zaak ti verhelderen. Het voorstel werd na eer half uur aangenomen, waarbij het col lege van B. en W. tevens machtiging kreeg op zo voordelig mogelijke wijze oor belegging van de gelden te zorgen. Politiebureau De woning van wijlen mevr. Meerburg nu definitief in handen van het ge meentebestuur overgegaan. Zoals men weet is het de bedoeling, er een politie bureau in te vestigen. Wedvlucht „De Rhünmonders" „De Rhijnmonders" deed met een aan tal oude en jonge duiven mee aan een wedvlucht van Maastricht, afstand 176 km. In concours wiren 41 vogels. Gelost werd om 12.45 uur met Zuid-Westen wind. De eerstaankomende duif meldde Visserijgolfjes Stijgende prijzen De hoge prijzen van de voorgaande dagen werden Woensdag met glans ge slagen. De hoogste noteringen werden geboekt by de rondvis, daar slechts één Noordlogger voor de gehele aanvoer heeft gezorgd. Schelvis I bracht niet minder dan f 60 per 50 kg op. Ook de braat ging grif van de hand voor f 75 per 50 kg. Er werden ruim 6000 kisten haring in de afslag gebracht. De haring van goede kwaliteit, zodat er niet naar de vismeelfabrieken behoefde te worden gestuurd. Goede soort bracht gemiddeld f 13 tot f 14 per 50 kg op. Besommingen De hoogste besomming op de Woens- dagmarkt maakte de Vikingbank, die de achtdaagse haringreis afsloot met f20.000 Hierop volgden de Zeelandia, die voor een vijfdaagse reis f 15.000 boekte en de Chenevière, die f 17.000 besomde voor reis van negen dagen. De enige Noordlogger, de KW 162, noteerde dank zij de gunstige prijzen f 16.700. De Abra ham maakte voor 400 kisten haring 3.350. Donderdagmarkt Voor de markt van vandaag kwamen in aanmerking de Medan met 1660 kis- harlng en 25 kisten makreel. de Allan Water met 1900 kisten haring en 50 kisten diversen, de Tubantia met 1100 kisten haring en 25 kisten diversen. De Hoop met 725 kisten makreel, 125 kis ten schelvis en piepers. 90 kisten kabel jauw en gul en 100 kisten diversen. Dit chip komt in de tweede losbeurt. Voor Vrijdag Voor Vrijdag zijn te wachten de Abra ham met 2000 kisten haring, de Johan- Polderman met 1300 kisten haring 200 kisten makreel, de Gelria met 2000 kisten haring. Eveline vist door De Eveline, die Woensdag naar zee rertrok onder schipper Konijn meldde gisteren een vangst van ruim 1000 kis- ■is. Het is evenwel nog niet bekend of dit schip eind deze of begin volgende week aan de markt komt. De reder heeft de schipper opdracht gegeven door te gaan met vissen. Ambtenaren om de tuin geleid om valse pas te krijgen Een ontvluchte psychopaath heeft op zeer geraffineerde wijze kans ge zien aan een pas te komen, waartoe hij misbruik maakte van -het pries terkleed. In Breda stelde de man zich in ver binding met de gebroeders De Ronden. Hij vertelde hun, dat hij met enkele kloosterlingen een tocht naar Frankrijk moest maken, waarvooi hij een chauffeur nodig had. Misschien zelfs wel twee, deelde hij terloops mee. Maar voor hij een chauffeur mocht aannemen, moest hij hierover met de overste van het klooster praten en deze zou de papieren van de candidaten eerst aan een onderzoek moe ten onderwerpen. De gebroeders koesterden tegenover de man in priesterkleren geen enkele ver denking en dus gaven zij hem hun pa pieren mee Met deze papieren gewapend, begaf hij zich naar het bureau van de burgerlijke stand. Hier vroeg hij een pas aan op de papieren van de chauffeur. Men koesterde ook daar geen verdenking. De man begaf zich toen naar een reis bureau te Breda en bestelde daar vijf plaatsen in een K.L.M.-toestel naar Rome. Van deze order vroeg en kreeg hij schrif telijke bevestiging en met dit papier ge wapend begaf hij zich wederom naar de burgerlijke stand om aan te tonen, dat hij met de pas zeer veel haast had Men adviseerde hem toen met de papieren naar de provinciale griffie in Den Bosch te gaan en daar de pas zelf in ontvangst te nemen. De zaak liep zoals de man ge hoopt had: hij kreeg de pas in handen, zonder dat deze behoefde te worden op gestuurd. De psychopaath wordt thans gezocht. Vermoed wordt, dat hij in priesterkleren thans bedelt voor zgn. charitatieve instel lingen. De pas zou hij nodig hebben, zo vermoedt men, om zich naar het buiten land te kunnen begeven wanneer de grond hem te warm ona de voeten wordt. zich om 15.29.57 uur, gemiddelde snel heid 1056,6 m per minuut. De uitslag is als volgt: A. Grimbergen 1, 5 en 7; N. J. Verkaik 2, 4 en 10; P. Varkevisser 3 en 6; J. Heemskerk 8; H. Hoek 9. KATWUK AAN ZEE De heer Poot ter aarde besteld Onder grote belangstelling geschiedde gistermiddag de begrafenis van de heer G. Poot. De kist werd gedragen door leden van de kerkeraad der Geref. Kerk, de A.R. kiesvereniging en het oestuur van de Geref. school. Nadat de kist de groeve was neergelaten, sprak nam< de kiesvereniging de heer Bonefaas t persoonlijk woord. Als secretaris voorzitter heeft de overledene 32 jaren de vergaderingen van de A.R. kies eniging bij-gewoond. Op alle terrein hij aotief, op dat van de school en in verenigingsleven. Hij was oprichter de jongelingsvereniging. Uit genade i zalig geworden; hij wist zich geroepen door Jezus Christus. De heer D. C. van Leeuwen voerde het woord als een vriend van de ontslapene. Ds F. Pijlman sprak hierna naar leiding van Romeinen 8. Hoe velen zullen hem zo volgen? Moge de kortstondigheid van het leven beseft worden. Met het uitspreken van een gebed eindigde de predikant zijn toespraak Een broer van de overledene, de heer N. Poot, dankte voor de belangstelling. Gezongen werd psalm 116 vers 7. Lezing voor Christen-Vrouwenbond In de eerste vergadering van de afd. van de Christen-Vrouwenbond, die gis teravond werd gehouden in het Jeugd huis, sprak ds Bos. Geref. predikant te Leidschendam. Na een kort openings woord door de presidente, mevr. Berg manVan Tongeren, behandelde spr het onderwerp „Onzichtbare schepselen". Wij, concrete mensen, zijn materialis tisch geworden. We denken niet veel aan onzichtbare schepselen. Toch vinden we in de stof geen vrede en geluk, we speu ren naar de oorzaak. Ook in de natuur- religie is er een grijpen achter het gor dijn. De mens zoekt het paradijs, dat hem door de zonde is ontsnapt. In de Bijbel wordt vaak over engelen gesproken, wel 300 maal. Is er nog wel een hemel verlangen en staan wij bij de onzichtbare wezens stil of bij de weder komst van Christus? De Bijbel zegt, dat de engelen de eerste dag reeds zijn ge schapen. Engelen spreken hemeltaal, in Bethlehem bijvoorbeeld kregen ze een stoffelijke gestalte en spraken ze een aardse taal. De zonde begon in de hemel door een engel, die God gelijk wilde zijn en deze sleepte in zijn val een derde deel der engelen mee. Gevallen engelen wor den niet bekeerd, mensen wel, door de dood van Jezus Christus. Er is zeer zeker contact tussen enge len en mensen. Er is in de hemel blijd schap onder de engelen bij de bekering van een mens. Satan heeft nog macht, al is hij door Jezus verslagen. Hij vecht echter voor een verloren zaak. In zijn verdere val maakt hij echter nog veel slachtoffers. Nadat de presidente een dankwoord had uitgesproken, was er gelegenheid tot vragen stellen. Mevr. Haasnoot gaf nog een verslag van de wereldgebedsdag. Hoog en laag water Vrijdag 26 September: hoog water 7.19 en 19 45: laag water 2.57 en 15.14 uur. Predikant uit Herv. Kerk getreden Waarschijnlijk overgegaan naar Anglicaanse Kerk Dr H. O. R. Baron van Tuyll van Serooskerken, Ned. Herv. predikant te Opijnen, heeft zich aan de Ned. Herv. Kerk ontt-okken en is naar Engeland vertrokken. Waarschijnlijk zal hij zich aansluiten bij dc Anglicaanse Kerk. Zijn vertrek vond plaats bulten medeweten van de classis. Naar wjj vernamen staat dit vertrek niet in venband .net de zaak va-n ds Loos, Ned. Herv. predikant te Hilversum, die enige tyd geleden overging naar de R.K. Kerk, maar kort daarna toch weer op zijn besluit terugkwam. Het vertrek van ds VaTuylil van Serooskerken is niet van tijdelijke aard. Wij konden geen zekerheid verkrijgen over het feit of de predikant bezwaren had tegen de Ned. Herv Kerk en er wellicht in de ge meente Opijnen moeilijkheden waren gerezen Verbindingen het zwakke punt Resultaten Mainbrace zijn bevredigend Tijdens de oefening Mainbrace heeft men een zwak punt ontdekt n-1 de ver bindingen Volgens een hooggeplaatste officier gaat men deze kwestie nu onder de loupe nemen. Intussen heeft admiraal Sir Patrick Brind. Atlantisch bevelhebber in het Noordelijke gebied, verklaard dat de re sultaten van de oefening goed zijn De moeilijkheden waren volgens hem niet van fundamentele aard Men heeft ge poogd een zo realistisch mogelijk beeld te geven en is hierin wonderwel geslaagd Het geheel had een goede uitwerking op het moreel van de manschappen Het Noordelijke gebied heeft tot be langrijkste taak een eerste stoot op te vangen om hulpstrydkrachten de tijd te geven zich naar het bedreigde gebied te begeven Vacatures in de S.E.R. De heren A. C. de Bruijn, J G. Suur- hoff en prof. dr J. Zijlstra hebben ontslag genomen als lid van de Sociaal-Econo mische Raad. Door hun ontslag is ook het plaatsvervangend lidmaatschap van de heren W. G. P. Essers. P. de Vries en prof. dr F. de Roos komen te vervallen. Door het ontslag van de heer De Bruijn is tevens een vacature ontstaan in het dagelijks bestuur. Aan de S.E.R. zijn door onderscheidene organisaties in de betreffende bedrijfs takken verzoeken gericht tot het uit brengen van advies tot instelling van een bedrijfschap voor de griendhout- en rietverwerkende industrie. Fotograaf, die luchtfoto maakte, krijgt 20 dagen De Naardense fotograaf F. H. is giste ren door de Amsterdamse rechtbank tot vijf maal vief dagen gevangenisstraf ver oordeeld. omdat hij vijf maal luchtfoto's had gemaakt zonder vefgunning van de minister van Verkeer en Waterstaat. De officier van Justitie, die 14 dagen geleden vyf maal een week eiste, zei dat verdachte weliswaar geen kwaadwillige opzet heeft gehad, maar dat vooral in deze tijd aan de eis van een vergunning streng de hand moet worden gehouden. De verdediger betoogde, dat dagelijks luchtfoto's worden gemaakt door passa giers van K.L.M.-vliegtuigeai. Prijsvraag chocoladefabriek en loterijwet Bevestiging van het vonnis geëist Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren een der directeuren van de chocoladefabriek Van Houten in hoger beroep terecht, omdat de fabriek beschul digd was van overtreding der loterijwet. De kantonrechter had een boete van f 300 opgelegd. De fabriek had een prijsvraag uitge schreven, in die vorm, dat het publiek door een zo groot mogelijk aantal reep- omslagen te verzamelen en deze in te zenden, kon meedingen naar prijzen. De O. v. J vroeg bevestiging van het vonnis van dé kantonrechter. Uitspraak op 8 October. Emigranten voor N.-Zeeland Ruim 800 alleenreizenden op de Sibajak De Sibajak van de Kon. Rotterdamsche Lloyd zal Vrijdag opnieuw uit Rotterdam Curacao en het Panamakanaal met Nederlandse emigranten naar Nieuw- Zeeland vertrekken Onder de 941 emi granten bevinden zich een record-aantal alleenreizenden (835) en slechts 56 kin deren beneden 12 jaar. Dr E Emmen u;t Den Haag, secretaris-generaal van de Herv. synode, reist mee om zich in Nieuw-Zeeland en later in Australië op de hoogte te stellen van de geestelijk# verzorging der emigranten. Minister Beyen bezocht Dean Acheson Minister Beyen. die in de afgelopen :s jaar directeur van de internationale bank en het monetaire fonds is geweest, heeft Dinsdag in Washington 'n afscheids bezoek gebracht aan zijn Amerikaanse collega Dean Acheson. In New York zal hij nog Trygve Lie, de secretaris-generaal de Ver. Naties, bezoeken en daarna op 1 October met de Queen Elizabeth terugkeren om in Den Haag zijn werk ninister van Buitenlandse Zaken ter hand te nemen Wegenwachten krijgen Rode-Kruisteken Alle zijspancombinaties van de Wegen wacht zullen op verzoek van het Rode Kruis worden voorzien van een Rode- Kruisteken en het opschrift ..Mobile hulppost" Zoals men weet, zijn alle wegenwachten uitgerust met een Rode- Kruiskist en bezitten zij het E H.B.O.- diploma of zijn daarvoor in ople.rimg- Sinds de oprichting van de Wegenwacht in April 1946, hebben zij reeds in bijna 7500 gevallen eerste hulp verleend- Nieuwsflitsen uit de omstreken BENTHUIZEN De bazar geopend De bazar ten bate van de Chr. ge mengde zangvereniging Hosanna werd gisteravond, na een kort welkomstwoord van de voorzitter van het comité, de heer P. de Vrij, door burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loysen geopend. Spr. schetste de betekenis van vereni- g./.gen in kleine plaatsen en achtte een culturele raad of culturele werkgemeen schap in Benthuizen nog niet nodig, daa" er in he1 dorp een gezonde geest van saamhorigheid heerst. Hosanna heeft aan eer. piano dringend behoefte en ook een vaandel moet er komen- De burge meester hoopte dan ook. dat de bazar Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Benthuizen van de Ned. bond van plattelandsvrouwen vergader de onder leiding van mevr. M. v. d. Maas Barendrecht. De secretaresse, mej. G. Arenaonk, las baar halfjaarlijkse verslag voor, mevr. v.d.. Linde vertelde over de excursie naar de Brielse Maas, terwijl mevr. Verbeek—Koster uit Moer- kapelle de vervaardiging van lampekap- pen uiteenzette. Gedurende de winter maanden zullen de dames zich op het ver vaardigen van lampekappen toeleggen. OEGSTGEEST Feestmiddag Marijkehol De feestmiddag van Marijkehof is een succes geworden. Hij werd geopend door mevrouw Smits-Witvliet, die de voorzit ter, de heer F. Noest, verving. Het feest begon met een mutsenoptocht. Het was een lust om te zien hoe de kinderen met hun vaak sierlijke hoofddeksels pronk ten. De dames Smits, Bon en Valentgoed hadden als jury geen gemakkelijke taak. De fietswedstryd ontketende nu en dan grote hilariteit. De hindernis was om met een bal een bel te doen luiden. De auto pedwedstrijd was een niet minder mooi vermaak. Op de speelweide werden ook verschillende spelen beoefend. De ouders werden in de gelegenheid gesteld de kas van de vereniging te spekken door het kopen van handwerk. Uitslagen: Mutsenwedstrijd: 1. Y. Harte- velt, 2. P. Paardekooper, 3. C. Paarde- k-oper. Fietsemvedstrijd: 1. A. Swaak, 2. J. Broekhuizen, 3. H. van Rij. Autoped wedstrijd: 1. H. van Rij, 2. Henk van Rij, 3. D. Schuiling. Blokjesrapen: 1. M. van Abswoude, 2. Y. Hartevelt, 3. G. Hand- Hogervorst uit RUNSBURG Chr. scholen De vereniging tot stichting en instand houding van Chr. scholen houdt van avond om 8 uur een ledenvergadering in de WilhelminaschooL Ds V. d. Loo over .Melchizedek" Voor de plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap sprak gisteravond in de Grote Kerk der Ned. Herv. Ge meente ds C M. v. d. Loo uit Dordrecht over het onderwerp „Melchizedek". De samenkomst werd met een dankwoord het adres van het bestuur van het Ned. Herv. kerkkoor geopend door ds H. Post, die er voorts zijn blijdschap over uitsprak dat de opkomst aan de ver wachtingen voldeed. Ds V. d. Loo brak in zijn toespraak m lans voor de nieuwe Bijbelvertaling. Het oude gaat voorbij, zo zei hij, daar mee wordt het nog niet waardeloos, maar de bedoeling, die God met Zijn schep ping heeft is het voornaamste. Die be doeling is dat wij priesters Gods zijn. Adam was dat voor de val. Door de zonde verloor hij deze eer en dan komt plotseling Melchizedek, de voorloper van Christus, naar voren. Deze tijdloze fi guur was zomaar priester. Geen vader, geen geslacht was dit voor hem geweest. Even plotseling als hij komt verdwijnt Op de vraag, wat nu eigenlijk i het leven is, moet geantwoord worden: het leven als priester, in dienst an God. Wat de nieuwe vertaling betreft, de eerste druk is reeds lang uitverkocht en de tweede wordt hard gewerkt. De in de pauze gehouden collecte bracht 107,38 op. Het kerkkoor heeft zeer ver dienstelijk enige psalmen en „Het Ge bed" van Abt ten gehore gebracht. SASSENHE1M Na hard werken is het goed ieesten Na hard werken is het goed feesten. Zo denken de Sassenheimers er tenm-nste over Ruim 2 maanden heeft men met man en macht gewerkt aan de bollen- verzending. nu is het du« tijd voor 2 voile dagen feest. Dat de Oranjevereniging de kinderen ook ruimschoots laat genieten is gisteren ruimschoots gebleken. Om 9 graaf. Steen-stap-race: 1. H. van Rijn, 2. verzamelden de schoolkinderen zich met Rijn, 3. C. de Wit. De pop werdj het onderwijzend personeel voor het ge meentehuis om het gemeentebestuur een zanghulde te brengen. Evenals vorige jaren was de leiding van deze aubade in vertrouwde handen bij de heer Keijzer. In een optocht voerden de kinderen ver volgens van veel fantasie getuigende voorstellingen door het dorp. We zagen „de grote Trek" uit Transvaal, bekende sprookjesfiguren en nog veel meer, dat ten volle de moeite waard was om be keken te worden. De optocht wesrd ont bonden op het feestterrein aan de Rust hoflaan. De heer A. de Haan hoofd van de N.H. school, sprak er zyn vreugde over uit, dat de samenwerking tussen het onderwijzend personeel en de O.V. zo In de middaguren werden onder grote belangstelling volksfeesten gehouden. Enkele uitslagen volgen hieronder. Matjesrace voor meisjes 1416 jaar: 1. L. Schrama, 2. R. Duivenvoorde, 3. T. v. d. Meer. Ruiter te paard, jongens 16 18 jaar: 1. N. v. Nobelen, 2. J. Jonkman, 3 N Hoogeveen. Stoelendans meisjes 16 —20 jaar: 1. L. v. d. Berg, 2. G. Zuylhoff, 3. N. Hoogeveen. Touwtrekken jongens 16—17 jaar: 1. Th. van Hagg, 2. A. v. d. Zwart, 3. T. v. d. Hoorn. Zaklopen jon gens 1416 jaar: 1. H. Kühn, 2. H. Hoogeveen, 3. M. Moolenaar. Fietsen met hindernissen, dames 18 jaar: 1. L. v. d. Ploeg, 2. W. Wolvers, 3. A. Juffermans. Kruiwagenrace meisjes 1416 jaar: 1. C. Schaap, 2. C. Sohoo, 3. S. v. d. Ploeg. Tobbesteken dames 18 jaar en ouder: 1. A. Moolema, 2. G. Hoogervorst, 3. J. Wiering. Opbrengst collecte De collecte voor het tb.c.-fonds „Draagt elkanders lasten" heeft opge bracht 250. Verkiezing In de Geref. Kerk zijn gekozen tot ouderling de heren P. J. Bos, M. Meel dijk, M. Moolenaar en J. P. Vis. Tot diaken is gekozen de heren L. v. d. Kwaak en P. Vis. Geridderd Onze plaatsgenoot de heer J. de Nobel G.zn, hoofdwerktuigkundige bij de ko ninklijke Java-Chinalijn, en thans met verlof in Nederland, heeft een onder scheiding ontvangen. Hij is nu ridder in de orde van Oranje-Nassau. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: G. Meeuwis te Staphorst, 29 J. en C. de Bruijn 26 j., Wilhelminalaan 5a; L. Feeleus 24 j., Bernhardstraat 8 en M. J. Herruer 26 j. Bernhardstraat 8; C. M. van Beelen te Hillegom, 21 j. en A. H. C. Kniest 18 j., Adelborst van Leeuwenstraat 16. OVERLEDEN: H. Helmus, echtgen. v. P. Klomp, 78 J., Hoekstraat 1. VOORSCHOTEN Ds Fortgens met emeritaat Aan ds Fortgens, Hervormd predikant alhier, is per 1 October ement it ver leend. Zondag hoopt hij afscheid van de Hervormde Gemeente te nemen. Dezer dagen hopen wij een en ander over zyn leven en werken te publiceren. Lezing over Egypte In Irene werd gisteravond de eerste bijeenkomst gehouden van do afdeling van de Ned. Christen Vrouwen Bond, onder leiding van mevr. S. A. A. van Sluys-de Jong De presidente deelde mede, dat deze winter het handwerkclubje niet door gaat Een ieder maakt dus thuis wat gereed. Ook de gecombineerde vergade ringen in Leiden gaan deze winter niet door. De meeste belangstelling kwam uit Voorschoten. In een der volgende vergaderingen zullen twee nieuwe be stuursleden gekozen moeten worden. De dames Buth en Van Schie zijn afge treden en stellen zich niet meer beschik baar. Alvorens mevr. Idenburg uit Leiden haar lezing zou houden over Egypte gaf mevr. J. v. Schie-v. d. Berg in dicht vorm een verslag van de gehouden uit gaansdag. Mevr. Idenburg leverde vervolgens een verslag van een reis naar Egvpte in het einde van 1950, begin 1951. Zeer mooie en vooral goed gekleurde foto's gaven een duidelijk beeld van de grote tegenstellingen In dit land. maar ook kreeg men een kijk op het vele schoons dat er te genieten valt. BufgerlUke stand GEBOREN: Paul A., zn van J. J. Smit en A. L. M. W. C. van Mackelenbergta: Johannes H. M., zn van J, W. A van der en L. Schilperoord; Pieter J., zn van G. Smit en F. Barnhoorn; Johannes W n van H. Jongejan en H. M. Hcmsius; Pi eter H., zn van J Nonkes en H van der Kraan. ONDERTROUWD: P J. A. Smit 26 j ,M- C 25 J v»° W.'veréó; en C. Verhaar, 21 J. GEHUWD: C. J. Schuitemaker en N L. Ju; J J. H. den Hollander en W. Hauer OVERLEDEN: C. Stapel. 50 j; L A nmalin «O S

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7